Rezidentiat Bucuresti

next generation
andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Rezidentiat Bucuresti

Postby andy8 » Tue Nov 08, 2011 9:30 am

Are cineva idee unde se va sustine ex de rezi anul acesta in bucuresti? eu nu sunt din buc si habar nu am ce amplasare au ales sau care sunt zvonurile...multumesc

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby canci » Tue Nov 08, 2011 9:36 am

Pai, ce zvonuri sa fie? Asteapta si tu afisarea pe site a repartizarii pe sali si atunci o sa stii sigur unde dai, deocamdata nu cred ca poate sa-ti spuna cineva unde, nici macar aprox pt ca sunt mai multe sali, amplasari diferite, etc.

maria05
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:55 am

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby maria05 » Tue Nov 08, 2011 9:44 am

Nici noi.
Trebuie sa se afiseze listele cu locatiile pe 16. De obicei era la facultatea de medicina plus Spitalul Municipal (care este langa), plus alte amplasari mai ciudate (fiindca erau f. multi). Fiindca suntem mai putini anul asta cred ca doar la Fac. de Medicina si Municipal in principiul.

andy8
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:07 pm

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby andy8 » Tue Nov 08, 2011 10:35 pm

eu nu am gasit nici o lista nominala cu candidatii pe buc si nici cati s-au inscris sa dea rezi pe medicina macar ca si nr total....n-ar fi trebuit sa la afiseze sa stim si noi cati sunt pe loc???

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby rox » Wed Nov 09, 2011 12:37 am

Ce "ar trebui sa se intample" este diametral opus de ce "se intampla de fapt" in Buc. Keep dreaming, daca sunteti mai optimisti din fire sau n-ati avut de-a face cu Buc pana acum, ca cei care stiu cum se misca (de fapt cum nu se misca deloc) lucrurile pe-aici au incetat sa mai astepte nemurirea (aka caute liste) si recapituleaza materia....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

maria05
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:55 am

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby maria05 » Wed Nov 09, 2011 10:43 am

Daca nu as fi din Bucuresti nu as da aici.
Fiindca chiriile sunt destul de mari fata de salariu de rezident si fiindca parintii imi tot reproseaza alegerea facut de a da la medicina (din cauza salariilor mici) m-am inscris in Bucuresti. Bucurestiul nu prea este ok, f. cu pile dar probabil asa este peste tot.
Poate Andy este din Constanta si nu a avut ce face, fiindca altfel nu inteleg de ce asa omor pe Bucuresti.
Am avut asistenti care nu ne explicau nimic si nu stiau cum sa fuga de noi. Este greu sa gasesti pe cineva in rezidentiat care sa-ti explice, trebuie sa te descurci pe cont propriu, parerea mea personala.

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby grasuX » Wed Nov 09, 2011 2:10 pm

maria05 wrote:Nici noi.
Trebuie sa se afiseze listele cu locatiile pe 16. De obicei era la facultatea de medicina plus Spitalul Municipal (care este langa), plus alte amplasari mai ciudate (fiindca erau f. multi). Fiindca suntem mai putini anul asta cred ca doar la Fac. de Medicina si Municipal in principiul.


Nu cred ca vor incapea toti in facultate si in Municipal. Cred vor fi in jur de 1200-1300 de oameni. In anii trecuti cand dadea toata lumea in Bucuresti se mai mergea pe la Politehnica, amf. Sahia etc.
"If every instinct you have is wrong, then the opposite would have to be right."

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby zunthor » Wed Nov 09, 2011 2:32 pm

Sunt destul de multe locuri in facultate unde se poate da examenul: amfiteatrele(mare, de la subsol, cel din curte, cele miici de la etaj), houl de onoare, bibliotecile, plus salile de anatomie, si amf de la suub. Eu cred ca o sa intram in facultate, nu cred ca o sa ne mai impartim prin alte locuri. In cel mai rau caz mai este si igiena, care e tot acolo, si au un amfiteatru destul de mare si acolo. :peace:
Mai e putin, o sa aflam noi, cel mai probabil duminica din ziua examenului, ca doar asa ne-au invatat cei de la bucuresti, au o organizare foarte bine pusa la punct! =))

maria05
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:55 am

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby maria05 » Wed Nov 09, 2011 2:40 pm

Pai cam atatea suntem (1395). Cred ca pot sa ne ingesuie la fac. de medicina fiindca atunci cand am dat admiterea am avut loc si au fost ani cand au fost si 1400.
Cand dadeau toti la Bucuresti rezidentiatul era alta poveste. Poate amf. Sahia, dar nu Politehnica. Amf. Sahia este destul de greu de gasit pentru cine nu a facut med. in Bucuresti insa se poate intreba pe forum in caz ca apare. Poate sa ne ingesuie si la Igena care este in spatele fac. de medicina.
Daca sunt tarani ne trimit si in alta parte fiindca au loc pentru 1400.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42694
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby Calico » Wed Nov 09, 2011 3:45 pm

edit

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby canci » Wed Nov 09, 2011 5:00 pm

Au aparut listele!!!!

maria05
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:55 am

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby maria05 » Wed Nov 09, 2011 5:09 pm

pune si tu un link unde putem sa gasim lista. Te referi la Bucuresti, nu? Mai sunt si cei de la Targu Mures.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby canci » Wed Nov 09, 2011 5:27 pm

Da, Bucuresti..altfel n-as fi urlat pe aici http://rezidentiat.umf.ro/

cristina1986
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Nov 30, 2010 10:43 am

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby cristina1986 » Wed Nov 09, 2011 5:33 pm

canci wrote:Da, Bucuresti..altfel n-as fi urlat pe aici http://rezidentiat.umf.ro/


cum stai la concurenta? caci m-am uitat si eu pe liste si spre exemplu eu ma interesasem la braila de un post pe care era mare bataie la vremea aia, dar se pare ca s-au cam retras :)

maria05
junior
junior
Posts: 33
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:55 am

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby maria05 » Wed Nov 09, 2011 5:44 pm

Merci.
Am vazut si eu lista. Dupa ce am vazut listele pot sa spun ca in mare am ramas fiecare pe centru la care am terminat (am vazut si listele pe celalalte centre). Erau catva din Dj la Bucuresti dar in rest f. putin de la celalalte centre. Si in rest se mentine distributia judetelor aferente centrului unde se da examen. Inseamna ca nu prea luam ok rezidentiatul, cei din Bucuresti. Pur si simplu noi si cu oltenii suntem cei mai fraieri (si acolo este ceva concurenta), altfel nu se explica de ce dam asa de multi rezidentiatul din nou (nu au terminat 1300 facultatea anul asta). Asa ca cei care sunt suparati pe descentralizare nu au de ce.
Cred ca noi ocupam alte locuri din tara si pe urma ne transferam in Bucuresti. Stiu ca o sa supar pe multi cu remarca mea dar asta este.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby canci » Wed Nov 09, 2011 5:46 pm

cristina1986 wrote:
canci wrote:Da, Bucuresti..altfel n-as fi urlat pe aici http://rezidentiat.umf.ro/


cum stai la concurenta? caci m-am uitat si eu pe liste si spre exemplu eu ma interesasem la braila de un post pe care era mare bataie la vremea aia, dar se pare ca s-au cam retras :)

Sunt destui in plus...ce sa zic, ma apuc de facut matanii prin casa. :roll: Da, sunt multi pe posturi, cel putin pe Bucuresti ca pe restul putin m-a interesat.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Rezidentiat Bucuresti

Postby rox » Wed Nov 09, 2011 7:09 pm

Eu am gasit pe lista 10 persoane cunoscute care au terminat anul trecut sau acum 2 ani :lol:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests