ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

gingerMCR
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Oct 08, 2011 6:29 pm

ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

Postby gingerMCR » Sat Oct 08, 2011 6:38 pm

La un interview cu un recrutor de medici, asistenti si farmacisti (pentru UK si Irlanda) mi s-a zis ca dupa absolvirea facultatii de medicina dentara (sunt in anul 6), pentru a lucra in UK trebuie sa am minim 2 ani experienta ca medic dentist, adica sa lucrez aici in Romania, apoi sa ma inscriu la GDC si doar dupa aceea pot pleca sa lucrez in UK. Experienta inseamna sa lucrezi langa un medic inscris la Colegiul Medicilor? sau as putea face 3 ani de rezi? am inteles ca nu se recunoaste specializarea de rezi facuta in Romania, dar nici cei 3 ani nu intra la 'experienta'? Sau eventual un rezi facut in Ungaria? astept orice fel de informatie! :allright:

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

Postby burlacelul » Sat Oct 08, 2011 7:12 pm

Nu prea stiu despre stoma dar pot sa iti spun ca orice specializare obtinuta in Ro dupa intrarea Romaniei in UE se recunoaste automat oriunde in UE. Tu te-ai intalnit cu o firma privata care ia comisioane. Cum la ora actuala balta e plina de peste in Romania, pescarii pun conditii care le usureaza lor munca si le maximizeaza profitul. Daca vrei sa iti maximizezi sansele de a veni un UK, cauta pe diferite filiere. Inscriete in primul rand in Colegiul dentistilor? de aici. Odata ce esti inscris poti profesa. Nu crede tot ce iti spun firmele de recrutare. Stiu, e greu sa discerni esenta informatiei dintr-un sistem total strain pt tine dar se poate razbate si se poate razbate bine doar cu facultatea. Cel mai bine ar fi sa te inscrii in training (rezi) aici. Firmele de recrutare nu scot nici un penny din programele de training, deci nu iti vor da nici o info despre asta. Le dauneaza afacerii lor.
Succes!

gingerMCR
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Oct 08, 2011 6:29 pm

Re: ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

Postby gingerMCR » Sun Oct 09, 2011 5:36 am

multumesc mult! Mi-am dat seama ca nu e usor sa-ti gasesti un loc de munca inafara granitelor. macar am avantajul ca ador limbile straine si din cate am vazut, asta conteaza enorm pentru ei! Despre retinerea de comisioane am auzit si eu si imi displace total! Normal ca mi-ar fi mai usor sa fac rezi aici si sa incep sa lucrez. Daca as castiga suficient sa am o viata decenta si (dupa cei 6 ani de chin de luptat dupa bursa) sa pot sa respir usurata ca a meritat, nu m-as mai zbate sa plec din tara. Dar, nu-mi pot imagina viitorul in tara asta, dupa cum stau lucrurile la ora actuala! din pacate :(

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

Postby burlacelul » Sun Oct 09, 2011 9:39 am

E frumos si in Romania. Eu am amintiri frumoase din spitalul in care am lucrat. Banii nu sunt totul. Demnitatea e mai importanta si din pacate Romania ti-o refuza.

gingerMCR
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Oct 08, 2011 6:29 pm

Re: ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

Postby gingerMCR » Sun Oct 09, 2011 12:18 pm

Asa e. Oricum, voi continua sa caut pe net ceva oferte si sa ma informez. Daca asa e dat, voi putea pleca in UK, iar daca nu, se va rezolva altfel! :) pacat ca sistemul lor de invatamant e diferit fata de cel de aici. Ar fi bine sa existe unul universal, macar la medicina, sa-nvete suedezul ce invata si ucranianul si ar fi mai usor sa-ti cauti loc de munca oriunde in Europa! dar asta e :roll:

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

Postby burlacelul » Sun Oct 09, 2011 12:22 pm

Nu, nu e pacat. Suntem diferiti si asta e esenta vietii. Daca vrei sa pleci n UK atunci asa ti-e dat. Nu ai in cotro!

gingerMCR
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Oct 08, 2011 6:29 pm

Re: ce inseamna pentru cei din UK 'experience'

Postby gingerMCR » Sun Oct 09, 2011 7:15 pm

Nu intotdeauna drumul cel drept e si cel mai usor! eu nu ma dau batuta! daca mai aflii ceva, anunta-ma te rog! bafta si tie! si spor la munca! :allright:


Return to “UK”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests