dosar pentru somaj

next generation
User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

dosar pentru somaj

Postby obstetrix » Wed Sep 21, 2011 12:31 pm

intre timp, faceti-va timp si de umblat pe la AJOFM de unde apartineti, in termen de 60 de zile de la absolvire, pentru a primi acest "ajutor" din partea statului. Aveti nevoie de cateva acte : copie bulentin, copie act doveditor studii, cartea de munca + copie primele 2 pagini si ultimul loc (numai daca este cazul); daca nu ati avut vreodata- declaratie pe proprie raspundere, adeverinta medicala- apt pentru munca si un dosar plic.
Asa va intocmiti primul dosar, iar pentru al 2-lea (in caz ca mai cereti ajutor, speram ca nu = luam rezi ), to be continued...
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

dr.hazzard
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 19, 2009 6:22 pm

Re: dosar pentru somaj

Postby dr.hazzard » Mon Sep 26, 2011 12:10 pm

se da sau nu ajutoru de somaj?eu am fost si mi-a zis ca nu se da.. :(

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: dosar pentru somaj

Postby obstetrix » Tue Sep 27, 2011 5:24 am

dr.hazzard wrote:se da sau nu ajutoru de somaj?eu am fost si mi-a zis ca nu se da.. :(

Nu mi-au zis nik, exceptand sa nu fi lucrat la data absolvirii. Nici de varsta nu mi-au mentionat.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

emilia_med
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:11 pm

Re: dosar pentru somaj

Postby emilia_med » Wed Sep 28, 2011 5:15 pm

obstetrix wrote:
dr.hazzard wrote:se da sau nu ajutoru de somaj?eu am fost si mi-a zis ca nu se da.. :(

Nu mi-au zis nik, exceptand sa nu fi lucrat la data absolvirii. Nici de varsta nu mi-au mentionat.

Tu ai depus deja dosarul? Stiu ca se depune in 10 zile de la data absolvirii daca vrei sa primesti pe toata luna somajul...si adeverinta data de facultate este datata cu 1 oct 2011,ma gandeam sa merg sapt viit sa depun si eu. Legea spune clar ca avem dreptul la somaj,asa ca cel mai bine ar fi sa depunem dosarul,indiferent de ce spun acele doamne "dragute" de la ghisee...

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: dosar pentru somaj

Postby obstetrix » Thu Sep 29, 2011 8:41 am

emilia_med wrote:
obstetrix wrote:
dr.hazzard wrote:se da sau nu ajutoru de somaj?eu am fost si mi-a zis ca nu se da.. :(

Nu mi-au zis nik, exceptand sa nu fi lucrat la data absolvirii. Nici de varsta nu mi-au mentionat.

Tu ai depus deja dosarul? Stiu ca se depune in 10 zile de la data absolvirii daca vrei sa primesti pe toata luna somajul...si adeverinta data de facultate este datata cu 1 oct 2011,ma gandeam sa merg sapt viit sa depun si eu. Legea spune clar ca avem dreptul la somaj,asa ca cel mai bine ar fi sa depunem dosarul,indiferent de ce spun acele doamne "dragute" de la ghisee...



emilia_med : mie mi-au zis ca trebuie depus in termen de 60 de zile de la absolvire.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

ankka
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 29, 2011 6:44 am

Re: dosar pentru somaj

Postby ankka » Thu Sep 29, 2011 10:24 am

Nu se da ... ieri am fost si am intrebat si am dat un telefon la un jurist care a spus asa "vesnica problema a medicilor si farmacistilor. raspunsul este nu"

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: dosar pentru somaj

Postby obstetrix » Thu Sep 29, 2011 12:56 pm

ankka wrote:Nu se da ... ieri am fost si am intrebat si am dat un telefon la un jurist care a spus asa "vesnica problema a medicilor si farmacistilor. raspunsul este nu"



IMPOSIBIL !!!
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

ankka
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 29, 2011 6:44 am

Re: dosar pentru somaj

Postby ankka » Thu Sep 29, 2011 2:10 pm

asa mi s-a spus... crede-ma ,mi-as fi dorit din toata inima sa mi sa spuna ca da :|

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: dosar pentru somaj

Postby Krisler12 » Thu Sep 29, 2011 2:37 pm

Pai ca sa faci dovada studiilor mi se pare ca trebuie sa vii cu diploma. Diploma din cate stiu iese ca si copilul, adica dupa 9 luni. Deci ?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: dosar pentru somaj

Postby obstetrix » Thu Sep 29, 2011 4:19 pm

Krisler12 wrote:Pai ca sa faci dovada studiilor mi se pare ca trebuie sa vii cu diploma. Diploma din cate stiu iese ca si copilul, adica dupa 9 luni. Deci ?

Promotia noastra aduce copie dupa adeverinta, mi-au spus clar, alaturi de celelalte acte.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

romanasa
junior
junior
Posts: 45
Joined: Wed May 18, 2011 8:40 am

Re: dosar pentru somaj

Postby romanasa » Fri Sep 30, 2011 3:52 pm

copie legalizata sau doar copie?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: dosar pentru somaj

Postby obstetrix » Fri Sep 30, 2011 6:56 pm

romanasa wrote:copie legalizata sau doar copie?


doar copie dupe dansa, as fi specificat...
aiurea, chiar azi am fost la AJOFM si m-am cam lamurit, sa zic asa: acum, depunem primul dosar in termen de 60 de zile de la absolvire, fiind in cautare de loc de munca...trebuie mers lunar la ei, la "semnat condica" sa zic asa, dupe care facem al 2-lea dosar...
dupa aceea incepem sa primim ajutorul de somaj, DAR, la noi, cei ce luam rezidentiatul, e cam aiurea, ca nu o sa mai ajungem la jomaj, intelegeti?
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests