Igiena.

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Igiena.

Postby De3a » Sat Mar 05, 2011 7:15 pm

Cine poate sa imi zica niste detalii despre examenul la igiena mediului cu dna. dr Doina Lupulescu??
Cate subiecte da si cam pe ce pune accent ?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby dr.tm » Sat Mar 05, 2011 10:03 pm

5 subiecte(sau 4 ..nu mai retin exact ), 2 numere. poate da orice ca si subiect de examen. scrie la obiect, nu povesti. nu va lasa sa miscati prea mult..mai deloc. la nota conteaza si daca ai avut prezenta la curs. anul trecut au fost colegi care au picat si i a lasat sa mai dea cu alte serii, deci nu au avut restanta.
ex de sub : markeri de expunere a org la pb, hidrocarburi policiclce aromatice, poluanti atmosferici, legionella si a tinut sa dea un sub din igiena radiatiilor. bafta !
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby Doddy » Sat Mar 05, 2011 11:42 pm

Despre doamna Zugravu la alimentatie? In afara de faptul ca e oral...?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

squeaky_beaver
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Feb 15, 2009 4:10 pm

Re: Igiena.

Postby squeaky_beaver » Wed Oct 05, 2011 3:57 pm

a facut cineva cursul/lp-ul de igiena sapt asta? ca am maine de la 8 si nu prea m-as duce degeaba..

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Igiena.

Postby durere de cap » Thu Oct 06, 2011 10:10 am

Doddy wrote:Despre doamna Zugravu la alimentatie? In afara de faptul ca e oral...?


Inainte dadea grila.E de treaba,citeste-i cartea.Da note mari, in general.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Ciprian_90 » Mon Oct 10, 2011 5:34 pm

Stie cineva cum sunt dr.Mariana Nitescu(curs) si dr.Daniela Patrascu(lp)?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby dr.tm » Mon Oct 10, 2011 6:34 pm

Ciprian_90 wrote:Stie cineva cum sunt dr.Mariana Nitescu(curs) si dr.Daniela Patrascu(lp)?

poate Maria Nitescu - e super ok. explica bine , note mari la examen. nu prea face prezenta la curs :)
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Ciprian_90 » Mon Oct 10, 2011 7:23 pm

dr.tm wrote:
Ciprian_90 wrote:Stie cineva cum sunt dr.Mariana Nitescu(curs) si dr.Daniela Patrascu(lp)?

poate Maria Nitescu - e super ok. explica bine , note mari la examen. nu prea face prezenta la curs :)


Se prea poate :) Pe noi ne-a amenintat ca o sa faca mereu prezenta, dar probabil ca face si ea pe interesanta la inceput ca sa ne sperie si sa venim la curs.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby Doddy » Tue Oct 11, 2011 6:34 pm

durere de cap wrote:
Doddy wrote:Despre doamna Zugravu la alimentatie? In afara de faptul ca e oral...?


Inainte dadea grila.E de treaba,citeste-i cartea.Da note mari, in general.


:D
Mi-ai raspuns muult dupa ce am scapat de examen, dar multumesc anyways, e de stiut pentru cei ce sunt anul 3 acum.
In iarna a dat oral, in vara a dat scris, doua subiecte, destul de ciudatele, dar la care se poate lalai, mai ales daca mai ai idee de la fizio / morfopat / semio... alte alea... eu am cam combinat notiunile si a iesit un mix bun! :)

Anywayz, pentru cei care fac cu dumneaei: desi nu pare, desi la curs nu isi exprima foarte mult simpatia fata de studenti si de facultate, desi la partial o sa lase poate o impresie aiurea, doamna Zugravu este de treaba si in final da nota buna cui invata. Iar la igiena nu este chiar atat de mult de invatat, iar notiunile nu sunt foarte grele! :allright:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Ciprian_90 » Wed Oct 12, 2011 2:36 pm

Exista vreo carte a catedrei?

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Igiena.

Postby ionutz_1185 » Wed Oct 12, 2011 3:04 pm

Ciprian_90 wrote:Exista vreo carte a catedrei?

Doar la igiena copilului este o carte.In rest cursuri,oricum ia le de la cineva care scrie complet si citet

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby dr.tm » Wed Oct 12, 2011 3:53 pm

si la igiena mediului este o carte la xerox. la igiena alim de baza sunt cursurile sau...subiectele rezolvate pe care cred ca le gasesti si pe imed, dar cu siguranta sunt pe cursuri medicina
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby Doddy » Wed Oct 12, 2011 4:26 pm

E si la igiena alimentatiei o carte a doamnei Zugravu, se gaseste la xerox la Eroilor, e vreo 5-6 lei. Este schematica, insa e ok, mai ales pentru capitolul de vitamine! ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Ciprian_90 » Sat Oct 15, 2011 9:08 am

multam :allright:

ramaya
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 01, 2011 9:54 pm

Re: Igiena.

Postby ramaya » Tue Nov 01, 2011 10:39 pm

Stie cineva cum e Prof Anca Maria Moldoveanu (Igiena Curs)

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Igiena.

Postby choux » Wed Nov 02, 2011 8:07 am

se poate sa posteze cineva titlurile cursurilor de pana acum? va rog. multumesc

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Ciprian_90 » Wed Nov 02, 2011 8:48 pm

1. Introducere(ce inseamna proteine, lipide, glucide, BMI, MB etc.)
2. Metabolismul energetic
3. Proteine

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Igiena.

Postby choux » Fri Nov 04, 2011 1:26 pm

multumesc! :)

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Dmndash » Thu Mar 08, 2012 11:43 am

Cam in ce sfera da Lupulescu notele? Efort mare (pentru igiena) pentru nota 9-10 sau cerinte decente? Noua ne-a zis ca e cunoscuta ca fiind severa, dar n-ar fi nici prima nici ultima care ne ameninta cu fraza aceasta
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby dr.tm » Sat Mar 10, 2012 8:11 pm

ca sa iei 9-10tb invatat bine si scris la toate subiectele,exact ceea ce va cere, nu pe langa subiect pt ca oricum nu o sa puncteze. Si da, e foarte severa la note.Cand am dat eu acum 2 ani au picat cativa,dar i-a lasat sa dea in vara cu o alta serie.Notele au fost variate, de la 5 la 10.Partea buna e ca nota finala e media aritmetica de la cele 3 igiene - mediu,copil,alimentatie.Bafta!
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Dmndash » Sun Mar 11, 2012 6:30 pm

multumesc mult, din nou. Am senzatia ca am avut aceeasi profesori pentru ca mereu raspunzi :D
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby dr.tm » Sun Mar 11, 2012 8:30 pm

Dmndash wrote:multumesc mult, din nou. Am senzatia ca am avut aceeasi profesori pentru ca mereu raspunzi :D

Cu placere, din nou :). Daca esti in 1 dintre primele serii, e foarte posibil. ;)
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby Riley » Mon Mar 12, 2012 11:44 pm

dr.tm wrote:Partea buna e ca nota finala e media aritmetica de la cele 3 igiene - mediu,copil,alimentatie.Bafta!



Spre deosebire de madam Moldoveanu unde se face o medie dupa o matematica pe care numai dansa o stie :shock: :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Dmndash » Sun Apr 29, 2012 5:23 pm

are cineva o lista de subiecte macar orientativa pentru igiena cu Zugravu? Am facut alimentatie si mediu cu ea, copilu inca n-am facut (presupun ca o sa fac totusi) si am inteles ca are o placere deosebita sa dea subiecte "obscure". Am gasit pe net niste subiecte,dar nu stiu de la cine sunt si nu aveau alimentatia.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby alexa_umf » Sun Apr 29, 2012 6:46 pm

Referitor la igiena cu Zugravu, pentru igiena mediului si copilului dupa ce invatati? Exista carte scrisa de ea? Ca pt igiena alimentatiei exista, dar pt celelalte nu am gasit si la curs nu apuc niciodata sa scriu tot.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby Doddy » Tue May 01, 2012 10:39 pm

alexa_umf wrote:Referitor la igiena cu Zugravu, pentru igiena mediului si copilului dupa ce invatati? Exista carte scrisa de ea? Ca pt igiena alimentatiei exista, dar pt celelalte nu am gasit si la curs nu apuc niciodata sa scriu tot.

Eu la igiena copilului am facut cu dna Codreanu, o tanti foarte draguta si de treaba. Am avut niste subiecte trase la xerox (vreo 30) dar nu mai stiu daca erau de pe net sau daca ni le daduse dumneaei, cert e ca au picat doua subiecte din acelea. Iar notele au fost foarte mari (majoritatea 9 si 10).
La mediu ne-a dat dna Zugravu .ppt-urile dupa care a predat si din ele am invatat, numai ca ni le-a dat la final de tot.
Mi s-a parut mult mai ok in vara Zugravu decat la partial ;).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Igiena.

Postby Virgin.Black » Fri May 04, 2012 6:23 pm

Dmndash wrote:are cineva o lista de subiecte macar orientativa pentru igiena cu Zugravu? Am facut alimentatie si mediu cu ea, copilu inca n-am facut (presupun ca o sa fac totusi) si am inteles ca are o placere deosebita sa dea subiecte "obscure". Am gasit pe net niste subiecte,dar nu stiu de la cine sunt si nu aveau alimentatia.

In vara la igiena alimentatiei a dat 2 subiecte: unul era cu alimente care reduc colesterolul si alimente care cresc colesterolul si al doilea era compusi carcinogenetici in alimente. Nu mai tin minte formularea exacta dar aproximativ asta a dat la noi. La partial n-am fost. La igiena mediului chiar nu mai tin minte ce a dat, doar ca nu erau exact subiectele de pe lista care se gasea pe net.
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Dmndash » Sat May 05, 2012 11:00 am

:shock: :shock: minunat. Mi se pare de altfel perfect normal sa dai subiecte care nu sunt in propria ta carte. La noi n-a vrut sa dea partial ca...n-o lasa sefu catedrei sa dea asa ceva :roll: . Mersi oricum
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Igiena.

Postby choux » Tue May 08, 2012 8:32 pm

cum e moldoveanu? am facut prostia sa nu merg la cursuri.. ceva idei de unde as putea citi? (inca sper ca nu veti spune cartea aia veche si mare) multumesc!

gigimacelaru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 20, 2010 11:51 pm

Re: Igiena.

Postby gigimacelaru » Thu May 17, 2012 6:30 pm

Are cineva idee cate absente se pot face la doina lupulescu?
Fac igiena mediului la 2 saptamani, alte serii faceau saptamanala semestrul trecut, tot cu ea.
La unii am auzit de 2, la altii de 3.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Dmndash » Sun Jun 03, 2012 9:22 pm

Daca mai face cineva cu Lupulescu la lp (mare ti-e gradina) igiena mediului il rog sa posteze data examenului practic. Am avut norocu sa ma pice, trebuie sa dau iar practicu, iar ea nu stie nici pe ce planeta traieste daramite celelalte dati de examen.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby dr.tm » Sun Jun 03, 2012 11:49 pm

sigur stie. mai insista. du te si mai cauta personajul :)
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Igiena.

Postby Ciprian_90 » Mon Jun 04, 2012 12:27 am

Din cate stiu eu, colegii mei care fac cu ea la LP au undeva in iulie examenul practic. O sa ma interesez si iti spun ziua si ora exacta.

gigimacelaru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 20, 2010 11:51 pm

Re: Igiena.

Postby gigimacelaru » Mon Jun 04, 2012 1:35 pm

Dmndash wrote:Daca mai face cineva cu Lupulescu la lp (mare ti-e gradina) igiena mediului il rog sa posteze data examenului practic. Am avut norocu sa ma pice, trebuie sa dau iar practicu, iar ea nu stie nici pe ce planeta traieste daramite celelalte dati de examen.


Noi am dat deja examenul de curs... Urmeaza de acum incolo sa dam LP la igiena. Va fi pe data de 1 iulie, dar bineinteles ca nici ea nu stie ora. E dusa rau tare.

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Igiena.

Postby choux » Mon Jul 16, 2012 4:34 pm

cum e anca moldoveanu? stiti daca are subiecte preferate? pica daca nu scriem exact ca in curs? e mai indulgenta? orice detaliu ar fi de mare ajutor in momentul de fata. va rog, daca mi-ati putea raspunde ar fi minunat, e ultimul examen, iar prof. nu ne-a permis sa dam partial, asadar avem toata materia... multumesc! vacanta placuta celor mai fericiti dintre noi!

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: Igiena.

Postby ioanai » Thu Jul 26, 2012 1:41 pm

choux wrote:cum e anca moldoveanu? stiti daca are subiecte preferate? pica daca nu scriem exact ca in curs? e mai indulgenta? orice detaliu ar fi de mare ajutor in momentul de fata. va rog, daca mi-ati putea raspunde ar fi minunat, e ultimul examen, iar prof. nu ne-a permis sa dam partial, asadar avem toata materia... multumesc! vacanta placuta celor mai fericiti dintre noi!


groaznica! notele sunt din visele ei, oricat de bine ai fi scris.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Igiena.

Postby ina09 » Sun Sep 30, 2012 9:56 am

Din experienta voastra, credeti ca se tine cursul de igiena maine de la ora 08:00?

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Igiena.

Postby madaaa » Mon Oct 01, 2012 4:13 pm

la noi s-a tinut cursul chiar in prima saptamana, cursul introductiv de igiena mediului cu doina lupulescu.

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Igiena.

Postby roxitzu » Sun Oct 07, 2012 12:48 pm

cei care ati facut cu doina lupulescu din ce ati invatat pt examen? cartile acelea de igiena de la xerox imi folosesc sau se pune accent mai mult pe cursuri? :D
Si dr. Simona Parvu la lp ... dc a facut cineva cu dumneaei ar fi utile niste informatii :D :D :D

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Igiena.

Postby Alfa_omega » Sun Oct 07, 2012 6:59 pm

roxitzu wrote:cei care ati facut cu doina lupulescu din ce ati invatat pt examen? cartile acelea de igiena de la xerox imi folosesc sau se pune accent mai mult pe cursuri? :D
Si dr. Simona Parvu la lp ... dc a facut cineva cu dumneaei ar fi utile niste informatii :D :D :D


Sunt suficiente cursurile.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests