va fi o suplimentare de locuri?

next generation
RAMIANDI
Posts: 1
Joined: Sat Dec 10, 2011 11:41 am

va fi o suplimentare de locuri?

Postby RAMIANDI » Sat Dec 10, 2011 11:49 am

Se suplimenteaza locuri pentru cei care au promovat rezidentiat 2011 dar nu au prins loc?

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Jerome » Sat Dec 10, 2011 11:59 am

da, locuri de parcare.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby ametist713 » Sat Dec 10, 2011 8:51 pm

:lol:
things can only get better

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby holliday » Sun Dec 11, 2011 1:33 am

:D

Veninosul
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Nov 23, 2011 6:27 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Veninosul » Wed Dec 14, 2011 6:26 pm

Intreaba la DSP sau la minister. Ei ar trebui sa se ocupe de asta. Dar la cat de neseriosi sunt astia din sistem, ma indoiesc ca le pasa.

Veninosul
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Nov 23, 2011 6:27 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Veninosul » Wed Dec 14, 2011 6:27 pm

dar sper sincer sa se rezolve.
eu va sustin cauza.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Rasurbo » Sat Dec 17, 2011 12:39 am

subscriu la ce-a spus veninosul

cip2712
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:37 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby cip2712 » Mon Dec 19, 2011 11:05 pm

ar fi cazul sa se faca ceva in legatura cu asta. nu este normal sa ramana locuri libere si candidati promovati fata loc. la brasov stiu ca s-a facut un memoriu (in ziua urmatoare repartitiei, atunci a fost depus) catre MS, care ar trebui sa aiba raspuns intr-o luna. se implineste imediat luna...deci asteptam raspunsul. deasemenea in centrele unde au ramas candidati cu punctaj de promovare, s-au facut memorii adresate MS. am inteles ca cineva de la bucuresti a tot fost sapt trecuta sa vb cu d-nul Cercel, acesta a spus ca se vor suplimenta, eu insa pana nu vad nimic publicat oficial NU CRED. Voi stiti ceva nou?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Chingachgook » Mon Dec 19, 2011 11:20 pm

este foarte normal sa ramana locuri libere daca nu fost indeplinit punctajul minim pentru ele.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Sim0n3l » Tue Dec 20, 2011 11:28 am

In fiecare an este aceeasi poveste cu suplimentarea de locuri.
Insa anul acesta nu ii vad rostul atata timp cat exista stagiatura. Asadar, cei care nu au prins loc pot face stagiatura timp de 1 an ca sa nu stea acasa. Oricum, sunt convinsa ca daca se suplimenteaza, se suplimenteaza pe mf si toti cei care isi vor lua tot vor mai da rezi la anul...si atunci?! nu vad rostul.
In plus, se stia de la inceput ca rezidentiatul este un concurs si la fel de bine se stia ca nu vor prinde toti loc... Stiu ca e neplacut pentru cei care au promovat dar nu au avut ce sa mai aleaga insa trebuie sa fie obiectivi, sa traga mai tare pentru anul viitor si sa accepte situatia asa cum este ea...

cip2712
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:37 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby cip2712 » Tue Dec 20, 2011 1:43 pm

este anormal ca sa ramai pe dinafara cu punctaj peste 600, deci punctaj de promovare! este deasemenea anormal sa ramana atat locuri cat si persoane CU PUNCTAJ DE PROMOVARE! asta este parerea mea si mi-o sustin! dupa 6 ani de facultate sa fiu somer cu punctaj de 600 si ceva mi se pare absurd, cu atat mai mult cu cat au ramas peste 80 de lucuri neocupate in tara. sa imi dea loc la timisoara sau unde au ramas...k ma duc a faca acolo...nu sa stau degeaba pe margine inca un an din cauza unui sistem incompetent.
prin urmare, precendetul a fost creat in 2009 cand s-au suplimentat 1500 locuri pe mf, avatajul il avem de partea noastra (faptul ca au ramas locuri vacante in tara)....deci acum ramane de vazaut cat de mult gandesc ei!
acuma daca e s-o zicem pe aia derapta.....cine a prins loc, s-a vazut victorios si nu mai are nicio pb, deci poate fi impotriva suplimentarii, insa va asigur ca daca erati in locur acestor persoane care care suplimentarea, ati fi facut identic si la fel.

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Sim0n3l » Tue Dec 20, 2011 1:57 pm

Repet, se stia dinainte faptul ca se concureaza pe un numar limitat de locuri; era logic ca se va ramane pe dinafara! Acest protest trebuia facut inainte, nu acum...
Decat sa mergi la Timisoara, mai bine cauti un medic de familie in orasul tau care sa te ia stagiar.
Iar la chestia cu "cine a prins loc, s-a vazut victorios" nu sunt de acord cu tine: in primul rand cine a prins loc poate a muncit mai mult pt acel loc, a invatat si a facut poate niste sacrificii...
Si eu am luat in calcul inainte de examen varianta de a ramane pe dinafara(chiar am avut motive); si daca se intampla asta, acceptam situatia si mai dadeam odata la anul.

User avatar
johnny
senior
senior
Posts: 422
Joined: Fri Feb 04, 2011 5:44 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby johnny » Tue Dec 20, 2011 2:18 pm

cip2712 wrote:ati fi facut identic si la fel.


Nu stiu cine e mai incompetent, sistemul sau tu?
Poti oricand sa pleci din tara si sa devii medic celebru ce salveaza vieti in Germania de exemplu!

Sau te poti lasa de meserie, niciodata nu e prea tarziu.
Multi au avut punctaj de promovare, poate chiar mai mare de 600 de puncte, dar asta nu inseamna ca au luat Rezidentiatul, ci au picat.
Pentru ca el, Rezidentiatul, este un concurs, nu este un examen pe care trebuie sa-l treci ca in facultate.
Blegoo wrote:"Băgamiash... ce de-a mai gropi!"
Trident:
"Uliliuuu... ce de-a multe vagine pă stradă...! Hai să intru și în asta... și în ailaltă... să nu ratez nici una!"

http://www.youtube.com/watch?v=hE3HdcdZ ... re=related

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby 187.92a » Tue Dec 20, 2011 2:38 pm

Dar de ce sa nu stea acasa??

cip2712
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:37 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby cip2712 » Tue Dec 20, 2011 4:06 pm

probabil ca aceia nu vor sa plece din tara si sa trateze pacienti nemti. vor doar unul din locurile ramase neocupate. in privinta promovarii examenului, promovarea inseamna, dupa cum scrie in metodologie, 60 de procente din maximul realizat (vezi articolul 4 punctul 2). faptul ca nu se prinde post cu minimul de procente, nu inseamna examen picat.
corect ar fi fost examen national si nu s-ar fi starnit toate aceste discutii.
haideti sa nu blamam pe nimeni in acesta problema. frumos ar fi sa fim solidari cu colegii nostrii din acesta situatie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby 187.92a » Tue Dec 20, 2011 4:11 pm

Sa le dea domle mai usor sa ia si ei la rezidentiat?
Asta e solidaritate, nu?


Nu solidaritatea este solutia

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Lizz22 » Tue Dec 20, 2011 7:19 pm

cip2712 wrote:este anormal ca sa ramai pe dinafara cu punctaj peste 600, deci punctaj de promovare! este deasemenea anormal sa ramana atat locuri cat si persoane CU PUNCTAJ DE PROMOVARE! asta este parerea mea si mi-o sustin! dupa 6 ani de facultate sa fiu somer cu punctaj de 600 si ceva mi se pare absurd, cu atat mai mult cu cat au ramas peste 80 de lucuri neocupate in tara. sa imi dea loc la timisoara sau unde au ramas...k ma duc a faca acolo...nu sa stau degeaba pe margine inca un an din cauza unui sistem incompetent.
prin urmare, precendetul a fost creat in 2009 cand s-au suplimentat 1500 locuri pe mf, avatajul il avem de partea noastra (faptul ca au ramas locuri vacante in tara)....deci acum ramane de vazaut cat de mult gandesc ei!
acuma daca e s-o zicem pe aia derapta.....cine a prins loc, s-a vazut victorios si nu mai are nicio pb, deci poate fi impotriva suplimentarii, insa va asigur ca daca erati in locur acestor persoane care care suplimentarea, ati fi facut identic si la fel.

este anormal sa ramai fara loc cu 600 de puncte? mai fratilor, nu mai departe de 5-6 ani se pica cu peste 700.de cand a ajuns 600 de puncte vreun punctaj de referinta? de ce naiba nu va respectati macar un pic pe voi (daca ceilalti colegi care au muncit poate mai mult nu sunt importanti) sa nu mai iesiti cu ineptii din astea?
inteleg ca e foarte greu sa stai acasa, fara bani, ca e frustrant sa termini o facultate si sa nu ti gasesti un loc din prima, dar un minim orgoliu/respect de sine ar impune altceva pentru un medic.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Chingachgook » Tue Dec 20, 2011 8:53 pm

cip2712 wrote: insa va asigur ca daca erati in locur acestor persoane care cere suplimentarea, ati fi facut identic si la fel.


mai usor cu violoncelul pe scari.

daca eram im locul persoanelor care cere suplimentarea imi dadeam doo palme.
daca eram in locul tau as invata sa scriu.

poti intelege ca unii gandesc altfel decat tine?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby 187.92a » Tue Dec 20, 2011 9:19 pm

Lizz22 wrote:este anormal sa ramai fara loc cu 600 de puncte?


nu punctele conteaza, ci locul in clasament

kooksee wrote:daca eram im ... imi dadeam doo palme

asta da, asta o pot intelege

cip2712
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:37 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby cip2712 » Tue Dec 20, 2011 10:00 pm

sunt in stare sa accept orice opinie. ceea ce am scris mai sus este opinia mea personala, si ma repet, mi-o voi sustine! in privinta greselilor de scriere, recunosc...am scris gresit. mi se pare pueril sa te axezi pe a-mi critica greselile de scriere si ortografie. probabil si tie ti s-a intamplat sa iti mai scape degetul pe langa taste.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Chingachgook » Tue Dec 20, 2011 10:03 pm

poti sa sustii si ca esti negru din madagascar, nu schimba cu nimic problema.

sau ai vrut "si o sa mi-o argumentez"?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Harapu » Tue Dec 20, 2011 11:14 pm

Jerome wrote:da, locuri de parcare.

ar fi bine dar ma indoiesc :D

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby sms_mihai » Wed Dec 21, 2011 12:42 am

Sim0n3l wrote:Repet, se stia dinainte faptul ca se concureaza pe un numar limitat de locuri; era logic ca se va ramane pe dinafara! Acest protest trebuia facut inainte, nu acum...
Decat sa mergi la Timisoara, mai bine cauti un medic de familie in orasul tau care sa te ia stagiar.
Iar la chestia cu "cine a prins loc, s-a vazut victorios" nu sunt de acord cu tine: in primul rand cine a prins loc poate a muncit mai mult pt acel loc, a invatat si a facut poate niste sacrificii...
Si eu am luat in calcul inainte de examen varianta de a ramane pe dinafara(chiar am avut motive); si daca se intampla asta, acceptam situatia si mai dadeam odata la anul.


Era logic ca se va ramane pe dinafara (numai la Bucuresti, mai precis vreo 50%, adica destui), ceea ce am si zis inca de dinainte de examen. Chiar am fost destul de revoltat.
viewtopic.php?f=51&t=13349
(post-ul din 18 oct) dar mai sunt si altele
Am si spus ca se va ramane pe dinafara cu punctaje cu care ai intra in oricare alt centru.
Am si spus ca la Bucuresti vor fi vreo 1500-2500 de candidati, sau oricum mult mai multi decat in alte centre, ceea ce s-a si confirmat. Ca era si greu de dedus...

Desi ulterior am intrat si sunt cu loc (si nu, nu in ultimii 10 sau 100 chiar) eu imi sustin in continuare parerea. Trebuia sa existe sansa de a ocupa un loc in alta parte si o baza de notare comunca. Eu nu sunt deloc sigur ca nu se vor mai face transferuri. M-am uitat pe listele anilor trecuti, date pe site-ul ministerului si sunt o gramada de transferuri. De unde stiu eu ca dr Ionescu nu a intrat la Iasi pe ceva ce la Bucuresti nici nu visa, apoi isi face frumusel transfer? Asta daca ar fi sa fim corecti pan' la capat.
Chiar nu stiam ca se mai face stagiatura, parca se desfiintase.
Analog si materia noua de rezi are destule bube si oricine isi poate da seama de asta. A fost aleasa pt traducere o varianta slaba de bibliografie, din pacate.

Si da, regulile trebuie schimbate de dinainte. Regulile rezidentiatului din 2012 le schimbati pana cand iese metodologia. Materia - pana in ianuarie. Nu va sta nimeni dupa voi (noi, insa eu nu mai sunt chiar interesat, nu cred ca voi mai da, e OK aici, dar mai vad, oricum nu e de prima intentie)

OK, e clar ca la anul va fi si mai si, deoarece vin inca si mai multi, plus cei ramasi pe dinafara. E clar ca unii vor prinde doar in provincie. Atunci sa faca bine onor ministerul sa permita studentilor nu-i asa reusiti sa isi permita o chirie. Ca altfel sa va spun sincer, mie mi-ar fi frica sa dau - cu 800-1000 de lei nu prea stiu daca pot achita totul. Hai, ca nu-i greu.
Eu sunt disponibil pt a face o petitie, sau un draft, poate chiar ma apuc sa scriu, dar la mine situatia e mai atipica (am si altele pe cap) si nu-mi permit sa ma ocup foarte mult. Doritorii pot sa dea PM. Eu scriu repede pe computer, 10-20 de pagini nu-i problema, deci haideti sa listam o parte din nemultumiri si apoi vom face un memoriu sau chiar petitie on-line.
N-am sa inteleg chestia asta, in Franta exista sindicatul rezidentilor, si nu, acolo studentii au bani de paine, chirie si altele (da, de la inceput). Studentii sunt platiti cu cateva sute de euro (deci nu rezidentii, ci studentii) sa faca garzi. Cu salariu de rezident de la inceput (cca 1500 de euro) iti platesti chiria (aici ei stau prost, dai vreo 500+ pe chirie, iar inParis e chiar jale), pe mancare, transport, carti, distractii. Totul se duce la 1000+ de euro, iar cu restul de 3-500 iti poti lua o carte, un concediu ce vreti voi. Totusi performanta data de noi ca profesionisti ar trebui sa fie apropiata daca nu aceeasi cu cea a francezilor (sau a altor tineri medici) asa ca nu vad de ce romanii ar trebui sa aiba grija zilei de maine, la propriu.

Din proprie initiativa guvernul x, y, z nu va va mari in veci veniturile in alb, pentru ca Romania are un buget al sanatatii de zeci de ori mai mic, din care se mai si fura (deci alte interese colaterale - nu se va taia nici dotarea spitalelor cu ghivece false de flori, pt ca furnizori sunt rude etc). Uitati-va in tarile din jur. Uitati-va la alti europeni care intra in greva (si nu, nu le-a taiat nimeni 25% din salariu de 500, din care abia in duceau zilele)
A nu se intelege ca e vorba de lacomie sau mercantilism, insa supusenia asta nu-mi miroase a bine, mai ales la tinerii intelectuali, care, nu-i asa, suntem... Rezidentii au fost practic tot timpul ultima roata la caruta. Toti ceilalti bugetari au alte conditii de lucru (sa nu comparam un salon de spital cu un birou de clasa A, de ex, fara risc biologic etc). Ma rog, din partea mea, sanatate si virtute. N-am sa inteleg...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 3:54 am

sms_mihai wrote: Cu salariu de rezident de la inceput (cca 1500 de euro) iti platesti chiria (aici ei stau prost, dai vreo 500+ pe chirie, iar inParis e chiar jale), pe mancare, transport, carti, distractii. Totul se duce la 1000+ de euro, iar cu restul de 3-500 iti poti lua o carte, un concediu ce vreti voi.
nu am inteles, este ambiguu, te rog defalcheaza
sms_mihai wrote:nu vad de ce romanii ar trebui sa aiba grija zilei de maine, la propriu.

NICI EU
nu vad ce de OAMENii in general ar avea grija zilei de maine, dupa ce sute de generatii au incerca sa creasca calit vietii. macar la nivel de sec 20, nu am putea trai toti? asta trb sa fie urm sistem!
sms_mihai wrote:Rezidentii au fost practic tot timpul ultima roata la caruta. Toti ceilalti bugetari au alte conditii de lucru (sa nu comparam un salon de spital cu un birou de clasa A, de ex, fara risc biologic etc). Ma rog, din partea mea, sanatate si virtute. N-am sa inteleg...


sa nu comparam cu munca la camp, cu munca la sapa, cu inginer pe santier, sau cu MINIERUL. sau cu munca unui trader care face IMA la 30 de ani

eu cred ca salariile rezidentilor itnrati la coada sau ale stagiarilor ar trebui sa constituie un fond din care sa se creasca salariile rezdentilor performanti. pe bune. restul cheltuielilor nu sunt eficiente. nu au bani, exista ajutor de caldura etc,
plus ca invata nu in capitala, ci la ei acasa, la mama si tata

cip2712
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:37 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby cip2712 » Wed Dec 21, 2011 11:51 am

se stia care este concurenta, dar nu cred ca se preconiza faptul ca vor ramane locuri neocupate in unele centre de examen.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby ametist713 » Wed Dec 21, 2011 3:40 pm

Cum sa nu ramana, la Mures nici nu se inscrisesera atatia concurenti cate locuri erau..si nu numai la Mures...voi n-ati citit comunicatele, nu v-ati uitat pe liste??? De fapt nici nu ma mai mir
things can only get better

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Rasurbo » Wed Dec 21, 2011 7:13 pm

eu am spus chestia asta inca dinainte de examen, cand toata lumea era crizata, ca nu prinde, ca nush ce...
era clar ca o sa ramana locuri libere, cu 1.3 pe loc in unele centre, unii se mai retrag, altii prefera sa plece si au dat rezul ca back-up plan, etc

cip2712
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:37 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby cip2712 » Fri Dec 23, 2011 5:42 pm

http://www.petitieonline.ro/petitie/am_ ... 98056.html


pt cine este interesat si doreste sa ajute cu o semnatura.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby MedRx » Fri Dec 23, 2011 7:08 pm

Este foarte posibil sa fie o noua sesiune de rezidentiat prin primavara-vara! Probabil doar pe post!

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: va fi o suplimentare de locuri?

Postby Harapu » Sat Dec 24, 2011 8:24 pm

cip2712 wrote:http://www.petitieonline.ro/petitie/am_promovat_rezidentiatul_si_cerem_suplimentarea_locurilor_pentru_cei_care_nu_au_prins_specializare-p03598056.html


pt cine este interesat si doreste sa ajute cu o semnatura.

Cum adica in cat mai multe specialitati?........asta nu e corect. Care mai e rostul rezidentiatului daca se face a doua sesiune la care orice tolomac poate sa ia cardio, endocrine, etc, etc si altele care se iau in fata......
Eu as fi de acord sa se bage doar posturile care au ramas neocupate + locuri de mf


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests