noua carte de rezidentiat

de ce ?
alina.madalina
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun May 10, 2015 11:53 am

noua carte de rezidentiat

Postby alina.madalina » Sun May 10, 2015 11:59 am

Buna! Stie cineva daca in 2016 se va schimba ECN-ul? La Craiova se zvoneste ca anul urmator cel mai probabil va aparea o carte românească care actual este aproape gata, mai trebuie decat editata. Stie cine mai multe informații in legatura cu acest aspect?

darkvenom
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Jun 06, 2015 5:05 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby darkvenom » Sat Jun 06, 2015 5:07 pm

Stiu doar ca presedintele FASMR a spus ca e deja la editat cartea si ca ar trebui sa apara saptamanile acestea .. Zilele acestea va aparea un comunicat de presa al MS si vor aparea mai multe informatii suplimentare atunci. Cert este ca nu mai exista ECN

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Sun Jun 21, 2015 9:13 pm

Dar din 2016, odata cu introducerea noii carti, va intra in vigoare si acel sistem cu 2 ani de trunchi comun, apoi iar examen si alegerea specializarii? Sau se va mai da tot asa (examen in noiembrie si apoi alegerea specializarii cu locuri / posturi). M-as pune si eu pe invatat pentru un post in 2016 cand apare cartea daca ar fi asa, numai sa stiu din timp sa nu pierd vremea degeaba :))
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Wed Jul 08, 2015 11:01 am

darkvenom wrote:Stiu doar ca presedintele FASMR a spus ca e deja la editat cartea si ca ar trebui sa apara saptamanile acestea .. Zilele acestea va aparea un comunicat de presa al MS si vor aparea mai multe informatii suplimentare atunci. Cert este ca nu mai exista ECN

Ehe, si uite ca trecu o luna si se puse liniste peste tot. "Zilele acestea" se facura "luna aceasta" si nimic. Acum e vacanta, oamenii au activitati mai importante de facut, si isi cam bat joc de voi. Nesiguranta asta, nelinistea ca "ce va fi" sunt chinuitoare. Vacanta de vara dintre anul 5 spre 6 e o perioada buna pentru a trece prima oara prin materia de rezi, numai ca din ce sa cititi? Plus ca atunci cand cartea va aparea, sigur va avea multe greseli, vor exista multe nemultumiri... imi e greu sa cred ca sunt ai nostri capabili sa faca o carte de recapitulare a medicinei clara, concisa, cu explicatii scurte, dar la obiect, din care sa se poata invata.

Din ce se va da? Cum va fi examenul? Se va baga sau nu stagiatura aia de 2 ani? Va ramane examenul la fel?
Astea sunt intrebari la care mi se pare normal sa se raspunda cu cel putin un an si jumatate inaintea unui examen de o asemenea amploare, si cu o asemenea miza. Dar nah, daca "merge si asa", ce sa facem. Coaceti si voi un protest ceva (desi sigur nu s-ar sesiza cineva)...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

darkvenom
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Jun 06, 2015 5:05 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby darkvenom » Sun Aug 09, 2015 2:28 pm

Vesti noi: Cartea va aparea la inceputul lunii octombrie.Intre timp este vacanta si pana la 1 septembrie nu se mai misca nimic. Am inteles doar ca va fi scrisa de dr, Stoica(n) profesor universitar la Carol Davila Bucuresti.S-au scos cateva exemplare pentru a se verifica datele de catre mai multe comisii si apoi se da avizul cartii de catre Ministerul Sanatatii. Mai multe detalii ar trebui sa dea Editura din sediul facultatii Carol Davila dar evident dupa 1 septembrie ca deh, e vacanta si ii doare-n cot de viitorii medici.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Mon Aug 10, 2015 11:01 pm

Wow, vesti noi.

Despre sistemul cum se va da rezidentiatul in 2016 stii ceva? Tot asa ca acum?

Eu am o specializare ok care imi place foarte mult, insa as "risca" pentru un post, daca as sti ca se mai da tot asa examenul si ca se mai scot posturi...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Iuliare
Posts: 3
Joined: Mon Aug 24, 2015 1:11 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Iuliare » Mon Aug 24, 2015 1:14 pm

Modul in care se desfășoară examenul e același, doar cartea se schimba.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Tue Aug 25, 2015 5:13 pm

E ceva...

Totusi, de ce atata lentoare in publicarea unor informatii oficiale? O perioada de aproximativ un an pentru pregatirea rezidentiatului poate fi suficienta, insa in conditiile in care stii dinainte din ce se da.

Asa cu noua carte nu se stie... poate va veti dori sa fie din nou ECN-ul (cum a fost si cu Harrisonul cand au bagat ECN-ul), pe langa perioada relativ mai scurta de invatare, mai e si "socul" unui nou material, greselile aferente unei prime editii (si eventual vreo erata prin primavara-vara), barfele si zvonurile care umbla. Primavara asta ar fi fost momentul optim de scoatere, pentru ca studentii sa aiba timp in vacanta de vara din anul V sa o citeasca si eventual sa gaseasca greseli / nelamuriri (bine, sa fim seriosi, probabil ca mult prea putini si-ar fi sacrificat ultima vacanta de vara adevarata pt asta, dar macar nu ramanea loc de comentarii).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Iuliare
Posts: 3
Joined: Mon Aug 24, 2015 1:11 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Iuliare » Wed Aug 26, 2015 2:54 pm

Da, ai perfecta dreptate in ceea ce spui, dar suntem obișnuiți sa fim tratati asa. Dupa 1 sept eu am sa sun la secretariat la umf Carol Davila, sa cer informații. Propun sa sunam cat mai multi, poate asa primim un răspuns.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Tue Sep 08, 2015 12:25 am

Iuliare wrote:Da, ai perfecta dreptate in ceea ce spui, dar suntem obișnuiți sa fim tratati asa. Dupa 1 sept eu am sa sun la secretariat la umf Carol Davila, sa cer informații. Propun sa sunam cat mai multi, poate asa primim un răspuns.

Ai aflat ceva?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Iuliare
Posts: 3
Joined: Mon Aug 24, 2015 1:11 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Iuliare » Tue Sep 08, 2015 5:11 pm

BUNA. Eu am sunat zilele acestea la facultate si mi-au zis ca nu stiu nimic de asa ceva, sa mai asteptam ca inca nici cei de anul acesta nu au dat si ca nimic nu e sigur. Mi-au zis sa ma interesez la cei care mi-au zis ca e o noua carte. Eu personal stiu acest lucru ( ca e o noua carte si nu mai e ECN) de la cei din FASMR. Le-am trimis si lor mesaj, dar nu imi raspunde nimeni. Mai incercati si voi:(!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Tue Sep 08, 2015 8:27 pm

Iuliare wrote:BUNA. Eu am sunat zilele acestea la facultate si mi-au zis ca nu stiu nimic de asa ceva, sa mai asteptam ca inca nici cei de anul acesta nu au dat si ca nimic nu e sigur. Mi-au zis sa ma interesez la cei care mi-au zis ca e o noua carte. Eu personal stiu acest lucru ( ca e o noua carte si nu mai e ECN) de la cei din FASMR. Le-am trimis si lor mesaj, dar nu imi raspunde nimeni. Mai incercati si voi:(!

FASMR e organizatia studentilor, nu? (in facultate nu am avut treaba cu fasmr, ssmb, sscr, de-aia intreb)...
Eu zic ca daca informatia nu vine de la un UMF oficial, nu trebuie luata prea mult in serios. Daca pana la 15 octombrie nu anunta NIMIC CONCRET, eu zic ca puteti sa va apucati linistiti de ECN (eu nu mai dau inca o data dupa ECN pentru nici un post :lol: mi-am parjolit creierul destul cu el un an).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

CristinaD
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 11, 2015 10:28 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby CristinaD » Fri Sep 11, 2015 10:35 pm

Cartea a fost aprobata de minister, va aparea in librarii in jur de 1 noiembrie. Se numeste "COMPENDIU DE SPECIALITATI MEDICO-CHIRURGICALE", are 2 volume si putin peste 900 de pagini. Va reprezenta bibliografia pentru examenul de rezidentiat 2016.

alina.madalina
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun May 10, 2015 11:53 am

Re: noua carte de rezidentiat

Postby alina.madalina » Fri Sep 11, 2015 11:49 pm

Multumim pentru informații. Sa speram ca va aparea cat mai curand..

cristina ene
Posts: 2
Joined: Mon Sep 14, 2015 10:02 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby cristina ene » Mon Sep 14, 2015 10:05 pm

Dar nu ar fi trebuit sa fie si un anunt al Ministerului Educatiei/ Sanatatii in legatura cu aceasta carte?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Tue Sep 15, 2015 2:54 pm

cristina ene wrote:Dar nu ar fi trebuit sa fie si un anunt al Ministerului Educatiei/ Sanatatii in legatura cu aceasta carte?

Avand in vedere ca traim in Romania, NU :lol: :lol: :lol:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
sergiuflorin
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Sep 21, 2015 5:50 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby sergiuflorin » Mon Sep 21, 2015 7:47 pm

Buna.Fiind studenta la Craiova m-am interesat ce se intampla cu cartea de rezidentiat de nu mai apare..N-au stiut Domnii Doctori nmc..Mi-au confirmat doar ca Facultatea noastra s-a ocupat de capitolul de Gastro din cartea de rezi.atat.iar pe colegii mei ...cei care se mai duc pe la congrese,conferinte i-am auzit ca este scrisa de d-l Prof univ Stoica.S-a mai interesat cineva?Noutati? :( :( :( :( :( :(

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Tue Sep 22, 2015 3:31 pm

sergiuflorin wrote:Buna.Fiind studenta la Craiova m-am interesat ce se intampla cu cartea de rezidentiat de nu mai apare..N-au stiut Domnii Doctori nmc..Mi-au confirmat doar ca Facultatea noastra s-a ocupat de capitolul de Gastro din cartea de rezi.atat.iar pe colegii mei ...cei care se mai duc pe la congrese,conferinte i-am auzit ca este scrisa de d-l Prof univ Stoica.S-a mai interesat cineva?Noutati? :( :( :( :( :( :(


Pai tocmai s-a spus mai sus ca o sa apara in jur de 1 noiembrie, nu te astepta la cine stie ce vesti pana atunci.

Faptul ca pun o noua carte poate reprezenta un avantaj, sau un dezavantaj, depinde cum e fata de ECN. Eu unul sper sa fie mai usor de inteles, sa poti sa inveti din ea, nu doar sa retii papagaliceste niste chestii. Ideea e ca daca tot se da examenul asta, ar trebui sa reprezinte o posibilitate pentru studenti sa umple golurile si lipsurile din facultate, nu sa retina pe dinafara niste chestii la materii unde nu s-a facut sau unde nu si-au dat interesul sa invete. Cum o fi cartea, 'om vedea.
Mai e insa un mare avantaj, indiferent de cat de diferita fata de ECN va fi: toti veti pleca cu sanse egale. Toata lumea care da rezidentiatul va avea de invatat o carte in aprox 1 an. Nuva mai devanseaza colegii care invata din anul 4, rezidentii mai mari care "molfaie" ECN-ul de 2-3 ani si vaneaza posturi. Oricum, din experienta va spun ca cel mai important e cat reusesti sa tocesti in ultimele 2-3 luni, insa ca "stare de spirit", eu m-as simti mult mai bine sa stiu ca toata lumea care vrea sa dea are acelasi timp de invatat.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: noua carte de rezidentiat

Postby peyton » Tue Sep 22, 2015 11:40 pm

Dezavantaj: grilele de pe rezitests nu ne mai sunt utile.

User avatar
sergiuflorin
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Sep 21, 2015 5:50 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby sergiuflorin » Wed Sep 23, 2015 11:58 am

Doddy wrote:
sergiuflorin wrote:Buna.Fiind studenta la Craiova m-am interesat ce se intampla cu cartea de rezidentiat de nu mai apare..N-au stiut Domnii Doctori nmc..Mi-au confirmat doar ca Facultatea noastra s-a ocupat de capitolul de Gastro din cartea de rezi.atat.iar pe colegii mei ...cei care se mai duc pe la congrese,conferinte i-am auzit ca este scrisa de d-l Prof univ Stoica.S-a mai interesat cineva?Noutati? :( :( :( :( :( :(


Pai tocmai s-a spus mai sus ca o sa apara in jur de 1 noiembrie, nu te astepta la cine stie ce vesti pana atunci.

Faptul ca pun o noua carte poate reprezenta un avantaj, sau un dezavantaj, depinde cum e fata de ECN. Eu unul sper sa fie mai usor de inteles, sa poti sa inveti din ea, nu doar sa retii papagaliceste niste chestii. Ideea e ca daca tot se da examenul asta, ar trebui sa reprezinte o posibilitate pentru studenti sa umple golurile si lipsurile din facultate, nu sa retina pe dinafara niste chestii la materii unde nu s-a facut sau unde nu si-au dat interesul sa invete. Cum o fi cartea, 'om vedea.
Mai e insa un mare avantaj, indiferent de cat de diferita fata de ECN va fi: toti veti pleca cu sanse egale. Toata lumea care da rezidentiatul va avea de invatat o carte in aprox 1 an. Nuva mai devanseaza colegii care invata din anul 4, rezidentii mai mari care "molfaie" ECN-ul de 2-3 ani si vaneaza posturi. Oricum, din experienta va spun ca cel mai important e cat reusesti sa tocesti in ultimele 2-3 luni, insa ca "stare de spirit", eu m-as simti mult mai bine sa stiu ca toata lumea care vrea sa dea are acelasi timp de invatat.

Din cate am auzit noua carte de rezidentiat va fi mult mai usoara decat E.C.N. acum...Dumnezeu cu mila...Nu am inteles insa o chestie.cineva mai sus spunea de nr de pagini..care ar fi in jur de 900 la acel Compendiu...vin cu o intrebare...sper sa nu fie una deplasata......900 de pagini ar avea un volum sau ambele volume? :roll:

Oll
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Sep 23, 2015 12:42 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Oll » Wed Sep 23, 2015 3:32 pm

Eu am inteles din acea postare ca 900 pagini reprezinta ambele volume..

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby VSN » Wed Sep 23, 2015 4:46 pm

sergiuflorin wrote: Din cate am auzit noua carte de rezidentiat va fi mult mai usoara decat E.C.N. acum...Dumnezeu cu mila...Nu am inteles insa o chestie.cineva mai sus spunea de nr de pagini..care ar fi in jur de 900 la acel Compendiu...vin cu o intrebare...sper sa nu fie una deplasata......900 de pagini ar avea un volum sau ambele volume? :roll:


Acum faza cu noua carte mai usoara decat ECN-ul...daca noua carte este mai logica si mai bine organizata si editata, da, clar va fi mai usoara. Pai ECN este o nenorocire numai cand vezi cate erori peste erori sunt in ea...pana si erata are erori, pe langa informatiile pe acelasi subiect care se bat cap in cap.

Si da, si eu stiu tot de doua volume care au in total 900 de pagini.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Wed Sep 23, 2015 7:48 pm

peyton wrote:Dezavantaj: grilele de pe rezitests nu ne mai sunt utile.


Oricum nu va erau foarte utile. Pentru verificarea cunostiintelor erau ok, insa in acelasi timp riscati sa pierdeti mult prea multa vreme cu ele. Mai bine inveti 10 ore pe zi, decat 4 sa inveti si sa faci grile.

Ce puteti face e sa-i bateti la cap pe cei de la SSCR sa organizeze simulari in primavara, ca asa o sa aveti 8-10 seturi de grile din noua materie. Apoi, sa speram ca va aparea si o carte ok de grile, si va ajung. Pana in primavara invatati, apoi repetati si faceti grile. :allright:


sergiuflorin wrote: Din cate am auzit noua carte de rezidentiat va fi mult mai usoara decat E.C.N. acum...Dumnezeu cu mila...Nu am inteles insa o chestie.cineva mai sus spunea de nr de pagini..care ar fi in jur de 900 la acel Compendiu...vin cu o intrebare...sper sa nu fie una deplasata......900 de pagini ar avea un volum sau ambele volume? :roll:


Va fi OK doar daca se va putea invata din ea, daca se face iar o chestie gen brosura cu liniute, oricat de usoara ar spune autorii ca e, tot va fi greu de retinut si inteles.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: noua carte de rezidentiat

Postby peyton » Wed Sep 23, 2015 8:51 pm

Nu prea inteleg cum isi imparte lumea timpul. Din licenta mai am o gramada de facut, mai e si sesiunea de iarna. Imi vine greu a crede ca din noiembrie pana in primavara termin materia, apoi doar sa repet.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Thu Sep 24, 2015 10:45 pm

Timp este... iti spun, dupa ce dai rezidentiatul, iti cam dai seama cum ar fi trebuit manageriat.

Ca idee: sunt mai multe moduri de a "citi" pentru rezi:
- citit "ca pe closet" (adica parcurgi cartea pur si simplu - recomandabil sa o faci o singura data, cat mai repede, ca sa stii cu ce te lupti, si sa iti faci o idee cu ce te lupti - fiind 900 de pagini mai mult de 2 saptamani nu ar trebui sa-ti ia).
- citit "responsabil" (adica citesti pana intelegi bine ce e acolo, faci scheme unde e mai greu, repeti, fara a-ti umple memoria cu chestii la acel moment inutile gen doze, liste de medicamente etc - aici e recomandat sa incepi imediat dupa ce ai terminat citirea "ca pe closet" si sa o iei in ordinea crescatoare a dificultatii).
Astea doua le poti face pana in primavara (in 4 luni). Apoi:

- repetat "responsabil" - este tot un citit responsabil, insa insistand mai mult, facand noi corelatii, eventual incercat retinut si unele doze etc. Asta se preteaza foarte bine sa faci in perioada simularilor (cam toata primavara) si in prima parte a verii

- repetat "ca animalul" - adica invatat si tocit cat mai mult. Asta nu e bine sa o faci prea repede, ca risti sa te epuizezi. Nu e bine sa o faci pana cand nu ai parcurs de 2-3 ori materia, ca te frustrezi cand vezi ca mai ai mult si ca e greu. Merge sa faci maxim 2 - 2.5 luni, cu cateva zile de pauza, insa in ritm sustinut, in crescendo pe masura ce se apropie rezi-ul. Iti pui in functiune memoria de scurta durata, retii chestii pe care nu-ti imaginai ca le poti retine etc. si la rezi faci bine.

Cam asa mi-as propune sa fac daca as mai da rezi. Ideea e ca nu are rost sa inveti "pe de rost" mult prea devreme. Am avut multi colegi care in iarna spuneau ECN-ul ca pe poezie, si la rezi au esuat lamentabil. Citesti sustinut pana cu 2-3 luni inainte, apoi bagi gaz. Examenul de rezi nu e chiar atat de greu, insa presiunea si stresul sunt foarte mari.


Legat de ce-ai mai zis tu: Licenta fa-o cat mai repede. Da-o naibii, nu prea intereseaza pe nimeni ce ai facut tu acolo, nota oricum nu conteaza si 99% e 10. Iar legat de sesiune... noi n-am avut sesiune, tu la ce facultate esti? Oricum in anul 6 se stie ca examenele sunt "ca sa fie", intereseaza-te si tu daca e vreun stagiu unde e mai nasol (cum au fost la mine urgentele) si invata doar pentru el... restul va descurcati voi.

Bafta multa!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: noua carte de rezidentiat

Postby peyton » Fri Sep 25, 2015 4:05 am

Constanta. Am uitat ca voi aveti module. Legala, urgente si gineco ar fi stagiile problematice. Mersi de sfaturi.

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby VSN » Fri Sep 25, 2015 12:13 pm

Mersi, Doddy, ptr sfaturi! :D :peace: :allright:

pursebuzz
junior
junior
Posts: 33
Joined: Wed Sep 10, 2008 6:42 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby pursebuzz » Sat Sep 26, 2015 10:46 pm

Doddy, ai mesaj privat :lol:

Oll
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Sep 23, 2015 12:42 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Oll » Sat Oct 03, 2015 4:49 pm

Ce se mai aude de cartea noua? Cand putem sa o cumparam?

darkvenom
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Jun 06, 2015 5:05 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby darkvenom » Sat Oct 03, 2015 9:54 pm

Oll wrote:Ce se mai aude de cartea noua? Cand putem sa o cumparam?


Cel mai devreme la jumatea lunii octombrie .. cel mai probabil incepand cu 1-5 nov

Oll
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Sep 23, 2015 12:42 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Oll » Tue Oct 06, 2015 9:58 am

Nu se mai schimba cartea de rezi. Ramane tot ECN-ul!

cristina ene
Posts: 2
Joined: Mon Sep 14, 2015 10:02 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby cristina ene » Tue Oct 06, 2015 3:42 pm

cum adica nu se mai schimba cartea? ramane tot ECN????????????????????????????????????

Oll
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Sep 23, 2015 12:42 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Oll » Tue Oct 06, 2015 5:06 pm

Mi-a zis o colega care a intrebat la secretariat ( la Craiova). Sper din tot sufletul sa se schimbe ca am pierdut timpul in vacanta de vara fara se citesc nimic crezand ca se schimba cartea!!

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby VSN » Tue Oct 06, 2015 8:29 pm

Noi, cei din Bucuresti, stim ca este in procesul de tiparire (deci a trecut si de comisia de aprobare) si ca va iesi probabil in noiembrie sau decembrie.
Toate informatiile de pana acum inclina spre schimbarea ECN si publicarea unei alte carti: "...va fi scoasa in jur de 1 noiembrie de catre Editura Medicala. Are aprobarea Ministerelor."
Sa nu ne hazardam din cauza a ce zice o dna secretara, totusi...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Doddy » Tue Oct 06, 2015 8:55 pm

Uite cartea, nu e cartea, ce sa mai, treaba romaneasca.

Mai copii, daca tot e perioada asta de incertitudine, bagati mare cu licenta pana se hotaraste ceva, macar sa fie aia 100% gata. Nu lasati "mici detalii" de refacut atunci, terminati-o cu totul, copertati-o si luati-va grija de la ea. Pentru rezidentiat va ajung 6 luni de invatat (la mine chiar s-a demonstrat ca e rau sa inveti mai mult de 6 luni), bagati mare sa rezolvati toate problemele si apoi de la 1 ianuarie ii dati bice doar cu ce carte o fi.

Spor!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby VSN » Tue Oct 06, 2015 8:58 pm

Doddy wrote:Uite cartea, nu e cartea, ce sa mai, treaba romaneasca.

Mai copii, daca tot e perioada asta de incertitudine, bagati mare cu licenta pana se hotaraste ceva, macar sa fie aia 100% gata. Nu lasati "mici detalii" de refacut atunci, terminati-o cu totul, copertati-o si luati-va grija de la ea. Pentru rezidentiat va ajung 6 luni de invatat (la mine chiar s-a demonstrat ca e rau sa inveti mai mult de 6 luni), bagati mare sa rezolvati toate problemele si apoi de la 1 ianuarie ii dati bice doar cu ce carte o fi.

Spor!


Sound advice, Doddy! :allright:

Oll
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Sep 23, 2015 12:42 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby Oll » Wed Oct 07, 2015 1:42 pm

Da, aveti dreptate! Si eu am fost azi la tipografie si mi s-a confirmat ca apare pe la sfarsitul lunii noiembrie.

User avatar
sergiuflorin
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Sep 21, 2015 5:50 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby sergiuflorin » Fri Oct 09, 2015 11:42 pm

"În urma consiliului facultății de azi, 08.10 domnul rector a transmis promoției 2016 ca în cursul lunii noiembrie va fi eliberata noua carte de rezidențiat. În ceea ce privește tematica, nu s-a luat încă o decizie finală, urmând sa așteptam un răspuns. Centrul nostru universitar va avea exemplare din noua carte în momentul în care aceasta va fi gata"/Asta este ceea ce ne-a transmis noua celor de la Craiova una dintre colege.

User avatar
sergiuflorin
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Sep 21, 2015 5:50 pm

Re: noua carte de rezidentiat

Postby sergiuflorin » Fri Oct 09, 2015 11:51 pm

Oll wrote:Nu se mai schimba cartea de rezi. Ramane tot ECN-ul!

Cred ca ai face bine sa te informezi inainte de a posta o informatie..eronata.daca toata lumea "urla" ca se schima,cum spui tu acum ca nu se mai schimba? Cred ca de la femeia de serviciu de la facultate oi fi auzit tu ceva de genu..altfel nu-mi explic...si din moment ce ea exista....doar trebuie sa apara.hm... :shock: .mi se pare aiurea.Informati-va oameni buni inainte sa le mai dati palpitatii si altora ...si degeaba...

alexandraale
Posts: 2
Joined: Mon Oct 12, 2015 11:07 am

Re: noua carte de rezidentiat

Postby alexandraale » Mon Oct 12, 2015 11:09 am



Return to “Rezidentiat”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests