Inscrieri pt rezi 2011

next generation
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby Krisler12 » Sun Sep 18, 2011 9:35 pm

b3 wrote:este nevoie de certificat medical tip A5 (pentru ca are formatul A5, jumate de A4 :D ) care se poate lua de la anumite spitale si policlinici autorizate sa emita asa ceva (gasiti lista pe siteurile DSP-urilor locale). In functie de institutie trebuie control de la medicina interna, medicina muncii, psihiatrie, neurologie sau doar de la unele. Adeverinta de la medicul de familie nu prea e ceruta, din cate stiu eu (te pune institutia sa scrii pe certificat pe proprie raspundere ca n-ai boli cronice). Daca cere si de la medicul de familie, vedeti ca legal costa si aia vreo 20 lei. Certificatul costa si el si aveti nevoie si de un timbru fiscal de 5 lei sau cat gasiti, ca pe el se pune stampila institutiei.

Si fiecare analiza/stampila pusa pe acel certificat costa si alea sau sunt incluse in taxa de inscriere in rezidentiat ?

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby Radonne » Mon Sep 19, 2011 6:32 am

Krisler12 wrote:
b3 wrote:este nevoie de certificat medical tip A5 (pentru ca are formatul A5, jumate de A4 :D ) care se poate lua de la anumite spitale si policlinici autorizate sa emita asa ceva (gasiti lista pe siteurile DSP-urilor locale). In functie de institutie trebuie control de la medicina interna, medicina muncii, psihiatrie, neurologie sau doar de la unele. Adeverinta de la medicul de familie nu prea e ceruta, din cate stiu eu (te pune institutia sa scrii pe certificat pe proprie raspundere ca n-ai boli cronice). Daca cere si de la medicul de familie, vedeti ca legal costa si aia vreo 20 lei. Certificatul costa si el si aveti nevoie si de un timbru fiscal de 5 lei sau cat gasiti, ca pe el se pune stampila institutiei.

Si fiecare analiza/stampila pusa pe acel certificat costa si alea sau sunt incluse in taxa de inscriere in rezidentiat ?

Nu e inclusa nici o analiza in taxa de inscriere. Cei 300 ron ii platesti in contul MS pentru inscriere si nu stiu exact ce semnificatie au in acest an. Anul trecut banii ajungeau la Bucuresti pentru ca sustineai examenul la Bucuresti. Corect ar fi, anul acesta, sa platesti banii UMF-ului unde dai rezi, pentru ca din ce scrie in metodologie fiecare UMF din cele 6 este complet raspunzator de organizarea concursului, deci MS nu are nici o treaba decat ca ia banii.

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby optimus » Mon Sep 19, 2011 6:49 am

Certificat medical A5 puteti lua si de la imprimeria Mirton...nu neaparat de la DSP/spitale.
REST IN PEACE!

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Mon Sep 19, 2011 7:21 am

imi poate spune cineva cati studenti au terminat anul asta la craiova?? multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby Riley » Mon Sep 19, 2011 2:04 pm

sms_mihai wrote:
darksunrise wrote:Adica el crede ca se va pastra diferenta de punctaje intre candidati, ce daca-s doar 500 de locuri, primul va avea 920 si ultimul de la coada va avea tot cat avea cel de la coada cand se dadea la nivel national, adica 600 de puncte, deci va prinde specialitate super strong in Bucuresti cu medie mica. :mrgreen:
Sper ca-ti dai seama ca logica asta nu functioneaza, nu ? Din contra, eu cred ca se va ramane pe dinafara cu punctaje mari.


Da, ca in ipoteza din postul meu anterior. Ceea ce e iarasi rau: "Cum, eu cu 780 sa raman pe dinafara si cutare de la Iasi cu 650 sa prinda chirurgie?"

Daca avem 500 de oameni cu punctaje mari (>780pct sa zicem), nu se poate ca acestia sa se termine brusc dupa aceasta pozitie. Nu se frange curba fix acolo, decat prin noroc. Invariabil vor aparea nr 501, 502, cu punctaje mari, dar usor sub linie, dar nemultumiti.

Asta daca nu cumva se va da buluc la Bucuresti (ipoteza nr 1), dar in acest caz, vor ramane multi in afara celor 500 de locuri, dar reusiti (>60%), deci iar e rau.

Gata, teoretizez prea mult...


Concluzia e una singura-trebuie citit si invatat si tocit cat mai mult ca sa iti asiguri o pozitie fruntasa si sa iti poti alege ce vrei fara sa tremuri ca ramai pe afara. Regulile se stiu inca de la inceputul jocului, era clar ca daca se da descentralizat vor fi problemele pe care le ridici acum. Subiectele sunt si ele separate pe centru tocmai ca sa nu fie discutii ulterioare (nu poti compara punctajul de 930 de la Cluj cu cel de la Bucuresti).
Spor mare, nu va stresati de pe acum cu detalii si scenarii din astea pt ca nu sunt constructive, ba din contra. In primul rand e de asteptat finalizarea inscrierilor pt o situatie clara a numarului de concurenti pe loc.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby canci » Mon Sep 19, 2011 5:17 pm

Cat costa acel certificat medical? S-a inscris cineva pana acum?

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby nicoletaghe » Mon Sep 19, 2011 7:53 pm

canci wrote:Cat costa acel certificat medical? S-a inscris cineva pana acum?


Acum 2-3 ani in ambulatorul de la SUUB costa 30 roni .
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby obstetrix » Mon Sep 19, 2011 8:30 pm

stoica wrote:ce trebuie scris in adeverinta de la medicul de familie?

a mea este adeverinta medicala aia obosita, in care scrie ca nu e in evidenta cu boli cronice si psihice, pentru a-i servi la cerere- la inscriere rezidentiat. atat. 15 ron fu la mine...
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby canci » Tue Sep 20, 2011 6:51 am

Multumesc. Am auzit sume de peste 150 de lei :shock: si nu stiu ce sa cred, oricum ma saraceste inscrierea daca mai dau si aici inca 1-2 mil... :hate:

User avatar
klaudiana
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:13 am
Location: Iasi

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby klaudiana » Tue Sep 20, 2011 1:41 pm

Pentru rezi pe loc..ne putem inscrie la orice DSP?

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby Radonne » Tue Sep 20, 2011 2:34 pm

klaudiana wrote:Pentru rezi pe loc..ne putem inscrie la orice DSP?

Da. Trebuie sa completezi o cerere unde vei mentiona centrul universitar unde doresti sa dai examenul. Pe www.dspcluj.ro gasesti cererea. Cred ca e standrard in toata tara doar ca nu stiu daca o gasesti si pe site-urile altor dsp-uri.

nicco_28
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Sep 12, 2011 7:52 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby nicco_28 » Tue Sep 20, 2011 2:50 pm

Eu am sunat la CTA ptr ca imi este aproape de casa si cei de la DSP mi-au spus ca ei fac inscrieri doar ptr rezid pe post,si ca trebuie sa merg la sa ma inscriu doar la DSP-urile din cele 6 centre unde sa tine examenul..mai mult m-au invaluit in ceata..
V-ati intalnit cu un raspuns de acelasi fel in leg cu inscrierea?
A platit cineva si prin OP taxa ?

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby canci » Tue Sep 20, 2011 2:57 pm

nicco_28 wrote:Eu am sunat la CTA ptr ca imi este aproape de casa si cei de la DSP mi-au spus ca ei fac inscrieri doar ptr rezid pe post,si ca trebuie sa merg la sa ma inscriu doar la DSP-urile din cele 6 centre unde sa tine examenul..mai mult m-au invaluit in ceata..
V-ati intalnit cu un raspuns de acelasi fel in leg cu inscrierea?
A platit cineva si prin OP taxa ?


Sunt tute alea de la dsp, te poti inscrie si pt rezi pe loc.

User avatar
klaudiana
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:13 am
Location: Iasi

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby klaudiana » Tue Sep 20, 2011 3:27 pm

Radonne wrote:
klaudiana wrote:Pentru rezi pe loc..ne putem inscrie la orice DSP?

Da. Trebuie sa completezi o cerere unde vei mentiona centrul universitar unde doresti sa dai examenul. Pe http://www.dspcluj.ro gasesti cererea. Cred ca e standrard in toata tara doar ca nu stiu daca o gasesti si pe site-urile altor dsp-uri.

Multumesc!

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby nicoletaghe » Tue Sep 20, 2011 7:41 pm

obstetrix wrote:
stoica wrote:ce trebuie scris in adeverinta de la medicul de familie?

a mea este adeverinta medicala aia obosita, in care scrie ca nu e in evidenta cu boli cronice si psihice, pentru a-i servi la cerere- la inscriere rezidentiat. atat. 15 ron fu la mine...


Nu merge cu orice adeverinta. Trebuie adeverinta tip A5 unde ai nevoie si de parafa de la psihiatrie + alte 3, medicina interna, nu mai stiu exact. Sunt clinici speciale care elibereaza astfel de adeverinte, nu cred ca merge de la medicul de familie. Cel mai usor si rapid se fac in ambulator.
si la sfarsit, mamotaaa....

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby zunthor » Tue Sep 20, 2011 9:28 pm

pana la urma, si-a luat cineva adeverinta minune tip a5? in ce consta? medicina muncii, medicina interna si psihiatrie? mai este vre-un consult ? trebuie sa facem analize ceva?

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby obstetrix » Wed Sep 21, 2011 6:21 am

nicoletaghe wrote:
obstetrix wrote:
stoica wrote:ce trebuie scris in adeverinta de la medicul de familie?

a mea este adeverinta medicala aia obosita, in care scrie ca nu e in evidenta cu boli cronice si psihice, pentru a-i servi la cerere- la inscriere rezidentiat. atat. 15 ron fu la mine...


Nu merge cu orice adeverinta. Trebuie adeverinta tip A5 unde ai nevoie si de parafa de la psihiatrie + alte 3, medicina interna, nu mai stiu exact. Sunt clinici speciale care elibereaza astfel de adeverinte, nu cred ca merge de la medicul de familie. Cel mai usor si rapid se fac in ambulator.


Pe adeverinta aceea de la med de fam, si-a pus pe verso, contra unei taxe de 20 de ron, parafa un medic psihiatru, dupa un prealabil consult. Cu astea, m-am dus sa procur adev tip A 5, aratandu-le adev med cu mf + psihi. M-au usurat acolo de 30 de ron si in termen de 2 zile mi-au zis sa o ridic. Maine, 22 septembrie o iau.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby ada33 » Wed Sep 21, 2011 7:05 am

la mine a fost mai simplu....am luat de la mf certificat medical A5 dupa care am fost la psihiatrie unde am primit o parafa pe verso, gratis(m-am mirat ca nu mi s-au cerut bani) si atat. de la dsp mi s-a spus ca dosarul e ok inclusiv certif medical



probabil cate dsp-uri atatea variante de completat certif med

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby optimus » Wed Sep 21, 2011 8:49 am

Daca are cineva un model de cerere inscriere rezi 2011 de la dsp timis il rog sa o posteze daca poate.Am vazut ca cererile difera de la un dsp la altul iar inteligentii de la dsp timis nu s-au obosit sa posteze un astfel de model pe site-ul lor de kko.
:allright:
REST IN PEACE!

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Wed Sep 21, 2011 9:03 am

este adevarat ca daca ma inscriu sa dau examnul in centrul Craiova tb sa aleg si pe ce locuri concurez adica ori pe cele din Craiova ori pe cele din Brasov? cei care v-ati inscris deja stiti ceva despre asta ca o colega a sunat la dsp craiova si asa i s-a specificat

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby bobi13 » Wed Sep 21, 2011 9:28 am

cum adica??? pai daca dai in craiova, alegi ori la craiova ori la brasov....banuiesc ca la videoconferinta te decizi in functie de locuri....sper sa nu fie asa , sa specifici de acum centru unde vrei locuri...ca ar fi o mare prostie

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby ada33 » Wed Sep 21, 2011 9:50 am

kathalinna wrote:este adevarat ca daca ma inscriu sa dau examnul in centrul Craiova tb sa aleg si pe ce locuri concurez adica ori pe cele din Craiova ori pe cele din Brasov? cei care v-ati inscris deja stiti ceva despre asta ca o colega a sunat la dsp craiova si asa i s-a specificat




poti sa alegi orice loc din craiova sau brasov, in funtie de punctaj

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby ada33 » Wed Sep 21, 2011 9:52 am

kathalinna wrote:este adevarat ca daca ma inscriu sa dau examnul in centrul Craiova tb sa aleg si pe ce locuri concurez adica ori pe cele din Craiova ori pe cele din Brasov? cei care v-ati inscris deja stiti ceva despre asta ca o colega a sunat la dsp craiova si asa i s-a specificat


si eu dau la Craiova....ai idee cam cati absolventi sunt anul asta la craiova?


daca stii ceva te rog sa imi zici...mersi

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Wed Sep 21, 2011 10:13 am

am vb cu o colega din craiova si mi-a spus ca au terminat 200 dar nu stiu exact cati sunt

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby obstetrix » Wed Sep 21, 2011 11:04 am

si la Brasov?
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby canci » Wed Sep 21, 2011 11:09 am

In Brasov, Sibiu, Galati si care mai sunt in general sunt sub 100 de absolventi pt ca au fost locuri putine la admitere si eventual s-au mai si ratacit pe parcurs.
Concurenta serioasa vine din centrele mari.

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Wed Sep 21, 2011 11:24 am

deci pana la urma este adevarat ca daca ma inscriu sa dau examnul in centrul Craiova tb sa aleg si pe ce locuri concurez adica ori pe cele din Craiova ori pe cele din Brasov? CEI CARE V-ATI INSCRIS DEJA ,stiti ceva despre asta ???

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby obstetrix » Wed Sep 21, 2011 12:12 pm

canci wrote:In Brasov, Sibiu, Galati si care mai sunt in general sunt sub 100 de absolventi pt ca au fost locuri putine la admitere si eventual s-au mai si ratacit pe parcurs.
Concurenta serioasa vine din centrele mari.


sa nu ii uitam pe cei din Arad ...vreo 64
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby obstetrix » Wed Sep 21, 2011 12:19 pm

kathalinna wrote:am vb cu o colega din craiova si mi-a spus ca au terminat 200 dar nu stiu exact cati sunt


sunt peste 200.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby Radonne » Wed Sep 21, 2011 1:32 pm

kathalinna wrote:deci pana la urma este adevarat ca daca ma inscriu sa dau examnul in centrul Craiova tb sa aleg si pe ce locuri concurez adica ori pe cele din Craiova ori pe cele din Brasov? CEI CARE V-ATI INSCRIS DEJA ,stiti ceva despre asta ???

Deja s-a deicutat intens aceasta problema. Citeste metodologia concursului de rezidentiat. Daca dai examen la Criova concurezi pt locurile scoase la Criova si la Brasov, daca dai la Bucuresti concurezi pentru locurile scoase la Bucuresti si la Constanta....Cluj+Oradea, Timisoara+Arad, Iasi+Galati si Tg Mures+Sibiu. Daca nu prinzi loc unde dai examenul nu mai prinzi loc anul respectiv.

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Wed Sep 21, 2011 1:42 pm

da stiu, eu am citit metodologia dar se pare ca doamnele de la dsp craiova nu au facut-o si ele sustin ceea ce am pus eu in discutie mai sus pt ca au fost intrebate de colegi din bv si asta au raspuns

User avatar
klaudiana
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:13 am
Location: Iasi

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby klaudiana » Thu Sep 22, 2011 7:19 am

canci wrote:In Brasov, Sibiu, Galati si care mai sunt in general sunt sub 100 de absolventi pt ca au fost locuri putine la admitere si eventual s-au mai si ratacit pe parcurs.
Concurenta serioasa vine din centrele mari.

Asa-i..insa de ex.,in Galati sunt doar 33 de locuri pt cei aprox 80 absolv

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Thu Sep 22, 2011 7:44 am

Radonne wrote:
kathalinna wrote:deci pana la urma este adevarat ca daca ma inscriu sa dau examnul in centrul Craiova tb sa aleg si pe ce locuri concurez adica ori pe cele din Craiova ori pe cele din Brasov? CEI CARE V-ATI INSCRIS DEJA ,stiti ceva despre asta ???

Deja s-a deicutat intens aceasta problema. Citeste metodologia concursului de rezidentiat. Daca dai examen la Criova concurezi pt locurile scoase la Criova si la Brasov, daca dai la Bucuresti concurezi pentru locurile scoase la Bucuresti si la Constanta....Cluj+Oradea, Timisoara+Arad, Iasi+Galati si Tg Mures+Sibiu. Daca nu prinzi loc unde dai examenul nu mai prinzi loc anul respectiv.




Mergi la dsp si intreaba sa vezi ca am dreptate, deci daca facultatea (in cazul meu) e la brasov si tu dai examen la craiova tb sa specifici unde ramai la bv sau craiova, daca treci doar craiova ramai acolo si nu concurezi decat pe locurile lor si nu poti concura si pe brasov, la fel daca scrii brasov concurezi doar pe brasov si numai exam il dai la craiova

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby Radonne » Thu Sep 22, 2011 8:36 am

kathalinna wrote:
Radonne wrote:
kathalinna wrote:deci pana la urma este adevarat ca daca ma inscriu sa dau examnul in centrul Craiova tb sa aleg si pe ce locuri concurez adica ori pe cele din Craiova ori pe cele din Brasov? CEI CARE V-ATI INSCRIS DEJA ,stiti ceva despre asta ???

Deja s-a deicutat intens aceasta problema. Citeste metodologia concursului de rezidentiat. Daca dai examen la Criova concurezi pt locurile scoase la Criova si la Brasov, daca dai la Bucuresti concurezi pentru locurile scoase la Bucuresti si la Constanta....Cluj+Oradea, Timisoara+Arad, Iasi+Galati si Tg Mures+Sibiu. Daca nu prinzi loc unde dai examenul nu mai prinzi loc anul respectiv.




Mergi la dsp si intreaba sa vezi ca am dreptate, deci daca facultatea (in cazul meu) e la brasov si tu dai examen la craiova tb sa specifici unde ramai la bv sau craiova, daca treci doar craiova ramai acolo si nu concurezi decat pe locurile lor si nu poti concura si pe brasov, la fel daca scrii brasov concurezi doar pe brasov si numai exam il dai la craiova


Acuma m-ai bagat si pe mine in ceata si am sunat la dsp cluj. Raspunsul doameni a fost clar daca cu punctajul tau de exemplu nu prinzi loc de cardiologie in cluj si prinzi in oradea poti sa iei in oradea. Pe www.dspcluj.ro la sectiunea medici rezidenti este model de cerere pentru inscrierea la rezidentiat. Este de completat domeniul (medicina generala, dentara, farmacie; mentiunea loc/post; centrul universitar pentru care opteaza sa sustina concursul - aici am intrebat si doamna respectiva a mentionat ca voi completa UMF Cluj-Napoca si la repartitie pot sa aleg dintre locurile din Cluj si din Oradea.
Oricum mi se pare ca e o harababura totala

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby canci » Thu Sep 22, 2011 8:48 am

Eu zic ca cei de la dsp nu prea stiu pe ce lume traiesc! Nu am vazut scris in metodologie ca trebuie sa specifici pt care locuri din acelasi centru concurezi. Sau dc exista asa ceva sa iti zica si tie unde anume sa cauti...

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Thu Sep 22, 2011 9:00 am

si eu am sunat la cluj si la mures si la craiova si toate mi-au spus acelasi lucru si au sunat si colegi de-ai mei si asa le-a spus si lor, ca prima data am zis ca poate nu pricep eu si sunt afectata de la atata invatat si am mai sunat inca o data sa ma lamuresc si mi-a spus acelasi lucru. asta e vom vedea la inscriere

User avatar
obstetrix
elite
elite
Posts: 5474
Joined: Sun Feb 06, 2011 10:19 pm
Location: Bucuresti, dragostea mea

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby obstetrix » Thu Sep 22, 2011 11:27 am

am ridicat adeverinta aceea, scrie apt pt rezidentiat, dupa care m-am inscris. Cererea se primeste de acolo, verifica doamnele actele si gata !
si astepti...dupe 2 zile de la terminarea inscrierilor, adeca prin 9 oct, aparem pe site sa verificam.
the end.
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)


obstetrix wrote:shit happens

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby kathalinna » Thu Sep 22, 2011 11:38 am

obstetrix wrote:am ridicat adeverinta aceea, scrie apt pt rezidentiat, dupa care m-am inscris. Cererea se primeste de acolo, verifica doamnele actele si gata !
si astepti...dupe 2 zile de la terminarea inscrierilor, adeca prin 9 oct, aparem pe site sa verificam.
the end.

spune-mi si mie te rog pe ce centru dai si daca te-a pus tanti de la dsp sa specifici pe ce locuri candidezi. multumesc

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby canci » Thu Sep 22, 2011 11:48 am

Si eu sunt curioasa.

Apropo, am inteles eu bine sau dureaza pana se rezolva cu certificatul medical? Eu mi-am propus intr-o zi sa le rezolv pe toate: certificat medical, adunat acte, mers la dsp...e optimist scenariul meu? :)

adrianastroescu
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:47 pm

Re: Inscrieri pt rezi 2011

Postby adrianastroescu » Thu Sep 22, 2011 1:18 pm

salut,
daca sunt rezidenta in anul IV si s-a scos un post in specialitatea mea, se poate sa dau pe acel post si sa imi recunosc ulterior stagiile? ati mai auzit de genul asta de cazuri? la noi la dsp nu stiu ce sa imi spuna.
:)


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests