Grile rezidentiat 2003 online: anunturi, intrebari

for future reference; read only..
User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Oct 19, 2003 6:01 am

adyry wrote:subscriu si eu la cererea colegului meu-asta era idee testelor,sa ne verificam-rog mult sa se faca clasament separat


oricum, poate voi nu atzi aflat inca de sectziunea Your Account a site-ului ...

ia incercatzi asta:

http://grile.hardnet.ro/your_account.php


Spor!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Oct 19, 2003 9:47 am

nu ma interesaeza sa-mi vad evolutia mea de la zi la zi!stiu sa citesc-YOUR ACCOUNT!MA INTERESA SA-MI FAC O PARERE RAPORTINDU-MA LA ALTII!EU CRED CA ASTA FAC CEI DE LA CHIRURGIE .....

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Oct 19, 2003 5:09 pm

adyry wrote:nu ma interesaeza sa-mi vad evolutia mea de la zi la zi!stiu sa citesc-YOUR ACCOUNT!MA INTERESA SA-MI FAC O PARERE RAPORTINDU-MA LA ALTII!EU CRED CA ASTA FAC CEI DE LA CHIRURGIE .....


ai citit cu atentie shi posturile precedente? :evil:

ca pusesem acolo o adresa:

http://grile.hardnet.ro/bestof.php

spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Oct 19, 2003 5:56 pm

imi cer scuze!nu prea citesc din urma! :lol:

User avatar
miXtik
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Oct 13, 2003 11:07 pm
Location: printre randuri

Postby miXtik » Tue Oct 21, 2003 10:24 pm

Pe mine ma omoara o chestie din "Infectiile perinatale". Oare la a cata editie revizuita o sa se hotarasca tovarashii in ce zi incepe si se termina toata "combinatia aia"...
Pe mine m-a debusolat complet. ba e la 3 zile, ba la 5 ba la 7...mare abrambureala. Copilul ala care face sepsis tardiv la 3 zile ...de fapt este tot in sepsis precoce daca te iei dupa alt paragraf la care cel tardiv incepe la 5 zile sau la 7... negociaza cineva alta cifra...? :P eu ma dau batut. :shock:
Oare ne va da langa intrebare la Rezi si din ce pagina e intrebarea respectiva ca sa stii daca e pagina cu 3, cu 5 sau cu 7?...
Nu vreau sa fac din tantar armasar dar ma enerveaza destul de rau situatia... :twisted:
Si apoi... daca tot au scos la toate capitolele de pedi ultimele intrebari care erau din editia veche... de ce nu le-au scos si pe cele de la Infectii perinatale?
Oare sunt si altii ata de necajiti ca si mine? :evil:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Tue Oct 21, 2003 10:30 pm

miXtik wrote: Oare sunt si altii ata de necajiti ca si mine?


Fii sigur!

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Wed Oct 22, 2003 5:38 am

of course! si nu e singurul subiect in care ba e laie, ba-i balaie...e prea dimineta acum casa imi aduc aminte, da' am sa postez cind o trece amnezia..... :roll:
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Oct 28, 2003 11:47 am

as avea o intrebare-ce se intimpla cu grile.hardnet?

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Oct 28, 2003 11:58 am

au fost niste probleme tehnice, dar s-a rezolvat

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 28, 2003 3:00 pm

adyry wrote:as avea o intrebare-ce se intimpla cu grile.hardnet?


cum spunea shi eugen, au fost niste probleme de ordin tehnic ...

Oricum, am optimizat un pic paginile si baza de date, tinand cont ca aseara ne-a cam rupt in urma implementarii deficitare a modulului de obligativitate pentru selectionarea specialitatilor!

Sper sa nu mai fie probleme!

Oricum, daca mai vedeti vreo neregula si / sau nu puteti intra pe site, va rog sa postati aici!

Toate Bune!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Nov 01, 2003 1:29 pm

Am o nelamurire legata de grilele random. Am facut patru teste si o intrebare a fost in toate iar altele cel putin in trei dintre ele. Pe chirurgie sunt aprox 3100 grile iar statistica spune ca sansele pentru situatii ca cea de mai sus sunt destul de mici. Cat de "random" sunt acele teste? Pot sa selectez eu un test anume pe care sa-l fac? Nu mai tin minte exact numarul testelor dar parca toate erau id 400 si ceva. Eventual daca se poate selecta un test anume, pot sa iau un id mai indepartat ca valoare (200 si ceva, sa zicem) ca sa nu se suprapuna intrebarile?

Rog a se lua ce am scris mai sus ca o nelamurie si nu ca un repros! Nu cred ca e asa usor sa iei niste valori random si sa potrivesti si 40 de intrebari cu complement simplu, si intrebari din fiecare capitol si asta in conditiile in care numarul de intrebari din fiecare capitol difera. Site-ul pe care l-ati facut e extrem de util si cred ca o gramada de oameni va datoreaza multumiri (inclusiv subsemnatul), mai ales ca totul e free si voi ati lucrat voluntar.

Si inca o chestie, am aflat din shoutbox ca Gaurika si Tyby sunt doua persoane diferite. :allright: Am vazut ca nu sunt singurul care a facut confuzia ...
Cred ca in mai multe randuri m-am adresat catre amandoi crezand ca sunt aceeasi persoana. Sorry! :oops:

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sat Nov 01, 2003 5:16 pm

In ceea ce priveste RANDOM:

Sunt CAT SE POATE DE RANDOM! Cat de random am reusit sa le fac ... La alegerea testelor pentru random au loc 3 randomizari:

1. prima - la alegerea celor 40 / 160 de coduri de teste complement simplu / multiplu - randomizare in functie de timpul absolut (Unix timestamp)

2. a doua - la imbinarea celor 2 grupe (simple + multiple) prin functia shufle()

3. a treia - la culegerea datelor din baza de date pe codurilor obtzinute la punctul 2 - tot printr-un random in functie de timpul absolut (Unix timestamp).

DECI: nu exista NICI O ASEMANARE intre testul random nr 300 shi testul random nr 301! Nu au nici o ordine, nici o asemanare ... Numerele sunt doar pentru indexarea lor!

Pentru a rezolva unul din testele random mai vechi ai 3 posibilitati:

a. unul din testele random facute de cei din best-of (prima pagina sau pagina best-of) prin link0urile TRY

b. unul din testele random facute de tine - din Your-account - prin link-urile TRY din box-ul RANDOM STATS for (Draso)

3. un link de genul: http://grile.hardnet.ro/random.php?t=XYZ - unde XYZ este numarul testului dorit din cele salvate deja in baza de date!


A doua problema:

NO-NO :D

LOL

nu man, faceam baza cu PLast ...

Suntem una shi aceeashi persoana ... eu cu tyby si cu gaurika!

eu (in general) nu sunt de acord cu clonele shi NU am folosit (pana acum) niciodata mai mult de un nick pe vreun forum sau comunitate virtuala pe care activez, mai putin in cele pe care le-am creat si administrat!

De CE am doua nickuri? explicatzia simpla: de obicei folosesc nickuri cu drepturi de admin diferite, cel cu admin maxim il folosesc din medii securizate, celelalte din medii mai mult sau mai putin publice!

PLUS: gaurika cu 961 l-am bagat pentru a schimba un pic monotonia box-ului Best-Of ... ca se cam saturase lumea de-alde 960! ;)

Sper sa fi lamurit problema!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sat Nov 01, 2003 7:09 pm

am adugat o pagina cu listingul tuturor randomurilor facute si validate ...

o sa dureze cam mult incarcarea paginii ... dar cand (si daca) voi avea timp, voi face si o paginatie ... deocamdata doar atat

Linkul il gasiti pe pagina principala (home), sub box-ul

"RANDOM Tests - choose category: "

PS: nu e accesibila decat pentru registered users
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Nov 01, 2003 11:26 pm

Multumesc de lamuriri!

gaurika wrote:
3. un link de genul: http://grile.hardnet.ro/random.php?t=XYZ - unde XYZ este numarul testului dorit din cele salvate deja in baza de date!


In ce interval variaza XYZ? Pentru ca intru pe dialup nu ma mai reconectez de fiecare data sa-mi salvez rezultatul (o sa-l salvez numai daca e mai bun decat cel existent :) ). Ma gandeam ca ar fi mai bine sa folosesc link-ul cu XYZ ca sa nu risc sa primesc acelasi test inca o data (banuiesc ca pe alea salvate nu le mai primesti, nu?).

M-ai prins la faza cu Tyby & Gaurika. Chiar ma gandeam ce-o fi inteles Tyby saracu' cand ziceam de FAQ la dialup in shoutbox. M-ai facut! :mrgreen:

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 02, 2003 3:30 am

uff ... promit ca la urmatorul site o sa fac un sistem de help mai mare ca site-ul in sine! :(

xyz variaza intre 1 shi ultimul test salvat de cineva ... la momentul actual ultimul este 578 ... dar ATENTIE! nu sunt separate ... pe specialitati I mean ...

cel mai bine intra aici shi vei vedea toate randomurile salvate de catre utilizatori pana la momentul in care intri pe pagina:

http://grile.hardnet.ro/list_random.php (se incarca greu pagina, pentru ca nu-i optimizata deloc ... e facuta special pentru tine in seara asta pe fuga :P )

ATENTIE: testele pot fi in dublura ... adica sistemul e cam asta:

faci un test - il salvezi - il poti accesa din nou (ACELASHI TEST RANDOM) din your account sau din pagina principala, poti vedea save-ul la testul respectiv din your account.

daca reiei ACELASI TEST FACUT DE TINE, noile rezultate NU vor fi salvate, dar vei putea rezolva testul sa vezi daca acum il stii mai bine!

poti face unul din testele de la link-ul de mai sus (testul sa nu fi fost salvat de tine) si se salveaza automat - atat testul, cat si rezultatele personale - ca un nou test random in baza de date. ...

sper sa fi intzeles ceva!

PS: meri in your account si vei vedea jos rezultatele tale latestele random si / sau pe categorii!

Spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Nov 02, 2003 2:23 pm

Scuze man ca sunt asa un "pain in the ass". In mod normal as fi stat sa incerc eu toate posibilitatile intainte sa sar cu intrebarile dar sunt limitat groaznic din motive de dial-up de-aia am cam abuzat de timpul tau. Scuze!

Acum am inteles cum functioneaza sistemul. Eu credeam ca sunt niste pagini generate random care sunt salvate deja (vreo 500/specialitate). Am crezut ca ai facut asa ca sa nu fie stresat prea tare serverul ... Acum m-am prins ca sunt generate pe loc (de-aia tot creste id-ul acela) si se salveaza in momentul in care iti salvezi rezultatul.

In concluzie nu exista nici o sansa sa primesc acelasi test daca folosesc link-ul cu random pentru ca testul e generat pe loc cu random si shufle cum spuneai in postul anterior. Eu unul m-am lamurit :)

Considera ca mi-am primit pedeapsa pentru ca am stat sa mi se incarce http://grile.hardnet.ro/list_random.php :)

Si daca tot mi-ai dat un deget tendinta e sa iti iau toata mana :mrgreen: Se poate face cumva sa fie mai vizibile grilele cum complement simplu in testele random (sa scrie simplu cu rosu de exemplu)? Eu gresesc din neatentie si pun mai multe :)

Mii de multumiri!

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Nov 02, 2003 2:58 pm

nu cred ca te-ar ajuta ptr. ex. chestia cu marcatul mai evident al celor cu un sg. raspuns! nu esti sg. care face greseli din cauza asta :? !daca nu pateai aici asta,la ex. consecinta cred ca era mai grava!eu zic sa ramina asa cum este acum!personal vreau sa multumesc celui(celor)ce s-a ocupat de grile! :D

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 02, 2003 5:11 pm

adyry wrote:nu cred ca te-ar ajuta ptr. ex. chestia cu marcatul mai evident al celor cu un sg. raspuns! nu esti sg. care face greseli din cauza asta :? !daca nu pateai aici asta,la ex. consecinta cred ca era mai grava!eu zic sa ramina asa cum este acum!personal vreau sa multumesc celui(celor)ce s-a ocupat de grile! :D


de acord cu adyry ... nu voi marca vizibil ... ash fi putut face altceva - sa le grupez - dar nu prea imi convine, ca stresez serveru' rau in cazul ala ... asha cum sunt acum il mai protejez, scriptul e cat de cat optimizat pentru protectia server-ului. ...

Despre marcat: beleshte okii, ca la examen nu tzi le marcheaza nimeni .. pierde 15 secunde in plus de grila, ca nu te omoara nimeni sa le faci in 30 de minute! parerea mea!


Pana la momentul actual NU sunt decat vreo 2 scripturi de user care streseaza server-ul - BestOf (nu prea am ce sa-i fac) shi noul listRandom (nu ma refer la cele de pe partea de admin ... acolo-i alta poveste) ..

In rest - pana acum cel putin - timpii de incarcare NU sunt dati de server, ci de viteza conexiunii!

La un random veti face un http-download de ~ 1 MB ... pe dial-up inseamna cateva minute ...

Uite aici ce inseamna ACELASHI script, dar fara AFISAREA rezultatelor .... pur si simplu este identic cu cel din random, dar nu mai face output la rezultate (deci nu incarca pagina).

http://grile.hardnet.ro/rand

chiar sunt curios cat de repede merge pe dial-up :D

Spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sun Nov 02, 2003 6:20 pm

gaurika wrote:Despre marcat: beleshte okii, ca la examen nu tzi le marcheaza nimeni

adicatelea cum? eu am acasa caietul de concurs al cuiva care a dat anul trecut pe stomatologie si sint notate frumos:
titlu maaare si ingrosat: "complement simplu": 40 bucati.
spatiu vreo doua rinduri,
alt titlu maaare si ingrosat "complement multiplu": 160 bucati.
in general imi dau seama care este CS si care e CM, dar e suficient sa incurci vreo 3-4, ceea ce e probabil, si s-au dus 15-20 de puncte.

in alta ordine de idei, linkul ala se incarca pe dialup in vreo 10-15 secunde.
N/A

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Nov 02, 2003 6:30 pm

discutia nu era despre separarea celor cu complement simplu de cele cu mai multe rasp.-ci de marcat ,sa zicem cu o anumita culoare, a celorsg. intre cele cu mai multe rasp.!eu zic ca nu este bine,ptr. ca nu m-ar mai determina sa citest toata intrebarea,ma obisnuiesc asa si la ex.....vb. aia! a, daca in caietul de ex. sint puse separat,si daca acelasi lucru se poate face si aici, cu atit mai bine!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 02, 2003 6:32 pm

da bre LoS .... las sa gresheshti aici si sa te inveti sa faci ochii mari decat la examen ... asta era ideea ...

Iar linkul ala de la mine se incarca in mai putin de 1 sec ... shi nu sunt in retea cu serverul, ci si eu accesez de pe internet ... deci, din pacate, viteza este mai mult decat penibila pe dial-up ... :(
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Nov 02, 2003 11:24 pm

Probabil aveti dreptate cu grilele complement simplu. Eu fac cate un test la sfarsitul zilei si de obicei il fac fara chef si sa termin cat mai repede si la sfarsit ma oftic cand gresesc cate o grila din graba ... oricum testul de la rezi e cel care conteaza ...

Linkul ala merge in 10 sec. Nu e chiar asa stres nici cu testul normal, nu-i ia mai mult de 1min - 1min jumate sa se incarce deci e super rezonabil.

Ai putea la Best of sa-i afiesezi doar pe cei care au peste 500. Cei care-s sub oricum pica rezidentiatul :) Dar nici asa nu scurtezi decat putin lista.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Nov 04, 2003 3:02 pm

:idea: gaurika, as avea o rugaminte. La cei din best-of, pe langa punctajul si timpul realizat, te-as ruga sa incerci sa afisezi si id-ul tuturor grilelor random, nu doar a ultimei grilei... ma refer in acel box care apare cand faci mouse-over pe user...
Nu de alta, dar sunt curios la cei cu 960 in 20-30 min. de cate ori au facut grila cu acelasi id sau sunt grile random cu id-uri diferite...
Multumesc anticipat. :)

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Tue Nov 04, 2003 4:46 pm

PLast wrote:sunt curios la cei cu 960 in 20-30 min. de cate ori au facut grila cu acelasi id sau sunt grile random cu id-uri diferite...

Sunt grile random diferite ; poti sa faci acelasi random de mai multe ori, dar nu ti se salveaza decat primul rezultat obtinut.Deci daca un individ are in dreptul lui 3 de 960 inseamna ca a facut 3 teste diferite si a obtinut punctajul respectiv.
Cat despre timp (20-30 min), conteaza foarte mult conexiunea ; eu am facut randomuri si de la interneturi din oras, unde pana s-a incarcat pagina eu eram deja la intrebarea 60-70 si am facut testul in 26 de min, test pe care in mod normal acasa, unde am roedunet si se incarca pagina in 2-3 secunde, il fac in peste 36-40 de minute.Deci nu te mai orienta dupa timpi.Oricum si daca il faci in 2 ore si il faci bine, asta conteaza.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Nov 04, 2003 5:00 pm

:twisted: Sa fim seriosi irinel, eu am rds (cable-link) si imi merge f. bine, da' in mai putin de 40 de minute nu vad cum poti sa faci un test. Sa ai 960 in 22 min... inseamna 6 sec. pe intrebare si nu gresesti nici macar un raspuns, nu toata intrebarea...
Dar sa lasam astea, eu nu acuzam pe nimeni de nimic, nici nu ma streseaza prea tare punctajele alea, important e ce va fi la examen... Totusi, eram si sunt curios daca e asa cum imi explicam eu cele 960 de puncte in 22 de min. Doar din curiozitate, inca o data nu acuz pe nimeni... Oricum, denim a fost primul care ne-a demonstrat ca un astfel de punctaj e posibil...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Nov 04, 2003 8:58 pm

da, dar la denim a fost cu "cantec" ... de-aia nici nu mai apare in lista ...

pricum, ce a spus irinel e corect ... am incercat shi eu cu limitarea conexiunii pe care o am ... te lasa sa faci ceva intrebari pana incepe contorizarea ... cu atat mai mult cu cat acum nu mai trebuie nici macar sa te intorci si sa verifici raspunsurile alea :( ...

ce vretzi, (dez)avantajele tehnologiei ...

oricum, nu am de gand sa schimb asta, deoarece nu ma (mai) streseaza asha de mult timpii respectivi ...

in fine, te asigur, in prop de 99,99% ca e practic imposibil ca cineva sa rezolve ACELASHI test random shi sa-i fie salvate rezultatele ... daca nu ma inshel, apare ceva cu cheater :D
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Postby Vaal-inside » Wed Nov 05, 2003 3:00 pm

Sal gaurika(alias tyby)

Indraznesc sa sugestionez cele de mai jos pentru ca am remarcat deschiderea ta eventualele corectzii\adaugiri. Daca itzi ia prea mult timp... uita-le shi uita-ma

Poate nu e o sugestie prea buna dar nu ar fi mai sugestiv o medie a fiecarui concurent(decat toata lista cu rezultate).

Avantaje:

1. best of mult mai rapid incarcat (pe mine nu ma deranjeaza dar sunt altzii..)
2. mai relevant decat aceasta insiruire care este doar crescatoare(fara alte ordonari)...
3. oricum cine vrea sa ishi vada evolutzia o face in "your accont"
4. nu te tot stresezi cand vezi zeci de 960...(aici sunt subiectiv)

Dezavantaje
1. nu vezi cat de mult lucreaza "concurentza"


PS. eventual daca nu itzi ia prea mult timp pe fiecare specialitate o medie o tuturor rezultatelor....poate ca da o nota de "incadrare" in situatzia finala

Mersi mult shi spor maxim tuturora
Thalita Kummi

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Nov 05, 2003 5:22 pm

trimis mail ... daca am timp, voi pune raspunsul shi aici!

acu' tre' sa fug ... spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Timer

Postby Draso » Thu Nov 06, 2003 11:57 am

Nu vreau sa fiu carcotash, dar am sesizat o chestie. La mine timerul de la teste nu merge bine. Am sesizat intamplator chestia si m-am hotarat sa vad care e timpul real. Am facut un test in 37 min. dupa ceasul din pagina dar in realitate erau 53 min :) Am stat un minut cu cronometrul in mana, dupa estimarea mea la 1 minut intrazie 7-8 sec.

Nu stiu daca e doar la mine (calc slab?) dar daca e general fenomenul m-am gandit ca e bine sa stie toata lumea ca sa nu fie surprize la dozarea timpului la rezi.

Sporuri!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Nov 06, 2003 12:14 pm

e din cauza computerului tau ... dar ce fosila ai taica?! 7-8 sec la 1 min?! :O
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Nov 06, 2003 12:55 pm

mai degraba cred ca bateria care tine CMOSul ticaind e pe duca. vezi daca poti sa o schimbi. pe de alta parte eu am avut mai multe placi de baza care erau pur si simplu incapabile sa aprecieze timpul, chiar si aproximativ.... dar asta se intimpla pe vremea lu' 386-486-k6
N/A

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 06, 2003 2:21 pm

Eu cred ca si fara sa citim materia stiam sa rezolvam corect cel putin 4 - 5 grile din fiecare capitol. Conteaza foarte mult grilele selectate prin efectul "random" si de capacitatea de concentrare in timpul rezolvarii :idea:

Daca exista norocul sa se selecteze niste grile care au fost digerate cu succes si sa nu greseasca din lipsa de concentrare, rezultatele pot fi dintre cele mai bune. In caz contrar, performantzele pot sa scada.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Nov 06, 2003 3:19 pm

e din cauza computerului tau ... dar ce fosila ai taica?! 7-8 sec la 1 min?! :O


P166 MMX, 64 MB RAM :roll: ma gandeam ca e de la mine ... asa mult intarzie, ce sa-i fac :cry:
Pai daca-i asa mai introduc si un mp3 cat timp rezolv testul si vedeti voi atunci timpi :D Multam de explicatie!

Nu cred ca e de la baterie, totusi ca m-ar fi anuntat cand booteaza. Ceasul de la comp merge bine, numai cel din teste merge aiurea.

Spor!

mr.2cool
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 16, 2003 2:59 am
Location: undeva in romania

Postby mr.2cool » Fri Nov 07, 2003 11:10 pm

As avea si eu intrebare, daca se poate ptr. mr. gaurika.De ce nu-mi pot salva scorurile?De ficare data cand apare fereastra cu salvatul imi da eroarea clasica cu cannot...Nu de alta da ma frustreaza tare sa nu-mi vad nicknameul pe lista aia....
Manny thanks...
Motto: " Intotdeauna vor fi 1600 de nemultumiti si 264 de multumiti." A. Nastase

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sat Nov 08, 2003 5:22 am

1. daca ai mai multe probleme, te rog sa folosesti feedback-ul de pe site ... nu vreau sa incarcam threadul asta ...

2. da-mi mai multe detalii despre ce shi cum (sistem de operare, BROWSER, conexiune internet, nickname) - daca se poate pe feedback.

Multzam!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

velupei
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Nov 08, 2003 2:57 pm

Postby velupei » Sun Nov 09, 2003 6:17 pm

imi puteti spune daca testele random pt rezidentiat contin "grile gresite"

multumesc

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 09, 2003 6:52 pm

formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sun Nov 09, 2003 11:27 pm

velupei wrote:imi puteti spune daca testele random pt rezidentiat contin "grile gresite"

multumesc


Contzin, dar nu alea din VM, alea care au mai ramas. Tot greshite.
cainii latra, caravana trece

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 10, 2003 12:26 am

prezidentiat wrote:
velupei wrote:imi puteti spune daca testele random pt rezidentiat contin "grile gresite"

multumesc


Contzin, dar nu alea din VM, alea care au mai ramas. Tot greshite.


intamplator, au fost scoase cele din VM ... cred ca scrie tot la FAQ's ... so ... cred ca te grabesti in a trage concluziile, prezidentiat ... povestea insa e cu totul alta, am dat io o parere pe aici pe undeva ... din pacate, dupa ultimile shtiri, se pare ca am cam avut dreptate ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Mon Nov 10, 2003 12:28 am

gaurika, ce parere? ce stiri?
N/A


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests