Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

surg2003
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Jul 30, 2010 6:27 pm

Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby surg2003 » Fri Jul 30, 2010 6:46 pm

Hai sa va zic eu una tare! Abia ce m-am intors din Londra unde m-am dus pentru ID check la invitatia GMC care in prealabil mi-a verificat documentele trimise, inclusiv copia dupa pasaport.
Paranteza: pasaportul este de tip nou, eliberat in mai 2010 pentru ca cel vechi expirase.
Si ajung la sediul GMC din Londra, mi se verifica toate actele care sunt regulamai putin...PASAPORTUL CARE ESTE PREA NOU SI TIPUL ASTA DE PASAPORT NU EXISTA IN BAZA LOR DE DATE!!!!!!!!!!!!!!
ID checkul a continuat fara a primi confirmarea de inscriere in GMC. Au nevoie de confirmare de la consulatul Romaniei ca pasaportul este autentic( IntelligenceService-ul lor au trimis copia dupa pasaportul meu consulatului roman) .
In dorinta de a grabi lucrurile putin am fost ieri la Consulatul Romaniei in Londra si am rugat eliberarea unei scrisori oficiale prin care sa se confime autenticitatea lui dar mi s-a ras in nas (pe buna dreptate de altfel) ca asa ceva este absurd...atat timp cat am putut trece granita UK in aeroport (poti trece doar cu buletinul nu mai zic de pasaport).
A....alta faza draguta...in dorinta de ama "identifica" mi-au cerut si buletinul pe care in mod normal nici nu era obligatoriu sa-l am intrucat ei spun clar k nu accepta ID cards.....dar l-am avut dar n-a fost bun k era model vechi (eliberat in 1995) si nu avea nush ce timbru fosforescent pe el.
Inaintea mea a mai fost un coleg tot roman cu care insa nu am putut lua legatura acolo pentru k eu am fost preluata de alt operator si am inteles k a avut exact aceeasi problema.
Intrebarea mea este daca mai exista persoane aflate in situatia mai sus descrisa si ce este de facut pentru a depasi situatia de un ***** absolut. De acolo mi s-a sugerat subtil sa fac o reclamatie scrisa adresata GMC (care sa scrie in titlu complaint pentru a fi preluata imediat) si in care sa ne spunem povestea frustranta. Ma gandesc ca daca mai exista persoane cu aceeasi belea si facem cat mai multe reclamatii scrise (insist reclamatii scrise pt k sunt obligati sa raspunda) poate se remediaza situatia, adica sa accepte pasapoartele biometrice.
Consider ca este nedrept si deopotriva frustrant sa ajung atat de departe in tot procesul asta si sa nu pot merge mai departe din cauza unei flaw in sistem....absurda de altfel.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby zubenelgenubi » Fri Jul 30, 2010 7:07 pm

Dar chiar nu se poate face inscrierea la GMC fara pasaport? Pe site scrie ceva de genu,
citez:
You will be asked to provide details of your signed EEA or Swiss passport.
Alternatively, if you have a national identity card, you can use this as proof of your identity. Your national identity card must include a photograph and clearly state your nationality.
Incheiat citatul.
Deci, ori imi scapa mie ceva, ori...
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

surg2003
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Jul 30, 2010 6:27 pm

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby surg2003 » Fri Jul 30, 2010 7:24 pm

To proceed with your application please print this email and return it to us by post with copies of the documents listed below.

Please enclose them in the order listed and place a tick next to the document to confirm you have enclosed a copy:

1. Passport - Enclosed [ ]

Please note that we do not accept identity cards.


asta este extras din mailul lor in care mi se insira ce acte tb sa le trimit......deci pasaportul este obligatoriu

chloe
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri May 14, 2010 12:08 pm

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby chloe » Tue Aug 03, 2010 2:13 pm

surg2003 wrote:To proceed with your application please print this email and return it to us by post with copies of the documents listed below.

Please enclose them in the order listed and place a tick next to the document to confirm you have enclosed a copy:

1. Passport - Enclosed [ ]

Please note that we do not accept identity cards.


asta este extras din mailul lor in care mi se insira ce acte tb sa le trimit......deci pasaportul este obligatoriu


Exact! Si mie mi-au scris la fel. Nu accepta carti de identitate.

surg2003
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Jul 30, 2010 6:27 pm

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby surg2003 » Wed Aug 04, 2010 3:19 pm

Din cate am inteles eu britanicii au o problema cu pasapoartele biometrice in general....nu le "plac" ca sa zicem asa. Cu toate astea nu e vina mea k pasaport din asta imi da tarisoara mea.
Speram sa mai fie cineva pe aici care sa fi patit la fel... :( somebody?
Si ca sa raspund colegului/colegei...desi spun ca ID card-urile nu sunt acceptate nu strica sa-l aveti la purtator desi daca e model mai vechi tot nu e bun(nu stiu exact din ce an accepta ei buletinele k din '95 nu le prieshte).

surg2003
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Jul 30, 2010 6:27 pm

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby surg2003 » Thu Aug 12, 2010 6:57 pm

In sfarsit pasaportul mi-a fost verficat si am primit confirmarea de inscriere in GMC.....a durat 9 zile lucratoare de cand cei din UK au solicitat verificarea pasaportului la Directia generala de pasapoarte si raspunsul final.....which is not that bad afterall :peace: .
Succes tuturor!

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby VoxEgo » Fri Aug 13, 2010 5:41 pm

Felicitari, bine ca nu ai asteptat mai mult :)
the Earth is flat

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby Sz11 » Sat Oct 02, 2010 12:05 am

surg2003 wrote:In sfarsit pasaportul mi-a fost verficat si am primit confirmarea de inscriere in GMC.....


datorita tie restu' care vor/vom pleca in UK nu vor/vom avea probleme cu noile pasapoarte..multumim!
succes in anglia!
FY sau deja ST? :)

drsvoice
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Oct 08, 2009 2:44 pm

Re: Pasaportul biometric si inscrierea in GMC

Postby drsvoice » Tue Mar 13, 2012 10:23 pm

in sept 2011 aceasta problema fusese rezolvata.


Return to “UK”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests