In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Apocalypse NOW
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby b3 » Thu Nov 10, 2011 4:01 pm

http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-2 ... ri-207392/

Ministrul Sănătăţii vine la Cluj alături de cinci rectori
Eveniment
10 Noiembrie 2011 - 14:08 - Vizualizari: 98

Întâlnirea Asocţiatiei Universităţilor de Medicină şi Farmacie din România este găzduită anul acesta de Universitatea de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu” Cluj-Napoca. La evenimentul de vineri sunt aşteptaţi ministul Sănătăţii şi cinci rectori de la universităţi de profil din ţară.

La Cluj se va lansa şi cartea „Book des ECN”, care va constitui bibliografia unică pentru accesul în rezidenţiat începând cu anul 2012. Pe lângă Ladislau Ritli, ministrul Sănărăţii, şi rectorul clujean Constantin Ciuce, la eveniment participă şi Florian Popa, rectorul UMF Bucureşti, Adrian Săftoiu, recotul UMF Craiova, Vasile Astărăstoaie, rectorul UMF Iaşi, Constantin Copotoiu, rectorul UMF Târgu-Mureş, Ştefan Drăgulescu, rectorul UMF Timişoara, şi Dorina Duma, directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică Cluj.

În cadrul întâlnirii vor fi abordate şi alte teme precum rezidenţiatul din 2011, prefigurări ale rezidenţiatului din 2012 şi admiterea din acelaşi an. Cu această ocazie, se va inaugura şi Librăria Universităţii de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu”.

Rectorii, membri ai Asociaţiei Universităţilor de Medicină și Farmacie din România, au achiziţionat dreptul de copyright pentru lucrarea „Book des ECN”, publicată în martie 2011, de către Global Media Santé. Ediţia în limba română, agreată deopotrivă de Ministerul Sănătăţii, AUMFR şi studenţi, constituie o premieră la nivel naţional.

Bogdan Buburuz

-------
Lansarea va avea loc vineri 11 noiembrie la ora 17.00 in Amfiteatrul Victor Babes, la etajul 1.
Vor participa Rectorii Universitatile de Medicina din tara si Ministrul Invatamantului.
Sunt invitati sa participe medicii rezidenti, absolventii de medicina, studenti si oricine este interesat de acest tratat.

http://www.osmcluj.ro/birou-de-senat-08-11-2011/ - varianta tradusa o sa coste 50 de euro

http://www.egora.fr/boutique/125717-le-book-des-ecn - varianta originala costa 90 euro

http://www.e-carabin.net/showthread.php?t=99954 - pareri despre carte pe un forum francez
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby dr_miky » Thu Nov 10, 2011 4:06 pm

sa inteleg ca aceasta va fi cartea ptr toti cei care dau rezidentiatul in 2012?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Im » Thu Nov 10, 2011 4:23 pm

Pentru cine nu stie, "ECN" vine de la Examen Classant National, numele concursului de rezidentiat francez.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby b3 » Thu Nov 10, 2011 4:29 pm

Ma intreb daca se va schimba si modul de examinare. Din cate stiu la ECN sunt cazuri clinice cu intrebari in cascada. Anul asta au lasat centrele sa-si faca ce intrebari vor, dar metodologia a fost unica pe tara. Poate la anul lasa sa aiba si ce metodologie vrea fiecare centru sau o schimba la nivel national. Desi prea multe schimbari dintr-o data nu sunt intotdeauna bune.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Im » Thu Nov 10, 2011 4:33 pm

ECN original e redactional, doar cazuri clinice în cascada, plus o proba de analiza de articol stiintific (engleza) care face 10% din nota finala.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Radonne » Thu Nov 10, 2011 5:50 pm

Prima data cand s-a pus problema noii carti in biroul de senat al UMF Cluj (prin luna mai) domnul rector a zis ca exmaneul va fi tot grila. Nu a mentoinat daca la fel ca si acum dar examenul va fi tot grila din ce am inteles. Si cazurile clinice pot fi grila.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Cactus » Thu Nov 10, 2011 6:46 pm

se schimba toata materia? eu stiam ca nu au voie sa schimbe mai mult de jumatate si , in plus, credeam ca inlocuieste harrisonul... sau am inteles gresit?
:cry:

babyshor
Posts: 2
Joined: Fri Jun 06, 2008 5:05 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby babyshor » Thu Nov 10, 2011 6:50 pm

"La Cluj se va lansa şi cartea „Book des ECN”, care va constitui bibliografia unică pentru accesul în rezidenţiat începând cu anul 2012." = ca se schimba toata materia. Cine nu le da voie?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby b3 » Thu Nov 10, 2011 7:17 pm

FASMR ceruse sa nu se schimbe materia cu mai putin de 1 an inainte de examen, din cate imi amintesc. Daca va fi disponibila cartea intr-adevar de maine, avand in vedere ca va fi 11 noiembrie, cred ca e acceptabil sa se schimbe toata bibliografia cu cartea asta. N-are rost sa mai invatati inca un an dupa bibliografia veche. Oricum am vazut ca FASMR va cere opinia, contactati-va reprezentantii.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Suntmuci » Thu Nov 10, 2011 8:24 pm

Oare contractura musculara nu o sa fie primul semn de peritonita in noua materie .. sau ulcerul peptic principala cauza de hemoragie digestiva superioasa , fumatul nu v-a mai altera miscarea cililor... intreb si eu ... ? Nu inteleg de ce e asa de speriata lumea.
Arbeit macht frei !

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby aztecul_dilit » Thu Nov 10, 2011 10:41 pm

bun, si daca se schimba cartuliile pentru rezi, asta inseamna ca se va schimba si bibliografia pentru licenta??

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Cactus » Thu Nov 10, 2011 11:00 pm

Suntmuci wrote:Oare contractura musculara nu o sa fie primul semn de peritonita in noua materie .. sau ulcerul peptic principala cauza de hemoragie digestiva superioasa , fumatul nu v-a mai altera miscarea cililor... intreb si eu ... ? Nu inteleg de ce e asa de speriata lumea.

nu e vb ca fumatul nu mai altereaza miscarea cililor........ evident ca nu. e vb ca cei care dau acum si in anii trecuti au avut posibilitatea sa faca grile inainte, sa se verifice cumva din materie. nu ca m-as fi apucat eu acum de invatat. dar mi se pare absurd sa schimbe materia anual. daca ar schimba numai harrisonul ar fi ok.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby rox » Thu Nov 10, 2011 11:11 pm

mie nu mi se pare absurd sa se schimbe materia anual, cand s-a incercat schimbarea ei integral au sarit toti cu gura ca e prea brusc, daca se schimba pe bucati e iar gresit, daca se schimba in fiecare an e tot rau, daca nu se schimba deloc e prost.... am dat licenta anul asta cu teme din programa aia de rezi, si e HORROR. Exprimarea, continutul, gradul de concordanta cu realitatea medicala- la multe subiecte informatiile erau depasite pana si la nivel de 2005 cand am inceput facultatea! nu mai zic ca trebuie sa stai sa citesti de 50 ori aceeasi fraza sa te intrebi ce-o fi vrut sa spuna traducatorul acolo, daca intelegi corect sau nu.... traducerea respectiva e aberanta si din ea se fac intrebarile, exact asa cum e scris textul in carte!
medicina nu e alta total daca se schimba cartea (da, foarte posibil sa fie alte valori pentru anumiti parametri, alte tratamente, etc, dar sa inveti ceva concordant cu realitatea nu e nimic rau), dar o exprimare mai coerenta, inteligibila (care sa nu-ti puna probleme de semantica ci de corectitudine a informatiei medicale) cred eu ca se impune. si cred ca oricine a parcurs materia de rezi in formatul ei actual - sau, si mai rau, in cel de anii trecuti, cand nu se schimbase nici macar partea aia de cardio- va fi de acord...
asa ca parerea mea e ca e gresit sa respingem o carte noua si mai buna doar pe motiv ca e noua si nu exista intrebari din ea deja concepute, ca sa te verifici....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Perkele
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Nov 04, 2011 8:11 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Perkele » Mon Nov 14, 2011 11:46 pm

era si timpul sa se schimbe...si poate de data asta intrebarile ce o sa constituie examenul, o sa fie gandite de medici, nu ca cele de pana acum. era si este o mare gluma bibliografia si intrebarile pentru rezidentiat.

andreea_2007_med
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:11 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby andreea_2007_med » Tue Nov 15, 2011 12:34 pm

buna.stie cineva de unde se poate cumpara cartea ?si de cand?

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby johnny » Tue Nov 15, 2011 1:45 pm

Materia la rezidentiat ar trebui 'updadata' in functie de noile descoperiri in medicina, noile tendinte, trebuie sa evoluam nu sa stagnam la acelasi nivel din 1980 toamna.
Felicitari celor din Cluj Napoca, au dat clasa ca de obicei.


http://www.adevarul.ro/locale/cluj-napo ... 41133.html
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Cactus » Tue Nov 15, 2011 6:44 pm

voi ati rasfoit cartea aia? este succinta, plina de spatii goale. nu face nici 2 lei. asta nu se numeste ca s-au aliniat la actualitatea medicala. se numeste ca cineva avea nevoie de cotizatie prin cumparatul cartii. parerea mea.

User avatar
Mariusik
junior
junior
Posts: 56
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:49 am
Location: Brasov
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Mariusik » Tue Nov 15, 2011 8:30 pm

Cactus wrote:voi ati rasfoit cartea aia? este succinta, plina de spatii goale. nu face nici 2 lei. asta nu se numeste ca s-au aliniat la actualitatea medicala. se numeste ca cineva avea nevoie de cotizatie prin cumparatul cartii. parerea mea.


Salut,
Ai idee de unde se poate cumpara / downloada?
Tks

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby alexbere » Tue Nov 15, 2011 9:05 pm

mult mai proasta decat harrison si nu exagerez deloc...
subiecte mari gen infarctul dezbatute mai mult decat succint
si daca nu ati observat, la inceputul fiecarei teme sunt trecute referintele...si la ffff multe referintele vizate sunt de acum 10 ani...deci harrisonul era mult mai actualizat :)))

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Lizz22 » Tue Nov 15, 2011 10:26 pm

huh! se pare ca a fost destul de mediatizata lansarea acestui volum...si faptul ca deja a fost tiparit in 6000 de exemplare ma face sa cred ca studentii nu vor mai avea nici un cuvant de spus pt.2012...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby canci » Tue Nov 15, 2011 10:35 pm

:D Dar cand au avut studentii un cuvant de spus? Pt 2011 sigur nu...eu nu-mi amintesc ca studentii sa fi sustinut cu mare drag descentralizarea, de exemplu.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Lizz22 » Tue Nov 15, 2011 10:48 pm

canci wrote::D Dar cand au avut studentii un cuvant de spus? Pt 2011 sigur nu...eu nu-mi amintesc ca studentii sa fi sustinut cu mare drag descentralizarea, de exemplu.

n-au sustinut descentralizarea, dar (macar)au spus "nu" la schimbarea initiala a bibliografiei ...pentru ca initial erau schimbate mai mu;te teme.
ce vroiam eu sa zic e nu ca s-ar fi tinut vreodata prea mult cont de studenti, dar de data asta chiar cred ca nu vor mai tine cont deloc...

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby zunthor » Tue Nov 15, 2011 11:00 pm

anul trecut nu s-a schimbat bibliografia cu cea propusa initial pentru ca era trecut de 20 noiembrie, deci cu mai putin de un an inainte, si s-a optat pentru a schimba doar partea de cardio, doar asa, de dragul schimbarii.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Cactus » Tue Nov 15, 2011 11:18 pm

Mariusik wrote:
Cactus wrote:voi ati rasfoit cartea aia? este succinta, plina de spatii goale. nu face nici 2 lei. asta nu se numeste ca s-au aliniat la actualitatea medicala. se numeste ca cineva avea nevoie de cotizatie prin cumparatul cartii. parerea mea.


Salut,
Ai idee de unde se poate cumpara / downloada?
Tks

libraria din facultate la subsol cica.

User avatar
Mariusik
junior
junior
Posts: 56
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:49 am
Location: Brasov
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Mariusik » Tue Nov 15, 2011 11:50 pm

Cactus wrote:
Mariusik wrote:
Cactus wrote:voi ati rasfoit cartea aia? este succinta, plina de spatii goale. nu face nici 2 lei. asta nu se numeste ca s-au aliniat la actualitatea medicala. se numeste ca cineva avea nevoie de cotizatie prin cumparatul cartii. parerea mea.


Salut,
Ai idee de unde se poate cumpara / downloada?
Tks

libraria din facultate la subsol cica.


Te referi la Centrul Universitar Cluj?

babyshor
Posts: 2
Joined: Fri Jun 06, 2008 5:05 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby babyshor » Wed Nov 16, 2011 1:44 am

Nu, cartea se gaseste la editura (in curtea facultatii).

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby canci » Wed Nov 16, 2011 11:55 am

Acum am vazut, 200 de lei costa? Valei :D Pai, 200 cartea, 300 inscrierea...500 de lei, dc nu esti din oras mai pui si drumul+cazarea, te-ai scos :) cam cat un salariu de rezident, echitabil. :D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby rox » Wed Nov 16, 2011 12:10 pm

Eu nu stiu daca voi ati vazut cartea originala dupa care e facuta traducerea... asa e stilul cartii, "succinta si cu spatii goale". E mai mult un caiet de conspecte si care sa te ajute sa iti pui la punct niste chestii, nu o tona de maculatura ;)
Pe asta in romana n-am vazut-o (inca, si daca nu o pune cineva pe net scanata nici nu cred ca o sa o vad, ca nu dau 200 lei doar sa vad cum arata), nu stiu cum e tradusa (ar putea fi tradusa la fel de "bine" ca harry 14, caz in care e fix-pix), dar daca e ok traducerea nu are cum sa fie o sursa bibliografica proasta. Probabil ca multi dintre voi se asteptau sa fie o carte in stilul harry, un tratat care sa cuprinda toate temele, cu valori, grafice, poze, pe care sa le memorati si sa le reproduceti apoi. Well, bad news, nu e :) In alte tari chestia cu " doar cartea mea e buna si doar informatiile din ea sunt adevarate si trebuie invatate" nu exista, infarctul e la fel peste tot, tu-l citesti de unde vrei si ar trebui sa fii capabil sa raspunzi la intrebari :)

A, si legat de schimbarea bibliografiei din 2011, la care "s-au opus" studentii.... schimbarea a venit EXTREM de tardiv pentru unii care se apucasera de invatat din vacanta de vara :lol:, si ei s-au opus. Daca ar fi anuntat "schimbam tot la 1 octombrie" mare parte din studenti ar fi fost de acord. Ma amuza totusi cum acum se vaicaresc toti si blesteama la harry, mai ales aia care vociferau "sa nu se schimbe". Tipic romanesc, orice am alege noi de vina sunt tot altii :)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Cactus » Wed Nov 16, 2011 3:57 pm

Te referi la Centrul Universitar Cluj?[/quote]
scuze, nu. la bucuresti.

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Vp. » Wed Nov 16, 2011 5:42 pm

rox wrote: [...] E mai mult un caiet de conspecte si care sa te ajute sa iti pui la punct niste chestii, nu o tona de maculatura ;) [...]
daca e ok traducerea nu are cum sa fie o sursa bibliografica proasta. Probabil ca multi dintre voi se asteptau sa fie o carte in stilul harry, un tratat care sa cuprinda toate temele, cu valori, grafice, poze, pe care sa le memorati si sa le reproduceti apoi. Well, bad news, nu e :)


imi este indiferent ce carte se foloseste, am vazut doar cateva pagini din editia franceza, dar de dragul discutiei:

1.un caiet de conspecte este automat o sursa bibliografica proasta.
2.sunt destul de sigur ca 1500 de pagini scrise succint cuprind mai multe teme decat 1039 de pagini de "beletristica si poze"
3.consider ca harry avantaja logica si cartea noua avantajeaza memoria si atentia: cu harrison trebuia sa intelegi "ce vrea sa zica autorul", sa discerni ce e vorbarie si ce e informatie si sa restructurezi informatia astfel incat sa-ti fie cat mai usor sa memorezi. BECN da mura in gura km de liste si treaba ta este sa tii minte daca 2 cuvinte erau intr-o lista sau nu.
pt. examenul din franta, cu cazuri clinice, e ideala ca suport. pt. examenul din ro, cu recunoasterea textului, e vax.
4. personal imi repugna o carte franceza care se numeste "Le Book de ECN"

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Radonne » Wed Nov 16, 2011 5:57 pm

Vp. wrote:
rox wrote: [...] E mai mult un caiet de conspecte si care sa te ajute sa iti pui la punct niste chestii, nu o tona de maculatura ;) [...]
daca e ok traducerea nu are cum sa fie o sursa bibliografica proasta. Probabil ca multi dintre voi se asteptau sa fie o carte in stilul harry, un tratat care sa cuprinda toate temele, cu valori, grafice, poze, pe care sa le memorati si sa le reproduceti apoi. Well, bad news, nu e :)


imi este indiferent ce carte se foloseste, am vazut doar cateva pagini din editia franceza, dar de dragul discutiei:

1.un caiet de conspecte este automat o sursa bibliografica proasta.
2.sunt destul de sigur ca 1500 de pagini scrise succint cuprind mai multe teme decat 1039 de pagini de "beletristica si poze"
3.consider ca harry avantaja logica si cartea noua avantajeaza memoria si atentia: cu harrison trebuia sa intelegi "ce vrea sa zica autorul", sa discerni ce e vorbarie si ce e informatie si sa restructurezi informatia astfel incat sa-ti fie cat mai usor sa memorezi. BECN da mura in gura km de liste si treaba ta este sa tii minte daca 2 cuvinte erau intr-o lista sau nu.
pt. examenul din franta, cu cazuri clinice, e ideala ca suport. pt. examenul din ro, cu recunoasterea textului, e vax.
4. personal imi repugna o carte franceza care se numeste "Le Book de ECN"


Eram la bibilioteca alaltaieri (invatam pentru rezi anul asta sper sa nu mai trec prin asta inca o data) si am vazut cartea si nu contine 1500 de pagini. Contine 1070-1080 pagini cu cuprins, prefata, ceva cuvant inainte atat in romana cat si in franceza si lista cu abrevieri. Nu am apucat sa o rasfoiesc, nu vroiam sa par interesat de ea din moment ce am rezi acum :devil: :devil: Tot ce am vazut e ca, cuprinde materie pe specialitati, cu cardiologia se incepea, era la cuprins capitol de chirurgie OMF, de ofta si psihiatirie. La Cluj este la biblioteca si din ce am inteles de la colegii mai mici de maine va fi de vanzare la libraria universitatii.
Oricum avand in vedere ca este o bibliografie lansata cu mai mult de un an inainte de examen eu zic ca e un pas inainte in organizarea rezidentiatului. Acum ce le ramane e sa stabieasca cat mai repede o metodologie calumea si o tematica pentru ca nu cred ca examenul va fi din toata cartea.

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby alexbere » Wed Nov 16, 2011 7:33 pm

cartea are 1456 pagini

CataH
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 26, 2006 10:47 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby CataH » Wed Nov 16, 2011 7:42 pm

Cartea are 1450+ de pagini, costa 200RON si se gaseste in Bucuresti la editura facultatii din curte. Fata de bibliografia anterioara temele sunt tratate mult mai superficial si succint, dar sunt din TOATA medicina si nu doar cele 50 care erau pana acum care lasau unele specialitati gen ORL, Oftalmo, ATI etc complet pe dinafara. Intradevar nu are multe explicatii, e mai mult utila pt a recapitula o patologie pe care deja ai invatat-o deja in facultate (teoretic). Acum o sa vedem la anul daca a fost o schimbare inspirata sau nu :).

Mult mai nasol mi se pare ca se da rezidentiati descentralizat si in unele centre universitare concurenta e de sub 1/loc pe cand in Bucuresti, Cluj sunt 1-2/loc sau poate chiar mai mult.

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Vp. » Wed Nov 16, 2011 7:47 pm

ma astept la anul sa scoata mai putine locuri in centrele mici si sa migreze din centrele mari o parte din cei ce vor ramane anul asta pe dinafara.

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Suntmuci » Wed Nov 16, 2011 7:56 pm

CataH wrote:Cartea are 1450+ de pagini, costa 200RON si se gaseste in Bucuresti la editura facultatii din curte. Fata de bibliografia anterioara temele sunt tratate mult mai superficial si succint, dar sunt din TOATA medicina si nu doar cele 50 care erau pana acum care lasau unele specialitati gen ORL, Oftalmo, ATI etc complet pe dinafara. Intradevar nu are multe explicatii, e mai mult utila pt a recapitula o patologie pe care deja ai invatat-o deja in facultate (teoretic). Acum o sa vedem la anul daca a fost o schimbare inspirata sau nu :).

Mult mai nasol mi se pare ca se da rezidentiati descentralizat si in unele centre universitare concurenta e de sub 1/loc pe cand in Bucuresti, Cluj sunt 1-2/loc sau poate chiar mai mult.


Esti cam prost informat despre concurenta , la Cluj sunt 3 in plus. La Mures sunt -20 . Melteniada e la Bucuresti .
Arbeit macht frei !

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby canci » Wed Nov 16, 2011 8:03 pm

Melteniada... :lol:

CataH
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 26, 2006 10:47 am

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby CataH » Wed Nov 16, 2011 9:23 pm

Suntmuci wrote:
CataH wrote:Cartea are 1450+ de pagini, costa 200RON si se gaseste in Bucuresti la editura facultatii din curte. Fata de bibliografia anterioara temele sunt tratate mult mai superficial si succint, dar sunt din TOATA medicina si nu doar cele 50 care erau pana acum care lasau unele specialitati gen ORL, Oftalmo, ATI etc complet pe dinafara. Intradevar nu are multe explicatii, e mai mult utila pt a recapitula o patologie pe care deja ai invatat-o deja in facultate (teoretic). Acum o sa vedem la anul daca a fost o schimbare inspirata sau nu :).

Mult mai nasol mi se pare ca se da rezidentiati descentralizat si in unele centre universitare concurenta e de sub 1/loc pe cand in Bucuresti, Cluj sunt 1-2/loc sau poate chiar mai mult.


Esti cam prost informat despre concurenta , la Cluj sunt 3 in plus. La Mures sunt -20 . Melteniada e la Bucuresti .


Posibil... nu am studiat f in amanunt problema, dar oricum mi s-ar parea normal sa fie un examen national pt ca asa sigur o sa apara multe discutii ca in centrul X asa fost nu stiu cum, ca in centrul Y era mult mai mare concurenta etc.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Thu Nov 17, 2011 6:21 pm

ECN este o carte destul de buna,azi am aruncat cateva priviri prin ea!Nu este o carte din care sa inveti medicina,ECN se adreseaza celor care au invatat deja medicina in timpul celor 6 ani de facultate.Asadar este o carte compatibila pt ex.de rezidentiat tip grila.Felicitar celor care au muncit si au reusit sa o aduca la timp!

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby Vp. » Thu Nov 17, 2011 7:01 pm

intrebare ipotetica:

Sunt simptome ale apendicitei acute:
A. durere abdominala (ce am vazut eu in ECN)
B. in faza initiala, durere periombilicala (ce am invatat in facultate)
C. greturi, varsaturi
D. diaree cronica
E. tinitus

corectat strict dupa ECN, B e raspuns gresit.

nu vad de ce "Asadar"

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: In 2012 se schimba bibliografia ? Stiri CLUJ !

Postby MedRx » Thu Nov 17, 2011 7:55 pm

si care e plb,nu ai vazut Dg la internare:Colica abdominala! avand in vedere ca pacientul poate sa aiba ap ac in desfasurare!sau orice alt dg!


Return to “Rezidentiat 2012”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests