Liste preliminare, scanner, soft de scan, carioci, etc

for future reference; read only..
User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Liste preliminare, scanner, soft de scan, carioci, etc

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 6:58 pm

azi am vorbit cu cei de la centrul de perfectionare. in attachment este caietul de examen de anul asta

bulinele nu mai pot fi facute mai groase, s-au tiparit deja toate

cariocile vor fi "straine si mult mai bune ca anul trecut" - i-am citat

in poza observati cum functioneaza soft-ul de scanner - citeste suprafata in forma de patrat din jurul bulinei, apoi face un raport intre suprafata neagra si cea totala a patratului.
raportul are un minim - deci daca bulina nu este umpluta corect, raportul e prea mic si varianta e anulata.

nu se anuleaza toata grila ci doar varianta respectiva!

maine ma voi lamuri cu autorii soft-ului daca exista sau nu si un raport maxim, adica daca bulina este depasita grila este anulata; cei de la centru ziceau ca nu, dar vreau sa fiu sigur.
Last edited by eugen on Tue Nov 18, 2003 10:19 pm, edited 4 times in total.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Re: detalii tehnice - scanner, soft de scanare, carioci, etc

Postby prezidentiat » Tue Nov 18, 2003 7:03 pm

eugen wrote:nu se anuleaza toata grila ci doar varianta respectiva!


faina treaba...
multam de informare
cainii latra, caravana trece

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

intrebare sau bulina??

Postby zad » Tue Nov 18, 2003 7:28 pm

citez din rezi2.jpg : "Elipsele partial colorate duc la anularea intrebarii"

Deci cum ii?

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Re: detalii tehnice - scanner, soft de scanare, carioci, etc

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 7:33 pm

raportul are un minim - deci daca bulina nu este umpluta corect, raportul e prea mic si varianta e anulata


cam asta mi-au spus ei - daca nu e umpluta corect, ca suprafatza - se anuleaza. ce n-ai inteles?

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

re

Postby zad » Tue Nov 18, 2003 7:37 pm

eu am inteles perfect ceea ce ai scris matale .
dar te rog uita-te cu atentie pe al doilea scan si ai sa vezi ca "se anuleaza intrebarea"

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

re

Postby zad » Tue Nov 18, 2003 7:38 pm

nu-i asa ca am dreptate? :D

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 7:42 pm

ma, astazi mi-au spus atat prof. Fl Popa cat si cei de la centrul de perf. ca NU se anuleaza toata GRILA ci doar varianta gresita (cum de altfel este trecut si in metodologia oficiala publicata pe net). daca n-or sa faca asa avem dreptul sa contestam rezultatele. in rest, hai sa speculam pana maine ce vrea sa zica "intrebarea"

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

re

Postby zad » Tue Nov 18, 2003 7:43 pm

"Elipsele partial colorate duc la anularea intrebarii"

exact asta scrie pe scanul postat de tine rezi2.jpg

nu?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Nov 18, 2003 7:44 pm

eugen wrote:ma, astazi mi-au spus atat prof. Fl Popa cat si cei de la centrul de perf. ca NU se anuleaza toata GRILA ci doar varianta gresita (cum de altfel este trecut si in metodologia oficiala publicata pe net). daca n-or sa faca asa avem dreptul sa contestam rezultatele. in rest, hai sa speculam pana maine ce vrea sa zica "intrebarea"


vechea poveste: una e "zis" si cu totul alta e "scris". Parc-am fi in Romania
cainii latra, caravana trece

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Tue Nov 18, 2003 7:48 pm

evident "intrebarea" nu poate sa insemne decit TOATA intrebarea.

n-am de gand sa-ti contest munca depusa pt care chiar iti MULTUMESC!

dar daca te mai intalnesti cu prea plinii de grija si competenta Organizatori de Rezidentiat intreaba-i te rog si de problema asta!


please!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 7:48 pm

asta scrie in metodologia lor:

-----------------------------
Exemplu de notare:

A B C D E = intrebare cu doua raspunsuri corecte, A si C
x x

- in cazul in care candidatul marcheaza corect A si C va primi 5 puncte;
- in cazul in care candidatul marcheaza A si B va fi punctat astfel:

A B C D E
1 0 0 1 1 = 3 puncte

Departajarea candidatilor cu punctaj egal se va face pe baza punctajului ponderat, care reprezinta calculul statistic in functie de raspunsurile corecte date de toti candidatii la intrebarea considerata cu gradul de dificultate cel mai mare.
------------------------------------------------------------------------------

maine o sa-i intreb de ce au folosit in caietul de examen termenul de "intrebare" daca asta se bate cap in cap cu ce declara ei despre metoda de corectare. si daca e greseala de tipar sau nu si-au dat seama cand au scris, sa nu uite sa mentioneze asta la impartirea caietelor pe sali.

probabil ca de aici a venit zvonul anul trecut ca se anuleaza toata grila!

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Tue Nov 18, 2003 7:52 pm

eugen wrote:daca n-or sa faca asa avem dreptul sa contestam rezultatele. in rest, hai sa speculam pana maine ce vrea sa zica "intrebarea"


treaba cu contestatia e pur teoretica!

cam greu sa discerni ce ti-a anulat : o bulina (1 pct) sau intrebarea (5pct)

mai ales daca nu esti printre aia cu 960 :lol:

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Tue Nov 18, 2003 7:53 pm

THANKS

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 7:56 pm

nu cred ca e asa greu sa discerni, daca duminica noapte se publica raspunsurile corecte la grile, si tu iti calculezi punctajul

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Nov 18, 2003 8:05 pm

eugen, poti sa ne zici si cand se publica lista cu clasamentul dupa corectura? tot duminica seara? ca ar fi super
cainii latra, caravana trece

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 8:19 pm

da, asta voiam sa scriu acum..

situatia e cam asa: i-am zis dlui popa ca pentru linistea noastra, am vrea sa se afiseze listele cu punctaje la iesirea din sala, pe net la ei sau daca cei de la centru nu vor/nu pot, atunci la noi. dansul a zis ca in principiu duminica seara oricum voia sa aiba listele, dar ca in privinta publicarii lor pe net asta depinde de cei de la centru; eu am propus sa facem noi o lista alternativa, din fiecare sala, si sa le centralizam la med.pub.ro, cu asta neimplicand cu nimic programul celor angajati acolo. sa se ofere voluntari in fiecare sala care sa ramana dupa examen, si sa astepte cele 2-3 ore cat dureaza scanarea (mai ales in salile mari de >150 oameni), si apoi sa ia o lista parafata/semnata de cei din comisie. dar deja se complica treaba, cine sunt cei care iau lista, cine ii numeste, sunt 3500 oameni care dau numai in bucuresti, slabe sperante;

la centrul de perf., ei mi-au zis ca procedura de stocare a rezultatelor - adica, scan-ul intra pe o discheta (criptat 128 bit..), apoi toate floppy sunt cu etichete puse in sac, sigilat, si sacii dusi la nu stiu ce minister. si ce sa faca ei, sa desigileze sacii ca sa ne faca noua lista? ca nu pot interfera cu programul scannerului care varsa direct rezultatul pe floppy, si ca or sa se gandeasca la un mod de a face o baza de date, dar ca se indoiesc ca se poate termina duminica noapte.
ei se mirau si cum de vrea fl. popa rezultatele duminica noapte, ca ei nu stiu de asa ceva.
nu stiu ce sa zic, dar imi pare putin probabil ca o sa se rezolve.

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Postby Vaal-inside » Tue Nov 18, 2003 8:50 pm

eugen wrote:da, asta voiam sa scriu acum..

- adica, scan-ul intra pe o discheta (criptat 128 bit..), apoi toate floppy sunt cu etichete puse in sac, sigilat, si sacii dusi la nu stiu ce minister. si ce sa faca ei [...] care varsa direct rezultatul pe floppy, si ca or sa se gandeasca la un mod de a face o baza de date, dar ca se indoiesc ca se poate termina duminica noapte..



Aoleu fratzilor pe mana cui am "incaput"?????

Intrebare tehnica: daca in urma plimbarii sacului "la nu shtiu ce minister", aceea discheta...devine inutilizabila...ce se intampla cu bietul om care a fost "varsat" de "profesionishtii" tehnici ai rezi-ului...care pardon sa avem inca nu au testat INCA acest motorash de corectare...Ah dar m-am mai linishtit: EI
gandesc
...
Thalita Kummi

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 8:51 pm

am intrebat si eu asta... and guess what

ei au zis ca de o luna testeaza sistemul intensiv si n-au fost probleme; fata de anul trecut cand au fost ceva.. de exemplu, niste dischete au fost inutilizabile si au trebuit sa se intoarca noaptea acolo sa ia rezultatele de pe hard. dar, acolo era totul inchis si pc-urile sigilate, drept care a mai durat nu stiu cat. deci, asta inseamna ca exista si o copie pe hard, dar ei au spus ca este criptata si ca nu poate fi modificata. in astea cu securitatea nu m-am mai bagat, dar si mie mi se pare foarte putin FIABIL ca ceva asa important sa fie pe o discheta bagata intr-un sac! un cdwriter nu era mare scofala, si la cati bani am dat ajungeau de niste blancuri..

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 9:17 pm

a, am uitat - este vorba de cate o discheta la toata sala, nu de om. deci dupa ce se termina toate scanarile, programul lor scrie pe un floppy toate rezultatele din sala respectiva. si dupa aia in sac 8) ..

si inca ceva - cei de la centru au ras cand le-am spus ca sunt multi care fac 960 puncte.. au zis ca nu se poate, ca de fapt cei din simularile de pe net le fac cu cartea in fatza! stai sa vezi ce surprize surprize!
Last edited by eugen on Tue Nov 18, 2003 9:20 pm, edited 1 time in total.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Tue Nov 18, 2003 9:20 pm

si cind ma gindesc ca aia de la plextor au scos o unitate CDRW care, din cite am inteles eu cripteaza in timp real... SecuRec sau asa ceva. hmmm... it makes me wonder. poate ca vor sa iasa o mica aminare... ultimul lucru in care am incredere este cu siguranta un floppy. eventual de 5.25''

eugen wrote:cei de la centru au ras cand le-am spus ca sunt multi care fac 960 puncte.. au zis ca nu se poate, ca de fapt cei din simularile de pe net le fac cu cartea in fatza!

in 20-25 de minute?! waw... naivi sint. ce naiba, nu-i asa greu sa tocesti 3-4-5000 de grile in 2 luni. (mai ales dupa o tura de bibliografie)
N/A

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 10:16 pm

vrem sa stim: daca e sa facem o lista de punctaje paralela cu cea a lor (pe care nu stiu cand o sa o vedem) si care sa apara duminica noaptea pe forum, cati se ofera voluntari?

eu am intrebat asta la prof. Fl.Popa, si el a zis ca in principiu nu e nici o problema daca unii din sala raman sa asiste la scanare, ca oricum regula e ca "raman cel putin 3 oameni in sala" - asa a zis, nu stiu ce-o fi insemnand asta, ca n-a mai fost timp pentru toate.

eu am propus asa - sa se ofere voluntari in fiecare sala, care sa faca o tabela nominala cu toate punctajele din sala lor, cu care apoi sa vina la sediul nostru din camin, acolo le scanam si le punem pe net in timp util. dupa aia, cine o vrea sa faca si clasamente, nu mai conteaza, ideea e sa avem listele. eu as fi vrut ca la la plecare cei din comisie sa puna o stampila pe foaia cu pricina, ca sa nu fie nici un dubiu de unde provine; oricum e o chestie de incredere.. intre candidati, ca toti vrem o lista corecta, cu rezultatele inainte de inceperea contestatiilor, nu?

pentru asta ar trebui ca in toate salile din bucuresti sa existe cel putin un voluntar care sa ramana acolo timp de 2-3 ore cat dureaza scanarea. deocamdata asteptam reactiile voastre, ca sa nu ne inhamam la nimic in caz ca nu va tenteaza.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Nov 18, 2003 11:25 pm

eugen wrote: in toate salile din bucuresti sa existe cel putin un voluntar care sa ramana acolo timp de 2-3 ore cat dureaza scanarea.


stai ca nu pricep.

1. eu m-as oferi voluntar, dar dau pe stoma la cluj si trebuie ceva organizat dinainte, degeaba ma ofer eu daca nu ma asculta nimeni.

2. sa nu imi ziceti ca rezultatele vin de la Cluj, Craiova, Tg Mures etc pana la Bucuresti pe niste floppyuri in niste saci ca ma apuca rasul si plansul deodata.

3. De ce trebuie criptate si rascriptate? De ce nu se publica IMEDIAT dupa terminarea scanarii rezultatele pe net si de acolo sa le centralizeze cei de la Bucuresti? Pentru ce securitatea post-examen?

4. Toata procedura asta e batuta in cuie? In fine, cand estimeaza comisia ca va fi posibila publicarea unei liste cu rezultatele pe internet/pe usile salilor/la dsp-uri sau unde vor ei?

5. Nu e obligatoriu ca toti concurentii sa fie prezenti la scanare? Nu trebuie sa semneze, sau sa fie martori etc?
cainii latra, caravana trece

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Tue Nov 18, 2003 11:26 pm

curand tre' sa apara listele cu impartirea prin sali a candidatilor...
daca vor sa-si afle punctajele, ultimii de pe liste nu prea au de ales decat sa ramana pana la sfarsit...
ramane sa gasiti "amabili" (si tinand cont de faptul ca oricum majoritatea sunt direct interesati sa afle un clasament cat mai repede nu cred ca nu se vor gasi... daca nu ultimul, atunci penultimul aproape sigur :wink: ) care sa faca o lista simpla, doar cu punctajele
pe masura ce sunt corectate lucrarile sa-si noteze pe o foaie: 959, 958, 960, 960, 960, 959, ..., 960.
listele cu candidatii din sali sunt oricum publice asa ca o corespondenta intre cele 2 "informatii" nu va fi greu de facut...
daca "curiosul" va fi suficient de "amabil" poate sa noteze si numele... ca sa nu apara incurcaturi... dar daca s-a inteles ce-am vrut sa spun mai sus nu e o conditie obligatorie... bineinteles daca nu face cifrele varza intentionat :twisted: ...
caz in care...

Spor tuturor! Da' mai mult mie... :oops:
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 11:32 pm

prezidentiat wrote:5. Nu e obligatoriu ca toti concurentii sa fie prezenti la scanare? Nu trebuie sa semneze, sau sa fie martori etc?

la scanarea lor sa fie martori, nu la toata sala. despre asta era vorba, sa ramana cineva cu comisia pana la sfarsit. altfel tu stai iti iei nota si pleci..
zice bine leoa ca ultimii ar fi potriviti :)

in rest nu stiu ce sa-ti spun; nu cred ca sacii vin la bucuresti ci mai degraba se centralizeaza pe orase si apoi final in bucuresti; dar asta chiar n-am intrebat, erau alte prioritati azi (grile, carioci, punctare, etc)

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Tue Nov 18, 2003 11:34 pm

da, si eu as sta (la cluj), dar devine o problema transmisul datelor catre bucuresti. ar trebui sa gasim un scanner si sa le transmitem asa... se poate oare sa obtinem scan-ul foaii pe care o semnam ca martori?

si cum ne oferim? ca eu sigur n-o sa stau 4 ore in sala de examen ca sa ajung ultimul -- m-ar termina psihic (serios).
N/A

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 11:39 pm

pai eu de asta am intrebat, sa vad daca sunt amatori.. imi dau seama ca e greu sa ramai acolo dupa examen pana termina aia de scanat. dar ce sa mai zic de saracii ultimii pe lista :?
no, deci asta e. am putea sa le strangem si din celelalte orase, scan > mail. nu stiu cand are de gand dsp sa publice lista, si de fapt nu stiu daca au de gand sa o publice INAINTE de contestatii, sa vedem si noi ce si cum se intampla.. de fapt, ce zic eu, de gand am vazut azi ca n-au, erau chiar surprinsi de idee..

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Nov 18, 2003 11:42 pm

eugen wrote:nu stiu cand are de gand dsp sa publice lista, si de fapt nu stiu daca au de gand sa o publice INAINTE de contestatii, sa vedem si noi ce si cum se intampla.. de fapt, ce zic eu, de gand am vazut azi ca n-au, erau chiar surprinsi de idee..


eu stiu de la cei care au dat in anii trecuti, ca in seara zilei examenului fiecare stia al catelea e pe lista cu rezultatele. nu stiu daca stia asta de pe net sau de pe niste liste.

nu-i asa? am eu info proaste?
cainii latra, caravana trece

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Tue Nov 18, 2003 11:42 pm

inca ceva eugen: poate in bucuresti se misca ceva ca sint foarte multi candidati si s-or oferi. daca in cluj nu se mai ofera nimeni in afara de mine si prezidentiat...

o idee ar fi sa vorbeasca cei din comisia de rez. cu centrele locale pentru a sti de actiunea asta si de a ne permite sa intram sa facem sondaj, chiar daca nu sintem ultimii la iesirea din sala.
N/A

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Nov 18, 2003 11:45 pm

pai faceti bre, faceti.. e posibil sa se afle al catelea esti, dar n-ai nici un control al celor care dupa contestatii fac "salturi" cu mult in fata ta. nu stiu ce sa zic, eu v-am spus doar care este situatia, ce sunt ei dispusi sa faca si ce putem noi.. :(

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Nov 18, 2003 11:48 pm

eugen wrote:pai faceti bre, faceti.. e posibil sa se afle al catelea esti, dar n-ai nici un control al celor care dupa contestatii fac "salturi" cu mult in fata ta. nu stiu ce sa zic, eu v-am spus doar care este situatia, ce sunt ei dispusi sa faca si ce putem noi.. :(


bineinteles ca nu poti controla manarelile ce au loc cu ocazia contestatiilor, dar o lista cu rezultatele "provizorii", adica pre-contestatii ar cam trebui sa se publice. Ca daca mai ai vreo 50 in spate, dormi linistit, cu toate contestatiile lor (50 = vorbesc de stoma) :sleeping:
cainii latra, caravana trece

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Wed Nov 19, 2003 12:01 am

Da' e ordinar, nesimtit de subtire conturul la elipsele alea!!!! :evil:
Sa fie asta proba practica de departajare? Bine ca nu le-au facut oblice a la Roux...
Am listat fisierul pe o imprimanta bunicica si am incercat sa le colorez... ies niste forme destul de variate - chiar cu o carioca Rotring.
Cat de EXACT trebuie sa mazgalesti?

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Nov 19, 2003 12:06 am

maine poate se poate face un test, sa vedem cat de exact trebuie. as vrea sa le colorez asa in fuga mare, si sa vad cate imi greseste. cica ei il testeaza deja de o luna si ceva si merge tzeiss, cu noile scannere cumparate special. asa sa fie..

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Nov 19, 2003 12:09 am

Citez de pe scanul pus de Eugen "In caz de marcare gresita puteti cere un alt formular dar numai o singura data " Ce porcarie mai e si asta? Adica daca gresesc de doua ori s-a terminat povestea, dau foaia cu greseala?

Cred ca stiu ei ce zic ca nu o sa se faca 960 :evil: o sa ne termine nervos cu bulinele lor care trebuie perfect umplute si n-avem voie sa gresim decat o singura data ca dupa aia nu mai primim alta foaie ...

O sa fie foarte greu de facut centralizarea Eugen, adica eu asa cred. Cam in cate sali o sa fie toti candidatii? O sa fie nevoie de o gramada de voluntari care pe deasupra trebuie sa mai stie si sa ajunga pana la voi. Oricum e o initiativa laudabila si in principiu eu m-as oferi voluntar.

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Wed Nov 19, 2003 12:13 am

OK, thanks Eugen! Asa sa fie...
Chestia cu "doar de 2 ori"... chiar e penala, vorba lui Draso, deja ne-au departajat. Hai ca la chirurgie mai inteleg, dar ce-au cu saracii internisti? :lol:

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Postby Vaal-inside » Wed Nov 19, 2003 12:26 am

leoa wrote:pe masura ce sunt corectate lucrarile sa-si noteze pe o foaie: 959, 958, 960, 960, 960, 959, ..., 960.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mai sa fie, cred ca stressul din mine este maximal, altfel nu imi explic de ce ma opresc numai asupra chestiilor dragutze...care nu stresseaza, din contra...



Shi ca sa redevin nitzel serois: nu shtiu de ce am avut impresia ca s-a ridicat problema nrumarului de teze (2), shi s-ar fi promis nr. nelimitat...sau poate am visat...
Thalita Kummi

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Wed Nov 19, 2003 1:35 am

prezidentiat wrote:
eugen wrote:nu stiu cand are de gand dsp sa publice lista, si de fapt nu stiu daca au de gand sa o publice INAINTE de contestatii, sa vedem si noi ce si cum se intampla.. de fapt, ce zic eu, de gand am vazut azi ca n-au, erau chiar surprinsi de idee..


eu stiu de la cei care au dat in anii trecuti, ca in seara zilei examenului fiecare stia al catelea e pe lista cu rezultatele. nu stiu daca stia asta de pe net sau de pe niste liste.

nu-i asa? am eu info proaste?


acu' 3 ani nu era cu scaner... si le-a luat vre-o 3 saptamani sa dea rezultatele
acu' 2 ani se stia clasamentul "intermediar" in seara de duminica, odata cu "bulinutzele corecte"
acu' 1 an, nu au dat lista intermediara si au afisat rezultate finale in 3 zile... parca...

:oops: nu chiar toate informatiile le am din surse proprii...
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Nov 19, 2003 1:42 am

leoa wrote:acu' 2 ani se stia clasamentul "intermediar" in seara de duminica, odata cu "bulinutzele corecte"


pai cam asa ceva cer si eu anul asta... e chiar asa mult? si sa nu-mi spuna ca nu apuca sa centralizeze datele ...
cainii latra, caravana trece

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Wed Nov 19, 2003 2:24 am

aoleu, m-am uitat si eu pe "cerculetze". eu inteleg ca mai trebuie sa avem si mina de chirurg... da' nici chiar asa. n-au avut bani de cerneala, ce s-a intimplat?!
N/A

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Wed Nov 19, 2003 5:13 am

STOMA>>>

e cam greu sa se ofere cineva care sa fie in fiecare sala...
cel mai simplu si corect (adica fara a fi modificari voite) ar fi ca insasi comisia sa completeze in paralel un tabel (pe care de altfel il au) cu punctajul scanat..

comisia va preda aceste table unor persoane stabilite de comun acord care le vor scana (cu sau fara ajutorul celor din comisie) si apoi trimite spre bucuresti...

stampila este /nu este necesara...tianad cont de persoanele care ridica aceste tabele si se ofera spre distributie spre bucuresti si implicit spre forum

daca se accepta asta de prof. Popa e simplu sa se gaseasca o echipa in fiecare centru in care se da 2-3 persoane

Se poate?
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
de luni ma apuc de invatat

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Nov 19, 2003 5:52 am

nu, ca a zis ca asta implica schimbarea metodologiei, etc. nu are voie sa puna comisia sa faca asa ceva. cine numeste oamenii, pe ce baza? a zis ca daca vrem sa ne facem singuri, dar atat.. in rest doar daca poate centrul sa publice, which is..


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests