PETITIA "SANSE EGALE"

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Proces

Postby Lenny » Mon Nov 21, 2005 6:34 pm

Daca mai este cineva interesat de deschiderea unui proces impotriva metodei discriminatorii de acordare a rezidentiatului pe MF trimiteti-mi un mail cu adresa voastra de email.

Si inca o data: semnati petitia!

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Ministrul la 100% pe Realitatea

Postby Lenny » Mon Nov 21, 2005 9:21 pm

Uitati-va pe Realitatea
Am trimis Petitia la emisiunea lui Turcescu, poate il va intreba despre ea.

medic aspirant
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Nov 23, 2004 8:32 pm

Postby medic aspirant » Tue Nov 22, 2005 8:58 am

Postez din nou si aici:si eu am facut acelasi lucru ca tine Lenny,si surpriza...nici un cuvintel nu s-a discutat despre asta!
Am trimis ieri un mail pe adresa celor de la Realitatea Tv-pt. emisiunea 100% a lui Robert Turcescu si sincer ma asteptam sa se discute ceva,macar putin acolo,dar degeaba!
Asta e! :cry:
Lekar

User avatar
claudia26
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Aug 16, 2005 2:03 pm

Postby claudia26 » Tue Nov 22, 2005 1:33 pm

asta cam spune multe despre presa....dar nu e nimic nou; asta se stie ...

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Consiliul National pt. Combaterea Discriminarii

Postby Lenny » Tue Nov 22, 2005 7:55 pm

Trimiteti petitia sau orice alceva ce consideratii ca poate constitui o discriminare la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii. http://www.cncd.org.ro Acolo veti gasi modul de completare a petitiei.

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Presa

Postby Lenny » Tue Nov 22, 2005 7:57 pm

Ca sa putem sa aparem oriunde trebuie sa avem ceva concret, trebuie sa ne adunam mai multi, trebuie sa realizam o actiune concertata. Daca avem acestea cu presa se poate aranja ceva.

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Proces

Postby Lenny » Tue Nov 22, 2005 8:06 pm

Pentru cei interesati de un eventual proces, va rog trimiteti-mi in continuare adrese de mail unde va pot contacta si incercati sa aveti adrese de contact a cat mai multor persoane. Sunt in discutii momentan cu un jurist.

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Proces

Postby Lenny » Tue Nov 22, 2005 8:06 pm

Pentru cei interesati de un eventual proces, va rog trimiteti-mi in continuare adrese de mail unde va pot contacta si incercati sa aveti adrese de contact a cat mai multor persoane. Sunt in discutii momentan cu un jurist.

begon
Posts: 1
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:55 pm

Re: PETITIA "SANSE EGALE"

Postby begon » Thu Nov 24, 2005 12:00 pm

[quote="mickeygreen"]Cititi textul si semnati daca sprijiniti actiunea noastra

l-am citit,sunt intru totul de acord si nu mi se pare normal ca un veteran al rezidentiatului care nu a avut sansa sa obtina o specialitate pana acum ,sa fie dat la o parte in acest mod....haideti sa facem ceva mai mult decat aceasta petitie :twisted: :twisted: :twisted:

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Thu Nov 24, 2005 1:25 pm

initiatorule, felicitari!
cred ca pana acum deja ai primit tot felul de oferte "interesante", dar atitudinea ta ma face sa cred ca le-ai respins. si mai ales usoara agitatie pe care o remarc din partea unor "useri" "bine intentionati", bine documentati, care vor "sa te ajute" ma face sa cred ca ii cam deranjezi pe stimabili. din cate vad situatia este inflamabila si politicul ar suporta cu greu o noua miscare de tip greva, nemultumiri, acuze la adresa administratiei. probabil ai mult mai multa experienta decat mine si stii ca acolo unde sunt medici care discuta trebuie sa soseasca si un turnator. deci... pazea. cei mai amabili, cam asa ii recunosti. de asemenea, mai multe revendicari, un alt tip de petitie, "hai sa facem altfel" suna foarte cunoscut. nu ar face decat sa estompeze mesajul. ai lovit precis, un caz concret, evident, pe care il poti argumenta oricui si pentru care administratia nu cred ca are argumente impotriva. restul sunt capcane. sigur ca ar fi bine sa se dea libera practica, dar sunt convins ca nu ar mai fi recunoscut dreptul de libera practica, diplomele in UE. UE abia asteapta un pretext, deja au prea multi medici. vorbesc despre situatia in care intram in UE. mai mult, ai adus si un contraargument solid referitor la salarizare primul an. esti un tip foarte destept, si daca ai pe cineva care te sfatuieste nu-l schimba, ati gandit bine. felicitari!
inca nu l-am auzit pe "seful" sa-si ceara scuze pentru incidentul cu "vor fi istorie". astfel de vorbe nu se uita, iar eu nu-l voi ierta niciodata pentru ca a lovit pe cei care se aflau la pamant, asa ceva un doctor nu face

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Re: PETITIA "SANSE EGALE"

Postby Lenny » Thu Nov 24, 2005 5:53 pm

begon wrote:
mickeygreen wrote:Cititi textul si semnati daca sprijiniti actiunea noastra

l-am citit,sunt intru totul de acord si nu mi se pare normal ca un veteran al rezidentiatului care nu a avut sansa sa obtina o specialitate pana acum ,sa fie dat la o parte in acest mod....haideti sa facem ceva mai mult decat aceasta petitie :twisted: :twisted: :twisted:


Trimite-mi mail-ul tau si o sa-ti spun cum poti sa ne contactezi pentru a afla ce am facut pana acum si vom face saptamana viitoare.

Pentru toti cei interesati (ma refer la promotiile 20004, 2003, 2002, 2001, ........0 astept adresele voastre pentru a va trimite programul actiunilor viitoare si ce am facut zilele acestea.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Nov 24, 2005 9:33 pm

Cred ca stiti ca mf la alegere este "incepand cu promotia 2005..." si u doar pt 2005..oricum este o mare tampenie :evil:

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Proces

Postby Lenny » Fri Nov 25, 2005 10:31 pm

Astept in continuare adresele voastre. Cu cat suntem mai multi cu atat mai bine. Nu uitati ca nu s-a terminat inca alegerea specialitatilor. Daca nu va grabiti ramaneti pe afara. Pot face ceva dar am nevoie sa stiu pentru cati o fac. Trimiteti-mi adrese si cate persoane mai cunoasteti in aceeasi situatie cu voi.

User avatar
Lenny
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 21, 2005 2:55 pm

Postby Lenny » Sat Nov 26, 2005 1:41 pm

Am primit raspuns de la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.
Saptamana viitoare vom inainta petitia spre inca 2 institutii, vom organiza o conferinta odata cu inaintarea petitiei catre Curtea Constitutionala.
Avem semnale ca vom putea schimba legea prin care doar promotia 2005 sa intre in rezidentiat pe MF.
In momentul de fata nu stim numarul exact de candidati din promotiile anterioare 2005 care doresc rezidentiat pe MF (inca mai primim cereri).
Ii rugam pe toti semnatarii petitiei sa trimita un mail la adresa postman2you2002@yahoo.com cu numele lor si cum pot fi contactati sau sa telefoneze la nr. de telefon al lui mickeygreen pentru a afla cum vom face cu cererile pentru MF.

0722-879.824
031-409.59.70 (fix rds)
e-mail: tsgrozescu@yahoo.co.uk
yahoo messenger: tsgrozescu

snow white
Posts: 4
Joined: Wed Nov 23, 2005 9:09 am

Postby snow white » Sat Nov 26, 2005 8:35 pm

Lenny wrote:Am primit raspuns de la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.
Saptamana viitoare vom inainta petitia spre inca 2 institutii, vom organiza o conferinta odata cu inaintarea petitiei catre Curtea Constitutionala.
Avem semnale ca vom putea schimba legea prin care doar promotia 2005 sa intre in rezidentiat pe MF.
In momentul de fata nu stim numarul exact de candidati din promotiile anterioare 2005 care doresc rezidentiat pe MF (inca mai primim cereri).
Ii rugam pe toti semnatarii petitiei sa trimita un mail la adresa postman2you2002@yahoo.com cu numele lor si cum pot fi contactati sau sa telefoneze la nr. de telefon al lui mickeygreen pentru a afla cum vom face cu cererile pentru MF.

0722-879.824
031-409.59.70 (fix rds)
e-mail: tsgrozescu@yahoo.co.uk
yahoo messenger: tsgrozescu
snow


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests