simulare rezidentiat 2011

next generation
User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

simulare rezidentiat 2011

Postby obstetrix » Fri Sep 23, 2011 2:52 pm

pe data de 23 octombrie

Simularea Examenului de Rezidențiat 2011

Descentralizarea Examenului presupune organizarea simulării în șase Centre de Simulare, dupa cum urmează:

Cluj-Oradea: http://cluj.sscr.ro/

București-Constanța: http://bucuresti.sscr.ro/

Iași-Galați: http://iasi.sscr.ro/

Timișoara-Arad: http://timisoara.sscr.ro/

Tg.Mureș-Sibiu: http://mures.sscr.ro/

Craiova-Brașov: http://craiova.sscr.ro/

Înscrierile de fac in perioada 25 septembrie-9 octombrie 2011. Taxa fiecarui centru o aflati pe site-ul lor...
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby ada33 » Sat Sep 24, 2011 3:57 pm

obstetrix wrote:pe data de 23 octombrie

Simularea Examenului de Rezidențiat 2011

Descentralizarea Examenului presupune organizarea simulării în șase Centre de Simulare, dupa cum urmează:

Cluj-Oradea: http://cluj.sscr.ro/

București-Constanța: http://bucuresti.sscr.ro/

Iași-Galați: http://iasi.sscr.ro/

Timișoara-Arad: http://timisoara.sscr.ro/

Tg.Mureș-Sibiu: http://mures.sscr.ro/

Craiova-Brașov: http://craiova.sscr.ro/

Înscrierile de fac in perioada 25 septembrie-9 octombrie 2011. Taxa fiecarui centru o aflati pe site-ul lor...




simularea se da numai in cele 6 centre?

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby canci » Sat Sep 24, 2011 4:14 pm

Intra si tu pe site, din ce am apucat eu sa vad se da si in celelalte.

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Sat Sep 24, 2011 4:59 pm

in toate facultatile se da

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby ada33 » Sat Sep 24, 2011 5:01 pm

ok, mersi :D

ana_oi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Aug 28, 2011 11:08 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby ana_oi » Sun Oct 02, 2011 12:13 pm

Anul acesta ne-am descentalizat, dar de inscris se inscrie fiecare unde vrea, apoi se centalizeaza si se fac liste (acesta este totusi un mare avantaj al celor care nu dau rezi in judetul unde locuiesc).
Problema este in schimb ca simularea pentru rezi "descentralizat" este cat se poate de "centralizata" din cate am inteles. Singura deosebire intre centre este taxa. Este absolut sigur ca se vor da subiecte comune la simulare? Sau sunt numai zvonuri?
Mi se pare important pentru cineva care vrea sa dea in alt centru, daca subiectele se vor face la nivel local la rezidentiat, sa stie macar aproximativ pe unde se situeaza in centrul respectiv.
Mai avem certitudinea ca subiectele la rezidentiat se vor face la nivel local? (fapt pe care l-am considerat de la inceput un mare dezavantaj, intrucat te arunca in voia hazardului si a pilelor)
Sper sa nu par paranoica dar nu mai am nici un fel de siguranta in ceeace priveste descentralizarea "centralizata".

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby ada33 » Mon Oct 03, 2011 12:09 pm

ana_oi wrote:Anul acesta ne-am descentalizat, dar de inscris se inscrie fiecare unde vrea, apoi se centalizeaza si se fac liste (acesta este totusi un mare avantaj al celor care nu dau rezi in judetul unde locuiesc).
Problema este in schimb ca simularea pentru rezi "descentralizat" este cat se poate de "centralizata" din cate am inteles. Singura deosebire intre centre este taxa. Este absolut sigur ca se vor da subiecte comune la simulare? Sau sunt numai zvonuri?
Mi se pare important pentru cineva care vrea sa dea in alt centru, daca subiectele se vor face la nivel local la rezidentiat, sa stie macar aproximativ pe unde se situeaza in centrul respectiv.
Mai avem certitudinea ca subiectele la rezidentiat se vor face la nivel local? (fapt pe care l-am considerat de la inceput un mare dezavantaj, intrucat te arunca in voia hazardului si a pilelor)
Sper sa nu par paranoica dar nu mai am nici un fel de siguranta in ceeace priveste descentralizarea "centralizata".



subiectele la simulare se fac pe centre? sau ....

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby obstetrix » Mon Oct 03, 2011 1:46 pm

eu am aflat de la cei ce se ocupa de simulare din zona mea, ca subiectul e doar unul, la nivel national, cu aparatul de scanat, precum si cu grila-sablon, in caz ca li se strica smecheria; dupa care are loc si o simulare de alegere a locurilor, intocmai ca la rezidentiat. Acum, asta nu prea imi vine sa cred, ca e irelevant, avand in vedere ca multi nu vin la simulare si ce locuri sa stii sa alegi? pe care centru, cum?
Aiurea...Dar vedem...
In caz ca nu erau la nivel national subiectele, propuneam sa scanam si sa facem schimb intre noi...

p.s. imi spunea sa aduc chitanta si cartea de identitate.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby canci » Mon Oct 03, 2011 2:01 pm

Eu nu cred ca ma duc, am intrat intr-o oarecare panica si parca n-am chef de simulari, plus ca daca iau un punctaj prost vezi atunci panica. :help:

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby obstetrix » Mon Oct 03, 2011 6:57 pm

canci wrote:Eu nu cred ca ma duc, am intrat intr-o oarecare panica si parca n-am chef de simulari, plus ca daca iau un punctaj prost vezi atunci panica. :help:


eu zic ca nu trebuie sa gandesti asa...indiferent de rezultat, nu trebuie sa te descurajezi! Eu ma duc sa vad cum ma incadrez cu imbulinatul, sa vad unde ma situez. Stiu ca se poate zice ca ai rezitests pentru asta (un site minunat), dar e o experienta a examenului pe foaie, sa zic asa, care e pacat sa o ratez.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby ada33 » Tue Oct 04, 2011 1:57 pm

obstetrix wrote:eu am aflat de la cei ce se ocupa de simulare din zona mea, ca subiectul e doar unul, la nivel national, cu aparatul de scanat, precum si cu grila-sablon, in caz ca li se strica smecheria; dupa care are loc si o simulare de alegere a locurilor, intocmai ca la rezidentiat. Acum, asta nu prea imi vine sa cred, ca e irelevant, avand in vedere ca multi nu vin la simulare si ce locuri sa stii sa alegi? pe care centru, cum?
Aiurea...Dar vedem...
In caz ca nu erau la nivel national subiectele, propuneam sa scanam si sa facem schimb intre noi...

p.s. imi spunea sa aduc chitanta si cartea de identitate.



e clar, nu mai merg la nici o simulare......logic mi se parea ca fiecare centru sa faca subiectele sa vedem si noi care e treaba cu descentralizarea...in fine

succes daca mergeti la simulare :D

hugatree
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:49 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby hugatree » Wed Oct 05, 2011 5:26 pm

grilele de la simulare sunt cele de pe rezitest sau se fac unele noi?

romanasa
junior
junior
Posts: 45
Joined: Wed May 18, 2011 8:40 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby romanasa » Wed Oct 05, 2011 7:37 pm

simularea este o experienta care te poate ajuta f mult la rezi pt ca te familiarizezi cu situatia in care o sa ne aflam (pt cei care nu au mai fost la simulari) si chiar daca punctajul e mic asta e realitatea, ar trebui sa ne mobilizeze nu sa ne deprime
Va sfatuiesc sa veniti pt ca e o experienta utila.... eu la prima simulare nu m-am incadrat in timp iar la a 3a am terminat in 3 ore

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Wed Oct 19, 2011 3:33 pm

cand se afiseaza listele cu participantii la simulare?...sau nu se mai afiseaza...

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Thu Oct 20, 2011 9:21 am

eu cred ca daca obtii peste 650 la simularea nationala ai sanse sa iei peste 700 la examenul real.

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby latte » Thu Oct 20, 2011 10:16 am

asa spun majoritatea, dar sa vedem ce-o sa fie anul asta cu descentralizatele astea de subiecte....

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Thu Oct 20, 2011 11:54 am

si mie mi s-au parut mai grele subiectele de la simularea de anul trecut, fata de cele de la examen

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby Sim0n3l » Mon Oct 24, 2011 6:52 am

Neata!
Cu mintea odihnita, m-am uitat iarasi peste grilele de la simulare..

Printre concluzii:
- 3 intrebari din tratamentul in leucemii; se pare ca problema asta persista; stiu ca au mai fost si in alti ani intrabri din tratament care nu aveau ce cauta
- 1 intrebare din patogenia in astm, care iarasi nu avea ce cauta
- 2 intrebari la fel din convulsiile la copil; cred ca a observat toata lumea asta in timpul simularii
- 1 intrebare gresita; cea din icter; adica:

Hiperbilirubinemia predominand neconjugata se poate intalni in:
a. sdr Crigler-Najjar tip 2
b. icterul laptelui de san
c. stare septica
d. eritropoieza ineficienta
e. inhibitie medicamentoasa( determinate de contraceptive orale, androgeni)
Ei spun ca raspunsul corect este "e", deci probabil ca se refera la hiperbilirubinemia predominant conjugata si nu la cea neconjugata...

Cea mai mare dilema am avut-o la urmatoarea intrebare:
Indivizii cu sindrom Gilbert:
a. prezinta o hiperbilirubinemie neconjugata asimptomatica
b. Cresteri variabile ale bilirubinei neconjugate circulante, la acesti pacienti, se pot asocia cu efortul fizic, infectii intercurente, ingestie masiva de etanol
c. Hiperbilirubinemia neconjugata se datoreaza unui deficit ereditar sever de glucoronil transferaza
d. pe langa afectarea conjugarii glucoronice, acesti pacienti pot prezenta si o dereglare a fazei de captare a bilirubinei
e. deficitul de glucoronil transferaza la indivizii cu sdr Gilbert poate determina icter nuclear
Raspunsul lor: c,e
Eu le demontez zicand ca hiperbilirubinemia neconjugata se datoreaza unui deficit usor de transferaza; icterul nuclear poate fi produs de icterul neonatal si de sdr Crigler-Najjar in conditiile unei concentratii mari de bilirubina neconjugata...
Raspunsul "a","d" sigur sunt bune; aveam dileme in ceea ce priveste "c", dar uitandu-ma acum in Harri vad ca e si "d"...Asadar se termina cu dilema mea; intrebarea asta e tot una gresita de ei...probabil vroiau raspunsurile false...

Si o intrebare la care am o alta dilema:
Urmatoarele afirmatii cu privire la tehnica palparii obstetricale descrisa de Leopold sunt adevarate:
a. prezinta 4 timpi
b. prezinta 5 timpi
c. primul timp reprezinta o palpare superficiala, blanda pentru ca gravida sa se acomodeze cu mainile obstetricianului
d. timpul V consta din palparea flancurilor
e. timpul II: examinatorul este asezat in stanga pacientei si delimiteaza inaltimea fundului uterin
Ei spun ca raspunsul corect este b,c. Eu ma intreb de ce nu este si raspunsul d?!

Cam asta am gasit eu...Sper sa nu patim asa si la rezi..Oricum, nu stiu cine a facut aceste subiecte, dar mi se pare total aiurea sa o dea in bara cu asa multe intrebari..Poate mai sunt si altele, nu stiu...
In rest, unele intrebari mi s-au parut totusi grele...Mentionez ca nu sunt cu toata materia recapitulata, asadar poate sunt subiectiva.

Si pe final asa, am mai gasit o intrebare:
In cazul unei hiperbilirubinemii predominant conjugate:
a. un nivel crescut al aminotransferazelor sugereaza tulburari hepatocelulare(hepatita virala, hepatita indusa medicamentos)
b. un nivel normal al enzimelor hepatice poate orienta diagnosticul spre: sdr Rotor, sdr. Dubin-Johnson
c. UIn cazul unei colangiografii normale, la un pacient cu hiperbilirubinemie predominant conjugata si fosfataza alcalina crescuta se poate suspecta hepatita colestatica
d. Poate aparea icterul nuclear la concentratii foarte mari de bilirubina conjugata(>20 mg/dl))
e. asocierea cu scaune acholice si bilirubinemie marcata sugereaza obstructia partiala a ductelor biliare extrahepatice.
Va las pe voi sa raspundeti la asta...

Numai bine!
Si astazi nu uitati ca e "the big day" si aflam cati s-au inscris pe fiecare centru :)

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby procust » Mon Oct 24, 2011 7:11 am

Noua ne-au zis ca au facut intrebarile la Cluj, deci de acolo au venit pentru toata tara! Au zis ca niste grupuri de studenti au facut mai multe intrebari iar niste profi au ales 200 de intrebari din acelea facute de studenti! Si pe studenti hai sa zic ca-i inteleg, sunt tineri si cu capu-n nori :) dar acei profi? Probabil nici nu s-au uitat cu atentie pe grile!

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Mon Oct 24, 2011 7:24 am

intrebarile au fost strategic facute ca sa alegem raspunsurile gresite. Nu au logica si nu vor fi asemenea aberatii la rezidentiat,raspunsurile eronate vor fi prea gresite ca sa nu le bifezi.Eu am luat 644 la simulare,m-am enervat la aceleasi intrebari care au fost postate de Sim0n3l. In fine,sunt cat de cat multumit,dar puteam mai mult.

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby Sim0n3l » Mon Oct 24, 2011 7:27 am

Parca m-au luat nervii acum...
Astazi o sa ma uit pe toate intrabarile din capitolele pe care le-am recapitulat sa vad daca mai sunt intrebari gresite...
Totusi, e urat! La 3 intrebari din icter sa fie greseli...Astea mi-au sarit mie in ochi de ieri, dar am crezut ca sunt eu obosita..
Eu am mers la simulare pe ideea de a vedea cum ma descurc la intrebarile din capitolele pe care se presupune ca le stapanesc...dar vad ca nu prea ma pot evalua :(

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Mon Oct 24, 2011 7:27 am

Printre concluzii:
- 3 intrebari din tratamentul in leucemii; se pare ca problema asta persista; stiu ca au mai fost si in alti ani intrabri din tratament care nu aveau ce cauta
- 1 intrebare din patogenia in astm, care iarasi nu avea ce cauta
- 2 intrebari la fel din convulsiile la copil; cred ca a observat toata lumea asta in timpul simularii
- 1 intrebare gresita; cea din icter; adica:
tratamentul leucemiilor nu trebuia sa existe!!! dar la ce te referi cu patogenia din astm si convulsiile?

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby Sim0n3l » Mon Oct 24, 2011 7:33 am

Ma scuzati, ma refeream la patogenia din diabetul zaharat...
Adica intrebarea a carui enunt suna asa: "Urmatoarele verigi fac parte din secventa patogenica a diabetului zaharat insulino-dependent"
Iar referitor la convulsii, la varianta "A", am gasit de 2 ori aceeasi grila.

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Mon Oct 24, 2011 7:35 am

se repeta o intrebare din convulsii..."urm afirmatii sunt adevarate"...cea cu convulsiile jacksoniene, atone si restul..

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby procust » Mon Oct 24, 2011 7:47 am

In simularea de anul trecut nu am intalnit parca asa multe greseli, am facut-o si pe aia pe rezitests cu 1 sapt in urma si cam tot pe acolo am scos punctajul, oricum organizarea cel putin la Tm a fost super, nota 10 pt cei care s-au ocupat de asta!

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Mon Oct 24, 2011 7:51 am

o harababura totala cu subiectele...nu stiu cine le-o facut, dar sa fie atatea greseli si formulate aiurea...totusi o fost simulare, trebuia sa dea exact pe teme...

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Mon Oct 24, 2011 7:55 am

repetarea intrebarii cu, convulsiile se pare ca e pusa strategic dupa spusele unui chirurg. Se testeaza cica si logica.In fine nu cred asa ceva,cine se uita daca ai raspuns la fel la aceiasi intrebare care se repeta...off tara mea.

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby Sim0n3l » Mon Oct 24, 2011 8:10 am

Si la Brasov organizarea a fost ireprosabila si ii felicit pe cei care s-au ocupat de asta!
Eu continui acum sa verific grilele, cu ocazia asta ma mai uit iar prin materie, rasfoind asa!
Si terminand complementul simplu as vrea sa va intreb(sper sa nu aruncati cu pietre) unde gasesc raspunsul la intrebarea asta:
Care este considerata cea mai potenta molecula-semnal a bacteriilor Gram negative:
a. PBP
b. CD14
c. LPS
e. TNFalfa

O alta intrebare tampita mi s-a parut cea din capitolul de BPOC:
In sdr Macleod: a,b,c,d,e (nu mai scriu raspunsurile), stiu doar ca la simulare nu stiam de unde sa imi deschid creierul sa gasesc raspunsul :))

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Mon Oct 24, 2011 8:17 am

de la sepsisul si socul septic...ii intrebarea cu cea mai potenta molecula....acum m-am uitat si eu peste ea...

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Mon Oct 24, 2011 8:17 am

LPS zice de el chiar la inceputul patogeniei in sepsis parca,iar sdr MCLeod apare in capitolul patologia pleurei chiar la sfarsit,cand e vorba de un emfizem unilateral dar ei au schimbat si au scris emfizem doar intr-o parte :)

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Mon Oct 24, 2011 8:19 am

nu aveti rasp de la varianta C ?

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Mon Oct 24, 2011 8:20 am

scuze,sindr Mcleod la sfarsitul capitloului BPOC,referitor la variante de emfizem.

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Mon Oct 24, 2011 8:21 am

il am eu.dar cum se pune un fisier aici?

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Mon Oct 24, 2011 8:24 am

nu stiu exact...

drkano
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Oct 19, 2011 7:56 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby drkano » Mon Oct 24, 2011 8:25 am

refac simularea si vad iar raspunsuri anapoda.In ciroza scrie clar ca in stadiu IV apare ciroza macronodulara,raspunsul din simulare cica nu e valbil,nu mai inteleg nimik.

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby bobi13 » Mon Oct 24, 2011 8:29 am

semnele obiective ale ocluziei intestinale sunt urm:

a distensia abdomenului
b contractura musculara, semnul blumberg prezent
c abdomen suplu nedureros la palpare
d semnul laugier
e silentium abdominal- s mondor
nu stiu care era rasp corect ,dar mi se pare ca toate ar intra...

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby kathalinna » Mon Oct 24, 2011 8:34 am

chiar sunt toate corecte

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby procust » Mon Oct 24, 2011 8:40 am

http://www.fbx.ro/j0a4763hy2kelk63 raspunsurile la varianta c

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby latte » Mon Oct 24, 2011 8:42 am

la varianata B, le are careva?

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: simulare rezidentiat 2011

Postby procust » Mon Oct 24, 2011 8:43 am



Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests