Obstetrica Ginecologie

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Obstetrica Ginecologie

Postby furnicuta » Wed Sep 29, 2010 10:53 am

stie cineva cum e O.G. la Sf. Pantelimon? pls

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby bloodrayne20 » Sat Oct 02, 2010 9:20 am

O.G. Caritas?
ana

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby drmititik » Sun Oct 03, 2010 8:02 pm

OG SuuB?:D

baboon_the_doc
Posts: 2
Joined: Fri Feb 29, 2008 12:01 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby baboon_the_doc » Thu Dec 02, 2010 9:33 am

Gineco la Caritas este foarte lejer. Proful este usor trecut de o varsta. Examen oral cu note mari.

iuliachris
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Apr 15, 2008 4:29 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby iuliachris » Sat Dec 11, 2010 12:25 pm

Dau cele 2 carti- Obstetrica si Ginecologia, Ancar- (xerox) si cursuri de la Polizu - 10 lei

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby rox » Sun Mar 13, 2011 9:07 am

vad ca nu prea se inghesuie lumea cu raspunsurile pe topicul asta, dar imi incerc norocul: gineco la Bucur? tips and tricks?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

maryus.iordache.me
Posts: 3
Joined: Sat Jun 18, 2011 12:57 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby maryus.iordache.me » Sat Jun 18, 2011 1:11 pm

Buna Ziua,

As dori sa intreb daca are cineva cursurile in format electronic la Ginecologie, Reumatologie, Dermatologie deoarece voi pleca cu bursa ERASMUS si la intoarcerea din tara voi sustine aceste examene aici, acolo realizand doar cursurile si stagiile.

Ma puteti contacta si la adresa de email.

Va Multumesc
Marius Iordache
maryus_iordache@msn.com

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby sladubi » Thu Sep 29, 2011 6:46 pm

rox wrote:gineco la Bucur? tips and tricks?


Buna :) Acum e randul meu sa intreb acelasi lucru, cum e la Bucur? Daca deja ai fost acolo o sa ma ajuti ffff mult daca mi dai niste info! Mersi muuult! :)

User avatar
Gerontius
Posts: 4
Joined: Tue Oct 21, 2008 8:59 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Gerontius » Thu Sep 29, 2011 10:16 pm

Gineco la SUUB - are careva idee cum e stagiul?
Cand in curte bate vantul
Si incoa e vijelie...

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby DNCF » Fri Sep 30, 2011 2:06 pm

Dar gineco la Panait Sarbu? Ce asistenti se ocupa de studenti?
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby rox » Fri Sep 30, 2011 5:56 pm

sladubi wrote:
rox wrote:gineco la Bucur? tips and tricks?


Buna :) Acum e randul meu sa intreb acelasi lucru, cum e la Bucur? Daca deja ai fost acolo o sa ma ajuti ffff mult daca mi dai niste info! Mersi muuult! :)

pai, gineco la Bucur e cam asa: exista 2 conferentiare, una e cam dusa cu sorcova dar e de treaba (desi se zice despre ea ca nu e si secretara si asistentii vorbesc de ea de parca ar fi Dumnezeu), cealalta e mai rece si pare mai dura dar e f ok (dna dr Ples adica), va arata cate ceva daca va prinde pe la spital. Secretara e asa si asa, cateodata face prezenta, cateodata nu, depinde in ce toane e. La noi la inceput s-a facut prezenta zi de zi, dupa care s-a renuntat. De tot. Uneori se mai face prezenta si la curs (mai ales la cursurile confelor), pe neanuntate si pe sarite.
Practic stagiul e compus din microcurs dimineata si curs dupa si intre ele stagiu.... care nu se prea face, ori pt ca se intind prea mult cu cursurile/ microcursurile, ori pt ca asistentii au diverse treburi... In principiu se poate intra la sala de nasteri, desi dl dr Ples (el) nu prea agreeaza studentii. In garzi se poate merge, sunt f ok si te primesc cu bratele deschise. Cursurile sunt din cartile de gineco ale profului (Crisan, exista 2 carti, una de obstetrica si una de ginecologie), le luati de la biblioteca sau de la xerox (sunt si la U2 in Regie) sau vi le da si secretara catedrei daca i le cereti. La examen sunt si grile din cursuri care nu s-au tinut :)
Stagiul e variabil si depinde de asistent. Al meu era la avorturi si eu am dat pe-acolo de 2 ori, dupa care m-a reprofilat si m-am dus la alti asistenti care faceau lucruri mai usor de digerat. In functie de asistent, poti sa te duci zilnic sau poti sa nu te duci deloc.....
Examenul e compus dintr-un fel de partial (dupa ce se termina obstetrica) si un examen final, grila si oral. Grilele alea se fac daca citesti o data cursurile cu simt de raspundere. La oral e mai nasol, una din confe pune intrebari intr-una si nici nu apuci sa te gandesti/ raspunzi si ea contorizeaza ca n-ai raspuns :)) , cealalta pune intrebari mai de bun simt dar trebuie sa citesti bine ca sa poti raspunde... in principiu asa nu sunt ei extreeeem extreeeem de seriosi si pusi pe treaba :)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
bubico
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Feb 16, 2007 6:02 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby bubico » Sun Oct 02, 2011 8:53 pm

de gineco Cantacuzino puteti sa-mi spuneti ceva ? :D
If there are no stupid questions then what kind of questions do stupid people ask? Do they get smart just in time to ask questions?

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby DNCF » Tue Oct 04, 2011 2:17 pm

Gineco in Giulesti? Stiu ca insist, dar chiar vreau sa stiu daca se face ceva acolo si cum e cu prezenta la stagiu (cat de des trebuie sa mergem). Mersi!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby zunthor » Wed Oct 05, 2011 9:53 pm

la giulesti este ca o mini vacanta de 2-3 luni(nu mai stiu cat dureaza stagiul), daca vrei te duci, daca nu, stai acasa, e ok daca te duci per total de 3-4 ori(aici au fost incluse prima zi cu asistentul, si ziua de examen), iar grilele se gasesc pe net, asa ca rugati-va sa nu le schimbe :)
deci, va urez vacanta placuta :))

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Cactus » Thu Oct 06, 2011 11:48 am

cum e gineco la SUUB? se freaca menta ca la restul stagiilor din SUUB?

andreea_2007_med
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:11 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby andreea_2007_med » Sun Nov 13, 2011 9:16 pm

buna.cum e examenul la polizu?cu prof suciu

@dy
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 09, 2009 7:16 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby @dy » Sun Nov 20, 2011 7:58 pm

Eu am facut gineco la Polizu, prezenta nu este obligatorie, la stagiu merge doar cine este interesat.Examenul practic a fost de maxim 5 minute, cu confa Toader(nu cu prof.Suciu), pune accent pe prezentatii, lichid amniotic, manevra Leopold-enumerare, etc..Este cu admis / respins.
Examenul scris este grila, pe un singur numar, dar seria este impartita in doua pentru ca se da examen si la biblioteca si in sala de mese. Notele au fost de la 9 pana la 10:))). Deci relax...

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby jess » Thu Nov 24, 2011 3:24 pm

pentru ob.gyn la Cantacuzino, cine a mai dat examen cu confa Rusu si mai are pe acasa grile, copiutze, tips and so pt examenul mare, e rugat frumos sa le expuna pe forum. Multumesc !

andreea_2007_med
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:11 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby andreea_2007_med » Tue Nov 29, 2011 5:29 pm

@dy wrote:Eu am facut gineco la Polizu, prezenta nu este obligatorie, la stagiu merge doar cine este interesat.Examenul practic a fost de maxim 5 minute, cu confa Toader(nu cu prof.Suciu), pune accent pe prezentatii, lichid amniotic, manevra Leopold-enumerare, etc..Este cu admis / respins.
Examenul scris este grila, pe un singur numar, dar seria este impartita in doua pentru ca se da examen si la biblioteca si in sala de mese. Notele au fost de la 9 pana la 10:))). Deci relax...

buna.mersi pt raspuns.am dat si eu intre timp examenul si a fost exact asa cum zici :D

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Cactus » Tue Nov 29, 2011 9:29 pm

cum e examenul la gineco la municipal?

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby yoana » Fri Jan 13, 2012 9:50 pm

stiti vreun doctor bun obs-gin, de treaba, care sa te invete, sa-ti arate? vreau sa merg in garda si nu cunosc pe nimeni, adica stiu dar nu corespunde cerintelor :mrgreen:

ella13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 15, 2010 8:45 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby ella13 » Thu May 24, 2012 12:46 pm

gineco SUUB: dimineata microcurs de la 9 apoi curs pana pe la 13.trebuie facute 3 garzi. la noi nu au contat la nimic nu s-a uitat nimeni pe ele dar e bine sa vezi cateva nasteri.stagiul este mai mult o pierdere de timp.condica cu prezente a fost lasata tot stagiul in sala de curs.nu cred ca s-a uitat nimeni pe ea.oricum toata seria a fost prezenta
exam practic:2 la pacient.apoi a venit asistenta si ne-a mai spus cate ceva de el.nu ne-a ascultat din anamneza
exam oral:am dat cu Conf.Dr. Anca Alexandru. am tras 2 sub.insista mult pe fiziopatologie.nu il intereseaza sa insiri niste exemple e de ajuns sa-i spui doar unul dar sa explici in detaliu cum se preoduce si de ce.intrebari cam dificile dar in final au fost note mari de la 8 la 10

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby gea » Thu May 31, 2012 3:11 pm

Stiti cumva pentru examenul de ginecologie la Filantropia din ce carti se poate invata? Intreb de carti pentru ca nu ni s-au dat cursuri.

User avatar
iguanu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Nov 03, 2006 5:38 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby iguanu » Wed Nov 07, 2012 2:05 am

Gineco la Pantelimon...ceva informatii...prezenta, cursuri, examen...ms anticipat

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby aztecul_dilit » Mon Mar 25, 2013 11:44 am

Hello.Stie cineva cum este dr. Campean de la SUUB? te mai poti fofila la el?

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby aztecul_dilit » Mon Apr 22, 2013 9:04 pm

Apropo de garzile de la gineco SUUB, stie cineva daca sunt obligatorii?adica trebuie neaparat sa fac 3 garzi ca ma bage in examen?sau n-au nicio importanta?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Cactus » Mon Apr 22, 2013 11:07 pm

aztecul_dilit wrote:Apropo de garzile de la gineco SUUB, stie cineva daca sunt obligatorii?adica trebuie neaparat sa fac 3 garzi ca ma bage in examen?sau n-au nicio importanta?

teoretic sunt obligatorii. sincer, asa mai vezi o chestie, o nastere naturala, o cezariana etc. practic, se mai gasesc persoane cu care sa negociezi sa iti stampileze fara sa faci garda. Dar, da, iti trebuie biletelul cu parafele de la garzi inainte de examen.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby aztecul_dilit » Fri Apr 26, 2013 11:01 pm

Cactus wrote:
aztecul_dilit wrote:Apropo de garzile de la gineco SUUB, stie cineva daca sunt obligatorii?adica trebuie neaparat sa fac 3 garzi ca ma bage in examen?sau n-au nicio importanta?

teoretic sunt obligatorii. sincer, asa mai vezi o chestie, o nastere naturala, o cezariana etc. practic, se mai gasesc persoane cu care sa negociezi sa iti stampileze fara sa faci garda. Dar, da, iti trebuie biletelul cu parafele de la garzi inainte de examen.




aha, am inteles, eu am facut 2 si de-asta am intrebat. mai am o intrebare legata de gineco: la examen ati invatat din lista aia de subiecte sau tot ce-ati apucat?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Cactus » Sat Apr 27, 2013 7:58 am

aztecul_dilit wrote:
Cactus wrote:
aztecul_dilit wrote:Apropo de garzile de la gineco SUUB, stie cineva daca sunt obligatorii?adica trebuie neaparat sa fac 3 garzi ca ma bage in examen?sau n-au nicio importanta?

teoretic sunt obligatorii. sincer, asa mai vezi o chestie, o nastere naturala, o cezariana etc. practic, se mai gasesc persoane cu care sa negociezi sa iti stampileze fara sa faci garda. Dar, da, iti trebuie biletelul cu parafele de la garzi inainte de examen.




aha, am inteles, eu am facut 2 si de-asta am intrebat. mai am o intrebare legata de gineco: la examen ati invatat din lista aia de subiecte sau tot ce-ati apucat?

am invatat tot ce-am apucat :)) notele au fost oricum foarte mari. noi am dat cu conf Anca, e super de treaba. pune intrebari ajutatoare. daca stii asa si-asa da 8. nu te stresa ca n-are rost :D

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby drops » Wed Sep 25, 2013 8:48 pm

Buna, de gineco la elias stie cineva cum e? E lejer? Mai ales in privinta absentelor ma intereseaza

yoana_jessie
Posts: 1
Joined: Mon Oct 28, 2013 7:27 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby yoana_jessie » Mon Oct 28, 2013 7:37 pm

Buna,

Imi poate spune cineva care a facut ob-gin la Bucur niste detalii despre acest stagiu?
Multumesc anticipat.

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby pee1 » Mon Feb 03, 2014 5:29 pm

STie cineva cum e examenul la gineco Elias?

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Atyna » Thu Oct 02, 2014 5:51 pm

Buna! Are cineva cursurile de gineco SUUB ? Multumesc!
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby choux » Tue Nov 18, 2014 9:03 pm

Salut! Cum a decurs examenul la SUUB (dr. Anca)? Tragem biletele cu subiecte? Cam ce intrebari au fost (daca va mai amintiti)? Va multumesc

claudiu21
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Aug 04, 2009 12:19 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby claudiu21 » Thu Nov 20, 2014 3:46 pm

Gineco Cantacuzino ? Cateva cuvinte despre examen, daca stie cineva ? :) Multumesc.

Filantropia
Posts: 2
Joined: Sat Nov 08, 2014 9:46 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Filantropia » Fri Jan 30, 2015 3:29 pm

gea wrote:Stiti cumva pentru examenul de ginecologie la Filantropia din ce carti se poate invata? Intreb de carti pentru ca nu ni s-au dat cursuri.


Cursurile de obstetrica-ginecologie pentru studenti se afla pe site-ul spitalului:
http://www.spitalulfilantropia.ro/cursuri-studenti-obstetrica-ginecologie.html

Andreea12345
Posts: 3
Joined: Thu Oct 01, 2015 1:20 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Andreea12345 » Thu Oct 01, 2015 1:27 am

Buna! Imi poti spune cum a fost examenul si cum sta treaba cu prezenta? Conteaza ce asistent ai la lp? (Daca da imi poti recomanda unul te rog). Multumesc!

Andreea12345
Posts: 3
Joined: Thu Oct 01, 2015 1:20 am

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Andreea12345 » Thu Oct 01, 2015 1:28 am

:)

el.ch
Posts: 1
Joined: Sat Nov 29, 2014 5:55 pm

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby el.ch » Sun Nov 15, 2015 3:35 pm

Buna! Are cineva cursurile de gineco SUUB ? si exista vreo lista cu subiecte ?Multumesc!

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Obstetrica Ginecologie

Postby Alfa_omega » Sun Feb 14, 2016 6:41 pm

pee1 wrote:STie cineva cum e examenul la gineco Elias?


E foarte ok. Ei stiu ca in anul 6 lumea e ocupata cu invatatul pentru rezidentiat, asa ca nu tineau deloc cont de prezenta, practic venea cine vroia la curs si la stagiu(uneori se ajungea ca la curs sa fim doar 4-5 persoane :) ). Dar si daca veneai, majoritatea se ocupau de tine, nu pierdeai vremea. Si poti sa intri in sala de cate ori vrei tu, poti sa vezi nasteri adevarate, cezariene, chiuretaje, etc. Chiar ai ce vedea si ce invata.
Iar la examen va lasa sa vorbiti intre voi, ce-i drept in limitele bunului simt. Note f. mari. Oricum, e pacat sa nu inveti la gineco. Indiferent de viitoarea ta specializare, tot te vei lovi de unele probleme din domeniu.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests