Stagiile din primul an de rezidentiat

Apocalypse NOW
Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Cactus » Tue Dec 11, 2012 7:20 pm

Am 2 intrebari:
1. Daca primul stagiu nu este cel de specialitatea aleasa, ci de altceva, cand se alege spitalul unde se merge la anul? De ex daca cineva e pe onco si incepe cu med interna, spitalul unde face stagiul de med interna se alege la repartitia pe unitati metodologice sau se impune? Intrebarea e valabila si pentru celelalte stagii din cadrul rezidentiatului: spitalele se aleg?
2. Stiu ca e prematur, dar cand e ok sa iti iei concediu? Eu incep cu 6 luni de dermatologie, apoi 3 luni de med interna. As vrea in cadrul stagiului de med interna, nu pentru ca vreau neaparat, insa am ceva programat cam pe atunci. Ma gandeam sa evit sa imi iau in stagiile foarte scurte.
Mersi :D

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby woody » Wed Dec 12, 2012 8:01 am

Concediul se poate lua oricand cu semnatura sefului stagiului in care esti in perioada concediului mai greu iti iei concediu in stagii de o luna ca nu ti se da decat maxim 2 saptamani dc stagiul are o luna

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Cactus » Wed Dec 12, 2012 9:35 am

woody wrote:Concediul se poate lua oricand cu semnatura sefului stagiului in care esti in perioada concediului mai greu iti iei concediu in stagii de o luna ca nu ti se da decat maxim 2 saptamani dc stagiul are o luna

Mersi mult pentru raspuns!! Nici nu planuiam mai mult de 2 sapt.

velcro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 12, 2012 5:34 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby velcro » Wed Dec 12, 2012 5:44 pm

pentru concediul fara plata unde trebuie depusa cererea? trebuie mers la ministerul sanatatii pentru asta?

crocopuff
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Jul 22, 2009 12:26 am

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby crocopuff » Wed Dec 12, 2012 6:45 pm

Si eu am aceeasi nelamurire ca si Cactus: când ne alegem primul stagiu? Tot la repartitie?

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby dr_miky » Wed Dec 12, 2012 7:35 pm

crocopuff wrote:Si eu am aceeasi nelamurire ca si Cactus: când ne alegem primul stagiu? Tot la repartitie?


Primul stagiu nu t-il alegi tu, t-il dau ei care este obligatoriu. Dupa primul stagiu poti alege ce vrei. La repartitie se va alege doar spitalul la care vrei sa faci primul stagiu si se face in ordinea mediilor.Cei de la repartitie vor da o hartie pe care ce stagiu ai, perioada si spitalul

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby woody » Wed Dec 12, 2012 7:37 pm

velcro wrote:pentru concediul fara plata unde trebuie depusa cererea? trebuie mers la ministerul sanatatii pentru asta?

Din prima zi concediu fara plata ? Pleci ? Parca la directorul spitalului

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Cactus » Wed Dec 12, 2012 8:35 pm

dr_miky wrote:
crocopuff wrote:Si eu am aceeasi nelamurire ca si Cactus: când ne alegem primul stagiu? Tot la repartitie?


Primul stagiu nu t-il alegi tu, t-il dau ei care este obligatoriu. Dupa primul stagiu poti alege ce vrei. La repartitie se va alege doar spitalul la care vrei sa faci primul stagiu si se face in ordinea mediilor.Cei de la repartitie vor da o hartie pe care ce stagiu ai, perioada si spitalul

Eu nu intrebam daca iti alegi primul stagiu, normal ca faci in ordinea data de ei. Eu intrebam daca alegi spitalul la care faci primul stagiu si totodata spitalul pregatitor (unde vei face pregatirea pentru specialitate).

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Iepurita » Wed Dec 12, 2012 8:43 pm

velcro wrote:pentru concediul fara plata unde trebuie depusa cererea? trebuie mers la ministerul sanatatii pentru asta?


Trebuie sa mergi la managerul spitalului si sa depui o cerere in care sa mentionezi de ce iti iei concediul. Si trebuie semnata si de coordonatorul de rezi.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

crocopuff
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Jul 22, 2009 12:26 am

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby crocopuff » Wed Dec 12, 2012 9:14 pm

Sorry, asta am vrut sa întreb si eu. Dacă poți sa ți alegi spitalul pt primul stagiu.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Riley » Wed Dec 12, 2012 9:46 pm

La repartitie iti alegi spitalul indrumator si spitalul unde faci primul stagiu. La majoritatea specialitatilor (nu toate) se incepe cu stagiul de baza care se face in spitalul indrumator. La cele la care nu se incepe cu stagiul de baza probabil ca se alege si spitalul unde faci primul stagiu-oricum sunt putine la numar specialitatile respective. La noi cel putin asa a fost (acum vreo 2 ani). Dupa ce se termina primul stagiu intrati in rand cu ceilalti si stati la minunatele cozi de la centrul de perfectionare ca sa va luati urmatorul stagiu si povestea se tot repeta de fiecare data cand schimbati stagiul (la distante variabile functie de cat de lungi sunt stagiile).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

velcro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 12, 2012 5:34 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby velcro » Wed Dec 12, 2012 10:45 pm

Nu vreau din prima zi concediu fara plata. Vreau sa iau 5 zile in ianuarie si avand in vedere ca incep primul an de rezi nu stiu cum merg treburile. Am intrebat la RUNOS cand am fost sa depun dosarul de angajare si doamna de acolo mi-a zis sa vin in ianuarie sa depun cerere si dupa aia sa anunt concediul si la minister. Nu am inteles prea bine cum sta treaba cu ministerul dar nici nu am mai insistat pentru ca deja doamna respectiva se simtea ofensata. Deci cererea trebuie depusa la directorul spitalului angajator si apoi semnata de coordonatorul de stagiu dupa care trebuie sa o duc tot la spitalul angajator?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby sms_mihai » Thu Dec 13, 2012 9:25 am

Concedii etc

1. Faci cerere de spitalul unde activezi (unde te duci zi de zi etc). Cererea o semneaza de obicei profesorul etc (sa stie de tine, ca nu vii), o inreg secretara etc

2. Te duci cu cererea de concediu astfel semnata la spitalul platitor si spui: Uitati, imi iau concediu de la 15 pana la 30 ian (zi si eu). Le dai cererea si gata.

(sa ramana si co fotocopie la tine, pt orice eventualitate)

Astea sunt grijile tale.

Nu e vorba de niciun minister (imi pare ca a zis in bataie de joc).

Pe perioada cat ai concediu de odihna:
1. ai salariul platit integral, ca de obicei
2. nu ai bonuri de masa (in luna respectiva, daca iei o luna - eu asa am facut)
3. vei duce pontajul (prezenta) la sfarsit de luna, ca de obicei. Pe pontaj cei de la RUNOS vor scrie in dreptul zielelor de concediu "CO" (astia stiu ei)

velcro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 12, 2012 5:34 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby velcro » Thu Dec 13, 2012 9:33 am

sms_mihai wrote:Concedii etc

1. Faci cerere de spitalul unde activezi (unde te duci zi de zi etc). Cererea o semneaza de obicei profesorul etc (sa stie de tine, ca nu vii), o inreg secretara etc

2. Te duci cu cererea de concediu astfel semnata la spitalul platitor si spui: Uitati, imi iau concediu de la 15 pana la 30 ian (zi si eu). Le dai cererea si gata.

(sa ramana si co fotocopie la tine, pt orice eventualitate)

Astea sunt grijile tale.

Nu e vorba de niciun minister (imi pare ca a zis in bataie de joc).

Pe perioada cat ai concediu de odihna:
1. ai salariul platit integral, ca de obicei
2. nu ai bonuri de masa (in luna respectiva, daca iei o luna - eu asa am facut)
3. vei duce pontajul (prezenta) la sfarsit de luna, ca de obicei. Pe pontaj cei de la RUNOS vor scrie in dreptul zielelor de concediu "CO" (astia stiu ei)

Multumesc pt raspuns

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby sms_mihai » Thu Dec 13, 2012 9:44 am

amplasarea Centrului de Perfectionare:
https://maps.google.ro/maps?ie=UTF8&cid ... l=RO&hl=en

unde nu trebuie sa mergeti acum, ci dupa ce terminati primul stagiu (ma rog, catre sfarsitul lui). Asta daca o fi ca anul asta (disclaimerul de rigoare...)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Iepurita » Thu Dec 13, 2012 9:48 pm

Velcro, sms Mihai se refera la concediul de odihna, tu ai intrebat de concediu fara plata.
E altceva.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

velcro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 12, 2012 5:34 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby velcro » Fri Dec 14, 2012 11:03 am

Pentru concediu fara plata se procedeaza diferit?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Iepurita » Fri Dec 14, 2012 3:56 pm

Da, ti-am si scris cum.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

velcro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 12, 2012 5:34 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby velcro » Fri Dec 14, 2012 4:15 pm

Ioio wrote:
velcro wrote:pentru concediul fara plata unde trebuie depusa cererea? trebuie mers la ministerul sanatatii pentru asta?


Trebuie sa mergi la managerul spitalului si sa depui o cerere in care sa mentionezi de ce iti iei concediul. Si trebuie semnata si de coordonatorul de rezi.

Cererea trebuie depusa catre managerul spitalului platitor sau acolo unde fac stagiu? Ca nu voi face primul stagiu in spitalul unde am depus actele de angajare. Mersi

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby Iepurita » Fri Dec 14, 2012 4:26 pm

La managerul spitalului platitor, dar trebuie atunci sa il anunti si pe seful de sectie unde urmeaza sa incepi stagiul. Sa intrebi ca poate trebuie sa semneze si el.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

velcro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 12, 2012 5:34 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby velcro » Wed Dec 19, 2012 11:07 pm

Riley wrote:La repartitie iti alegi spitalul indrumator si spitalul unde faci primul stagiu. La majoritatea specialitatilor (nu toate) se incepe cu stagiul de baza care se face in spitalul indrumator. La cele la care nu se incepe cu stagiul de baza probabil ca se alege si spitalul unde faci primul stagiu-oricum sunt putine la numar specialitatile respective. La noi cel putin asa a fost (acum vreo 2 ani). Dupa ce se termina primul stagiu intrati in rand cu ceilalti si stati la minunatele cozi de la centrul de perfectionare ca sa va luati urmatorul stagiu si povestea se tot repeta de fiecare data cand schimbati stagiul (la distante variabile functie de cat de lungi sunt stagiile).

Cand trebuie duse adeverintele primite la repartitie? Am primit 2 foi:
- una catre spitalul indrumator
- una care este compusa din 2 parti, o jumatate pentru spitalul unde voi face primul stagiu si cealalta jumatate este pentru spitalul platitor.
Am inteles ca jumatatea destinata spitalului platitor trebuie dusa la sfarsitul lunii cu pontajul. Dar ce trebuie facut cu celelalte?

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby AllBlue » Thu Dec 20, 2012 2:08 am

- daca incepi rezi cu un stagiu complementar, nu cu stagiul de baza, cu acea jumatate de foaie o sa te prezinti in prima zi de lucru (3 ian 2013?) la spitalul unde ai primul stagiu. de obicei foaia merge la runos, dar trebuie sa treaca si pe la proful coordonator pentru ca acesta sa-si dea acceptul.
- jumatatea pentru spitalul platitor merge la runosul spitalului platitor la sfarsitul lunii, cu pontajul, dupa cum ai spus si tu
- foaia pentru spitalul indrumator, acolo unde o sa faci stagiul de baza, trebuie dusa la runosul spitalului indrumator (sau la secretariatul catedrei), ideal tot la inceputul anului. nu cred ca e mare graba, oricum acolo te vei intoarce peste un anumit numar de luni.
Carpe Diem, Baby!

velcro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 12, 2012 5:34 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby velcro » Thu Dec 20, 2012 9:39 am

AllBlue wrote:- daca incepi rezi cu un stagiu complementar, nu cu stagiul de baza, cu acea jumatate de foaie o sa te prezinti in prima zi de lucru (3 ian 2013?) la spitalul unde ai primul stagiu. de obicei foaia merge la runos, dar trebuie sa treaca si pe la proful coordonator pentru ca acesta sa-si dea acceptul.
- jumatatea pentru spitalul platitor merge la runosul spitalului platitor la sfarsitul lunii, cu pontajul, dupa cum ai spus si tu
- foaia pentru spitalul indrumator, acolo unde o sa faci stagiul de baza, trebuie dusa la runosul spitalului indrumator (sau la secretariatul catedrei), ideal tot la inceputul anului. nu cred ca e mare graba, oricum acolo te vei intoarce peste un anumit numar de luni.

Multumesc


aleahim26
Posts: 2
Joined: Sun Mar 06, 2011 11:37 pm

Re: Stagiile din primul an de rezidentiat

Postby aleahim26 » Thu Jan 03, 2013 11:38 am

Buna si la multi ani sa aveti un an cat mai bun. Acum va deranjez si eu cu o intrebare referitoare la concediu. Incep cu un stagiu de 6 luni (epidemio), as vrea sa-mi iau concediu de odihna fix in ultima luna de stagiu( cam la inceputul lunii).Am nevoie de vreo 8 zile credeti ca se poate?. Va multumesc pentru raspuns.


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests