In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Apocalypse NOW
sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Wed Dec 28, 2011 12:41 am

pinkobsession wrote:"minimul necesar" inseamna acel grad de cunostinte generale pe care trebuie sa le detina un absolvent de medicina dupa 6 ani, pentru a putea accede intr-o pregatire de specialitate intr-un anumit domeniu, conform aprecierilor mintilor luminate din Ministerul Sanatatii si din UMF. E foarte probabil ca pentru tine absolventul x dornic de specialitatea y , minimul necesar stabilit de ei sa fie "prea mult" sau "prea putin", dar el nu se stabileste individual, dupa parerile si dorintele fiecaruia, ci la nivel general. Probabil dupa necesitatile sistemului de sanatate, nu stiu si nu ma pasioneaza domeniul...


Pai, atunci, cum de acel minim necesar era de 20 de pagini pe subiect, si acum, brusc, a scazut la 2-3 pagini pe subiect?? S-a invartit Soarele asa, brusc si si-au dat seama toti doctorii mai de seama ca, de unde pana acum trebuiau stiute in amanunt tehnici de chirurgie, acum nu mai e nevoie de nimic din toate astea??? Mai sa fie.

Nu cumva a fost o greseala, o aiureala? Nu cumva a fost vorba de incompetenta? Ma refer la aberatia de a da grile din acele amanunte. Care,intr-adevar, multe nici nu mai sunt valabile si de alfel nici nu erau larg acceptate de comunitatea medicala, adica erau niste ipoteze in voga acum 10-15 ani, intre timp abandonate in lumina noilor cercetari. Vreo 25-30% din intrebari cam asa au fost in anii astia.

Se pune intrebarea: ce relevanta a mai avut atunci rezidentiatul toti anii astia?

Nu mai spun ca un punctaj de 700 luat pana acum nu va mai fi egal cu unul de 700 de acum incolo. OK, erau diferente si acum intre ani, in functie de cat de departe se mergea cu intratul in amanunt, dar de acum punctajele nu vor mai avea continuitate.
Iar in momentul in care va ploua cu peste 800, examenul va pierde mult din credibilitate. Pentru ca de ex anul asta cine lua 700 putea sa fie chiar bunicel, in timp ce peste cativa ani un 700 poate insemna ca esti mediocru.

Trecerile si schimbarile bruste nu fac decat sa decredibilizeze un examen. Parerea mea.

Nu se poate sa spui ca, pana acum elevii trebuiau sa stie integrale si derivate, iar de anul asta se va da examen din ecuatia de gradul I, ca asa credem ce trebuie, ca s-a scos o carte noua. Inseamna ori ca examenul vechi era aberant de greu, ori ca cel nou e aberant de usor (ma rog, usor in sensul micsorarii materiei)

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Vp. » Wed Dec 28, 2011 1:53 am

kooksee wrote:multa.

de dragul discutiei poti sa discuti cu colegii tai de categorie.

sau pe banca din fata blocului


Domnule doctor, va rog sa ma iertati ca am indraznit sa indraznesc.

6caifrumosi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:33 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby 6caifrumosi » Wed Jan 04, 2012 10:18 pm

As vrea si eu Book des ECN in format electronic, daca se poate. Multumesc frumos!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby 187.92a » Wed Jan 04, 2012 10:23 pm

de ce sa furi cand poti s-o cumperi din Romania

6caifrumosi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:33 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby 6caifrumosi » Thu Jan 05, 2012 6:47 pm

ca sa se intrebe ... stii tu cine...

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Wed Jan 18, 2012 12:15 am

Noutati de la Cluj!

conform site-ului www. osmcluj.ro :

"Referior la tematica pentru rezidențiat, propunerea care o face UMF Cluj către Asociația Rectorilor este de a păstra întreaga carte ECN (și doar cartea ECN) cu excepția capitolului de Sănătate Publică. Dat fiind că celelalte centre au alte propuneri, mai multe detalii vom ști după 23 februarie când va avea loc întâlnirea Asociației Rectorilor. Până atunci studenții anului 6 sunt sfătuiți să înceapă învățatul cu capitolele mari care cu siguranță nu vor fi scoase din tematică (exemplu Pediatrie, Gastroenterologie, Cardiologie etc ...)"


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests