PETITIA "SANSE EGALE"

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

PETITIA "SANSE EGALE"

Postby mickeygreen » Mon Oct 31, 2005 11:35 pm

Cititi textul si semnati daca sprijiniti actiunea noastra

http://new.petitiononline.com/20112005/petition.html

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Mon Oct 31, 2005 11:44 pm

de ce nu pot sa vad semnaturile?

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Mon Oct 31, 2005 11:50 pm

memoriu wrote:Cererea de mai sus este justificata prin prisma evitarii aparitiei unei “generatii de sacrificiu” cat si pentru a corecta imaginea incetatenita ca “in Romania nu mai exista de mult dreptate” prin adoptarea unor masuri juste, nepartinitoare si in concordanta cu principiile de drept constitutional si european.

looooool!
bine zis!

regina margot
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Jun 02, 2005 10:55 am

Idee excelenta!

Postby regina margot » Tue Nov 01, 2005 12:19 pm

Buna tuturor!
Ma bucura nespus de mult ideea acestei petitii si il felicit din toata inima pe cel ce a avut curajul sa o si puna in practica. este totusi destuil de intirziata aceasta idee; ar fi trebuit pusa in aplicare atunci, imediat la aparitia legii in vigoare. Dar poate nu este tirziu nici acum.
In urma cu citeva luni citiva parinti ai fostilor absolventi pe care ii cunosc si eu au dorit sa faca un memoriu la minister in legatura cu aceeasi problema, dar nu stiu ce s-a ales cu aceasta initiativa. Trebuia sa participe si ai mei la aceasta actiune, dar ulterior nu am mai aflat nimic. Cred ca s-a ajuns suficient de departe, dupa cum spunea un fost coleg al meu, din moment ce au inceput sa se implice si parintii! Nu stiu pina unde se mai poate intinde coarda in aceasta problema. Oricum, ca o parere personala, cred ca parintii sufera mai mult ca noi si merita si ei sa se implice; ma gindesc in mod particular la ai mei, pe care nu prea ii mai "tin curelele" de cind ma tot sprijina pe mine in aceasta batalie.
Inca o problema demna de semnalat ar fi ca totusi, dupa parerea mea, sint inca mult prea putine semnaturi in aceasta petitie. Ce sa insemne acest lucru, oare? inca ne este frica sa ne cerem drepturile? Eu cred ca ar fi mare pacat daca ar fi asa!
Pentru ca mai sint doar citeva zile pina la marea batalie, va doresc mult spor la invatat si sa aveti neuronii cit mai tari. Pina la urma eu cred ca acest examen este mai mult un razboi al nervilor.

P.S. Scuzati daca post-ul meu nu isi are locul aici. Poate multe din cele scrise de mine trebuiau trecute acolo, direct pe petitie, dar mi-am dat seama dupa ce deja am expediat-o. Inca o data doresc tuturor multa bafta.

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Tue Nov 01, 2005 6:03 pm

Deocamdata sunt doar cateva ore de cand este disponibila (de asta noapte, de la miezu'noptii) si asta noapte nu prea mi se deschidea sa pot semna. Cred ca semnaturile or sa se inmulteasca considerabil, deocamdata a trecut prea putin timp.
Mobilizati-va si rugati-va si colegii sa semneze!
Multi nu semneaza din lipsa de informare (nu au aflat de aceasta initiativa) si nu din lipsa de curaj.

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

Postby mures_an » Tue Nov 01, 2005 6:18 pm

comunicatul din 21-10-2005 al ms spune ca pachetul legislativ privind reforma sistemului se afla in dezbatere publica pentru 30 zile. coincidenta. daca barosanii se vor scutura si-l vor curata pe ministru dupa o metoda similara beuran s-ar putea sa striveasca si ceva musculite nevinovate ca noi. pentru mine acest demers face parte din actiunea de incoltire impotriva barosanilor condusa de minister. anume, ceva nemultumiri, oricare ca oricum cei care nu sunt in sistem nu pricep o iota, deci, ceva nemultumiri se vor strange si la momentul rezidentiatului, 20-11-2005 adica la 30 zile dupa, vedem prin presa in afara de hibele sistemului expuse si: "domne sistemul trebuie reformat, petitii, nemultumiri, rezidentiat" metode de incingere a atmosferei. daca e asa...rusinica. daca nu e...rusine pentru mine. pentru initiatorul acestei petitii: nu te acuz direct, e doar explicatia pe care mi-o dau eu pentru acest demers tardiv. nu ai fi nici primul nici ultimul amarat manipulat. daca esti bine intentionat, felicitari! amare. ambele variante sunt plauzibile

User avatar
Jack
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Aug 14, 2005 12:01 pm
Location: B-H

de c e

Postby Jack » Wed Nov 02, 2005 1:17 pm

1.Ma intreb de ce petitia asta nu a putut fi intocmita timp de 1 an de zile si e intocmita acum rapid in 1-2 zile exact dupa ce s-au terminat inscrierile ?
Pentru ca ,din cei 540 inscrisi direct pe MF sigur 95% sunt mai vechi de 2005 (si care s-au dus pe MF de nevoie , disperare cu gandul ca la anul vor putea da linistiti pe chirurgie/ medicale ).astfel au fost scosi din competitia de pe chir/medicale 540 de persoane
2. in petitie trebuie cerut drept de libera practica pt gen 2005 dupa 1 an de rez
3. ce se va intimpla (in cazul in care e aprobata petitia)cu cei inscrisi direct pe MF (mai ales gen 2005)si care pica ex cu 5.?pentru ca cei din gen 2005 nu au nici drept de libera practica si nici sansa de a fi redistribuiti pe MF

E CEVA MURDAR AICI 8) MIROASE A JOC POLITIC :twisted:
You only lie to two people in your life: your girlfriend and the police.Are you clear?!

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Wed Nov 02, 2005 2:30 pm

ca initiator al petitiei, va asigur ca NU exista nici un joc politic la mijloc si nici teoria conspiratiei pe care am citit-o mai sus. pur si simplu ne cerem drepturile. oricum, termenul nu se considera de la deschiderea discutiei pe forum :lol: ci de la depunerea oficiala a petitiei, care e inca in stadiul de strangere de semnaturi. sper ca vom demara cat mai repede actiunea p-z.

Alfio
junior
junior
Posts: 54
Joined: Thu Jul 21, 2005 8:11 pm
Location: R/M

ghjk

Postby Alfio » Wed Nov 02, 2005 2:41 pm

Fix pe 31 nov ora 11:35 pm ti-ai dat seama ca ti-au fost incalcate drepturile :evil:
capisci?!

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Nov 02, 2005 2:58 pm

waist of time..... 8) 8) 8) .....parerea mea

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

de acord

Postby mures_an » Wed Nov 02, 2005 3:52 pm

atunci, de acord. mai ales pentru celebra asa zisa afirmatie, pe care o aud din folclor: "vor fi istorie". macar sa ramana in istorie si parerea noastra. "ci noi vom fi pamant intru eternitate". chiar aveam nevoie de un plici dispretuitor inainte de examen, asteptam, nu-i asa ca "dragii profi",ms, ne-ar ajuta, dar nu se mai poate, legal. vai, nesansa. ia spune initiatorule, ce sanse are aceasta initiativa? am semnat, eram convins de mult. deci, ce sanse are, legal. la asa ceva te-ai gandit?

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Wed Nov 02, 2005 5:56 pm

da, e tarziu, nu are nici o sansa, parerea mea...cu toate astea am semnat, si ma bucur ca pana la urma a facut cineva ceva si ca am inceput sa na agitam. N-ar strica sa cerem si adev de libera practica dupa un an. Sunt de acord si cu asta, mi se pare ca e un drept al nostru sa putem practica medicina fara sa asteptam x ani, si fara sa fim nevoiti sa ramanem doar in sistemul de stat cu salariul de cacao. Poate unii vor sa lucreze si in alta parte...

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Nov 02, 2005 6:12 pm

dm wrote:N-ar strica sa cerem si adev de libera practica dupa un an. Sunt de acord si cu asta, mi se pare ca e un drept al nostru sa putem practica medicina fara sa asteptam x ani, si fara sa fim nevoiti sa ramanem doar in sistemul de stat cu salariul de cacao. Poate unii vor sa lucreze si in alta parte...

cu asta sunt si eu de acord :P :P

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: de acord

Postby Madi » Wed Nov 02, 2005 7:20 pm

mures_an wrote:mai ales pentru celebra asa zisa afirmatie, pe care o aud din folclor: "vor fi istorie".


Mda. Istorie... Folclor... E de bine. :evil:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Wed Nov 02, 2005 8:42 pm

romanescu_oana wrote:
dm wrote:N-ar strica sa cerem si adev de libera practica dupa un an. Sunt de acord si cu asta, mi se pare ca e un drept al nostru sa putem practica medicina fara sa asteptam x ani, si fara sa fim nevoiti sa ramanem doar in sistemul de stat cu salariul de cacao. Poate unii vor sa lucreze si in alta parte...

cu asta sunt si eu de acord :P :P


da, sunt de acord si eu, pentru ca desi majoritatea se plang ca nu au ce face cu dreptul de libera practica, ca nu te prea ajuta, eu personal puteam sa ma angajez de anul asta daca o aveam, si castigam chiar bine, doar ca as fi calatorit mult. Dar asa...nu-mi ramane decat varianta cu mf, si timp de trei ani sunt legata de maini si nu pot face nimic, adik sa practic medicina.
Great minds think alike

User avatar
andrewbc
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Aug 16, 2003 11:21 am

Postby andrewbc » Wed Nov 02, 2005 8:43 pm

E fff buna ideea, pacat insa ca a aparut acum, e prea tarziu, nu ii mai intereseaza acum decat sa le iasa un rezidentiat 2005 pe cinste si fara prea multe reclamatii (dureri de cap) cu privire la organizarea acestuia.
Cred ca este o cauza deja pierduta :cry:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Wed Nov 02, 2005 10:14 pm

Parerea mea e ca nu e prea tarziu, trebuie inregistrata inainte de examenul de rezidentiat! Nimeni nu se asteapta ca a doua zi de la inregistrare sa avem un raspuns favorabil, dar pe baza acestei petitii se va putea merge mai departe si in zilele ce urmeaza examenului.

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Re: de c e

Postby bogdanescu » Wed Nov 02, 2005 10:48 pm

Jack wrote:2. in petitie trebuie cerut drept de libera practica pt gen 2005 dupa 1 an de rez

corect, asa ar fi avut o mai mare sustinere... insa improbabil ca s-ar fi acceptat cu noile norme europene la care a aderat si facultatea noastra!
dm wrote:(...)mi se pare ca e un drept al nostru sa putem practica medicina fara sa asteptam x ani, si fara sa fim nevoiti sa ramanem doar in sistemul de stat cu salariul de cacao. Poate unii vor sa lucreze si in alta parte...

cred ca e o situatie unica (comparativ cu alte facultati - care vor fi de 3 ani): daca renuntam acum, dupa 6 ani de facultate NU putem face nimic cu ei... poate doar ca asistent/a. asa dupa un an, cu drept de libera practica era altceva!
asta ar trebui sa dea de gandit celor cu strategia din ms caci nu stiu cit vor mai avea si acel candidat pe loc la admitere... in plus facultatea/statul plateste pt niste oameni care fie vor pleca, fie vor munci pt altii...
vmc wrote:Parerea mea e ca nu e prea tarziu, trebuie inregistrata inainte de examenul de rezidentiat! Nimeni nu se asteapta ca a doua zi de la inregistrare sa avem un raspuns favorabil, dar pe baza acestei petitii se va putea merge mai departe si in zilele ce urmeaza examenului.

aberezi!

User avatar
dm
junior
junior
Posts: 42
Joined: Wed Aug 24, 2005 9:57 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby dm » Thu Nov 03, 2005 12:41 am

stie cineva care a fost motivul pentru care ministerul a scos anul de stagiu si a conditionat elib adev de libera practica de terminarea specializarii? ca eu nu am reusit sa aflu...cere ceva europa?

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Nov 03, 2005 9:35 am

dm wrote:stie cineva care a fost motivul pentru care ministerul a scos anul de stagiu si a conditionat elib adev de libera practica de terminarea specializarii? ca eu nu am reusit sa aflu...cere ceva europa?
probabil pentru a cataloga rezidentii ca fiind niste studenti intarziati cu care statul cheltuieste niste bani pe care mai apoi ii poate cere inapoi daca rezidentii respectivi renunta. pe langa asta, probabil ca e mai usor sa introduca rezidentiatul cu plata in contextul asta, salariul pe care il primeste rezidentul devine un fel de bursa pe care rezidentii ar trebui sa fie multumiti ca o primesc- remember, statul cheltuieste cu voi, "nesimtitilor"!!

in alta ordine de idei, inteleg cumva petitia voastra dar mi se pare jenanta pentru ca in loc sa cereti lucruri importante- cum ar fi un rezidentiat organizat corect, demiterea incapabililor care de ani de zile il organizeaza etc etc- va milogiti pentru a primi si voi-absolventi <2005, ca si mine de altfel- o felie din tortul asta jalnic. "de ce sa fie numai colegii nostri melci de familie daca pica rezidentiatul, vrem si noi"...
am mai spus-o de atatea ori, pentru cei mai multi de aici sigurele limite pe care le aveti sunt cele create de voi. lumea e larga...
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Nov 03, 2005 7:39 pm

bravo adi...m-ai uns la suflet :P :P :P

medic aspirant
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Nov 23, 2004 8:32 pm

Postby medic aspirant » Thu Nov 03, 2005 8:58 pm

Dragii mei propun un lucru:nu stiu daca e cel mai bun-dar mie asa mi se pare!
Propun ca aceasta Petitie sa nu fie data numai Ministerului Sanatatii-ci sa fie publicata -ca scrisoare deschisa in mai multe ziare-astfel incat sa se poata vedea parerea Absolventilor de Medicina asupra acestui examen de Rezidentiat!
Daca Coculescu si-a facut deja reclame prin ziare cu privire la examenul nostru,jucandu-se practic cu nervii nostri....n-ar strica sa stie si ceilalti ce parere generala avem si noi despre examenul asta si despre "premiera"ce a aparut din acest an 2005!
_________________
Lekar
Lekar

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Nov 04, 2005 1:33 am

@medic aspirant aceasta petitie nu reflecta nici 1% din problemele acestui examen de rezidentiat (de ani buni...)! asta ar fi doar ultima si cea mai recenta... insa lista e luuuuuuuuunga!

medic aspirant
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Nov 23, 2004 8:32 pm

Postby medic aspirant » Fri Nov 04, 2005 3:40 pm

Stiu ca refelecta doar f.putin din problemele Rezidentiatului cat si ale noastre,ale medicilor;
Din pacate nu sunt o novice-am trecut deja prin experienta Rezidentiatului....ca si prin alte experiente ale "minunatului"nostru Sistem Sanitar.....si am ajuns la o concluzie:nu suntem suficient de uniti pt. a ne cere drepturile-fie din dezinformare,fie din lipsa de timp,fie din rea vointa....motiv pt. care totul" Schioapta",in acest Sistem -dar macar acum daca tot ne-am trezit sa facem ceva(chiar daca e in al 12-lea ceas)macar sa o facem cum trebuie!
Pt. ca un scandal care apare dupa-nu se poate sfarsi decat prin "ingroparea"lui ....2-3 zile,o saptamana discutii...si-apoi iar toata lumea a uitat de noi;daca e facut anterior-eu, cred ca va fi si o grija mai mare in felul care vor suna subiectele din acest an(ma refer la faptul ca poate se vor gandi si ei sa ne faca niste intrebari bazate pe logica si nu pe "papagalicism"-lucru care ar avantaja pe cei care gandesc si care dovedesc in felul acesta ca pot fi buni in profesiunea lor)-in cazul in care cu Petitia nu se intampla nimic(adica daca nu ne dau si noua acest drept cu MF-ul,macar sa putem lua Medicalele-pe logica,nu pe procente aiuristice)....una e ,cand e implicata anterior unui asemenea examen Mass-media si una e dupa.....;cel putin astea sunt convingerile mele!
Oricum, desi am semnat Petitia-anul asta eu sper sa iau Rezi-ul pe Medicale(am invatat mai mult...si am invatat si aberatiile care anul trecut refuzam sa le citesc)-dar stiu ce inseamna un Esec si lucrul acesta(acordarea posibiliatii de MF-si pt. generatiile anterioare lui 2005 ar fi buna)-pt. ca ii scuteste pe altii de-a trece prin acelasi chin al Rezidentiatului"papagalilor"si nu a oamenilor logici de mai multe ori,cat si de Greutatea gasirii unui loc de munca i situatia unui esec!
Lekar

regina margot
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Jun 02, 2005 10:55 am

De acord

Postby regina margot » Fri Nov 04, 2005 4:08 pm

Buna!
Imi cer scuze pentru ca mesajul meu de astazi va fi ceva mai scurt ca de obicei, dar sper sa se inteleaga ceea ce doresc sa spun aici.
Sint de acord cu ideea publicarii Petitiei in ziarele de mare circulatie si in orice alt mijloc de informare in masa. Am dorit si eu sa propun acest lucru acum citeva zile, dar mi-am dat seama dupa ce am inchis calculatorul.
Sint de acord si cu cel ce spunea ca aceste proteste privind rezidentiatul trebuiau facute mult mai devreme. Dar asta este ; lipsa de initiativa, frica si altele ne indeamna pe multi sa renuntam la a ne exprima drepturile(vezi si alte proteste vis-avis de rezidentiat care au suferit din acest punct de vedere, doar poate 80-100 de persoane care au avut curajul sa protesteze). Pacat ca din generatie in generatie ne pierdem curajul cu totii si ajungem pina la urma sa dam cu piciorul la propria noastra munca. De fapt cred ca si asta este una din ideile acestui examen: aceea de a ne autoelimina, cu timpul.
Cam asta este parerea mea de acum. Am si altele mult mai rele, dar poate alta data(oricum sper sa nu mai fie cazul).
Bafta tuturor si sa auzim numai de bine!

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Nov 04, 2005 7:34 pm

medic aspirant... de ce nu te vad atunci protestand? de ce trebuie sa faca cineva totul si tu sa dai doar un clic de mouse? de ce sa nu cerem at rezolvarea tuturor problemelor acestui examen???
nu asta e ideea, nu? ci doar rezolvarea urgenta a problemei voastre...
macar nu mai incerca sa justifici atit o actiune putin...
sa nu intelegi ca mi se pare corect ceea ce prevede acea lege!!!

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Un motiv in plus...

Postby Athon » Sat Nov 05, 2005 12:38 pm

In anul 2003, Romania avea nevoie de circa 25 000 (!!!) de medici ca sa ajunga la nivelul mediei europene in ceea ce priveste numarul de medici raportat la populatie. Dintre toate statele care au raportat in 2003, Romania este codasa.
Image
In lumina acestor date, faptul ca absolventilor din 2004 nu li se acorda o sansa egala pentru specializarea minimala MF este o tampenie de nivel grobian. Ca sa nu mai vorbim ca in conditiile in care ai nevoie de 25000 de medici sa "pici" anual 1500 sau mai multi la examenul de rezidentiat denota imbecilitate si retard mintal (sa luam ca exemplu rezi din 2004). :twisted:
Datele sunt preluate de pe site-ul EUROSTAT.
Cine doreste poate verifica datele la urmatoarea adresa
http://epp.eurostat.cec.eu.int/portal/p ... 5/cbb30480
Pentru cei din 2005: combateti va rog...

medic aspirant
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Nov 23, 2004 8:32 pm

Postby medic aspirant » Sat Nov 05, 2005 1:32 pm

Se pare ca m-ai inteles gresit!
Si eu am incercat sa schimb ceva(dar din pacate nu sunt din Bucuresti)si am incercat sa iau oamenii cu care sa ma descurc sa fac ceva:si de aceea spuneam ca :nu suntem uniti!-degeaba vor unul sau 2 ca mine sa schimbe ceva(si aici ma refer la toata porcaria asta de examen....si la alte lucruri care put in Sistem)daca nu ai cu cine....?!
Mi-a placut ca unul din noi e mai curajos si cu posibilitati mai mari de a schimba lucrurile si a avut si o idee geniala-aceasta cu Petitia-si atunci am incercat sa ma mobilizez si sa sugerez si ideea cu Mass Media!
Pentru ca nu eu sunt initiatoarea acestei Petitii nu m-am bagat sa iau eu vre-o decizie,referitoare la publicarea in Mass Media-ci am postat intai si am dat ideea-pt.ca omul poate vrea sa rezolve treaba tacit,fara scandaluri prea mari...;numai ca,din pacate tacit-nu e prea bine:"daca nu faci foc,n-ai de unde sa scoti fum"!-dar probabil ca el stie mult mai bine-de ce face asa(poate omul care il ajuta in demersuri,i-a sugerat ca ar fi mai bine asa).
Sa stii ca si dintr-un click de mouse poti face multe:cum ar fi sa dai Copy-Paste continutul petitiei pe adresa unui ziar de mare tiraj-si sa iti mai spui si alte pasuri...legate de acest examen eventual...si sa lasi si un nr. de contact,in cazul in care doresti sa vorbesti si personal cu ei!
As fi putut face lucurul asta....dar nu mi s-a parut corect!Las acest lucru la latitudinea initiatorului,care probabil stie cel mai bine ce are de facut!
Eu nu fac niciodata nimic ,fara sa intreb,inainte...si de aceea am si postat intai parerea mea....cum nu am avut raspuns din partea autorului Petitiei,am tras concluzia ca stie exact ce si cum va face!
Si nu mai fi asa de drastic Bogdanescule!
Oricum sunt o tipa pacifista...so No ofense I Hope!
Lekar

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sat Nov 05, 2005 2:57 pm

medic aspirant wrote:dar probabil ca el stie mult mai bine-de ce face asa(poate omul care il ajuta in demersuri,i-a sugerat ca ar fi mai bine asa).

:evil: :evil: :evil:
medic aspirant wrote:Eu nu fac niciodata nimic ,fara sa intreb,inainte...si de aceea am si postat intai parerea mea....

:twisted: continua, faci foarte bine

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Sun Nov 06, 2005 3:05 am

Am vesti, ceea ce nu o sa se intample prea des de-aici incolo pana in examen. Petitia a fost trimisa (cu confirmare de primire, are valoare juridica) si inregistrata. Conform legii petitiilor, MS are obligatia sa raspunda in scris in termen de 30z. NU ma astept la rezultate miraculoase, ci la un inceput de discutii. Discutii care pot aborda mai multe teme (am vazut MULTI nemultumiti, inclusiv printre cei din 2005, si pe mai multe teme) dar cadrul trebuie facut coerent pt a nu o compromite (cereri la obiect, punctuale, argumentate inclusiv juridic). Sanse exista, insa trebuie cooptata si mass-media altfel evident nimeni n-o sa miste nici un deget oricat de mare e injustitia si oricat de bune ar fi argumentele. Insa asta (faza cu presa) se va intampla dupa examen. Daca cineva se arata dispus sa procedeze inainte (consuma timp si multa energie) e binevenit s-o faca. Insa fiti linistiti, o sa se intample. INAINTE sa decida ei CUM se va face repartizarea pe MF (care am inteles e cam in aer). Pana la examen insa ar fi binevenite mai multe semnaturi, pt o cat mai mare credibilitate.

toma.serban.ciprian
Posts: 3
Joined: Mon Oct 24, 2005 12:58 pm

Postby toma.serban.ciprian » Wed Nov 09, 2005 2:06 am

Cu toata mandria afirm ca am semnat si eu eu petitia!!!
Sa spera intr-o viata mai buna!!! :D :D :D

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Nov 10, 2005 3:16 am

Daca am avea minerii de partea noastra poate am reusi. :x
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

cotidianul

Postby mures_an » Sat Nov 12, 2005 2:52 am

ziarul cotidianul 12-11-2005 wrote:Oprescu cheama medicii la insurectie feudala
Medicii din spitale sint chemati de Sorin Oprescu sa se solidarizeze impotriva reformei propuse de ministrul Nicolaescu. Printr-un discurs cu tente proletare, Oprescu spune ca este posibil ca spitalele sa intre in greva. Amenintati de zvonuri ca deja li s-au gasit inlocuitori, directorii de spitale se vor intilni vinerea viitoare la Palatul Patriarhiei pentru a hotari cum vor protesta.
„Noi ne aparam onoarea si demnitatea noastra. Daca nu sanctionam incriminarea sistemului medical, cred ca ne vom merita soarta. Ministrul Nicolaescu minte cind spune ca medicii din tara il sustin pentru a scapa de feudali!“, le-a spus Sorin Oprescu, directorul Spitalului Universitar si al Spitalului Elias, colegilor sai bucuresteni.
„Reprogramati operatiile si veniti!“
In calitatea sa de presedinte al Colegiului Medicilor din Bucuresti, Oprescu a lansat ieri, la sendinta acestui organism, un apel catre colegii sai pentru a face front comun impotriva legilor propuse de ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu. „Vinerea viitoare, sa ne stringem cit mai multi la Adunarea Generala a Colegiului Medicilor, de la Palatul Patriarhiei, pentru a prezenta un punct de vedere comun in privinta reformei. Medicii din Bucuresti trebuie sa vina, chiar daca isi reprogrameaza operatiile pentru luni, sau le fac de joi. Liniile de garda nu trebuie sa fie afectate“, a adaugat Oprescu. De asemenea, el a trimis deja o scrisoare catre rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie din Bucuresti, Florian Popa, prin care ii cere acestuia sa constientizeze cadrele didactice din invatamintul medical. „Sa se citeasca scrisoarea la raportul de garda tuturor medicilor cu grad didactic. Chiar si rezidentilor. Avem nevoie de o prezenta fizica si activa in ceea ce se doreste sa se faca in sistemul universitar prin legile propuse de ministrul Nicolaescu“, si-a continuat senatorul PSD apelul.
Greva daca nu cade la pace cu Nicolaescu
In cazul in care propunerile Colegiului Medicilor catre Nicolaescu nu vor fi acceptate, Sorin Oprescu nu exclude posibilitatea intrarii medicilor din spitale in greva: „Se va vedea ca fara noi nu se poate. Vor fi asigurate doar serviciile de urgenta. Noi nu avem nevoie de avocati. Cei mai buni avocati ai nostri vor fi pacientii“. Florian Popa l-a sustinut pe Oprescu in demersul sau, accentuind ideea ca „trebuie sa militam mai ferm pentru a-i face pe cei din minister sa inteleaga faptul ca radicalizarea dialogului poate duce la nenorociri“. Astfel, rectorul UMF „Carol Davila“ a precizat ca in prezent se creeaza senzatia ca doar unii medici isi spun punctele de vedere pentru ca ar lupta pentru interese personale. „Ma gindeam, mai demult, ce s-ar intimpla daca ne-am da cu totii demisia in grup? Probabil ar fi mai rau!“, a tras concluzia Popa.
Monica a aflat ca exista deja liste cu noii directori de spital
„Se zvoneste ca exista deja liste cu noii manageri de spitale si ca au trimis oameni in Germania pentru a cauta firme de management“, afirma ingrijorata Monica Pop, directoarea Spitalului de Urgente Oftalmologice din Bucuresti. Tot ea se arata profund afectata de soarta personalului din spitale, care isi va pierde locul de munca in urma reformei. „In spitalul la care sint directoare, exista cel mai vechi contabil-sef din Romania. E acolo de 40 de ani. Om ca el nu o sa mai gaseasca“ , avertizeaza Pop. Una dintre cele mai vehemente contestatare ale masurilor propuse de ministrul Eugen Nicolaescu, Monica Pop, spune ca va fi si ea prezenta la intrunirea de la Palatul Patriarhiei

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Nov 12, 2005 3:14 am

oprescu penibil ca intotdeauna.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sat Nov 12, 2005 7:08 pm

oprescu ar fi tare fericit daca, in numele solidaritatii de breasla, toti medicii ar face greva ca sa ramana el director in continuare la x spitale...
ce dracu e greu de inteles? e vorba de o lege care aplica nuste masuri generale care au dat rezultate de mult in alte parti.
aberatii de genul "noi suntem cei mai tari directori posibili!" sunt doar niste modaltati penibile de a plange dupa functii.
chiar daca in unele (putine) cazuri directorii respectivi au facut treaba buna si, posibil, cei noi nu vor reusi la fel, e vorba de intregul sistem si de o decizie ce vizeaza intregul sistem cu scopul de a-l inbunatati pe termen lung.
asa ca s-o lase mai moale tov. director oprescu cu santajul...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Nov 13, 2005 1:59 am

daca ar fi sa ma internez as prefera unu din spitalele lui oprescu, though.

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sun Nov 13, 2005 2:30 am

trident wrote:daca ar fi sa ma internez as prefera unu din spitalele lui oprescu, though.


in municipal??? n-ai facut nici un stagiu acolo sau ce?
il stiu pe unu care s-a dus sa se opereze de hernie in municipal si dupa operatie avea tot felul de simptome printre care si cefalee severa si persistenta, chestii pe care nu le avusese... si dupa multiple insistenyte a aflat ca facuse 10 min de convulsii pe masa de operatii de la anestezie (probabil).
asa ca mai usor cu spitalele lu oprescu, decat daca nu esti politician sau asa ceva.

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Sun Nov 13, 2005 11:10 am

Si eu am preferat sa imi aduc parintii in Municipal cand am avut nevoie (pe medicala insa, nu pe chirurgie).
Nu este nici o aparare politica aici, e liber oricine sa aleaga ce-o vrea: daca unu' prefera un spital in care cad peretii pe el, e liber s'o faca.
Doar ca si acolo se vor gasi si medici incompetenti.
Asta nu inseamna ca toate echipele medicale din SUUB sunt nemaipomenite. Dimpotriva, ca peste tot, sunt destule pile, sunt destui doctori si chiar personal auxiliar de care mai bine te feresti.
Da' unde nu-i asa? :)
Insa cu putina documentare in prealabil gasesti printre ei si doctori de toata stima; mai ales pe medicala.

Cea mai simpla metoda de manipulare este sa relatezi un singur incident din care sa deduci concluzia pentru o institutie.
Ca tot vorbim de politichii... :lol: .. asta merge la babele din piata, ca le impresioneaza.
Cu toate ca si printre ele s'ar putea gasi vreuna mai intepata sa'ti zica
"Nu este semnificativ statistic, maica!" :lol:

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sun Nov 13, 2005 12:01 pm

habar n-ai despre ce vorbesti...
sigur ca la ditamai spitalul de 13 etaje sunt si doctori buni. in special aia mai vechi.
dar, pe de alta parte, municipalul e recunoscut ca fiind spitalul din buc in care promovarea rudelor si pilelor e la rang de regula generala. exista o intreaga retea de relatii de rudenie de toate genurile, de prietenii mai mult sau mai putin dubioase care transcede etajele si specializarile. chiar crezi ca toti astia (sau macar majoritatea) care au ajuns sa lucrez in municipal pe caile astea sunt cei care si meritau mai mult?
asa ca eu cred ca e gresit sa pui stampila de "e la fel ca peste tot".

mures_an
junior
junior
Posts: 60
Joined: Fri Sep 16, 2005 12:19 am

cotidianul

Postby mures_an » Mon Nov 14, 2005 1:51 am

fierbinteala, in mai toate ziarele centrale de azi. probabil va continua.
cel mai interesant in cotidianul. pe e-ziare.ro sunt toate legaturile


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests