Sa fac contestatie ???

next generation
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Sa fac contestatie ???

Postby Krisler12 » Mon Nov 21, 2011 12:44 pm

Salut !

Eu am luat 715 dar mi-am calculat de doua ori acasa punctajul si imi iese 718.
Ce sa fac: sa fac contestatie sau nu ?
E adevarat ca daca fac contestatie tot asa imi lasa punctajul ??? Nu ar trebui sa mi-o ia la corectat manual din moment ce am facut contestatie ?
Dar de scazut mi-l poate scadea ? Daca da, atunci cum e posibil ca de scazut sa se poata iar de crescut nu ?
Intre noi fie vorba, are rost sa mai fac contestatie pentru 3 puncte ?

Multumesc mult !


LE: Tin sa precizez ca nu am pus buline in plus ci doar ca la unele am depasit putin de tot marginea cercului, plus ca mai suge si hartia etc. si ma gandesc ca poate asta ar fi cauza.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby marmotul » Mon Nov 21, 2011 12:49 pm

fa. 3 puncte inseamna o groaza.
qpepsi.gif

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Krisler12 » Mon Nov 21, 2011 12:51 pm

marmotul wrote:fa. 3 puncte inseamna o groaza.

Pe bune sau faci misto ?

bubitza
senior
senior
Posts: 198
Joined: Mon Sep 05, 2011 11:33 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby bubitza » Mon Nov 21, 2011 12:56 pm

marmotul wrote:fa. 3 puncte inseamna o groaza.


Pentru 3 puncte nu...parerea mea...eu acasa mi-am calculat si imi iese cu 23 de puncte mai mult si tot nu fac...deci...

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Krisler12 » Mon Nov 21, 2011 1:10 pm

Dar de scazut se poate sa iti si scada la o recorectare ? Ma gandesc sa nu zica: "aici ai depasit cerul, aici la fel si aici la fel etc." si sa imi scada mai tare...

bubitza
senior
senior
Posts: 198
Joined: Mon Sep 05, 2011 11:33 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby bubitza » Mon Nov 21, 2011 1:19 pm

Krisler12 wrote:Dar de scazut se poate sa iti si scada la o recorectare ? Ma gandesc sa nu zica: "aici ai depasit cerul, aici la fel si aici la fel etc." si sa imi scada mai tare...


Pai da se poate sa scada..nimeni nu corecteaza grila manual...tot la scanner si a doua oara...

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Sa fac contestatie ???

Postby procust » Mon Nov 21, 2011 1:37 pm

bubitza tu ai dat in tm, nu? ce punctaj ai luat?

bubitza
senior
senior
Posts: 198
Joined: Mon Sep 05, 2011 11:33 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby bubitza » Mon Nov 21, 2011 1:40 pm

procust wrote:bubitza tu ai dat in tm, nu? ce punctaj ai luat?


Dap , in tm , 742, si la mine in sala nu a fost peste 900..la tine cum a fost?ce pct ai ?

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Sa fac contestatie ???

Postby procust » Mon Nov 21, 2011 1:43 pm

felicitari sper sa prinzi ce-ti doresti, eu am luat 784, la mine in sala (sala histo) pana am plecat parca 844 era cel mai mare punctaj

bubitza
senior
senior
Posts: 198
Joined: Mon Sep 05, 2011 11:33 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby bubitza » Mon Nov 21, 2011 1:49 pm

procust wrote:felicitari sper sa prinzi ce-ti doresti, eu am luat 784, la mine in sala (sala histo) pana am plecat parca 844 era cel mai mare punctaj


Multumesc, la fel si tie!!Se pare totusi ca nu este 900!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby marmotul » Mon Nov 21, 2011 4:27 pm

Krisler12 wrote:
marmotul wrote:fa. 3 puncte inseamna o groaza.

Pe bune sau faci misto ?

pe bune.
bine, eu cind am dat eram citeva mii, dar la afisarea rezultatelor aveam aceeasi nota cu inca vreo 20 de insi. culmea, ca eram pe la coada grupei, ca se calcula raspunsul la nu stiu ce intrebare.cu 3 puncte in + urcam vreo 100 de pozitii., de fapt, daca raspundeam ca lumea la intrebarea aia urmcam 20 pozitii in grupa celor cu aceeasi nota ca mine

mai ales la nota ta, 700 si ceva, o sa fie densitatea cea mai mare de note, cam asa ia media, asa ca are rost sa te bati pentru orce punct.
qpepsi.gif

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Rasurbo » Mon Nov 21, 2011 8:35 pm

bai, nu sunteti deloc informati.
De unde si pana unde aveti voi impresia ca daca faceti contestatie creste punctajul?? Eu n-am auzit in viata mea asa ceva, la nici un rezidentiat nu s-a intamplat asa din cate stiu eu.
Mai exact, regulamentul stipuleaza clar faptul ca o contestatie se poate face doar in conditiile in care participantul la concurs pune la indoiala corectitudinea unei grile. Cu alte cuvinte, poti face contestatie numai in conditiile in care ti se pare ca o grila este formulata incorect, sau e gresita total. Comisia verifica si o anuleaza, scazand concomitent punctajul la toti participantii care au raspuns la grila aia. NU poti face contestatie in conditiile in care ti se pare tie ca te-a fentat softul de scanare, pt ca asa ceva este imposibil. Aveti impresia ca la a doua scanare va iesi mai mult? :)) sa fim seriosi. E adevarat ca e posibil sa fi anulat cateva grile, la care ai depasit, la care nu ai facut bine bulina, chestia asta o patesc aproape toti, presupun, dar asta nu reprezinta motiv de contestatie.(ti se replica clar ca nu ai respectat indicatiile de completare a bulinelor si deci, e tot vina ta, nu a lor)
Si eu is patzit, probabil mi s-au anulat o gramada, stiu sigur ca am depasit, dar nu pot sa ma duc sa fac gat, pt ca imi este clar ca fac degeaba...

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Radonne » Mon Nov 21, 2011 8:47 pm

Rasurbo wrote:bai, nu sunteti deloc informati.
De unde si pana unde aveti voi impresia ca daca faceti contestatie creste punctajul?? Eu n-am auzit in viata mea asa ceva, la nici un rezidentiat nu s-a intamplat asa din cate stiu eu.
Mai exact, regulamentul stipuleaza clar faptul ca o contestatie se poate face doar in conditiile in care participantul la concurs pune la indoiala corectitudinea unei grile. Cu alte cuvinte, poti face contestatie numai in conditiile in care ti se pare ca o grila este formulata incorect, sau e gresita total. Comisia verifica si o anuleaza, scazand concomitent punctajul la toti participantii care au raspuns la grila aia. NU poti face contestatie in conditiile in care ti se pare tie ca te-a fentat softul de scanare, pt ca asa ceva este imposibil. Aveti impresia ca la a doua scanare va iesi mai mult? :)) sa fim seriosi. E adevarat ca e posibil sa fi anulat cateva grile, la care ai depasit, la care nu ai facut bine bulina, chestia asta o patesc aproape toti, presupun, dar asta nu reprezinta motiv de contestatie.(ti se replica clar ca nu ai respectat indicatiile de completare a bulinelor si deci, e tot vina ta, nu a lor)
Si eu is patzit, probabil mi s-au anulat o gramada, stiu sigur ca am depasit, dar nu pot sa ma duc sa fac gat, pt ca imi este clar ca fac degeaba...


Nu s-a intamplat niciodata sa creasca sau sa scada punctajul unui candidat in urma recorectarii dar daca tu vrei poti cere recorectarea (rescanarea). Ca iti da acelasi punctaj e altceva :)). In fiecare an sunt candidati care cer rescanarea. Uita-te pe rezidentiat.info la anii precedenti. Poti contesta grile sau poti cere rescanarea. E dreptul fiecaruia.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Rasurbo » Mon Nov 21, 2011 8:50 pm

Radonne wrote:
Rasurbo wrote:bai, nu sunteti deloc informati.
De unde si pana unde aveti voi impresia ca daca faceti contestatie creste punctajul?? Eu n-am auzit in viata mea asa ceva, la nici un rezidentiat nu s-a intamplat asa din cate stiu eu.
Mai exact, regulamentul stipuleaza clar faptul ca o contestatie se poate face doar in conditiile in care participantul la concurs pune la indoiala corectitudinea unei grile. Cu alte cuvinte, poti face contestatie numai in conditiile in care ti se pare ca o grila este formulata incorect, sau e gresita total. Comisia verifica si o anuleaza, scazand concomitent punctajul la toti participantii care au raspuns la grila aia. NU poti face contestatie in conditiile in care ti se pare tie ca te-a fentat softul de scanare, pt ca asa ceva este imposibil. Aveti impresia ca la a doua scanare va iesi mai mult? :)) sa fim seriosi. E adevarat ca e posibil sa fi anulat cateva grile, la care ai depasit, la care nu ai facut bine bulina, chestia asta o patesc aproape toti, presupun, dar asta nu reprezinta motiv de contestatie.(ti se replica clar ca nu ai respectat indicatiile de completare a bulinelor si deci, e tot vina ta, nu a lor)
Si eu is patzit, probabil mi s-au anulat o gramada, stiu sigur ca am depasit, dar nu pot sa ma duc sa fac gat, pt ca imi este clar ca fac degeaba...


Nu s-a intamplat niciodata sa creasca sau sa scada punctajul unui candidat in urma recorectarii dar daca tu vrei poti cere recorectarea (rescanarea). Ca iti da acelasi punctaj e altceva :)). In fiecare an sunt candidati care cer rescanarea. Uita-te pe rezidentiat.info la anii precedenti. Poti contesta grile sau poti cere rescanarea. E dreptul fiecaruia.


Prietene, eu am dat in anii trecuti, stiu ce vorbesc, mi s-a scazut punctajul cu vreo 15 puncte, din cauza unor destepti care au contestat anumite grile. Intreaba pe cineva care a dat anu trecut sa-ti confirme. Nu posta doar ca sa te afli in treaba...

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Radonne » Mon Nov 21, 2011 9:41 pm

Si eu am dat anul trecut si mi-au scazut 17 puncte pentru care am picat cam 300 de pozitii. Dar tot e dreptul fiecaruia sa faca contestatie. Contestaiile pot fi aprobate sau nu. I-am fost si rezident anul acesta la medicul care a facut intrebarile din leucemii anul trecut dar nu i-am zis nimic :))

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Calico » Mon Nov 21, 2011 10:11 pm

Rasurbo wrote:Prietene, eu am dat in anii trecuti, stiu ce vorbesc, mi s-a scazut punctajul cu vreo 15 puncte, din cauza unor destepti care au contestat anumite grile.

Ce treaba ai cu desteptii aia? Foarte bine ca au facut contestatie, daca intrebarile erau gresite era dreptul lor ca tie sa ti se scada 15 puncte. Atitudine specifica, cand cineva incearca sa reclame o incorectitudine, se gaseste intotdeauna cate unul care sa se simta neindreptatit.
In loc sa te simti lezat de niste oameni care nu au facut decat sa-si ceara niste drepturi, mai bine te-ai simti lezat de cei ce au facut grilele gresite de la bun inceput.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Rasurbo » Mon Nov 21, 2011 10:17 pm

da, sigur ca da trebuia sa-si bage Spania nasu prin treburile de la romani. ai dat cumva rezul anul asta? stii cam care a fost treaba? daca nu, de ce intervii?
Eu n-am spus sa nu depuna contestatie, din partea mea sa depuna o mie, i-am explicat doar ca nu am auzit sa creasca punctajul la nimeni vreodata de pe urma contestatiilor.
Ai citit macar posturile anterioare? presupun ca nu... si se mai mira b3 apoi, ce am de jignesc lumea... pai da ce sa am daca posteaza tot tzugulanul...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Calico » Mon Nov 21, 2011 10:23 pm

Dar de ce esti asa nervos, domnule? Ca doar ti-am vorbit civilizat si la obiect. Vezi ca stressul nu face bine la sanatate, fa o plimbare, un dus rece, o baie fierbinte, dupa gusturi.

Sigur ca stiu despre ce e vorba, aceeasi treaba a fost si cand am dat eu rezidentiatul. Aceleasi discutii.
Si din moment ce ii numesti "desteptii aia" pe cei care au depus contestatii, e clar care este atitudinea ta. Pariu ca daca in urma anularii grilelor urcai in clasament in loc sa cobori, alta ar fi fost exprimarea?

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Rasurbo » Mon Nov 21, 2011 10:34 pm

numai presupuneri eronate si pareri desuete...
Eu nu am auzit pana acum sa creasca punctajul la nimeni,ma repet. Daca tu ai impresia ca spun astea ca sa nu faca lumea contestatie, probabil ca nu prea mai avem ce discuta. Eu chiar vreau sa conteste lumea grilele, sa vedem ce se intampla, dar probabil, nimic bun pentru participanti.
Te rog eu mumapadurii, tu si kooksee nu mai postati in topicul asta, nu va privesc lucrurile, noi am sustinut examenul acum, nu voi, daca postezi doar asa de dragul de a teroriza lumea, si asa suntem cu nervii intinsi la maxim pana la afisarea tabelelor si la repartitie, fix tu mai trebuie acum sa intri in rol.
Deci pe bune, las-o balta cu dusurile, cu ironiile, cu atacurile, stiu ca nu ai nimic util de adugat deci abtine-te.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Calico » Mon Nov 21, 2011 10:46 pm

Rasurbo wrote:daca postezi doar asa de dragul de a teroriza lumea
Termina cu prostiile. Daca te terorizez :shock: imi poti da oricand ignore.

Revenind la discutie, e o diferenta intre a contesta corectarea grilei si a contesta valabilitatea intrebarii. In al doilea caz, chiar daca anularea grilei nu iti creste in mod absolut punctajul, te poate urca in clasament. Te poate urca bine de tot, deci merita sa contestati intrebarile contestabile la care ati raspuns gresit, bineinteles.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Sa fac contestatie ???

Postby rox » Mon Nov 21, 2011 11:01 pm

Rasurbo wrote:Prietene, eu am dat in anii trecuti, stiu ce vorbesc, mi s-a scazut punctajul cu vreo 15 puncte, din cauza unor destepti care au contestat anumite grile. Intreaba pe cineva care a dat anu trecut sa-ti confirme. Nu posta doar ca sa te afli in treaba...

ai dat anii trecuti sau ai dat anul asta?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Rasurbo » Mon Nov 21, 2011 11:31 pm

MumaPadurii wrote:
Rasurbo wrote:daca postezi doar asa de dragul de a teroriza lumea
Termina cu prostiile. Daca te terorizez :shock: imi poti da oricand ignore.

Revenind la discutie, e o diferenta intre a contesta corectarea grilei si a contesta valabilitatea intrebarii. In al doilea caz, chiar daca anularea grilei nu iti creste in mod absolut punctajul, te poate urca in clasament. Te poate urca bine de tot, deci merita sa contestati intrebarile contestabile la care ati raspuns gresit, bineinteles.



Nu e nici o diferenta, grila gresita e gresita si gata, cu sau fara intrebare sau raspuns eronat.
Asazisa urcare in clasament de care vorbesti, e 'reala' dar e aleatorie, depinde ce raspunsuri ai pus la respectiva intrebare, pentru ca nu scade la toata lumea la fel...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Chingachgook » Mon Nov 21, 2011 11:50 pm

Rasurbo wrote:numai presupuneri eronate si pareri desuete...
Eu nu am auzit pana acum sa creasca punctajul la nimeni,ma repet. Daca tu ai impresia ca spun astea ca sa nu faca lumea contestatie, probabil ca nu prea mai avem ce discuta. Eu chiar vreau sa conteste lumea grilele, sa vedem ce se intampla, dar probabil, nimic bun pentru participanti.
Te rog eu mumapadurii, tu si kooksee nu mai postati in topicul asta, nu va privesc lucrurile, noi am sustinut examenul acum, nu voi, daca postezi doar asa de dragul de a teroriza lumea, si asa suntem cu nervii intinsi la maxim pana la afisarea tabelelor si la repartitie, fix tu mai trebuie acum sa intri in rol.
Deci pe bune, las-o balta cu dusurile, cu ironiile, cu atacurile, stiu ca nu ai nimic util de adugat deci abtine-te.


Era cat pe aci sa scap topicul din vedere, noroc ca mi-ai amintit

Pe mine ma priveste foarte tare topicul, verisoara vecinei mele a dat rezi anul asta. Un copil foarte bun. Dreptul la contestatie e scris in regulament si ii incurajez pe toti cei care gasesc grile gresite
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby sms_mihai » Tue Nov 22, 2011 12:31 am

Deja termenul a expirat. Cam putin timp ne ramane sa ne uitam sa gasim grile gresite (vorbim de fineturi), dar asta e.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Calico » Tue Nov 22, 2011 12:34 am

Rasurbo wrote:Nu e nici o diferenta, grila gresita e gresita si gata, cu sau fara intrebare sau raspuns eronat.

Diferenta la care ma refeream priveste aspectele care se contesteaza. Fie modul in care ti-au corectat raspunsurile, dar nu si valabilitatea intrebarii, fie valabilitatea intrebarii, dar nu modul in care ti-au corectat raspunsurile.

Rasurbo wrote:Asa zisa urcare in clasament de care vorbesti, e 'reala' dar e aleatorie, depinde ce raspunsuri ai pus la respectiva intrebare, pentru ca nu scade la toata lumea la fel..

Nu e aleatorie deloc. Daca tu raspunzi gresit la intrebarea respectiva o sa urci in clasament fata de unul care a raspuns corect. Cu cat ai gresit mai mult, cu atat ai mai mult de castigat, pentru ca se atenueaza mai mult diferenta intre tine si unul care a raspuns corect la respectiva intrebare. De-aia am si zis ca fiecare ar trebui sa depuna contestatii doar la intrebarile care 1.se preteaza la asa ceva si, evident, 2.la care a raspuns gresit, cel mai bine la care a facut 0 puncte, ca sa nu aiba nimic de pierdut. Cel mai simplu e cu intrebarile tip CS.

medinst
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Oct 29, 2011 7:16 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby medinst » Tue Nov 22, 2011 1:22 am

Rasurbo wrote:numai presupuneri eronate si pareri desuete...
Eu nu am auzit pana acum sa creasca punctajul la nimeni,ma repet. Daca tu ai impresia ca spun astea ca sa nu faca lumea contestatie, probabil ca nu prea mai avem ce discuta. Eu chiar vreau sa conteste lumea grilele, sa vedem ce se intampla, dar probabil, nimic bun pentru participanti.
Te rog eu mumapadurii, tu si kooksee nu mai postati in topicul asta, nu va privesc lucrurile, noi am sustinut examenul acum, nu voi, daca postezi doar asa de dragul de a teroriza lumea, si asa suntem cu nervii intinsi la maxim pana la afisarea tabelelor si la repartitie, fix tu mai trebuie acum sa intri in rol.
Deci pe bune, las-o balta cu dusurile, cu ironiile, cu atacurile, stiu ca nu ai nimic util de adugat deci abtine-te.


Pe forumul acesta exista moderatori?

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Rasurbo » Tue Nov 22, 2011 2:10 am

exista... de ce, ai ceva de raportat? exista ceva curios in relatarea aia sau cum, ca nu pricep?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby marmotul » Tue Nov 22, 2011 8:47 am

incearca niste ceai de tei
qpepsi.gif

adrianastroescu
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:47 pm

Re: Sa fac contestatie ???

Postby adrianastroescu » Tue Nov 22, 2011 7:30 pm


User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Sa fac contestatie ???

Postby Rasurbo » Wed Nov 23, 2011 10:39 pm

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... eri_15000/

Duminica, nu va faceti planuri... de la 9 tremuram :))


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests