Schimbarea SPECIALITATII cu o alta la care ai fi avut acces

iarba verde de acasa
User avatar
mirela
senior
senior
Posts: 114
Joined: Wed Oct 22, 2003 10:22 pm

Schimbarea SPECIALITATII cu o alta la care ai fi avut acces

Postby mirela » Sat Jan 08, 2005 12:50 am

Am auzit din mai multe surse ca este posibil sa schimbi specialitatea dupa un timp de efectuare a rezidentiatului (am auzit de 2 cazuri: 1 an, respectiv 9 luni) cu o alta la care persoana ar fi avut acces cu punctajul respectiv.
De exemplu, daca de pe pozitia 40 iti alegi cardio sa zicem, si dupa 1 an de razgandesti si vrei sa alegi medicina interna care s-a epuizat (pe tara am inteles ca se considera) la locul 400, am inteles ca se poate daca te duci la centrul de perfectionare.

De asemenea, si invers. Daca de pe locul 40 iti alegi initial medicina interna, si apoi vrei sa faci cardio, care s-a epuizat pe tara la locul 100 sa zicem, am inteles ca e acelasi lucru.

Va rog mult spuneti-mi daca aceasta este o procedura legala, specificata undeva prin regulament, sau daca depinde de bunul/raul plac al cuiva, bani etc. Si va rog spuneti-mi, daca este legala, in cat timp se poate face de la inceperea rezidentiatului.

saba
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2005 8:37 pm
Location: cluj

Postby saba » Mon Jan 10, 2005 9:14 pm

Cred ca se poate face imediat dupa ce te-ai incadrat ,dar iti trebuie motivele pt care ceri schimbare specialitatii.Am avut colegi care au luat ATI pe la 200 anul trecut si au schimbat cu Medicia muncii,dar au mers cu probleme de sanatate.La toti li sa aprobat cam in 2-3 saptamini dupa de si-au depus actele la Ministerul Sanatatii.

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Tue Jan 11, 2005 11:04 am

daca ti se aproba sa schimbi spec se mai poate sa iti alegi orasul(dintre cele care erau disponibile in momoentul acela bineinteles)???

oana.motica
Posts: 2
Joined: Thu Jan 13, 2005 6:04 pm

Postby oana.motica » Thu Jan 13, 2005 6:12 pm

pe mine m-ar interesa daca m-as putea transfera de pe pediatrie pe o specialitate aleasa dupa locul la care am ales eu.Oare ce motiv as putea gasi?

criss24
Posts: 4
Joined: Tue Jan 11, 2005 11:41 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby criss24 » Thu Jan 13, 2005 9:30 pm

Stie cineva unde as putea gasi un regulament in acest sens?
viitorul suna bine

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Thu Jan 13, 2005 10:30 pm

L-am auzit pe ministrul Cinteza la TV dand interviu la Diaconescu si zicind ca va pune capat transferurilor de orice fel de pe rezidentiat .

Bine , rau , asta o sa faca individul.

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Fri Jan 14, 2005 11:09 am

Daca ma ia Cinteza la el acasa si-mi da mancare, carti si ce mai am eu nevoie, cu placere....sau daca nu are casa incapatoare, sa calculeze cam cat m-ar costa sa stau 30 zile la hotel si sa-mi dea salariu corespunzator.

Este aiurea sa nu permiti transferuri in cazul in care rezidentii care stau in bucuresti (de ex.) sunt mult mai multi decat locurile pe care le scoate bucurestiul la rezidentiat si salariul nu-ti permite sa stai in alt oras...oricum mi se pare jenant ca la 26-27 ani sa te mai intretina parintii, eventual din pensie.

Iar Diaconescu este un imbecil, care nici macar nu stia care sunt problemele...pana la urma a si dat-o pe politica, macar de asta mai auzise ceva...

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Fri Jan 14, 2005 12:37 pm

Total de acord cu tine MamaBear.
Diaconescu e un imbecil iar cei care se duc la el in emisiune sunt disperati sa apara la televizor.

mimosa
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Apr 19, 2004 11:08 am
Location: bucuresti

transfer

Postby mimosa » Thu Jan 20, 2005 11:54 am

Ca sa vezi cat de corect e Cinteza...Transferuri se vor face pt. ca sunt interese f. mari si in plus oricine e coruptibil sau poate fi santajat.Oricum vad ca e o perioada de tatonari si interventii si se stie ca mafia din sistemul sanitar nu are limite.

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Fri Jan 21, 2005 12:00 pm

eu sunt de parere ca daca ar fi vrut cu adevarat sa nu dea transferuri ar fi anuntat DSP-urile in primul rand.

....bine ca poate sa nu semneze de la minister...dar asta ar fi cu adevarat o cruzime avand in vedere cat timp si nervi si bani au fost cheltuiti de zeci poate sute de rezidenti...


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests