Cum ai dori sa dai rezi 2004?

iarba verde de acasa
And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Sun Jun 13, 2004 9:45 pm

Da Thorr , de cand ai plecat forumul era alb-negru.Dar vezi ca s-au pus astia pe cenzurat mesajele :D .Pt. tine ceea mai buna cenzura ar fi ca administratorii sa-ti inlocuiasca toti ck si k cu un simplu c. :lol: Cred ca ar fi distractiv.

Ps Cand vei da cu replay-ul , te rog nu da tare.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Jun 13, 2004 10:34 pm

curat "alb-negru"

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Sun Jun 13, 2004 11:16 pm

Ma thorr baiatule tu ori esti beat ori taticu psd-ist a a luat-o in bot la alegeri ori esti tu prost din familie de frustrati si nespalati la gura ca si tine ca de... de asta umbli tu cu kakatul in gura si nu mai reusesti sa il inghiti!!!
esti tare in gura frustratule dar chestia cu thorr ascunde o frustrare de incapacitat fizic si mintal!!!
nu ma obosesc sa iti explic tie nespalatule unde am fost eu cand a aparut problema cu rez 2003 si cu preparatorii.
pt cultura ta generala care nu depaseste vocabularul unui aurolac drogat si mancator de ***** in 1996 fiind an electoral s-au facut suplimentari de locuri la rez!!!
toate lucrurile pe care mi le-ai spus, eu le dedic mamicutei tale dobitocule cu varf si indesat dar poate nu merita saraca sa sufere din cauza unui mistocar de doi bani care se crede smecher dar ma rog mai intai sa-si stearga meconiul din gura si apoi sa se apuce sa traga putin de fiare ca o sa aiba nevoie cu atitudinea asta!!!
eu iti propun sa ne intalnim si sa discutam problema asta daca esti asa de barbat cum pretinzi sa te vad eu cat de cocos esti tu ma kakaciosule!!!
oricum nu mai vreau sa ma obosesc sa iti scriu ca oricum la creierul tau de mamaligar frustrat de propria imagine nu cred ca merita!!!
dute vere si bea o bere nu te mai prosti, nu intreseaza pe nimeni UNDE SI CE AI FACUT TU oricum ai facut pentru tine, pardon ai facut PE tine si pe neamul tau.
AUZI TU CE SUPARAT ESTE EL ...... EL CARE S-A ZBATUT PENTRU NOI S-A SACRIFICAT a mancat ***** si noi nu il bagam in seama, noi l-am bagat dar l-am bagat in masa, si auzi ma mucosule stergete la gura , ka e plina de *****!!!
toate cele bune si nu uita sa te mai zbati pentru noi ca te vom rasplati
KRETINULE


IMI CER SCUZE TUTUROR ( mai putin mancatorilor de fecaloame) PENTRU LIBAJUL FOLOSIT. nu trebuia totusi sa ma cobor la inaltimea lui.
trebuie sa il in teleg!! ATATA POATE.... NU-I CERE PROSTULUI CEEA CE NU ARE .......
The Godfather

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Mon Jun 14, 2004 7:26 am

eu iti propun sa ne intalnim si sa discutam problema asta daca esti asa de barbat cum pretinzi sa te vad eu cat de cocos esti tu ma kakaciosule!!!


ora shi lockul fraiere!
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Mon Jun 14, 2004 7:28 am

...asigura-te inainte!

...roman prost!
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Mon Jun 14, 2004 10:18 am

s-a suparat Fecalomul!!!!
DA EU SUNT ROMAN!!! tu ce esti ma mucosule???!!!
esti frustrat!!!!
eu sa ma asigur??????? :lol: :lol: :lol: :lol:
ma fecalom ma.... dute la stomatolog poate iti va face reducere pentru toti dintii ca ti scot pe toti!!!vino frate la Brasov te astept in gara sau oriunde altundeva la 16:00 maine daca te tin testiculele!!!
poatre imi spui si mie de unde ai invatat tu sa te iei as de smecher de toti , probabil nu ti-a bagat nimeni un pumn in gura vericule!!! te tept!!!
The Godfather

io
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Aug 11, 2003 11:32 pm

Postby io » Mon Jun 14, 2004 10:47 am

Ma dezamagiti! Ce limbaj vulgar!
Daca unii nu pot gandii nu inseamna ca altii (xodos) trebuie sa se ia dupa ei.
Mai bine lasati-l in pace pe thorr asta si gata. Ce va bateti capul cu tot felul de prostii!

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Mon Jun 14, 2004 11:11 am

Ai dreptate IO !!!
in loc sa vad de lucruri serioase imi pierd timpul!!!
scuze
The Godfather

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Mon Jun 14, 2004 11:35 am

xodos wrote:s-a suparat Fecalomul!!!!
DA EU SUNT ROMAN!!! tu ce esti ma mucosule???!!!
esti frustrat!!!!
eu sa ma asigur??????? :lol: :lol: :lol: :lol:
ma fecalom ma.... dute la stomatolog poate iti va face reducere pentru toti dintii ca ti scot pe toti!!!vino frate la Brasov te astept in gara sau oriunde altundeva la 16:00 maine daca te tin testiculele!!!
poatre imi spui si mie de unde ai invatat tu sa te iei as de smecher de toti , probabil nu ti-a bagat nimeni un pumn in gura vericule!!! te tept!!!


pisickutz...ia-o moale ka ai sa kazi in "near drowning" shi din kate shtiu eu prin brashov, o sa-tz bage un hemisuccinat pe vena (asta dack-or sa reusheascka s-o prinda) dacka nu, in kurul ala mare de vadana, shi o sa te lase sa te zvarckoleshti sufockat de propriul tau sckuipat....

Dacka dupa 6 ani de medicina singurul element pe kare il potzi asocia profilului meu psihologick e "frustrarea" atunci e grav pisickutz...trebuie sa urmezi un kurs de "reeduckare" shi te sfatuiesck sa incepi ku ala de infirmiere...by the way, shtii kare e koncentratzia de Klor ionick in solutzia de spalat podele?...nah ka ackum ai o ockupatzie

Ar fi util pentru tine "ROMAN" sadea sa shtii sa sckrii totushi romaneshte...de aceea, in infinita mea marinimie itzi vand un pont..."dute" se sckrie defapt "du-te"... dar tu potzi sa sckrii inkontinuare "dute" ca a o "semnatura" a originii tale moshneneshti, de tzaran prost, rau shi fudul stramutat dintr-un bordei de lut la etajul 10. Este dovedit statistick ka shockul sckimbarii mediului habitual, dispare in kam 2 generatzii...deci ku putzin norock, potzi spera la nisckai dovezi de civilizatzie shi evolutzie abia la progeniturile tale (sa nu kumva sa ai "high hopes" shi sa speri la cine shtie ce; dacka li se sckurteaza koada ku vreo 2 cm shi incep sa se inckaltze mackar de sarbatori va fi o mare vicktorie).

Toata viatza m-am luat "de smecher" de proshti ka tine. Nu m-a invatzat nimick altceva deckat depresia frustranta ce mi-o kreaza disckursul unui oligofren ka tine.

Packat ka eshti tockmai in Brashov. Speram sa fii p'aci prin Bukale. Kiar aveam o "iesplozie" in stanga shi aveam kef sa mardesck un dobitock...

Da poate poate...

pana atunci...

knorr muiutz shi mult mult fainos ku lapte.... :D
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jun 14, 2004 11:43 am

..ma scuzi xodos..dar trebuisa ii iau partea cumva lui thor...are dreptate..descoperirea frustrarii lui ascunse nu poate fi singurul lucru pe care l-ai invatzat in 6 ani de facultate....pentru ca asta nu tine de facultate..tine de cei 7 ani de acasa...dar cum sigur ai invatzat sa maninci(poate ca nu cu tacamuri ca orice om ci cu mana..dar, in fine, ai invatzat) tot in astia 7 ani..nu o sa te poata acuza ca singurl lucru invatzat acasa e ca el e un frustrat (imi cer scuze inca o data ..dar cred ca e mai corecta varianta mea :) )
REVENITZI bai la topic ca se supara victoras si va pune sa stati la coltz pe amindoi :)
Wake up and smell the roses

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Mon Jun 14, 2004 12:04 pm

io wrote:Ma dezamagiti! Ce limbaj vulgar!
Daca unii nu pot gandii nu inseamna ca altii (xodos) trebuie sa se ia dupa ei.
Mai bine lasati-l in pace pe thorr asta si gata. Ce va bateti capul cu tot felul de prostii!


Unele fiintze au nevoie de un limbaj pe intelesu´lor ca sa percuteze ceva.

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Mon Jun 14, 2004 12:07 pm

thorr toate cele bune mamicutei tale!!!
vezi sa nu explodezi!!!
am mai linistit eu smecheri ca tine !!!
din respect pentru colegii de pe forum nu mai iti scriu niste dedicatii!!
ai dreptate la faza cu frustratul ar fi trebuit sa iti scriu o caracterizare mai consistenta!!!
insa tu nu meriti nici macar sa te injure cineva!!!
te astept in Brasov, dar numai vorba de tine!!!

oricum poate ne vedem in Bukale ca am stat doar 28 de ani acolo!

iti multumim pt informatiile pe care ni le dai sunt foarte utile !!
The Godfather

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Mon Jun 14, 2004 12:11 pm

Nu ca as crede tot ce apare in VM dar in nr de vineri la posta redactiei pg 9 se spune:´´Sigur ca ar fi fost cazul sa fi aparut publicatia pt rezidentiat....... dar la unele UMF-uri persista diverse probleme...´´

Sa insemne asta ca pana nu se definitiveaza alegerile nu vedem metodologia :?:

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jun 14, 2004 12:33 pm

si asta depinde de ministere...nu e asa?
Wake up and smell the roses

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jun 14, 2004 3:24 pm

ma cam dezamagiti. Dar ma rog, e treaba voastra.daca voi vreti sa intrati in dezbateri personale, nu obiectez, aveti tot dreptul.numai ca pe mine nu ma prea intereseaza.Am crezut ca aflu ceva intrind sia azi pe site, dar singurulu lucru nou a fost cearta dintre Thorr si xodos. :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Mon Jun 14, 2004 4:25 pm

Kamikazee wrote:si asta depinde de ministere...nu e asa?


Draku mai stie :!: :?: Din articol se pare ca depinde de UMF-uri.

Ministru, Popa,Umf , minister o abrambureala totala. :evil:

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Mon Jun 14, 2004 10:38 pm

pe aici nu exista OPi/admin sa mai tempereze spiritele?! Folositi mailul,mircul etc ... ce spuneti?! :?:
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Jun 17, 2004 1:24 pm

Hai, mai oameni buni...Chiar nu mai pare nici o nuotate.Mie cel putin mi se pare ca au trecut luni intregi de cind ne tot amageste cu "saptamana viitoare"....
Cu trimitere la topicul forumului, eu NU asa vreau sa se desfasoare examenul de rezidentiat.Voi ce ziceti?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
efemerix
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Jan 05, 2004 2:50 am
Location: terra

Postby efemerix » Sun Jun 20, 2004 12:58 pm

sunt foarte multe mesaje TOTAL IN AFARA SUBIECTULUI, chiar personale si deloc in legatura cu rezidentiatul. ROG ADMINISTRATORUL SA SCOATA SI SA DEA AVERTISMENT CELOR CARE AU LIPSA DE BUN SIMT SI IMATURITATEA DE A POSTA PE UN FORUM AL MEDICINEI.
CE OBSERBV ESTE CA LA REZIDENTIAT TREBUIE INTRODUS SI UN TEST DE TESTARE A MORALITATII.
pentru cei care inca va mai intereseaza sa facem o intrunire vezi la topicul" rezidenti organizati-va!" cateva propuneri practice.
va salut, buna inspiratie si aplicatie!
n-ai reusit? continua! ai reusit ? continua!....

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sun Jun 20, 2004 1:38 pm

Treba e ca timpul trece, trece si noi tot nu stim la ce sa ne asteptam de la rezi de anul acesta.
Cum a mai mentionat cineva, important in momentul de fata e sa stam cu burta pe carte si sa citim, pentru ca indiferent cum sau sub ce forma va fi rezi, numai invatand vom putea fce fata.Cel putin doar asta putem face pana se miloseste cineva si ne da odata metodologia aia spurcata.!!! :twisted:
In momentul de fata eu sunt inca in dubiu la ce specialitati sa dau.Anul trecut am invatat pentru chirurgicale si mi-as dori sa incerc tot acolo si anul asta.Dar daca se dau foarte putine locuri pe chiru(ceea ce e cumva de asteptat) si apar mai multe locuri pe medicale care m-ar tenta, schimb. Toti stim bine cat e diferita bibliografia...... Deci pana nu ne afiseaza tembelii astia ceva concret, imi ramane sa repet subiectele comune. :roll:
Si atunci, cat va mai trebui sa astept, ca deja ma inervez si asteptand. :x
Nu stiu voi cum sunteti cu asta, dar pe mine chiar incepe sa ma scoata din sarite. :x
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Mon Jun 21, 2004 3:13 pm

Nu stiu dar mie mi se pare normal ca cei terminat 6 ani de medicina (si aici intra zeci de ore de clinica, de contact nemijlocit cu bolavul-si ai invatat atata) sa conteze la ceva...nu doar la completarea unei foi matricole. De asemenea, de ce trebuie sa invatam pentru licenta? Care e logica? Unde e concurenta de la licenta? De ce nu se combina cele 2 examene (licenta-rezi eventula media din facultate) pt ca un absolvent trebuie sa fie numit medic rezident nu numai pt ca a invatat 3 luni pt rezi ci recunoasterea lui ca medic rezident ar trebui sa se faca tinand cont de ce a invatat in facultate, pt ca aici practic a acumulat practic tot ce stie pana la momentul intrarii in rezidentiat.
Sau sa se renunte practic la licenta si admiterea in rezidentiat sa se faca in functie de media de absolvire a celor 6 ani de medicina si a Examenului National de Licenta in Medicina.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Jun 21, 2004 3:38 pm

Adica studentii cu pedigree sa ia automat primele locuri la rezi ?

Da, ar fi o alternativa interesanta la preparatoriatul lor care îi duce tot acolo. :D

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Mon Jun 21, 2004 6:55 pm

Am impresia ca unii spun o kestie si apoi o gandesc...daca... :roll:
Cred ca postul lui Horny*** e de genul acesta....
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Mon Jun 21, 2004 8:22 pm

Iam cred ca nu ai inteles nimic din ce am scris.
George daca mi-ai gasi niste argumente si m-ai convinge ca nu e asa, iti dau o bere. E usor sa spui ca nu am dreptate si sa spui ca scriu fara sa gandesc dar cred ca eu gandesc mai departe decat poti vedea tu.
Spune-mi: tu pentru ce dai licenta? La ce foloseste licenta? De ce ai invatat in facultate? Poti sa dai toate examenele in restanta si le iei cu 5, sa nu calci pe la stagiu nici macar o ora in fac si sa ai o diploma de doctor in mana la sfarsit, sa inveti 200 de grile si sa hacuiesti oamenii.
Daca tie asta ti se pare ok, nu mai vezi de la mine nici o bere. :D
Si de nervi, m-am infestat si cu "practic".Cred ca de la Antena1 mi se trage.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Jun 21, 2004 8:35 pm

Mai partial ai dreptate, dar si asa cele mai multe note se dau cum se dau...Daca ar conta media celor 6 ani, sa vezi atunci pile si pachetele si dolari pentru note mari...
Ce zici tu acolo s-ar aplica numai in conditiile unor evaluari corecte, ceea ce nu prea e cazul acuma.

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Mon Jun 21, 2004 11:27 pm

Daca as fi "graduat"prin Marea Britanie pe undeva...as fi fost de acord cu tine...Din pacate,nu am nici un nume sonor,nici cont gras in banca etc...
si crede-ma ca nu am trecut ca gasca prin facultate....De ce imi dau licenta?! Din acelasi motiv pentru care o da oricine- ca sa pot practica aceasta meserie ptr care m-am pregartit in facultate...De ce dau rezidentiatul?! Ca sa pot practica in alta parte decat intr-un cabinet scolar sau vreo comuna uitata de lume...
De ce sunt contra opiniei tale si am zis ca nu ai gandit f. mult?! Se pare ca tu traiesti in alta dimensiune...Eu stiu ca in astia 6 anu de facultate am inghitit multe noduri amare vazand niste colegi cu nume sonore cum vin si trec in fata ta cu zambetul pe buze ptr un 10 la un ex la care habar nu aveau cu ce se mananca...Si , ai vrea sa fiu de acord cu propunerile tale??? :roll:
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Mon Jun 21, 2004 11:28 pm

Am uitat sa iti spun ca am avut si colegi foarte bine pregatiti la anumite materii si care la celelalte nu veneau decat sa isi obtina o nota de trecere...exista si reversul medaliei,nu?!
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Tue Jun 22, 2004 12:28 am

aveti amandoi dreptate in felul vostru!!
in Romania nu prea exista pozitia de medic generalist!
esti medic numai dupa ce ai terminat rezidentiatul, facultatea fiind conditia de a putea sustine rezidentiatu!
la alte facultati nu este asa ASE, DREPT, MED VETERINARA, ETC...
sunt deacord ca examenul de licenta este un stres in plus !
nu cred ca exista absolvent de medicina care sa nu se gandeasca la rezidentiat!
in ceea ce priveste media anilor este putin cam subiectiva aprecierea!
cel putin in Romania!
asta este vrem nu vrem trebuie sa dam rezidentiatul ca sa avem o meserie ( dupa 6 ani de facultate) ca doar cu diploma de licenta nu poti avea un viitor!
The Godfather

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Jun 22, 2004 12:52 am

La noi notele din timpul facultatii s-au luat si asa si asa.Intelegeti.
Licenta, la fel.Unii care au fost vai de capul lor in timpul facultatii au luat notele cele mai mari, latii, ca de exemplu seful de promotie a primit aproape nota cea mai mica.Cauzele sunt lesne de inteles.
Eu personal am fost foarte aprig deposedata de punctele mele de la licenta, ceea ce a fost o porcarie si mai mare a fost ca nici dupa contestatie nu am rezolvat nimic, nici dupa multele mele afisari si audiente care au urmat.
Ideea e ca media facultatii, la fel ce si licenta, sunt inimaginabil de subiective, si sunt convins ca nu numai la mine in centru ci si la rstul universitatilor.Ziceti daca nu e asa!
Insa nici mie nu mi se pare chiar corect sa fim catalogati numai dupa 3 luni de invatat si 200 de grile.
Ar fi bine sa se gaseasca cumva calea de mijloc..... :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Wed Jun 23, 2004 12:54 pm

" Q: What's the worst thing good men could do in the face of EVIL?
A: ...TO DO NOTHING!"

Eh dragilor, atzi fost cl putzi 6 ani in fatza raului shi, buni sau rai, orickum nu mai are nici o importantza, NU ATZI FACKUT NIMICK. Si contnuatzi sa nu facetzi nimick asckunzandu-va in spatele unui "behaviour" de "good fellows", impartzindu-va zambete shi aprecieri, packalindu-va cu holograma mult doritei normalitatzi.
Dv trebuie sa realizatzi ka perseverand in a NU FACE NIMICK, konsimtzitzi sa pierdetzi definitiv 6 ani din viatza. Dv trebuie sa konshtientizatzi ka diploma taiata ciuntit de o seckretara de la recktorat, nu inseamna absolut nimick deckat tockmai dovada acestei pierderi de timp.

Cea mai mare "viktorie" a komunismului in Romania este tokmai aceasta uimitoare kapacitate a romanului de a se mintzi pe el insushi...


Bye Bye
:byebye:
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

dora
Posts: 4
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:00 am

Postby dora » Sat Jun 26, 2004 12:29 pm

Im wrote:
dange wrote:1 - limitatrea nr de absolventi (eventual prin limitarea locurilor la admitere)

E imposibil. Interesele de culise dicteaza numarul de studenti (adica de posturi didactice caldutze), nu necesarul de absolventi.

2 - cresterea salarilor medicilor pana cel putin la un nivel de 20-30% fata de media europeana (pentru inceput) - 500 euro/luna si apoi in primii ani dupa admitere atingerea nivelului minim in UE - 1000 -1500 euro/ luna

Exagerezi. Si eu sunt pentru acordarea unui salariu adevarat medicilor, dar acesta se calculeaza în functie de salariul mediu pe economie, nu de salariul doctorilor din Elvetia. Unele lucruri tin de performanta economica a tarii respective si chiar nu le poti învârti cum vrei tu. Insa o proportie asemanatoare ca în UE (salariul de rezident raportat la salariul mediu pe economie începe de la 1.5x) este si rezonabila si posibila în România.

Insa nimeni nu va creste salariul medicilor atâta vreme cât se bat 4 pe 1 loc pentru un post, apoi accepta sa intre în spital cu plata actuala.

Cu alte cuvinte vezi si tu ca nu se poate face nimic.


Dragi colegi, cata vreme stam toti pe fundul nostru si lungim 3 milioane de lei timp de o luna nu se intampla nimic. Cred ca ati bagat si voi de seama ca angajatii CFR fac cel putin doua greve generale pe an, si nu modelul japonez. Asa au ajuns sa aiba cresteri salariale mai mari decat restul, anual, si gratuitate la calatoriile cu trenul pentru ei si familiile lor.
Noi, medicii, nefiind organizati in nici un fel (sindicat, uniune, asociatie - am inteles ca nu prea conteaza), se pare ca nu avem dreptul de a face greva, si atat mai putin de a cere mariri salariale sau alte facilitati. Din pacate medicii specialisti / primari deja ridica din umeri la problema asta.Unii castiga foarte bine, (dar nu toti pt. ca sunt specialitati in care se traieste doar cu salarul - vezi radilogie, laborator, anatomopatologie, si doar pe baza lor se ajunge la diagnostic), dar mai ales din "cadouri". Au fost medici care le-au spus rezidentilor lor : asa am fost si noi, nu va mai plangeti, in cativa ani o sa va fie si voua bine.
Cred ca au uitat ca bunicii, parintii, fratii nostri sunt cei care platesc ani intregi pt. CAS, si tot ei apoi isi amana internarea sau tratamentul pana mai aduna ceva bani.
Concluzia e ca noi ca medici stagiari sau rezidenti ar trebui sa ne organizam si sa ne cerem drepturile. Altfel, traim 6 + X(stagiari sau someri) + 5 (rezi) + y(pana gasim un post) ani pe seama parintilor. Cel putin mie mi se intampla deja asta.

Apropo, v-ati adunat bani de concediu? Eu cred ca-l aman pt. la anul!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sun Jun 27, 2004 8:06 pm

Problema este ca tot sistemul e putred... ca rezident ai salariu mic, asta e(sa zicem)...ca medic incepator nu prea iei spaga=>te multumesti si cu salariul ala de *****...ajungi mare doctor=>spaga merge....ajungi la pensie si ai o pensie de ***** pentru ca salariul tau de "mare doctor" era de fapt de mizerie, grosul banilor fiind din spaga de la bolnavul care se trage cu tine de sireturi pentru ca ti-a dat bani(daca nu o branza stricata sau un ou imputit!!). Concluzia este trista...

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Mon Jun 28, 2004 10:21 am

uno wrote:Problema este ca tot sistemul e putred... ca rezident ai salariu mic, asta e(sa zicem)...ca medic incepator nu prea iei spaga=>te multumesti si cu salariul ala de *****...ajungi mare doctor=>spaga merge....ajungi la pensie si ai o pensie de ***** pentru ca salariul tau de "mare doctor" era de fapt de mizerie, grosul banilor fiind din spaga de la bolnavul care se trage cu tine de sireturi pentru ca ti-a dat bani(daca nu o branza stricata sau un ou imputit!!). Concluzia este trista...


asa este din pacate!
sotia mea este medic rezident si are un salariu de 3.000.000 cu care isi plateste caminul, manacarea, etc..si nu ramane cu nimic, asta dupa 6 ani de facultate. am spus si sustin in continuare ca sistemul de la sine nu se va indrepta.
am emotii cu alegerile , cred ca va fi o harababura totala mai ales daca PSD pierde (bine ar fi) pana va fi numit noul ministru vom fi la mana lui POPA sau altor BUNICUTE!
este trist ca se intampla asa!
The Godfather

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Mon Jul 05, 2004 7:58 am

io zick sa infiintzezi un klub de terapie in grup xodos, prin intermediul karuia sa faci neadaptatzii sa se adapteze realitatzii de kackat in privintza kareia "asta este...nu avem ce face"....si poate o suni shi pe vara-ta din US si procuri niscai date de genetica moleculara si lukrezi direckt pe genom ka sa aktivezi nisckai gene inducktibile, intockmai kum Eserichia ishi activeaza operonul triptofan...Ar fi "cool" xodos...Kred ka ar fi bine sa incepi ku nevasta-ta shi s-o transformi dintr-un ierbivor trist shi apatick (kaci din 3 milioane de leutzi banuiesck ka nu-shi permite shuncka Praga) intr-o babirusa vesela shi joviala...(pt kultura ta generala, babirusa este omnivora, mai exackt, un porckushor de savana kare sckurma toata ziua dupa radacini, shi, din kand in kand, mai roade kate un ciolan ramas de la festinul hienelor))
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Mon Jul 05, 2004 1:48 pm

Thorr wrote:io zick sa infiintzezi un klub de terapie in grup xodos, prin intermediul karuia sa faci neadaptatzii sa se adapteze realitatzii de kackat in privintza kareia "asta este...nu avem ce face"....si poate o suni shi pe vara-ta din US si procuri niscai date de genetica moleculara si lukrezi direckt pe genom ka sa aktivezi nisckai gene inducktibile, intockmai kum Eserichia ishi activeaza operonul triptofan...Ar fi "cool" xodos...Kred ka ar fi bine sa incepi ku nevasta-ta shi s-o transformi dintr-un ierbivor trist shi apatick (kaci din 3 milioane de leutzi banuiesck ka nu-shi permite shuncka Praga) intr-o babirusa vesela shi joviala...(pt kultura ta generala, babirusa este omnivora, mai exackt, un porckushor de savana kare sckurma toata ziua dupa radacini, shi, din kand in kand, mai roade kate un ciolan ramas de la festinul hienelor))



tote cele bune mamicutei tale ca e tare buna!!!
mai ales la oral!!!
The Godfather

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Tue Jul 06, 2004 8:56 am

tote cele bune mamicutei tale ca e tare buna!!!
mai ales la oral!!!


singurul luckru bun din toata tevatura asta e ka nu-tzi ascunzi konditzia de mujick ku mizerie sub unghii, ramas dpdv psihoevolutiv la stadiul de prekonshient
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Tue Jul 06, 2004 9:29 am

mah, calm down , ca va treziti ca o sa vb la "Bar de negri"
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

blue_orchid
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blue_orchid » Tue Jul 27, 2004 8:33 pm

Nu are nici o valoare sa se ridice salariul unui medic la 1000-1500€, atat timp cat unii doctori castiga din spaga minim 3000€. Credeti ca daca ar avea 1500€ din salariu nu ar mai lua spaga? Sa fim seriosi.
Pana la urma pentru un salariu in mana de 1000€ statul ar cheltui 2000€ (ca ati uitat sistemul fiscal romanesc). Prefera sa cheltuiasca maxim 500€/medic, ca bugetul (inclusiv FASS) are alte prioritati.

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Tue Jul 27, 2004 8:41 pm

blue_orchid wrote:Nu are nici o valoare sa se ridice salariul unui medic la 1000-1500€


Iti spun eu valoare:
Daca intra in vigoare legea eu nu mai plec in SUA.
Nu toate specialitatile sunt "şpăgoase"...
E f f greu sa te dezradacinezi, dar decat aici sa stau pe banii de la ai mei mai bine fac taxi in SUA si traiesc pa banii mei.
Cum zice tapirul: "Get busy living or get busy dieing"

Si depre cheluelile statului: ma intereseaza la fel de mult cat il intereseaza pe el de mine.
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

motanu
Posts: 4
Joined: Mon Aug 16, 2004 5:47 pm

Postby motanu » Mon Aug 16, 2004 5:56 pm

Daca ati auzit de cotidianul "Stirea zilei", dati maine fuga sa-l luati. Apare un material despre Rezidentiat.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests