intrebare pt rezidentii pe post

next generation
User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

intrebare pt rezidentii pe post

Postby alina_ok » Sat Nov 26, 2011 10:44 am

am si eu o intrebare. cei care au luat post trebuie sa meraga si maine la repartitiile alea mari sau direct la dsp?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby canci » Sat Nov 26, 2011 10:46 am

Marti la dsp. Ce treaba avem noi cu locurile?

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby dr_miky » Sat Nov 26, 2011 10:56 am

canci ce specializare vei avea.stiu ca esti pe post

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby alina_ok » Sat Nov 26, 2011 11:10 am

canci wrote:Marti la dsp. Ce treaba avem noi cu locurile?

pai nu prea avem. dar ma gandeam ca ocupam si un loc pe specialitate. si nah cine stie cate hartoage ne trebuiesc...
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby alina_ok » Sat Nov 26, 2011 11:10 am

dr_miky wrote:canci ce specializare vei avea.stiu ca esti pe post

diabet
khabi kushi khabie gham...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby canci » Sat Nov 26, 2011 11:29 am

Alina, dc ai informatii concrete poti sa ne spui, eu n-am auzit nimic de genul asta si pe site-ul rezi.info scrie clar ca cei pe post trebuie sa se prezinte marti la dsp, nimic legat de duminica sau de repartitia pe locuri.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby alina_ok » Sat Nov 26, 2011 11:42 am

canci wrote:Alina, dc ai informatii concrete poti sa ne spui, eu n-am auzit nimic de genul asta si pe site-ul rezi.info scrie clar ca cei pe post trebuie sa se prezinte marti la dsp, nimic legat de duminica sau de repartitia pe locuri.

nu am, incerc sa aflu si eu. stiu doar ca cei de pe post ocupa post+loc. deci din 19 locuri de diabet, cum sunt pe iasi, unul il ocup eu pentru pregatire. adica e rezervat pentru post. asa era in urma cu 2 ani cand am mai dat rezi. si ma gandeam ca pentru confirmare trebuie samergem si noi la repartitii. am sunat la dsp ieri si imi spunea doamna de acolo ca nu e necesar dar sa mai intreb cum au facut cei de anul trecut, pentru ca anul asta e al doilea an cand se face asa, separat posturi si locuri.
khabi kushi khabie gham...

Mihai.doc
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Oct 28, 2011 8:07 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Mihai.doc » Sat Nov 26, 2011 11:49 am

Cum sa ocupi post + loc daca ai post? Suna a aberatie monumentala...

Poate ocupi post+loc dar nu ocupi unuldintre locurile afisate pt repartitia pe locuri...altfel care ar mai fii sensul? Ar trebui sa scada direct din nr de locuri totale posturile si apoi ar avea nr de locuri pe specializarea respectiva...nu...nu face sens, sorry :))

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby canci » Sat Nov 26, 2011 12:03 pm

Este o aberatie monumentala. :D Alina, tu nu ocupi loc+post, ocupi post si atat! Vezi ca esti in pericol sa fii linsata de colegii din Bucuresti care sunt pe loc. :D Lasa cum era acum 2 ani, acum suntem in anul de gratie 2011, locurile si posturile sunt separate...si ma indoiesc ca ar fi fost vreodata altfel.

Tu vrei probabil sa zici altceva, ca cei de pe post urmeaza sa-si faca rezidentiatul intr-un centru universitar ca si cei care sunt pe loc dar asta nu inseamna ca tu ocupi si din locuri...
Last edited by canci on Sat Nov 26, 2011 12:05 pm, edited 1 time in total.

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Suntmuci » Sat Nov 26, 2011 12:05 pm

Marti 29 Noiembrie 2001 la ora 9 , la dsp-ul de care apartine postul !
Arbeit macht frei !

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby alina_ok » Sat Nov 26, 2011 12:16 pm

canci wrote:Este o aberatie monumentala. :D Alina, tu nu ocupi loc+post, ocupi post si atat! Vezi ca esti in pericol sa fii linsata de colegii din Bucuresti care sunt pe loc. :D Lasa cum era acum 2 ani, acum suntem in anul de gratie 2011, locurile si posturile sunt separate...si ma indoiesc ca ar fi fost vreodata altfel.

Tu vrei probabil sa zici altceva, ca cei de pe post urmeaza sa-si faca rezidentiatul intr-un centru universitar ca si cei care sunt pe loc dar asta nu inseamna ca tu ocupi si din locuri...

o sa vedem pana la urma. nu al laut pe Buc. de data asta, ci la Iasi. si doar am intrebat nu am dat cu parul. colegii care au dat rezul acu 2 ani pot sa confirme ca ceea ce am spus cu post+loc e adevarat. tzeapa am vazut-o si noi de abia la repartitii cand mai erau 2 sau 3 locuri pe o specialitate care trebuiau sa ramana pentru cei de pe posturi. numai auzeam ca e rezervat pentru post.
khabi kushi khabie gham...

nanutza_
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 12, 2011 1:57 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby nanutza_ » Sat Nov 26, 2011 1:27 pm

marti 29 noiembrie ora 9 :00 la dsp care a scos postul respectiv .. nu avem nici o treaba cu repartitia pe loc .. cel putin pe lista de locuri de la tg mures nu apar cei cu posturi e o lista separata

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby dr_miky » Sat Nov 26, 2011 1:56 pm

cei care sunt pe post nu au nici o treaba cu locurile

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby MedRx » Sat Nov 26, 2011 2:16 pm

Daca te-ai inscris pe post insemna ca ai ales deja si nu prea ai participat la concurs daca ai fost singur/a.Ar trebui sa te puna pe ganduri!, de ce oare esti singur?dar daca esti limitat/a cu bagajul de pregatire medicala,e bun acest post! :allright:

nanutza_
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 12, 2011 1:57 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby nanutza_ » Sat Nov 26, 2011 3:38 pm

Medrx asa spui tu ? la tot trebuie sa ai cate un raspuns? nu ti poti vedea de specialitatea ta si sa i lasi pe restu in pace :)

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby untampit » Sat Nov 26, 2011 4:30 pm

esti singur pe post pentru ca majoritatea absolventilor isi doresc posturi in centrele universtiare.
bagajul de pregatire medicala nu are nici o impotanta, mananci kk aici...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby sms_mihai » Sat Nov 26, 2011 5:00 pm

untampit wrote:esti singur pe post pentru ca majoritatea absolventilor isi doresc posturi in centrele universtiare.
bagajul de pregatire medicala nu are nici o impotanta, mananci kk aici...


Nu are, sigur. Atata doar ca multe posturi se iau cu 570 sau cat o fi. :allright: Yeah

Sigur ca dupa aia conteaza cat muncesti ca rezident si din pacate examenul de rezi mai are pana sa devina unul care selecteaza corect (criterii medicale nu toceala etc), dar asta este.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby MedRx » Sat Nov 26, 2011 5:07 pm

post-post!

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Lizz22 » Sat Nov 26, 2011 9:54 pm

alina are dreptate. acum 2 ani asa a fost la repartitie, pentru ca erau locurile si posturile la gramada si alegeai (de ex) post de ati la spitalul judetean din pitesti cu pregatire la ..iasi...sau unde mai erau locuri libere pentru pregatire. acum ,insa, posturile au fost arondate unor centre de pregatire, inscrierea s-a facut separat, ca atare nu ai ce sa mai cauti la repartitia de duminica.

Mihai.doc
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Oct 28, 2011 8:07 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Mihai.doc » Sat Nov 26, 2011 10:11 pm

Lizz22 wrote:alina are dreptate. acum 2 ani asa a fost la repartitie, pentru ca erau locurile si posturile la gramada si alegeai (de ex) post de ati la spitalul judetean din pitesti cu pregatire la ..iasi...sau unde mai erau locuri libere pentru pregatire. acum ,insa, posturile au fost arondate unor centre de pregatire, inscrierea s-a facut separat, ca atare nu ai ce sa mai cauti la repartitia de duminica.


Multumim pt lamurire si scuzele de rigoare Alina pt ca ne-am indoit de informatia ta :D.

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby untampit » Sun Nov 27, 2011 1:48 am

MedRx wrote:Ce ti-as face un pasaj baritat cu bariu' de la irigo.!!

eu sunt baiat de treaba ;)

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby canci » Sun Nov 27, 2011 11:37 am

Lizz22 wrote:alina are dreptate. acum 2 ani asa a fost la repartitie, pentru ca erau locurile si posturile la gramada si alegeai (de ex) post de ati la spitalul judetean din pitesti cu pregatire la ..iasi...sau unde mai erau locuri libere pentru pregatire. acum ,insa, posturile au fost arondate unor centre de pregatire, inscrierea s-a facut separat, ca atare nu ai ce sa mai cauti la repartitia de duminica.

Stiam ca acum 2-3 ani au fost la gramada dar mi-am inchipuit ca atunci, ca acum, posturile erau arondate totusi unor centre de pregatire, nu mi-as fi inchipuit ca era la libera alegere a candidatului.
Bine macar ca au schimbat aberatia asta, de altfel odata cu descentralizarea nici nu mai e posibil.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby MedRx » Sun Nov 27, 2011 3:15 pm

untampit wrote:
MedRx wrote:Ce ti-as face un pasaj baritat cu bariu' de la irigo.!!

eu sunt baiat de treaba ;)

daca esti baiat,inseamna ca esti bun de irigo! :allright:

georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby georgi87 » Sun Nov 27, 2011 7:41 pm

Dar noi ne alegem spitalul de preg in ac timp cu cei pe loc?Sau ei isi aleg azi?

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Lizz22 » Sun Nov 27, 2011 7:43 pm

georgi87 wrote:Dar noi ne alegem spitalul de preg in ac timp cu cei pe loc?Sau ei isi aleg azi?

pai postul tau e alocat unui anumit centru universitar. in momentul in care primesti repartitia de la spitalul unde ai postul vei afla si pasii urmatori.

georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby georgi87 » Sun Nov 27, 2011 9:32 pm

Hmmm...deci nu ne alegem noi?

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Lizz22 » Sun Nov 27, 2011 9:33 pm

georgi87 wrote:Hmmm...deci nu ne alegem noi?

in lista cu posturile sunt specificate centrele de pregatire.

georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby georgi87 » Mon Nov 28, 2011 12:39 am

Ma refeream la spital,evident cu centrul de pregatire e specificat

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby untampit » Tue Nov 29, 2011 1:10 am

MedRx wrote:daca esti baiat,inseamna ca esti bun de irigo! :allright:

daca esti fata, inseamna ca esti buna de ... ? :allright:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Chingachgook » Tue Nov 29, 2011 1:44 am

de irigo inainte de.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Mihai.doc
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Oct 28, 2011 8:07 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby Mihai.doc » Tue Nov 29, 2011 2:25 pm

kooksee wrote:de irigo inainte de.

ahahahahha ROFL =))

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby mihai_525 » Tue Nov 29, 2011 3:08 pm

mda hahaha f amuzant bancul cu anus/bonus
kooksee esti misogin huooo
America first

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby MedRx » Tue Nov 29, 2011 3:56 pm

untampit wrote:
MedRx wrote:daca esti baiat,inseamna ca esti bun de irigo! :allright:

daca esti fata, inseamna ca esti buna de ... ? :allright:

Poi,daca esti fata ,esti bun si de irgo cranial spre caudal! apoi cu capu' n jos caudal!

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby untampit » Wed Nov 30, 2011 12:04 am

MedRx wrote:Poi,daca esti fata ,esti bun si de irgo cranial spre caudal! apoi cu capu' n jos caudal!

screw you tu cranial si caudal :allright:

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby untampit » Wed Nov 30, 2011 12:07 am

irigo sau nu inainte, i don't care :allright:

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby canci » Thu Dec 08, 2011 2:25 pm

Poate ma lamureste si pe mine cineva, la repartitiile pe coordonatori si stagii rezidentii pe post trebuie sa aduca adeverinta care atesta ca au incheiat contract cu durata nedeterminata cu spitalul, ok...problema mea este ca la spitalul unde am post contractul nu se semneaza acum ci "undeva la sf anului" practic am fost trimisa de la o usa la alta si nimeni nu a putut sa-mi ofere un raspuns clar insa mi-au spus ca primesc o stampila pe adeverinta luata de la dsp in care mi se confirma calitatea de rezident pe post la spitalul x si ca este in regula.
Dar...este in regula? Pe cine as putea sa intreb cum se procedeaza si daca, intradevar, ma pot prezenta la repartitia pe stagii doar cu aceea adeverinta cu stampila? Chiar nu vreau sa ma trezesc ca nu primesc repartitia aia pe stagii sau mai stiu e ce. E prima data cand trec prin asta si sunt foarte dezorientata si, din pacate, am impresia ca toti, inclusiv cei de la spital, sunt la fel...nimeni nu stie, nu acum, mai tarziu si tot asa.

cristina1986
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Nov 30, 2010 10:43 am

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby cristina1986 » Thu Dec 08, 2011 9:57 pm

contractele se incheie intre 12-16 decembrie adica saptamana viitoare. te duci sa iti inchei contractul cu adeverinta luata de la dsp (cand te-au numit in post pe 29.11 parca), iar spitalul iti da o noua adeverinta dupa ce semnezi contractul cu care te duci la repartitia de coordonatori. eu am aflat aceste lucruri de la dsp-ul care a scos postul meu. am inteles ca e o "circulara de la ms" interna deci nu exista o informatie publica pe care sa o poti verifica pe un site sau ceva de genul.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: intrebare pt rezidentii pe post

Postby canci » Thu Dec 08, 2011 10:02 pm

Asta stiu si eu, asta le-am spus si doamnelor care se ocupa de angajare si mi s-a spus ca nu se incheie contract acum, ca nu se poate. :shock: O sa incerc maine sa sun la dsp poate ma dumiresc, asta daca raspunde cineva la telefon. :?


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests