punctaje bucuresti

next generation
emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby emilia_med » Wed Nov 23, 2011 5:58 pm

La cea cu pneumonii nu specifica daca e vb de tratat pneumoniilor comunitare tratate in ambulator sau la cei spitalizati...pt ca asa era in harrison,cele 2 tipuri erau separate...si in plus in harri nu specifica niciun tratament empiric,era dat tratamentul in functie de agentul patogen...asa ca le puteai considera pe toate corecte,adunand ambulator,pac spitalizati si toti agentii patogeni...cred ca acesta a fost motivul,singurul plauzibil pe care l-am gasit eu de fapt...de cand am citit intrebarea mi s-au parut corecte toate raspunsurile...dar nu va faceti probleme,nu eu am facut contestatia :)),mai bine cu 4 puncte la intrebarea asta decat deloc cum am acum :D

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby sms_mihai » Wed Nov 23, 2011 5:59 pm

Anulare masiva si la mine - 8 pct.
Sa fie primit...
Last edited by sms_mihai on Wed Nov 23, 2011 6:02 pm, edited 1 time in total.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby canci » Wed Nov 23, 2011 6:01 pm

Intrebarea aia a fost anulata ca sa urce in clasament prostii, altfel nu-mi explic.

User avatar
Dixie
senior
senior
Posts: 460
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:29 am

Re: punctaje bucuresti

Postby Dixie » Wed Nov 23, 2011 6:03 pm

pfuai, mi-au luat 7 pct.... :hate: :hate: ....
Inteligenta mea sclipitoare incepe sa devina o povara . ~ Dr. House

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby canci » Wed Nov 23, 2011 6:10 pm

emilia_med wrote:La cea cu pneumonii nu specifica daca e vb de tratat pneumoniilor comunitare tratate in ambulator sau la cei spitalizati...pt ca asa era in harrison,cele 2 tipuri erau separate...si in plus in harri nu specifica niciun tratament empiric,era dat tratamentul in functie de agentul patogen...asa ca le puteai considera pe toate corecte,adunand ambulator,pac spitalizati si toti agentii patogeni...cred ca acesta a fost motivul,singurul plauzibil pe care l-am gasit eu de fapt...de cand am citit intrebarea mi s-au parut corecte toate raspunsurile...dar nu va faceti probleme,nu eu am facut contestatia :)),mai bine cu 4 puncte la intrebarea asta decat deloc cum am acum :D

Si acum visez paragraful din harri...trimetoprim-sulfametoxazol si fluorochinolone NU sunt alternative pt terapia empirica! Intelegi? Nu aveau cum sa le considere pe toate corecte.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: punctaje bucuresti

Postby oldboy » Wed Nov 23, 2011 6:17 pm


georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby georgi87 » Wed Nov 23, 2011 6:19 pm

Ca la buc nicaieri

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby emilia_med » Wed Nov 23, 2011 6:22 pm

canci wrote:
emilia_med wrote:La cea cu pneumonii nu specifica daca e vb de tratat pneumoniilor comunitare tratate in ambulator sau la cei spitalizati...pt ca asa era in harrison,cele 2 tipuri erau separate...si in plus in harri nu specifica niciun tratament empiric,era dat tratamentul in functie de agentul patogen...asa ca le puteai considera pe toate corecte,adunand ambulator,pac spitalizati si toti agentii patogeni...cred ca acesta a fost motivul,singurul plauzibil pe care l-am gasit eu de fapt...de cand am citit intrebarea mi s-au parut corecte toate raspunsurile...dar nu va faceti probleme,nu eu am facut contestatia :)),mai bine cu 4 puncte la intrebarea asta decat deloc cum am acum :D

Si acum visez paragraful din harri...trimetoprim-sulfametoxazol si fluorochinolone NU sunt alternative pt terapia empirica! Intelegi? Nu aveau cum sa le considere pe toate corecte.

Am gasit paragraful respectiv...se refera ca nu pot fi date ca terapie empirica pt infectie cu pneumococ,deoarece tulpinile sunt rezistente...bine,pneumococul este principala cauza si terapia trebuie sa contina antibiotic pt el,asa scrie la inceput la tratament...dar e clar ca apoi in harrison tratamentul a fost dat pt fiecare agent patogen,in ambulator si spital...amoxixilina/clavulanat de ex nu se da pt pneumococ,dar se da pt H. influenzae...si este luat ca varianta corecta,de unde pica varianta cu trat empiric pt pneumococ...sper ca m-am facut cat de cat inteleasa...eu asa imi explic punctele pierdute :))

medt,
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 22, 2010 10:04 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby medt, » Wed Nov 23, 2011 6:27 pm

nasol numai la bucuresti se poate intampla,lasati ca anul trecut a fost si mai nasol,au fost 5 intrebari anulate si eu am pierdut 20 de puncte

georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby georgi87 » Wed Nov 23, 2011 6:34 pm

Macar sa afiseze maine rez

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: punctaje bucuresti

Postby latte » Wed Nov 23, 2011 6:56 pm

georgi87 wrote:Macar sa afiseze maine rez

n-or sa le afiseze maine, pentru k va trebui sa rescaneze grila fiecarui candidat pentru a vedea la fiecare cat scade, asa k slabe sanse pantru maine... :( :hate: din cauza asta probabil au prelungit si termenul de joi pana vineri :hate: :hate: :hate:

MrBlue
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 07, 2005 2:09 am
Location: Constanta
Contact:

Re: punctaje bucuresti

Postby MrBlue » Wed Nov 23, 2011 7:02 pm

8 puncte pierdute ... pacat ... erau din munca mea, dar ... cred ca asta chiar nu conteaza pentru nimeni poate doar pentru mine si pentru nervii mei. Tare sunt curios care au fost cretinii care au contestat grilele si mai ales care au fost cretinii care le-au anulat, probabil aceeasi care an de an nu sunt capabili sa puna cap la cap 200 de intrebari. Trecand peste chestiile de bun simt sau chiar legale care zic ca daca am semnat cu martori un *****, teoretic nu se mai poate modifica ... deci.. de ce am mai semnat in the first place? daca aparent nu are nicio valoare... Si binenteles ca mereu trebuie sa se intample la buc ... bv! super-centru. 8 puncte e o pierdere mare, 8 puncte pot insemna foarte multe locuri, si probabil ca vreun adept al filosofiei de padure o sa-mi spuna ca oricum la toti se scade, ei bine ... nu, nu se scade la toti, sau cel putin nu la fel ...
He he he, eu unul m-am convins ... de la sistem la oameni si la ce mai vreti voi puteti adauga "de *****".
Mult succes tuturor! sa prindeti ceea ce va doriti! oricum nu conteaza ... :wink:
Life sux, and then u die!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby sms_mihai » Wed Nov 23, 2011 7:21 pm

latte wrote:
georgi87 wrote:Macar sa afiseze maine rez

n-or sa le afiseze maine, pentru k va trebui sa rescaneze grila fiecarui candidat pentru a vedea la fiecare cat scade, asa k slabe sanse pantru maine... :( :hate: din cauza asta probabil au prelungit si termenul de joi pana vineri :hate: :hate: :hate:


Nu au ce sa rescaneze (ma rog, asa ar trebui). Pentru fiecare foaie cu grila exista inregistrari in baza de date, cu fiecare bulina - daca a corespuns.

Calculul se reace electronic si dureaza cel mult cateva secunde. ma rog, asa se poate, nu stiu cum e facuta aplicatia.

Nici listele alea nu au ce sa intocmeasca. Exista o macheta de raportare in Access probabil sau ceva de genul, care se poate face de dinainte de examen.

Pur si simplu duminica, dupa terminarea scanarilor, se concateneaza recordseturile de la fiecare sala si in 3 secunde se poate obtine acel pdf pe care il vedeti, eventual or pune un titlu ceva.
Acum cu contestatiile au scazut cele 2 grile, aplicatia a "facut calculele" si probabil ca au dat un rebuild la acel report. E simplu.
Informatic nu e mare branza.

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby andy8 » Wed Nov 23, 2011 8:07 pm

Sorana,nu reușesc deloc sa accesez pagina cu noua durata a rezidentiatului pe specialitati....

nautilius
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Nov 23, 2011 7:49 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby nautilius » Wed Nov 23, 2011 8:09 pm

:shock: Sa inteleg ca cei care au gresit aceste doua intrebari vor fi in avantaj,iar cei care au raspuns corect pierd puncte...Oare este posibil ,pentru un asemenea examen ,de anvergura,sa mai existe grile dubioase,care se anuleaza la sfarsitul concursului? Nici macar atat nu meritam,un set de grile clare,care sa nu mai necesite discutii ulterior?
Avantaj cei care trateaza pneumonia comunitara ,empiric,cu Biseptol

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby sms_mihai » Wed Nov 23, 2011 8:25 pm

nautilius wrote::shock: Sa inteleg ca cei care au gresit aceste doua intrebari vor fi in avantaj,iar cei care au raspuns corect pierd puncte...Oare este posibil ,pentru un asemenea examen ,de anvergura,sa mai existe grile dubioase,care se anuleaza la sfarsitul concursului? Nici macar atat nu meritam,un set de grile clare,care sa nu mai necesite discutii ulterior?
Avantaj cei care trateaza pneumonia comunitara ,empiric,cu Biseptol


Da, asta inseamna, cei care au gresit vor pierde mai putine puncte decat cei care au pus bine.

Ce sa spun... anul trecut parca era o grila de genul: care sunt riscurile sarcinii din grupa VI?
Da, ati citit bine, se cereau nu o anumita clasa de riscuri (cu nume), ci cele de la un anumit numar!! Ridicol.

andreeea333
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Nov 23, 2011 9:01 am

Re: punctaje bucuresti

Postby andreeea333 » Wed Nov 23, 2011 9:25 pm

felicitari latte

raul212
Posts: 1
Joined: Wed Nov 23, 2011 9:22 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby raul212 » Wed Nov 23, 2011 9:50 pm

Duminica dimineata orele 8 la sala Sahia in fata un candidat studios statea pe bancuta studiind de zor o varianta rezolvata. In mana stanga avea testele inbulinate si in dreapta intrebarile.
23 noiembrie ora 17 de la comisia de rezidentiat rasunau manele.

User avatar
nelly_ct
junior
junior
Posts: 59
Joined: Sun Nov 13, 2005 4:18 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: punctaje bucuresti

Postby nelly_ct » Thu Nov 24, 2011 1:47 am

andy8 wrote:Sorana,nu reușesc deloc sa accesez pagina cu noua durata a rezidentiatului pe specialitati....


curicula noua de pedi: 5 ani de toti.
http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Traseu% ... IATRIE.pdf
Orice shut in fund e un pas inainte!

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: punctaje bucuresti

Postby ana1 » Thu Nov 24, 2011 10:08 am

neata tuturor.total ilogic daca astfel se recalculeaza anularea grilelor.logic este sa se scada tuturor acelasi numar de puncte(anularea a 2 intrebari de 5 puncte=scadere la toti candidatii de 10 puncte), astfel incat sa nu modifice ordinea punctajelor obtinute inainte de anularea grilelor..si probabil ca asa se va intampla.nu exista nici macar un fundament pentru a se intampla ceea ce spuneti voi aici....voi de unde aveti informatia ca asa se corecteaza? ca se anuleaza cate puncte a primit fiecare candidat la acele 2 grile? e lipsit de logica...ar trebui sa incercam sa sunam la cei care se ocupa de rezi in buc sa ne explice si noua...totusi 5 puncte pot insemna cel putin 20 de pozitii, foarte important avand in vedere importanta acestui examen.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: punctaje bucuresti

Postby oldboy » Thu Nov 24, 2011 10:14 am

ana1 wrote:neata tuturor.total ilogic daca astfel se recalculeaza anularea grilelor.logic este sa se scada tuturor acelasi numar de puncte(anularea a 2 intrebari de 5 puncte=scadere la toti candidatii de 10 puncte), astfel incat sa nu modifice ordinea punctajelor obtinute inainte de anularea grilelor..si probabil ca asa se va intampla.nu exista nici macar un fundament pentru a se intampla ceea ce spuneti voi aici....voi de unde aveti informatia ca asa se corecteaza? ca se anuleaza cate puncte a primit fiecare candidat la acele 2 grile? e lipsit de logica...ar trebui sa incercam sa sunam la cei care se ocupa de rezi in buc sa ne explice si noua...totusi 5 puncte pot insemna cel putin 20 de pozitii, foarte important avand in vedere importanta acestui examen.


cumva nu e logic sa scada la toti 10 pct. Daca eu am raspuns bine la cele 2 intrebari, atunci normal sa-mi scada 10 pct; daca le-am gresit total, nu vad de ce sa-mi scada 10 pct, daca oricum am 0 pct la ele. normal si firesc era sa fie toate intrebarile corecte, sa nu avem astfel de probleme. dar...anul trecut s-au anulat 5 intrebari si unii au cazut si 100 de pozitii. cu intrebari anulate castiga cei care au avut punctaj cat mai mic. practic, ti se scad atatea punct cate ai avut la intrebarile anulate. ne ramine sa vedem unde ne situam fiecare dupa corectura :hate:

georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby georgi87 » Thu Nov 24, 2011 10:17 am

cata inteligenta pe tine:)))!logic era sa nu anuleze nimic!dar cum sa le scada tuturor 10 pct?poate unii nu au rasp corect la nici o intrebare..d c sa le scada 10 pct din alte rasp..te ai gandit mult

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby canci » Thu Nov 24, 2011 10:18 am

Complet ilogic auzi...mai ana, tu ai asa macar o vaga idee cum sta treaba cum contestatiile? Draga, nu-i deloc ilogic, candidatii vor pierde puncte in functie de cum au raspuns la intrebari, dc tu ai facut 2 pct la cele 2 intrebari atunci ti se scad 2 pct, dc ai facut 10 pct, pierzi 10. Ce-o fi frate asa greu de inteles?
Asa s-a procedat si anul trecut si de fiecare data cand s-au anulat grile.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: punctaje bucuresti

Postby oldboy » Thu Nov 24, 2011 10:18 am

georgi87 wrote:cata inteligenta pe tine:)))!logic era sa nu anuleze nimic!dar cum sa le scada tuturor 10 pct?poate unii nu au rasp corect la nici o intrebare..d c sa le scada 10 pct din alte rasp..te ai gandit mult


pey...cam asta am spus si eu :D

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby canci » Thu Nov 24, 2011 10:20 am

Ne-am infuriat toti 3 in acelasi timp pe "logica" domnisoarei. :lol:

georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby georgi87 » Thu Nov 24, 2011 10:23 am

da,ii rasp pers care a zis cu scaderea celor 10 pct!crezi ca e vreo sansa sa se afiseze azi clasamentul?daaa are o logica...aceeasi ca cei ce au stabilit anularea grilelor...macar de era doar 1 grila

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby chiribochi » Thu Nov 24, 2011 10:27 am

ganditi-va ca anul trecut au fost oameni carora li s-au anulat si 25 de puncte. asa isi fac si ei manevrele si ridica in clasament pilele. asta e. dreptate nu o sa gasiti!

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: punctaje bucuresti

Postby ana1 » Thu Nov 24, 2011 10:27 am

este ilogic da. nu e cat se poate de logic ca ordinea punctajelor sa fie aceeasi ca inainte de contestatii? anularea grilelor nu ar trebui sa modifice aceasta ordine.cum poate cineva care a raspuns corect sa fie devansat de unii care au raspuns incorect? este cat se poate de normal ceea ce spun eu. anularea a 2 grile face automat ca punctajul maxim sa fie 940. deci scazandu-se acelasi numar de puncte tuturor candidatilor se pastreaza aceeasi ordine .....sunteti cumva din cei carora li se vor scadea 3-4 puncte?sau mai putin?si astfel veti urca in clasament?

georgi87
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:19 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby georgi87 » Thu Nov 24, 2011 10:32 am

nuuu...doamne...ei calc pct din nou ca si cum nu ar fi fost cele 2 grile...deci e logic sa scada fiecariua cate pct a a obtinut la intrebarile respective

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: punctaje bucuresti

Postby ana1 » Thu Nov 24, 2011 10:37 am

si normal ca aveti dreptate ca meritam macar acel set de grile corect...avand in vedere cate miliarde se strang dupa urma noastra prin taxa platita la faimosul examne....am fost, suntem si vom ramane niste nimicuri pentru ei...oricum nu contam...sa speram ca dezamagirea nu se va mentine si pe parcursul rezidentiatului

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby canci » Thu Nov 24, 2011 10:40 am

ana1 wrote:este ilogic da. nu e cat se poate de logic ca ordinea punctajelor sa fie aceeasi ca inainte de contestatii? anularea grilelor nu ar trebui sa modifice aceasta ordine.cum poate cineva care a raspuns corect sa fie devansat de unii care au raspuns incorect? este cat se poate de normal ceea ce spun eu. anularea a 2 grile face automat ca punctajul maxim sa fie 940. deci scazandu-se acelasi numar de puncte tuturor candidatilor se pastreaza aceeasi ordine .....sunteti cumva din cei carora li se vor scadea 3-4 puncte?sau mai putin?si astfel veti urca in clasament?

Nu draguta, mi se scad chiar multe puncte, din fericire, dc pot spune asa, am raspuns corect doar la una si la cealalta am imbulinat vreo 3, deci 8 pct pa, pa...cu toate astea sunt in stare sa inteleg logica pe care se bazeaza o contestatie si sunt in stare sa-mi dau seama ca nu ai cum sa scazi acelasi nr de pct tuturor.
Vrei un precedent ca sa te convingi ca am dreptate? Rezidentiat 2010, cauta in arhiva. ;)

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: punctaje bucuresti

Postby ana1 » Thu Nov 24, 2011 10:44 am

ok...oricum nu ajuta la nimic sa ma contrazic cu voi...deci tu esti impacata cu ideea ca cineva care a raspuns gresit de va devansa...mie mi se parea normal ca ordinea punctajelor sa ramana aceeasi...indiferent de contestatiile facute...ai avut pozitia 100 inainte de contestatii pai tot 100 sa ai si dupa, nu 150 sau cine stie cat...in fine..asta este...bafta tuturor si sa faceti alegerea corecta

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby canci » Thu Nov 24, 2011 10:50 am

Eu nu sunt impacata deloc cu ideea, nu ma intelege gresit, normal ca ma revolt...in primul rand pt ca mi se pare inadmisibil sa greseasca, eu daca gresesc sunt taxata, ei ce patesc?
Cu toate astea asa se corecteaza contestatiile, pierzi puncte in fct de cum ai raspuns la intrebarile considerate de ei gresite, nu mai sustine aberatii de genul celor mai sus ca te faci de cacao.
Normal ar fi sa beleasca bine ochii cand fac grilele si sa nu ne puna pe noi in astfel de situatii.

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: punctaje bucuresti

Postby ana1 » Thu Nov 24, 2011 11:16 am

logica lor deci...sa raspundem gresit si sa speram ca vor anula cat mai multe grile....caci concluzia este una singura cine a raspuns gresit a castigat...2, 3...5 pct cei care s-au chinuit au pierdut...
oricum nu contam pentru ei..care ar fi explicatia lor ca au gresit?nu au avut altceva de facut decat sa scoata 200 de grile in regula...noi suntem taxati pt orice nimic...pana si amaratele alea de buline sunt un mare stres...urat si rusine celor carora oricum nu le pasa

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby mihai_525 » Thu Nov 24, 2011 11:19 am

asta cu bulinele cam asa e, eu mi-am facut acasa punctajul si aveam cu 13 puncte mai mult. cel mai probabil am imbulinat aiurea aveam si o carioca cretina.

sfat pt cei care dau rezi: NU tineti carioca fara capac !!! daca o tii mai mult de cateva secunde fara capac se usuca varful ala si apoi cand imbulinezi trebuie sa apesi putin mai tare si ai sanse sa depasesti conturul => iti scade din punctaj. sau poate am avut eu ghinion de o carioca mai naspa.
America first

rhodococcus
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:40 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby rhodococcus » Thu Nov 24, 2011 11:43 am

Normal ar fi ca , cei care au raspuns corect sa primeasca punctele respective . Spre exemplu : cine a spus la intrebarea 200 ca degetul in carnacior se gaseste in artrita psoriazica sa primeasca puctul castigat pe drept . Cine a bifat la mica ciupeala ca "nu" se gaseste in artrita psoriazica ,sa piarda punctuletul respectiv. In felul asta nu ar mai fi favorizati cei care nu au stiut ci cei care au stiut . Eu am pierdut 6 puncte , unul de sub mine care a gresit la intrebari imi face cu mana de la 30 de pozitii in fata mea acum ! nu e corect .

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: punctaje bucuresti

Postby ana1 » Thu Nov 24, 2011 11:58 am

exact asta am spus si eu...normal era ca prin anularea grilelor la toti sa se scada cele 10 puncte...toti pastram pozitia obtinuta in urma concursului...nu ca la loterie...cine a raspuns gresit castiga...puteau sa scada si 50 de puncte la toti, importanta era doar pastrarea ordinei...chiar daca celui care a raspuns de o puncte la acele intrebari ii scadeau 10 puncte nu conta ...practic prin anularea intrebarilor inseamna ca ele nu exista..deci punctajul maxim care ar fi putut fi obtinut la acest minunat examen este 940...eu nu vad nici o aberatie in ceea ce spun eu aici...nu conteaza numarul punctelor scazute...ca sunt 10-20...atata timp cat se aplica aceeasi regula pentru toti...aceleasi avantaje si dezavantaje...si se mentine pozitia obtinuta initial....sa puna domiile sale clasamentul inainte de contestaii si dupa contestatii...cum motiveaza dansii ca unii concurenti care initial au avut pozitia 50 sa ajunga la 100 doar pentru ca au avut raspuns corect?cat de aberant si ilogic...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: punctaje bucuresti

Postby rox » Thu Nov 24, 2011 12:00 pm

normal ar fi sa nu existe intrebari gresite. asta daca ne bazam pe normalitate.
apoi, daca totusi exista, normal ar fi sa se porneasca de la premiza ca e un examen cu 198 de intrebari si punctajul maxim 950....
DAR, din moment ce de ani la rand se intampla aceleasi lucruri, si in fiecare an nu le-a pasat decat celor direct vizati, de ce va mai mirati? anul trecut cand colegii nostri aveau exact aceeasi problema, unii dintre noi habar nu aveau si ii durea in cot.... acum se revolta ca ei vor sa fie corect. Pai, ce sa vezi, poate daca am fi facut ceva serios cu totii la un moment dat, ar fi fost corect, asa.... fiecare isi vede strict interesul lui, cei din anii mai mici nu se baga, cei mai mari au alte treburi, si tot asa...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

ana1
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 24, 2011 10:00 am

Re: punctaje bucuresti

Postby ana1 » Thu Nov 24, 2011 12:12 pm

nu neaparat normal ci corect pentru noi cei care cu greu poate la mila parintilor am cheltuit o groaza de bani...jumatate din minunatul salariu de rezident pentru a palti inscrierea la examen, sa fi avut domiile sale macar bunul simt sa conceapa niste grile corecte ...eu inteleg si ceea ce spun cei care s-au revoltat mai devreme...recorecteaza grilele...se scad intrebarile respective...clar ai avut 8 puncte le-ai pierdut...conteaza doar cele 198 de intrebari ramase....macar sa existe putin bun simt din partea lor sa-si asume greseala si sa aloce niste motive aberante pentru ca nu au fost in stare sa faca niste amarate de grile....

rhodococcus
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:40 pm

Re: punctaje bucuresti

Postby rhodococcus » Thu Nov 24, 2011 12:25 pm

@ana1 : tu crezi ca daca -i mai pui acum in banci sa dea rezi , distinsii profi din comisie mai iau specialitatiile in care sunt profesori ? ma indoiesc ....


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests