Coronavirus

coltzul cu dileme
jolly joker
elder
elder

Re: Coronavirus

Postby jolly joker » Sat Aug 01, 2020 11:14 am

primarita wrote:
jolly joker wrote:Eu zic ca am fost saraciti.
Cred ca se va ajunge la stare de urgenta. Bulgarele de zapade e mare acum, timpul trece repede iar oameni isi schimba comportamentul f incet.

Da. Am fost.
Dar si noi nu luptam, avem mentalitate de slugi.

Nu avem probleme de la natura. Localizarea geografica nu ne-a ajutat, istoric vorbind. Profitori se gasesc. Ptr unii asta a fost o oportunitate.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Aug 01, 2020 11:30 am

Eu n-as vina numai pe localizare si ungurii sunt expusi. Au iesit mai bine din comunism decat noi.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Aug 01, 2020 11:37 am

primarita wrote:Eu n-as vina numai pe localizare si ungurii sunt expusi. Au iesit mai bine din comunism decat noi.

Atunci drobul de sare iti va pica in cap.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Aug 01, 2020 11:43 am

Cred ca romanii ar trebui sa isi accepte si defectele ca popor, nu factorul extern e cel mai vinovat pt faptul ca suntem cum suntem.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Aug 01, 2020 11:51 am

Eu zic ca salariul ala de care tu esti mandra ca-l iei acum de la stat nu va mai avea aceeasi valoare peste ceva timp.
Atunci vei intelege ca una e sa primesti ceva ptr merit (salvat vieti, produs sanatate) si alta e sa-l primesti in schimbul voturilor.

Dar tu esti userul care contempleaza drobul de sare :lol:
Last edited by jolly joker on Sat Aug 01, 2020 11:56 am, edited 1 time in total.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Aug 01, 2020 11:56 am

Sunt retardata ca discut cu unul ca tine.
Si sincer chiar sunt.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 01, 2020 12:18 pm

daca o face boss pe primarita sa iese de pe forum... jos cu palaria

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Aug 01, 2020 12:22 pm

andy gavrilescu wrote:daca o face boss pe primarita sa iese de pe forum... jos cu palaria

Din pacate il stiu si cam ii stiu valoarea.
O sa ies cand imi rezolv problema.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 01, 2020 12:24 pm

o rezolvi pe imed?

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sat Aug 01, 2020 12:25 pm

Nu pare genul care sa vrea sa isi rezolve creo problema. Asa ca rabdare si tutun.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Aug 01, 2020 12:26 pm

andy gavrilescu wrote:o rezolvi pe imed?

noi cred ca suntem doar victime colaterale
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Aug 01, 2020 12:27 pm

Ma intreceti ca frustrare si nu fumez.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 01, 2020 12:28 pm

era vorba despre noi

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Aug 02, 2020 6:58 pm

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Aug 02, 2020 7:18 pm

Antibiotic la aspergiloza?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Aug 02, 2020 7:26 pm

Tb?

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Aug 03, 2020 7:03 pm

Astăzi au fost 10 teste la 1 caz nou. E luni.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Aug 04, 2020 8:18 am

https://www.technologyreview.com/2020/0 ... s-vaccine/
A group of citizen scientists with associations to Harvard Medical School have developed a coronavirus vaccine that can be self-assembled and self-administered, and are sharing their findings online under a Creative Commons License. The scientists say they have self-administered the vaccine, but it is not part of any formal FDA approval process. The group has come together to form the nonprofit RaDVac https://radvac.org/a-homepage-section/

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Aug 04, 2020 12:12 pm

Disinformation fuels Romania’s coronavirus spike
One poll showed 41 percent of Romanians believed COVID-19 was a US-made bioweapon.
https://www.politico.eu/article/as-infe ... cepticism/

De unde au scos-o pe asta cu US-made?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Aug 04, 2020 1:20 pm

De la Sputnik, cum de unde? Cine da tot timpul vina pe americani, soros, civilizatia vestica,
sexomarxisti...
N-ai mai auzit-o pena acum? E una dintre teoriile conspiratiei care circula de la inceput si a prins foarte bine in spatiul est-european.

Mie nu mi se pare asa grav sa crezi ca a fost sintetizat ca arma biologica, ca asa macar crezi ca exista si ca e periculos. Asta e cel mai important.

Ieri am iesit la plimbare prin cartier si m-am intalnit cu un cuplu de romani care stau prin zona si cu care mai schimbam amabilitati cand ne vedem.
Vorbeam cu doamna si discutia a esuat previzibil inspre cum si-a petrecut fiecare carantina, cine a lucrat, cine n-a lucrat, si cand a aflat c-am lucrat in spital tipa ma intreaba sincer curioasa:
- Daaa, chiar ai lucrat acolo?
Apoi face o mica pauza si adauga un pic jenata, dar si cu un pic de ton conspirationist de "las ca stim noi":
- Si ia zi, chiar e pe bune?
M-am blocat cateva secunde inainte sa rapund ca da, e pe foarte bune... o fi luat asta drept comportament simulat?
Cert e ca la sfarsitul discutie concluzia a fost un politicos "mda, pai nici nu stii ce sa mai crezi...".

M-a socat putin sa ma intalnesc cu oameni care traiesc aici si nu cred ca epidemia e pe bune, dupa tot ce-a fost...
Daca esti in Romania mai inteleg sa nu stii ce sa crezi, ai mai multe scuze: acolo n-a lovit asa rau, exista multa propaganda mincinoasa la televizor si din partea anumitor politicieni, probabil ai multe persoane in anturaj care nu cred in asta...

Dar traind aici? Cand au fost atatia morti, s-au blocat spitalele, toata presa vuia despre asta, am citit la un moment dat un articol despre cum patinuarul din Madrid s-a transformat in morga... te impresioneaza oricat de neincrezator ai fi.
Si n-am auzit pe nimeni pe-aici care sa puna la indoiala existenta virusului... pana acum. Am mai auzit pe unii care dadeau mai departe articole despre cum ar fi fost creat in laborator, oameni care nu erau de acord cu masurile luate, evident, dar nimeni care sa-si puna intrebarea daca epidemia/virusul e pe bune sau nu...

O avea legatura cu faptul ca noi, est-europenii, suntem atat de traumatizati de experientele politice prin care am trecut, de ne-am pierdut increderea in autoritati in asa masura incat chiar sa credem ca ar fi posibil sa inventeze minciuni de asemenea amploare si de-aia suntem mai sensibili ca alte popoare la teorii conspirationiste?

Si pe de alta parte imi dau seama cat de scary sunt bulele astea de influenta socioculturala, daca nici traind in alta tara nu poti sa iesi din ele...
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Aug 04, 2020 1:53 pm

Ah, in weekend am mers sa iau chips de la magazinul unui turc unde lucreaza o tanti din ro. Pe langa faptul ca tanti mi a zis sa mi dau masca jos ca sa ne intelegem mai bine, nenea turc nu credea in virus, m a intrebat daca cunosc eu pe cineva care a avut virusul, evident am zis da(nu le am zis de imed), nenea a concluzionat ca e o simpla raceala. Apoi tanti care nu credea in virus mi a zis de o pizzerie care a fost inchisa din cauza virusului, din 5 persoane care statea in casa doar 2 au luat virusul care a fost ca o raceala. A fost interesanta conversatia de la nu credem in virus la nu conteaza e doar o raceala
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Return to “Discutii pe bune”