Chirurgie Generala Bucuresti. Care sunt spitalele mai bune ?

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Chirurgie Generala Bucuresti. Care sunt spitalele mai bune ?

Postby Avenger » Sun Nov 27, 2005 4:48 pm

Am luat pe Chirurgie Generala in Bucuresti si urmeaza sa imi aleg un spital. Cine poate sa faca un pustiu de bine si sa imi dea o sugestie, primeste recunostinta mea. :)

jim
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Dec 20, 2004 8:27 pm

Postby jim » Sun Nov 27, 2005 11:46 pm

eu nu-s pe chirurgie, dar am auzit ca la sf. ioan sunt profesionisti. nu stiu care-i viata rezidentilor mici acolo. mai cauta informatii. bafta

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Postby larisa2000 » Mon Nov 28, 2005 12:20 am

la sf ioan am inteles ca se face in marea majoritate numai laproscopie

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Mon Nov 28, 2005 1:49 am

sf ioan rulz. serios, se merita acolo. si indrumatorii sunt super de treaba si dornici sa te bage in operatii. daca vrei sa faci ceva cu adevarat, nu ezita.
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
virgil
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 21, 2005 11:21 pm

Postby virgil » Mon Nov 28, 2005 12:38 pm

A cata optiune o ai Avenger?

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Fri Dec 02, 2005 3:28 pm

Cam a 9-a optiune, cred...
Ma semnez anonim.

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Fri Dec 02, 2005 3:36 pm

Dar stie cineva ceva de Universitar ? Eu auzisem ca sunt cam multi rezidenti acolo si cu toate astea se ia printre primele. Anul trecut s-au scos 6 locuri, dar ce-i drept sunt si 3 sectii de CG.
De Floreasca si Fundeni am auzit ca se face treaba, dar te cam muti cu totul la spital ca stai de dimineata pana seara.
Sf. Maria nu prea are cazuistica ...
De restul nu stiu mai nimic. Cantacuzino, Pantelimon, Coltea... si cate or mai fi. Nici de Sf. Ioan nu auzisem pana sa citesc mai sus. Cred ca partea proasta e ca e destul de departe fata de Regie.
Daca mai aveti Input pe tema asta, va rog nu ezitati...
Ma semnez anonim.

User avatar
Balena
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:58 pm

Postby Balena » Fri Dec 02, 2005 7:33 pm

La Municipal (Universitar) se face treaba destul de buna. Indrumatorii cred ca sunt la fel ca mai peste tot... Io am facut stagiu acolo... Initial nu prea m-au bagat in seama; dupe ce au vazut insa ca ma intereseaza cu ce se joaca ei pe acolo a fost OK! Sala, garzi, chiar am scos si nishte unghii (totusi pentru un stagiar...)...
Treaba se poate face chiar mai mult decat in alte parti. Totu' e sa vrei sa prestezi. In rest numai de bine!
Totul este cat se poate de bine in cea mai buna dintre toate lumile posibile!

jim
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Dec 20, 2004 8:27 pm

Postby jim » Sat Dec 03, 2005 2:57 pm

si la cantacuzino se face treaba faina, eleganta. clinica e ceva mai mica si cazuistica mai redusa decat in spitalele de urgenta (floreasca, sf. ioan, bagdasar, municipal, pantelimon).

cel mai bine e sa dai o fuga peste tot, sa vb direct cu rezidenti de pe acolo. in toate clinicile sunt oameni si oameni. chiar la un spital laudat, daca nu ajungi sa lucrezi cu cineva care sa te formeze, tot degeaba. parerea mea ...

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Sat Dec 03, 2005 9:45 pm

Dar de Coltea stie cineva ceva ?
Ma semnez anonim.

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Sat Dec 03, 2005 10:55 pm

Dar de Coltea stie cineva ceva ?

sta sa pice la cea mai mica adiere de vant. :twisted:
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Sun Dec 04, 2005 1:13 pm

La asta ma gandeam si eu ... :) N-as vrea sa ma prinda cutremurul lui Hancu acolo. :roll:
Ma semnez anonim.

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Sun Dec 04, 2005 5:16 pm

so, pe cand recunostinta aia promisa? :lol: dupa ce iti alegi intr-un final? :wink:
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Sun Dec 04, 2005 5:34 pm

apropo de cele ce s-au spus mai sus. da, in sf ioan se face mult laparoscopie, dar welcome to the future. doar pt ca la noi - that is in bucuresti- nu exista decat 2 spitale care fac acest tip de interventie, nu inseamna ca este de evitat. chirurgii de acolo s-au perfectionat in afara tarii si au o experienta de peste 10 ani in domeniu, deci ai de la cine invata ceva. in plus, nu stai in spital de dimineata pana seara (decat daca esti de garda :) ) asa ca daca ezitarea ta se bazeaza in special pe comoditate (vezi intradevar cele 2 ore pierdute pe drum zilnic -desi si pana la universitar faci 20 min din regie) mai da un search pe google si poate te convingi ca e o abordare de viitor foarte apropiat care merita efortul. altfel, daca te vei decide la un moment dat dupa ce termini rezi ca vrei sa faci laparo,va trebui sa faci competenta in asa ceva, ceea ce inseamna alti ani pierduti in plus.
so, bafta in alegere, ca nu-i usoara. :wink:
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Mon Dec 05, 2005 8:33 pm

Nu comoditatea este motivul angoasei mele. Problema mea (ca si a celorlalti rezidenti la inceput) este ca trebuie sa iau o decizie importanta care ma va afecta 6 ani de acum inainte fara sa am suficiente informatii la dispozitie. Mi se spunde de peste tot ca e important spitalul in care lucrezi si poate chiar mai important echipa in care intri. Dar eu de unde sa stiu cum este in fiecare spital din Bucuresti ? De echipa ce sa mai zic ... ? Tot ce pot sa fac e sa intreb in dreapta si in stanga, sa aflu pareri subiective si uneori contradictorii. Distanta este un element important si din pacate singurul cuantificabil. E important pt ca cele 2 ore (in medie) pe zi petrecute pe drum inseamna aproape 8,3% din zi, deci 8,3% dintr-un an deci in 6 ani as face aproximativ 6 luni pe drumuri. :shock: :?: :!: Nu e bine pentru sanatate. :?
Dar despre Pantelimon stie cineva ceva in afara de faptul ca e departe de Regie ?
Ma semnez anonim.

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Mon Dec 05, 2005 10:12 pm

Ma lamureste si pe mine cineva ca daca eu aleg un spital din cele disponibile,ulterior pot sa ma transfer dc nu imi place sau esti batut in cuie acolo?

Apropo de SP.Pantelimon pentru chirurgie vasculara stie cineva ceva?
claudia

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Postby larisa2000 » Mon Dec 05, 2005 11:49 pm

damonika, laparoscopie nu se face doar in 2 spitale din bucuresti, si-ti dau si argument pt afirmatia mea : sf.ioan, pantelimon, colentina.....si mai sunt.... ideea ca la sf ioan se face multa laparoscopie era bine de stiut pt cei interesati de asa ceva, sau din contra, pt cei ce prefera "
clasic" in nici un caz nu am facut afirmatia asta ca pe ceva de rau

jim
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Dec 20, 2004 8:27 pm

Postby jim » Tue Dec 06, 2005 12:49 am

1. pe perioada rezidentiatului te poti transfera de la o clinica la alta. e legal, e dreptul tau. singura problema poate aparea din cauza orgoliului vreunui prof de la care pleci, dar de cele mai multe ori asta se rezolva.

2. laparoscopie se face, daca nu gresesc, in toate clinicile din Buc (cel putin in cele de pe lista de clinici de ales pt rezi acuma). insa la sf. ioan este "mama si tata" laparoscopiei (desi prima colecistectomie laparo a fost facuta in buc. la floreasca). la sf. ioan se fac modulele de laparoscopie, si competentele, si supraspecializarile, pt toate ramurile chirurgicale ce folosesc metoda (inclusiv urologie, gineco samd).

3. in ce priveste metoda in sine, e adevarat, e f eleganta, moderna si seducatoare. dar si aici se aplica treaba aia pe care o spun toti despre metodele endoscopice: invata-le dupa ce inveti metodele clasice. trebuie sa poti rezolva eventualele complicatii, care de multe ori necesita "conversia" la metodele clasice. so ...

4. mai, astia de pe chirurgie, spuneti omului cum stau lucrurile, ca nu stie si e derutat. hai, faceti o fapta buna, de sf. niculae ;)

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Wed Dec 07, 2005 11:24 pm

Acum ca ne-am lamurit si cu Pantelimon, de Municipal ce se stie (in afara de faptul ca e aproape :) ) ? Eu am aflat ca se ia printre primele. Daca da, de ce? Daca nu, de ce nu? Dar daca da, la care dintre cele 3 sectii(profi) e mai bine? Si inca un lucru, cate sali de operatie are fiecare sectie ?
Daca totusi nu stiti, postati si spuneti ca nu stiti :D , macar sa stiu ca va pasa. :wink:
Ma semnez anonim.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Dec 08, 2005 2:14 am

Nu stiu de Municipal prea multe, sorry... dar am auzit ca pe la Floreasca s-ar face treaba destul de buna.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Thu Dec 08, 2005 9:20 am

multi zic ca la municipal nu se face nimic in general...sunt si o groaza de doctori. nu stiu sincer cum e la chir generala, dar n-am o parere buna.
eu ma feresc de municipal, desi n-am ales chir gen
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Thu Dec 08, 2005 9:49 am

La Floreasca se face treaba, nimic de zis, dar nu mai ai mama nu mai ai tata. Spitalul va fi si una si alta. Si atunci cad termini programul, spre seara catre dimineata, te duci acasa zombie. Parca nici asa nu e bine.
Cel putin mie asa mi s-a spus.
Ma semnez anonim.

User avatar
Avenger
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 04, 2003 9:38 pm
Contact:

Postby Avenger » Thu Dec 08, 2005 9:52 am

Inca se mai primesc pareri despre Municipal. Cum e dom'ne chirurgia generala acolo ?
Ma semnez anonim.

User avatar
cocomar
junior
junior
Posts: 49
Joined: Tue Jan 25, 2005 8:23 pm
Contact:

Postby cocomar » Wed Dec 21, 2005 1:28 pm

Despre municipal......nu pot sa am o parere prea buna pentru ca am cunoscut nisterezidenti de acolo la nistecursuri si mi s-au parut destul de varza plus ca ei incercau sa invete laparoscopie si mi-au spus ca mosii nu-s prea incantati....asa ca sfatul meu de student inca dar destul de umblat e sa nu te duci acolo sunt atatea altele unde chiar poti invata ca lumea de exsf Ioan unde poti sa zici ca din punct de vedere operator sunt aproape de occident..... eu unul am vazut acolo chirurgi care erau la fel de buni ca profi din franta sau germania.......iar apoi e Fundeni care in chir clasica e tatic numai ca ca si rezident nu o sa apuci sa operezi ca se fac numai operatii de elita iar tie pentru inceput iti trebuiesc banalitati....asa ca din punctul asta de vedere floreasca e minune pentru un rezi de inceput mai ales sa prinzi si pe cineva care te lasa.
Apoi de Cantacuzino......cazuistica putina operatiitotusi interesante chirurgii profesionistii...dar ca oameni nu-mi prea plac mai ales profu ala vereanu chiar dc mi-a dat 10 nu as prefera niciodata sa fiuprintre rezidenti......pe cand la sf maria problema e cu totul opusa...sau cel putin asa mi s-a parut mie.
Oricum multa bafta si sa stii ca multe or sa depinda si de tine... eu unul dc sfioan ar fi la 2 ore dus tot acolo m-as duce ca si timpul care il petreci acolo castigi mult mai multe decaty alea 2 ore pierdute.
AM SI EU o problema ca nu stiu cum se aleg spitalele dupa ce ai luat rezi si ti-ai ales chir gen cum se procedeaza: fiecare isi alege in functie de pozitie,nu? adica nu depinde de prof care sa prefere pe vrunul care e mai in spate?


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests