Detasare

Apocalypse NOW
estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Detasare

Postby estrelladama » Sun Dec 09, 2012 3:32 pm

Buna ziua. Va rog frumos daca sunteti binevoitori, sa-mi spuneti si mie cum sta treaba asta cu detasarile? Cum se acorda, daca se acorda. Eu sunt proaspat rezidenta in Iasi si nu vreau sa stau nici macar 1 clipa acolo.
Dupa ce obtii toate acordurile etc, dosarul se depunde la centrul de perfectionare a rezidentilor din Buc (mai exista aceasta institutie)?
Cam in cat timp se acorda detasarea? Si in timpul asta, unde se incepe serviciul (in centru detasat), sau in Iasi?
Multumesc frumos

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Detasare

Postby obstetrix » Sun Dec 09, 2012 3:49 pm

Iti faci dosarul cu formele de angajare cerute de institutie, k tu oricum la ei figurezi: analize etc si dupa aceea mergi la coordonatorul de rezidentiat sa iti dea drumul: in principiu, nimeni nu te tine cu forta, iar detasarile se acorda pe baza unui motiv: casa, chirie, familie. Daca el te lasa sa pleci, iti semneaza detasarea pe stagiul respectiv, iar cand treci in urmatorul stagiu, la fel vei proceda. Trebuie sa ai semnate cererile de mana ca te lasa sa pleci si cererea celui ce te primeste; astea 2, copie dupa buletin, copie dupa contractul de munca ce il semnezi cu spitalul si cererea facuta catre Ministerul Sanatatii in care invoci motivul: personal, casa le trimiti fie prin fax la George Vraca sau daca te duci personal la Bucuresti, poti primi hartia in mana. Aceasta este un A4 impartita in doua pt. cele 2 DSP-uri unde scrie k pe stagiul respectiv esti detasata ce le lasi lor. Daca o dai prin fax, cel mult o luna dar intre timp poti munci in centrul detasat avand acordul ambilor coordonatori.
Lunar trebuie sa iti faci pontajul in centru detasat si sa il trimiti prin fax sa iti calculeze salariul; bonurile le ai de asemenea de la spitalul din care ai plecat.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Sun Dec 09, 2012 3:55 pm

Cine imi face pontajul (calculeaza etc)? DSP-ul? Coordonatorul din centrul meu? Ca sa stiu de unde sa iau acest pontaj ca sa-l pot trimite la spitalul platitor.

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Detasare

Postby obstetrix » Sun Dec 09, 2012 4:05 pm

Pontajul e un formular-tip ce il iei de la serviciul Personal sau de la asistenta sefa, ti-l faci tu sau asistenta sefa si se trece sporul daca il ai si parafa coord. de rezi, a sefului de sectie; il faci tu in spital si trebuie sa ajunga la cei care te platesc, la spit. cu care ai incheiat contractul. Atat, nicio leg. cu altii.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Sun Dec 09, 2012 4:12 pm

Merci mult de tot. Am inteles akm cum sta treaba. Stii cumva daca se acorda detasarile astea (din auzite)? In sensul ca motive am destule/suficiente. Dar exista coordonatori care sa refuze o detasare, doar ptr simplu fapt ca asa vor ei? Ca lumea vorbeste multe, si sper si vreau sa cred ca nu e chiar asa de negru dracu.

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Detasare

Postby obstetrix » Sun Dec 09, 2012 4:21 pm

In principiu, se acorda detasare, doar sa nu aiba nevoie de rezidenti, dar daca se poate lipsi de voi, nu va tine cu forta nimeni! Acum, depinde si de om, sa nu fie el mai 'delicat'.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Detasare

Postby dr_miky » Sun Dec 09, 2012 5:28 pm

estrelladama wrote:Merci mult de tot. Am inteles akm cum sta treaba. Stii cumva daca se acorda detasarile astea (din auzite)? In sensul ca motive am destule/suficiente. Dar exista coordonatori care sa refuze o detasare, doar ptr simplu fapt ca asa vor ei? Ca lumea vorbeste multe, si sper si vreau sa cred ca nu e chiar asa de negru dracu.



se acorda detasarile. Eu sunt rezidenta in Iasi si am fost detasata in Galati ptr 4 module (1 an si o luna).Trebuie sa ai aprobare si de la dna prorector- sefa tuturor rezidentilor. Poti lasa cererile la UMF Iasi si le primesti dupa cateva ore deja semnate. Te poti detasa ptr un an .

fnell
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 26, 2012 1:38 pm

Re: Detasare

Postby fnell » Tue Dec 11, 2012 4:37 pm

dar sa te detasezi pentru 1 an parca trebuie sa scri in cerere toate stagiile care le faci in anul respectiv dar nu stiu daca treb sa iau semnaturi decat de la coordonatori mari de ex daca esti pe cardio doar coord cardio iasi-buc (nu si pt restul de interne etc)

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Tue Dec 11, 2012 6:57 pm

Numai 1 an? Atat? Am inteles ca te poti detasa la nesfarsit. Important este sa iti permita coordonatorul de rezidentiat ! Este adevarat? Sau exista o limita referitor la detasari? Cate sunt permise pana la urma? Merci

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Detasare

Postby obstetrix » Tue Dec 11, 2012 7:00 pm

Cate vrei. Exista si transferul, acolo e mai delicat.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Tue Dec 11, 2012 7:07 pm

Aha, pai asa da, e bine. Nu pot sa ma transfer ca in centrul unde doresc eu detasare si pe specialitatea mea nu exista conferentiar si nici profesor, doar sef lucrari. (si am inteles ca ptr transfer este obligatoriu sa aibe titulatura asta, si nici dsp-ul nu scoate locuri pe spec. mea). Mai am o intrebare : daca intr-un an exista 4-5 module(stagii) , in cererea respectiva care se formuleaza ptr detasare se specifica toate stagiile? si ce obtine acordul tuturor indrumatorilor de pe stagiile respective? Sau cum se procedeaza?

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Detasare

Postby dr_miky » Wed Dec 12, 2012 6:26 pm

estrelladama wrote:Aha, pai asa da, e bine. Nu pot sa ma transfer ca in centrul unde doresc eu detasare si pe specialitatea mea nu exista conferentiar si nici profesor, doar sef lucrari. (si am inteles ca ptr transfer este obligatoriu sa aibe titulatura asta, si nici dsp-ul nu scoate locuri pe spec. mea). Mai am o intrebare : daca intr-un an exista 4-5 module(stagii) , in cererea respectiva care se formuleaza ptr detasare se specifica toate stagiile? si ce obtine acordul tuturor indrumatorilor de pe stagiile respective? Sau cum se procedeaza?


Eu am facut cate o cerere ptr fiecare stagiu. In septemebrie m-am dus in Iasi ptr 3 stagii , cu 3 cereri

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Thu Dec 13, 2012 5:46 pm

Aha. Si ti-ai obtinut aprobarea de la cei 3 indrumatori ( de pe stagiile respective) + avizul coordonatorului de rezi + avizul rectoratului. Corect? (ptr fiecare cerere in parte?) Merci fain

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Detasare

Postby woody » Thu Dec 13, 2012 6:20 pm

Eu stiu ca iti tb semnatura de la indrumatorul de baza in care esti rezi si acceptul celor la care te duuci dar indrumatorul de baza e unul singur mereu

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Detasare

Postby dr_miky » Thu Dec 13, 2012 7:02 pm

woody wrote:Eu stiu ca iti tb semnatura de la indrumatorul de baza in care esti rezi si acceptul celor la care te duuci dar indrumatorul de baza e unul singur mereu


Cei de la minister cer multe semnaturi, eu am patit-o, nu aveam o parafa de la coordonatorul de pe acel modul din centrul in care vroiam sa ma detasez si nu au vrut sa imi aprobe.Aveam toate semnaturile din centrul in care sunt initial rezidenta si imi lipsea asta din centrul ptr detasare. Cel mai bine este sa iei semnaturi de la toti

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Detasare

Postby woody » Thu Dec 13, 2012 11:23 pm

dr_miky wrote:
woody wrote:Eu stiu ca iti tb semnatura de la indrumatorul de baza in care esti rezi si acceptul celor la care te duuci dar indrumatorul de baza e unul singur mereu


Cei de la minister cer multe semnaturi, eu am patit-o, nu aveam o parafa de la coordonatorul de pe acel modul din centrul in care vroiam sa ma detasez si nu au vrut sa imi aprobe.Aveam toate semnaturile din centrul in care sunt initial rezidenta si imi lipsea asta din centrul ptr detasare. Cel mai bine este sa iei semnaturi de la toti

Eu vorbeam ca mereu de unde pleci e semnatura indrumatorului de bza, apoi semnatura manager spital angajator si semnatura acceptul celui care te primeste asta e mereu alta in functie de stagiu ce urmeaza sa l faci

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Fri Dec 14, 2012 3:06 pm

dr_miky wrote:
woody wrote:Eu stiu ca iti tb semnatura de la indrumatorul de baza in care esti rezi si acceptul celor la care te duuci dar indrumatorul de baza e unul singur mereu


Cei de la minister cer multe semnaturi, eu am patit-o, nu aveam o parafa de la coordonatorul de pe acel modul din centrul in care vroiam sa ma detasez si nu au vrut sa imi aprobe.Aveam toate semnaturile din centrul in care sunt initial rezidenta si imi lipsea asta din centrul ptr detasare. Cel mai bine este sa iei semnaturi de la toti


Ok. Am priceput pana aici, coordonator colo si colo, cereri etc. Pana aici am inteles. Ptr minister, ti-a mai trebuit si avizul de la spitalul platitor?

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Detasare

Postby dr_miky » Fri Dec 14, 2012 6:07 pm

estrelladama wrote:
dr_miky wrote:
woody wrote:Eu stiu ca iti tb semnatura de la indrumatorul de baza in care esti rezi si acceptul celor la care te duuci dar indrumatorul de baza e unul singur mereu


Cei de la minister cer multe semnaturi, eu am patit-o, nu aveam o parafa de la coordonatorul de pe acel modul din centrul in care vroiam sa ma detasez si nu au vrut sa imi aprobe.Aveam toate semnaturile din centrul in care sunt initial rezidenta si imi lipsea asta din centrul ptr detasare. Cel mai bine este sa iei semnaturi de la toti


Ok. Am priceput pana aici, coordonator colo si colo, cereri etc. Pana aici am inteles. Ptr minister, ti-a mai trebuit si avizul de la spitalul platitor?


Da, trebuie sa faci o cerere catre managerul spitalului platitor pe care acesta o va semna si mai trebuie o cerere catre director resurse umane de la minister

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Sat Dec 15, 2012 10:47 am

Merci frumos. O gramada de birocratie :| Spune-mi te rog, daca pot merge saptamana asta la minister sa-mi depun dosarul (sa-mi dea aceea hartie ptr dsp) , ptr ca as dori ca de la 1.01 sa incep in centrul solicitat. Sau trebuie intr-o anumita perioada?

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Thu Dec 20, 2012 3:01 pm

Stiti cumva daca pot incepe serviciul in centrul detasat? (pana cand imi vine raspunsul de la minister) Si daca da, de ce semnaturi mai am nevoie. Multumesc

cosminam
Posts: 2
Joined: Thu Dec 20, 2012 3:19 pm

Re: Detasare

Postby cosminam » Thu Dec 20, 2012 4:12 pm

am si eu o intrebare. eu am luat rezidentiatul pe ati pe galati, si vreau o detasare pe bucuresti. mi-am luat toate aprobarile de la galati mi-a semnat si coordonatorul si decanul de aici, am si adeverinta de la personal de la spital care atesta faptul ca am incheiat contrat de munca cu ei. dar de aici m-am blocat pt ca nu cunosc in bucuresti pe nimeni si nu reusesc sa aflu care sunt coordonatorii de pe ati, sa pot merge sa vb cu ei sa ma primesca acolo. cei de la dsp bucuresti nu mi-ai dat foarte multe informatii. ma poate ajuta cineva? sa imi dea numele coordonatorilor de pe bucuresti pe ati? sau trebuie sa merg sa vorbesc la dsp bucuresti?

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Detasare

Postby alice18 » Sat Dec 22, 2012 2:54 pm

Are cineva idee cum as putea sa ma transfer de la un spital la altul in cadrul Bucurestiului? Nu sunt multumita de spitalul prins din diverse motive si am inteles ca proful de unde vreau sa plec nu prea da drumul rezidentilor. Este vreo metoda prin care pot forta nota cumva?

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Sat Dec 22, 2012 2:57 pm

Nu pot sa te ajut, pentru ca sunt in necunostiinta de cauza. Incearca sa mai suni la DSP Buc, ca trebuie sa iti spuna ce coord. ai pe ATI.
Eu mi-am obtinut detasarea (pe 1 an de zile). Aviz amatorilor, ieri m-am intors de la minister. Mi s-a acordat pe loc. Doamnele din George Vraca, sunt foarte dragutze (si chiar muncesc). Daca va trimiteti dosarul prin fax sau prin prioripost, raspunsul va ajunge cam in 1-2 luni. In concluzie mai bine mergeti personal si vi se acorda pe loc.

Sarbatori Fericite tuturor.

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Sat Dec 22, 2012 3:02 pm

alice18 wrote:Are cineva idee cum as putea sa ma transfer de la un spital la altul in cadrul Bucurestiului? Nu sunt multumita de spitalul prins din diverse motive si am inteles ca proful de unde vreau sa plec nu prea da drumul rezidentilor. Este vreo metoda prin care pot forta nota cumva?


Ca sa te transferi de la o clinica la alta trebuie sa mergi sa vb cu doamnele de la Directie Resurse Umane (din strada George Vraca) le mai gasesti in data de 27.12 si dupa 03.01.2013. (te previn ! sunt niste cozi imense de rezidenti din toata tara). Ele sunt cele mai in masura sa iti spuna cum sa procedezi si tot la ele iti depui actele pentru schimbare spital.
Mai poti face o chestie... sa mergi la UMF BUC si sa ceri schimbare de coordonator (adica sa te muti la al coordonator, din acelasi spital, sau din spital diferit). Se poate, trebuie sa stii cu cine sa vorbesti (secretara, rectorul, prodecanul etc). Succes

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Detasare

Postby alice18 » Sat Dec 22, 2012 4:16 pm

Multumesc mult pt raspuns! :rightblinky:

estrelladama
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Dec 09, 2012 3:27 pm

Re: Detasare

Postby estrelladama » Sun Dec 23, 2012 4:27 pm

Cu placere. Sarbatori Fericite :)

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Detasare

Postby Rasurbo » Sat Jan 05, 2013 2:44 pm

pentru cea cu topicul! Afirmi ca nu vrei sa stai nici o zi in Iasi. Atunci la ce mama draq ai mai dat pe centrul universitar Iasi, cand stiai ca locurile si posturile sunt aici repartizate in majoritate?
Apoi n-am vazut nicaieri sa spui pe ce specializare esti, sau sa dai detalii mai amanuntite in legatura cu orasul in care vrei sa te detasezi, etc.
Lansezi niste intrebari stupide, in legatura cu niste probleme care s-au discutat de o mie de ori in topicuri mai vechi. Functia de search se pare ca nu-ti prea place.
Pe final, daca esti nelamurit(a), de ce nu suni direct la minister, la departamentul rezidenti, si iti spune aia tot ce vrei sa stii, in loc sa postezi aici niste comentarii care cam lasa de dorit?


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests