REZIDENTIAT 2012

Apocalypse NOW
rhodococcus
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Dec 15, 2009 4:40 pm

REZIDENTIAT 2012

Postby rhodococcus » Tue Nov 22, 2011 11:02 am

Pt cei ce vor da rezi in 2012 : SPUNETI NU SCHIMBARII BIBLIOGRAFIEI cu cartea frantuzeasca atata timp cat nu va pun la dispozitie mii de grile pt exercitiu pt fiecare subiect ! Fara mii de grile pt exercitiu nu se poate invata bine pt rezi si nu poti raspunde bine la examen la 200 de intrebari in 3 ore ( o ora imbulinezi ) .
In plus, cartea frantuzeasca are un NUMAR APROAPE DUBOU DE PAGINI fata de bibliografia 2011.
ESTE DE 5 ORI MAI SCUMPA . Cu 50 de lei o scoti xeroxata pe cea din 2011 , in plus , cartea frantuzeasca are pagini subtiri care se rup usor deci nu poti face insemnari pe ea , va trebui sa o rupi si sa o xeroxezi , deci 200 + 50 de lei = 250 vs 50 .
NU ORICE SCHIMBARE ESTE MAI BUNA DOAR DE DRAGUL SCHIMBARII ....si a celor ce castiga niste bani de pe urma ei .....
Am auzit argumentul ca bibliografia 2011 ar fi invechita . Nu sunt de acord . Cardio s-a schimbat in totalitate in 2011 , in plus hai sa fim seriosi , ca nu ramai totata viata cu siinta pt rezi , in rezidentiat ce pazesti ? nu inveti in specialitatea ta cele mai bune si noi carti ?

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby AllBlue » Tue Nov 22, 2011 1:27 pm

argumente... cu care nu sunt deloc de acord:

timpul de examen e de PATRU ore, adica 50 grile pe ora, din care pentru imbulinat iti trebuie cam 20 min pe 50 grile. parerea mea - timp suficient.

bibliografia din 2011 a avut aproximativ 1040 de pagini; din cate am inteles, cartea noua are in jur de 1500. din alea 1041 de pagini, vreo 400 sunt scrise cu un font de 8 pct. cartea noua nu am vazut-o inca, dar dupa socotelile mele tot nu imi iese numar dublu de pagini.

nu te pune nimeni sa cumperi cartea. cu siguranta o sa apara la toate xeroxurile din jurul facultatilor. 1500 pag = 75 lei, asta in cazul in care se vor cere in bibliografie TOATE paginile (ceea ce mi-e greu sa cred).

intr-adevar, nu orice schimbare e buna, dar asta este NECESARA! ai citit vreodata nenorocirea aia de materie din harrison si angelescu??? se contrazic in acelasi paragraf, dau medicamente care, daca acum 15 ani erau de varf, acum nici nu mai exista in schemele de tratament, traducerile sunt execrabile si ilogice. mie mi-a fost greu sa TOCESC niste chestii, pentru ca pe logica medicala nicio sansa sa poti merge. cardio si pancreatita, schimbate in 2011, insumeaza SAPTE TEME. celelalte sunt vechi de cel putin 10 ani.

nu stiu daca dai anul asta rezi, daca ai invatat deja materia si de-aia te-ai panicat si nu vrei schimbare. dar crede-ma, iti pierzi un an din viata si multi neuroni DEGEABA. toceala unor idei invechite n-o sa iti garanteze un punctaj bun la examen, nici macar nu o sa te lumineze in vreun fel pentru mai departe si sigur nu o sa iti ofere vreo satisfactie.
Carpe Diem, Baby!

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby luly_boy » Tue Nov 22, 2011 2:10 pm

rhodococcus wrote:Pt cei ce vor da rezi in 2012 : SPUNETI NU SCHIMBARII BIBLIOGRAFIEI cu cartea frantuzeasca atata timp cat nu va pun la dispozitie mii de grile pt exercitiu pt fiecare subiect ! Fara mii de grile pt exercitiu nu se poate invata bine pt rezi si nu poti raspunde bine la examen la 200 de intrebari in 3 ore ( o ora imbulinezi ) .
In plus, cartea frantuzeasca are un NUMAR APROAPE DUBOU DE PAGINI fata de bibliografia 2011.
ESTE DE 5 ORI MAI SCUMPA . Cu 50 de lei o scoti xeroxata pe cea din 2011 , in plus , cartea frantuzeasca are pagini subtiri care se rup usor deci nu poti face insemnari pe ea , va trebui sa o rupi si sa o xeroxezi , deci 200 + 50 de lei = 250 vs 50 .
NU ORICE SCHIMBARE ESTE MAI BUNA DOAR DE DRAGUL SCHIMBARII ....si a celor ce castiga niste bani de pe urma ei .....
Am auzit argumentul ca bibliografia 2011 ar fi invechita . Nu sunt de acord . Cardio s-a schimbat in totalitate in 2011 , in plus hai sa fim seriosi , ca nu ramai totata viata cu siinta pt rezi , in rezidentiat ce pazesti ? nu inveti in specialitatea ta cele mai bune si noi carti ?



N-am nimic cu tine dar trebuie sa spun ca, personal, mi-ar fi tare jena sa vin cu asemenea "argumente". Ar fi de dorit sa gasesti unele care sa stea in picioare daca vrei sa te asculte cineva.

La ce a scris AllBlue as mai adauga si faptul ca pt grilele CS e nevoie de mai putin timp, alea chiar merg f repede, ce D-zeu, un singur raspuns corect, daca stii tema nu ai cum sa gresesti.

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Suntmuci » Tue Nov 22, 2011 2:32 pm

200 de grile in 240 de minute .. inseamna 1 minut si 20 secunde de grila (citita, gandita, rezolvata si colorata) . Cu timpul esti la limita depinde foarte mult de tine si de atentia ta sa nu gresesti la colorat.
Arbeit macht frei !

User avatar
Alexei___
senior
senior
Posts: 212
Joined: Mon Mar 05, 2007 9:39 am
Location: Bucharest

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Alexei___ » Sun Nov 27, 2011 7:49 pm

Salut! Sunt puţin offtopic, însă mă interesează dacă a apărut noua programă - lista de capitole cu referinţe exacte din bibliografie. Aş vrea să fac update pe rezitests cât de curând pentru a putea şterge vechile grile şi a oferi posibilitatea inserării de altele corespunzând noii materii. 10x.
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Hedwig » Sun Nov 27, 2011 8:00 pm

Alexei___ wrote:Salut! Sunt puţin offtopic, însă mă interesează dacă a apărut noua programă - lista de capitole cu referinţe exacte din bibliografie. Aş vrea să fac update pe rezitests cât de curând pentru a putea şterge vechile grile şi a oferi posibilitatea inserării de altele corespunzând noii materii. 10x.


Hey. Din cate am inteles noua programa se va afisa in luna Ianuarie. Mai avem de asteptat putin.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Lizz22 » Sun Nov 27, 2011 8:01 pm

o sa dati cu pietre, sunt convinsa, dar asta cu timpul insuficient e exagerata.
am dat rezi de 3 ori si niciodata nu mi a luat mai mult de 2 ore pentru rezolvarea intrebarilor. mi se pare o nenorocire chestia cu bulinele alea (eu anul asta am terminat grilele in 80 min si am reusit performanta sa imbulinez 2 ore - e drept, dupa ce pictat 50 de intrebari am schimbat grila pentru ca am gresit)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Sun Nov 27, 2011 8:19 pm

Mie singurul argument valid mi se pare ala cu paginile subtiri care se rup usor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

adrianastroescu
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:47 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby adrianastroescu » Sun Nov 27, 2011 10:14 pm

Am auzit argumentul ca bibliografia 2011 ar fi invechita . Nu sunt de acord . Cardio s-a schimbat in totalitate in 2011 , in plus hai sa fim seriosi , ca nu ramai totata viata cu siinta pt rezi , in rezidentiat ce pazesti ? nu inveti in specialitatea ta cele mai bune si noi carti ?[/quote]
din punctul meu de vedere cardio e dezastru, n-am reusit sa inteleg mare lucru din tematica de anul asta, asa ca cel putin din punctul asta de vedere cred ca e ok

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby oldboy » Sun Nov 27, 2011 10:19 pm

adrianastroescu wrote:Am auzit argumentul ca bibliografia 2011 ar fi invechita . Nu sunt de acord . Cardio s-a schimbat in totalitate in 2011 , in plus hai sa fim seriosi , ca nu ramai totata viata cu siinta pt rezi , in rezidentiat ce pazesti ? nu inveti in specialitatea ta cele mai bune si noi carti ?

din punctul meu de vedere cardio e dezastru, n-am reusit sa inteleg mare lucru din tematica de anul asta, asa ca cel putin din punctul asta de vedere cred ca e ok[/quote]

cred ca despre asta e vorba - e cam avansat pt rezi...da, dezastru. cred sa vb de harri. dar cred ca modul de alcatuire a grilelor e problema, nu bibliografia

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Sun Nov 27, 2011 10:27 pm

adrianastroescu wrote:Am auzit argumentul ca bibliografia 2011 ar fi invechita . Nu sunt de acord . Cardio s-a schimbat in totalitate in 2011 , in plus hai sa fim seriosi , ca nu ramai totata viata cu siinta pt rezi , in rezidentiat ce pazesti ? nu inveti in specialitatea ta cele mai bune si noi carti ?

din punctul meu de vedere cardio e dezastru, n-am reusit sa inteleg mare lucru din tematica de anul asta, asa ca cel putin din punctul asta de vedere cred ca e ok[/quote]

Totusi tin sa te contrazic. Cardio a fost din tratat (deci nu pt rezi, din start). Dar daca aveai timp de citit nu era dezastru. Recunosc, am fost fan cardio. Insa in orice caz, nu as da la nivel de amanunt cardio din acel tratat (cum s-a dat: MAPSE etc)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Sun Nov 27, 2011 10:29 pm

oldboy wrote:cred sa vb de harri. dar cred ca modul de alcatuire a grilelor e problema, nu bibliografia

Exact. Dar si bibliografia parca ar merita actualizata. Insa grile din amanunte = lipsa de relevanta.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby oldboy » Sun Nov 27, 2011 10:34 pm

sms_mihai wrote:
oldboy wrote:cred sa vb de harri. dar cred ca modul de alcatuire a grilelor e problema, nu bibliografia

Exact. Dar si bibliografia parca ar merita actualizata. Insa grile din amanunte = lipsa de relevanta.


Corect ce spui! Dar parca ar fi mai usor sa faca niste grile normale, relevante pt admiterea in rezi, iar bibliografia sa o modifice treptat, coerent si logic. Grilele nu tb sa fie usoare, dar sa testeze si logica medicala, nu doar toceala pura. In plus, bibliografia o poti actualiza daca ai si cu ce, caci tratate pt rezidenti...nu prea sunt. si aici se poate vedea dibacia celor care fac grile - sa extraga notiuni relevante pt medicii in formare. exam de acum parca sunt facute sa ne arate cat de ... incompetenti suntem - auzi tu: tehnici chirurgicale, echocardiograme la rezi :hammer:

Hedwig
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sat Nov 26, 2011 3:17 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Hedwig » Mon Nov 28, 2011 2:49 pm

nu cred ca pana acum vreuna din schimbarile bibliografiei s-a facut cu cap si in asa fel incat sa fie in avantajul studentului. s-a facut sa fie facuta (asa cum se practica orice la noi in tara) si sa nu mai caraie studentii ca vai, nu se schimba nimic, ca invata dupa carti invechite etc. nu stiu daca a fost aleasa bine noua carte pt rezi (desi este incomparabil mai simpla si mai accesibila studentului) pentru ca le book des ECN a fost gandita (subliniez gandita) pentru modul de examinare din franta. dar vom vedea la anul ce va fi. noi pana una alta suntem cobai. :)) mie momentan cartea imi place dar depinde mult de cei care vor face grilele.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Mon Nov 28, 2011 11:35 pm

Ehei, dragi colegi...
Am luat astazi cartea Books des ECN, grabindu-ma sa vad cum arata. Am rasfoit cateva capitole pe care le stiam chiar bine, am comparat... si pot spune ca totusi cartea 'ceasta e destul de departe de ideal, cel putin pentru cum se dau grilele de la noi. pentru francezi, cu cazuri clinice, atunci da, dar pentru noi... unde se pot lega de o vorbulita...

Per total, lucruri incomplete, multe omisiuni sau chestii tratate superficial. Clasificari complet altfel.

Insuf renala acuta: are 3 pagini! niciun fel de tratament.
Traducerea si redactarea este puternic influentata de formularile franceze (am citit sute de pagini in franceza), dar se intelege. Pe scurt: un stil mai putin formal, asta poate fi si bine, si rau.
TBCul: are 4 pagini. Toate formele au fost comprimate in 1 pagina si jumatate Scheme de tratament nu prea, numai enumerarea, reactii adverse cam lipsa. Mai degraba insistat pe urmarirea pacientului Din cele 4 pagini, aproape jumatate de pag cu formalitati de declarare conf legii franceze etc. Citez: Formalitati: cerere de exonerare de tichet moderator (afectiunea de lunga durata nr. 29) - nu prea are sens pt Romania, ma rog.

... Mai buna ca un compendiu pt repetat cu 2 luni inainte de examen, dupa ce stii bine materia, dar asta daca dai pe cazuri clinice, cum dau ei.

Intuiesc ca aceasta carte va starni cel putin la fel de multe nemultumiri, si inca mai repede decat Harrison-ul.

"+++" inseamna: asta e cel mai important; e frecvent.Sau nota bene! E o formulare clasica intalnita in toate cartile de pragatire pt rezi-ul francez. Sincer sa fiu am intalnit si variante mai bune.

Ar trebui sa cerem rectorilor sa publice 2-3 teme bibliografice pt publicul larg, pentru ca studentii sa-si faca o idee. Pt ca altfel iar ne trezim in situatia asta: ah, noi am propus o bibliografie, nu am primit sugestii etc In realitate studentii nu au bani (200 de lei sunt ceva bani!) sa cumpere cartea (de obtinut un scan nici vorba inca probabil), deci pareri vor fi putine. In ianuarie se va fixa totul in cuie, mai modifica daca mai poti ceva.
Va fi un mic soc trecerea catre cartea asta, extrem de putine chestii seamana (dpdv continut) cu Harrison, Ginghina.

Cei care vor reda rezi-ul vor trebui s-o ia de la 0, fara exagerare. Evident ca IRA tot la deshidradati, arsi etc va fi intalnita, dar numai cu astea nu iei decat cel mult 20% din punctaj.

Poate o sa pun eu un scan de proba, desi nu stiu daca ma risc.

Alt exemplu: boala coronariana e tratata altfel si in 10 pagini. Nici nu apar entitatile separate (ischemie silentioasa, ang. microvasc? nici vorba) NSTEMI (care nici macar nu se mai numeste asa) e tratat in 2 pagini si jumatate. Personal nu m-as lega de asa ceva, chiar deloc, atat insa ca se vor lega ei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Mon Nov 28, 2011 11:44 pm

Sa nu uit: cartea are o prefata care incepe chiar asa: rectorii universitatilor din Romania s-au intalnit si au decis sa puna la dispozitia studentilor un material pentru rezi-ul din 2012. Initiativa agreata de Min sanatatii si de reprez stundetilor.

Deci e clar ca vor schimba bibliografia. So it's almost too late... Chiar nu stiam de asta, am aflat din presa.

cartea o fi buna, dar pt francezi! - materia e mult mai vasta (in fapt taote capitolele din carte - ceea ce vedeti la cuprins e bibliografia oficiala sau pe aproape) si deci la punctare nu se intra in multe amanunte, in niciun caz nu se dau grile de genul: Se considera complicatii ale cutare si acolo trebuie sa stii exact ce a listat autorul. La ei se da un caz clinic, de genul Nea Vasile, brutar de meserie, a inhalat faina si a venit tusind si cu lipsa de aer. Trebuie sa spui care e dg cel mai probabil, luarea in primire, ce teste propui si de ce si totul se puncteaza proportional. Punctele de la examen nu stau intr-o lista rigida. E altceva.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 12:18 am

Si ca sa argumentez de ce e aberant sa dai din amanunte si clasificari a caror validitate nu a trecut testul timpului, hai sa comparam ceva simplu, stiu de mai toata lumea: Fibrilatia atriala: ce e scris in Ginghina si ce e scris in BookdesECN. Cititorii au noroc ca scriu repede.

Durata de evolutie: in Ginghina sunt 5 clase, in Book sunt 3 clase, dupa criteriul posibilitatii reducerii la cardioversie

Etiologia FiA (etiopatogenia) - Ginghina:
- degen tes atrial si sist cond - imbatranire
- progesria bolilor struct card, mioc, cor
- hipoxia, dielect, boli metab
- inflam din peri si miocardite
- chir card
- predisp genetica
- tulb SN autonom

Etilogia FiA (in Book des ECN) - tot asa, e data cu linuita, dar ce sa vezi
-cardiaca:
>HTA: cauza nr 1, cu sau fara HVS
>valvulopatii mai ales mitrale - risc embolic f ridicat
>cardiomiopatii - toate
>coronaropatii
>cauze rare: dupa chir card, revarsat pericardic (postembol, Insuf resp ac), acut (embolie pulm), cardiopatii congenitale
-extracard: hipertiroidism, feocromocitom, etilism
-FiA idiopatica: dg de excludere

"Hai sa mor io" Chiar asa s-o fi schimbat etiologia de la un an la altul???

Sigur ca ideile sunt aceleasi: se produce o fibrozare, circ de microreintrare, asta poate fi dat de tot ce inseamna hipertrofie, remodelare, cardiopatii. Prin prisma asta, 60-70% din cele 2 liste seamana. Numai ca asta merge la francezi, unde nu se leaga de 3 cuvinte, poti spune cu cuvintele tale (e drept ca cer si ei cuvinte cheie, dar totusi).
La noi, insa cineva care a stiut anul trecut lista lui Ginghina, dar n-o stie pe cea prezenta, ar putea face numai 40% din barem, desi esenta e aceeasi!

Si ca sa vedeti ce bataie de cap pentru un asa maruntis, cand sunt sigur ca mai oricine stie in mare cum apare FiA, chiar daca la momentul t1 poate nu stie exact ce scrie in acea lista.

oare HTA o fi devenit cauza nr 1 numai de la inceputul lui 2011? Sa fim seriosi. Deci cei care fac teste, ar trebui sa nu se lege de asemenea detalii de conjunctura, sa surprinda chestii valabile si nu memorarea ad literam a unor itemi. Asta e problema de fapt. Exemple ca acestea gasiti cu cutele cred, mai nimic nu mai e la fel (decat poate chestiile foarte mari, mersi - oricine stie ca HTA poate produce FiA prin cresterea presiunii in atrii, dar de obicei se pun intrebari pe franturi de text)

Mai mult, la francezi se insista: la bilantul etiologic apare primul item: T3, T4, TSH. In Ginghina nu se pomeneste (si as zice ca e o scapare importanta)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 12:39 am

... La francezi ti se spune ca e vechi hipertensiv, ti se da ECGul si se dau semnele unei embolii. te-ai prins ca e FiA (Te intreaba: care e cel mai probabil dg)? Primesti 10 puncte. Te intreaba de tratament anticoagulant. Ti se spune ca pacientul revine dupa 3 luni cu sangerare etc - ai semne, simptome - trebuie sa recunosti situatia. Primesti puncte maxime daca ai recunoscut. Nu te intreaba nimeni fix ce contine scorul CHADS. Adica intrebarile sunt omenesti, axate pe prise en charge-ul unor situatii reale si nu pe memorare de itemi. Puncte maxime pt recunoasterea situatiilor si reactia adecvata. Mici suplimentari pt chestii actuale (nu degeaba in acest Book des ECN se dau siteurile HAS - studentii se mai uita si pe acolo pt algoritmii actualizati). dar chestii din astea sunt de finete, iar puncte putine (2 pct de ex, fata de recunoasterea FiA, care ia 10)
Exista si exigenta, cum sa nu: la fiecare dosar clinic exista chestii obligatorii de pus (de obicei cele care nepuse au implicatii grave). daca nu le pui, primesti 0 puncte pe intrebare (dar mai ai altele in dosar): se considera ca esti la risc sa omori pacientul.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby CristianM » Tue Nov 29, 2011 1:09 am

Multumim pentru explicatii!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 1:11 am

Si inca o chestie care nu prea imi place: multe denumiri comerciale. De ex la Prinzmetal (oricum tratat printre randuri) se spune de test de provocare cu Metergin(R) care de fapt e ergonovina maleat. De ergonovina spunea si in Ginghina. Asta e numai un exemplu. Cam greu de cautat pt toate.

Dupa parerea mea, Ginghina ar fi fost mai bunicel de invatat pt rezi, daca nu s-ar fi dat teste din amanunte sau dihotomizari usor cam "prea de oaie" Book des ECN e cam prea schematic si deci bun numai pt recapitulat, poate.

La fel si pt HTA - Dorobantu mi se pare efectiv mai cuprinzator. La francezi nu sunt date de ex deloc efectele diureticelor, nici vorba de impartire pe tipuri - de ansa, tiazidice, econ de K. Doar spicuiri, efectiv incomplet. Si de fapt mai niciun efect secundar, doar un tabel care era si prin Dorobantu. E adevarat ca in Dorobantu se insista prea mult pe algoritmul de dg si pe definirea HTA conf OMS, dar totusi as alege Dorobantu. Si dat chestii de substanta.

Care e treaba de fapt: francezii trateaza separat Prescrierea diureticelor (alt capitol) - cel putin in alte carti pt rezi.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 1:53 am

Si ca sa vedeti ce tari sunt clasificarile noastre, "francezii" fac la BPOC un tabel: in stanga emfizem panlobular (pink puffer) si in dreapta enfizem centrolobular (blue bloaters). Da, am scris bine. Harrison impartea pacientii cu BPOC in pred emfizem si pred bronsita. Emfizemul panlobular este se pare vechiul emfizem (harry) iar emfizemul centrolobular este "vechea bronsita. Suprapunerea corespunde destul de bine peste impartirea facuta de Harrison. Am mai vazut asta undeva oricum.

Va dati seama ce balamuc va fi pt cei care dau a 2-a oara...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 2:25 am

Cancerul bronhopulm: sdr paraneoplazice scoase cu totul, criterii de operabilitate scoase, stadializare fizio scoasa. Discutia despre chimio radio scoasa si ea cu totul. Totul in 4 pagini si jumatate. De fapt, 3 pagini si ceva. A patra pagina: tumori pulm secundare, deci meta (chestii simple)
Astea 3 pagini cuprind si 4-5 tabele cu scris rarefiat.
In sfarsit, au taiat si din povestile din harry, dar parca au taiat cam mult...
Per total ar fi OK, daca n-ar fi atat de multe chestii schimbate fata de harry. Si de fapt e OK, daca stii ce sa intrebi.

Alta buba in cartea framcezilor e ca nu se vor mai putea poate da atat de usor teste de genul: Cel mai important factor in aparitia cancerului pulmonar, pt ca pur si simplu nu scrie asa: la francezi scrie numai "+++". Desi e clar pentru oricine, cu textul in fata (si cu materia in cap). Dar am vazut ca apar contestatii pe chestii avocatesti...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 2:42 am

Si sa nu uit: scaparile de traducere "a la harry" mai sunt si aici: constiinta in loc de constienta, frantuzisme (deconsiliata = deconseille) etc Dar parca mai blande.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 2:59 am

Dar cele mai haioase sunt tumorile de col si de corp uterin.
De altfel, spuneau rectorii ca nu se va schimba bibliografia, e cvasiimposibil, e greu de mapat subiectele vechi peste cele din carte, unele sunt dispersate in 2 subiecte, altele sunt comasate. Eu n-am mai gasit tratate separat tumori genitale benigne. Exista numai cap tumori uterine si tumori de ovar.

Acum: la tumori uterine avem o impartire pe capitole extrem de haioasa, va veti cruci, pe bune.
PS; de fapt, le-au grupat intr-un capitol, o varza. E o separare, in fine... acum vad insa prevenirea cancerului acolo unde incepusem sa cred ca erau benignele... aoleo...

La beningne, nici vorba de chisturi functionale, cu toate subentitatile (tumori corp galben). Desfiintat totul, complet. Practic sunt numai niste indicatii.

Bai, de fapt... zici ca sunt note de curs luate de un student obosit, care a scris 2 fraze si 5 lipsa, apoi tehnoredactat de alt student si mai obosit, asa, pt nota 5.

Recomandat pt a va cruci +++

La tratament: cancerul de col uterin: Principii de tratament: sunt 4 randuri.

Mai jos putin: exista un capitol, scris cu acelasi font cu "tratament", si anume:
A nu se omite:
- serologia HIV si hep
- renuntarea la fumat
- discutarea unei anuscopii
- preventia aplicata partenerului

Asta e un biletel din ala cu galben, de pe ecranul computerului. Asa seamana.

Oh, you made my day. :allright:

Schwartz era mult mai serios. Dar nu dati teste intreband diametrul tumorii de corp galben (a fost unul prin 2009, parca)!

LE: am gasit totusi tumorile benigne, inserate la tumori ovariene. In orice caz, continutul e altul si abordarea difera foarte mult.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 3:15 am

Tumoti mamare:
- benigne: 1 pagina
- cancerul mamar: 2 pagini (da, doua)

La cancerul mamar factorii de risc seamana, dar nu mai mult de jumatate (cam peste tot e la fel)
Screening? Cum sa nu, mamografie? Dar: incepand de la 50 de ani, si apoi la fiecare 2 ani, pt femeile de 50 de ani. Comparati cu ce am avut pana acum.

Nici forma de toate formele alea: nici poveste de Paget, schir si altele.

Un fel de note de curs, seamana cu ce era la hipertiroidism, cu indulgenta. adica, chiar lacune, dupa mine.

Chirurgie: 0 (nicio tehnica chirurgicala descrisa, ba chiar nici pomenita)

Ce ganglioni Berg, ce cai de diseminare, ce grupe? Nici poveste. In schimb se spune de ggl santinela.

Doamne fereste... Eu ma intreb daca cei care au hotarat s-au uitat totusi pe carte. Sau poate ca au hotarat sa dea intrebari mai generale din mai multe capitole? O schimbare radicala, masiva si brusca si nu neaparat in bine.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 3:42 am

Mai vreti? Cum sa nu...
Spondilita anchilozanta - 2 pagini fara ceva... - dar aici e facut chiar binisor.
3 capitole (numele sunt date asa cum sunt):
I. Ce trebuie inteles
II. Erori de evitat
III. Obligatoriu de retinut

Insa in mare continutul e destul de OK, practic au retinut esentialul. chiar au sintetizat binisor. Nici vorba de descrieri detaliu, deget in carnacior etc. Artritele reactive nu sunt tratate separat, doar pomeneste intr-un paragraf de ele. Per total, mi se pare OK aici. Tineti cont ca francezii au de invatat toata cartea...

Per ansamblu daca rasfoiti cartea, sunt multe titluri despre situatii chiar de intalnit in practica, de care ar trebui sa cam stie orice medic "generalist" Asta e un punct bun zic eu. Chestii utile, chiar bune de stiut: cititi complicatiile decubitusului, imobilitatii. 2-3 pagini, sintetizat. Nu vad de ce n-am da si noi. E simplu, util si eficient.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby rox » Tue Nov 29, 2011 2:01 pm

sms_mihai wrote:Tumoti mamare:
- benigne: 1 pagina
- cancerul mamar: 2 pagini (da, doua)

La cancerul mamar factorii de risc seamana, dar nu mai mult de jumatate (cam peste tot e la fel)
Screening? Cum sa nu, mamografie? Dar: incepand de la 50 de ani, si apoi la fiecare 2 ani, pt femeile de 50 de ani. Comparati cu ce am avut pana acum.

Nici forma de toate formele alea: nici poveste de Paget, schir si altele.

Un fel de note de curs, seamana cu ce era la hipertiroidism, cu indulgenta. adica, chiar lacune, dupa mine.

Chirurgie: 0 (nicio tehnica chirurgicala descrisa, ba chiar nici pomenita)

Ce ganglioni Berg, ce cai de diseminare, ce grupe? Nici poveste. In schimb se spune de ggl santinela.

Doamne fereste... Eu ma intreb daca cei care au hotarat s-au uitat totusi pe carte. Sau poate ca au hotarat sa dea intrebari mai generale din mai multe capitole? O schimbare radicala, masiva si brusca si nu neaparat in bine.

mie asta mi se pare un MARE plus. atata timp cat bibliografia pentru ramurile chirurgicale e aceeasi cu cea pentru cele medicale, mi se pare inutil sa ai de invatat si eventual grile din tehnici chirurgicale (astea se invata in rezi, nu sunt "generalitati") si clasificari TNM pe de rost :wink:
Poate ca si grilele vor fi altfel decat pana acum (la cele de la rezi ma refer), nu vor mai intreba diametrul nu stiu cui sau chestiile alea de eco de la cardio...
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 3:03 pm

rox wrote:mie asta mi se pare un MARE plus. atata timp cat bibliografia pentru ramurile chirurgicale e aceeasi cu cea pentru cele medicale, mi se pare inutil sa ai de invatat si eventual grile din tehnici chirurgicale (astea se invata in rezi, nu sunt "generalitati") si clasificari TNM pe de rost :wink:
Poate ca si grilele vor fi altfel decat pana acum (la cele de la rezi ma refer), nu vor mai intreba diametrul nu stiu cui sau chestiile alea de eco de la cardio...


Din 2 pagini si alea scrise cum sunt scrise, nu prea ai din ce da grile.

Epilepsia la copil: 3 pagini jumatate, rarefiat, spoiala. Tratament 0. Nici macar pomenite antiepilepticele.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 3:09 pm

No, uite ce este:

Catre cei care dati la anul:

Cartea asta va fi inclusa in bibliografie, scrie clar in prefata.

Multe capitole sunt tratate superficial (nu sumar!), cam jumatate dintre ele sunt efectiv un scandal, zici ca sunt un curs luat de un student adormit.

Insist sa ne intalnim undeva fizic (daca nu ati vazut cartea) sa vedeti despre ce e vorba si eventual sa facem ceva. Eu nu cred ca cei care fac subiecte au vazut cartea.

Cartea in Bucuresti se gaseste la editura UMF, dar vine intr-un plastic si nu va lasa s-o rasfoiti (decat dupa ce o cumparati).

Daca nu, eu unul ma voi duce la rector in audienta.
Au sarit calul, serios. Asta daca nu or da si alte subiecte (dar ma indoiesc). Aveau la francezi altermative mult mai bune.

Grile din materie putina inseamna fie ca nu se va face diferenta, fie ca din nou vor da din nu stiu ce enumerare dubioasa.

Sa stiti ca si daca aveti de invatat 200 de pagini si sunt 500 de oameni peste 850, nu-i deloc o fericire. Vor castiga cei care au memorie fotografica si atat. S-a intamplat asa intr-un an prin 2003, cu grile publicate, a trebuit sa se faca balotaj etc

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby sms_mihai » Tue Nov 29, 2011 3:23 pm

rox wrote:
sms_mihai wrote:Tumoti mamare:
- benigne: 1 pagina
- cancerul mamar: 2 pagini (da, doua)

La cancerul mamar factorii de risc seamana, dar nu mai mult de jumatate (cam peste tot e la fel)
Screening? Cum sa nu, mamografie? Dar: incepand de la 50 de ani, si apoi la fiecare 2 ani, pt femeile de 50 de ani. Comparati cu ce am avut pana acum.

Nici forma de toate formele alea: nici poveste de Paget, schir si altele.

Un fel de note de curs, seamana cu ce era la hipertiroidism, cu indulgenta. adica, chiar lacune, dupa mine.

Chirurgie: 0 (nicio tehnica chirurgicala descrisa, ba chiar nici pomenita)

Ce ganglioni Berg, ce cai de diseminare, ce grupe? Nici poveste. In schimb se spune de ggl santinela.

Doamne fereste... Eu ma intreb daca cei care au hotarat s-au uitat totusi pe carte. Sau poate ca au hotarat sa dea intrebari mai generale din mai multe capitole? O schimbare radicala, masiva si brusca si nu neaparat in bine.

mie asta mi se pare un MARE plus. atata timp cat bibliografia pentru ramurile chirurgicale e aceeasi cu cea pentru cele medicale, mi se pare inutil sa ai de invatat si eventual grile din tehnici chirurgicale (astea se invata in rezi, nu sunt "generalitati") si clasificari TNM pe de rost :wink:
Poate ca si grilele vor fi altfel decat pana acum (la cele de la rezi ma refer), nu vor mai intreba diametrul nu stiu cui sau chestiile alea de eco de la cardio...


Cu clasificarile TNM ai dreptate. Cu chirurgia ai si nu prea. Trebuia dat din cunostinte mari. ceva de genul. Chururgia cancerului de san:
1. Mastectomia Patey: care inseamna asta si asta (4 randuri)
2.
3.
Totul pe o jumatate de pagina sau o pagina. Chestii mari. Sa stii ca se scoate sau nu pectoralul, in cateva randuri, e important.
Statiile Berg (cele 3 grupe) iarasi sunt chestii mari. (Dar fara acele cai de drenaj)
Drenajul venos (in mare) iarasi nu ar fi de scos. Dar chestiile mari...
Nimic de cadrane etc
Iarasi nimic de tipuri. O mastita carinomatoasa. Dar mai sintetic, poate 4-5 randuri etc Se puteau scoate grile din ce am avut.
Si exista la francezi asa ceva.

User avatar
Cosette
junior
junior
Posts: 91
Joined: Tue Dec 21, 2004 12:10 pm
Location: nu ma vb pe la spate k sunt in spatele tau

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Cosette » Tue Nov 29, 2011 11:39 pm

Cum sa ceri sa iti puna la dispozitie grile pt exercitiu?! :) Grilele te ajuta dar nu sunt obligati sa ti le dea inainte de examen :) Si ar trebui sa fii in stare sa inveti singur, fara ajutoare gen grile..
La,tout n'est qu'ordre et beaute,
Luxe,calme et volupte.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Chingachgook » Wed Nov 30, 2011 12:57 am

el e revoltat ca materia e prea rarefiata.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby SALUCO » Wed Nov 30, 2011 11:45 am

Cosette wrote:Cum sa ceri sa iti puna la dispozitie grile pt exercitiu?! :) Grilele te ajuta dar nu sunt obligati sa ti le dea inainte de examen :) Si ar trebui sa fii in stare sa inveti singur, fara ajutoare gen grile..



cosette...nu prea ai dreptate aici


grilele pot i formulate intro grmada de feluri si asta e f important



mai prin toate tarile civilizate , de exemplu US....nu ai acces normal la baza de date cu grile dar sunt o gramada de cursuri carti cu teste asemanatoare.


eu una sa-ti dea caz clinic si una sa-ti dea enumerare pentru ca si modul de aborda materia e diferit si as prefera sa nu fiu nevoit sa invat ca Boul (desi o s-o fac daca n-o sa am incotro) doar ca sa fiu capabil sa repet ca papagalul din carte

singurul Avantaj daca pot sa zic asa e ca "mingea e la fel de rotunda " pentru toti

Problema nu e aici la Studenti ci la Universitati & Co...care scot doar cartea fara sa fie o metodologie bine stabilita dinainte

pe modelul ..Na-va ma nesatuilor carte noua, si nu ne mai stresati , intrebarile so sa fie cum o sa vrea..Capra noastra si binenteles ca or sa fie Intrebari care o sa fie anulate si contestatii "c-asa-i in tenis"

de unde atat civilizatia ca la USMLE.....asta e tematica...citesti de unde vrea muschiu tau, nu ne intereseaza...cand te simti in "vana" dai banu te progrmezi la centru de testare , ti-a venit raspunsu in plic acasa....ciuciu contestatii sau mai stiu eu ce

User avatar
Cosette
junior
junior
Posts: 91
Joined: Tue Dec 21, 2004 12:10 pm
Location: nu ma vb pe la spate k sunt in spatele tau

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Cosette » Wed Nov 30, 2011 5:49 pm

De acord, grilele sunt de mare folos. Dar eu spuneam ca nu sunt obligati sa vi le dea. Si oricum, ele se fac in timp, nici nu a aparut bine cartea.
La,tout n'est qu'ordre et beaute,

Luxe,calme et volupte.

User avatar
SALUCO
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon Oct 11, 2004 8:03 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby SALUCO » Wed Nov 30, 2011 6:57 pm

Cosette wrote:De acord, grilele sunt de mare folos. Dar eu spuneam ca nu sunt obligati sa vi le dea. Si oricum, ele se fac in timp, nici nu a aparut bine cartea.


Ce e drept, ei nu sunt obligati la nimic,de felul lor :)))

Mihai.doc
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Oct 28, 2011 8:07 am

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby Mihai.doc » Tue Dec 13, 2011 7:55 pm

Cum dealtfel nici tu nu esti ;)

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby alice18 » Mon Jan 02, 2012 8:35 pm

Problema cea mai mare e ca din cate stim eu si colegii mei nu prea au voie sa schimbe absolut toata materia de la un an la altul. Era candva o "lege" ca o schimbare de peste 15% din materie trebuie anuntata oficial cu un an inainte. Unde e anul? Stiu ca traim in Romania dar asta parca e prea de tot...

Si DA! Grilele sunt extrem de importante iar noi vom fi foarte dezavantajati de faptul ca nu exista un precedent...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Tue Jan 03, 2012 2:16 am

Nu sunteti dezavantajati pt ca nu concurati cu cei de acum 3 ani!

Veti fi toti EGALI

Mai mult, daca cei care dadeau in 2011 se confruntai cu numerosi picati din 2010, care trecusera deja prin materie sau cu cei care voiau un loc mai bun, voi acum sumteti Egali cu cei care au picat in 2011.

Deci avantaj.

Ma ibtristez cand vad rationamente de genul celui la care m-am simtit sa raspund. Trist.

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby alice18 » Tue Jan 03, 2012 9:47 am

Imi pare rau ca ti-am provocat tristete dar eu imi mentin parerea. :) Una e sa ai pe ce exersa ce ai invatat( de ex grile) sau sa vezi cum au fost formulate si cam pe ce se pune accent si alta e sa lipseasca aceste lucruri cu desavarsire. In schimb s-au gandit ca daca tot nu avem grile cu care sa "ne pierdem vremea" sa bage o carte care e atat de succinta incat trebuie sa faci trimitere si la altele.

And for the record...rationamentul acesta nu e numai al meu si ma indoiesc de faptul ca toti am avea probleme de judecata :wink: De ce se simte nevoia de atac din acesta la o parere diferita decat a unora nu inteleg...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT 2012

Postby 187.92a » Tue Jan 03, 2012 10:45 am

Da, de obicei se greseste "in masa", sau daca vrei "in turma"
Asta ma intristeaza si mai mult.

Nu ai cum sa mentii, nu poti fi dezavantajat fata de cei din anii trecuti, si chiar daca, e o chestie fara niciun sens: intrucat nu concurezi cu ei, nu conteaza


Iti poti face propriile grile


Singurul dezavantajat ( si ma bucura asta) este posesorul siteului de grile, cred ca ii merge adsenseul de minune acum!!! :)


Deci nu ai dreptate.

Si faptul ca sunteti mai multi care rationati asa nu este un argument valid!!!!

Aici nu suntem in piata revolutiei sa evidentiem forta ideii prin marimea grupului
Apreciez totusi aderenta la propriile idei. Bravo


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests