Prostest contra homeopatiei

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Prostest contra homeopatiei

Postby MumaPadurii » Sat Dec 17, 2011 7:10 pm

Problema e ca daca e gratis se duce dracului tot efectul placebo.
Muma the Puma

Harapu
junior
junior

Postby Harapu » Sat Dec 17, 2011 7:20 pm

Aici chiar depinde de statusul socio-cultural al pacientului. Pe unul mai nescolit sa zic asa il prostesti ca ii dai tu de la policlinica/cabinet/ spital primite dele francezi/ajutoare vrajeli..... (ce in spital pacientul plateste chiar TOATE medicamentele? din fericire' nu. )

Mada2004
senior
senior

Postby Mada2004 » Tue Dec 20, 2011 12:08 pm

vlad s. wrote:Eu am aflat deunăzi una bună, pentru minți deschise. Foarte mulți pacienți nevrotici sunt tratați de medici non-psihiatri cu niște produse homeopate, foarte populare, să le zicem Sedativ Desktop. Io n-am văzut niciodată vreun efect la ele. În fine, mi-a fost trimis un pacient care, sub Sedativ Imprimantă, a început chiar să se simtă și mai rău (duh). Așa am aflat, de la colegi, că sub tratamentele homeopate e bine să ți se facă mai rău. Se cheamă criza de vindecare. După ce ți se face mai rău, te vindeci. E drept că acest efect nu e trecut în prospectul lui Sedativ Placă de Rețea.

Draga Vlad,

la tine ajung pacientii care s-au imapact deja cu ideea ca "e nebuni" / nu li se mai pare rusinos sa mearga la psihiatru, ci cauta ajutor. Pe meleagurile noastre, astia sint un procent minor fata de cati probabil ar beneficia de o vizita la psihiatru.
Dar, daca omul se adreseaza altei specialitati, chiar daca problema lui vine de la pisic, in general majoritatea pacientilor se simt aproape injurati de mama/ de tata daca vreun doftor le-ar sugera macar vag ideea sa vada un psihiatru sau macar un psiholog, pe principiul "da' ce!?! ti se pare ca sint nebun din aia?!"
In cel mai bun caz, pacientul nu i-ar mai calca pragul cabinetului a doua oara (ceea ce uneori e chiar convenabil), iar in cel mai rau caz i-ar cauta un motiv de reclamatie medicului aluia nesimtit care l-a injurat mai rau decat daca l-ar fi trimis la origini, adica l-a trimis la psihiatru.

In final, poti sa consideri ca o astfel de practica infama din partea colegilor - sa-i trateze cu sedativ de calculatoare, poate fi oe etapa premergatoare injuraturii cu psihiatrul, cat sa se obisnuiasca pacientul cu gandul ca poate putin-putin sufera cu nervii si ca exista ajutor si pt asta. Ca uite, acum nenea doctorul iti da bulinutza cu zahar si poate o sa te simti mai bine, mai tarziu nenea psihiatrul iti da bulinutza mai fara zahar, dar tot o bulinutza este. Deja e obisnuit.

P.S. Nu, eu nu am dat bulinutze homeopate niciodata, nimanui, deci nu am nici un interes personal in vreo directie a acestei discutii.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Dec 20, 2011 1:04 pm

E corect, oareșcumva, ce zici tu. Mai rămâne, desigur, problema etică a onestității față de pacient.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Mada2004
senior
senior

Postby Mada2004 » Tue Dec 20, 2011 1:34 pm

Cat timp cel ce prescrie bulina homeopata ii spune pacientului ca "poate ca o sa te simti mai bine", nu vad de ce l-ati considera lipsit de onestitate. Poate ca intradevar l-o ajuta vreun pic si efectul placebo, macar cat sa-l faci sa constientizeze ca are o problema despre care poate spera ca l-o putea ajuta vreo (alta) pastila mai tarziu.

Ce e nostim ca exista si reversul - unii pacienti care dupa ce au fost tratati de psihiatrii o vreme, fiind nemultumiti de faptul ca pastilele primite ii turteau, se adreseaza altor medici in speranta ca acestia le vor da pastile mai "lait" asa... ca pe alea de la psihiatru oricum nu mai vor sa le mai ia nici in ruptul capului, ca oricum nu i-a vindecat, ci doar i-a turtit...
Si ii piseaza cu multa insistenta pe colegii tai de alte specialitati dupa pastile mai usoare care sa le vindece anxietatile, somatizarile sau alte probleme de la pisic... pina cand doftoru cedeaza nervos si ii da o bulina cu zahar, daca asta e singurul lucru care il face pe pacient fericit cat sa-l lase in pace...

Ce le-ai recomanda tu colegilor sa faca in fata acestei categorii de pacienti?

johnny
senior
senior

Postby johnny » Tue Dec 20, 2011 2:25 pm

MumaPadurii wrote:B3, te rog sa revizuiesti pagina 3 a acestui topic, unde am adus EU dovezi din lancet cum ca homeopatia NU funcioneaza.

Iti fac un rezumat:

This finding is compatible with the notion that the clinical effects of homoeopathy are placebo effects.

Sigur, e posibil ca homeopatía sa functioneze pe alocuri, da asta nu inseamna ca homeopatia functioneaza , afirmatia ta e prea generoasa.
Si de aici pana la a te sinucide cu un flacon de oxilococcin e cale lunga.

Usurel muma, sa nu faci vreun eveniment cardiovascular neplacut.
Trebuie sa faci un studiu randomizat dublu orb ca sa demonstrezi ca placebo nu functioneaza.

ps: Voi cam amestecati termenii intr'un mod oarecare dubios...homeopatie, placebo chiar si ...hypnoza.
Nu vreti mai bine sa discutam despre medicina naturista si cea chinezeasca? Acupuntura?? ca vad ca le stiti pe toate si le-ati incercat.
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Dec 20, 2011 5:08 pm

Johnny, nu se-nţelege nimica din ce zici. Mai coerent, te rugăm.

Mada004: de obicei e cam în felul următor. Pacientul e trimis la psihiatru de alţi medici, exasperaţi. Psihiatrul prescrie antidepresiv (+/- anxiolitic). Pacienţilor le place anxioliticul foarte mult, dar antidepresivul, care e mult mai important, e mai neplăcut în prima săptămână (anxietate paradoxală, de ex.). Oricum, ca să ai efecte bune de la antidepresiv, tre să aştepţi uneori şi 1 lună, ori lumea vrea să fie mai bine ACUM. Unii au răbdare şi trec de prima săptămână, după care încep să se simtă mai bine. Foarte mulţi abandonează după 1-2 zile, sau preferă să se îndoape cu xanax, că ăla îi calmează pe loc. După care, nu se mai duc la psihiatru să le facă refillul de xanax (de care se ataşează cu mult drag), că le e ruşine. Se duc la alt medic. â
Sau nu iau xanax deloc, dar se sperie de antidepresiv, şi se duc la alt doftor să le dea sedativ netbook, sau "ceva naturist".

N-am nimic împotriva efectului placebo în tulburările astea de anxietate, problema principală e însă că nu durează. Să ştii că şi vizita la psihiatru are un ditamai efect placebo: pleacă pacientul superuşurat, şi până seara îi revin toate simptomele.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Mada2004
senior
senior

Postby Mada2004 » Tue Dec 20, 2011 5:24 pm

Pai foarte bine ca nu dureaza, ca nu mai vine inapoi sa-l mai frece pe acelasi. Poate dupa un timp se va duce inapoi la psihiatru.

b3
elite
elite

Postby b3 » Wed Dec 21, 2011 12:31 am

Parca ne prezentai Vlad acum vreo 2-3 ani un studiu cum ca antidepresivele au de fapt efect placebo ? :) Imi amintesc vag, era ceva in genul ca doar in depresia severa au efect, in cele usoare si medii fiind de fapt placebo.

N-am gasit articolul despre care ziceam mai devreme. Am gasit asta http://www.jurj.ro/articole/atacuri/DES ... OPATIE.pdf
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Wed Dec 21, 2011 12:40 am

vlad s. wrote:. Să ştii că şi vizita la psihiatru are un ditamai efect placebo: pleacă pacientul superuşurat, şi până seara îi revin toate simptomele.

ce tare.
aici dentistul bate cu mult psihiatrul. cat stai in camera de asteptare la el iti trec toate durerile de masele, fara ca macar sa il vezi la fata.

salut b3, bine ai revenit
qpepsi.gif

Blegoo
elite
elite

Postby Blegoo » Wed Dec 21, 2011 12:55 am

Io înțeleg efectu' dă placebo cam așa:
Vezi un prost cu diplomă, pe forum, să zicem, care produce numa' și numa' prostii.
Ce faci?
Îi bagi un placebo:
"... băă, da' tu ești bun, ai talent, alea, dacă te ții de treabă, ajungi să scrii și cărți"
(trebe să ai și o ecspresie serioasă pe meclă cănd bagi d-astea, normal)
Fraierul se încurajează, bagă masiv.
În timp, prin legea lu' Marx - acumulările cantitative duc la salturi calitative - tolomacul începe să producă chesti de calitate.
Deci, l-ai vindecat de prostie.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Wed Dec 21, 2011 12:59 am

Blegule, tu chiar esti bun. chiar scoti schestii filozofice, ar trebui sa te apuci de scris carti.
qpepsi.gif

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Wed Dec 21, 2011 1:00 am

ce ai scos-o, blegule, asta chiar merita un raspuns :)
qpepsi.gif

Blegoo
elite
elite

Postby Blegoo » Wed Dec 21, 2011 1:08 am

marmotul wrote:Blegule, tu chiar esti bun. chiar scoti schestii filozofice, ar trebui sa te apuci de scris carti.

Mulțumesc, mă simt flatat.

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Wed Dec 21, 2011 1:11 am

Blegoo wrote:Mulțumesc, mă simt flatulat.

te declar vindecat
qpepsi.gif

Blegoo
elite
elite

Postby Blegoo » Wed Dec 21, 2011 1:14 am

marmotul wrote:
Blegoo wrote:Mulțumesc, mă simt flatulat.

te declar vindecat

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jan 09, 2020 6:28 pm

Image

Boss
elite
elite