Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

viata in spitatele de dincolo - coltul diasporei
sumsang
junior
junior
Posts: 31
Joined: Wed Sep 30, 2015 8:59 pm
Location: Brasso

Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby sumsang » Mon Nov 02, 2015 11:09 pm

Intrebarea o pun in contextul in care eu fac la Brasov ( inainte sa spuneti ca e de ***** facultatea de aici, stiu ca e de ***** ). Eu vreau sa fac rezidentiatul in Germania, o sa conteze la angajare ca eu am terminat la Brasov si nu la Bucuresti/Cluj/altele ? O sa spuna angajatorul ca mai bine il angajez pe unul dintr un centru mai cunoscut ?

Goran.Zadrin
elder
elder
Posts: 1711
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:36 pm

Re: Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby Goran.Zadrin » Tue Nov 03, 2015 12:13 am

Daca (daca!) isi pastreaza acreditarea pana termini tu si o sa-ti dea diploma probabil ca formal n-o sa conteze la nimic dpdv al angajatorului strainez.
Pt angajatorul strainez in principiu toate facultatile romane sunt cam tot o apa si-un pamant. Adica semiproaste.
Nu cred ca se oboseste nimeni in Strainezia sa picteze in nuante asa de fine un tablou care de la distanta oricum se vede ca o mazgaleala maro.
Cum dealtfel fac unii colegi de forum
[+] nu spun cine
Kooksee
care discern toate culorile intermediare intre fucsia, coral, piersica si desigur roz.

Auzi la el! Bucurestiu si Cluju is mai in fata decat Iasiu (nu se stie cu cat) si dupaia vin alelalte mult in spate.
Eu de exemplu am o parere buna despre Tg Mures (universitate cu ceva vechime), despre Timisoara si Craiova nu stiu aproape nimic dar daca e sa pictam asa in nuante fine parca nu m-as hazarda sa le pravalesc laolalta cu Oradea, Galati, Constanta(?), Sibiu, Brasov.

De la distanta iti spun eu, toate-s maro!
(Eu sunt si putin mai discromat; pana de curand nu stiam ca piersica e si culoare)

DAR
Sunt avantaje majore in a face facultatea la distanta de ai tai, in alt oras adica, si daca e sa alegi asta atunci alege un oras mai mare si mai cu "traditie"
Pictorul fin mai sus mentionat are desigur dreptatea lui: un colectiv mai puternic te poate trage in sus.
Tot la fel cum iti poti pierde busola ingrozitor de mult intr-un oras la distanta de ai tai si nimerind intr-un anturaj mai putin puternic din care nu poti sa iesi.

Si chiar daca ai sa ai aceeasi diploma maro de Romania, provenind dintr-o facultate maro deschis e foarte posibil sa te ajute la "psihic" pur si simplu.

Goran.Zadrin
elder
elder
Posts: 1711
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:36 pm

Re: Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby Goran.Zadrin » Tue Nov 03, 2015 12:17 am

Cunosc multi oameni care s-au transferat de la Brasov la Bucuresti.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby Chingachgook » Tue Nov 03, 2015 12:50 am

la angajare nu o sa conteze
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sumsang
junior
junior
Posts: 31
Joined: Wed Sep 30, 2015 8:59 pm
Location: Brasso

Re: Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby sumsang » Tue Nov 03, 2015 3:21 pm

Gicape si Kookse, multumesc pentru raspunsuri.

Scuze ca nu am mentionat Iasiul si Targul Mures, de ele am auzit si eu ca sunt in principiu la acelasi nivel cu Bucurestiul si Clujul, nu le-am mentionat din neatentie. Despre Timisoara si Craiova nici eu nu prea stiu nimic.

Chestia ca un colectiv ma trage in sus e adevarata si aici la Bv una din probleme e colectivul, dar asta e, ma rog.

De transferat nu prea ma pot transfera pentru ca sunt multe piedici, nu da drumul decanul de la noi, trebuie sa fii la cu taxa si integralist , si aici e greu sa ajungi la cu taxa pentru ca sunt locuri putine la taxa si de obicei sunt ocupate de cei cu restante din anul precedent, asadar neintegralisti, deci sa fii integralist si la cu taxa e greu. In plus cica ar mai trebui un motiv intemeiat, pe care eventual sa-l dovedesti.

Goran.Zadrin
elder
elder
Posts: 1711
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:36 pm

Re: Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby Goran.Zadrin » Tue Nov 03, 2015 3:29 pm

sumsang wrote:Gicape si Kookse, multumesc pentru raspunsuri.

Scuze ca nu am mentionat Iasiul si Tg Muresul, de ele am auzit si eu ca sunt in principiu la acelasi nivel cu Bucurestiul si Clujul, nu le-am mentionat din neatentie. Despre Timisoara si Craiova nici eu nu prea stiu nimic.

Chestia ca un colectiv ma trage in sus e adevarata si aici la Bv una din probleme e colectivul, dar asta e, ma rog.

De transferat nu prea ma pot transfera pentru ca sunt multe piedici, nu da drumul decanul de la noi, trebuie sa fii la cu taxa si integralist , si aici e greu sa ajungi la cu taxa pentru ca sunt locuri putine la taxa si de obicei sunt ocupate de cei cu restante din anul precedent, asadar neintegralisti, deci sa fii integralist si la cu taxa e greu. In plus cica ar mai trebui un motiv intemeiat, pe care eventual sa-l dovedesti.


:)

eu nu ma luam de tine de fapt. zicea Kooksee niste treburi prin alt cotlon al imedului. N-ai de ce sa-ti ceri scuze ca nu-s legat de nicio alma mater atat de tare.
Depinde foarte mult ce fel de persoana esti. Pentru viitor, la unii pur si simplu le da un "boost" de iincredere ca au terminat la o "scoala cu traditie". la altii din contra. absenta traditiei ambitioneaza!

sumsang
junior
junior
Posts: 31
Joined: Wed Sep 30, 2015 8:59 pm
Location: Brasso

Re: Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby sumsang » Tue Nov 03, 2015 3:58 pm

Da, de acord, pana la urma conteaza mult personalitatea .

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Daca vrei sa lucrezi in strainatate conteaza unde termini facultatea ?

Postby Melania » Tue Mar 29, 2016 2:39 am

Conteaza. Cu cat sunt mai multe dude din Romania in afara cu atat diploma de Romania e mai maro. Productia de dude la hectar e in continua crestere.
Samsung are dreptate, personalitatea face medicul. :)


Return to “Cu lumea-n cap”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests