In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Apocalypse NOW
Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Suntmuci » Thu Nov 17, 2011 8:07 pm

Vp. wrote:intrebare ipotetica:

Sunt simptome ale apendicitei acute:
A. durere abdominala (ce am vazut eu in ECN)
B. in faza initiala, durere periombilicala (ce am invatat in facultate)
C. greturi, varsaturi
D. diaree cronica
E. tinitus

corectat strict dupa ECN, B e raspuns gresit.

nu vad de ce "Asadar"


In harrison . la un paragraf scrie ca durerea abd este primul simptom , la 3 paragrafe mai jos scrie ca anorexia este in proportie de 95% primul simptom.
Arbeit macht frei !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Chingachgook » Thu Nov 17, 2011 8:20 pm

Discutia asta se repeta in fiecare an.

Dati citatele exacte, nu dupa cum va amintiti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Suntmuci » Thu Nov 17, 2011 9:56 pm

kooksee wrote:Discutia asta se repeta in fiecare an.

Dati citatele exacte, nu dupa cum va amintiti.


Ca sa inlaturam orice neintelegere din partea colegilor mai mari si cu tendinte de superioritate.

http://imageshack.us/f/825/apendicita.jpg/
Arbeit macht frei !

cristina1986
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Nov 30, 2010 10:43 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby cristina1986 » Thu Nov 17, 2011 10:28 pm

Suntmuci wrote:
kooksee wrote:Discutia asta se repeta in fiecare an.

Dati citatele exacte, nu dupa cum va amintiti.


Ca sa inlaturam orice neintelegere din partea colegilor mai mari si cu tendinte de superioritate.

http://imageshack.us/f/825/apendicita.jpg/


anorexia e semn nu simptom :o

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Thu Nov 17, 2011 10:50 pm

Va legati de niste aspecte absolut teoretice care nu va ajuta la nimic in practica medicala!In general pt a ti forma o opinie personla, niciodata nu vei lua o singura carte ca etalon,cel putin ai nevoie de 3 carti din care sa iti poti forma o imagine mai clara! Rareori vei avea pacienti ca la carte!Pacientii sunt in general un amestic de patologii si vei vedea numai minuni!

User avatar
Mariusik
junior
junior
Posts: 56
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:49 am
Location: Brasov
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Mariusik » Fri Nov 18, 2011 12:15 am

Suntmuci wrote:
kooksee wrote:Discutia asta se repeta in fiecare an.

Dati citatele exacte, nu dupa cum va amintiti.


Ca sa inlaturam orice neintelegere din partea colegilor mai mari si cu tendinte de superioritate.

http://imageshack.us/f/825/apendicita.jpg/


Salut, tu ai intrat in posesia cartii? Tks.

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby procust » Fri Nov 18, 2011 12:20 am

MedRx se leaga (ne legam) pentru ca specialitatea poate fi la un singur punct distanta. Deocamdata inainte de rezi si pt rezi doar teoria avem, practica urmeaza...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Chingachgook » Fri Nov 18, 2011 12:32 am

La rezi nu sunt intrebari interpretabile. Sau daca sunt se anuleaza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Fri Nov 18, 2011 8:09 am

procust wrote:MedRx se leaga (ne legam) pentru ca specialitatea poate fi la un singur punct distanta. Deocamdata inainte de rezi si pt rezi doar teoria avem, practica urmeaza...

Fa mai multe puncte, ceva peste 750 si nu vei fi la limita,si iti garantez ca funtioneaza!

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby procust » Fri Nov 18, 2011 12:08 pm

MedRx ti-am mai zis odata, lasa-ne cu filozofia ta ieftina ca ne plictisesti

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Suntmuci » Fri Nov 18, 2011 1:11 pm

procust wrote:MedRx ti-am mai zis odata, lasa-ne cu filozofia ta ieftina ca ne plictisesti


Like
Arbeit macht frei !

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Fri Nov 18, 2011 2:57 pm

procust wrote:MedRx ti-am mai zis odata, lasa-ne cu filozofia ta ieftina ca ne plictisesti

Ca tine vad 8 din 10 zilnic!

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby procust » Fri Nov 18, 2011 3:25 pm

se pare ca ai o pasiune pentru statistica, ma bucur pentru tine, poate daca as fi zugrav as arata mai bine in ochii tai care ne privesc pe restu' de sus. Din fericire sunt asa cum sunt si nu am nevoie sa intru in statistica nimanui si nici nu ma tin de filozofie ieftina....

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Fri Nov 18, 2011 3:31 pm

'stricto sensu' doar pe tine!

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Vp. » Fri Nov 18, 2011 4:47 pm

MedRx wrote:
procust wrote:MedRx ti-am mai zis odata, lasa-ne cu filozofia ta ieftina ca ne plictisesti

Ca tine vad 8 din 10 zilnic!


si nu-ti pui semne de intrebare?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Chingachgook » Fri Nov 18, 2011 5:04 pm

Nu, ca e psihiatru.

Aia e meseria ei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Fri Nov 18, 2011 5:47 pm

va arde rau prostia la cap!

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Vp. » Fri Nov 18, 2011 6:35 pm

"noua tematica pentru rezidentiatul de anul viitor va aparea in ianuarie, care in mare va fi aceeasi, doar adaptata la noua bibliografie."

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... 012_14898/

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby canci » Fri Nov 18, 2011 6:41 pm

"Lucrarea se vinde in Franta cu aproximativ 100 de euro, iar noi am stabilit ca pretul din librariile romanesti sa fie de 200 de lei. Este o suma acceptabila, avand in vedere ca pana acum un absolvent cheltuia aproximativ 1.000 de lei pentru a-si procura bibliografia pentru rezidentiat".
No sh*t! :lol:

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby untampit » Fri Nov 18, 2011 8:21 pm

kooksee wrote:Nu, ca e psihiatru.

Aia e meseria ei.


nu degeaba zic toti doctorii ca psihiatrii sunt nebuni :P

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby adyxz » Fri Nov 18, 2011 10:00 pm

in fine experiente se pot face si bineinteles medicii tinerei sunt numai buni pentru carne de tun, ma tot gandesc de ce alte tari nu au rezidentiat, sa fim noi mai destepti....poate da poate nu, in fine .....despre gaselnita asta cine stie mai ma multe decat s-a scris? e sigur ca se va da din toata cartea?inteleg ca astia in loc sa simplifice lucrurile le complica, ne putem astepta la orice, ca un raspuns la un coleg de mai jos cum ca harrisonul e logic, mda inteleg cum pe o pagina cu 10-15 procente si restul de statistica poti sa folosesti logica medicala....tara lui Papura Voda, numai bine cu stima!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Riley » Fri Nov 18, 2011 11:21 pm

Nu stiu cum e cartea aia insa cred ca greu se gaseste ceva mai incoerent, greu de digerat si de integrat clinic, de invatat logic ca harry si compania de anii astia (cu povesti luuuuuungi prin care te pierzi si uiti esentialul, adevarate povesti nemuritoare de adormit copii prin care se mai strecoara cate o enumerare sau o reactie adversa). Eu sper ca prin cartea asta care din cate am inteles este mai schematica, studentul sa retina esentialul, un algoritm de diagnostic si de tratament, un algoritm al diagnosticului diferential-pana la urma chestiuni PRACTICE pe care apoi sa le utilizeze in viata de zi cu zi din spital. Povestile nemuritoare s-au spus pe parcursul celor 6 ani de facultate.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Sun Nov 20, 2011 12:46 am

Riley wrote:Nu stiu cum e cartea aia insa cred ca greu se gaseste ceva mai incoerent, greu de digerat si de integrat clinic, de invatat logic ca harry si compania de anii astia (cu povesti luuuuuungi prin care te pierzi si uiti esentialul, adevarate povesti nemuritoare de adormit copii prin care se mai strecoara cate o enumerare sau o reactie adversa). Eu sper ca prin cartea asta care din cate am inteles este mai schematica, studentul sa retina esentialul, un algoritm de diagnostic si de tratament, un algoritm al diagnosticului diferential-pana la urma chestiuni PRACTICE pe care apoi sa le utilizeze in viata de zi cu zi din spital. Povestile nemuritoare s-au spus pe parcursul celor 6 ani de facultate.


Cum spui tu Riley, cartea e schematica, e exact ceea ce sa retii, indiferent de ce specialitate ai sa iti alegi dupa sustinerea examenulu de rezi. Sunt student in anul 6 la Cluj, si implicit aceasta carte imi va fi de capatai, incepand din ianuarie. Pana in acest an, numai carti de 'beletristica medicala' am tot citit, asa ca pentru mine e super ok cartea.

Toata suflarea universitara clujeana a laudat aceasta carte, care se vrea a fi unicul material pentru rezidentiat, incepand cu 2012. Un inconvenient pentru carte e acela ca, foile cartii sunt ca de biblie, foarte subtiri, se pot rupe foarte usor. Oricum multi o fac xerox... Sunt si multi de an 3 sau 4 care de pe acum si-o cumpara in original.... Cred ca sunt un pic batuti de soarta constiintei. In fine.... Cartea e tradusa mot-a-mot dupa versiunea ei din franceza, sunt exact capitolele de pe site-ul ECN (http://www.remede.org/documents/rubrique57.html), deci toata programa ECN care intra pentru examenul francezilor. Daca va intereseaza aruncati o privire.

Sistemul de invatamant universitar medical francez, din cate stiu eu, ii pregatesc pe mEdicinistii lor inca din primul an de facultate pentru acest examen important, ei fiind obisnuiti cu asfel de materiale sintetice. Si caietele pentru pregatirea stepurilor sunt destul de schematice.

Desi generatia mea pare a fi carne de tun cu aceasta carte, sper sa avem parte de bibliografie clara, incepand cu ianuarie 2012. Vom vedea!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby 187.92a » Sun Nov 20, 2011 1:59 am

ce inseamna ecn? si de ce book des ecn, nu trebuie sa ii zica le livre des ecn sau book of ecn? si cum va fi tradusa in romana? "cartea lui ecn" sau .. serios

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Sun Nov 20, 2011 2:48 am

trident wrote:ce inseamna ecn? si de ce book des ecn, nu trebuie sa ii zica le livre des ecn sau book of ecn? si cum va fi tradusa in romana? "cartea lui ecn" sau .. serios


ECN: examen classant national

Este varianta franceza a rezidentiatului romanesc. Asociatia universitatilor de medicina din tara, au achizitionat drepturile de copyright pentru cartea "Le book des ECN", pentru continutul ei si nu pentru toata cartea inclusiv autorii sau titlul.

Cartea e scrisa de vreo 64 de cadre universitare medicale franceze, si revizuita de vreo 30 de conferentiari, profesori, asistenti doctori romani, daca nu ma insel toti cadre didactice din Cluj (o parte mi-au fost si dascali).

Deci, e un schelet frantuzesc cu clame de "birou romanesti", prea multe modificari nu aveau cum sa faca, nu de alta dar 1. contract de copyright; 2. nu prea aveau ce; cartea fiind schematica e suficient pt a fi retinuta.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby 187.92a » Sun Nov 20, 2011 4:34 am

problema e titlul, eu nu inteleg cum de ii va zice tot book of ecn (mersi, nu stiam exact de unde abrevierea..). sau o sa schimbe book de cnar sau ceva (consurs national adm rezid)..>?

la fel si harrisonul era tradus de doctori romani ba mai mult, nu de oriunde, ci chiar din Capitala- si ce de greseli mai avea...

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Sun Nov 20, 2011 10:23 am

Probabil ca asa era stipulat in contractul dintre editura clujeana si cea franceza, sa nu schimbe titlul.

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Mon Nov 21, 2011 9:02 pm

Daca vreti sa vedeti cum arata cartea si cam ce contine cuprinsul... Uitati niste poze:
http://img4.imageshack.us/slideshow/web ... 80600a.jpg

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby CristianM » Mon Nov 21, 2011 9:04 pm


andreeatimi
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 21, 2011 9:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby andreeatimi » Mon Nov 21, 2011 10:25 pm

Buna seara. Au aparut aceste carti si in librariile din Timisoara? Si daca stiti unde si cam cat costa. Multumesc

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Tue Nov 22, 2011 12:56 am

andreeatimi wrote:Buna seara. Au aparut aceste carti si in librariile din Timisoara? Si daca stiti unde si cam cat costa. Multumesc

In Timisoara, din cate stiu eu, inca nu au ajuns. Si daca vor ajunge, mai probabil ca vor ajunge la biblioteca voastra sau editurã. Pretul ar trebui sa fie acelasi in toata tara. Deci 200 RON.

andreeatimi
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 21, 2011 9:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby andreeatimi » Tue Nov 22, 2011 1:02 am

Multumesc. Pare destul de ok cartea. Oricum hiv-ul nu mai are zeci de pagini, sau cardiopatia 80 :) Sper ca macar pe baza altora (francezii) sa reusim sa facem si noi un lucru bun. Macar pentru generatiile viitoare.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 1:05 am

andreeatimi wrote:Multumesc. Pare destul de ok cartea. Oricum hiv-ul nu mai are zeci de pagini, sau cardiopatia 80 :) Sper ca macar pe baza altora (francezii) sa reusim sa facem si noi un lucru bun. Macar pentru generatiile viitoare.


Totusi 50 de puncte si alea destul de schematice mi se pare cam putin (o sa radeti, dar asta este). Eu as mai da inca vreo 30 de subiecte, sa fie vreo 2-3 de psihiatrie, cardiologie etc

Oricum din toate astea as da intrebari de bun simt, alaturi de cateva mai avansate, asta pentru a face departajarea celor cu adevarat buni.

Totusi, ma voi pronunta mai exact cand vad in amanunt cartea.

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Tue Nov 22, 2011 1:10 am

andreeatimi wrote:Multumesc. Pare destul de ok cartea. Oricum hiv-ul nu mai are zeci de pagini, sau cardiopatia 80 :) Sper ca macar pe baza altora (francezii) sa reusim sa facem si noi un lucru bun. Macar pentru generatiile viitoare.

Nu stiu cum sunt generatiile viitoare dar stiu cum sunt cei mai mici din cluj... Cred ca le va prinde bine si lor aceasta schimbare. Dupa cum am spus mai sus, sunt si colegi de prin anul 3, care si- au cumparat deja cartea. Ca luam de la francezi ca nu luam, macar de s-ar schimba ceva. Sunt tare curios cum va fi peste 10 ani de rezi dat dupa aceasta carte... Sper sa reziste pana atunci.

andreeatimi
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 21, 2011 9:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby andreeatimi » Tue Nov 22, 2011 1:13 am

Bine,normal ca nu va mai intra numai HTA ci probabil va intra toata cardiologia de acolo. Dar oricum eu zic ca ii mai bine sa stii despre 10 patologii decat despre una singura 80 de pagini care oricum nu pot fi intelese in totalitate si normal ca nici invatate. Asa ca la prima vedere imi place. As fi vrut sincer sa am ocazia sa citesc din ea si nu din Ginghina si Carp. Si sunt convinsa ca sunt lucrurile esentiale acolo daca aceasta carte in Franta a fost facuta special pentru rezidentiat. Oricum grile pentru rezitest se pot face cu ajutorul studentilor, asa cum si noi am reusit sa ne facem din cardiologia de anul asta. Multa bafta tuturor pentru anii viitori si sper sa nu ma insel in privinta cartii :D Daca o voi gasi cred ca mi-o voi cumpara macar pentru biblioteca :)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 1:34 am

andreeatimi wrote:Bine,normal ca nu va mai intra numai HTA ci probabil va intra toata cardiologia de acolo. Dar oricum eu zic ca ii mai bine sa stii despre 10 patologii decat despre una singura 80 de pagini care oricum nu pot fi intelese in totalitate si normal ca nici invatate. Asa ca la prima vedere imi place. As fi vrut sincer sa am ocazia sa citesc din ea si nu din Ginghina si Carp. Si sunt convinsa ca sunt lucrurile esentiale acolo daca aceasta carte in Franta a fost facuta special pentru rezidentiat. Oricum grile pentru rezitest se pot face cu ajutorul studentilor, asa cum si noi am reusit sa ne facem din cardiologia de anul asta. Multa bafta tuturor pentru anii viitori si sper sa nu ma insel in privinta cartii :D Daca o voi gasi cred ca mi-o voi cumpara macar pentru biblioteca :)


De acord ca e mai bine, dar uite ce zicea Astarastoaiei & co:
http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... 012_14898/
"Este mult mai bine ca va fi o bibliografie unica. In acest fel nu vor mai exista discutii si nu vor mai aparea contestatii. In plus, este cartea dupa care se da rezidentiatul in Franta", ne-a mentionat prof. dr. Vasile Astarastoae, adaugand ca noua tematica pentru rezidentiatul de anul viitor va aparea in ianuarie, care in mare va fi aceeasi, doar adaptata la noua bibliografie.

Materia va fi in mare aceeasi. Si mie imi convine o marire a bazei.
Mai degraba as baga ceva de psihiatrie, dermato, o bola crohn, o insuf CSR, un soc anafilactic. Si de ce nu o migrena, un vertij, o lombalgie. Multe chestii care erau de prins, absolut de intalnit in practica sau care sunt urgente.

Oricum ceea ce era in Ginghina era la nivel de specialist, cu multe amanunte mai ales pe parte de echo. Necum de stiut de catre un generalist. Am vazut ca au dat si MAPSE, TAPSE. Common, oameni buni. In loc de asa ceva, preferam (daca se vrea) un subiect mai general, de genul: parametrii de urmarit in cadrul echocardiografiei, in mare de stiut FEVS, flux transmitral. Chestii mari totusi, insa nu TAPSE sau boala Fabry.
La fel la digestiv intrebarea cu hemosuccus era de oaie rau de tot - o tehnica de ultima ora (din ce imi dau seama), oricum mult prea subtila pentru generalisti. La pancreatita, da dom'le un CT, o chestie reprezentativa.
Vrei ceva mai de finete, cardiopatii? OK, Limiteaza-te la una, doua (le iei drept model), sau pune intrebari mari, de ex: Cu ce se face dg dif pt CMR (cu pericardita). Sau parametri de urmarit la hipertrofice - erau chestiile mari: grosimea septului si SAM. Cam asta poti da zic eu fara sa sari mult calul. Mai aveau putin si dadeau listele cu baterii de teste genetice. Nerelevant si chiar daca le stii, le stii pentru 3 luni, asta daca nu cumva iei specialitatea respectiva.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 1:46 am

Se pot da si cazuri clinice sub forma de grila, eventual cu timp de gandire de jumatate de ora. Un caz expus si apoi variante de rationament, urmand ca omul sa o aleaga pe cea mai potrivita.

Francezii dau redactional, te lasa sa scrii rationamentul, ai chiar si imagistica. Corectarea se face pe cuvinte cheie.

andreeatimi
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 21, 2011 9:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby andreeatimi » Tue Nov 22, 2011 1:47 am

Da. Perfect de acord. Pentru ca pana la urma in practica nu vezi doar boala Fabry sau scorul TIMI. Vezi si o eczema, o cefalee, o cataracta, o depresie si multe multe altele. Sa speram ca vor fi capabili sa aleaga de acolo lucrurile importante si frecvente nu doar grave si rare.

User avatar
neurondemedic
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby neurondemedic » Tue Nov 22, 2011 1:59 am

sms_mihai wrote:
andreeatimi wrote:Bine,normal ca nu va mai intra numai HTA ci probabil va intra toata cardiologia de acolo. Dar oricum eu zic ca ii mai bine sa stii despre 10 patologii decat despre una singura 80 de pagini care oricum nu pot fi intelese in totalitate si normal ca nici invatate. Asa ca la prima vedere imi place. As fi vrut sincer sa am ocazia sa citesc din ea si nu din Ginghina si Carp. Si sunt convinsa ca sunt lucrurile esentiale acolo daca aceasta carte in Franta a fost facuta special pentru rezidentiat. Oricum grile pentru rezitest se pot face cu ajutorul studentilor, asa cum si noi am reusit sa ne facem din cardiologia de anul asta. Multa bafta tuturor pentru anii viitori si sper sa nu ma insel in privinta cartii :D Daca o voi gasi cred ca mi-o voi cumpara macar pentru biblioteca :)


Materia va fi in mare aceeasi. Si mie imi convine o marire a bazei.
Mai degraba as baga ceva de psihiatrie, dermato, o bola crohn, o insuf CSR, un soc anafilactic. Si de ce nu o migrena, un vertij, o lombalgie. Multe chestii care erau de prins, absolut de intalnit in practica sau care sunt urgente.

Oricum ceea ce era in Ginghina era la nivel de specialist, cu multe amanunte mai ales pe parte de echo. Necum de stiut de catre un generalist. Am vazut ca au dat si MAPSE, TAPSE. Common, oameni buni. In loc de asa ceva, preferam (daca se vrea) un subiect mai general, de genul: parametrii de urmarit in cadrul echocardiografiei, in mare de stiut FEVS, flux transmitral. Chestii mari totusi, insa nu TAPSE sau boala Fabry.
La fel la digestiv intrebarea cu hemosuccus era de oaie rau de tot - o tehnica de ultima ora (din ce imi dau seama), oricum mult prea subtila pentru generalisti. La pancreatita, da dom'le un CT, o chestie reprezentativa.
Vrei ceva mai de finete, cardiopatii? OK, Limiteaza-te la una, doua (le iei drept model), sau pune intrebari mari, de ex: Cu ce se face dg dif pt CMR (cu pericardita). Sau parametri de urmarit la hipertrofice - erau chestiile mari: grosimea septului si SAM. Cam asta poti da zic eu fara sa sari mult calul. Mai aveau putin si dadeau listele cu baterii de teste genetice. Nerelevant si chiar daca le stii, le stii pentru 3 luni, asta daca nu cumva iei specialitatea respectiva.

Cum zici tu sms_mihai... Multe din doleantele tale cu privire la introducerea unor patologii, in bibliografie, se gasesc si in aceasta carte. Depinde ce vor cere in bibliografia din ianuarie (sper sa se tina de cuvant cei in masura sa o faca!

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Tue Nov 22, 2011 7:38 am

Ar fi bine sa fie,si dupa un de admitere in rezidentiat sa dai din nou un ex de selectie si daca nu il treci,mai dai inca o data!In cazul in care nu treci ex de selectie a2a oara,afara din medicina!


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests