Rezidentiat UPU - Floreasca

de ce ?
vlad.dnl
Posts: 2
Joined: Sat Aug 25, 2018 12:50 pm

Rezidentiat UPU - Floreasca

Postby vlad.dnl » Sat Aug 25, 2018 1:13 pm

Salut tuturor!
Am deschis acest thread pentru ca nu mai exista altul care sa fie de actualitate.
Am intrebari.. Desigur :)
Mai am un an de facultate si trebuie sa ma hotarasc daca voi face UPU.

1. Am inteles din diverse surse ca UPU Floreasca si UPU Tg. Mures ar fi cele mai bune centre in domeniu. As vrea o confirmare si de ce nu, o completare daca e posibil.

2.
Ma atrage Bucurestiul, in speta Floreasca, si as vrea sa adun pareri despre sectia UPU de acolo. Colectiv, atmosfera, dotari, conditii. M-ar inreresa si cateva nume cheie pe care sa le stalkuiesc pe google (indrumatori rezidenti)

3. Nici pana in momentul asta nu am reusit sa inteleg care e programul unui urgentist (inafara garzilor). HAALP!?

4.
Cum ajungi (si cat de usor) sa faci garzi SMURD?

5
. In alte spitale cu care am venit in contact, urgentistii sunt priviti de sus de restul sectiilor. Se respecta "regula" asta si la Floreasca?

6
. In timpul rezidentiatului, exista o oarecare corelatie a stagiilor intre UPU si ATI? Adica daca aleg UPU si in 2-3 ani realizez ca ma depaseste, ma pot muta pe ATI (cand prind loc) fara prea mare grija pentru echivalarea stagiilor?

7
. Stagii in strainatate in timpul rezidentiatului. Se fac? Face cineva? Se echivaleaza?

8.
Examen de specialitate. Este international (ca la ATI)?

Cam astea ar fi intrebarile pe care le-as pune daca as avea cui. Dar nu am, asa ca vi le adresez voua.
Va invit sa discutati si pe langa intrebari. Orice parere/sfat, pentru un om la inceput de drum, sunt utile!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat UPU - Floreasca

Postby Chingachgook » Tue Aug 28, 2018 10:47 am

trebuie sa fii fooooarte pasionat de urgenta ca sa faci asta toata viata. du-te si fa niste voluntariat inainte sa te inhami cu carte de munca.
dotarile la floreasca /tg mures sunt cele mai bune din tara probabil dar cu 5 clase sub ce ar trebui sa fie.

urgentele se luau foarte jos la rezi, asta inseamna ca nu erau chiar cei mai sclipitori absolventi. plus ca competenta lor e destul de ingusta. examenul de specialitate nu cred ca este prea international deoarece sunt tari in care specialitatea asta nu exista ( de exemplu germnia)

acum intrebarea serioasa. ce limba straina stii si in ce tara vrei sa pleci?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

vlad.dnl
Posts: 2
Joined: Sat Aug 25, 2018 12:50 pm

Re: Rezidentiat UPU - Floreasca

Postby vlad.dnl » Tue Aug 28, 2018 1:18 pm

Chingachgook wrote:
acum intrebarea serioasa. ce limba straina stii si in ce tara vrei sa pleci?


Momentan ma intereseaza doar stagii scurte. Vreau sa fac rezi in Romania.
Irlanda este destul de accesibila din punctul asta de vedere.


Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests