hello!

Apocalypse NOW
masgras veronica
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri May 25, 2012 5:19 pm

hello!

Postby masgras veronica » Mon Oct 01, 2012 6:34 pm

mda...ca de obicei, totul e invaluit de mister, suspans si...sa vezi aventura de data asta la rezi! oau, sincer, chiar nu-mi pot imagina cum vor formula astia grile, cartea asta e un dezastru, si mai dezastru e cartea aia de Bucuresti de grile! cu atat mai mult cu cat a mai costat si bani!!! si toti se mira "vai, atatia medici pleaca dincolo, nu mai avem dom'le personal medical COMPETENT" , si cei care nu iau rezi (si nu au pile bietii) raman cu 2 variante: stat acasa, sau servit la McDonalds.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: hello!

Postby Radonne » Mon Oct 01, 2012 7:25 pm

masgras veronica wrote: si cei care nu iau rezi (si nu au pile bietii) raman cu 2 variante: stat acasa, sau servit la McDonalds.


Si daca nu iei rezi si ai pile ce rezolvi? Un mare 0. Cel putin in medicina au apus vremurile alea.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: hello!

Postby mihai_525 » Mon Oct 01, 2012 7:56 pm

hello
tu ce vrei sa iei
ca si specialitate
America first

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: hello!

Postby sms_mihai » Tue Oct 02, 2012 1:01 am

Radonne wrote:
masgras veronica wrote: si cei care nu iau rezi (si nu au pile bietii) raman cu 2 variante: stat acasa, sau servit la McDonalds.


Si daca nu iei rezi si ai pile ce rezolvi? Un mare 0. Cel putin in medicina au apus vremurile alea.


Pai n-ai cum sa nu iei daca optezi pt Cucuietu' de Sus, ca acolo intri si cu 500 si ceva, asta e ideea. Apoi totu' se rezolva prin transfer. Cereti-le aberantilor care au facut chestia asta sa o desfiinteze, inainte sa devina o regula.

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: hello!

Postby Bazin » Tue Oct 02, 2012 4:32 pm

Cartea de grile e plina de greseli...daca tot au pus si variantele de raspuns, macar sa le fi pus corecte, dar cred ca le a fost lene sa verifice daca corespund......voi cum stati cu materia? Eu am citit de vreo 2 ori integral, acum sunt la a 3 oara dar am impresia ca unele teme parca nici nu le am citit.....:(( cred ca s batuta in cap....spor la citit!!

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: hello!

Postby Hedwig » Tue Oct 02, 2012 7:33 pm

Bazin wrote:Cartea de grile e plina de greseli...daca tot au pus si variantele de raspuns, macar sa le fi pus corecte, dar cred ca le a fost lene sa verifice daca corespund......voi cum stati cu materia? Eu am citit de vreo 2 ori integral, acum sunt la a 3 oara dar am impresia ca unele teme parca nici nu le am citit.....:(( cred ca s batuta in cap....spor la citit!!


credeam ca sunt singura in situatia asta. la fel am facut si eu. am trecut de 2 ori prin materie integral, lectura atenta si am incercat (pe cat posibil, evident, si acolo unde se putea) sa-mi explic ce scrie pe acolo (de ce e asa si nu altfel, de ce dat un anumit diagn diferential etc) iar acum sunt la repetitia finala. unele capitole merg bine dar altele (oftalmo de exemplu) mi se par necitite, neinvatate... ma cam sperie chestia asta si pot sa sper doar sa recunosc in grila varianta corecta. habar nu am cum ar fi trebuit invatata cartea asta dar eu cu tocitul nu pot.
deja cred ca depasesc bunul simt cu nepublicarea metodologiei si a locurilor/posturilor... nu-mi mai gasesc injuraturi suficient de cuprinzatoare sa exprime tot ce simt pentru minunatii din minister. :evil:

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: hello!

Postby Rasurbo » Sat Oct 13, 2012 2:44 pm

sms_mihai wrote:
Radonne wrote:
masgras veronica wrote: si cei care nu iau rezi (si nu au pile bietii) raman cu 2 variante: stat acasa, sau servit la McDonalds.


Si daca nu iei rezi si ai pile ce rezolvi? Un mare 0. Cel putin in medicina au apus vremurile alea.


Pai n-ai cum sa nu iei daca optezi pt Cucuietu' de Sus, ca acolo intri si cu 500 si ceva, asta e ideea. Apoi totu' se rezolva prin transfer. Cereti-le aberantilor care au facut chestia asta sa o desfiinteze, inainte sa devina o regula.


S-o crezi tu, cucoane. Daca ai impresia ca totul se rezolva prin transfer , probabil ca ai facut facultatea la Techirgiol. Eu a trebuit sa dau rezul a doua oara sa pot pleca dintr-un centru de unde nu-mi dadeau drumu. Si in pozitia mea sunt si au fost multi.
vorbeste gura fara tine

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: hello!

Postby Chingachgook » Sat Oct 13, 2012 6:15 pm

aia cand acorda transferul se mai uita si laoem.

daca rascurbo s-a comportat macar pe jumatate de cum face pe aici e de inteles de ce nu i-au acordat transferul.

oricum, e de prost gust ca sa dai intr-un centru unde se intra mai usor doar ca sa te transferi dupa aia.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: hello!

Postby Hedwig » Sat Oct 13, 2012 6:59 pm

kooksee wrote:aia cand acorda transferul se mai uita si laoem.

daca rascurbo s-a comportat macar pe jumatate de cum face pe aici e de inteles de ce nu i-au acordat transferul.

oricum, e de prost gust ca sa dai intr-un centru unde se intra mai usor doar ca sa te transferi dupa aia.


asta si mie mi se pare destul de aiurea (desi se practica) fiindca tu poate (si mai mult ca sigur) vei lua locul unui care daca ar fi prins loc acolo ar fi si ramas. si la fel nu sunt de acord cu persoanele care se lauda ca pleaca prin strainezia dar isi iau si aici loc la caldurica doar pentru ca ei pleaca dupa ce se da rezi aici sau nu au inca actele gata pana dam noi rezi ca sa poata pleca. evident, fiecare e pentru el si e normal sa iti vezi interesul insa nu stiu...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: hello!

Postby Rasurbo » Sun Oct 14, 2012 10:10 am

kooksee wrote:aia cand acorda transferul se mai uita si laoem.

daca rascurbo s-a comportat macar pe jumatate de cum face pe aici e de inteles de ce nu i-au acordat transferul.

oricum, e de prost gust ca sa dai intr-un centru unde se intra mai usor doar ca sa te transferi dupa aia.


Iar ai tulburari hormonale? Te-a bagat cineva in seama de trebuie musai sa-ti exprimi tu punctul de vedere care oricum e ridicol? Mai ai oleaca si faci 90 de ani, nu mai vezi bine monitorul, degetele pe tastatura iti intepenesc, si totusi te inversunezi sa postezi pe imed. Patetic

User avatar
BBUT88
senior
senior
Posts: 239
Joined: Sat Jun 16, 2012 2:59 pm

Re: hello!

Postby BBUT88 » Wed Oct 24, 2012 9:16 pm

schimbare de sex si sa faci pe femeie de moravuri usoare
ca astea trec dar iaumai intai nota 10 la spt p
The world today has 6.8 billion people. That's heading up to about nine billion. Now if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by perhaps 10 percent!

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: hello!

Postby obstetrix » Thu Oct 25, 2012 4:37 pm

Duamneee, in ce lume traiti!!! Plini d frustrari fie p motiv d pile, fie d zdipa. Ink o data demonstrati, k voi barbatii, nu sunteti in stare sa va luati viata in maini si dati vina si acuzati; in loc s invatati tampenia aia d carte pana luati c doriti atat!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: hello!

Postby holliday » Thu Oct 25, 2012 4:45 pm

obstetrix wrote:Duamneee, in ce lume traiti!!! Plini d frustrari fie p motiv d pile, fie d zdipa. Ink o data demonstrati, k voi barbatii, nu sunteti in stare sa va luati viata in maini si dati vina si acuzati; in loc s invatati tampenia aia d carte pana luati c doriti atat!

sau plecati in afara!
la ce sa mai invatati pt.rezi daca il incepeti de la zero in Nemtia sau mai stiu eu pe unde?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: hello!

Postby Chingachgook » Thu Oct 25, 2012 4:59 pm

obstetrix wrote:k voi barbatii, nu sunteti in stare sa va luati viata in maini


De acord.
Fetele sunt in stare sa o ia in mana.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: hello!

Postby obstetrix » Thu Oct 25, 2012 5:29 pm

holliday wrote:
obstetrix wrote:Duamneee, in ce lume traiti!!! Plini d frustrari fie p motiv d pile, fie d zdipa. Ink o data demonstrati, k voi barbatii, nu sunteti in stare sa va luati viata in maini si dati vina si acuzati; in loc s invatati tampenia aia d carte pana luati c doriti atat!

sau plecati in afara!
la ce sa mai invatati pt.rezi daca il incepeti de la zero in Nemtia sau mai stiu eu pe unde?


Duamne,
Obstetrix a invatat sa ia REZI pe Obstetrica la ea in tara si nu s-a plans nici d tematica, nici d pile cu grile aranjate, dar intr-adevar,
Ea e femeie si poate!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: hello!

Postby obstetrix » Thu Oct 25, 2012 5:31 pm

kooksee wrote:
obstetrix wrote:k voi barbatii, nu sunteti in stare sa va luati viata in maini


De acord.
Fetele sunt in stare sa o ia in mana.


Duamne,
Unde mai pui k Obstetrix are zdipa si chiar doooua maini, pfai.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: hello!

Postby Chingachgook » Thu Oct 25, 2012 11:21 pm

Nu am vazut pana acuma decat o singura ginecoloaga draguta (si nu erai tu)

Da-mi voie sa te banuiesc ca esti uratzica
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: hello!

Postby obstetrix » Fri Oct 26, 2012 7:45 am

kooksee wrote:Nu am vazut pana acuma decat o singura ginecoloaga draguta (si nu erai tu)

Da-mi voie sa te banuiesc ca esti uratzica


Duamne,
Nu prea ai vazut doctori, inseamna ca. Intr-adevar, Obstetrix e chiar urata, dar
Compenseaza k are douua maini si o zdipa; ajuta la rezi ;)
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: hello!

Postby Iepurita » Sat Oct 27, 2012 11:20 pm

Obstetrix, adica ai luat rezi pe obstetrica-ginecologie, ca din pacate obstetrica singura nu exista.
Ce sa zic, foarte tare ca se plange lumea ca daca nu iei rezi-ul nu ai ce face. pai invatati ca sa il luati, sau zbateti-va sa mai fie valabila chestia cu stagiatura.
Sau na, plecati in alta tara.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: hello!

Postby obstetrix » Sun Oct 28, 2012 8:24 am

Sa se ambitioneze sa invete!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests