Prostest contra homeopatiei

coltzul cu dileme
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Prostest contra homeopatiei

Postby Phat Skidz » Thu Feb 17, 2011 10:37 pm

and in the eyes of the jackal i say kaboom

pc7
elite
elite

Re: Supradoza de homeopate

Postby pc7 » Thu Feb 17, 2011 10:41 pm

si-au murit?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Re: Prostest contra homeopatiei

Postby Phat Skidz » Fri Feb 18, 2011 6:43 am

Am schimbat titlul. E vorba despre o manifestaţie împotriva homeopatiei. Se pare că faza cu Mubarac a declanşat o epidemie de sănătate mintală.

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Fri Feb 18, 2011 2:28 pm

eu am folosit un preparat homeopatic numit extractum de marmotum blanosum. si mi-a facut blana mai alba, mai stralucitoare. pe limba.
qpepsi.gif

drcraciun
elite
elite

Postby drcraciun » Fri Feb 18, 2011 3:20 pm

Eu am stat de vorba cu doi guru homeopati odata (unul roman si unul sud-american, parca, aflat in vizita de iluminare a altilor in Romania). Romanul (internist la baza si in plus si fitoterapeut) era mai tolerant si mai flexibil si se mai putea discuta cu el fata de sud-american care nu era medic si era dus cu pluta rau de tot. Poate o sa-mi vina chef odata sa povestesc si despre asta pe blog, am vrut doar sa prezint ideea principala a experientei mele personale (limitate dar totusi internationale) cu homeopatia.

187.92a
addicted
addicted

Postby 187.92a » Fri Feb 18, 2011 5:17 pm

marmotul wrote:eu am folosit un preparat homeopatic numit extractum de marmotum blanosum. si mi-a facut blana mai alba, mai stralucitoare. pe limba.

femelele marmote obtin extractul de marmot prin stwarcere si tu l-ai utilizat in ce fel?
lol

bai e f ok homeopatia, habar nu aveti. doar ca trb sa stiis a alegi pacientii

Mephistopheles
senior
senior

Postby Mephistopheles » Fri Feb 18, 2011 5:27 pm

homeopatia face bine la buzunar.
la pacienti face fix cat un placebo.
pescar de oameni

drcraciun
elite
elite

Postby drcraciun » Fri Feb 18, 2011 5:51 pm

Este voie sa ne intrebam sau sa ne dam opinia si despre alte metode de tratament alternativ ? (acupunctura, reflexologie, fitoterapie, etc...ca nu le stiu pe toate)

(Eu personal n-am nici o opinie pentru ca nu am nici o experienta in domeniu; despre singura experienta, teoretic-orala si aia, am zis deja mai sus. Dar poate ca altii au informatii si/sau opinii interesante.)

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Feb 18, 2011 11:33 pm

cand o sa vedeti un acupunctor adevarat, care si intelege nu doar tine minte niste puncte o sa cadeti in qur
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Mephistopheles
senior
senior

Postby Mephistopheles » Sat Feb 19, 2011 12:53 am

O fi, daca zici tu...
pescar de oameni

drcraciun
elite
elite

Postby drcraciun » Sat Feb 19, 2011 1:00 am

Eu am citit ca se poate face chiar anestezie pentru operatii doar cu acupunctura, dar nu-mi dau seama cum functioneaza si daca chiar se face pe undeva asta in zilele noastre.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Sat Feb 19, 2011 8:09 am

Nu ştiu cum sunt acupunctorii adevăraţi, dar mie mi-ar fi tare frică să las pe unul să înfigă ace în mine în Bucureşti.

Eu mă bucur de protestul ăla împotriva homeopatiei, şi îmi pare rău, tare rău, că medicii nu sunt în stare să ia atitudine împotriva şamanismelor ăstora.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Feb 19, 2011 6:08 pm

Cum sa ia atitudine? Medicii care au si competenta in homeopatie sunt foarte apreciati de pacienti.
Muma the Puma

b3
elite
elite

Postby b3 » Mon Feb 21, 2011 10:06 pm

vlad s. wrote:îmi pare rău, tare rău, că medicii nu sunt în stare să ia atitudine împotriva şamanismelor ăstora.

http://www.similima.com/homeoeurope.html

Cam exagerezi cu "samanisme"...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Feb 21, 2011 10:20 pm

...mai ales medicii de familie
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Feb 21, 2011 10:23 pm

Păi, nu văd în ce fel exagerez. Că medicii şi-au apropriat această pseudo-ştiinţă - ruşine lor.

vmc
elite
elite

Postby vmc » Mon Feb 21, 2011 10:25 pm

de ce crezi ca e o pseudo-stiinta?
nicht wahr?

Blegoo
elite
elite

Postby Blegoo » Mon Feb 21, 2011 10:26 pm

Io nu înțeleg asta cu protestu' la medicina alternativă.
Țuica fiartă încălzește?
Încălzește...
Face bine la răceală?
Face...
Lăsați-ne nene, să ne tratăm care cum vrem... nu mai salivați după șpăgi... voi doctorii ne dați numa' amărăli d-alea rele...
:D
"On the internet, nobody knows you're a dog"

vmc
elite
elite

Postby vmc » Mon Feb 21, 2011 10:27 pm

eu pot sa-ti garantez ca si tuica nefiarta incalzeste. pur stiintific, fara nici o vraja
nicht wahr?

amalia93
elder
elder

Postby amalia93 » Mon Feb 21, 2011 10:28 pm

bine ca nu e numai christmas aparuta pe imed. welcome, blegoule!

Blegoo
elite
elite

Postby Blegoo » Mon Feb 21, 2011 10:30 pm

vmc wrote:eu pot sa-ti garantez ca si tuica nefiarta incalzeste. pur stiintific, fara nici o vraja

Tu vorbești... SERIOS?
:shock: :shock: :shock:
(ia să încerc... - revin, alea - esperimentu' bate teoria!)

amalia93
elder
elder

Postby amalia93 » Mon Feb 21, 2011 10:34 pm

uite ,vlad, stiinta aici! tanti asta e vice la secularii astia. dupa traiectoria profesionala pe ca a avut-o inainte si dupa 89, eu as zice, ptiu,secularo! a vandut inainte, vinde si acum.
umanism secular, obviously.
admir-o!

http://www.ziare.com/tv/homeopatia-reme ... ploaie-695

Blegoo
elite
elite

Postby Blegoo » Mon Feb 21, 2011 11:21 pm

...hîc!...
confirmez ... că... hîc!... încălzește și la templtarula kamerii...
am textat și ku botcă.. hîc!... merge!
încerx cu uiscji acums... hîc!
trevin...

Serios, acuma... partea proastă e că e ca la locomotivă: trebe să tot bagi, ca să menții o temperatură cât-a-cât...
Adică, proverbul se adeverește: "Băutura-i bună, da' trebe' să te ții de ea!"

hîc...

vmc
elite
elite

Postby vmc » Tue Feb 22, 2011 12:01 am

Blegoo wrote:Tu vorbești... SERIOS?
:shock: :shock: :shock:
(ia să încerc... - revin, alea - esperimentu' bate teoria!)

recunosc ca am uitat sa pun niste smile-uri, dar vad ca ai purces la experiment si are efecte pozitive.
nicht wahr?

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Feb 22, 2011 6:38 am

amalia93 wrote:uite ,vlad, stiinta aici! tanti asta e vice la secularii astia. dupa traiectoria profesionala pe ca a avut-o inainte si dupa 89, eu as zice, ptiu,secularo! a vandut inainte, vinde si acum.
umanism secular, obviously.
admir-o!

http://www.ziare.com/tv/homeopatia-reme ... ploaie-695

Mda, recunosc că m-am speriat. Asta e, lumea o să bea şi mai multă homeopatie din asta fiartă.

b3
elite
elite

Postby b3 » Wed Feb 23, 2011 12:11 am

vlad, te tridentizezi. Ti-am dat un link ca se preda in facultati de medicina si tu zici ca nu demonstreaza nimic. Deci toate consiliile stiintifice din facultatile alea sunt varza, de accepta asa ceva ? O upgradezi totusi de la samanism la psedo-stiinta :) De ce are nevoie sa-i mai faci un upgrade ? :) Studii clinice ? http://www.facultyofhomeopathy.org/rese ... c_reviews/
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

187.92a
addicted
addicted

Postby 187.92a » Wed Feb 23, 2011 12:41 am

b3 wrote:vlad, te tridentizezi. Ti-am dat un link ca se preda in facultati de medicina si tu zici ca nu demonstreaza nimic.

daca zici ca linkurile lui b3 nu demonstreaza nimic esti d-al lui tridnet.

btw, cica dau super sponsorizari unii de pe homeop

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Feb 23, 2011 12:47 am

merge super, mai ales pentru medicii de familie
si pediatri
Muma the Puma

Mephistopheles
senior
senior

Postby Mephistopheles » Wed Feb 23, 2011 12:59 am

b3 wrote:vlad, te tridentizezi. Ti-am dat un link ca se preda in facultati de medicina si tu zici ca nu demonstreaza nimic. Deci toate consiliile stiintifice din facultatile alea sunt varza, de accepta asa ceva ? O upgradezi totusi de la samanism la psedo-stiinta :) De ce are nevoie sa-i mai faci un upgrade ? :) Studii clinice ? http://www.facultyofhomeopathy.org/rese ... c_reviews/

Io zic ca in maj cazurilor, nu e vba nij de samanism nij de pseudostiinta, ci pur si simplu de escrocherie.
Studiile din link-ul tau listeaza tratamentul cu Oscillococcinum ca fiind printre cele mai eficiente tratamente homeopatice verificate stiintific.
Poftim din prospectul preparatului, ingrosarile imi apartin:
http://www.efarma.ro/products.php?id=778
''Oscillococcinum
Compozitie
Autolizat filtrat de ficat si inima de Anas Barbariae (rata salbatica) dinamizat la a 200-a K. Excipienti: zaharoza si lactoza ; q.s.p. 1 doza de 1 g cu globule. ''

La o asemenea dilutie, e imposibil sa mai fie vreo molecula din rata aia in preparat. Sugar pill. Fix p..lacebo.
Pe langa asta, prospectul e misleading, lasa impresia ca ar contine o substanta activa.
Iar pe alt prospect: http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2819 , mai da si duma:
''Contraindicatii: hipersensibilitate la Anas Barbariae 200 K'' :lol: :lol: :lol:
pescar de oameni

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Feb 23, 2011 1:04 am

Si placebo-urile pot fi eficace in anumite cazuri.
Muma the Puma

Mephistopheles
senior
senior

Postby Mephistopheles » Wed Feb 23, 2011 1:14 am

pai sigur ca da. dar un medicament ce-l scoti pe piata ar trebui sa aiba un efect superior celui placebo, doar de aia se fac studiile alea comparative.
pescar de oameni

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Feb 23, 2011 6:55 am

Că există RCT care ar demonstra că homeopatia are vreun efect, mă face să cred că poţi face un RCT cu care să demonstrezi ce vrei tu, că gâştele sunt raţe, de ex. ("Gâştele au fost raţe mai mult decât placebo", etc).
Chiar şi aşa, am luat un studiu absolut la întâmplare din lista celor citate pe situl dat de b3, ăla cu oboseala cronică.
There is weak but equivocal evidence that the effects of homeopathic medicine are superior to placebo. Results also suggest that there may be nonspecific benefits from the homeopathic consultation. Further studies are needed to determine whether these differences hold in larger samples.

Cam aşa sunt toate concluziile tuturor studiilor care au ieşit favorabile homeopatiei. Ar cam fi ceva, e nevoie de mai multe studii.
Mai e un studiu cu negi acolo, ăla a ieşit că homeopatia n-are niciun efect.

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Wed Feb 23, 2011 8:25 am

hah
cam aşa sunt concluziilor tuturor studiilor, punct.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 23, 2011 10:24 am

There is weak but equivocal evidence that the effects of homeopathic medicine are superior to placebo. Results also suggest that there may be nonspecific benefits from the homeopathic consultation. Further studies are needed to determine whether these differences hold in larger samples.

Magia numerelor mici...:)

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Feb 23, 2011 10:50 am

Indeed.
Tapire, știu criticile aduse studiilor farmaceutice actuale, crede-mă, sunt de acord (cât mă duce capu) cu ele. Dar în homeopatie e chiar ridicul. În primul rând, premisa. Noile tratamente apar prin doo mecanisme: din întâmplare - cele mai eficace (penicilina, clorpromazina, etc), sau în urma unui raționament oarecare. Raționamentul din homeopatie este lipsit de orice logică. Dacă în remediile "tradiționale" ai putea să spui că observația empirică de-a lungul sutelor de ani o valora ceva, în homeopatie nu ai nici măcar atât. Întâmplător, homeopații au căzut pe o eficacitate simbolică foarte puternică (răul în cantități minuscule, cui pe cui scoate, teorii foarte vehiculate în sec. XIX). Teoria asta cu rău contra rău a folosit în multe încercări de tratamente în sec XIX. Spre exemplu, celebrul psihiatru Baillarger, experimentând cu noua invenție numită curent electric, și-a electrocutat singur timpanele. Făcând el asta, a observat că vede niște steluțe albastre pe dinaintea ochilor - deci niște mini-halucinații. Conform teoriei forței nervoase sau whatever, ce produce halucinații te și vindecă de ele: și dăi și curentează la greu timpanele bieților pacienți. E strict autentică faza (metoda e consemnată în Traite des Hallucinations, de H.Ey). Întâmplător, homeopatia nu făcea prea mult rău (altul decât cel de azi, când privează pacienții de tratamente care chiar au o eficacitate).

Iote aici. Un medic pediatru (!) vorbește despre tratamentul homeopat al anginei pectorale. Ne zice că e "foarte eficient", și că se poate urma și în paralel cu "tratamentul allopat". Nu zice nicăieri că mai înainte trebuie să te duci la cardiolog și să iei ce tratament îți dă ăla, ba chiar, din afirmația cu "se poate urma și în paralel cu..." deducem că tratamentul cardiologului e accesoriu. Pacientu săracu, nu știe. El se gândește că mai bine să ia niște homeopate din astea, că n-are reacții adverse și e "eficient", și doar dacă se împute treaba (vreun infarct, ceva), să treacă la medicamente.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 23, 2011 11:20 am

vlad s. wrote:Tapire, știu criticile aduse studiilor farmaceutice actuale, crede-mă, sunt de acord (cât mă duce capu) cu ele.

Pai hai sa facem o lista cu ele. Stiu foarte bine ca romanii se pricep la orice. Eu imi declar incompetenta pe anumite domenii.
Sigur ca nici o metoda de cunoastere nu e perfecta. Evident ca studiile pot fi imbunatatite. Generalizarea asta nu mi se pare corecta. Paranoia cum ca studiile farmaceutice sunt intentionat manevrate e ridicola.
Simplul fapt ca studiile astea sunt puricate si in fund de oameni mai destepti decat mine (FDA) ma face sa cred totusi ca paranoia din jurul studiilor farmaceutice s-ar putea sa nu fie justificata.
Sunt mii de studii care se desfasoara si se publica an de an. Numarul ridicol de mic de cazuri de misconduct in comparatie cu cantitatea uriasa de studii ma indreptateste sa cred ca sistemul de control functioneaza. Moreover, studiile din farma sunt mult mai atent supravegheate decat cercetarea academica unde exista din ce in ce mai multe cazuri de rezultate sa zicem alterate, din cauza presiunii publish or perish.
Revenim la homeopatie, simplul fapt ca premisa este/pare ridicula nu te indreptateste sa spui ca homeopatia e imposibil sa functioneze. Eu sunt de acord cu tine pe baza unui gut feeling ca toata povestea cu homeopatie e o prostie.
Ar trebui sa incetam sa mai consideram homeopatia drept tratament. Tratamentul homeopatic nu e supus regulilor care se aplica pentru celelalt medicamente (studii clinice aprobate/analizate de autoritati) in ceea ce priveste eficacitatea. Nu ca nu sunt eficace, dar pur si simplu nu sunt date reliable in legatura cu eficacitatea.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Feb 23, 2011 12:19 pm

Păi tocmai, că e considerat tratament, medicii îl dau, etc. Nu e în niciun ghid pentru nicio boală, dar tot e considerat tratament.
Nu mă refer la paranoia și misconduct, ci chiar la "paradigma" actuală, cu RCT, metaanalize, tot sistemul. Tot în termenii lui Thomas Kuhn, ar fi timpul pentru o revoluție. Simplul fapt că există RCT favorabile metaanalizelor este o anomalie. Și nu e singura. La un moment dat, ar trebui să fie suficiente anomalii ca să se schimbe ceva și să progresăm.

Mephistopheles
senior
senior

Postby Mephistopheles » Wed Feb 23, 2011 3:44 pm

vlad s. wrote: Tot în termenii lui Thomas Kuhn, ar fi timpul pentru o revoluție.

Si Bela Kuhn a zis ca ar fi timpul pt o revolutie, si uite cum a sfarsit. :lol:

melania wrote:Revenim la homeopatie, simplul fapt ca premisa este/pare ridicula nu te indreptateste sa spui ca homeopatia e imposibil sa functioneze. Eu sunt de acord cu tine pe baza unui gut feeling ca toata povestea cu homeopatie e o prostie.

Dupa cum zicea si vlad intr-un post, very difficult to prove a negative, oricat de absurd ar fi. Si dupa toate datele disponibile la ora actuala, pare absurd ca preparatele homeopatice sa aiba vreun efect. Deci educated guess rather than gut feeling.
Eu fiind practician, nu cercetator, sunt oricum heuristically inclined.
Si, pana la revolutia stiintifica, fac si eu ce pot adica recomand calduros pacientilor sa nu dea banii pe prostii si sa mearga la medic cand au o problema. Simplu.
pescar de oameni

amalia93
elder
elder

Postby amalia93 » Wed Feb 23, 2011 3:54 pm

voi ignorati cel mai simplu si important lucru: pacientul nu vine la voi pentru fundamentari stiintifice, ci ca sa se simta mai bine. placebo sau nu, homeopatia a functionat in foarte multe cazuri, si daca ar fi hipnoza in masa, dar cu rezultate pozitive, nu ar trebui sa va impotriviti. pe mine nu ma intereseaza de ce m-am facut bine ci CA m-am facut bine. restul e blabla de medicicarevorcutotdinadinsulsafieoamenidestiinta.imi amintesc de un reputat specialist ati care zicea: in cazul asta, merge asta, habar nu am de ce, dar merge.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 23, 2011 4:09 pm

Ca sa spui ca 'merge' iti trebuie o baza stiintifica. Nu poti sa extrapolezi de la un pacient la altul. Ca sa vezi daca un tratament e bun, trebuie sa il incerci la cat mai multi pacienti si apoi sa tragi o concluzie bazata pe o analiza de risc si beneficii. Cu cat mai multi in analiza, cu atat mai bine. Ce face specialistul ala nu e medicina e vrajitorie.
Eu nu as protesta impotriva homeopatiei, as ignora-o pana cand vor exista date reliable care sa arate efficacy si safety.

Return to “Discutii pe bune”