Rezi doomii unshpe'

next generation
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby b3 » Fri Dec 24, 2010 4:31 pm

eu nu cred ca in astia 12 ani nu s-a apucat nimeni sa conceapa o tematica noua si nu exista pe undeva prin sertare. Probabil ca in UMFuri nu stie nimeni ca ei trebuie sa transmita tematica, iar deadlineul de 10 ian il vor vedea abia pe 3/10 cand reincepe activitatea. Sa nu aveti impresia ca la varf se comunica sau ca debordeaza de competenta si responsabilitate. Asa ca SSMurile sa le transmita si mesajul ministrului, impreuna cu urarile de sarbatori.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby zubenelgenubi » Sat Dec 25, 2010 5:50 pm

canci wrote:Pai nu credem. :D Dar e dragut ca au zis "ceva, ca au avut o reactie. Normal ca nu o sa avem bibliografia pe 10 ian, la fel cum nimeni nu a crezut ca pe 1 dec...bla,bla. Asta e, asa a fost mereu si noi ne-am obisnuit cred. :cry:

zube,centrele universitare care organizeaza rezi sunt doar umf-urile.Constanta,Galati,Brasov,Sibiu,Oradea (sper ca nu am ratat pe careva) sunt facultati de medicina din cadrul unor universitati, Ovidius pt Constanta,University of Oradea pt Oradea :) smmd, nu au statut de umf deci nu organizeaza rezi...yey!
Si da, cred ca vin pe capul celor mari.Altceva ce sa faca? Cel putin asta banuiesc eu si am auzit mai multa lume care e de aceiasi parere, dar mai avem de asteptat pana sa stim ceva clar.


Damn right! I haven't looked at it that way! :lol: Si atunci centre cum este Aradul vor merge in centre cum este Timisoara... cu posibilitatea de a lua numai pe Arad, sau si pe Timisoara...? Intrebarea e retorica. Exemplul cu Aradul si Timisoara e primul care mi-a venit in minte. In cazul in care vor fi subiecte nationale mi s-ar parea normal sa se poata alege la fel ca si pana acum, prin teleconf nationala, oriunde in tara. Daca e strict pe centre, care la randul lor vor ingloba si alte centre mai mici, atunci vom avea de-a face cu o "federalizare" a rezidentiatului, care nu prea arata bine deloc. In unele centre va fi concurenta foarte mare, iar in altele va fi prea lejer, incat cu siguranta vor ramane locuri neocupate in respectivele localitati. Nu e prea economic. Dar vom trai si vom vedea...
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby DarkComy » Sat Dec 25, 2010 8:56 pm

vom asista la o bataie pe bucuresti, timisoara si cluj :lol:

User avatar
august_rush
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Dec 08, 2009 5:09 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby august_rush » Sun Dec 26, 2010 4:11 pm

categoric Bucuresti :peace:

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Tue Dec 28, 2010 10:14 am

E o harababura si deocamdata putem doar sa facem supozitii.Descentralizarea asta e o mare porcarie si stiu ca multa lume nu e deacord cu asa ceva, studentii in special si ma enerveaza ca de fiecare data cand se trezeste un destept sa dea un comunicat, ceva adauga si "conteaza si parerea studentilor" chiar acum o luna am primit mail de la sefa de an in care eram invitati sa ne spunem parerea despre cum am vrea sa se organizeze rezidentiatul, doar ca de cele mai multe ori pe ei ii doare'n...cot de ce credem noi.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Mon Jan 10, 2011 10:40 pm

A mai sesizat si altcineva inafara de mine ca a trecut si deadline'ul de 10 ianuarie? :lol: Au dat, in schimb, un alt comunicat in care au strecurat cuvantul "poate" inaintea lui "descentralizat" sau, cel putin, asta am inteles eu, ca erau tare nedumeriti ce si cum...sper doar sa nu-i tina nedumerirea pana in mai ca eu deja am inceput sa ma stresez aiurea . :?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Riley » Mon Jan 10, 2011 10:46 pm

Pai parca zicea ceva de genul ca daca pana pe 10 ian daca UMF-urile nu se sesizeaza atunci ia ministerul initiativa. Sau parca asa tineam minte!

In alta ordine de idei, am vazut ca azi a aparut sectiunea forumului dedicata 2011 (am imbatranit :)). Sper totusi cat de curand sa se limpezeasca apele ;).
Mult succes si spor la treaba sa prindeti ce va doriti!
Last edited by Riley on Mon Jan 10, 2011 10:47 pm, edited 2 times in total.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby DarkComy » Mon Jan 10, 2011 10:46 pm

vedeti cum sta treaba dupa 1 februarie :D

THEHUNTER86
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jan 11, 2011 11:08 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby THEHUNTER86 » Tue Jan 11, 2011 11:11 pm

Asteptarea ma omoara...
Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently

asteroid
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Oct 05, 2009 12:05 am

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby asteroid » Sun Jan 16, 2011 2:51 pm

regionalizarea rezi, cu posibilitate de a alege loc doar in regiunea respectiva ar fi o legare de glie pentru rezident...nu ar trebui sa acceptati asa ceva...o descentralizare in sensul ca se da examen in mai multe centre simultan, cu aceleasi subiecte, pentru a nu mai aglomera bucurestiul si sa nu se mai planga cei de acolo de dificultatile organizatorice, ar fi insa acceptabila. ideea de baza e sa se pastreze subiecte unice nationale...altfel fiecare prof va incerca sa mai bage niste intrebari de prin cartea lui....parerea mea :)

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby pinkobsession » Sun Jan 16, 2011 5:21 pm

Ti se pare ca intereseaza pe cineva ce avem "noi" de spus? Daca acceptam sau nu? Parca ne si baga cineva in seama.... :roll:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby b3 » Mon Jan 17, 2011 2:36 pm

^ cu atitudinea asta, sigur nu te baga nimeni in seama.

Studentii medicinisti din Iasi vor protesta luni, 17 ianuarie, in fata Universitatii de Medicina si Farmacie "Gr.T.Popa" impotriva descentralizarii examenului de Rezidentiat.

"Aspectele negative ale descentralizarii sunt, pe de o parte, subiectele realizate la nivel local care nu nu fac decat sa scada din relevanta examenului si in plus incurajeaza coruptia, neexistand o comisie unica la nivel national, iar pe de alta parte, repartitia regionala a candidatilor", a precizat Ovidiu Mitu, presedintele Societatii Studentilor Medicinisti Iasi (SSMI).

Reprezentantii SSMI sustin ca prin organizarea Rezidentiatului in fiecare centru universitar exista posibilitatea ca "un absolvent cu punctaj bun sa fie nevoit sa aleaga doar din acele locuri disponibile in regiunea sa, care in 2010 de exemplu au fost foarte putine pentru Iasi, pe cand intr-un clasamanet national ar fi avut mai multe optiuni".

De asemenea, studentii medicinisti din ultimul an de studiu vor solicita, prin acest protest, si publicarea tematicii si bibliografiei pentru Rezidentiatul din 2011, dat fiind faptul ca Ministerul Sanatatii a precizat ca acestea vor aparea pe 1 decembrie 2010, respectiv 10 ianuarie 2011.

Protestul organizat de SSMI va avea loc intre orele 13.30-14.30. "Vom pleda pentru un examen de Rezidentiat corect, obiectiv si impartial pentru toti candidatii", a mai precizat Ovidiu Mitu.


http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... iat_10776/
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby marmotul » Mon Jan 17, 2011 3:57 pm

am pus si eu un anunt de genul in viata in spital
qpepsi.gif

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby pinkobsession » Mon Jan 17, 2011 5:10 pm

desigur, cu o atitudine ca asta nu te baga nimeni in seamada' dupa 6 ani de facultate m-am cam plictisit ca unii sa protesteze si sa se agite si restul (tipologia clasica de student care isi pune cate 5 stagii unu' peste altu', sa termine mai repede sa mai parcurga o data materia de care s-a apucat din anul 5 toamna) sa stea acasa si sa ii sustina din spatele cartii.
atata timp cat nu exista unitate (si la umfcd NU va exista, orice ar fi, pentru anul asta cel putin pot sa garantez) astfel de proteste vor ramane fara rezultat.
prin "cineva" ma refeream nu doar la universitati si ministerul sanatatii, ci la colegi. ca si la generatia de anul trecut, prin viu grai toti sunt zmei, da' daca s-ar putea sa protesteze cineva pentru ei ar fi minunat (sa il citez pe un coleg mai mare, care dadea rezi in 2010, colegii lui puneau la cale un protest pentru anuntarea bibliografiei, si el scria "da, sigur, trebuie sa actionam sa facem sa dregem, da' eu nu pot sa vin, duceti-va voi astia mai mici ca e si interesul vostru, eu am un examen de dat, nu imi permit sa pierd timpul"...)

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby pinkobsession » Mon Jan 17, 2011 11:04 pm

Dupa cum scriam si mai devreme, cand atitudinea afisata a fost criticata, iata bravul raspuns al "reprezentantilor studentilor bucuresteni":
Dragi colegi,

Ministerul Sanatatii a anuntat recent descentralizarea examenului de Rezidentiat. Studentii din centrul universitar Iasi, prin reprezentantii lor, au decis ca luni, 17 ianuarie 2011, sa faca greva pentru a-si manifesta neplacerea vis-a-vis de noile schimbari si vis-a-vis de intarzierea afisarii bibliografiei.

Centrul universitar Bucuresti, prin sefii seriilor anului VI si SSMB, a decis ca nu va participa la greva, dar ramane nemultumit de intarzierea termenelor limita. In aceasta saptamana se vor purta discutii cu profesorii aflati in conducerea Universitatii pentru solutionarea problemei.
Ioan-Alexandru Diaconu,
Presedinte SSMB

Asta in caz ca se mai indoia cineva de "unitatea" studentilor din umfcd, de care mentionam anterior...Totusi, ma intreb pe cine reprezinta SSMB si cu ce drept au luat ei decizia asta, bagandu-i la inaintare pe sefii de serie de la anul VI, care (in cea mai mare parte, daca nu integral) habar nu aveau ca au luat ei o asemenea decizie :lol:
Daca tot sunt organizatia studenteasca ce si-a autoatribuit functia de reprezentare a studentilor, ar putea sa ii si intrebe pe acestia ce doresc si, eventual, sa le si exprime si respecte doleantele. Da' cin sa faca asta, seful de partid cu 2 ani mai mic si neafectat direct de problema? Nebun sa fii sa iti pui paie in cap singur...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Chingachgook » Mon Jan 17, 2011 11:54 pm

auzi?
tu nu cumva esti clasa 12a?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby pinkobsession » Tue Jan 18, 2011 11:05 am

nu, ma confunzi, eu eram in clasa a 9a...

MariusM
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Dec 08, 2010 5:44 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby MariusM » Tue Jan 18, 2011 11:51 pm

De pe grupul FASMR

Salutare,

Va scriu acest mail cu un mic update legat de rezidentiat 2011 dupa sedinta de astazi (18.01) a biroului de senat UMF "Carol Davila" Bucuresti.

Dupa cum bine stiti, deadline-urile pentru trimiterea bibliografiei si tematicii la MS de catre UMF-uri (initial 01.12.2010, apoi 10.01.2011) au fost depasite datorita faptului ca UMF Bucuresti nu a trimis nimic legat de rezidentiatul la medicina generala. Dupa mai multe randuri de discutii am fost anuntat ca s-au trimis astazi (18.01.2011) doua variante ale bibliografiei si tematicii la minister: prima varianta fiind identica cu cea de anul trecut, iar a doua varianta cuprinzand schimbari la 5 subiecte. Tot ce mai trebuie asteptat acuma este aprobarea de catre Ministru a unei variante, urmand ca bibliografia si tematica sa fie publicate in mod oficial.

Mai mult de atat, Dl. Rector Popa ne-a explicat ca intr-o discutie recenta avuta cu Dl. Ministru Cseke l-a rugat pe acesta sa nu mai faca publice informatii legate de modul in care se va desfasura examenul de rezidentiat in 2011 pana nu se intalnesc rectorii UMF cu conducerea MS pentru a discuta aceste aspecte. Personal inteleg din asta ca nu este inca 100% sigur ca se va proceda dupa cum am fost anuntati prin comunicatul MS din decembrie in ceea ce priveste descentralizarea examenului. Intalnirea dintre rectori si MS va avea loc undeva spre sfarsitul acestei saptamani/inceputul saptamanii viitoare si personal voi milita pentru prezenta FASMR la aceasta intalnire.

Sper ca am expus intr-un mod cat mai inteligibil situatia actuala a rezidentiatului si totodata am speranta ca pana la sfarsitul saptamanii viitoare problemele vor fi rezolvate.

Va doresc mult spor la invatat si bafa in sesiune,


Fabian Klein

Presedinte FASMR

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Wed Jan 19, 2011 5:24 pm

Da Doamne sa nu se descentralizeze :priest:

o_tempora
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Jan 19, 2011 10:23 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby o_tempora » Wed Jan 19, 2011 10:41 pm


clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby clara_luna » Thu Jan 20, 2011 8:41 pm

Felicitari studentilor de la Iasi! tineri cu atitudine care atrag atentia asupra problemei asteia care ar fi un dezastru pentru viitorul medicilor :)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby holliday » Thu Jan 20, 2011 8:53 pm

clara_luna wrote:Felicitari studentilor de la Iasi! tineri cu atitudine care atrag atentia asupra problemei asteia care ar fi un dezastru pentru viitorul medicilor :)


ma apuca nostalgiile... :)
pierdere de vreme fratilor. v'o spune unul patit!

User avatar
noemi
junior
junior
Posts: 51
Joined: Thu Mar 11, 2010 11:20 am
Contact:

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby noemi » Fri Jan 21, 2011 11:32 am

Acum am primit un mail:
Salutare!

Ca sa aflam opinia studentilor despre Examenul de Rezidentiat 2011, va rog sa trimiteti acest e-mail pe grupurile studentilor din anul VI.

Click pentru a completa https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dFBaQmUydkY3cDItRFdPTWhjWVByVUE6MQ.

Va multumesc!
--
Cristina Cristian

Presedinte
Organizatia Studentilor Medicinisti
http://www.osmcluj.ro/

Vicepresedinte Relatii Interne
Federatia Asociatiilor Studentilor in Medicina din Romania
http://www.fasmr.ro/


User avatar
Revenger
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Dec 11, 2010 4:06 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Revenger » Fri Jan 21, 2011 12:10 pm

probabil ca o sa se descentralizeze... oricat s-ar tipa contra...
Sa te tzii atunci bani invartiti, favorizari si altele...
jenant

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby clara_luna » Fri Jan 21, 2011 8:38 pm

holliday wrote:
clara_luna wrote:Felicitari studentilor de la Iasi! tineri cu atitudine care atrag atentia asupra problemei asteia care ar fi un dezastru pentru viitorul medicilor :)


ma apuca nostalgiile... :)
pierdere de vreme fratilor. v'o spune unul patit!

Da ai dreptate cred,insa daca nu se incearca nimic e trist cu adevarat :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby b3 » Fri Jan 21, 2011 10:56 pm

Ce a facut FASMR cu rezultatele de la sondajul de la sfarsitul anului 2009 ? :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

lacra8ro
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 02, 2009 9:59 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby lacra8ro » Mon Jan 24, 2011 2:51 pm


User avatar
klaudiana
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:13 am
Location: Iasi

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby klaudiana » Mon Jan 24, 2011 10:48 pm

A aparut una din propunerile de tematica.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Tue Jan 25, 2011 9:33 am

Unde anume? :roll:

User avatar
klaudiana
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:13 am
Location: Iasi

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby klaudiana » Tue Jan 25, 2011 11:12 am

Pai,eu o am...insa nu stiu cum sa dau share...Sunt noua p-aici :roll:

carla10
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2010 10:59 am

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby carla10 » Tue Jan 25, 2011 12:09 pm

File name->Browse :D

User avatar
klaudiana
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:13 am
Location: Iasi

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby klaudiana » Tue Jan 25, 2011 2:19 pm


User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Tue Jan 25, 2011 2:43 pm

Multumesc. :)

User avatar
klaudiana
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:13 am
Location: Iasi

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby klaudiana » Tue Jan 25, 2011 3:19 pm

Cu placere! :wink:

joe_
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Nov 23, 2010 8:47 am

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby joe_ » Wed Jan 26, 2011 8:46 am

La asta cu modificarea modului de corectare,chiar nu ma asteptam :oops: totul sau nimic la CM??o sa fie foarte dureros........

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby Riley » Wed Jan 26, 2011 8:48 am

:shock: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shock: :shock:

Pai si atunci cum ii mai diferentiaza pe candidati? Pt ca vor fi foarte multe punctaje similare (in intervalul 0-200). Fac tot un punctaj ponderat pe care nici pana in ziua de azi nu l-am inteles??.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

joe_
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Nov 23, 2010 8:47 am

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby joe_ » Wed Jan 26, 2011 9:17 am


User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby canci » Wed Jan 26, 2011 10:27 am

waw :shock: La asta cu modul de corectare chiar nu ma asteptam, inca sper sa nu fie asta varianta oficiala. :(

boggie
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Jan 18, 2006 7:24 pm

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby boggie » Wed Jan 26, 2011 12:58 pm

Foarte tare. Deci vor fi 200 intrebari, doar complement multiplu, cu 0-5 raspunsuri corecte si corectare totul sau nimic. Departajarea pe baza punctajului ponderat, pe care nimeni nu-l intelege.

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Rezi doomii unshpe'

Postby procust » Wed Jan 26, 2011 1:02 pm

o sa fie foarte nasol daca vor corecta asa, dar ramane sa vedem, nu m-ar mira sa nu se schimbe nimic! :D


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests