Cum te muti in alt oras-pasii precisi-aceeasi specialitate

iarba verde de acasa
anyu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 11, 2005 9:51 pm
Location: hr

Postby anyu » Wed Jan 12, 2005 10:00 am

Salut.am ales infectioasele la Iasi.am un bebe de sase luni si trebuie neaparat sa ajung la Mures..apelez la Voi, poate ma puteti ajuta cu cateva info despre:
1. cine este indrumatorul pe specialitate la Iasi?
2. care sunt stagiilecomplementare si in ce ordine trebuiesc efectuate?
3. oare am nevoie si de acceptul indrumatorului pe Mures sau ajunge doar avizul DSP Mures?

anyu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 11, 2005 9:51 pm
Location: hr

Postby anyu » Wed Jan 12, 2005 10:01 am

submit prea devreme..inainte sa va multumesc..

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Wed Jan 12, 2005 11:01 am

Din cate am inteles eu (ieri am fost la DSP Bucuresti, unde era un grup compact la fel de nelamurit ca si mine) se face asa:
1. te duci in ziua de alegere a sp.platitor in centrul ales (din care vrei sa pleci)
2. iti alegi spitalul platitor, te angajezi la el
3. te duci la DSP a centrului respectiv si faci o cerere de detasare + o cerere de transfer incepand cu 15.03
4. de la indrumatorul de rezidentiat pe specialitatea ta de baza (nu conteaza primul modul pe care il vei face, si in timpul caruia vei fi detasat) ceri acordul pentru detasare + acordul de transfer (2 cereri diferite)
5. cu cererile de detasare si transfer aprobate de la prof si de la DSP (in total 4) te intorci in centrul pe care il doresti
6. te duci la DSP centrului care te va primi si ceri aprobare pentru detasare si respectiv transfer de la 15.03
7. cu toate astea faci 2 dosare: unul pentru detasare (care va merge la CNPP, si care va cuprinde si documente doveditoare pentru motivul invocat) si alt dosar, pentru transfer, pe care il depui la MS in perioada 14-28.02
8. in prima luna jumate o sa trimiti pontajele la spitalul platitor din centrul ales si vei primi banii pe card de la ei
9. dupa ce ti se aproba transferul, iti iei cartea de munca ( o aduci unde o sa stai dupa transfer) si iti alegi sp.platitor din centrul care te primeste

Daca asa faceti si voi, dati un semn. Eu azi trec pe la CNPP si daca au alta varianta, o sa va spun.

anyu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 11, 2005 9:51 pm
Location: hr

Postby anyu » Wed Jan 12, 2005 11:56 am

multumesc macianyu

baby
junior
junior
Posts: 48
Joined: Tue Nov 16, 2004 1:59 pm
Location: bucuresti

detasare

Postby baby » Wed Jan 12, 2005 2:19 pm

Astea ar fi etapele.Detasarea se face pt. primul stagiu,cel putin asa mi-a zis un coleg care s-a detasat anul trecut.Avand in vedere ca sunt din Bucuresti si careva de la Iasi mi-a luat locul ar fi tb.sa ma supar,dar asa sunt eu imi pasa mai mult de altii decat de mine-asta e pt. cel care facea m-a ironizat.

anyu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 11, 2005 9:51 pm
Location: hr

Postby anyu » Wed Jan 12, 2005 2:43 pm

locurile se aleg in functie de punctajul obtinut...

oana_tiganila
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Dec 19, 2004 9:37 pm

Postby oana_tiganila » Wed Jan 12, 2005 2:50 pm

Am si eu o intrebare pentru cei din Tg-Mures-ce stiti despre Dr.prof.Ticheli,indrumatorul de pe med de familie?!Este valabil?-adica o sa am probleme la detasare si transfer sau voi putea usor obtine semnatura dansului?! Sper intr-un raspuns de la voi care sa ma faca sa imi treaca frica de Tg-Mures(ca nu ar face detasari)
Succes tuturor care sunt in situatia mea!

anyu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 11, 2005 9:51 pm
Location: hr

Postby anyu » Wed Jan 12, 2005 3:05 pm

Il cheama prof.dr Kikeli, am facut med fam cu el.il intereseaza mai mult latura psiho a medicinei desi nu cred ca stie despre ce vorbeste.cam ingamfat putin dezorientat dar nu pare un capcaun, bazeaza-te pe omenia lui,pt ca este..muresul e un loc fain.

oana_tiganila
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Dec 19, 2004 9:37 pm

Postby oana_tiganila » Wed Jan 12, 2005 3:54 pm

mersi mult pentru informatie si corectia numelui-m-ai scutit de penibilitatea de ai spune numele gresit.o fi Muresul fain dar eu am un copil de crescut si o casa de tinut,deci...
mersi fain!

anyu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 11, 2005 9:51 pm
Location: hr

Postby anyu » Wed Jan 12, 2005 4:17 pm

si eu,are 6 luni..de aia vreau transferu`n mures

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

Cum te muti

Postby doctoritz » Wed Jan 12, 2005 4:28 pm

Mamma Bear a spu aproape perfect ce a spus, cu o exceptie.
La CNPP, SCRIE CLAR CA PT DETASARE AI NEVOIE:
1.Daca esti in modul complementar de acordul celor 2 DSP-uri si de acordul medicului la care te detasezi care iti va da nota la final.
2.Daca esti in modul de baza, ai nevoie in plus de ceea ce e la 1 si de acordul medicului indrumator de unde ai luat repartitia.


Pentru cei ce se gandesc sa faca diverse cereri de acum...Doar de la profi, medici etc...puteti primii semnaturile de acum caci DSP-urile nu dau nici o semnatura pana cand nu ne angajam.

Pentru JJ:trebuie sa stai pana pe 19 la Buc.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

anca
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Aug 06, 2004 9:35 am
Location: Cluj

Postby anca » Wed Jan 12, 2005 8:35 pm

Am fost si eu pe la DSP Cluj si informatiile pe care le-am obtinut in legatura cu transferul sunt urmatoarele :sunt necesare avizele DSP de plecare si de primire plus avizul de primire al indrumatorului de rezidentiat in specialitatea in care este confirmat rezidentul. Deci nu este necesar avizul profesorului de la care pleci.
Eu vreau sa ma detasez si apoi transfer de la Iasi la Cluj si am dat telefon la DSP Iasi. Mi s-a spus ca am nevoie de avizele celor doua DSP-uri plus avizele celor doi indrumatori de rezidentiat. Nu stiu ce sa mai cred.

tania
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Dec 10, 2003 6:05 pm

Postby tania » Wed Jan 12, 2005 8:49 pm

Pentru detasare ai nevoie de avizele ambilor indrumatori (plecare+primire), iar pentru transfer ai nevoie doar de avizul indrumatorului care te primeste. Eu asa am inteles dupa ce am pus cap la cap informatii din mai multe surse, inclusiv DSP-ul din orasul meu (singura informatie de la responsabila cu rezidentii de aici care nu corespunde cu informatiile culese de mine ar fi ca ptr cei care de detaseaza din Buc in alte orase, la plecare ar trebui avizul spitalului platitor si nu al DSP-ului din Bucuresti; in rest mi-a dat informatii pertinente).

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

cum te muti

Postby doctoritz » Wed Jan 12, 2005 9:35 pm

E ultima oara cand mai postez despre acest subiect caci vad ca unii se gasesc sa faca “chintesente” si ii dezorienteaza pe cei care au intr-adevar nevoie de informatiile corecte nu de “chintesente”.
TRANSFER.PASII EXACTI.
1.Mergi la centrul ales, pe 18 sau pe 19 in functie de centru unde iti vei allege sp platitor si modulule avand chitanta de 420 mii.
2.Te angajezi.
3.Faci o cerere pt DSP de plecare.EI NU FAC NIMIC FARA ACCEPTUL PROFULUI DE PLECARE.,chiar daca official scrie ca nu trebuie decat acceptul DSP.
4.Te intorci in centrul in care vrei tu sa fi.
5.Mergi la CNPP si aflicare e indrumatorul de aici.
6.Faci o cerere pt indrumatorul de primire.
7.Faci cerere pt DSP de primire.
8.Le pui toate intr-un dosar plic la care atasezi motivele si actele doveditoare pentru aceste motive si le depui la DSP de primire intre 14-28 febr.DSP il trimite la MS.
9.Dupa 15 martie astepti sa fi anuntat ca ti-a fost sau nu acceptat transferul.

TOATE ASTEA LE-AM AFLAT DE LA DSP BUCRESTI DE LA DOAMNA BUZI CARE ESTE DIRECTORUL ACESTE INSTITUTII.

PENTRU DETASARE .
1.Daca esti in stagiul complementar:
-acord DSP plecare
-acord DSP primire
-acord proful stagiului pe care te detasezi

2.Daca esti in styagiu de baza:
-acord DSP plecare
-acord indrumator plecare
-acord DSP primire
-acord indrumator primire.
SPRE DEOSEBIRE DE TRANSFER CARE E REZOLVAT DE MS SI DSP, DETASAREA E DEPUSA SI ACCEPTATA DE CNPP.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Wed Jan 12, 2005 10:29 pm

dr_mihalache wrote:Actele necesare pt incadrare rezidentiat sunt :
-dosar plic
-ordin de confirmare (il vom primi dupa alegerea spit platitor)
-carte de munca (original)
-diploma de studii (1 copie xerox nelegalizata)
-certificat de nastere(2 copii nelegalizate)
-certificat de casatorie(2 copii nelegalizate)
-CI/BI (2 copii nelegalizate)

Incadrarea se face intre 17-31 ian la DSP-ul din centrul ales.

Deoarece trebuie sa merg la Bucuresti pentru incadrare, as avea nevoie de o informatie destul de urgent legata de incadrare si dau cel putin o bere celui(celei) care ma va lamuri si imi va da o certitudine in urmatoarea chestiune:
Eu dupa stagiatura acum 2 ani nu am primit carte de munca, dar am primit o adeverinta si o nota de lichidare pe care se mentioneaza ca nu mi s-a eliberat carte de munca din lipsa de imprimate. Desi aceste acte am inteles ca sunt bune ca inlocuitoare ale cartii de munca la incadrare totusi am constatat ca nu le am in original, doar copii xerox! Intrebarea este: e problema ca am doar copii xerox si nu originale? Inca o data multumiri pentru raspuns!

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Wed Jan 12, 2005 11:28 pm

Da. Trebuie sa ai original tot ce ti-au dat ei. Inclusiv lichidarea!! Care paradoxal este foarte importanta. Du-te si la spitalul la care ai lucrat daca ai timp si vorbeste cu cineva de la personal poate au facut cartile de munca mai tirziu....

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Wed Jan 12, 2005 11:30 pm

doctoritz tot respectul pentru tine ca vrei sa sintetizezi lucrurile dar incearca sa fii exacta in informatii, Dna Buzi este doar sefa RUNOS sin DSP, directoare este Dna Maura Popescu.

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Wed Jan 12, 2005 11:55 pm

cnicu wrote:Da. Trebuie sa ai original tot ce ti-au dat ei. Inclusiv lichidarea!! Care paradoxal este foarte importanta. Du-te si la spitalul la care ai lucrat daca ai timp si vorbeste cu cineva de la personal poate au facut cartile de munca mai tirziu....

OK, multumesc, dar sa inteleg ca daca intre timp mi-au eliberat carte de munca nu mai am nevoie de adeverinta de salarizare, lichidare etc.? Multumesc inca o data!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Thu Jan 13, 2005 2:26 am

Si inca ceva, perioada cat am avut ajutor de somaj va avea vreo relevanta pentru cartea de munca?

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Thu Jan 13, 2005 5:43 pm

valeu!

cartea de munca tre sa o duci pina pe 31 ian? ca io abia pe 1 feb o iau de la actualul loc de munca..........
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

ayrty
Posts: 3
Joined: Sun Dec 19, 2004 5:16 pm

cum sa ...

Postby ayrty » Thu Jan 13, 2005 6:57 pm

salut stie cineva data,ora si locul unde se fac alegerea spitalului platitor si a clinicii indrumatoare in Iasi? nu am gsit pe net si nu am de unde sa aflu,asa ca nu stiu unde si cand exact sa merg in Iasi.
sau un nr telefon de la DSP Iasi?
multumesc

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Thu Jan 13, 2005 7:25 pm

N-ar fi fost logic un transfer din 1 feb si gata?
Dar macar se poate.
Oricum, e fffffffffffff enervant.
Cei de la minister isi fac o gramada de inamici. (Nu numai cu treaba asta.)

As vrea sa-i multumesc si pe aceasta cale tuturor celor care au postat cu intentia de a ne ajuta.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: cum sa ...

Postby dr_mihalache » Thu Jan 13, 2005 9:48 pm

ayrty wrote:salut stie cineva data,ora si locul unde se fac alegerea spitalului platitor si a clinicii indrumatoare in Iasi? nu am gsit pe net si nu am de unde sa aflu,asa ca nu stiu unde si cand exact sa merg in Iasi.
sau un nr telefon de la DSP Iasi?
multumesc

Pt Iasi (ca si pt celelalte centre din tara,in afara de Buc.) alegerea spit platitor si a clinicii indrumatoare se face in aceeasi zi,adica pe 19 ian.
Despre DSP Iasi(vezi in josul paginii !) si posibile alte info utile gasesti aici:
http://www.romedic.ro/info_iasi/info_iasi.htm
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Jan 13, 2005 9:57 pm

"aniceboy"
OK, multumesc, dar sa inteleg ca daca intre timp mi-au eliberat carte de munca nu mai am nevoie de adeverinta de salarizare, lichidare etc.? Multumesc inca o data!

Daca ti-au facut carte de munca,nu mai este necesara adeverintza de salarizare ,mergi cu cartea de munca in original.Daca nu ti-au facut carte de munca ,atunci ar fi bine sa ai originalul adeverintei si nu copii.
Si eu am aceeasi problema,pe care am incercat sa o rezolv astazi.Maine sper sa-mi dea adeverintza unde am facut stagiul.
Nu are importantza perioada in care ai avut ajutorul de somaj.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Jan 13, 2005 10:06 pm

"md31174"valeu!

cartea de munca tre sa o duci pina pe 31 ian? ca io abia pe 1 feb o iau de la actualul loc de munca..........

Da, pana pe 31 ian,in principiu.Dar se poate aranja sa o duci mai tarziu un pic.De ex prietena mea este angajata la o firma, acum ,si ii incheie situatia acolo abia la sfarsitul lunii ianuarie.Asa ca, a dat telefon la DSP-ul din orasul unde trebuie sa duca cartea de munca si a explicat situatia .Doamna de acolo i-a spus ca nu-i bai daca o duce mai tarziu putin.Fa acelasi lucru,adica contacteaza telefonic DSP-ul si intreaba !
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Thu Jan 13, 2005 11:10 pm

dr_mihalache wrote:
"aniceboy"
OK, multumesc, dar sa inteleg ca daca intre timp mi-au eliberat carte de munca nu mai am nevoie de adeverinta de salarizare, lichidare etc.? Multumesc inca o data!

Daca ti-au facut carte de munca,nu mai este necesara adeverintza de salarizare ,mergi cu cartea de munca in original.Daca nu ti-au facut carte de munca ,atunci ar fi bine sa ai originalul adeverintei si nu copii.
Si eu am aceeasi problema,pe care am incercat sa o rezolv astazi.Maine sper sa-mi dea adeverintza unde am facut stagiul.
Nu are importantza perioada in care ai avut ajutorul de somaj.

Eu am fost azi unde am lucrat in stagiatura(Spital Judetean Cluj), unde mi-au reamintit ca originalele pe care mi le-au dat ei a trebuit sa le dau la somaj(asa se procedeaza in general), si in plus ca in aceste conditii copiile sunt arhisuficiente, numai sa le am pe toate(adica si adev., si nota de lichidare etc.)! Despre ajutorul de somaj la altceva ma referisem: si anume fiindca am luat ajutor de somaj din alt judet decat din cel in care am lucrat, nu apuc sa-mi procur o adeverinta pana la incadrare si nu stiam daca asta e o problema sau nu. Eu nu cred logic c-ar fi, din moment ce pana la urma e optiunea mea daca vreau sa-mi intre la vechime(evident ca e!:)), dar oricum n-are asta cum sa fie o urgenta, pot sa-mi cer sa treaca asta oricand angajatorul. Din lumina asta cum crezi ca stau lucrurile?(iti multumesc si pentru raspunsurile de pana acum, dr_mihalache, iti sunt dator cel putin cu o bere!:))

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Jan 13, 2005 11:47 pm

Iaca au afisat si pe site-ul oficial NOUTATI .Vedeti http://www.rezidentiat2004.ro
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Fri Jan 14, 2005 1:26 am

Pai fratilor, cum fac cu detasarea in conditiile in care in Bucuresti se incepe in specialitatea mea cu un stagiu complementar iar in Cluj se incepe cu stagiul de baza? Multumesc pentru orice lamurire!

shiva78
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Dec 20, 2004 2:47 pm
Location: bacau

brasov

Postby shiva78 » Fri Jan 14, 2005 8:47 am

stie cineva cum e cu detasarea si transferul di brasov in bucuresti ? iti dau drumul usor? eu mi-am ales medicina de interna.

User avatar
skippy
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:38 pm

Postby skippy » Fri Jan 14, 2005 4:17 pm

poate cineva sa imi spuna cine este indrumatorul (coordonatorul) pe epidemiologie la bucuresti, si unde il gasim, ca sa ne dea acordurile de detasare si transfer? multumesc!

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Fri Jan 14, 2005 5:55 pm

dr_mihalache wrote:
"md31174"valeu!

cartea de munca tre sa o duci pina pe 31 ian? ca io abia pe 1 feb o iau de la actualul loc de munca..........

Da, pana pe 31 ian,in principiu.Dar se poate aranja sa o duci mai tarziu un pic.De ex prietena mea este angajata la o firma, acum ,si ii incheie situatia acolo abia la sfarsitul lunii ianuarie.Asa ca, a dat telefon la DSP-ul din orasul unde trebuie sa duca cartea de munca si a explicat situatia .Doamna de acolo i-a spus ca nu-i bai daca o duce mai tarziu putin.Fa acelasi lucru,adica contacteaza telefonic DSP-ul si intreaba !




neeeeeeeeeeee!
am intrebat azi la DSP.
se poate aduce si mai tirziu!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Re: Cum te muti

Postby aniceboy » Sat Jan 15, 2005 10:01 pm

doctoritz wrote:Mamma Bear a spu aproape perfect ce a spus, cu o exceptie.
La CNPP, SCRIE CLAR CA PT DETASARE AI NEVOIE:
1.Daca esti in modul complementar de acordul celor 2 DSP-uri si de acordul medicului la care te detasezi care iti va da nota la final.
2.Daca esti in modul de baza, ai nevoie in plus de ceea ce e la 1 si de acordul medicului indrumator de unde ai luat repartitia.


Pentru cei ce se gandesc sa faca diverse cereri de acum...Doar de la profi, medici etc...puteti primii semnaturile de acum caci DSP-urile nu dau nici o semnatura pana cand nu ne angajam.

Pentru JJ:trebuie sa stai pana pe 19 la Buc.

La punctul 1 e ceva neclar: daca esti in modul complementar unde? In locul UNDE te detasezi sau DE UNDE te detasezi, sau chiar in ambele? Cum se procedeaza in fiecare din cele 3 situatii?

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Sat Jan 15, 2005 10:12 pm

anca wrote:Am fost si eu pe la DSP Cluj si informatiile pe care le-am obtinut in legatura cu transferul sunt urmatoarele :sunt necesare avizele DSP de plecare si de primire plus avizul de primire al indrumatorului de rezidentiat in specialitatea in care este confirmat rezidentul. Deci nu este necesar avizul profesorului de la care pleci.
Eu vreau sa ma detasez si apoi transfer de la Iasi la Cluj si am dat telefon la DSP Iasi. Mi s-a spus ca am nevoie de avizele celor doua DSP-uri plus avizele celor doi indrumatori de rezidentiat. Nu stiu ce sa mai cred.

Am aflat tot de la DSP Cluj care ar fi treaba: si anume ca in privinta transferurilor s-ar fi schimbat regulamentul nu foarte demult si de-abia de curand nu se MAI cere avizul profesorului de plecare. Insa fiindca pana de curand se cerea, unele DSP-uri cer in continuare si acest aviz, probabil sa fie ei linistiti ca-l au la catastif la nevoie chiar daca oficial nu se mai cere. Asa ca nu strica sa-ti faci o cerere de transfer si de la proful de la care pleci.(Eventual, o data cu cea de detasare, ceri o pecete si pe asta!)

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

cum te muti

Postby doctoritz » Sun Jan 16, 2005 12:35 pm

ANICEBOY...Inca o data repet:pentru detasare nu ai nevoie de avizul profului e plecare ci doar de primire!
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Re: cum te muti

Postby aniceboy » Sun Jan 16, 2005 9:24 pm

doctoritz wrote:ANICEBOY...Inca o data repet:pentru detasare nu ai nevoie de avizul profului e plecare ci doar de primire!

La punctul 2 ai scris "acordul medicului indrumator de unde ai luat repartitia". Pai nu e acesta proful de plecare? In plus, am aflat de la DSP Cluj ca acele aprobari pe care le dau DSP-urile(respectiv in Buc. spitalele platitoare) se dau pe baza unei cereri catre ei PLUS avizul profesorului indrumator. Eu oricum intrebasem altceva, daca unde am luat repartitia sunt in modul complementar iar unde vreau sa ma mut sunt in modul de baza, de la care profi iau aprobari?

oana_tiganila
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Dec 19, 2004 9:37 pm

Postby oana_tiganila » Mon Jan 17, 2005 1:42 pm

Salutare! Am nevoie de o informatie-la ce ora si unde se face repartitia pe 19 in Tg Mures?!
Pe med de familie. Mersi muuuult!

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Mon Jan 17, 2005 4:17 pm

:( stiu ca s-a tot discutat de transferuri si detasari...........
dar, am o nelamurire: pentru transfer de la iasi la bucuresti (toate actele pt bucuresti sint in regula) iasul cere si semnatura rectorului de la UMF
eu stiu ca asa ceva nu este legal.
stie cineva mai multe? lamuriti-ma si pe mine!!!!! pls!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Tue Jan 18, 2005 12:01 am

Eu am un prieten care a luat ATI la TgMures in urma cu citiva ani. S-a transferat la Bucuresti si a trebuit sa obtina si el semnatura de la Rector. E o birocratie locala ca sa-ti puna bete in roate...

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Tue Jan 18, 2005 2:28 am

oana_tiganila wrote:Salutare! Am nevoie de o informatie-la ce ora si unde se face repartitia pe 19 in Tg Mures?!
Pe med de familie. Mersi muuuult!


La TG. MURES repartitia se face la Spitalul Clinic de Urgenta, amfiteatrul 1 Strada Gh. Marinescu, nr.50
tel 0265.215.146
Informatiile sunt obtinute de la DSP, pentru medicale, dar cred ca toate repartitiile se fac in acelasi loc. Legat de ora, nu stiu exact, trebuie sa mai intreb ( probabil la 10 ).

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

cum te muti

Postby doctoritz » Tue Jan 18, 2005 4:16 pm

Nu stiu cum sunt altii, dar eu cand ma gandesc la faptul ca am facut greseala de a lua gastro la Iasi am facut o enorma greseala.......Imi vine sa imi iau campii.Imaginati-va ca astia de aici nu vor sa discute despre detasari decat de pe 1 februarie incolo...iar pt transfer vor semnatura rectorului.Care rector e un nene care acum 3-4 ani facuse diplome false de medici unor oameni fara liceu.Va puteti imagina, nu?
Cam aceeasi situatie e si la Tg Mures.
Aceasta alegere proasta s-ar puitea sa ma coste mult de tot,si nu ma refer la bani ci la faptul ca decat sa stau in acest oras si printre astfel de oameni care vor ceva ce nimeni nu mai vrea, mai bine mai invat un an si la anul imi iau Bucuresti ce specialiatate o fi...
La Cluj nu sunt probleme.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests