Finlanda

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Finlanda

Postby alimori » Fri Apr 06, 2018 7:21 am

Pedeapsa pt 2 talharii mi se pare mica. Si ma intreb daca n-au mai furat si alte prostituate. Dar chiar si numai pt 2 talharii, e prea putin.

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Sun Apr 22, 2018 8:30 am

[quote="Bogdan R."]La mine e frumos si senin, cam racoare insa, e cea mai friguroasa zi a acestei ierni...
Luminita, te descurci cu articolul?

Vaaai Bogdan is tare deprimata... Desi continui sa invat, tottakai, tietysti, aivan, etc, etc! Doar ca e putin groaznic cand tot te izbesti de usi inchise. Adica eu dau absolut tot dar tot nu is destul de buna cred... Acuma problema e ca un anume profesor Kassa, din Norvegia, a zis saptamana asta la un preceptorhip de paliatie din Elvetia la care am fost, ca in Scandinavia oncologie si radioterapia sant o singura specialitate:(( Acuma te rog, poti sa imi confirmi tu asta? Ca eu sant doar oncolog, radioterapie am facut doar un modul de 4 luni in rezidentiata atat:(...
Mai si vin acasa si gasesc un anunt ca firma de recrutare PUUMEDI cauta medici in Romania pentru a-i duce in Finlanda. Dar numai dentisti, medici de familie si radiologi. Oncologi nu vor, ca i-am contactat:(
Oricum eu invat singura in continuare, o sa imi caut niste carti de gramatica (daca ai vreo recomandare te rog), iar pe 1 iunie ma inscriu imediat pentru Yki din 25 august 2018.
Cu cat invat mai mult vad ca inteleg din ce in ce mai mult de la Radio Suomi dimineata, dar tot mi-e greu cu gramatica... confuzia creste si ea vad... Desi m-am testat pe net si au zis ca sant upper intermediate, EU NU CRED CA SANT INCA, asta e doar incurajare sa le caut serviciile cred. Ceea ce ma bucura putin din experienta cu Puumedi este totusi faptul ca ei spun ca cerinta va fi de B1 nu de B2 cum am presupus eu. Apai B1 sigur il iau in august! Nu am putut sa cred ca limba nu va fi cea mai mare problema a mea ci aia ca nu prea e nevoie de oncologi in Finlanda:(... Ai de capu meu... Sa dau din nou rezu sa iau MF ar dura cred minim 2 ani, daca nu mai mult echivalarea... plus ca mi-ar parea putin rau de cele 60 de diplome stranse si 10 tari investit in oncologia care imi place:(... OFUL! Uneori ii spuneam sotului ca e mai usor sa fii caine ca Nero, sirian refugiat, prostituata, ca sa ajungi in Finlanda... nu e drept... Pana si la liceul meu in silvicultura m-am gandit! Sau sa imi deschid o franciza Chicco!:)) ...haz de necaz... Ma duc la aplicatia mea Mondly, ca am de batut o unguroaica pe aprilie. Pana acuma sant cea mai tare all times:D ...in parcarea goala:)))
Asta cred ca se numeste nebunie de acuma, nu determinare. Dar daca lumea e nebuna, eu tre sa ma adaptez si eu:D
Ruska love10.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Mon Apr 23, 2018 3:57 pm

nu cred ca sunt o singura specialitate (nici nu prea are cum), se ocupa de chestii relativ diferite. e ca si cum ai zice ca oncologul trebuie sa fie si pun chirurg ca doar trateaza toti cancere. voia sa spuna ca oncologul stie si putina radioterapie dar din experienta din germania pot sa iti spun ca oncologul stie radioterapie din cauza ca saptamana e o conferinta interdisciplinara in care sunt discutati pacientii oncologici (sunt prezent oncologul, radiologul, chirurgul, radioterapeutul, patologul + daca e cazul vreun internist, ginecolog etc). si tot auzind cum isi dau aia cu parerea mai ajungi sa prinzi una-alta, dar niciodata nu vei lua de fapt decizii pentru colegul din alta specilitate. tu ca oncolog il trimiti la radioterapeut daca crezi ca e cazul dar ala decide efectiv tehnic cum se desfasoara toata smecheria (trebuie masurati parametri, stabilite doze etc)

eu zic sa nu te descurajezi cu oncologia, sigur sunt locuri doar ca nu ai invatat cum sa le cauti. fereste-te de capcana cu strainii care primesc refugiati dar medici nu. nu e asa cum se vede la televizor, trimit inapoi foarte multi refugiati.

sotul ce parere are de finlandeza?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Wed Apr 25, 2018 5:54 pm

Da, stiu despre tumor board, pana si noi in Romanica avem, tailored treatment din standard of care din zilele noastre. Dar tare ma tem ca e cum a zis mister Kassa. De exemplu cum e la noi (si la rusi parca), diabetul separat de endocrinologie. Oricum eu incerc, nu am nimic de pierdut, chiar de ma mai deprim cate putin from time to time... Pana la urma daca oi avea ghinion si NIMENI nu m-o vrea, apai ma inscriu la IELTS si ma duc in urata de Anglie un an, ce sa fac... Iar la anul dau iarasi daca nu am luat B2, si mereu or sa primeasca CV-ul meu toate spitalele din Finlanda, o sa devin celebra la human resources de la spitalele de oncologie:)
Bietul meu sot uraste la fel de mult ca si mine viata in Romania. Ne cunoastem de 13 ani (acuma pe 9 mai facem lucky number 13:D). Si eu is cu Finlanda in cap inca din liceu. In primul an de facultate, la inceputurile nostre, l-am intrebat ce are de gand sa faca in viata, daca ii place Romanica sau ce tara ar vrea, etc... El fiind inginer electro-energetica (pe atunci amandoi in facultate), a zis ca ii plac microcontrolerele, ca tara a zis Anglia, pentru ca engleza o stia, nu de alta. Dar George, ca un adevarat inginer, citeste mereu. Si citind despre Finlanda "mea", inca de foooarte multi ani este total deacord ca asta vrea si el:) Sant o norocoasa din punctul asta de vedere. E cel mai bun sot din lume si cel mai bun tatic, ma ajuta enorm, mai ales acuma cu micuta noastra de un an si 7 luni. Dar nu am spus cu deprimarea lui. Santem la fel si dpdv al INsatisfactiei profesionale. Pentru ca, in Romania nu ne incadram in criteriile de selectie (hienism, empiriocratism, nepotism, pilism, etc, etc), si el, in loc sa lucreze nu zic unde ca se supara, lucreaza ca manager de mediu. Salariu bunicel dar satisfactie profesionala zero. Si, lasand cariera la o parte (zero pentru amandoi aici), banii, casa (zero sau optiunea datoriei o viata), ceea ce omoara de fapt e BS care il auzim in fiecare seara si noapte in parc, manelele si boraturile care canta non stop in tramvai pentru ca romania SE TEME sa ii confrunte, cei 30 (!!!!) de boschetari deprimati NUMARATI cand am iesit cu fetita dupa sarbatori pe Esplanada in Iasi sa mananc o gogoasa la plimbare, SA MA RELAXEZ, de mi-a stat gogoasa in gat! Eu sant obisnuita cu asemenea, desi imi e greu tare ca sant de la munte din Suceava unde e putin mai frumos, dar m-am gandit la fetita mea ce peisaj de trai ii ofer. Marog, oricum nu am cuvinte sa descriu ce e Romania acum, nu ati putea sa credeti cat de deplorabil e tot, si acest forum e pentru descris cat de frumoasa e Finlanda defapt. Dar vroiam sa iti raspund Chingachgook, ca sotul meu e deacord 100% sa mergem in Finlanda. Am considerat si alte tari, asta fiind parte din intrebarea mea daca nu am delir cronic sistematizat cu tematica Finlanda. Dar din cate tari am fost, numai Elvetia mi-a placut mult, atat (dar e putin complicat cu cele 3 limbi ale ei...). As fi vrut sa vad si America, din pacate nu am avut ocazia. Iar cel mai aproape de Finlanda am fost in Suedia. Din pacate nu am avut mult timp de TRAIT in tarile care am fost pentru ca am fost cu ESMO, maxim cate o saptamana, si a trebuit sa fiu mai mult la cursuri. Dar tot mi-am facut o idee. Si am cunoscut si un singur exemplar de finlandaz:)) Eu sant sigura ca o sa imi placa viata acolo, daca e la fel de NECOMPLICATA, calma, cu bun simt si chiar cu bunavointa cum era finlandezul ala... apai mie imi ajunge. Nu vreau sa imi danseze pe masa ca Shakira latinica, chiar nu vreau sa ii zambeasca lumea in statie copilului meu, pot trai si fara sa imi zica o baba ca de ce nu are vata in urechi copilul... Sant sigura ca nu o sa mor de singuratate ca oricum in Romania nu am cu cine "relate to" anyway din cauza ca sant Treckkie si cea mai buna prietena a mea e wikipedia... Poate o sa sufar putin din cauza ca o sa trebuiasca sa imi amintesc sa nu zambesc atata pentru ca or sa ma creada nebuna. Dar e defect profesional, atata timp din viata mea a trebuit sa fac pe proasta ca sa supravietuiesc in jungla incat uneori ma crede lumea. O sa fie relaxant pana la urma sa nu mai trebuiasca sa joc teatru pentru ca sa fiu acceptata. Va rog sa ma iertati toti oameni normali din tari normale si civilizate, dar, asa cum ii spun unchiului meu din Australia care uneori gaseste dificil sa ma inteleaga, daca ar lucra si trai el in Romaneaua o singura luna, sant sigura ca s-ar impusca in cap, mai ales la cat de fericit si liber om este el:)
Da chiar ar fi interesant de cercetat, oare ce altceva nu mi-ar place la Finlanda... tantarii poate si cele doua sau trei specii de serpi care cica ar reprezenta un pericol pentru copii:(... capuse oare sant?? Pentru ca urasc capusele, la munte la mine e plin acuma, si in Iasi, din cauza incalzirii climei cred:(
Ruska love10.gif

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Finlanda

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 25, 2018 6:30 pm

o poza nu ai? mai de zilele astea.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Finlanda

Postby alimori » Wed Apr 25, 2018 9:02 pm

Luminita, zi dupa mine:
eu sunt
tu esti
el/ea este
noi suntem
voi sunteti
ei sunt.

daca vrei grafia veche, scrie "sint", nu "sant".

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Wed Apr 25, 2018 9:45 pm

Da, stiu, nu imi place deloc nici sint ca arata prea vechi, iar sunt nu pot sa il accept chiar deloc. Asa is oamenii cu comportament obsesiv, scriu gresit, fac obsesie cu o anumita tara:))...
Mai era o profa la UMF care ma dispera si pe mine cu doua cuvinte inventate, unul era "carnat" si al doilea era "sa aibe"
Minä olen
Sinä olet
Hän/se on
Me olemme
Te olette
He olevat:)
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Wed Apr 25, 2018 10:14 pm

Cred ca cel mai mult despre cum "danseaza" si traiesc finlandezii am invatat din filme, mai mult decat de pe wikipedia.
Mie cel mai mult mi-au placut "Rauta aika" - un film din ala in care ma simpt teleportata in trecutul unei civilizatii, ceea ce mi se pare awesome, ma simpt ca un explorator din Star Trek. Apoi mi-a mai placut Hulunna Saraan, interesanta idee pentru ca dupa parerea mea, atat de putini oameni traiesc cateva momente in timp... sii, surprinzator si invers asteptarilor, mie filmele finlandeze imi misca spiritul semnificativ, in diferite feluri si nu le uit, in timp un BS contemporan l-am si uitat instant. Asta mi-a placut mult, ca un film finlandez transmite enorm, fara sa palavrageasca aiurea ca mine de exemplu:). Sper sa gasesc asta si in viata reala.
Napapiirin Sankarit 1, 2 si 3 :)
Doua care le vizionez cu fetita: "Joulutarina (poveste de Craciun)" si una cu Rolli parca il cheama si niste troli si zane, atat de frumos...
Bogdan, ce imi mai recomanzi?
Nici la capitolul ziare nu m-am putut hotara ce sa aleg inca...
Dar musiikki?:) Cand ma supar pe viata ca acuma de exemplu as asculta Tulimyrsky de la Moonsorrow. Dar cred ca o sa imi treaca apoi si sa ascult Stratovarius... Dar HIM, de unde a inceput TOTUL la mine... de mult nu mai stiu ce mai face, tre' sa caut:)
Ruska love10.gif

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Finlanda

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 25, 2018 10:22 pm

Ville Valo ala cred ca a si chelit, nu mai e ce era acum 20 de ani.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Finlanda

Postby alimori » Thu Apr 26, 2018 12:59 am

e bine sa emigrezi cu mult entuziasm, dar tu esti picata in kr :D

ville valo n'a chelit deocamdata, da´ala'i barbat??
(bine, si eu speram ca spaniolul tipic sa fie ca mosul Sabina, dar asta e alta poveste :D )

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Apr 26, 2018 6:43 am

Ce inseamna kr in grafia veche?:)
Mai oameni, chiar daca a inceput de la varsta hormonoasa, acuma pe cuvant ca eu la centrul de documentare in liceu studiam Finlanda nu pe Ville. Si inafara de faptul ca imi place sa palavragesc, IS ORIPILATA DE TARA IN CARE TRAIESC, de asta is asa picata!
Ruska love10.gif

Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Finlanda

Postby Boss » Thu Apr 26, 2018 7:08 am

Suomi

Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Finlanda

Postby Boss » Thu Apr 26, 2018 7:25 am

De ce sa plecam? Nu ieșim mai bine cu parul la ei? Asa ne-a zis sa procedam un mare înțelept al poporului daco-roman (P. Tutea) în cazul cvasi dictaturii FSN și asa ar trebui sa facem în cazul ăstora.

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Apr 26, 2018 7:48 am

"After quarter of a century [sic] of love and metal intertwined we sincerely feel HIM has run its unnatural course and adieus must be said in order to make way for sights, scents and sounds yet unexplored. We completed the pattern, solved the puzzle and turned the key. Thank you."
Ruska love10.gif

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Finlanda

Postby andy gavrilescu » Thu Apr 26, 2018 8:09 am

Am citit pe wiki ca l-a batut o fosta iubita la despartire de a trebuit sa-si anuleze un turneu. Deci nu e barbat.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Apr 26, 2018 9:14 am

:))) ia sa citesc si eu!
Ruska love10.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Thu Apr 26, 2018 3:34 pm

luminitagurguta wrote:Da, stiu, nu imi place deloc nici sint ca arata prea vechi, iar sunt nu pot sa il accept chiar deloc. Asa is oamenii cu comportament obsesiv, scriu gresit, fac obsesie cu o anumita tara:))...
Mai era o profa la UMF care ma dispera si pe mine cu doua cuvinte inventate, unul era "carnat" si al doilea era "sa aibe"
Minä olen
Sinä olet
Hän/se on
Me olemme
Te olette
He olevat:)


trebuie sa recunoastem ca ai reactionat cel mai bine la o corectura
ce are carnat?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Apr 26, 2018 4:51 pm

Pai nu are virgulita la t. Si poate in anumita parte a tarii e corect asa, carnat. Dar "sa aibE"??
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Apr 26, 2018 5:32 pm

Or fi regionalisme... dar oricum is enervante!
Si nici "mun" si "sun" nu imi plac de loc cum suna. Imi plac mai mult civilizatele minä si sinä. Astea insemnand variantele slang pentru eu si tu. Insa kitti in loc de kiitos imi place. Asta fiind multumesc:)
Voi va luati de mine cu sant, dar sa vedeti cata mutilare sufera toate limbile in zilele noastre. Pe soramea de exemplu imi vine sa o strang de gat, nu pot vorbi cu ea efectiv, ca scrie numai in stil cf, bn, kre, kt, punct inainte de paranteza, etc...
Tot asa profa de radiologie cica, a ramas tampita, in pauza in spatele unor studenti, ca nu intelegea nimic din ce vorbeau intre ei:)
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Apr 26, 2018 5:40 pm

Oricum eu dintotdeauna am vrut sa fac facultatea de litere (asta fiind si motivul pentru care va plictisesc cu palavrageala:), (si o sa o fac cand fetita o sa mearga in clasa intai:) ...desi ai mei m-au nenorocit intai putin cu medicina, viata trebuie traita mai departe, la maxim;)
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Fri Apr 27, 2018 7:10 am

Mie imi vine sa ma strang de gat ca am scris Trekkie cu un c in plus!! Doare groaznic... si cand ma gandesc cat de mari probleme am cu scrisul in ingleza, doare.
Si ce e iarasi un subiect problema pentru mine (nu stiu cati ani aveti voi din generatia asta si deci cati aveti copii, pentru ca altfel vorbesc chiar degeaba...), e problema multi limbilor. De examplu a mea la un an si 8 luni vorbeste extrem de putin pentru varsta ei. Si psihologul zice ca e mai mult decat perfecta psihologic dar ca trebuie invatata intai limba materna, de asta nu vorbeste ea, din cauza ca eu vorbesc in finlandeza, cantecele de copii ascultam in engleza ca alea is faine, afara se vorbeste in romana... Desi se incurajeaza multi language kids. Si conform studiilor e pozitiva treaba. Dar, cunosc persoane care au acelasi raspuns de la psihologul din Finlanda. Si anume ca trebuia invatat copilul intai somaleza mamei si apoi finlandeza. Tot caz de copil care nu vorbeste destul pentru varsta de toddler. Voi prin ce tari santeti si cum ati facut?
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Tue Jun 12, 2018 2:50 pm

Hei everybody, m-am imscris la test, tineti-mi pumnii pe 25 August sa iau macar B1!
P.S.: fetita Aamu vorbeste deja 3 limbi: romana, engleza si finlandeza. Glumesc, cateva cuvinte din fiecare. Si am uitat sa mentionez si pasareasca;)
Ruska love10.gif

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Finlanda

Postby andy gavrilescu » Tue Jun 12, 2018 3:34 pm

Skol!
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Thu Jun 14, 2018 12:07 pm

bahtalo
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Sun Jun 17, 2018 2:00 pm

Paljon kiitoksia kaverit :P
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Sat Jun 23, 2018 7:11 am

Deci pana acuma, ce am facut eu cu fanlandeza se numeste ca am tras mata de coada!
M-am testat oleaca si fac maaxim 80% din nivelul intermediar. Deci nu pot sa jur ca is macar de B1, nici de cum de B2. Dar astea doua luni incerc sa vad ce inseamna sa inveti o limba straina INTENSIV. Adica: merg la Mall, la Internet Zone, si stau acolo de dimineata pana seara. Adica de la 10 am la 8 pm! Mai am doua luni:(
Epäjäriestelmällityttämäättömmyydelläänsäkäänköhä:))
Ruska love10.gif


User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Mon Jun 25, 2018 10:22 am

fa un experiment, scrie-ne in finlandeza aici
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Tue Jun 26, 2018 12:57 pm

Mutta sinä et ymmärrä ja pian olevat kyllästynyt:)
Minun ongelma on peruskiellioppi, ja rehellisesti puhuen tamän kieli on mahdoton kieli, erityisesti oppiminen itse.
Mutta elämäni on kielit. Haluaisin oppia kieliä koko elämäni. Koko elämäni lukea ja kirjoittaa:)... Tämä on harrastukseni. Mutta, valitettavasti elämäni, nyt, riippuu myös siitä:(
Kiitos avustasi Chingachgook, mutta luulen että parasta olisi että minun täytyy kyllästyä kirjallisuuden opiskelija
Ja Bogdan on täytyy nauraa nyt:)))
Ruska love10.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Tue Jun 26, 2018 2:07 pm

Älä häiritse meitä. ainakin minua.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Tue Jun 26, 2018 2:54 pm

Kiva, joten sinun täytyy olla myös kirjallisuusluetteloissa;)
Ruska love10.gif

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Apr 10, 2019 8:30 am

Noutati, ceva?

O oferta buna in reteaua Mehilainen, in zona Meri-Lappi:

Palkka 20000e/kk LL (LK -10%)
sis. 200 työtuntia ja majoituksen
työskentelyalue Meri-Lappi (Kemi, Keminmaa ja Tornio)
työnkuva voi sisältää kaikkia alueen lääkäritehtäviä mm. päivystys, päiväpoli, vuodeosasto, vastaanotto, sektorityö
voidaan samoilla laskennallisilla maksimituntipalkoilla (LL 100e/h, LK 90e/h) tarjota työtä myös lyhyemmiksi jaksoiksi huhti-toukokuussa
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Tue Oct 08, 2019 1:02 pm

Aici a inceput ruska:


toamna.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Finlanda

Postby andy gavrilescu » Tue Oct 08, 2019 1:17 pm

Au asfaltat
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Oct 23, 2019 2:54 pm

Se cauta medici specialisti MG/ interne/ medicina muncii, vorbitori finandeza, salariu anual brut incepand de la 100.000 euro.

Daca e cineva interesat, contactati-ma pe privat.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Wed Oct 23, 2019 6:47 pm

nu e nimeni interesat nu te mai obosi
nu merge nimeni sa i inghete toate alea la polul nord pentru o ciozvârtã sa fim seriosi
mai dar suntem medici totusi nu muncitori in constructii
America first

Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Finlanda

Postby Boss » Sun Oct 27, 2019 4:34 pm

Bogdan R. wrote:Se cauta medici specialisti MG/ interne/ medicina muncii, vorbitori finandeza, salariu anual brut incepand de la 100.000 euro.

Daca e cineva interesat, contactati-ma pe privat.


Cate grade sunt iarna? Cat ore de lumina naturala aveti iarna? Cat iti ia sa inveti finlandeza?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Finlanda

Postby mihai_525 » Sun Oct 27, 2019 9:43 pm

mai bine invat finlandeza decat sa ma bata jandarmii cu pulanele la bucuresti sau barcelona
America first

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Finlanda

Postby Calico » Mon Oct 28, 2019 2:25 am

Adevărul e ca pari genul care își cere un pulan peste ceafă.

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Nov 07, 2019 9:21 am

mihai_525 wrote:nu e nimeni interesat nu te mai obosi
pentru o ciozvârtã sa fim seriosi
mai dar suntem medici


Care ciosvarta? In Germania, Franta, UK nu ofera nimeni salarii nici macar de 70-80.000 la inceput. Asta-i Europa, astea-s salariile. Cine vrea si poate mai mult, merge in SUA.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests