cum s-au prezentat la rezi "forum-istii"

iarba verde de acasa
User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

cum s-au prezentat la rezi "forum-istii"

Postby ratzushka » Wed Jan 05, 2005 5:36 pm

Eu am picat.
asta e.
Nu vreau sa dau vina pe nimeni. Sunt constienta ca daca as fi invatat mai mult..... sau altfel......nu stiu.Desi am invatat.Nu pot zice ca nu.Catreva luni bune, si foarte serios.
Ma rog.
Tema propusa de mine e alta.
As fi curioasa sa vad cum s-au prezentat la rezi forumistii, stiti, adica cei care au activat mult aici pe forum inauinte de examen.Stiti, cei care apareau cu multe posturi, discutii, pe care i-am cunoscut numai dupa username si poate putin dupa caracter.
Deja am ajuns sa va simt prieteni, chiar daca mi-ati fost concurenti. Si sunt si eu curioasa de soarta voastra.
Si pe lista de rezultate finale degeaba ma uit, nu scrie nimic de gongul, gaurika, boo, sky, ............si multi multi altii.
Va rog daca mai dati pe aici din greseala, sau stie cineva, mai scrieti cine ce a facut.
Sunt convinsa ca nu sunt singura cu aceasta intrebare.
Mersi anticipat.
Si ce sa mai zic.....succes la rezul 2005, sau la orice altceva ce vreti sa faceti.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Wed Jan 05, 2005 6:13 pm

Ma bucur ca mi-ai dat ocazia sa spun si eu ce am pe suflet....am terminat in 2003 in Cluj. Am venit in Bucuresti pentru ca aici e prietenul meu. Am renuntat la anul de stagiu pentru ca stiam ca cel mai important lucru e sa iau rezidentiatul. Initial toata lumea a fost impotriva alegerii mele. Acum ma bucur, am muncit enorm pentru examenul asta si l-am luat.
Bafta multa in continuare tuturor si fruntea sus!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Wed Jan 05, 2005 8:33 pm

Eu am luat, dar parca nici nu ma pot bucura cand vad cati nu au luat. Nu este corect, dupa 6 ani de facultate sa ne puna sa ne "batem" intre noi. Diferentierea ar putea fi facuta in facultate, unde un profesor poate vedea cine este bun si cine nu. Examenul asta de imbulinat nu reflecta totusi 100% capacitatea concurentilor !
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Wed Jan 05, 2005 8:33 pm

Eu am luat, dar parca nici nu ma pot bucura cand vad cati nu au luat. Nu este corect, dupa 6 ani de facultate sa ne puna sa ne "batem" intre noi. Diferentierea ar putea fi facuta in facultate, unde un profesor poate vedea cine este bun si cine nu. Examenul asta de imbulinat nu reflecta totusi 100% capacitatea concurentilor !
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Jan 05, 2005 9:10 pm

si eu am luat...diferenta dintre noi...bun sau mai putin bun nici in facultate nu se face f.clar,deoarece sunt spitale si spitale cu note doar de 10 sau doar mici...poate nici mai tarziu n-o sa vedem diferentele pentru ca intervin alte variabile...

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Thu Jan 06, 2005 1:16 am

Si eu am luat! Dar am vazut pe liste multe persoane ca meritau sa ia sau sa ia mai mult!
Nu stiu cum altfel, decat printr-un concurs puteau sa ne departajeze! Cred ca totusi concursul trebuia sa reflecte mai mult niste cunostiinte acumulate in 6 ani si integrate cat de cat si nu capacitate de memorare... Am o colega care spunea ca daca esti oligofren si cu hipermnezie aveai sanse sa iei! E trist dar poate fi adevarat pt ca exista multa lume foarte inteligenta care a picat, niste surprize care s-au tarat toata facultatea si au luat punctaje astronomice si multe confirmari. Eu ma consider norocoasa pt ca am luat si binisor!
Cat o evaluare dupa mediile din facultate ar fi fost o alta greseala. Nu numai, cum spunea lady galadriel , ca notele variau de la un spital la altul, dar uneori varia si materia predata si erau si examene la care notele erau date aleator.
Oricum trebuie reconsiderat examenul de rezidentiat. Mie mi s-ar parea cel mai normal sa se dea cazuri clinice
Be careful what you want, it may happen to you!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Thu Jan 06, 2005 2:51 am

Am luat si eu pe medicale dupa multe renuntari si nopti pierdute gramada. N-am dat prima data si tocmai pentru ca sunt perfect de acord cu cei ce au postat pe acest topic , in decursul anului trecut mi-am dat seama ca daca asa cum s-a spus suntem pusi sa ne concuram intre noi, atunci trebuia sa fac niste eforturi la limita suportabilitatii(asa cum am si exemplificat mai sus), cu succes in cele din urma, dar si cu... urme(pentru prima data prietenii mi-au observat chiar zilele astea cateva fire albe de par si nu m-am mirat...)

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Thu Jan 06, 2005 8:00 am

si eu am luat!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

slidy
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 05, 2004 11:39 am

Postby slidy » Thu Jan 06, 2005 9:15 am

Si eu am luat. Am citit, nu spun ca nu, dar se putea si mai bine. Bafta tututror !

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

cum s-au prezentat la rezi

Postby doctoritz » Thu Jan 06, 2005 10:53 am

Eu am terminat anul asta si am luat pe Medicale (chiar bine de tot).Nu am invatat grile, ci din mai am stat cu dosul pe carte zi de zi.Cu exceptia a vreo 3 saptamani (licenta si vacanta). Mi-m permis chiar si cateva zile la mare.
Parerea mea este ca alta metoda mai buna de a ne departaja nu este.Sub clasice?????Subiectivismul ar fi in floare.Ex practic??Ar fi nevoie de o luna i ceva de examen si la fel treaba cu subiectivismul.Departajarea duopa notele din facultate???O ABERATIE!Nu ati citit topicul cu repartitiile la stagiu cand eu care am terminat la Cluj cu media 8,85 eram in primii o suta printre colegii mei iar printre cei ce au terminat in Bucuresti m-am simtit ca ratusca cea prostuta caci eram unde va pe la 400 si ceva??Ti se pare normal UNO?
Dei solutia cea mai buna este tot examenul grile.Sigura se mai poate lucra la modul de desfasurare si multe altee dar asta e solutia cea mai buna.
Deci...pe cei care dau la anul rezi,eu ii sfatuiesc sa ia aminte la motto-ul de mai jos si vor avea succes.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Thu Jan 06, 2005 11:07 am

Am zis ca diferentierea ar putea fi facuta in facultate, adica daca s-ar preda aceeasi materie si daca ar fi predata de alti profesori !! Pentru ca din 6 ani de facultate profesorii corecti ii poti numara pe degetele de la o mana !! Felicitarile mele doctoritz pentru ca ai luat din prima ! Dar sa stii ca la fel am procedat si eu anul trecut (invatat din carte) si nu am luat datorita "perfectiunii" organizarii. Mi-a placut anul asta desfasurarea examenului, care a fost departe de marsaviile de anul trecut !!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Thu Jan 06, 2005 1:53 pm

Salut! Si eu am terminat anul asta si am luat f. bine chiar.Am invatat mult, am facut si grile de pe site, care m-au ajutat destul. Cred ca "secretul" la mine este ca nu am fost stresata. Chiar si in dimineata examenului nu mai simteam fluturasii din stomac pe care ii simteam de obicei. Dupa licenta, cand toata lumea s-a baricadat in casa, mi-am permis sa ies cu pritenii la biliard, in cluburi, si asta nu numai vinerea si sambata. Dar asta era forma mea de relaxare. Ma trezeam a doua zi dimineata si aveam mai mare spor chiar daca pierdusem cateva ore de invatat.Constiinta mea avea remuscari si ma impingea sa fac mai mult.
In plus am pirdut ore intregi pe forumul asta, dar si asta m-a ajutat.
lalala lala laaaaaa......

gabiacas
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:25 pm

Postby gabiacas » Thu Jan 06, 2005 2:37 pm

Eu am luat si anul trecut si anul acesta;am dat acest examen pt.ca:

1) boul de blanculescu a zis k e mai destept cel cu 10 decat cel cu 9,99.Eu am invatat materie si nu doar grile ca altii.(am bagat 1,5 luni la AVC si DZ,dar a meritat,pt.stiinta mea.)Specialitatea pe care sunt e placuta,se lucreaza curat.

2)am sustinut-o pe sotia mea pt.ca se reorientase pe MF,iar eu nu am fost de acord.De aceea anul acesta a reusit.

Eu am trecut de 2 ori prin materie + grile(inclusiv cele "fals" anulate).In seara de 18 dec.repetam doar grilele de AVC -uri.(prin materie n-am mai avut timp sa trec).Asta pt.ca mi-am vazut in continuare de serviciu si n-am neglijat locul de munca cum au facut altii.Am sacrificat tot concediul pt.invatat.De sarbatori am fost de serviciu.(n-a mai contat acest aspect pt.k si sotia mea a reusit).

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Jan 06, 2005 2:58 pm

gabicas...toata admiratia din lume! sincer pe mine m-a impresionat postarea ta.
eu sunt anul 6 si am rezi acum. sper sa reusesc.

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Thu Jan 06, 2005 3:20 pm

si BOO a luat pe chiru pe la mijloc si nu este f multumit
mai bine statea un an acasa si lua mai sus su nu mai era stresat de repartitia asta nenorocita
felicitari tuturor care au luat ex!!! si bafta si spor celor care au avut ghinion anul asta!

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Thu Jan 06, 2005 7:52 pm

L-am luat si mi s-a parut un examen de ***. Sint dezamagit, nici macar nu ma pot mindri ca am luat acest examen, este o penibilitate. Si cind te gidesti ca unuii nu l-au luat si astia sint considerati mai prejos ca cei care l-au luat. Am trecut de 2 ori prin materie, am facut griele toate o singura data si apoi numai pe cele care le-am gresit prima data. Am fost la Vama-Veche de doua ori asta vara, dupa licenta am facut o pauza de o luna de zile pt ca plictisisem si aflasem ca se va amina examenul. Am avut un an greu din mai multe puncte de vedere insa cred ca si daca ar fi fost un an in cinditiile cele mai propice de invatat tot ma plictiseam si nu as fi putut sa invat mai mult. Una peste alta cred ca cel mai important este sa faci tot ce poti sa faci pentru a trece de acest examen iar cind te prezinti sa il dai sa fii convins ca ai facut tot ce se putea face. Daca il picam nu cred ca il mai dadeam in veci pt ca nu cred ca as fi putut sa invat mai mult fata de cit am invatat. Dar asa sint eu......poama.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Thu Jan 06, 2005 8:51 pm

eu am picat a3a oara pe chirurgie :oops: :oops: :oops: .....si nu pot zice ca nu m-am straduit cu invatatu :roll: :roll: :roll: ceva imi scapa la ex asta...anu trecut nu m-a dus capu sa invat numai grilele,mi-am pierdut timpul citind materia cap-coada.....anul asta nu am nici o scuza...8 pucte mi-au lipsit :( ....e f bine daca iei rezi din prima ptr ca nu iesi din ritm...deja cind stai acasa un an e mai greu sa te obisnuiesti cu spitalul sau cu orice alta slujba,zic eu.

timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Postby timon » Thu Jan 06, 2005 10:04 pm

Shi io am stat acsa un an (in ghilimele - pt ca am muncit ca stagiar totushi 6 luni), am reusit sa iau a 2a oara printre ultimii shi nu va doresc la nici unu senzatia de teroare si de inutilitatea pe care am avut-o cu o luna inainte de rezidentiat, pt ca imi dadeam seama ca prin acest exam imi continui sau nu "stralucita" cariera medicala- ce-mi aduce ea bun? Nimica. Noroc ca sunt o persona care se satisface psihic cand vad pacienti multumiti! Bafta in continuare la toti ceilalti! Ganditiva serios daca merita efortul de a invata acest examen! Ce va sfatuiesc eu sa faceti daca tot va incapatanati ca mine e sa nu uitati ca aveti o voata, sunteti tineri, chiar daca invatati mai ieshiti shi va shi distrati ca merg amandou, credeti-ma! anul trecut am sta ca vaca in casa shi am invatat shi am invatat (io am fost din dobitocii care au invatat materia) pana mi-au ieshit creierii shi am picat cu 900 de pcte! Anul asta am zis ca lucrez, ma distrez shi invat...dar am fost mai relaxata pana in ultima luna cand am inceput sa-mi dau seama ca "se termina lumea"! Asa ca bafta shi nervi de otel!

User avatar
brigaela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:12 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby brigaela » Fri Jan 07, 2005 12:23 am

Si eu am luat pe medicale, la pozitia 646. Am dat a doua oara, anul trecut dadusem fara stagiatura (absolventa 2003) si am picat pentru 6 puncte. Acum am sansa sa imi aleg ceva cat e cat acceptabil si chiar sa imi aleg Bucuresti, ceea ce e un vis pe care nu mi l-am permis financiar cand am dat la facultate.
Recunosc, n-am avut vacante. Dar nici nu am tocit toata ziua. M-am bazat pe materie si mai putin pe grile. Sunt editor la mai multe reviste virtuale (vreo 3), implicata in cateva alte proiecte culturale interesante, am tradus tomuri intregi de medicina si nu numai sa ma intretin.
Sunt mandra de mine, si daca mai gasesc si cazare in Bucuresti intr-un camin, ma pot declara fericita.
Examenul e o tampenie, dar nici eu nu vad o solutie. Poate scoaterea grilelor gata stiute, care sunt curat mestesug de tampenie. daca nu stiti la ce ma refer, ia uitati-va la grilele anulate de la pancreatita acuta, sa vedeti ce e acolo. Si asta e numai un exemplu.
Daca nu luam, ma duceam la tara, in fundul lumii, unde salvam pe aia care nu aveau de murit, ii omoram pe restul si invatam harissonul pe dinafara pentru la anul.
"If He died to make men holy
Let us die to make men free"

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Fri Jan 07, 2005 3:04 am

Luat-am si eu pe chirurgie in prima suta ceea ce imi confera avantajul de a putea lua ginecologia mult visata. Cat despre invatat, dupa ce anul trecut nu am luat grilele in mana pana ce nu am invatat eu cum stiu mai bine materia, anul acesta am ajuns la un compromis: pana in decembrie invatat la greu, cu pixul in mana si sute de pagini scrise iar din decembrie, grile. Le-am facut de 3 ori, iar prietenul meu mi-a modificat unul dintre programe in asa fel ca sa nu se repete grilele la random. Pe cele pe care le-am gresit le-am reluat de mai mult ori. Sincer cred ca asta e solutia pt ca de fiecare data cand greseam o grila puneam mana pe carte si reciteam subcapitolul respectiv. Credeti-ma alti doctori, medici primari, mi-au spus sa fac asa desi nu am prea vrut, si se pare ca nu am gresit ca le-am urmat sfatul.
Imi pare sincer rau pt toti cei alaturi de care am postat tot anul si care nu au reusit. Sper ca anul asta sa aiba mai mult noroc, ca doar stiti: 99% transpiratie si 1% inspiratie.
Sa ne reauzim cu unii la repartitie :D

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Fri Jan 07, 2005 1:41 pm

doctoritz wrote: Parerea mea este ca alta metoda mai buna de a ne departaja nu este.


Ai si nu ai dreptate. Ai, in sensul ca alta metoda mai buna nu exista acum. Dar departajarea din timpul facultatii ar fi solutia, prin examene adevarate, foarte grele si foarte serioase, si o licenta la fel. Ar fi in primul rând in interesul studentilor. Cei buni ar iesi intr-adevãr la suprafata. Cei "slabi" ar sti din timp, si una este sã te reorientezi la 20 de ani, când poţi, de exemplu, sã mergi la o altã facultate, sau sã-ti alegi vreo alta meserie cinstitã şi sã te asezi la casa ta, si alta la 25 de ani, dupa ce ai pierdut 6 ani. Ar fi si in interesul facultatilor, si al statului, care nu ar mai cheltui bani pentru 500 de studenti, ci pentru, sa zicem, 100. Rezidentiatul nu ar putea fi desfiintat, pentru ca un standard national trebuie sa existe, dar ar fi putea fi locuri pentru toti absolventii.

O admitere mai strictã si mai putine locuri la medicinã ar fi o alta solutie (celebrul numerus clausus), insa stim cu totii ca nici asta n-o sa se implineasca prea curând, ar fi dintr-o data prea multe cadre didactice si ce rector s-ar apuca sa faca concedieri?

Am luat si eu. Surprinzãtor, la cât de putin am invãtat. E drept ca nu prea am fost activ pe forum in ultim vreme, dar asta n-are nici o legatura cu invatatul, ci cu un vierme (cicã), ce nu-mi dã voie sã stau mai mult de 3 minute pe zi pe net. I-am dat eu cu Albendazol, da’ degeaba. Décidement, calculatoarele astea vor conspira mereu impotriva mea.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Cristiul
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Aug 14, 2003 5:17 pm

Hello

Postby Cristiul » Fri Jan 07, 2005 3:46 pm

Am luat si eu pe chirurgie. Nu am luat sus deloc...286.Sunt f. multumit doarece, recunosc, nu sunt facut ca sa invat in modul cum cere examenul acesta.Dupa parerea mea chirurgia este o meserie in marea majoritate practica. Nu zic, conteaza si cunostintele teoretice dar in primul rand cred ca ar fi trebuit si o proba practica deoarece ajungi sa tocesti materia asta (care are multe lipsuri) si poate nu esti potrivit pt. mesria asta care presupune, pe langa teorie rezistenta la stress, puterea de a lua decizii importante intr-un timp scurt, minte ordonata, manualitate si as mai putea continua.Am stat un an acasa si am facut anul de stagiu.Satisfactia mea este ca nu trebuie sa mai trec prin emotiile prin care am trecut anul asta si pot sa-mi vad mai departe de drum.Consider ca anul acesta a fost sansa mea deoarece daca ar fi fost concurenta de anul trecut nu as fi avut nici o sansa.Partea proasta a fiecarui concurs este ca trebuie sa fie si pierzatori.Imi pare rau pt. cei care nu au luat dar nu disperati. Si eu anul trecut am fost in aceeasi situatie si daca am invatat sustinut (chiar daca nu atat cat as fi vrut).Felicitari celor care au luat si pt. ceilalti...nu disperati...nu este totul pierdut.

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Fri Jan 07, 2005 4:35 pm

Inca nu stiu daca pot sa spun ca a inceput sa vina optimismul si pe la mine sau nu,probabil ca dupa repartitie cand voi vedea daca reusesc sa iau specializarea mult visata pentru care am dat si luat rezi de 3 ori, numai ca de 2 ori nu asa cum am vrut.Asa ca m-am mobilizat cu toate puterile in ciuda greutatilor(servici, copil mic,fara prea mult ajutor) si am luat chiar foarte bine( pe medicala)dupa ce am parcurs materia de vreo 4 ori, plus grile pana la examen.Pentru mine e foarte important sa fac o specializare care imi place,asa ca lupta a avut un rost,totusi parerea mea este in continuare ca acest examen in forma actuala e cea mai mare tampenie existenta,dar nu stiu daca se va schimba ceva.Numai cand calculezi notele in procente iti dai seama si mai bine ca e chiar nedrept ca pentru un punct sa fii cu nu stiu cate locuri mai jos,dar asta e.....Am gustat deja si din viata de rezident si as vrea sa fac un apel la cei care au luat:NU VA JIGNITI COLEGII CARE NU AU LUAT,SAU AU AVUT PUNCTAJE MAI MICI,SUNTEM TOTI COLEGI SI NU-I EXCLUS CA INTR-O ZI SA PICAM EXACT PE MANA CELOR CU SPECIALITATI CONSIDERATE PROASTE!
Pentru cei care nu au luat, nu va descurajati...punct si de la capat si... atentie la forum in permanenta,pe mine m-a ajutat enorm.
Nu cred ca exista o reteta a timpului de invatat, fiecare trebuie sa-si cunoasca limitele si posibilitatile si sa pastreze un echilibru. In principiu ultimele 3 luni sunt foarte importante si este necesar un ritm sustinut.
mimoza

medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Postby medicina » Fri Jan 07, 2005 7:34 pm

Eu am luat pe medicale pozitia 300 am stat un an acasa greu dar a trecut.
Vreau sa iau neuro desi am primit sfaturi sa ma gandesc la alta specialitate.

dr.as
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Apr 16, 2004 10:24 am
Location: iasi
Contact:

Postby dr.as » Fri Jan 07, 2005 8:13 pm

Salut, eu am luat la pozitia 500 si ma gandeam la neurologie, cu toate ca nu stiu daca voi prinde.
Pt. Medicina: care ar fi motivele pt care ai fost sfatuita sa nu alegi neuro??? Pls, astept un raspuns, avand in vedere ca pana duminica dimineata trebuie sa fiu hotarata in ceea ce priveste specialitatea!!! :?:

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Fri Jan 07, 2005 8:38 pm

salut! si eu am luat pe chirurgicale...si indiferent ce apuc la repartitie nu mai dau nici un rezidentiat. a fost de ajuns: am luat la a 3-a tentativa. se pare ca cifra 3 a functionat la mine. v-am pupat fratilor caci ne-am fost aproape in perioada asta. sper sa ne vedem in clinici si sa ne recunoastem dupa un anumit tip de comporatment si mai putin dupa nick-uri. sa fim asa cum de multe ori ne doream sa fim pe forumul asta : niste adevarati medici plin de moralitate si chiar si de bani :D
Aveti grija de voi...si de cei de langa voi!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Jan 07, 2005 9:57 pm

Miihai ...vorbesti de parca n-ai mai calca never-ever pe forumul asta. :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Fri Jan 07, 2005 10:06 pm

Cu siguranta ca o sa mai calc pe forumul asta...doar am un link pe bara mea de explorer...glumesc! In fiecare zi de la examen am citit cateva randuri aici...capatasem o oarecare dependenta.
Evident ca o sa mai folosesc acest forum, numai ca o s-o fac alt tonus, detasare si limpezime. Toate astea mi-au lipsit in perioada examenului, a.i. simt ca ceva s-a terminat cu acest examen si altceva incepe acum. Astfel,fara sa vreau sa dau impresia unei suficiente in comportamentul si exprimarea mea, imi dau seama intr-un fel m-am "rupt" de topicul de rezidentiat.
Bafta sa fie!

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Fri Jan 07, 2005 11:33 pm

luat.stop
examen foare slab.stop
la chirurgicale examenul este lisit de sens fara proba practica.stop
la cluj organizare foarte buna.stop
ne vedem la repartitie.stop
chirurgie generala.stop
Image

User avatar
mica_31
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Sep 18, 2004 8:25 pm
Contact:

Postby mica_31 » Fri Jan 07, 2005 11:36 pm

Salut tuturor!Eu nu am luat....vad pe aici foarte multi care au luat si din prima....eu am picat a doua oara...si am invatat pe rupte,am renuntat la multe..in afara de distractie si timp liber.Sunt convinsa ca au luat unii care au invatat mai putin decat mine...eu am avut nesansa sa decalez grilele....sunt foarte emotiva...se pare ca examenul asta cere pe langa cunostinte si noroc...........si foarte multa tarie de caracter.Asta e!Data viitoare voi sti!Felicitari celor care au luat si fiti tari pt cei care nu ati luat!!!!Va fi bine si pt noi cei fara servici!!!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Fri Jan 07, 2005 11:37 pm

pesimista wrote:Inca nu stiu daca pot sa spun ca a inceput sa vina optimismul si pe la mine sau nu,probabil ca dupa repartitie cand voi vedea daca reusesc sa iau specializarea mult visata pentru care am dat si luat rezi de 3 ori, numai ca de 2 ori nu asa cum am vrut.Asa ca m-am mobilizat cu toate puterile in ciuda greutatilor(servici, copil mic,fara prea mult ajutor) si am luat chiar foarte bine( pe medicala)dupa ce am parcurs materia de vreo 4 ori, plus grile pana la examen.Pentru mine e foarte important sa fac o specializare care imi place,asa ca lupta a avut un rost,totusi parerea mea este in continuare ca acest examen in forma actuala e cea mai mare tampenie existenta,dar nu stiu daca se va schimba ceva.Numai cand calculezi notele in procente iti dai seama si mai bine ca e chiar nedrept ca pentru un punct sa fii cu nu stiu cate locuri mai jos,dar asta e.....Am gustat deja si din viata de rezident si as vrea sa fac un apel la cei care au luat:NU VA JIGNITI COLEGII CARE NU AU LUAT,SAU AU AVUT PUNCTAJE MAI MICI,SUNTEM TOTI COLEGI SI NU-I EXCLUS CA INTR-O ZI SA PICAM EXACT PE MANA CELOR CU SPECIALITATI CONSIDERATE PROASTE!
Pentru cei care nu au luat, nu va descurajati...punct si de la capat si... atentie la forum in permanenta,pe mine m-a ajutat enorm.
Nu cred ca exista o reteta a timpului de invatat, fiecare trebuie sa-si cunoasca limitele si posibilitatile si sa pastreze un echilibru. In principiu ultimele 3 luni sunt foarte importante si este necesar un ritm sustinut.

Cu problema cu jignitul mie mi-ai pus degetul pe rana, am luat examenul anul asta si probabil voi lua si specialitatea dorita, dar ti-am dat dreptate gandindu-ma ca anul trecut nu l-am luat si am sa dau 2 exemple legate de raporturi cu fosti colegi in conditiile in care anul trecut nu l-am luat: acum 2 ani, in 2003, m-am intalnit cu o fosta colega tocmai dupa ce aflasem ca s-a schimbat programa Gherasim cu Harrison si eram cam afectat de veste in conditiile in care fiind aproape mijlocul anului invatasem din Gherasim cu spor pana atunci. Cand m-a intrebat ce fac, i-am spus ce-am mentionat mai sus, la care ea ofteaza si cu un ton evident condescendent si autosuficient zice: "Ce bine ca eu am luat, acum nu mai am problemele astea..."(!) Ma rog, poate oi fi fost eu prea susceptibil... Uite alt exemplu: anul trecut am fost pe la Uro in urgenta cu colici renale(am avut litiaza bilaterala!). Dau nas in nas cu o fosta colega de pe sectia de vis-a-vis de chiru(cu care ma intalnisem altadata si stia ca nu luasem la vremea aia) si ce-mi zice?: "Ce faci, bantui prin clinici?"(aluzie rautacioasa, zic eu, la faptul ca n-aveam loc de munca, dealtfel marea problema imediata pana la urma pentru cei care nu iau) Cu alte cuvinte, nu e vorba doar de jigniri propriu-zise, ci mai ales de vesnice atitudini condescendente, aluziv rautacioase etc. Cum am zis, poate am fost si eu putin mai susceptibil in perioada asta, dar totusi atitudinile astea parca m-au afectat mai mult ca orice... In orice caz, sper sa stiu cam cum sa ma comport cu cei cunoscuti mie care n-au luat, oricum mie imi pare teribil de rau ca atatia oameni cei mai multi de valoare raman pe dinafara anual... Any comments?

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Sat Jan 08, 2005 1:31 am

Apropo de ceea ce spui tu, eu cred ca tine foarte mult de calitatea omului care face un asemenea comentariu. Sau mai bine zis de lipsa lui de calitate.
Nici eu nu am luat din prima, dar n-am avut parte de asemenea comentarii, fiindca cei din jurul meu (inclusiv medici) stiu cat am muncit si mai stiu ce inseamna concursul asta.
Apropo, anul asta am luat si eu. Sunt multumit, fiindca desi nu am avut aproape de loc timp de invatat (job, copil etc) am intrat bine bazandu-ma doar pe ce am acumulat anii trecuti.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Sun Jan 09, 2005 4:31 am

Azi vedem!
Azi se face repartitia!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sun Jan 09, 2005 1:21 pm

nici nu stiti cat ma bucur ca asa de multi ati raspuns la tema propusa de mine.
va felicit pe toti cei care au luat si va doresc multa multa bafta in continuare, spor la munca si ambitie in a deveni specialisti de clasa.
cei care au ajuns in situatia mea, va doresc tarie sa mai incercati, sa mai incercam.
de data asta tre sa fie bine.
eu am m-am baricadat in casa si m-am ascuns c ocartita vreo sapt dupa ce m-am intors de la buc cu examen neluat.
apoi dupa ce am primit amenintari de bataie serioasa daca nu-mi scot penele la aer, am hotarat ca nu are rost.
daca stau si ma vaiesc, nu va fi mai bine cu nic un strop.
am hotarat sa invat mai mult, sau poate altfel, ....mai bine.
si ma bate serios un gand sa ma reorientez pe medicale.
ce ziceti?
:?:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Sun Jan 09, 2005 1:27 pm

Daca ai picat prima oara, nu ai o situatie materiala dificila si iti doresti cu adevarat chirurgie, atunci merita sa mai tragi din greu un an.
E bine sa stai si sa cugeti. Nu te gandi numai la perioada de rezidentiat. Gandeste-te mai ales la ce va fi dupa, cand o sa incepi sa profesezi. Daca te vezi facand chirurgie si numai chirurgie, atunci merita sa mai muncesti un an.
Parerea mea.

Un criteriu foarte important pentru decizia ta trebuie sa fie si faptul ca schimbi radical materia. Si crede-ma, or fi tampite cancerele cu TNM-urile lor cu tot, dar nici cu leucemiile nu mi-e rusine...

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sun Jan 09, 2005 8:14 pm

poate ne spuneti acum si ce specialitati ati ales!!! :roll:

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Sun Jan 09, 2005 9:05 pm

chirurgie generala la bucuresti
Image

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sun Jan 09, 2005 9:11 pm

cardiologie bucuresti

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Sun Jan 09, 2005 10:55 pm

ginecologie la Timisoara.

daca imi poate da cineva informatii despre clinicile de gine din TM astept.... si eu pot sa ajut pe cei care au ales Cluj

User avatar
brigaela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:12 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby brigaela » Sun Jan 09, 2005 10:57 pm

Anatomie patologica la Bucuresti.
Orice informatie care sa-mi faca viata mai usoara e bine-venita.
Ofer la schimb recunostinta su eventual informatii despre Craiova daca e cineva interesat.
"If He died to make men holy

Let us die to make men free"


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest