Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

de ce ?
stupidBUThumble
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jun 09, 2021 5:54 pm

Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby stupidBUThumble » Wed Jun 09, 2021 6:56 pm

Sunt anul Vi la Medicina in Timisoara si, dupa cum ma stiu, la rezidentiat o sa iau undeva intre 650 si 750 de puncte , in functie de cat de serios invat.

Ideea e ca, in timpul facultatii, mi-am deschis o mica afacere pe care as vrea sa o cresc in timpul rezidentiatului. Din aceste motive, un rezidentiat cat mai putin solicitant ar fi super pentru mine.

In concluzie, pe baza preferintelor mele, ce credeti ca mi s-ar potrivi cel mai bine ?

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby pc7 » Wed Jun 09, 2021 8:00 pm

Iti recomandam sa renunti la medicina, vb serios, daca nu te coafeaza ce sens are, numa te incurca! Mai bine te ocupi sa ti dezvolti afacerea.
Life's not fair, get used to it

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby Calico » Wed Jun 09, 2021 9:13 pm

stupidBUThumble wrote:In timpul facultatii, mi-am deschis o mica afacere pe care as vrea sa o cresc in timpul rezidentiatului.

In concluzie, pe baza preferintelor mele, ce credeti ca mi s-ar potrivi cel mai bine ?

Avem nevoie de mai multe date ca sa ne pronuntam.
Cu ce e afacerea?
Lamele de sticla, cosciuge, rame de ochelari?

stupidBUThumble
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jun 09, 2021 5:54 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby stupidBUThumble » Wed Jun 09, 2021 9:28 pm

@pc7
In primul rand pc7, apreciez ca ai stat sa citesti si sa raspunzi la mesajul meu. In al doilea rand, chiar daca s-ar putea sa nu fiu pe placul tau, o sa incerc sa fiu sincer. In principiu, lectii de moralitate sunt in masura sa dea cei care dovedesc asta in viata de zi cu zi.

Daca esti genul de persoana care isi petrece macar 30 de ore pe saptamana in afara programului de lucru ca sa iti perfectionezi cunostiintele de medicina pentru binele pacientilor, atunci toata stima si respectul. Altfel, mesajul tau capata o usoara nuanta de ipocrizie ...

Eu personal imi asum ca fac parte din cei peste 90% din studentii de medicina care nu sunt dispusi sa isi dedice 24/24 meseriei de medic. Am cativa colegi care sunt dispusi sa-si dedice aproape tot timpul liber pentru a deveni buni intr-o anumita specializare, dar eu clar nu sunt dispus sa merg pe calea asta.

@mumapadurii
Produse educationale digitale in engleza

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby Calico » Wed Jun 09, 2021 9:37 pm

stupidBUThumble wrote:@mumapadurii
Produse educationale digitale in engleza

Ok, atunci incearca sa iei ortopedie, iar mai tarziu te poti specializa in chirurgia mainii.
Asa iti vei putea creste si afacerea.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby andy gavrilescu » Wed Jun 09, 2021 9:56 pm

stupidBUThumble wrote:@pc7

Daca esti genul de persoana care isi petrece macar 30 de ore pe saptamana in afara programului de lucru ca sa iti perfectionezi cunostiintele de medicina pentru binele pacientilor, atunci toata stima si respectul. Altfel, mesajul tau capata o usoara nuanta de ipocrizie ...


Ce ma?? Eu nici nu (mai) muncesc 30 ore pe saptamana, d-apoi sa consum timp pe perfectionare. Perfectiunea oricum nu exista.
Si nu fi obraznic, ca pc7 face medicina la greu.

Dan M ar putea veni cu sfaturi.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby andy gavrilescu » Wed Jun 09, 2021 9:57 pm

MumaPadurii wrote:
stupidBUThumble wrote:@mumapadurii
Produse educationale digitale in engleza

Ok, atunci incearca sa iei ortopedie, iar mai tarziu te poti specializa in chirurgia mainii.
Asa iti vei putea creste si afacerea.


Ar putea sa ia direct post de conferentiar ca e cu chestii educative.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby pc7 » Wed Jun 09, 2021 10:03 pm

Mai usor cu ipocrizia cand habar n ai cu cine vorbesti!
Sfatul meu a fost sincer. Daca nu te intereseaza medicina de ce sa ti bati joc si de tine si de pacienti?

Imi permit sa ti dau sfatul de mai sus tocmai pt ca eu am renuntat la medicina.
Life's not fair, get used to it

M_Dan_L
senior
senior
Posts: 352
Joined: Thu Apr 29, 2021 10:27 am

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby M_Dan_L » Thu Jun 10, 2021 11:15 am

La boli de nutritie si diabet, ca astia sunt cei mai belferi. Boiereala ca acolo nu vezi in alta parte.

stupidBUThumble
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jun 09, 2021 5:54 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby stupidBUThumble » Thu Jun 10, 2021 12:50 pm

@ pc7
Feedbackul tau denota superficialitate. Nu inteleg cum ai ajuns la concluzia ca daca am preocupari in afara medicinei inseamna ca intentionez sa „imi bat joc atat de mine cat si de pacienti” .

Obiectiv vorbind, din punct de vedere al aptitudinilor clinice stau decent. Chiar daca nu sunt la nivelul absolventilor de top din Romania, sunt clar peste media celor care termina medicina in tara noastra.

@ m_dan_l
Apreciez feedbackul. Comentariul tau este de departe cel mai inteligent de pana acum pentru ca e concis, rational, la obiect si fara sa bata campii.

Si eu m-am gandit initial ca diabetul si bolile de nutritie sunt o optiune super dpdv al preferintelor mele. Singurul lucru care ma deranjeaza la specializarea asta este ca dupa rezidentiat, din ce am inteles, este cam dificil sa imi gasesc ceva mai departe (specialitatea nu e recunoscuta in strainatate, posturile sunt putine la stat si privatul ar cam deveni optiunea de baza).

Din motivele astia, parca mi-ar surade totusi mai mult medicina de familie. Am facut cam o luna practica de vara la un cabinet din oras si mi s-a parut super ok. Ma sperie totusi ca medicina de familie se ia cu punctaje foarte mici si ma gandeam ca poate imi scapa ceva in legatura cu specialitatea asta. Are cineva idee de ce majoritatea fug de MF ?

M_Dan_L
senior
senior
Posts: 352
Joined: Thu Apr 29, 2021 10:27 am

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby M_Dan_L » Thu Jun 10, 2021 4:19 pm

Endocrinologie - e de frecat menta, de regula pacientii sunt tipe cu hipotiroidism.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby andy gavrilescu » Thu Jun 10, 2021 4:48 pm

Poate si barbati cu hipogonadism.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan_L
senior
senior
Posts: 352
Joined: Thu Apr 29, 2021 10:27 am

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby M_Dan_L » Thu Jun 10, 2021 5:09 pm

Cel putin o treime din femeile tinere au hipotiroidism. Ma refer la zona Olteniei. Am vazut de cand faceam ore de laborator la electronica. Studiam dioda semiconductoare (jonctiunea p-n) cu un aparat numit caracteriscop (https://f.aukro.cz/images/sk16136728994 ... 96332.jpeg). Studiam dependenta curentului prin dioda la polarirarea inversa. Se putea determina curentul de saturatie, care depinde exponential de temperatura. Vedeam o curba cu jonctiunea la temperatura camerei, dupa care incalzeam jonctiunea cu mana si vedeam cum curba o lua in sus (am un usor hipertiroidism - TSH aproape de 1). Cand le puneam pe studente sa stranga cu mana capsula diodei, curba o lua in jos (se micsora curentul de saturatie prin dioda). Aveau temperatura mai mica, de la hipotiroidism.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby Calico » Thu Jun 10, 2021 5:27 pm

Cand le puneam pe studente sa stranga cu mana capsula diodei, curba o lua in jos (se micsora curentul de saturatie prin dioda)

Cam nasol, mai ales daca se întâmpla cu studente (ți-a făcut farmece doamna Dan?), dar pare mai degrabă hipogonadism, decât hipotiroidism.

Obiectiv vorbind, din punct de vedere al aptitudinilor clinice stau decent. Chiar daca nu sunt la nivelul absolventilor de top din Romania, sunt clar peste media celor care termina medicina in tara noastra.

Nu cred că înțelegi foarte bine ce înseamna "obiectiv" și "subiectiv".

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat cat mai putin solicitant ?

Postby Lii » Thu Oct 21, 2021 10:39 pm

Încă un oltean?
Fără profesie


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests