URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

next generation
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 8:01 pm

Salut !

Tocmai m-am gandit cum sa imi sortez specializarile atunci cand vreau sa aleg la repartitie si m-am gandit sa le sortez in functie de timpul liber fiindca vreau sa am o viata si nu vreau sa stau zilnic la spital, pentru niste bani. (Da, m-am gandit ca nu banii conteaza ! :D )
Asa ca as vrea sa ma ajutati cu raspunsul la trei intrebari, ca sa-mi pot face lista cu optiuni pana maine:

1. Care sunt specializarile la care trebuie sa stai cat mai putin la serviciu, eventual cu cat mai putine garzi, bine, nu neaparat 5 minute pe zi, dar zic asa, nu mai mult de 8 ore.
As vrea sa mi le ziceti, daca se poate, in ordine crescatoare, adica de la cea la care trebuie sa stai cat mai putin, pana la cea la care trebuie sa stai cat mai mult, si as vrea, daca nu va suparati, sa imi spuneti cat mai multe ca sa am de unde alege.

2. As vrea sa-mi spuneti care sunt acele specializari care au probleme dpdv al "acomodarii" in alta tara. Spre exemplu am auzit ca cica legala nu prea poti sa practici peste hotare, iar unele (nu stiu care anume) pur si simplu nici nu exista in alte tari. Care ar fi aceste specializari cu probleme de "acomodare" in alta tara ?

3. Pentru OMF cica trebuie sa ai si stomatologia facuta. Mai exista specializari asa la care mai trebuie sa mai faci pe langa si alte echivalari/facultati/studii suplimentare ? Care ar fi acestea ?


Multumesc mult !

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 8:22 pm

Dar de ce vrei sa te mai angajezi? Banii nu conteaza :) Si pare ca nu prea te intereseaza sa inveti ceva in rezidentiat!
mai mult timp liber cred ca-si doresc toti, dar, totusi....e medicina si te pregatesti pt a trata oameni! ma rog, e gandirea ta si-ti doresc succes.
a privi medicina din perspectiva timpului liber, a banilor...poate ca rezidentii de astazi sunt tratati astfel (destul de rau) tocmai datorita acestei atitudini.
Fratilor, medicina implica si o daruire, o pasiune, nu e doar o meserie! educatia si sanatatea sunt altfel! dar e greu de priceput!
strainatatea e o alternativa pentru cei f buni, competitivi

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby schnauzer » Sat Nov 26, 2011 8:29 pm

Lasati morala. Nu asta a intrebat.
E o dorinta generala sa faci multi bani in putin timp.
Problema este ca nu prea merge.
Atunci faci o alta alegere.
El a zis optiunea.

1.Sanatate publica
2.Medicina muncii/Expertiza
3.Farmacologie clinica

Acuma se poate ca la urmatoarele sa nu stai putin a lucru, pentru ca Bucurestiul e inima Romaniei,si au nevoie de cineva cu foi si retete:

1.Diabet
2.Balneo

Veninosul
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Nov 23, 2011 6:27 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Veninosul » Sat Nov 26, 2011 8:41 pm

psihiatria pedaitrica auzisem ca nu s-ar echivala, la fel alergologia si diabetologia. dar nu sunt 100% sigur, rezidentii de an mai mare stiu mai multe.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 8:47 pm

oldboy wrote:Dar de ce vrei sa te mai angajezi? Banii nu conteaza :) Si pare ca nu prea te intereseaza sa inveti ceva in rezidentiat!
mai mult timp liber cred ca-si doresc toti, dar, totusi....e medicina si te pregatesti pt a trata oameni! ma rog, e gandirea ta si-ti doresc succes.
a privi medicina din perspectiva timpului liber, a banilor...poate ca rezidentii de astazi sunt tratati astfel (destul de rau) tocmai datorita acestei atitudini.
Fratilor, medicina implica si o daruire, o pasiune, nu e doar o meserie! educatia si sanatatea sunt altfel! dar e greu de priceput!
strainatatea e o alternativa pentru cei f buni, competitivi


Tie iti pot cita ce ne-a zis un medic primar (nu vreau sa zic ce specilizare are):
Ne prezenta nu stiu ce sonda sau nu mai stiu ce instrument anume ne prezenta el si apoi ne zice:
"...nimeni nu le stie pe toate, ce si cum se folosesc si ce denumiri mai au, de fapt am fost (in Germania cred ca a zis) era unu care cred ca s-ar putea sa le stie pe toate, denumiri, cum se folosesc, toate, absolut toate. Ei, dar ala va pot spune ca era non-stop la serviciu, de dimineata pana seara tarziu si chiar si noaptea, nu stiu daca lipsea mai mult de 5 ore de la serviciu. Mie unul nu-mi place asa, eu mai am si familie, cine nu are familie poate ca-i convine dar nu cred ca i-ar conveni nici asa, eu inteleg asa: sunt platit pentru o chestie, fac acea chestie. Pentru asta/atata sunt platit asta/atata fac si nu mai mult. Nu vreau sa stiu tot si nici nu ma intereseaza sa stiu tot."
O atitudine demna de urmat si cu care sunt 100% de acord !

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 8:51 pm

Veninosul wrote:psihiatria pedaitrica auzisem ca nu s-ar echivala, la fel alergologia si diabetologia. dar nu sunt 100% sigur, rezidentii de an mai mare stiu mai multe.

Da, dar nu vezi ce vorbareti si saritori mai sunt ?...
Multumesc tie si lui schnauzer !

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Radonne » Sat Nov 26, 2011 8:52 pm

Krisler12 wrote:
oldboy wrote:Dar de ce vrei sa te mai angajezi? Banii nu conteaza :) Si pare ca nu prea te intereseaza sa inveti ceva in rezidentiat!
mai mult timp liber cred ca-si doresc toti, dar, totusi....e medicina si te pregatesti pt a trata oameni! ma rog, e gandirea ta si-ti doresc succes.
a privi medicina din perspectiva timpului liber, a banilor...poate ca rezidentii de astazi sunt tratati astfel (destul de rau) tocmai datorita acestei atitudini.
Fratilor, medicina implica si o daruire, o pasiune, nu e doar o meserie! educatia si sanatatea sunt altfel! dar e greu de priceput!
strainatatea e o alternativa pentru cei f buni, competitivi


Tie iti pot cita ce ne-a zis un medic primar pe urgente:
Ne prezenta nu stiu ce sonda sau nu mai stiu ce instrument anume ne prezenta el si apoi ne zice:
"...nimeni nu le stie pe toate, ce si cum se folosesc si ce denumiri mai au, de fapt am fost (in Germania cred ca a zis) era unu care cred ca s-ar putea sa le stie pe toate, denumiri, cum se folosesc, toate, absolut toate. Ei, dar ala va pot spune ca era non-stop la serviciu, de dimineata pana seara tarziu si chiar si noaptea, nu stiu daca lipsea mai mult de 5 ore de la serviciu. Mie unul nu-mi place asa, eu mai am si familie, cine nu are familie poate ca-i convine dar nu cred ca i-ar conveni nici asa, eu inteleg asa: sunt platit pentru o chestie, fac acea chestie. Pentru asta/atata sunt platit asta/atata fac si nu mai mult. Nu vreau sa stiu tot si nici nu ma intereseaza sa stiu tot."
O atitudine demna de urmat si cu care sunt 100% de acord !


Sa NU iti alegi sub nici o forma vre-o ramura chirurgicala cu gandirea asta. Si daca totusi iti vei alege, ai sanse mari sa ajungi prin sali de judecata motivand decizii operatorii, la procesele de malpraxis.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 8:54 pm

Krisler12 wrote:
oldboy wrote:Dar de ce vrei sa te mai angajezi? Banii nu conteaza :) Si pare ca nu prea te intereseaza sa inveti ceva in rezidentiat!
mai mult timp liber cred ca-si doresc toti, dar, totusi....e medicina si te pregatesti pt a trata oameni! ma rog, e gandirea ta si-ti doresc succes.
a privi medicina din perspectiva timpului liber, a banilor...poate ca rezidentii de astazi sunt tratati astfel (destul de rau) tocmai datorita acestei atitudini.
Fratilor, medicina implica si o daruire, o pasiune, nu e doar o meserie! educatia si sanatatea sunt altfel! dar e greu de priceput!
strainatatea e o alternativa pentru cei f buni, competitivi


Tie iti pot cita ce ne-a zis un medic primar pe urgente:
Ne prezenta nu stiu ce sonda sau nu mai stiu ce instrument anume ne prezenta el si apoi ne zice:
"...nimeni nu le stie pe toate, ce si cum se folosesc si ce denumiri mai au, de fapt am fost (in Germania cred ca a zis) era unu care cred ca s-ar putea sa le stie pe toate, denumiri, cum se folosesc, toate, absolut toate. Ei, dar ala va pot spune ca era non-stop la serviciu, de dimineata pana seara tarziu si chiar si noaptea, nu stiu daca lipsea mai mult de 5 ore de la serviciu. Mie unul nu-mi place asa, eu mai am si familie, cine nu are familie poate ca-i convine dar nu cred ca i-ar conveni nici asa, eu inteleg asa: sunt platit pentru o chestie, fac acea chestie. Pentru asta/atata sunt platit asta/atata fac si nu mai mult. Nu vreau sa stiu tot si nici nu ma intereseaza sa stiu tot."
O atitudine demna de urmat si cu care sunt 100% de acord !


perfect adevarat, dar e primar deja, cam stie meserie! vrei ceva ce obtine dupa ceva timp, nu la 25 ani! intai inveti, muncesti, demonstrezi si apoi culegi timp liber, bani, faima. Nu promovez 24/24 ore la spital, dar nici sub 4-5 ore/zi din rezidentat. Tu, ca rezident, pt ce esti platit? Raspuns: sa inveti meserie, so... Stii, cu cat esti mai tanar, cu atat ar trebui sa muncesti mai mult ca sa ai mai tarziu, la maturitate :))
mai bine te angajezi in minister-pleci devreme, nu ai multa bataie de cap, nu te acuza nimeni de malpraxis, vinerea e zi scurta, salariu merge, cu putin noroc te plimbi si prin strainatate :)

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:02 pm

Radonne wrote:
Krisler12 wrote:
oldboy wrote:Dar de ce vrei sa te mai angajezi? Banii nu conteaza :) Si pare ca nu prea te intereseaza sa inveti ceva in rezidentiat!
mai mult timp liber cred ca-si doresc toti, dar, totusi....e medicina si te pregatesti pt a trata oameni! ma rog, e gandirea ta si-ti doresc succes.
a privi medicina din perspectiva timpului liber, a banilor...poate ca rezidentii de astazi sunt tratati astfel (destul de rau) tocmai datorita acestei atitudini.
Fratilor, medicina implica si o daruire, o pasiune, nu e doar o meserie! educatia si sanatatea sunt altfel! dar e greu de priceput!
strainatatea e o alternativa pentru cei f buni, competitivi


Tie iti pot cita ce ne-a zis un medic primar pe urgente:
Ne prezenta nu stiu ce sonda sau nu mai stiu ce instrument anume ne prezenta el si apoi ne zice:
"...nimeni nu le stie pe toate, ce si cum se folosesc si ce denumiri mai au, de fapt am fost (in Germania cred ca a zis) era unu care cred ca s-ar putea sa le stie pe toate, denumiri, cum se folosesc, toate, absolut toate. Ei, dar ala va pot spune ca era non-stop la serviciu, de dimineata pana seara tarziu si chiar si noaptea, nu stiu daca lipsea mai mult de 5 ore de la serviciu. Mie unul nu-mi place asa, eu mai am si familie, cine nu are familie poate ca-i convine dar nu cred ca i-ar conveni nici asa, eu inteleg asa: sunt platit pentru o chestie, fac acea chestie. Pentru asta/atata sunt platit asta/atata fac si nu mai mult. Nu vreau sa stiu tot si nici nu ma intereseaza sa stiu tot."
O atitudine demna de urmat si cu care sunt 100% de acord !


Sa NU iti alegi sub nici o forma vre-o ramura chirurgicala cu gandirea asta. Si daca totusi iti vei alege, ai sanse mari sa ajungi prin sali de judecata motivand decizii operatorii, la procesele de malpraxis.

Poti sa fii as in ceea ce faci si fara sa stii TOT ! Trebuie doar sa stii ce trebuie sa faci si cu asta basta si nimic mai mult.
In plus, iti pot spune ca chirurgii adesea intra la malpraxis daca taie ceva aiurea (confundand ureterul cu nu stiu ce artera de exemplu) si nici decum din cauza ca nu stiu destula carte in domeniu !
De exemplu, ca sa operezi un cancer de stomac nu cred ca trebuie sa stii toata imunologia, interactiuni dintre molecule si alte alea ci doar stadializare+tratament. Atat !
Nu cred ca intereseaza pe cineva diversele interactiuni dintre citochine si alte bazaconii. Ca sa iti dau un exemplu concret: la stagiu asistentul de grupa ne intreba daca fumatul are vreo legatura cu ulcerul sau nu. O colega s-a gasit sa-i explice ca face si drege si creste citokina nu stiu care la care el o intrerupe: ceva de genu' "gata, ma, te-am intrebat eu de-astea ? Te-am intrebat doar daca intervine sau nu, ce stii tu, bravo tie, tine ptr tine ca nu ne intereseaza. Atat ai fi putut sa-mi spui si mie, si pacientului, ca sa inteleaga: fumatul creste aciditatea nocturna si nu face bine si cu asta basta." Foarte corect gandit si sunt perfect de acord cu ce a zis ! O atitudine demna de admirat 100% ! De la atata informatie ajungem sa nu mai vedem padurea din cauza copacilor...
Last edited by Krisler12 on Sat Nov 26, 2011 9:10 pm, edited 3 times in total.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:06 pm

oldboy wrote:
Krisler12 wrote:
oldboy wrote:Dar de ce vrei sa te mai angajezi? Banii nu conteaza :) Si pare ca nu prea te intereseaza sa inveti ceva in rezidentiat!
mai mult timp liber cred ca-si doresc toti, dar, totusi....e medicina si te pregatesti pt a trata oameni! ma rog, e gandirea ta si-ti doresc succes.
a privi medicina din perspectiva timpului liber, a banilor...poate ca rezidentii de astazi sunt tratati astfel (destul de rau) tocmai datorita acestei atitudini.
Fratilor, medicina implica si o daruire, o pasiune, nu e doar o meserie! educatia si sanatatea sunt altfel! dar e greu de priceput!
strainatatea e o alternativa pentru cei f buni, competitivi


Tie iti pot cita ce ne-a zis un medic primar pe urgente:
Ne prezenta nu stiu ce sonda sau nu mai stiu ce instrument anume ne prezenta el si apoi ne zice:
"...nimeni nu le stie pe toate, ce si cum se folosesc si ce denumiri mai au, de fapt am fost (in Germania cred ca a zis) era unu care cred ca s-ar putea sa le stie pe toate, denumiri, cum se folosesc, toate, absolut toate. Ei, dar ala va pot spune ca era non-stop la serviciu, de dimineata pana seara tarziu si chiar si noaptea, nu stiu daca lipsea mai mult de 5 ore de la serviciu. Mie unul nu-mi place asa, eu mai am si familie, cine nu are familie poate ca-i convine dar nu cred ca i-ar conveni nici asa, eu inteleg asa: sunt platit pentru o chestie, fac acea chestie. Pentru asta/atata sunt platit asta/atata fac si nu mai mult. Nu vreau sa stiu tot si nici nu ma intereseaza sa stiu tot."
O atitudine demna de urmat si cu care sunt 100% de acord !


perfect adevarat, dar e primar deja, cam stie meserie! vrei ceva ce obtine dupa ceva timp, nu la 25 ani! intai inveti, muncesti, demonstrezi si apoi culegi timp liber, bani, faima. Nu promovez 24/24 ore la spital, dar nici sub 4-5 ore/zi din rezidentat. Tu, ca rezident, pt ce esti platit? Raspuns: sa inveti meserie, so... Stii, cu cat esti mai tanar, cu atat ar trebui sa muncesti mai mult ca sa ai mai tarziu, la maturitate :))
mai bine te angajezi in minister-pleci devreme, nu ai multa bataie de cap, nu te acuza nimeni de malpraxis, vinerea e zi scurta, salariu merge, cu putin noroc te plimbi si prin strainatate :)

Normal, eu nu am zis ca nu trebuie sa te pregatesti ca rezident si sa vii numai juma' de ora si sa fugi acasa dar nu vreau nici specializari unde sa stau de dimineata pana seara iar seara sa continui cu garda si apoi a doua zi sa o iau de la capat.
Nu am zis ca trebuie sa fii bata, dar nici maniac. Totul echilibrat, un 8 ore pe zi e suficient, in fond daca stai mai mult de la oboseala nu cred ca mai "inveti" ceva deci nu are rost pur si simplu...
Cum ziceam: poti sa fii bun in ceea ce faci si fara sa fii "tocilar", cand vrei sa ai si tu viata personala sau macar sa ai si tu acolo un timp liber cat de cat ? La pensie ?...
Last edited by Krisler12 on Sat Nov 26, 2011 9:12 pm, edited 1 time in total.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Radonne » Sat Nov 26, 2011 9:10 pm

"confundand ureterul cu nu stiu ce artera de exemplu" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :help: :help: :help: Nu mai zic nimic gata. Multa bafta maine si sa prinzi ceva cat mai neletal pentru pacienti.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 9:12 pm

Ai probleme de intelegere Krisler12!!! nu am spus sa stii TOATA MEDICINA! dar trebuie sa STII ceea ce faci zilnic! wow, daca alegi ceva chirurgie vei fi...un macelar senzational! Chiar si pentru asta iti trebuie timp si studiu si practica. aha, daca faci o confuzi e din greseala, nu din nestiinta...bine ca mi-ai spus - daca ai o ruda care pateste asa ceva, sa-i spui sa nu dea in judecata chirurgul, ca nu a vrut. Tu chiar te uiti in"gura" fiecarui om care iti spune ceva care iti convine! Esti inchis la pareri contrare? Maturitatea implica si deschiderea mintii....succes maine!

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 9:15 pm

oldboy wrote:Ai probleme de intelegere Krisler12!!! nu am spus sa stii TOATA MEDICINA! dar trebuie sa STII ceea ce faci zilnic! wow, daca alegi ceva chirurgie vei fi...un macelar senzational! Chiar si pentru asta iti trebuie timp si studiu si practica. aha, daca faci o confuzi e din greseala, nu din nestiinta...bine ca mi-ai spus - daca ai o ruda care pateste asa ceva, sa-i spui sa nu dea in judecata chirurgul, ca nu a vrut. Tu chiar te uiti in"gura" fiecarui om care iti spune ceva care iti convine! Esti inchis la pareri contrare? Maturitatea implica si deschiderea mintii....succes maine!


poate ar trebui sa stie cei de la buc, la repartiei despre asemenea oamenii, sa nu aleaga ceva periculos pt oameni :D :D :D :D :hate:

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:17 pm

Radonne wrote:"confundand ureterul cu nu stiu ce artera de exemplu" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :help: :help: :help: Nu mai zic nimic gata. Multa bafta maine si sa prinzi ceva cat mai neletal pentru pacienti.

Cauta pe net ca poate gasesti ca vad ca esti pe dinafara. Cazul de care zic a fost cat se poate de real. I-a scos uterul uneia, cand eram prin anul I sau II de facultate, si in loc sa-i lege arterele pe acolo cum trebuie, i-a legat ureterele. Cazul, din cate stiu, s-a intamplat la Bucuresti, si toti doctorii vorbeau: "ei cum e posibil sa ligaturezi un ureter pe post de artera ?! Dar are si consistenta altfel, si pulseaza etc."
Victima facuse hidronefroza (daca mai are rost sa iti zic ca vad ca esti destul de "distrat").

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:20 pm

oldboy wrote:Ai probleme de intelegere Krisler12!!! nu am spus sa stii TOATA MEDICINA! dar trebuie sa STII ceea ce faci zilnic! wow, daca alegi ceva chirurgie vei fi...un macelar senzational! Chiar si pentru asta iti trebuie timp si studiu si practica. aha, daca faci o confuzi e din greseala, nu din nestiinta...bine ca mi-ai spus - daca ai o ruda care pateste asa ceva, sa-i spui sa nu dea in judecata chirurgul, ca nu a vrut. Tu chiar te uiti in"gura" fiecarui om care iti spune ceva care iti convine! Esti inchis la pareri contrare? Maturitatea implica si deschiderea mintii....succes maine!

Se pare ca nici tu nu ai auzit de cazul ala pe care l-am dat ca exemplu dar nu am vrut sa zic exact ca "s-a intamplat, si s-a dres si nu stiu mai ce" am batut asa apropoul dar vad ca si tu si altul de mai sus sunteti la "curent" cu ce se intampla prin lumea medicala...
Mai scoateti capu' din carti ca e jale... Gata, s-a terminat cu rezidentiatul, lasati cartile din mana ! :D

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:23 pm

oldboy wrote:
oldboy wrote:Ai probleme de intelegere Krisler12!!! nu am spus sa stii TOATA MEDICINA! dar trebuie sa STII ceea ce faci zilnic! wow, daca alegi ceva chirurgie vei fi...un macelar senzational! Chiar si pentru asta iti trebuie timp si studiu si practica. aha, daca faci o confuzi e din greseala, nu din nestiinta...bine ca mi-ai spus - daca ai o ruda care pateste asa ceva, sa-i spui sa nu dea in judecata chirurgul, ca nu a vrut. Tu chiar te uiti in"gura" fiecarui om care iti spune ceva care iti convine! Esti inchis la pareri contrare? Maturitatea implica si deschiderea mintii....succes maine!


poate ar trebui sa stie cei de la buc, la repartiei despre asemenea oamenii, sa nu aleaga ceva periculos pt oameni :D :D :D :D :hate:

Ai dificultati in intelegerea unui text ! :lol:
Sa iti dai singur replica e grav ! :lol:
Chiar ca e grav ! :lol:

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 9:31 pm

Krisler12 wrote:
oldboy wrote:
oldboy wrote:Ai probleme de intelegere Krisler12!!! nu am spus sa stii TOATA MEDICINA! dar trebuie sa STII ceea ce faci zilnic! wow, daca alegi ceva chirurgie vei fi...un macelar senzational! Chiar si pentru asta iti trebuie timp si studiu si practica. aha, daca faci o confuzi e din greseala, nu din nestiinta...bine ca mi-ai spus - daca ai o ruda care pateste asa ceva, sa-i spui sa nu dea in judecata chirurgul, ca nu a vrut. Tu chiar te uiti in"gura" fiecarui om care iti spune ceva care iti convine! Esti inchis la pareri contrare? Maturitatea implica si deschiderea mintii....succes maine!


poate ar trebui sa stie cei de la buc, la repartiei, despre asemenea oamenii asemanatori lui Krisler12, sa nu aleaga ceva periculos pt oameni :D :D :D :D :hate:

Ai dificultati in intelegerea unui text ! :lol:
Sa iti dai singur replica e grav ! :lol:
Chiar ca e grav ! :lol:


asta, baiete, se cheama din greseala! evident, faceam referire tot la tine si la postul tau plin de "intelepciune" :roll:
dar tu ai orgoliul mult prea mare ca sa realizezi. :|

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:34 pm

Imi cer scuze atunci si sper ca nu te-ai suparat ! Mai glumim si noi...

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby schnauzer » Sat Nov 26, 2011 9:35 pm

Ce 8 ore pe zi?
In unele specialitati stai sistematic 11 in altele o stergi la ora unu, si astepti ora 1 din politete.
HAi sa nu mai vorbim pe langa.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:39 pm

schnauzer wrote:Ce 8 ore pe zi?
In unele specialitati stai sistematic 11 in altele o stergi la ora unu, si astepti ora 1 din politete.
HAi sa nu mai vorbim pe langa.

Asa am auzit si eu (deci se prea poate sa fie si ceva adevarat in toata chestia asta) dar care sunt alea la care stai 11 ore si care sunt celelalte ca care o stergi subit pe la 1 ? :shock:

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby schnauzer » Sat Nov 26, 2011 9:42 pm

+ in unele specialitati seful de sectie te invita zilnic la contravizita, care este 30 min, dar pana ajungi acolo si pleci toata dupamasa a fost retezata in doua cu min 1,5 ore pierdute cu contravizite si drum, si asa merge. Zilnic. Ani de zile.
Aasadar daca nu esti ultrapasionat de ceva anume alege ceva unde fugi la ora 1 de la clinica.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby schnauzer » Sat Nov 26, 2011 9:43 pm

Ti-am zis mai sus.

Alea cu multe ore:
neurochirugie, cardio, urologie, poate gine.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:45 pm

schnauzer wrote:Ti-am zis mai sus.

Alea cu multe ore:
neurochirugie, cardio, urologie, poate gine.

Atat ? Nu mai sunt si altele ? Care ar mai fi ?

Pe ORL cum e ?

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby schnauzer » Sat Nov 26, 2011 9:47 pm

Nu stiu.

Depinde de un factor neluat in considerare.

Cu plecarea a multor rezidenti in afara sau inspre alte meserii, si alea cu 2 ore de munca si 2 ore de politete se extind, pentru cu n-au cu cine lucra.
ORL chiar nu stiu.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Sat Nov 26, 2011 9:52 pm

Sa inteleg ca e mai mult pe astea chirurgicale ?
Vad ca si din medicale ai enumerat cardiologia, ar mai fi din medicale in situatia asta ? Care anume ?

Multumesc !

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Calico » Sat Nov 26, 2011 9:54 pm

Problema e ca depinde mult si de spital, de sectie. Si in cadrul sectiei depinde de doctorul cu care lucrezi. Eu te-as sfatui sa alegi o medicala sau ceva paraclinic (radio de exemplu, ca e ceruta si afara) si inainte sa alegi spitalul, sa te interesezi pe la colegii tai care sunt sectiile la care nu trebuie sa faci pe sclavul pana seara.

Si moralistii pixului sa taca din gura, omul nu a zis ca vrea sa lucreze mai putin de 4 ore, a zis ca nu vrea sa stea la spital mai mult de 8 ore. Ceea ce mi se pare rezonabil.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby schnauzer » Sat Nov 26, 2011 9:58 pm

O, gastro si nefro.
Sa te feresti de astea.
dar depinde de spital.
Sa te feresti de spitalele mari cu urgente.

Dar e simplu.
Medicale:care sunt usoare dar cu stetoscop, reuma, diabet etc (exclus cardio) se iau cu nota mare, ca dracu vrea munca multa.

Cele din mijloc is cu stetoscop, dar se munceste nu sunt ravnite, dar faptul ca ai cu ce sa te mandresti la rude de la tara si vecini le fac ca oamenii din segmentul mediu al notelor sa le ia.

Ultimele is fara multa munca, dar fara prestigiu.

La chirurgicale nu ma pricep.

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 10:12 pm

MumaPadurii wrote:Problema e ca depinde mult si de spital, de sectie. Si in cadrul sectiei depinde de doctorul cu care lucrezi. Eu te-as sfatui sa alegi o medicala sau ceva paraclinic (radio de exemplu, ca e ceruta si afara) si inainte sa alegi spitalul, sa te interesezi pe la colegii tai care sunt sectiile la care nu trebuie sa faci pe sclavul pana seara.

Si moralistii pixului sa taca din gura, omul nu a zis ca vrea sa lucreze mai putin de 4 ore, a zis ca nu vrea sa stea la spital mai mult de 8 ore. Ceea ce mi se pare rezonabil.


se pare ca ai acumulat frustari cat pt intreaga viata! de cate ori ai un post, ataci/jignesti pe cate cineva! indiferent de topic, tu te ridici cu sabia scoasa...asa faci si la serviciu?

Laura D
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Nov 26, 2011 10:14 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Laura D » Sat Nov 26, 2011 10:21 pm

Daca ar fi sa alegeti intre cardio si gastro, tinand cont si de viata personala, care ar fi sfaturile? (eventual pentru mures)

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 10:22 pm

Krisler12, vorbind strict de ce te intereseaza, seful pe care il ai iti va dicta programul, functie si de spital cu s-a spus si mai sus. de ex, la infectioase poti pleca la 13 (babes) sau la 16 (bals); la pneumo, alergo sau dermato la fel. gastro, hemato, pedi...e program mai lung, in general. relativ lejer la onco (maxim ora 14) si f lejer cu garzile. gastro si onco merg f bine afara (onco prin tarile nordice f f bine). pe la chirurgie mai pierzi timpul cu foile, dupa sala si, daca seful doreste, te pasc contravizitele pe seara

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby începătorul » Sat Nov 26, 2011 10:29 pm

Krisler, tu eşti în clasa a 12-a şi vrei să dai la medicină sau eşti absolvent? :cry:
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

oldboy
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Nov 23, 2011 8:39 am

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby oldboy » Sat Nov 26, 2011 10:30 pm

Krisler12, intra si pe "viata in spital" de la imed.ro sa vezi discutiile de acolo - sunt ale rezidentilor si te pot orienta mai bine, poate

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Chingachgook » Sun Nov 27, 2011 2:55 am

Krisler 13 merita un premiu pentru infantilism.

Asta peste cateva luni va consulta pacienti si va scrie foi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby rox » Sun Nov 27, 2011 11:40 pm

Krisler, te asteptam sa ne spui ce specialitate ai luat! Nu uita sa mai treci pe aici pana la urmatorul rezidentiat, suntem si noi curiosi... a fost mortopat? a fost ML (desi daca ai dat in Buc au luat 2 prieteni de-ai mei deci I highly doubt it :)) )? regina specialitatilor, derma? endocrine? ai luat cardio (go with the flow?) Te rugam, nu ne uita ;)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Chingachgook » Sun Nov 27, 2011 11:48 pm

E din iasi.


A luat pediatrie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby rox » Sun Nov 27, 2011 11:52 pm

oh, inteleg. dar parca voia bani multi, timp liber la fel de mult, stress minim si bahamas deci.... pedi?!?
in fine, sa fie intr-un ceas bun
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby 187.92a » Mon Nov 28, 2011 12:20 am

Cardiologie, ati, pediatrie -specialitati usoare

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Mon Nov 28, 2011 12:50 am

Nu am luat nici o pediatrie nimica. Am luat chirurgie vasculara. Ce parere aveti ?
Ma tot gandesc ca puteam sa imi aleg si psihiatrie si pneumo sau orl sau infectioase ca la astea cica e program scurt si bani multi ca ai sporuri dar tot asta am pus si acasa pe primele locuri (inaintea acestora din urma) fiindca asa simteam eu ca imi place etc. E tare greu sa faci alegerea cand ai de ales, cand nu ai de ales macar stii la sigur ca nu ai alta optiune si asta a fost, asta este dar asa te tot gandesti, e buna asta, nu e buna, poate trebuia ailalta... si daca iti alegi ailalta pe urma te gandesti ca poate de fapt trebuia asta si tot asa. Nici nu mai stiu nimica, sunt tare bulversat...
Am zis ca intre placere si bani sa aleg placere acuma ma gandesc ca poate mi-ar fi placut si celelalte + ca ai bani. Nu stiu... nu ma pot hotari.
Ce ziceti ? Am ales bine ?

PS: Tin sa mentionez ca pe chirurgie vasculara toti sunt super de treaba ! Toti ! Fara exceptie !
Pe celelalte habar n-am de aceste aspecte si nici de altele.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Calico » Mon Nov 28, 2011 12:54 am

foarte bine

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: URGENT: Niste chestii de ultima ora !!!

Postby Krisler12 » Mon Nov 28, 2011 12:56 am

MumaPadurii wrote:foarte bine

Serios ?


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests