BARAJ - info, organizare (doar pt cei care sustin baraj!)

for future reference; read only..
User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

BARAJ - info, organizare (doar pt cei care sustin baraj!)

Postby eugen » Tue Nov 25, 2003 3:03 pm

topic pentru cei care intra in baraj ONLY! va rugam nu postati off-topic. in caz ca aveti nelamuriri legate de organizarea barajului, vom incerca sa le lamurim pe parcurs aici. deocamdata ultimele info sunt in anuntul pus de victor
Last edited by eugen on Sat Nov 29, 2003 4:23 pm, edited 2 times in total.

pisicamica
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:04 am

Postby pisicamica » Tue Nov 25, 2003 3:27 pm

Trebuie neaparat sa protestam inclusiv pentru chestia cu barajul.Pai nu mai pot trece prin inca un examan in decurs de 2 saptamani!de ce nu cauta alta metoda de departajare sau sa suplimenteze locurile.Practic ne intoarcem la metoda de examen de anul trecut! pentru ce a trebuit sa facem atatea schimbari in modul de invatat,cine naiba poate invata inr-un an doua bibliografii diferiite, apoi sa dea examen de doua ori! o sa ajungem la balamuc!am innebunit si noi si parintii nostri, am luat maxim dar n-am intrat !unde naiba s-a mai pomenit asa ceva!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 25, 2003 3:29 pm

i agree. pai, asta e topicul pentru voi. de asta le-am despartit, ca altfel iesea cu cearta tot timpul

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Nov 25, 2003 4:39 pm

.....cand am inceput sa invat...am hotarat ca voi face tot posibilul sa reusesc...ideea ca acest examen ar putea fi repetat...acelasi stress ,aceeasi asteptare...pare de nesuportat
....suplimentarea locurilor ...este cea mai buna varianta...este o raspundere ... care trebuia sa fie asumata de organizatori....nu va speriati...nu se stamuta apele..oceanele...e perfect posibil...avand in vedere nr de candidati din alti ani...mai indepartati

...nu este nimeni vinovat dintre candidati pentru aceasta organizare nepotrivita....
.....sa vina cineva(dintre organizatori) si sa-mi spuna asa ..simplu.... mai trebuie sa treci odata prin stressul acesta...asa ..pentru ca oricum dintr-un birou nu ai de unde sa stii ce inseamna tensiunea unui astfel de examen..si nici nu intereseaza pe nimeni

Trebuie sa ne organizam ..cei cu 950puncte...daca stam acasa si asteptam sa se rezolve de la sine lucrurile nu facem decat sa ne lamentam inutil ulterior....macar sa stim ca am facut totul pentru a impiedica aceasta imbecilitate cu Barajul....cu grile care categoric o sa fie la prima vedere ...doar pentru unii

SA FIE SUPLIMENTATE LOCURILE ....este singura solutie....sunt sigur ca nu toata lumea doreste sa obtina doar anumite specializari ...plus sunt multi din diferite localitati...lucrurile se mai aseaza..


SI DACA ...TEORETIC ...TOATA LUMEA AR LUA DIN NOU, LA BARAJ....MAXIMUL DE PUNCTE....CE O SA FACEM....O SA MAI DAM UN EXAMEN DUPA MINTEA LOR!!


edited by admin

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 25, 2003 4:44 pm

va rog nu mai scrieti cu ROSU, BOLD si LARGE SIZE! nu suntem chiori, si e obositor :evil: urmatoarele vor fi sterse...

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 25, 2003 4:48 pm

daca mai posteaza cineva de aiurea aici, vor fi inchise toate topicurile "protestatare". noi care ne ocupam de forum vrem sa va ajutam, ambele tabere, si voi faceti misto unii de altii.

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Nov 25, 2003 4:52 pm

Pentru toata lumea cu punctaj maxim !

Trebuie sa ne organizam sa prezentam si varianta noastra domnului MINISTRU (e posibil sa stie doar ce au latrat altii)....curaj.....trebuie sa reusim

SUPLIMENTARE DE LOCURI

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Tue Nov 25, 2003 5:07 pm

Baraj cu grile "de novo"? Bye bye transparenta!
In ultima instanta nu mi-e foarte frica de barajul asta, am trecut de atatea, trec si de hopul asta, mai ales ca am inteles materia. Dar recunosc ca nu m-am pregatit pentru un examen cu grile la prima vedere... Normal ca am invatat insistand pe partile de materie din care s-au dat grilele, cine n-a facut asa? Asta a fost metodologia, so...
Cat despre nervi... bleah!
In concluzie, trebuie facut totul pentru a nu se ajunge la aberatia asta de baraj ce o sa dea frau liber speculatiilor, pilelor, etc.

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Tue Nov 25, 2003 5:24 pm

Io propun sa ashteptam comunicatul de presa in care se va anuntza ce shi cum shi dupa aia eventual sa ne adunam sa vedem ce e de facut...

In ceea ce priveshte barajul - am mai scris asta intr-un topic aseara - organizarea lui e perfect legala prin ordinul ministrului sanatatzii care poate sa emita un ordin in aceste conditzii speciale...asta o shtiu de la un avocat cu care am vb aseara shi care mi-a zis in afara de asta ca in cazul in care examenul se anuleaza fara demonstrarea fraudei cei care am luat 950 putem da in judecata ministerul shi cashtigam procesul fara probleme...asha ca io va propun sa nu ne ambalam deocamdata iar in situatzia in care vom avea probleme trebuie sa fim nebuni sa nu-i dam in judecata pentru ca nu avem nici o vina...

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Tue Nov 25, 2003 5:33 pm

Pe Realitatea Blanculescu a declarat ca se va da saptamana viitoare baraj, si ca procedura este perfect legala, vorba lui muky.
Deci back to learning.. :twisted:

jardelle
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Nov 23, 2003 4:52 pm

Postby jardelle » Tue Nov 25, 2003 5:54 pm

saptamana viitoare cand? si tot in bucuresti?

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Tue Nov 25, 2003 6:24 pm

doctoranzii si preparatorii cu 950p trebuie sa dea si ei baraj?

van
Posts: 4
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:24 pm

Postby van » Tue Nov 25, 2003 6:45 pm

Eu as propune sa facem intai o evaluare a optiunilor la specialitatile pe chirurgicale. Din 6 persoane pe care le cunosc eu, nu ne suprapunem si nici nu dorim atat de cautata plastica.
Noi personal, nu suntem de acord cu barajul. sa suplimenteze locurile la specialitatile la care este nevoie.
Cum poate sa dea un ordin un ministru care este interimar si saptamana viitoare nu va mai fi.
Ce parere aveti

van
Posts: 4
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:24 pm

Postby van » Tue Nov 25, 2003 6:48 pm

Mintile luminate de la minister ar putea sa ne dea o adresa de email la care sa ne trimitem optiunile. e inuman un examen de o asemenea incarcatura nervoasa la mai putin de 60 de zile.

User avatar
TEMUDJIN
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Nov 16, 2003 9:36 pm

Postby TEMUDJIN » Tue Nov 25, 2003 6:50 pm

Am o nelamurire. Cei cu 950 suntem admisi? Sau dam baraj pentru alegerea specializarilor?

kalimantan
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:56 pm

Postby kalimantan » Tue Nov 25, 2003 7:12 pm

Va rog mult de tot lamuriti-ma. Pe toate posturile se spune doar despre chirurgie ca va da baraj.
Cu medicala ce se intimpla?? am citit mesajul lui Victor, dar la tv si la radio se vorbeste doar despre baraj pe chirurgie. pararea mea e ca pe medicala nu e cazul dat fiind ca din 70 probabil50% sint din provincie si nu vor post in buc. iar locurile pe medicala sint destul de variate si multe ca sa aleaga fiecare ce vrea.
Va rog ziceti daca stiti ceva sigur de medicala. merci mult

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Nov 25, 2003 7:18 pm

barajul se da din cate am inteles pentru repartizarea locurilor. Toti cu 950puncte sunt considerati admisi.

kalimantan
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:56 pm

Postby kalimantan » Tue Nov 25, 2003 7:27 pm

Imi cer scuze ca insist dar chiar nu stiu ce sa mai cred. Ce stiti de baraj pe medicala?(ma adresez lui Victor, Eugen) va rog mult. Ma ingrozeste gindul de a mai trece prin acelast stress.. Poate se gaseste alta solutie totusi pentru medicala. Cum am mai spus nu cred ca vrem toti 70 endocrine bucuresti. Eu de ex vreau ATI !!

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Nov 25, 2003 7:39 pm

Am o rugaminte pentru Victor, Eugen si ceilalti moderatori:

Va rog sa incercati sa luati legatura cu prof.Popa si sa ii sugerati sa se intalneasca cu cei cu 950 caci poate vom reusi sa cadem la o intelegere amiabila.

Nu cred ca se vor suprapune optiunile chiar atat de rau si cred ca e posibila suplimentarea catorva locuri la cateva specialitati mai solicitate.

Nimeni nu mai doreste sustinerea inca unui examen, mai ales ca nu avem nici o vina!

Multumesc.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Nov 25, 2003 8:10 pm

mai copii,spuneti-le sa ingroase naibii cerculetele alea,altfel nu veti avea timp sa va completati grila,indiferent cit de bine stiti materia!!mie mi-a luat 2h 15 si tot am iesit din cerc !bafta celor ce au citit si invatat materia,atit chir. cit si medicala!

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Tue Nov 25, 2003 8:26 pm

SUNT Radbata Daniel am luat 950 .
1>In nici un caz nu trebuie sa se anuleze ex de rezi! Noi am jucat dupa regulile lor la fel ca si ceilalti iar noi am castigat Ce vina am eu ca altii au luat nota mai mica? Nu cred ca exista vreun temei legal pt anulare nu a fost frauda! Este o situatie ce s-aR PUTEA REPETA (CEL PUTIN TEORETIC) in orice alt moment asa ca este o situatie normala!
2>Barajul ar fi ultima solutie Nu stiu daca am putea cadea deacord la repart locurilor dar eu unu vreau Gine poate sunt dispus sa cedez si pt altceva
3>Eu spun ca cea mai corecta metoda de a ne departaja este media anilor de facultate! sau de licenta!
4>Am "urlat" azi de dim. pe forum la "discutii generale ..... "cu parerile mele in extenso despre ce e si ce nu e corect. daca credeti ca e necesar am sa le repostez si aici.
5>pool-ul cu repetarea ex nu e semnificativ cei picati sunt majoritari! si cel cu 650-700 pc vrea sa se repete e normal.Dar asta pt ca "sunt multi" nu le da dreptate mai degraba se aplica zicala "prosti da multi"
Eu am fost deacord sa ne organizam Nu am cunoscut prea multi cu 950 pe chir dar pe cei ce i-am cunoscut i-am sunat si le-am propus asta inca de la iesirea din sala!Sper ca strigatul meu sa nu fie in zadar!

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Tue Nov 25, 2003 8:28 pm

pt cei cu 949 se aplica scorul ponderat! numai in cazul in care 2 au gresit la aceiasi intreb se va intra in baraj .Asa cred eu ,asa ar fi normal!

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Tue Nov 25, 2003 8:46 pm

spuneti-mi va rog daca stiti ce vor face doctoranzii sau preparatorii cu 950
vor mai da sau nu baraj?ar fi bine daca nu ar da pentru ca ar mai cobori media

jardelle
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Nov 23, 2003 4:52 pm

Postby jardelle » Tue Nov 25, 2003 8:52 pm

va rog imi spuneti si mie se da barajul doar pe chir sau si pe medicale?

kalimantan
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:56 pm

Postby kalimantan » Tue Nov 25, 2003 9:08 pm

pe toate stirile au zis ca sint 300 cu puncatj maxim in total, din care 250 pe chir. Rezulta ca pe medicala sint sub 50!!(mai sint si alte specialitati care au avut puncaje maxime) ce parare aveti?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Nov 25, 2003 9:25 pm

La laborator au fost din cate stiu( asta din salile de examen) un singur 950. Nu vor fi probleme la aceasta specialitate.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

monik
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:48 pm

Postby monik » Tue Nov 25, 2003 10:58 pm

am 950 pe medicala.Se da sau nu baraj pe medicala?De unde au aparut peste noapte 72?

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Nov 25, 2003 11:03 pm

Ideea cu intalnirea celor cu 950 puncte ....doar pentru o consultare a optiunilor trebuie pusa in practica neaparat.....daca scadem si numarul preparatorilor...care intra automat pe alte locuri....exista o mare posibilitate sa faca lucrurile rezonabile.


NU UITATI, NOI TREBUIE SA AVEM NEAPARAT O INTALNIRE CU MINISTRUL...PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TREBUIE MACAR ASCULTAT(exista posibilitatea sa nici nu cunoasca aceste posibilitati)

Incercati sa contactati toate persoanele cu 950 puncte...am muncit prea mult pentru ele ....trebuie sa avem un cuvant de spus

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Tue Nov 25, 2003 11:16 pm

doctoranzii intra in aceeasi categorie ca si preparatorii?

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Nov 25, 2003 11:20 pm

Ministerul sanatatii program audiente--950puncte

http://www.ms.ro/r_ms/bir_pr/files/audiente_noi.htm

van
Posts: 4
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:24 pm

Postby van » Tue Nov 25, 2003 11:52 pm

Si eu si prietena mea avem 950 pe chir, nr. de telefon: 0744615015, 0237245350 - Aida
si noi suntem de acord ca nu trebuie sa dam baraj. eu pot lua legatura cu inca aproximativ 10 persoane cu 950. sa ne dea un e-mail unde sa le trimitem optiunile.

van
Posts: 4
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:24 pm

Postby van » Wed Nov 26, 2003 12:10 am

Cei care sunt in Bucuresti ar trebui sa-si dea numarul de telefon sau sa se hotarasca la o intalnire cu ministrul. de ce nu apare nimic oficial referitor la data barajului si la modalitatea de desfasurare, sau trebuie sa stie numai unii si atunci s-a zis cu transparenta.

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Wed Nov 26, 2003 12:26 am

ironia....stii ca ar trebui sa dai un examen(nedrept).....nu stii din ce bibliografie......nu stii daca ....grilele sunt concepute pentru a ne diferentia doar de cei care le vor afla oricum(heheeee....poate chiar"ei"le vor si alege,poate participa la formarea lor)...dar stim ca va fii saptamana viitoare ....intr-o zi....pe la ora 4..... eu sunt lamurit ...voi ce parere aveti?

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Wed Nov 26, 2003 12:38 am

Treziti-va !!!!!!!!!!!! Dormiti sau va distrati.....dupa ce rezolvam situatia !!!!

Nu va culcati pe o ureche in timp ce altii fac planuri.

Trebuie sa convingem autoritatile ca trebuie desfiintat barajul,suplimentate locurile ----- daca se doreste transparenta!

In fond le cerem sa respecte regulamentul---nota maxima--alege ce doresti

Meritam, doar noi stim cat am muncit !

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Wed Nov 26, 2003 12:54 am

adam wrote:Trebuie sa convingem autoritatile ca trebuie desfiintat barajul, suplimentate locurile ----- daca se doreste transparenta!

Am zis sa nu ma introduc in discutie, dar tu chiar ma pui pe ganduri. Tu te-ai gandit mult inainte sa vrei suplimentare de locuri? Ce vor face cei de anul viitor? Sau ei nu mai conteaza? Si ce vei face tu peste 5-6 ani, cand iti vei cauta un post? Vei striga si atunci ca vrei sa se suplimenteze locurile?
Image Get Firefox!

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Wed Nov 26, 2003 1:17 am

Sa inteleg ca nu esti din cei cu 950 puncte,dar vrei sa te bagi in vorba,ok!


Daca ai avut macar curiozitatea sa observi:

- locurile disponibile pe chirurgie-sunt "tentante" fiecare in parte- pentru grupuri diferite- dintre cei cu punctaj maxim.
Cu alte cuvinte nu se vor concentra toti candidati doar pe 2-3 din ele asa cum se vehiculeaza.....exagerat

- preparatorii si poate cei cu doctorat...nu candideaza pe cele 264 locuri....si sunt multi dintre cei cu punctaj maxim in aceasta situatie,deci se descongestioneaza lista initiala

- in urma unor discutii intre cei promovati acum...se hotareste exact numarul de locuri -in vederea suplimentarii

-daca ai fost atent ---in mai multi ani au existat specialitati care nu au scos locuri la concurs---in concluzie nici asta nu ar fi o premiera

- trebuie asumate regula si metodologia examenului---existente inainte de concurs----sa se descurce


- am invatat prea mult pentru a accepta un nou examen,la care, cu siguranta vor fi persoane favorizate

- trebuie sa rasara soarele si pentru noi!

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Wed Nov 26, 2003 1:24 am

Adunati toate persoanele pe care le stiti cu punctaj maxim

Sa ne organizam ---dar asta acum ---nu dupa examen!!!!


Avem o sansa!

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Wed Nov 26, 2003 1:41 am

Indiferent ce facem un singur lucru e sigur: trebuie sa incercam sa nu ne certam intre noi pentru ca io zic ca a fost shi probabil ca va mai fi destula balacareala intre noi medicii care pe bune dreptate se zice i-am invatzat pe caini sa mushte...

adam wrote:Trebuie sa convingem autoritatile ca trebuie desfiintat barajul,suplimentate locurile ----- daca se doreste transparenta!

In fond le cerem sa respecte regulamentul---nota maxima--alege ce doresti

barajul e singura posibilitate legala de a putea face diferentzierea atat pentru prima parte a repartitziilor cat shi pentru a doua ( ma refer la specializare shi apoi la clinica shi spital platitor )...parerea mea ca eshti naiv ( fara sa vreau sa te jignesc) daca tu crezi ca potzi sa faci 200 de studentzi la medicina sau doctori sa se intzeleaga amiabil shi sa plece totzi multzumitzi acasa....nu ma intzelege greshit nici mie shi nici celori catziva cunoscutzi ai mei in aceeashi situatzie nu ne face placere sa mai dam inca un examen dar cred ca alta solutzie nu cred ca exista...daca vrei putem incerca sa ne dam cu parerea cam ce specializare ar vrea fiecare shi o sa vezi ce o sa iasa... :roll:

User avatar
vladposte
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby vladposte » Wed Nov 26, 2003 2:17 am

Salut!
Last edited by vladposte on Tue Dec 02, 2003 4:56 am, edited 1 time in total.

laura
Posts: 3
Joined: Sat Sep 13, 2003 5:13 pm

-

Postby laura » Wed Nov 26, 2003 8:10 am

Am si eu o intrebare,daca imi permiteti .Ce fac cei cu 949? am inteles ca au mai ramas 14 locuri.Deci?Baraj?


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests