Plata concediilor neefectuate

de ce ?
gagagugu
Posts: 3
Joined: Sun Sep 05, 2010 10:48 pm

Plata concediilor neefectuate

Postby gagagugu » Tue Oct 27, 2020 9:42 pm

Hello, dragilor!
Am si eu o ... intrebare, asa ca de final de rezidentiat in vreme de pandemie, fara multe perspective de viitor.
Cati dintre voi au primit plata in bani a concediilor neefectuate?
Eu in 5 ani nu am avut decat un concediu medical, in rest nu am avut co.
Legea ar spune ca:
Compensarea in bani a unui concediu de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca, conform art. 146 alin. (4) din Codul muncii.

Prin urmare, indiferent de sectorul de activitate - bugetar sau privat -, angajatorul este obligat să compenseze in bani concediul de odihnă neefectuat de salariat la încetarea contractului individual de muncă în temeiul art. 146 alin. (4) din Codul muncii.

Din experienta voastra, a cunostintelor, platesc spitalele co neefectuate la incetarea contractului de munca?
Spitalul meu platitor e Sf Ioan Bucuresti.
Thanks :) o

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Plata concediilor neefectuate

Postby Calico » Tue Oct 27, 2020 11:21 pm

Nu se pierd zilele de concediu la sfârșitul anului, daca nu ți le iei? Adica ești sigur că legea nu se refera doar la compensarea zilelor de concediu la care aveai dreptul pe anul în curs, la terminarea contractului?
Mi s-ar parea aiurea sa fie cumulative, ideea concediului de odihna e să nu sclavagesti angajatul, nu să funcționeze ca un ajutor de șomaj sau un an sabatic.

gagagugu
Posts: 3
Joined: Sun Sep 05, 2010 10:48 pm

Re: Plata concediilor neefectuate

Postby gagagugu » Wed Oct 28, 2020 7:13 am

Din ce an citit, zilele de concediu nu se pierd la sfarsitul anului, se reporteaza si le poti consuma in termen de 18 luni, intr-un an si jumatate.


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests