Rezultate din sali

Apocalypse NOW
User avatar
nelus
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:38 pm

Re: Rezultate din sali

Postby nelus » Mon Nov 26, 2012 11:05 pm

P.S.: Din ce note s-au anuntat si fiind Iasi + Galati - 324 locuri si in jur de 240 posturi, sigur iei ceva cu 583 puncte.[/quote]

Nu s-a dat mare bataie pentru posturi la Iasi, cea mai mare parte din concurenti a optat pentru locuri.
P.S.: Sursa - gura lumii. :D

dandandan
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 26, 2012 1:10 pm

Re: Rezultate din sali

Postby dandandan » Mon Nov 26, 2012 11:18 pm

Si pentru toti o tema de gandire? .... O intrebare care mi-a fost pusa de cineva si m-a lasat fara raspuns ...

Totul la examen vine sigilat doar inafara de programul de corectare automata a grilelor. Exista posibilitatea ca acel program sa contina o functie -- o linie de programare de genul ... pozitia 3000 din 5000 indiferent de rezultatul corectarii sa obtina 900 de puncte? Cine ar putea verifica asa ceva?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Rezultate din sali

Postby Dan » Mon Nov 26, 2012 11:20 pm

Pana nu vezi codul sursa nu poti sa stii ca nu e asa. De regula nu vezi codul sursa.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
nelus
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:38 pm

Re: Rezultate din sali

Postby nelus » Mon Nov 26, 2012 11:23 pm

Nu este posibil asa scenariu. Verificarea grilelor se face separat pentru fiecare sala, autonom. Apoi datele se transmit la comisia locala.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Rezultate din sali

Postby Dan » Mon Nov 26, 2012 11:27 pm

if q1result = A,C and q78result=D,E,F and q100result = B then TOTAL score = 850 Cam asa ar arata daca ar fi. :D
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Rezultate din sali

Postby obstetrix » Mon Nov 26, 2012 11:37 pm

vad k exista un grup pe fb intitulat "Rezidentiat 2012"; intrati, poate va ajuta.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

ateista
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Jun 19, 2011 5:57 am

Re: Rezultate din sali

Postby ateista » Mon Nov 26, 2012 11:40 pm

salutare! Ceva noutati si de la Timisoara? Stie cineva ceva?

dandandan
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 26, 2012 1:10 pm

Re: Rezultate din sali

Postby dandandan » Mon Nov 26, 2012 11:50 pm

nelus wrote:Nu este posibil asa scenariu. Verificarea grilelor se face separat pentru fiecare sala, autonom. Apoi datele se transmit la comisia locala.


Ca sa-ti raspund. Fiecare sala are un calculator care are un program cu codul sursa deja pe el - acelasi program. Se aduce doar o grila master care se introduce/scaneaza. Si programul genereaza o lista de raspunsuri. Fiecare lista din fiecare sala e adunata si va da o lista finala.

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 11:53 pm

quote="sms_mihai": Stai ca nici nu am numarat, insa si mie mi se parea putine de cardio (la cat a fost materia...)

Banuiam ca dau cate 2 pe capitol, asta inseamna 2*94=188, iar restuld e 12 intreb il repartizeaza pt capitolele mai stufoase, importante. Eu asa faceam.


... pentru ca esti un tocilar "matematic" sau de ce?
Ia zi, cate puncte ai luat... matematic? 500? Nu e rau, sa stii!
NU mai schimbati avatarul!

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Mon Nov 26, 2012 11:58 pm

oldboy wrote:
Cred ca ar fi excelent daca in cadrul comisiei de elaborare a subiectelor ar fi selectati si 3-5 rezidenti an III-V. Se vede treaba ca absolventii & rezidentii au mult mai multa minte privitor la ce tip de intrebari ar trebui la rezidentiat. Dar daca onorata comisie doreste sa verifice doar capacitatea tinerilor de a memora? Daca nu au nevoie de medici care sa gandeasca, pentru ca se pare ca nu au nevoie...cred ca studentii/absolventii/rezidentii au perceptii diferite fata de perceptiile profesorilor/minister etc


Nu e o idee rea. Sau ar mai fi o varianta, sa fie selectati in comisie si rezidentii care au luat in anul precedent (din aceeasi materie) peste 800 de puncte, de exemplu eu am luat 800 si ceva. Dar sa nu imprastie variantele ca fitzuicile la teze, da? :)
Durerea mare e urmatoarea: absolventii nu au inca o imagine de ansamblu asupra medicinii ca sa poata selecta din materia de rezidentiat, dar si pentru ca e multa si stufoasa si te urmareste mereu teama ca vei primi grila din fragmentele skip-uite. Capitolul de cardio a fost criminal, dar si specialiatea in sine e pe masura! Vizavi de viitorii cardiologi. :allright:
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:05 am

Melania wrote:Tnmul e o chestiune cheie pentru ca determina tratamentul, doah. Normal ca trebuie sa il stii.


Sigur ca determina. In functie de cati noduli si care sunt afectati iei decizii. Dar ce importanta are pt un generalist faptul ca T2aN1M0 este formal incadrat in stadiul IIIA?

Gandesti putin? Cum sa trebuiasca sa stii asa ceva ca generalist? :lol:

Sigur ca dupa cateva luni le visezi, dar altfel, are o importanta de fix 0.

La fel cu a intreba ce reprezinda un scor Child Pugh de 10? In materia veche nici nu se vorbea de acest scor. Asta inseamna ca cei de anul trecut habar n-au ciroza?

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Rezultate din sali

Postby veronika19 » Tue Nov 27, 2012 12:05 am

Au fost f putine intrebari din cardio! Asta m-a uimit si pe mine. Asa a fost si la licenta.
Cel mai bine era sa nu insistam pe cardio. Dar cardio e importanta, nu iti vine sa nu insisti :)
Era bine de stiut daca subiectele sunt proportionate sau disproportionate.
Si mi s-a parut ca au fost multe grile din neurologie si psihiatrie si oftalmo si uro
Per total, nu au fost niste subiecte chiar grele. Dificultatea a fost medie, cred. Dar era important sa fi trecut de mai multe ori prin materie, sa te fi apucat de cel putin jumatate de an. Daca dadeau subiectele putin mai proportionate poate erau niste rezultate putin mai bune.
In fine :) Aia e

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:10 am

veronika19 wrote:Au fost f putine intrebari din cardio! Asta m-a uimit si pe mine. Asa a fost si la licenta.
Cel mai bine era sa nu insistam pe cardio. Dar cardio e importanta, nu iti vine sa nu insisti :)
Era bine de stiut daca subiectele sunt proportionate sau disproportionate.
Si mi s-a parut ca au fost multe grile din neurologie si psihiatrie si oftalmo si uro
Per total, nu au fost niste subiecte chiar grele. Dificultatea a fost medie, cred. Dar era important sa fi trecut de mai multe ori prin materie, sa te fi apucat de cel putin jumatate de an. Daca dadeau subiectele putin mai proportionate poate erau niste rezultate putin mai bune.
In fine :) Aia e


Asta da... Ca nu a fost proportional, iarasi a fost aiurea.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:14 am

Freyja wrote:
oldboy wrote:
Cred ca ar fi excelent daca in cadrul comisiei de elaborare a subiectelor ar fi selectati si 3-5 rezidenti an III-V. Se vede treaba ca absolventii & rezidentii au mult mai multa minte privitor la ce tip de intrebari ar trebui la rezidentiat. Dar daca onorata comisie doreste sa verifice doar capacitatea tinerilor de a memora? Daca nu au nevoie de medici care sa gandeasca, pentru ca se pare ca nu au nevoie...cred ca studentii/absolventii/rezidentii au perceptii diferite fata de perceptiile profesorilor/minister etc


Nu e o idee rea. Sau ar mai fi o varianta, sa fie selectati in comisie si rezidentii care au luat in anul precedent (din aceeasi materie) peste 800 de puncte, de exemplu eu am luat 800 si ceva. Dar sa nu imprastie variantele ca fitzuicile la teze, da? :)
Durerea mare e urmatoarea: absolventii nu au inca o imagine de ansamblu asupra medicinii ca sa poata selecta din materia de rezidentiat, dar si pentru ca e multa si stufoasa si te urmareste mereu teama ca vei primi grila din fragmentele skip-uite. Capitolul de cardio a fost criminal, dar si specialiatea in sine e pe masura! Vizavi de viitorii cardiologi. :allright:


Cardio a fost printre cele mai cumsecade dupa mine. Mult ca logica decat altele. Toate suflurile, fiziopatologia se puteau invata logic. Toate cauzele decompensarii IC sunt logice, de ex. Stridiile parca sunt sarate, nu? :) ECGul e destul de logic. valvulopatiile la fel. Dar daca ma apuc si dau din criterii majore/minore, atunci incepe sa fie o problema...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezultate din sali

Postby Riley » Tue Nov 27, 2012 12:17 am

Felicitari tuturor si bine ca ati trecut si peste hopul asta. A fost si primul an dupa marea schimbare- s-a renuntat la Harry & co si din cauza asta probabil ca s-a renuntat si la acea "regula nescrisa" a proportionalitatii mai ales ca au fost mult mai multe teme acum din variate specialitati.

Important acum este sa va concentrati la specialitatea pe care vreti sa o alegeti. Sa va ganditi din toate punctele de vedere (avantaje pe termen scurt, lung) daca va vedeti pe specialitatea respectiva si peste 10, 20, 30 de ani. O sa fie si satisfactii si dezamagiri in timpul rezidentiatului. Oricum mult succes in continuare tuturor si sa faceti fiecare alegerea cea mai potrivita :).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 12:23 am

sms_mihai wrote:
kooksee wrote:
sms_mihai wrote:Dar nu chestii legate de formalisme (batranii clasificati, TNMuri etc)



Ba tnm-urile sunt chestii neimportante pentru tine?


Sa stii ca stagiul IIIA cuprinde T2aN1M0 si T2bN2M0 e chiar neimportant. Pentru oricine. Mai putin pentru un rezident pe onco sau chirurgie, in rest... As face un pariu - sa vad cati chirurgi sau anatomopatologi de care nu lucreaza "on a daily basis" cu astea le stiu pe dinafara...

Duceti-va la orice rezident din afara si spuneti ca asa au vrut ei sa vada daca stiti cancere digestive... De ce nu au dat ggl Troisier? Sau un cancer de sigmoid, sa stii un tablou clinic, o anemie etc Sa stii ca antigenii nu sunt specifici etc - vorba aia, lucruri cu care te poti intalni si ca psihiatru. Vezi un batranel cu asa ceva si nu recunosti niste chestii generale. Da, dar tu ai stiut cati ganglioni sunt afectati in stadiul N1, doh. Ca chestie, in materia veche era alta clasificare, cred. Era si cu o stadializare facuta de japonezi etc Nu mai seamana nimic, nu era clasificarea cu 1-6-15 ggl etc

Voi nu vedeti aberatia din filosofia de conceptie?...

Uite, cancerul gastric. De de nu au dat un tablou clinic (batran venit colorat galben pai, cu astenie, cu ceva gastrita, probabil purtator de Hp) etc si sa stii sa mirosi ca poate fi vorba de cancer gastric. Sau o intrebare de genul: Care e riscul neefectuarii unei biopsii in cazul unui ulcer? - o intrebare simpla dar ce testeaza o chestie de substanta, valabila si peste 20 de ani (atata vreme cat trebuie testat prin biopsie totul)

Sau, mai bine: Vine batran cu:
astenie
slabire
acantosis nigricans
constipatie-diaree
gastrita in antecedente pt care nu s-a facut endoscopie

Catre ce tip de cancere va orientati?


Tu fiind deja rezident, ai asa, o privire ampla asupra patologiei digestive (vrei cumva chirurgie generala?). Ce povestesti tu seamana a atitudine de rezident la camera de garda/ ambulatoriu, unde decizi daca internezi sau te mai gandesti, adica nu ai cum pune un diagnostic decat prezumtiv dupa cateva semne sau simptome, adica materia de rezidentiat s-ar transforma intr-un fel de materie "prezumptiva" pentru un punctaj prezumptiv.
As zice sa ne consideram norocosi ca avem negru pe alb in materia de rezidentiat, in loc sa ne dam cu dg prezumptive care oricand sunt interpretabile, chiar si in fata bolnavului. Nu ti s-a intamplat niciodata in practica sa fii convins sa ai un cancer gastric in fata, iar analizele sa-ti confirme un cancer penian? Mie mi-ar fi mirosit mai bine originea cancerului daca il examinam de la A la Z, ceea ce nu poti face in 4 ore de rezidentiat....

LE: stridiile nu sunt sarate. Sarata e..., dar nu a ta. :D :lol:
Last edited by Freyja on Tue Nov 27, 2012 12:28 am, edited 1 time in total.
NU mai schimbati avatarul!

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Rezultate din sali

Postby woody » Tue Nov 27, 2012 12:25 am

STIE CAREVA OFICIAL CAND SE FACE REPARTITIA IN CAPITALA ?

User avatar
nelus
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:38 pm

Re: Rezultate din sali

Postby nelus » Tue Nov 27, 2012 12:27 am

Felicitari la toata lumea ce a trecut! Pentru cei ce nu au trecut - curaj si mobilizare pentru viitorul concurs! Nu e grav sa vii si a 2-a oara, importanta e vointa si dorinta. Am vazut multi colegi cu varsta intre 35-45ani.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Cactus » Tue Nov 27, 2012 12:28 am

woody wrote:STIE CAREVA OFICIAL CAND SE FACE REPARTITIA IN CAPITALA ?

repartitia e duminica. dar nu stiu unde si la ce ora.

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Rezultate din sali

Postby woody » Tue Nov 27, 2012 12:32 am

Cactus wrote:
woody wrote:STIE CAREVA OFICIAL CAND SE FACE REPARTITIA IN CAPITALA ?

repartitia e duminica. dar nu stiu unde si la ce ora.

OFICIal scrie undeva?

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 12:36 am

dandandan wrote:Si pentru toti o tema de gandire? .... O intrebare care mi-a fost pusa de cineva si m-a lasat fara raspuns ...

Totul la examen vine sigilat doar inafara de programul de corectare automata a grilelor. Exista posibilitatea ca acel program sa contina o functie -- o linie de programare de genul ... pozitia 3000 din 5000 indiferent de rezultatul corectarii sa obtina 900 de puncte? Cine ar putea verifica asa ceva?

:shock: :o :shock: Adica nu am luat 800 si ceva de puncte pe merit??
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:39 am

Aha, sa fii dta sanatos.

Nu numai ca nu vezi codul sursa. Ia gandeste-te ca in loc de un generator de numere aleatoare bunul se foloseste unul masluit. Care amesteca aparent aleator, dar de fapt dupa o anumita regula.

Nu mai spun ca grilele ar fi trebuit tiparite undeva intr-o incapere complet izolata, sub pamant, fara vreo teava, vreun fir, intrucat informatie poate fi transmisa oricum. Nu mai spun ca orice fisier poate fi recuperat, chiar daca il stergi cu Shift Delete etc

Exista inca un flaw si mai important in tot sistemul asta. va las sa scrieti.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Rezultate din sali

Postby Melania » Tue Nov 27, 2012 12:40 am

sms_mihai wrote:
Melania wrote:Tnmul e o chestiune cheie pentru ca determina tratamentul, doah. Normal ca trebuie sa il stii.



La fel cu a intreba ce reprezinda un scor Child Pugh de 10? In materia veche nici nu se vorbea de acest scor. Asta inseamna ca cei de anul trecut habar n-au ciroza?

Come on...child Pugh e basic. Ar trebui sa va ceara meld.

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 12:44 am

sms_mihai wrote:Aha, sa fii dta sanatos
Nu numai ca nu vezi codul sursa. Ia gandeste-te ca in loc de un generator de numere aleatoare bunul se foloseste unul masluit. Care amesteca aparent aleator, dar de fapt dupa o anumita regula.

Nu mai spun ca grilele ar fi trebuit tiparite undeva intr-o incapere complet izolata, sub pamant, fara vreo teava, vreun fir, intrucat informatie poate fi transmisa oricum. Nu mai spun ca orice fisier poate fi recuperat, chiar daca il stergi cu Shift Delete etc
Exista inca un flaw si mai important in tot sistemul asta. va las sa scrieti.


Cum??? Vreau sa dau din nou rezidentiatul ca sa am punctaj maximum, la cine sa apelez? Annonymous au decedat, mi-au zis mie niste surse.
Va tineti numai de bancuri, acum, dupa ce ca toti suntem stresati pentru repartitie?
NU mai schimbati avatarul!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 12:46 am

La fel de nerelevant. Daca te-ar pune sa descrii motivele pt care s-a decis folosirea acelui scor, sau macar ce factorii pe baza caruia se calculeaza, atunci da. Dar da, scorul Child e basic, aici ai partial dreptate. Totusi, nu m-as lega de o cifra, ci de acei parametri.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 1:02 am

Cum??? Vreau sa dau din nou rezidentiatul ca sa am punctaj maximum, la cine sa apelez? Annonymous au decedat, mi-au zis mie niste surse.
Va tineti numai de bancuri, acum, dupa ce ca toti suntem stresati pentru repartitie?

Ca sa n-o mai lungesc: flaw-ul e asta:
Cartea (materia) era disponibila, pt toata luema, inclusiv pt profi, da?
Bun. Atunci se poate demonstra ca, un grup de oameni, poate prearanja sa scrie niste intrebari al caror raspuns sa fie pre-mapat peste o grila de raspunsuri prestabilita. Grila ce nici macar nu trebuie memorata. Ci calculata dupa niste reguli, de ex codul ascii al literei nr 2 din cuvantul 3 din enunt. Sa-i zicem "cheie" setului asta de reguli

Din acest moment si tu si profu stiti raspunsul la orice enunt de grila. Pt altii e cu totul neevident. Rezultatul calculului poate fi interpretat - sunt numai 2^5=32 de variante posibile.

Sa zicem ca tu esti un elev hot si vrei sa aranjezi cu un prof d-asta - ca el sa faca grile in camera aia secreta sau ce o fi :lol: si tu sa stii raspunsurile. Banuiesc ca profii nu intra cu nimic acolo, cu nicio foaie de raspunsuri, cu niciun telefon, nu pot comunica prin Morse, prin nimic. Sunt cautati si in izmene.

Cu toate astea, el face enuntul si din cap calculeaza conform formulei secrete (in fapt simple, dar pt cineva din afara e nevident) si pune pe grila de raspunsul astfel calculat.

Voila, simplu.

Sau, invers, poti pleca de la o grila prememorata si sa aranjezi apoi raspunsurile astfel incat sa se potriveasca grilei.

Nu mai spun ca poti sa ascunzi grila intr-un desen pe orice autocolant, desen pe unghie (sau o parte a cheii). Asta tine de steganografie.

In sfarsit, se pot imagina multe metode. Si nota bene: am presupus ca profii "sunt cautati si in zimene" ca sta o camera si filmeaza tot indeaproape. Pot ascunde o grila de intrebari si sub forma asta: iau un text despre Moartea mamei omida si convin ca a 3-a litera din fiecare cuvant sa insemne ceva. De ex: intre A si G inseamna rasp A, intre G si M inseamna B si tot asa. pentru un paznic chestia nu inseamna nimic, nu apare nicio subliniere, ci numai un text nevinovat.

Nu mai spun ca si imprimarea ar fi trebuit facuta sub pamant, izolat cu totul. Se poate totul transmite intr-o microsecunda printr-o fereastra, folisind infrarosii, sa fim seriosi.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 1:10 am

Iar asta cu izolatul sa fim seriosi... poti transmite o asa mica cantitate de informatie prin cod morse. Folosind vibratii, prin teava de canalizare, prin pereti etc. Dar ma indoiesc ca ar fi avut nevoie de asta. Modemul asta face, transmite prin modularea unui semnal audio, ca asta poate duce orice linie de telefon.

Ganditi-va ca toate grilele trebuiau sa ajunga la tiparit intr-o amplasare complet izolata. Fara legatura la net, fara posibilitatea de a comunica.
Daca profii fac o grila la 10 minute, asta inseamna 20 de ore de stat izolat.
Plus ca inca o data, ma ntare indoiesc ca au fost cautati si pe unde nu va ganditi. Si chiar daca ar fi stat o camera la 50 de cm de masa lor, o grila de raspunsuri poate fi ascunsa intr-un desen pe cateva unghii.

User avatar
oneill
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 27, 2012 1:45 pm
Location: Banat

Re: Rezultate din sali

Postby oneill » Tue Nov 27, 2012 1:14 am

teoria conspiratiei :devil:

cre` ca-i mai usor "the old fashion way" adica sa gasesti pe unu`care-ti seamana si stie carte si sa-l trimiti la examen in locul tau (asta ca sa nu zic de acte false)...nu stiu cum e acum, da` cand am facut eu faculta, la colegii de la poli, cand il mai apuca pe cate un prof sa zica "hai scoateti indexurile la control", jumate de sala se ridica si iesea

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Rezultate din sali

Postby Dan » Tue Nov 27, 2012 1:16 am

Deja vorbim de steganografie si criptari. Discutia e interesanta si posibilitati sunt dar cam atat - vorbim de ce se poate face. Daca ai avea programul acasa ai putea sa verifici daca are vreo buba :D
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Freyja
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Re: Rezultate din sali

Postby Freyja » Tue Nov 27, 2012 1:21 am

sms_mihai wrote:Iar asta cu izolatul sa fim seriosi... poti transmite o asa mica cantitate de informatie prin cod morse. Folosind vibratii, prin teava de canalizare, prin pereti etc. Dar ma indoiesc ca ar fi avut nevoie de asta. Modemul asta face, transmite prin modularea unui semnal audio, ca asta poate duce orice linie de telefon.

Ganditi-va ca toate grilele trebuiau sa ajunga la tiparit intr-o amplasare complet izolata. Fara legatura la net, fara posibilitatea de a comunica.
Daca profii fac o grila la 10 minute, asta inseamna 20 de ore de stat izolat.
Plus ca inca o data, ma ntare indoiesc ca au fost cautati si pe unde nu va ganditi. Si chiar daca ar fi stat o camera la 50 de cm de masa lor, o grila de raspunsuri poate fi ascunsa intr-un desen pe cateva unghii.


Cum poti DEMONSTRA treaba asta?
Se poate "colecta" sonor orice sunet/ voce care rosteste grila de la distanta de, sa dam exemplu, 5-10-20 metri? Adica daca cineva sta in preajma cladirii unde se intocmesc grilele, fara ca profii sa aiba habar de situatie, poate auzi discutia respectiva??? Mi se pare de domeniul fantasticului, desi noi traim intr-o lume fantastica.
NU mai schimbati avatarul!

teksecristina
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 27, 2012 3:30 am

Re: Rezultate din sali

Postby teksecristina » Tue Nov 27, 2012 3:46 am

buna cu 690 se ia anul asta ceva sau sunt pe dinafara?
ma refer in capitala
:help:

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Rezultate din sali

Postby Lizz22 » Tue Nov 27, 2012 9:14 am

valica2012 wrote:S-ar putea să ai dreptate. Apropo,am auzit un zvon că ar fi răsuflat nişte grile. E adevărat?

in fiecare an apar zvonuri de genul asta! zvonuri....

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 10:50 am

Lizz22 wrote:
valica2012 wrote:S-ar putea să ai dreptate. Apropo,am auzit un zvon că ar fi răsuflat nişte grile. E adevărat?

in fiecare an apar zvonuri de genul asta! zvonuri....


N-aş fi chiar aşa de sigur că sunt doar "zvonuri". Anul acesta au apărut nişte posturi pe care unii le urmăresc de ani buni. Aşa că nu cred in nişte simple zvonuri. Au ştiut grilele cine tb să le ştie!!!!!
:idea:

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: Rezultate din sali

Postby Lizz22 » Tue Nov 27, 2012 11:24 am

valica2012 wrote:
Lizz22 wrote:
valica2012 wrote:S-ar putea să ai dreptate. Apropo,am auzit un zvon că ar fi răsuflat nişte grile. E adevărat?

in fiecare an apar zvonuri de genul asta! zvonuri....


N-aş fi chiar aşa de sigur că sunt doar "zvonuri". Anul acesta au apărut nişte posturi pe care unii le urmăresc de ani buni. Aşa că nu cred in nişte simple zvonuri. Au ştiut grilele cine tb să le ştie!!!!!
:idea:

basme!
posturile bune si anul asta si anul trecut au fost scoase de minister fara a fi neaparat in gratiile managerilor spitalelor respective.au fost cerute ca posturi de specialisti (aranjabile pe bani) si trimise ca posturi pt rezidenti.de ce? pentru ca in ritmul bin care medicii tineri pleaca din tara, trebuie sa asigure funcionarea si in urmatorii ani.
terminati cu paranoile! sunteti doar la inceput de drum!

salmonela
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Apr 01, 2006 2:04 pm

Re: Rezultate din sali

Postby salmonela » Tue Nov 27, 2012 11:36 am

Plus ca este an electoral ...
Felicitari celor care vor reusi sa prinda un post bun!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 2:18 pm

Cum poti DEMONSTRA treaba asta?
Se poate "colecta" sonor orice sunet/ voce care rosteste grila de la distanta de, sa dam exemplu, 5-10-20 metri?

Da, se poate. Si e banal.

Se poate cu un microfon wireless. Dar hai sa zicem ca-s sub pamant, izolati intr-o cusca Faraday, nu pot comunica prin niciunn semnal radio etc (stiti voi, cam cum e cand intri intr-un tunel si n-ai semnal la telefon)

Am spus ca nu trebuie sa stea nimeni afara sa sculte. E suficient ca un "elev hot" si un profesor sa stie dinainte o regula de calcul ascuns (ceva de genul litera 2 din cuvantul 3 - codul ascii pt ele). Profesorul face subiectul cu cartea in fata, apoi, in cap, calculeaza raspunsul pe baza frazei-enunt. Cu putin antrenament se poate face.

La examen, folosind aceeasi cheie, elevul hot calculeaza raspunsul in acelasi mod. In cap.

Voila, nu se vede nimic. Nu iti trebuie nicio comunicatie.

Dar da, daca vrei asa, se poate comunica folosind orice tip de mediu: mai sunt si indrarosiile, de aia ar trebui sa nu ai niciun geam deschis. Mai sunt si tevile de canalizare sau zidurile, poti comunica prin simple vibratii (o faceau si cei din puscariile comuniste, prin cod morse). Insa, cum spuneam, nu e nevoie.

Nu am cum sa demonstrez treaba asta, e doar o teorie. Vorbeste cu orice informatician, sa vezi ca se poate. Nu ai cum decat interceptand comunicatiile intre cei doi (ascultat de telefoane) - ceea ce e evident ca nu pot eu face. Nu mai spun ca pot vorbi in parc.

Legat de asta, exista si o logica pentru care, constant zic eu, in fiecare an, exista vreo 10-15% intrebari imposibile. Voi n-ati observat chestia asta, vorbesc de cei care au dat si anii trecuti? In timpul anilor profesorii erau atat de incuiati de te intrebau procente din alea, sau erau mai umani, testau chestii cu scaun la cap?
Va mai las sa va dati cu parerea.

Cat despre examenul in sine - acolo nu-i nevoie sa copiezi nimic - si precum ati vazut - organizarea a fost ft buna, tocmai sa nu existe suspciuni. 4 numere, martori, paza, saci, sigilii. Adica pe scurt: cand se vrea se poate. Chestia e ca cine vrea sa copieze nu o face la examen, ci asa cum am zis eu mai sus. Repet, asta e numai o ipoteza, deloc fantezista insa.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 2:36 pm

Si ca sa vedeti cat de draconic sunt:

Am pp ca profii sunt complet izolati (fara net, telefoane etc)

Am presupus ca la intrare n-au voie cu nimic, cu foi cu raspunsuri (1-A, 2-B), cu nicio intrebare pregatita, cu nimic, nci cu un pix. Cartea li se da de acolo.

Am pp ca sunt cautati si sub camasa, in gura pe unde vreti voi.

Am pp ca la masa de lucru sa o camera de luat vederi si totul e failmat indeaproape a.i. sa nu poate copia de pe fituici, sa nu poate face semne discrete unul altuia etc

Si totusi, folosind metoda de mai sus, se poate, si e teribil de discret si greu de dovedit.
Poate numai sa fie testati cu poligraful, desi ma indoiesc. Nu stiu exact ce fel de amplasare secreta folosesc ei, probabil ca e asigurata de SRI.

valica2012
junior
junior
Posts: 77
Joined: Mon Nov 26, 2012 9:34 am

Re: Rezultate din sali

Postby valica2012 » Tue Nov 27, 2012 2:59 pm

Ştie cineva dc s-au contestat grile?

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezultate din sali

Postby sms_mihai » Tue Nov 27, 2012 4:45 pm

valica2012 wrote:Ştie cineva dc s-au contestat grile?


Un prim indiciu ca notele voir fi mai sus anul asta:

Mediana pe esantionul meu de 450 de oameni de anul asta: are scorul 678
Mediana pe tot lotul de candidati (cca 1200) a fost de 644

(e drept ca acum sunt si posturile impreuna)
Nu mai zic ca parca au fost o idee mai multi candidati (cu 100, nu ma stau sa caut)

Deci "specialitati bune" anul asta se vor termina cred eu pe la 750...
(sigur, aici nu vorbim de cardio, gastro, oftalmo care se vor lua mult mai sus)

Si, evident, deoarece 60% din 939 fac 564, asta inseamna ca cei cu mai putin de-atat vor fi picati. Iar restul vor fi intrati dar fara loc, aka picati. Cam ca si anul trecut cca jumatate din candidati vor ramane pe dinafara, alti 30% vor alege "ce mai ramane" (onco, alergologie, sanatate publica - de fapt ramn foarte multe...)

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Rezultate din sali

Postby Melania » Tue Nov 27, 2012 6:31 pm

sms_mihai wrote:Cum poti DEMONSTRA treaba asta?
Se poate "colecta" sonor orice sunet/ voce care rosteste grila de la distanta de, sa dam exemplu, 5-10-20 metri?

Da, se poate. Si e banal.

Se poate cu un microfon wireless. Dar hai sa zicem ca-s sub pamant, izolati intr-o cusca Faraday, nu pot comunica prin niciunn semnal radio etc (stiti voi, cam cum e cand intri intr-un tunel si n-ai semnal la telefon)

Am spus ca nu trebuie sa stea nimeni afara sa sculte. E suficient ca un "elev hot" si un profesor sa stie dinainte o regula de calcul ascuns (ceva de genul litera 2 din cuvantul 3 - codul ascii pt ele). Profesorul face subiectul cu cartea in fata, apoi, in cap, calculeaza raspunsul pe baza frazei-enunt. Cu putin antrenament se poate face.

La examen, folosind aceeasi cheie, elevul hot calculeaza raspunsul in acelasi mod. In cap.

Voila, nu se vede nimic. Nu iti trebuie nicio comunicatie.

Dar da, daca vrei asa, se poate comunica folosind orice tip de mediu: mai sunt si indrarosiile, de aia ar trebui sa nu ai niciun geam deschis. Mai sunt si tevile de canalizare sau zidurile, poti comunica prin simple vibratii (o faceau si cei din puscariile comuniste, prin cod morse). Insa, cum spuneam, nu e nevoie.

Nu am cum sa demonstrez treaba asta, e doar o teorie. Vorbeste cu orice informatician, sa vezi ca se poate. Nu ai cum decat interceptand comunicatiile intre cei doi (ascultat de telefoane) - ceea ce e evident ca nu pot eu face. Nu mai spun ca pot vorbi in parc.

Legat de asta, exista si o logica pentru care, constant zic eu, in fiecare an, exista vreo 10-15% intrebari imposibile. Voi n-ati observat chestia asta, vorbesc de cei care au dat si anii trecuti? In timpul anilor profesorii erau atat de incuiati de te intrebau procente din alea, sau erau mai umani, testau chestii cu scaun la cap?
Va mai las sa va dati cu parerea.

Cat despre examenul in sine - acolo nu-i nevoie sa copiezi nimic - si precum ati vazut - organizarea a fost ft buna, tocmai sa nu existe suspciuni. 4 numere, martori, paza, saci, sigilii. Adica pe scurt: cand se vrea se poate. Chestia e ca cine vrea sa copieze nu o face la examen, ci asa cum am zis eu mai sus. Repet, asta e numai o ipoteza, deloc fantezista insa.

bduh.gif


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests