Estimare statistica pe centr universitare

...noi crestem odata cu tara...

Sunteti de acord cu scoaterea examenului de rezidentiat?

Poll ended at Fri Dec 09, 2005 1:00 pm

DA
12
28%
NU
31
72%
 
Total votes: 43

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Estimare statistica pe centr universitare

Postby ildottore » Wed Dec 07, 2005 1:00 pm

A facut cineva pana acum o estimare statistica a numarului sau procentului de promovati pe centre universitare? eram doar curios....
I don't need your attitude... I've got my own..

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Dec 07, 2005 1:35 pm

ci cum vrei sa dim departajati dupa facultate?
any ideas?

User avatar
pisicutza79
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jul 29, 2005 4:16 pm
Location: piata sudului
Contact:

Postby pisicutza79 » Wed Dec 07, 2005 4:44 pm

cred ca ar trebui schimbat modul in care se da rezidentiatul. Fiecare ar trebui sa stie dupa facultate spre ce sa se indrepte- ce specialitati ii plac , ce ar vrea sa faca...ar trebui sa se dea un rez pe specialitati inrudite si- :evil: probabil o sa primesc niste injuraturi la faza asta, dar nu conteaza!- o mica proba practica- nu lucruri complicate, ci chestii de bun simt, pe care ar trebui sa le stie un absolvent, ca sa nu mai avem atatia "destepti" care nu sunt in stare sa palpeze un ficat, sa citeasca un EKG sau o radiografie simpla.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 07, 2005 4:55 pm

Fiecare ar trebui sa stie dupa facultate spre ce sa se indrepte- ce specialitati ii plac , ce ar vrea sa faca

ai pretentii cam mari :wink:

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed Dec 07, 2005 5:08 pm

Si eu cred ca rezidentiatul ar trebui sa arate altfel : adica asa cum arata el in tari normale. Cand termini facultatea, stii cam spre ce specializare vrei sa te indrepti, asa ca ar fi frumos sa se dea:
-un examen care sa includa o parte de pregatire teoretica de medicina generala (aka medicina interna plus chirurgie)
-un examen de specialitate (de exemplu, care vrea pediatrie sa aiba de invatat partea de medicina generala plus bibliografie speciala din aceasta ramura)
-un examen practic la patul bolnavului
Asta ar insemna insa sa se stabileasca clar locurile pe fiecare specialitate , ar insemna ca studentii sa isi "descopere" la timp vocatia spre un anumit domeniu, ar insemna ca "manariile" nici sa nu intre in discutie, ar insemna sa nu existe cai de shuntare a rezidentiatului si mai ales o foarte buna organizare pe centre.
In felul in care e acum, rezidentiatul te poate transforma intr-un frustrat: sa zicem ca as fi vrut sa iau ...pneumologie. Ei, nu am avut punctaj suficient si am luat balneologie. Ala care a luat pneumologia in locul meu, nu vroia nici el saracu pneumo; vroia gastro, da in locul lui de gastro a luat unu care vroia cardio si asa mai departe. Daca examenul ar fi diferentiat pe specialitati, ar fi, par example, 30 de locuri de peidatrie pe care concureaza 300 de oameni care VOR sa faca pediatrie, sunt motivati pe aceasta cale . Ar trebui, de asemenea, ca cei care nu iau rezi pe ceea ce vor, daca au un punctaj anume, si in functie de locurile disponibile, sa intre pe MF.
Uff...vorbim si noi, sa treaca timpul.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
pisicutza79
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jul 29, 2005 4:16 pm
Location: piata sudului
Contact:

Postby pisicutza79 » Wed Dec 07, 2005 5:12 pm

pretentii cam mari?! :lol:
posibil!
dar mie asa mi se pare normal!
eu cred ca sunt tipi carora le place si... , sa zicem, :) , specialitati care acum se iau mai la coada, asa, de genul: atata am mai prins...dar nu-mi place...cam deloc...si o fac mai mult in scarba...de...asta e!

User avatar
pisicutza79
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jul 29, 2005 4:16 pm
Location: piata sudului
Contact:

Postby pisicutza79 » Wed Dec 07, 2005 5:18 pm

da, lulutza, ai perfecta dreptate...
dar, din pacate, vorbim, ne plangem (noi intre noi, fireste! ) si... cam atat!

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 07, 2005 5:37 pm

probabil pentru copii nostri va fi mai bine :twisted:

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Re: Estimare statistica pe centr universitare

Postby grasshopper » Wed Dec 07, 2005 6:44 pm

ildottore wrote:A facut cineva pana acum o estimare statistica a numarului sau procentului de promovati pe centre universitare? eram doar curios....


de obicei apare in viatza medicala

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Wed Dec 07, 2005 9:48 pm

ildottore, ne-ai lasat asa???scos si inlocuit cu ce? ca nu pot vota..

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Dec 07, 2005 10:07 pm

pollul mai ramane 2 zile

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby ildottore » Wed Dec 07, 2005 10:24 pm

scuze ca v-am lasat in aer... dar nici eu nu stiam mai multe ... eu sunt student in timisoara... si azi am participat la intalnirea consiliului porfesoral din decembrie si am auzit unele chestii sa le zicem oficiale...
1. despre rezidentiatul de la anu: internele raman la fel(ma refer la tematica), in schimb pe chirurgicale ni s-a spus ca se scoate bibliografia romaneasca si se baga cea straina. adica schwartzu. va recomand sa cititi angelescu, dar sa mai cititi si schwartz ca nu se stie cu astia. ministerul a zis ca nu se stie daca pana in mai anul viitor au timp sa traduca schwartzul, dar oricum tot ce se traduce se introduce in tematica.
2. despre rezidentiatul de peste doi ani: ministerul cica are in proiect nu sa il desfiinteze ci sa unifice specialitatile, in sensul ca absolventii vor sustine examenul de rezidentiat indiferent de calea aleasa, fie ea chirurgicala, fie ea medicala, DIN ACEEASI TEMATICA si repartitia se va face functie de medie. asta ar implica posibilitatea de a alege o specialitate sa zicem medicala, iar urmatoarea optiune ar putea fi chirurgicala...

Astea cica sunt oficiale, dupa intalnirea cu ministrul. acu', om trai si om vedea. BAFTA!
I don't need your attitude... I've got my own..

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Dec 08, 2005 2:07 am

ildottore wrote:ministerul a zis ca nu se stie daca pana in mai anul viitor au timp sa traduca schwartzul, dar oricum tot ce se traduce se introduce in tematica.

Nu stiu din cine este format consiliul profesoral la Timisoara, dar daca intr-adevar ai participat si s-a spus chestia asta, atunci oamenii aia sunt cam pe dinafara. Schwartz-ul este aparut si tradus la Editura Teora, deja de mai bine de jumatate de an. Despre restul informatiilor nu stiu ce sa spun, dar avand in vedere ca nici atata nu stiau...
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby ildottore » Thu Dec 08, 2005 3:12 pm

ma gandesc ca poate o fi o editie noua.... ca stiu si eu ca e tradus
I don't need your attitude... I've got my own..

Paul_T
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Oct 25, 2005 2:51 am
Location: Timisoara

Postby Paul_T » Thu Dec 08, 2005 10:14 pm

raspuns la poll
da.. dar cu ce il inlocuim ? :?:

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Tue Jan 03, 2006 2:23 am

Circula un zvon cum ca in loc de Harrison s-ar introduce Merck. Stiti ceva de asta?


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests