LINUX

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Re: linux vs. windows FLAME WAR

Postby cpu » Thu Nov 20, 2003 4:38 pm

xayk wrote:nu exista absolut nici un motiv (tehnic) pt care o firma sa foloseasca windows si nu linux. NICI UNA...


bwahaha !!!...

asta-i cea mai tare prostie pe care am auzit-o in ultima vreme !.....

Ok, tu esti cu jocurile. mai cresti nitzel.... pe urma intelegi...

70% din dezvoltarea de soft se face pt firme si doar 30% pt home-useri (desii home-userii sint muuult mai numerosi). asta pt ca nevoile home-userilor nu evolueaza foarte mult, in timp ce firmele au in permanenta nevoie de soft custom care sa le satisfaca nevoile lor proprii.

asa ca, hai sa analizam tendintele in dezvoltarea de soft.

in prezent, majoritatea folosesc medii RAD, ca asta le da productivitate maxima. s-a cam zis cu buchiseala din C++ ca nu sta nimeni 10 luni sa astepte si sa plateasca ce se poate face in 2 sau 3 luni...

apoi firmele au in general nevoie de medii de dezvoltare "industrial strength"

si atunci hai sa analizam:
ce mediu de dezvoltare - singurul capabil de altfel - ai pe linux ?
Java !
ok, mai ai si Kylixul dar e varianta impotenta si PLINA de buguri a Delphiului.

ce medii ai pe windows ?
pai ai Visual Studio.NET-ul, ai Delphi, ai si Java...
(n-o sa zic VB-ul ca ala e impotenta intruchipata in umila mea opinie)

e de la distanta clar ca vei gasi MUUULT mai multi programatori pt windows decit pt linux. ai o varietate mai mare de limbaje.

si acum a venit si M$-ul cu o idee care va revolutiona ideea de competitie: VS.NET-ul.

In VS.NET poti programa si in C#, si in VB, si in C++ si in J# (adica Java intr-o alta denumire), iar Borlandul se lupta sa ofere suport pentru platforma .NET in urmatoarea versiune de Delphi, in timp ce tot ei nu au nici o intentie de a mai dezvolta Kylixul in viitor.

Deci in curind pt windows nu va mai exista bariera de limbaj de programare. noua lor tendinta e sa poti programa in orice folosind mediul lor.

Asa ca programatorii de windows vor fi din ce in ce mai multi si... :(( probabil mai ieftini... :(

concluzia: e mai ieftin pt o firma sa isi dezvolte softul custom pe windows decit sa foloseasca linux si sa ramina cu Java de gat....

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Thu Nov 20, 2003 5:07 pm

sl0bizz wrote:Slava Domnului ca daca scriem ceva scriem in scripting


Ce limbaje stii ?

just curious.

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Thu Nov 20, 2003 5:08 pm

Borland Delphi 7 merge si pe Linux (cel putin asa se lauda cei de la Borland). Face inclusiv aplicatii care merg pe Linux.
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Thu Nov 20, 2003 5:15 pm

Hawkeye wrote:Borland Delphi 7 merge si pe Linux (cel putin asa se lauda cei de la Borland). Face inclusiv aplicatii care merg pe Linux.


Nu, Delphi 7 nu merge pe Linux.

Delphi 7 vine la pachet cu Kylix-ul, care merge pe Linux

Din cauza asta zice Borland ca merge si pe Linux - de fapt nu merge Delphi 7 pe Linux, ci Kylix-ul pe care-l primesti in pachet atunci cind cumperi Delphi 7.

insa... ghinion pt linuxisti... Borland nu au nici o intentie sa mai dezvolte Kylix in viitor...

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Thu Nov 20, 2003 5:34 pm

www.borland.com/delphi wrote:Delphi 7 Studio includes the #1 development environment for Linux, Borland® Kylix™ 3 for Delphi.

Ai dreptate !

Am citit in prefata unui manual de Delphi 5 ca boss-ul de la Borland a afirmat la nu-stiu-ce eveniment ca echipa de programatori de la firma lui se chiunie sa scoata un produs ce va permite lucrul sub Linux si implicit programe care sa mearga sub Linux. Cand a aparut Delphi 7, cei de la Borland spuneau ca he is the one. Acum am vazut ca a aparut Delphi 8 pt .NET.
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Nov 20, 2003 5:45 pm

am pe linux jucat fara probleme brood wars, warcraft 3, simulatoare de zbor, .. de toate

Si Heroes III, Return to castle Wolfenstein, Unreal Tournament 2003 etc :wink:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Thu Nov 20, 2003 5:48 pm

Hawkeye wrote:Acum am vazut ca a aparut Delphi 8 pt .NET.


yup

A aparut un beta.. care-i foarte beta.

Problema e ca au renuntat la mediul clasic Delphi, si au clonat VS .NET... si l-au clonat FOAAARTE prost, cu mai multe facilitati.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Thu Nov 20, 2003 5:53 pm

Hawkeye wrote:Am citit in prefata unui manual de Delphi 5 ...


Mah, tu faci Medicina or what ? :?: :roll:

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Thu Nov 20, 2003 10:05 pm

Fac si eu ce pot :roll:
Nu c-ar fi programarea mai usoara...
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Fri Nov 21, 2003 6:22 pm

Hawkeye wrote:Fac si eu ce pot :roll:
Nu c-ar fi programarea mai usoara...


? deci ce faci ?
medicina / programare sau altceva ?
sau mai multe deodata ?

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Fri Nov 21, 2003 11:55 pm

cpu wrote:
sl0bizz wrote:Slava Domnului ca daca scriem ceva scriem in scripting


Ce limbaje stii ?

just curious.

Scripting mai mult: VBA, VB, VBS/JScript/WSH, o tzira de Perl.
Cele mai mari brinze le-am facut totusi in Java - sa conectez doua PC-uri si alte alea.
Mare blestem - nu pot sa invat MFC pentru ca m-amk obisnuit cu C clasic si cind vad std_afx ma taie la stomac.
Referitor la dezvoltare: cea mai tare dezvoltare pentru enterprise se face in Java si nu in .NET, M$ zbatindu-se sa ofere solutii la cheie ca WebMatrix cu template de forum sau SharePoint, la fel, cu template de site intern de companie, sau cum minunile de ERP/CRM (Enterprise resource planning/ Customer relationship management) cumparate de la Great Plains, pe care se chinuie sa le mute pe MSSQL Serv/ ASP.NET. De fapt clientii M$ nici nu prea muncesc daca e s-o iei asa, primind multe de-a gata.
In lumea Java, developerii trag din greu cu JavaBeans si Struts si alte alea ca sa faca solutii custom pentru fiecare client. Asta inseamna ca in personalizarea pentru enterprise a solutiilor, programatorii Java au de lucru -> au cum face bani.
Mediu de dezvoltare: Eclipse, care merge si in C si in Java si e gratis si open-source. (inceputul a ost facut de IBM, care l-a oferit precum Sun pe StarOffice). Jbuilder, cel putin, este in ultima faza a existentei. Alt mediu, jEdit, care face acum plugin pentru .NET - iata RAD in .NET moka.
Personal am discutie pe un grup Yahoo cu lumea de acolo si fac parte din gashca plingaciosilor care zic ca noile programe merg prea lent si nu vad unde e progresul. Adevarul e ca mai bine stai o luna sau un an in plus si faci si ASM daca e nevoie, pentru a imbunatati cit de cit performanta, avind in vedere obiectivele: unii plingaciosi ca mine spun ca singurul motiv pentru care IE a distrus pe Netscape este faptul ca mergea mai rapid.
Sint acolo si angajati M$ si raspunsul lor este o enorma durere in cot.
Pe de alta parte Linus vorbea de faptul ca multe din pachetele din distributii sint testate doar pe calculatoare beton cu 1 GB de RAM s.a.md. si ca atunci cind crapa la 128MB sau la intercatiunea cu un USB 1.1, lumea zice: ah, nu ne-am gindit sa-l testam si asa.... Cam astea sint fructele viitorului, ale llimbajelor rapide. Sint rapide numai pentru programatori, ceea ce s-ar putea sa-i coste. O sa vina indienii aia mici si negri si o sa rescrie tot in C++ si win32 si o sa ii dea afara pe jmekerii care scriu in .NET acum, pe bani mai multi, cu mai putin efort, producind chestii nashpa (ca driverul meu de imprimanta, care cere procesor minim 550MHz si nici nu se instaleaza daca nu ii place CPU).
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Postby cpu » Mon Nov 24, 2003 5:31 pm

sl0bizz wrote:Scripting mai mult: VBA, VB, VBS/JScript/WSH, o tzira de Perl.


Mie-mi plac astea cu sintaxa de C.

Iar Visual C#-ul e mumos de sa-l pupi :P

sl0bizz wrote:Referitor la dezvoltare: cea mai tare dezvoltare pentru enterprise se face in Java si nu in .NET, M$ zbatindu-se sa ofere solutii la cheie ca WebMatrix cu template de forum sau SharePoint, la fel, cu template de site intern de companie


1) dezvoltarea pentru enterprise nu inseamna template de forum sau site intern de companie... o-ho-ho, e depaaarte de asa ceva....

2) WebMatrix nu e o solutie la cheie; e un mediu de dezvoltare si poate tot ce poate VS.NET-ul cu web forms, doar muuuult mai putin potent ca VS.NET-ul.

3) SharePoint e doar o aplicatie ce nu satisface decit o anumita necesitate (si nu ma fa sa spun ceva urit despre SharePoint... ca stii bine la ce ma refer), insa asta nu suplineste nevoia de soft custom.

4) Cel mai important - nu compara un mediu aparut oficial abea de 1 an jumate (VS.NET-ul) cu un mediu de a-ha-ha... de cand era bunica fata (Java). Mai ai rabdare un an -doi, hai maxim 3, si pe urma imi vei da dreptate.

M$-ul a luat practic ce-i mai bun din Java si a creat un mediu nou care are toate calitatile dar nu si defectele. + multe optimizari si calitati in plus.
un exemplu: aplicatiile dezvoltate in VS.NET sint MUUULT mai rapide decit alea Java (ca tot ziceai tu de viteza).

sl0bizz wrote:De fapt clientii M$ nici nu prea muncesc daca e s-o iei asa, primind multe de-a gata.


clientii MS primesc multe de-a gata, dar alea sint doar floricelele generale, nu sint nevoile lor specifice. Asa ca si in lumea VS.NET-ului developerii trag din greu sa faca solutii custom pt fiecare client.

sl0bizz wrote:Personal am discutie pe un grup Yahoo cu lumea de acolo si fac parte din gashca plingaciosilor care zic ca noile programe merg prea lent si nu vad unde e progresul.


merg prea lent pt noi romanii ca avem calculatoare obosite.

cind o sa apara Longhorn, VS.NET-ul va fi deja matur iar capacitatile hardware de X ori mai mari. probabil ca atunci un calc cu 1 GB memorie va fi doar o gluma si atunci nimeni nu va mai simti diferenta.

progresul e ca aplicatiile scrise in medii RAD cresc ca fat-frumos intr-o luna cat altele (in C++) intr-un an...

Solutia la problema vitezei e Delphi.
compileaza in cod masina.
mai repede de atit nu gasesti (nici ca timp de dezvoltare, nici in ce priveste viteza de rulare)

sl0bizz wrote:Adevarul e ca mai bine stai o luna sau un an in plus si faci si ASM daca e nevoie, pentru a imbunatati cit de cit performanta, avind in vedere obiectivele: unii plingaciosi ca mine spun ca singurul motiv pentru care IE a distrus pe Netscape este faptul ca mergea mai rapid.


? si cine crezi ca te plateste gras 1 an ca sa faci ce face altul intr-o luna intr-un mediu RAD ? ???

fa si tu o socoteala simpla - ce e mai ieftin pt o firma:
-sa dai 11 luni X 5000$ salariul (US) = 60.000$ ca ala sa stea 1 an sa buchiseasca in C sau ASM ?
-sau sa-ti dotezi firma cu 30 calculatoare super-beton si sa si iti mai faca unul softul intr-o luna in VS.NET de banii aia ?

... IE a distrus Netscape pt ca e gratuit si se distribuie la pachet cu windowsul.... adica daca ai deja un browser gata instalat si moca, ce sa te mai obosesti sa cauti altul...

sl0bizz wrote:O sa vina indienii aia mici si negri si o sa rescrie tot in C++ si win32 si o sa ii dea afara pe jmekerii care scriu in .NET acum, pe bani mai multi, cu mai putin efort, producind chestii nashpa (ca driverul meu de imprimanta, care cere procesor minim 550MHz si nici nu se instaleaza daca nu ii place CPU).


n-o sa se intimple. pt ca hardware-ul e mai ieftin ca softul.
numai mioritzele noastre se mai kk pe ele sa cumpere un calculator mai performant.
in vest un procesor de 550 MHz e deja fumat.

unul din motivele pt care firmele din vest incep sa caute programatori pe la rusi si in europa de est (si in Ro) este tocmai faptul ca indienii aia mici si negri au inceput sa majoreze preturile si sa aiba pretentii din ce in ce mai mari....
asa ca va fi mai ieftin, simplu si mai eficient sa plateasca un roman care stie .NET :)

xayk
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:39 pm

Re: linux vs. windows FLAME WAR

Postby xayk » Tue Nov 25, 2003 1:09 pm

> asta-i cea mai tare prostie pe care am auzit-o in ultima vreme !.....
Poate afirmatia de mai sus ai vrut sa spui.. NU?

> Ok, tu esti cu jocurile. mai cresti nitzel.... pe urma intelegi...
Lucrez de ani de zile in industrie si chiar stiu ce spun si daca nu ai inteles o sa repet.
Am zis nici un motiv din punct de vedere TEHNIC. Nu am zis ca nu's mai multi programatori de windows (chiar daca codul ar putea fi scris sa mearga cross platform). Nu am zis ca firmele ar trebui sa rescrie tot softul custom care pana acuma il aveau in windows. SINGURUL lucru pe care l-am zis a fost ca tehnic nu e nici un motiv.
Gandeste-te ca se scriu aplicatii gigantice pt. linux (native, chiar si cross platform) incepand de la jocuri (quake, doom3), tot felu de imbecilitati 3d (blender), baze de date (mysql, postgresql, ORACLE - nu gunoiul de msSQL), filesystem distribuit (OpenAFS, Coda), KERNEL (la care care lucreaza corhote de programatori de pe toate meleagurile), Ai KDE, ai Gnome, ai BONOBO (varanta linux a .NET).
Nu stiu eu toate mediile de dezvoltare pt. fiecare chestie dar fi sigur ca exista si sunt suficient de bune sa se programeze chestiile de mai sus. Si alea sunt doar exemple.
Ca sa revenim la afimatia mea... TEHNIC e posibil de mult. Mai ramane ca lumea sa inteleaga ca Microsoft produce dependenta si control pt. MICROSOFT pe cand linuxul nu produce nici dependenta si nici control pt. o firma anume. Simplu nu?

Ca sa nu mai mai vorbesc ca poti rula linistit aplcatii windows cu wine (IE, PhotoShop, ...).

Linuxul e cel mai pur comunism pus in aplicare si care chiar functioneaza :))

Sa nu mai vorbesc de problemele de securitate pe care le introduce orce gunoi de aplicatie Windows.

Concluzia .... fiecare poate sa si-o dea singur

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: linux vs. windows FLAME WAR

Postby Tyby » Tue Nov 25, 2003 2:30 pm

xayk wrote:Sa nu mai vorbesc de problemele de securitate pe care le introduce orce gunoi de aplicatie Windows.

Concluzia .... fiecare poate sa si-o dea singur


orice gunoi de aplicatie scrisa cu picioarele implica probleme de securitate, indiferent ca e scrisa pentru win32 sau *nix ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

xayk
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:39 pm

Re: linux vs. windows FLAME WAR

Postby xayk » Tue Nov 25, 2003 3:16 pm

gaurika wrote:
xayk wrote:Sa nu mai vorbesc de problemele de securitate pe care le introduce orce gunoi de aplicatie Windows.

Concluzia .... fiecare poate sa si-o dea singur


orice gunoi de aplicatie scrisa cu picioarele implica probleme de securitate, indiferent ca e scrisa pentru win32 sau *nix ...


Sigur ca da, sunt de acord cu tine insa daca baza pe care contruiesti aplicatiile e gaunoasa si ti se permit introducerea unor astfel de probleme cu usurinta ... ajungi la solutia windows de a trata securitatea :) Cauta pe net sa vezi cate probleme de securitate apar constant pe windows si cate pe alte sisteme de operare, si ce daune provoaca ele.
Pana una alta singura solutie M$ ce era cat de cat ok in privinta securitatii era DOS-ul

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: linux vs. windows FLAME WAR

Postby Tyby » Tue Nov 25, 2003 7:07 pm

xayk wrote:Sigur ca da, sunt de acord cu tine insa daca baza pe care contruiesti aplicatiile e gaunoasa si ti se permit introducerea unor astfel de probleme cu usurinta ... ajungi la solutia windows de a trata securitatea :) Cauta pe net sa vezi cate probleme de securitate apar constant pe windows si cate pe alte sisteme de operare, si ce daune provoaca ele.
Pana una alta singura solutie M$ ce era cat de cat ok in privinta securitatii era DOS-ul


Nu e cazul sa deschidem polemica windoz-linux aici ... si de fapt nicaieri ... eu am zis ceva mai sus care este parerea mea ... si, crede-ma, nu am nevoie sa intru acum sa caut pe net care sunt bubele de securitate ale windowsului ...

in schimb te pot asigura ca orimesc zilnic rapoarte de security ... si daca buguri de securitate de windoz vin cam unul la cateva zile, apoi de linux vin cateva pe zi ... Si ma refer aici la tot ce inseamna security pe OSuri: adica Sistem de operare + Servere + Monitoring Toolz + IDS etc etc ... Si pe windoz, si pe linuz ...

Si hai sa ma repet: solutiile windoz au intaietate in anumite situatii, la fel cum cele linuz au in altele ... Daca faci consultanta in domeniu si mergi capcaun pe o singura varianta - ca aia iti place tie, ai mari sanse ca in scurt timp sa fii somer .. MARI sanse ...

Cam asta e si cu securitatea ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

xayk
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:39 pm

xayk out !

Postby xayk » Tue Nov 25, 2003 7:35 pm

Avand in vedere ca noi suntem singurii care probabil mai citesc bucata asta de forum o sa ma opresc aici :)
Oricum.. singurul lucru pe care voiam sa-l spun este ca linuxul este o alternativa foarte viabila pt. orice fel de necesitati si ar fi util pt. toata lumea sa-si dea seama de asta si sa nu-i mai fie frica cand aude de linux...

In rest... toate cele bune si pt toti participantii la rezidentiat ... Bafta la rezultatul final si la repartitii.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Nov 29, 2003 4:25 pm

A aparut 2.4.23...Spor. :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Dec 04, 2003 1:36 am

de cind cu rezu' asta am fost pe dinafara si stiu doar ca sepcile rosii s-au reorientat (renuntat). intrebarea este: cine a ramas si cu ce distributie sa imi umplu timpul? (in speranta ca nu moare repede, are updateuri si nu e slackware)
N/A

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Dec 16, 2003 4:38 am

Dupa declaratia presedintelui brazilian, iata ca vine randul Ministerului Israelian al Comertului sa renunte la serviciile MS pentru Mandrake. Blasterul si IBM isi din plin simtite efectele :P
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Tue Dec 16, 2003 4:27 pm

LoS wrote:de cind cu rezu' asta am fost pe dinafara si stiu doar ca sepcile rosii s-au reorientat (renuntat). intrebarea este: cine a ramas si cu ce distributie sa imi umplu timpul? (in speranta ca nu moare repede, are updateuri si nu e slackware)

ar fi mandrake si suse; celelalte chestii, gen xandros, lindows, yoper, ark samd sunt chiar prea nasoale- fie seamana prea mult cu windowsu, fie sunt atat de pline de buguri ca daca le incerci nu-ti mai trebuie linux, fie ambele

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Jan 13, 2004 2:16 am

A group of companies, led by I.B.M. and Intel, plans to announce today that it is setting up a $10 million legal defense fund to help pay for the litigation costs of corporate users of the popular GNU Linux operating system if they are sued.

The defense fund is the latest move in a legal and marketing chess match that pits the companies and programmers supporting Linux against a small Utah company, the SCO Group. SCO owns the license rights to the Unix operating system and contends that Linux, a variant of Unix, violates its license and copyright. Its opponents deny this and say the company's rights are nowhere near as broad as SCO contends.

SCO began a campaign last year to collect fees from companies that support and use Linux. It first sued I.B.M., the world's largest computer company and a leading corporate champion of Linux, accusing it of illegally contributing Unix code to Linux and seeking $1 billion in damages. I.B.M. has denied the accusations.

SCO has hired one the nation's best-known litigators, David Boies, the lead trial lawyer for the Justice Department in the antitrust case against Microsoft. In November, Mr. Boies said that SCO planned to select and sue a large corporate user of Linux within three months.

Last month, SCO sent warning letters to several hundred corporate users of Linux, stating its contentions and threatening to sue. "We believe these violations are serious, and we will take appropriate actions to protect our rights," the letters said.

The legal defense fund is an effort to allay the worries and reduce the risk to corporations, which increasingly use Linux as an operating system to run data-serving computers that power big networks and Web sites. Linux is distributed free, and is debugged and improved by a global community of programmers. Technology companies do charge for providing technical support for Linux, and manufacturers sell a lot of server computers that run the Linux system. In corporate data centers, Linux has emerged as a strong alternative to Unix and Microsoft Windows.

The fund is to be administered by the Open Source Development Laboratories, a consortium seeking to hasten the adoption of Linux. The group's 30 members, besides I.B.M. and Intel, include companies like Hewlett-Packard, Dell and Novell.

The lab employs, among others, Linus Torvalds, the Finnish programmer who wrote the initial kernel of Linux and oversees the development of the operating system.

The $10 million figure is a target for the fund, but one that should be easily reached, said Stuart Cohen, chief executive of the consortium. "Several million dollars" have already been collected in recent days, Mr. Cohen said, from I.B.M., Intel and MontaVista Software, which makes Linux-based software used in communications and consumer electronics devices. Several other members of the open source group have expressed a willingness to contribute, he said.

The funds, Mr. Cohen added, could also be used to defend Mr. Torvalds in case he is sued personally. SCO has not threatened to sue him.


Chestia asta cam baga SCO la apa :P

Sursa : NY Times
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Jan 14, 2004 12:00 am

in aceeasi ordine de idei:
Did SCO actually buy what it thought it bought?


http://www.theage.com.au/articles/2004/ ... 91747.html

User avatar
dandrake
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 09, 2004 7:28 pm

Postby dandrake » Sun May 09, 2004 9:53 pm

gaurika wrote:Daca ai compara Opera cu IE, vei descoperi muuuuulllte similaritati ... in special in versiunile mai noi (nu ca primele versiuni de opera' nu aduceau al draqu de bine cu IE 3.0 --> 4.x)

La fel cu OpenOffice ...

Sa continui?!?!

Daca ai compara IE cu Mozaic, vei descoperi muuuuuulte similaritati.... (din pacate nu poti, pentru ca ar trebui sa o faci la nivel de sursa, si IE e sursa inchisa). A se vedea Help->About (daca in versiunea a 6-a MS nu a renuntat la a-si recunoaste originile).

Apoi, OpenOffice/StarOffice nu sunt singurele procesoare de text din lumea Linux/UNIX. Dar cum userul e omni-obisnuit sa "bata in word", dupa "tehnologia" WYSWYG, e normal ca nu o sa "prinda" un program gen Lyx sau orice altceva care nu respecta traditia "sfanta" cu care ne-am obisuit/am fost obisnuiti.

Toate Bune!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun May 09, 2004 10:55 pm

tinand cont ca topicul se numeste Linuz ... nu o sa intru in multe amanunte ... dar ...

1. Nu am gasit pana acum (nici sub windoz, nici sub linuz) un browser la fel de bun ca IE. Luat per ansamblu. Si crede-ma, am testat vreo 2-3.

2. Ce pretentii vrei sa ai de la un user care abia stie sa porneasca si sa inchida un computer?! Sa invete sa lucreze cu vi/vim ?! hai sa fim seriosi ... in mediul business asta ar fi o catastrofa.

Pentru userul home, cu resurse importante de timp, lucrul cu linuz poate deveni o placere ... dar (DIN PACATE) linuzul nu ofera o solutie pentru toate taskurile des folosite in lumea windoz ... cel putin nu una facila ... iti spun din proprie experienta ca administrarea unei retele Windoz integrate de sub linuz devine un pain-in-the-ass ... nu mai zic de alte bube (drivere ciudate sau de negasit, portari super jenante a unor softuri, numai de dragul de a se spune ca au fost portate etc ...).

Va mai trece ceva timp pana cand linuzul va deveni accesibil la nivelul al care era windozu' acu catziva ani macar ...

Tu te referi la experienta ta, acasa ... Eu ma refer la un mediu de 200 de useri obisnuiti sa lucreze in Word / Excel pe vremea cand sub linuz imi citeam mailu' cu PINE, vorbeam cu talk si chatuiam pe pony-chat ... totul in consola ... la fel si emacsu' ...

Toate Bune!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

jack_the _riper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Mar 25, 2004 9:55 pm
Location: Buc

Postby jack_the _riper » Sun May 09, 2004 11:23 pm

"Nu am gasit pana acum (nici sub windoz, nici sub linuz) un browser la fel de bun ca IE. Luat per ansamblu. Si crede-ma, am testat vreo 2-3. " gaurika
Incearca GreenBrowser; mi se pare destul de bun.
[/img]

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon May 10, 2004 12:42 am

jack_the _riper wrote:Incearca GreenBrowser; mi se pare destul de bun.


Aha, multzam ... dar imi si place IE ... am testat altele de curiozitate (si de nevoie sub linuz). Plus diversele teste de web-development ... teste de compatibilitate in general ...

Oricum, pentru cine vrea: http://www.greenbrowser.de/cms/modules/news/
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Mon May 10, 2004 10:18 am

da mozilla 1.6 ce are mah?...da' mozilla firefox?
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon May 10, 2004 3:38 pm

Mozilla 1.6 mai are bube in cap ... mai crapa, mai sare peste cate un javascript, mai afiseaza cate un tabel cat ma-sa, mai uita de cate un css ...

Firefox - nush, nu pot sa ma pronunt, ca n-am apucat deloc sa dau in el ... o sa ma uit, si revin cu "expresii" ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
branix
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:25 pm

Postby branix » Mon May 10, 2004 8:28 pm

gaurika wrote:Firefox - nush, nu pot sa ma pronunt, ca n-am apucat deloc sa dau in el ... o sa ma uit, si revin cu "expresii" ...
Works like charmed to me :)

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon May 10, 2004 8:45 pm

branix wrote:
gaurika wrote:Firefox - nush, nu pot sa ma pronunt, ca n-am apucat deloc sa dau in el ... o sa ma uit, si revin cu "expresii" ...
Works like charmed to me :)


I agree (Mozilla Firefox 0.6) :roll:

User avatar
dandrake
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 09, 2004 7:28 pm

Postby dandrake » Wed May 12, 2004 6:35 pm

gaurika wrote:Pentru userul home, cu resurse importante de timp, lucrul cu linuz poate deveni o placere ... dar (DIN PACATE) linuzul nu ofera o solutie pentru toate taskurile des folosite in lumea windoz ... cel putin nu una facila ... iti spun din proprie experienta ca administrarea unei retele Windoz integrate de sub linuz devine un pain-in-the-ass ... nu mai zic de alte bube (drivere ciudate sau de negasit, portari super jenante a unor softuri, numai de dragul de a se spune ca au fost portate etc ...).

Va mai trece ceva timp pana cand linuzul va deveni accesibil la nivelul al care era windozu' acu catziva ani macar ...

Tu te referi la experienta ta, acasa ... Eu ma refer la un mediu de 200 de useri obisnuiti sa lucreze in Word / Excel pe vremea cand sub linuz imi citeam mailu' cu PINE, vorbeam cu talk si chatuiam pe pony-chat ... totul in consola ... la fel si emacsu' ...


Revin: tocmai din lipsa resurselor importante de timp folosesc Linux, pentru ca:
- nu vreau sa vad un caine (sau orice alta lighioana) dand in coada cand eu am nevoie de un fisier si apelez la functii de cautare;
- nu am timp de n click-uri de mouse pentru a copia/muta fisiere pe disc
- am nevoie de task-uri utile si de automatizarea executiei lor, ma lasa rece M$ task Scheduler.
- nu am timp de facut defragmentari pe partitii "grase", nici de scanari repetate de virusi, si update-uri AV
- ma doare in DOS de efectele si animatiile Win cand trebuie sa lansez un program si trebuie sa-i caut scurtatura in meniul de Start, chestia care e probbil si ea patentata, asa cum M$ a patentat recent si, CULMEA, ecranele virtuale, chestie care in mediul Unix/Linux exista inainte ca lui Bill sa-i nasca ideea.

Sa nu mai vorbesc de timpul aditional pierdut cu instalarea/reinstalarea sistemelor de operare M$ (exc. DOS): "Microsoft Reminder: Did you install your Windows system today?".

Toate chesrtiile de mai sus se pot realiza pe un Linux care se instaleaza in 15-20 minute (~2 GB), fara "Reboot your cumputer" si care este functional dupa prima repornire.

E drept, invatarea lucrului cu Linux si cu softurile corespunzatoare e o chestiune de timp. Insa odata invatat, salveaza o groaza de timp.
(poti citi si parerile altora: http://dynarch.com/mishoo/manifest.epl)

De ce sa descarc de pe net, de exemplul, tot felul de softuri shareware/spyware pentru a face o imagine a unui CD (pentru ca nu o sa platesc niciodata, din principiu, pentru softuri de acest gen), cand sub Linux, cu o singura comanda pot face chestia asta fara bataie de cap. Deci iata ca exista solutii.

In plus, Linux a evoluat mult de pe vremea cand mail-ul se citea cu PINE sau se chatuia cu cine stie ce... exista solutii de la home-user (alias newbie) pana la enterprise server (costa, insa incearca sa cumperi un 2003 server cu <400$...). Am tras cu ochiul la postarile anterioare de pe forum, cineva anunta sarcastic trecerea de la RH9 la RHE, si ca Linux o sa coste. NU, nu o sa coste, chiar RedHat gazduieste di sprijina proiectul Fedora (ajuns in faza de pre-release, 1.92), 4 imagini ISO continand un OS complet, deschis si gratuit.

Cat despre suport, daca RedHat nu mai ofera suport pentru sistemul de operare gratuit produs, ce le arata M$ cumparatorilor de Windows 98? (pe romaneste, DOS-ul).

Iata, in linii mari, cum vad eu problema in acest moment. Ce se va intampla peste 1 an sau mai multi vom vedea, insa pana atunci am incredere ca Linux va evolua. Sunt prea multe elemente in joc.

Astept replici, comentarii, corectii.
Toate cele bune.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Wed May 12, 2004 10:44 pm

Ba da, o sa coste. 5$ per CPU pentru kernel si 0.5$ per driver, colectabili de gashca lui Linus, incepind cu 2.7. Nu e mult, da' e, OK?
Nu stiu cum supravietuiesti in Linux daca nu te protejezi de virusi, nu stii sa dezactivezi "ciinele", nu stii sa copiezi un fisier din linia de comanda in windows (care are autocomplete) sau cu right click -> copy to... Schedulerul e bunisor, dar poti sa pui gratis Services for Unix cu at si cron.
Orice program civilizat, care la incarcare necesita vreo 60 MB, va avea o poza la lansare (JBuilder, OpenOffice, Eclipse, toate pe Linux) - poate nu folosesti tu mai nimic, mai bine ia-ti un Palm :)
Fedora e probabil superb, dar, tipic, e compilat pt 386, cu exceptia bootloader-ului! Asa ca am stricat Cdurile inainte sa aflu ca nu imi va boot-a, acesta fiind un secret bine pazit al RedHat si un feature cerut de toata omenirea: "cum s-ar putea optimiza boot-area?"
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu May 13, 2004 1:36 am

uff mai dandrake ... asta imi dovedeste inca o data ca si windozu' ii greu ... si ca nu toata lumea il stie ... Click si mouse - astea sunt chestii care reprezinta in totalitate windozul pentru cei care nu au nici o idee despre ce si cum ...

pe scurt, si pe rand ...

* - mai intai: windozu' are un sistem de scripting & console mult mai "larg" decat cel pe care il stie toata lumea (ping & exit)


- search: sa nu-mi spui ca e mai facil si mai extensiv search-ul din consola linuz decat search cu regexp in total commander
- copy - no comments ... se poate face in mai multe moduri in linie de comanda ...
- scheduler e doar interfata grafica ... da un search dupa comanda AT de ex (asta ca sa nu zic ca sunt o gramada de linuz-ware portate pe windoz)
- daca nu vrei sa faci defragment, nu te pune nimeni ... la performantele la care au ajuns astazi hard-diskurile si sistemele de fisiere moderne, nu se mai pune problema ...

oricum, pentru linuz: http://www.oo-software.com/en/products/oodlinux/

Features of O&O Defrag Linux V1.0

Analysis/defragmentation of EXT2 and EXT3 drive partitions, the standard Linux file systems

Analysis/defragmentation of individual files

Analysis/defragmentation of individual partitions

Secure defragmentation with the unique "Security Mode". This enables you to repair an inconsistent file system when O&O Defrag Linux has been abnormally ended (e.g. by a power cut).

Various defragmentation methods:

Normal defragmentation

SPACE - defragmentation

The static version of O&O Defrag Linux can be started from a floppy disk (1,44 MB). In this way it is possible to optimize the root partition of the system with the help of a a start floppy or CD in combination with O&O Defrag Linux.


- nu vrei efecte, le dezactivezi ... dar daca vrei?!

In fine, esti pornit rau impotriva windoz ... si atunci cand ai si o atitudine VADITA anti-windoz, nu are rost sa discutam, pentru ca o facem in contradictoriu (si asta cu toate ca eu NU sunt impotriva linuz, ci doar a unor useri indoctrinati aiurea).

Stiu ca a evoluat linuzu mult de pe vremea cand citeam mailu' cu PINE ... era normal, si chiar sunt incantat de ultimile distributii ...

Cat despre OS Enterprise la < 400 USD - get real! Aia nu e solutie enterprise, ci tzeapa ... Si stiu ce spun ...

M$ - astia sunt - o companie comerciala ... si - culmea - inca profitabila ... Iar suportul pentru 98 a fost scos la mai mult de 5 ani de la lansarea produsului ... In schimb a ramas WindowsUpdate fo Win98 ...


PS: am citit acum postul lui Slobiz (ex) ... AT e implementat in kernel, cron e Unix Services ... as long as I know ...

Oricum, topicul se numeste Linuz, si NU Linuz vs. windoz ... asa ca, oricat de mult as vrea sa continuam discutia asta, ca moderator sunt obligat sa rog sa se renunte la OFF-TOPIC ... Daca doriti, deschidem alt thread ...

Cu respect,
Tyby.
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
branix
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:25 pm

Postby branix » Thu May 13, 2004 1:48 am

Ok, atunci revenind la Linux: are cineva Mandrake 10 Powerpack :)
As fi relativ interesat.

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Thu May 13, 2004 11:44 am

am mandrake 10 download edition...power pack KOSTA BANI! shi n-am...is SARACK!
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu May 13, 2004 12:45 pm

Thorr wrote:am mandrake 10 download edition...power pack KOSTA BANI! shi n-am...is SARACK!


:( mda ... iar preturile se apropie de enterprisu' lui dandrake ...

http://www.mandrakestore.com/mdkworld/i ... =&origin_=

aici cred ca se poate vedea ce contin powerpackurile:

http://www.mandrakestore.com/mdkworld/i ... n#GOTO_393
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Thu May 13, 2004 12:48 pm

Pai daca pina si Flash Player sau OpenOffice sau JDK trebuie platite, ma intreb ce contine "download edition"!!!!
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
branix
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:25 pm

Postby branix » Thu May 13, 2004 4:29 pm

Thorr wrote:am mandrake 10 download edition...power pack KOSTA BANI! shi n-am...is SARACK!

Is that the official? sau Comunity Edition?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Mar 01, 2005 8:51 pm

Ce versiune de Linux ar fi mai potrivita pt cineva cera vrea ceva office, Web si ceva muzica/filme ? Si care nu stie mai nimic despre Linux.

PS. pana acum am luat in considerare Mandrake 9 si 10.1, Fedora Core 3 si chiar si BeatrIX 2005.1
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests