Numar de inscrisi pe centre

next generation
User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Rasurbo » Fri Nov 18, 2011 1:33 am

bubitza wrote:Dix ,Latte merge treaba?V-am dat pm :rightblinky: !


=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
pentru cineva neavizat, fraza asta poate parea foarte inadecvata
=)) nu mai pot de ras... PM-ul ala la urma are multe conotatii.

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 1:41 am

La mine merge...stii doar bubi k eu la orele astea am randament maxim :lol: :lol: :lol: ma apuc de traumatisme, daca as reusi sa mai fac si ITU is deja prea shme' pe ziua de azi :peace: dar nu sunt f sigura, tu ce mai faci?

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 2:20 am

...vai ce varza e in capul meu...am impresi k teme pe care le-am repetat de fapt nu le-am repetat...uofff ce ma fac? :hammer: :help: din cate sa pare am inceput sa vorbesc singura...e mai grav decat credeam!!! :aaa: sad1.gif

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby untampit » Fri Nov 18, 2011 4:19 am

vorbesc eu cu tine... spun povesti frumoase :)

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 4:28 am

Ms...ascult sleepy4.gif
sunt putin mai masochista la ora asta, fac grilele din 2009...dak nu iau un punctaj decent am nevoie de o poveste frumoasa ca sa nu ma arunc de la etaj! :hrr:

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby untampit » Fri Nov 18, 2011 4:40 am

rezidentiatul se mai si pica, chiar daca inveti ca spartu... dar presupun ca nu vrei povesti din astea

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 4:41 am

untampit wrote:rezidentiatul se mai si pica, chiar daca inveti ca spartu... dar presupun ca nu vrei povesti din astea

hahaha...mda mai bn nu, orcum ai fost comic! :peace:

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby untampit » Fri Nov 18, 2011 4:45 am

ce iti specialitate iti doresti ?

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 4:47 am

untampit wrote:ce iti specialitate iti doresti ?

Am mai spus asta odata pe aici si n-as mai vrea sa repet...dar cred k stii deja...sau poate nu...

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby untampit » Fri Nov 18, 2011 4:49 am

da-mi pm cu mess, sa vorbim civilizat

adrianastroescu
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:47 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby adrianastroescu » Fri Nov 18, 2011 10:19 am

untampit wrote:rezidentiatul se mai si pica, chiar daca inveti ca spartu... dar presupun ca nu vrei povesti din astea

lovitura sub centura :lol:

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Jerome » Fri Nov 18, 2011 10:33 am

untampit wrote:da-mi pm cu mess, sa vorbim civilizat


da, chiar, ce te retine sa dai datele astea unuia care se autointituleaza un tampit ?

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby kathalinna » Fri Nov 18, 2011 12:38 pm

untampit wrote:rezidentiatul se mai si pica, chiar daca inveti ca spartu... dar presupun ca nu vrei povesti din astea

nu cred ca exista persoane care invata si sa pice rezi hai sa fim seriosi aia nu invata

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby dr_miky » Fri Nov 18, 2011 1:05 pm

kathalinna wrote:
untampit wrote:rezidentiatul se mai si pica, chiar daca inveti ca spartu... dar presupun ca nu vrei povesti din astea

nu cred ca exista persoane care invata si sa pice rezi hai sa fim seriosi aia nu invata




aici are dreptate Kathalinna .e imposibil sa pici examenul daca ai invatat

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby canci » Fri Nov 18, 2011 1:07 pm

Sa pici nu, adica sa faci sub 60% din nota maxima...dar sa ramai pe dinafara sau cu buza umflata ca n-ai prins specializarea dorita da.
Vedem duminica... :D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby rox » Fri Nov 18, 2011 1:58 pm

de exemplu, sa presupunem ca eu vreau medicina legala :D
si sunt a 10-a pe lista cu punctaje.... si sunt 2 locuri care se iau fluierand pana la mine. eu ce fac? altceva nu vreau, ca visul meu de-o viata e sa ma fac dr G, de ce sa iau altceva doar asa de umplutura? am esuat lamentabil? da sau nu?

ori picat ori neluat nimic... cam tot aia e, ca nu te intreaba nimeni "ce punctaj ai luat la rezi" ci ce specialitate...
Last edited by rox on Fri Nov 18, 2011 1:59 pm, edited 1 time in total.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Radonne » Fri Nov 18, 2011 1:59 pm

canci wrote:Sa pici nu, adica sa faci sub 60% din nota maxima...dar sa ramai pe dinafara sau cu buza umflata ca n-ai prins specializarea dorita da.
Vedem duminica... :D


Trebuie sa fi praf rau sa pici examenul si sa nu nici ai minimul de gandire medicala dezvoltata in facultate chiar daca nu ai fost cel mai bun la invatatura. Dar sa iei punctaj mic se poate intampla si daca ai invatat un an zi de zi si ai facut materia de 3-4 ori si grilele la fel. Exemple sunt destule de persoane care au invatat si in facultate bine si mult pentru rezi si nu au luat sus si la fel sunt destule exemple de cei care nu prea au fost cu invatatul in facultate au facut fotografic materia si grile pentru rezi si au luat sus. Nu prea se poate prezice ce va fi. Ma rog dupa razboi sunt multi viteji.... :devil: Cel mai bun lucru e sa inveti, sa fi optimist si NO STRESS.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Radonne » Fri Nov 18, 2011 2:02 pm

rox wrote:de exemplu, sa presupunem ca eu vreau medicina legala :D
si sunt a 10-a pe lista cu punctaje.... si sunt 2 locuri care se iau fluierand pana la mine. eu ce fac? altceva nu vreau, ca visul meu de-o viata e sa ma fac dr G, de ce sa iau altceva doar asa de umplutura? am esuat lamentabil? da sau nu?

ori picat ori neluat nimic... cam tot aia e, ca nu te intreaba nimeni "ce punctaj ai luat la rezi" ci ce specialitate...


Cunosc eu pe cineva care a dat de 5 ori pana a luat legala. :mrgreen: Sau poti sa dai pe post. La SM s-a scos post de legala si este un candidat inscris pe post. La fel si pe plastica. In schimb in BH sunt 3 parca inscrisi pe un post de epidemiologie.
Nu te intreaba nimeni de punctaj asa ca poti lua mf si sa te transferi pe gine sau cardio cu niste pile astronomice :mrgreen:

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby rox » Fri Nov 18, 2011 2:07 pm

nu vreau domnule gine sau cardio, n-auzi ca eu vreau legala? si nici pile obisnuite n-am, pe-alea astronomice de un' sa le scot? iar cu mf nu (mai) e combinatie, ca sunt doar 7 locuri parca...
deci voi esua lamentabil
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 2:12 pm

...muoama...s-au facut ceva comentarii dupa povestea aia incurajatoare gen: poti sa si pici rezi... :hate:
ce mai faceti azi, care mai e starea de spirit? mie dupa testul de asnoapte imi vine sa le iau pe toate de la capat... :cry: :cry: :cry:
pe unele chiar cred c-am sa le iau...atat cat am sa pot :lol: :lol: :lol:

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby canci » Fri Nov 18, 2011 2:15 pm

Raspunsul la intrebare e...da, poti sa pici lamentabil si cu 850 de puncte dc tu vrei ml/cardio/whatever si distractia se termina pe la 851.
Bine, in general, astia care chiar tin cu dintii de o anumita specializare sunt rari, cei mai multi merg la plesneala la repartizare, pe principiul "ce pica" si vezi treceri de la medicina interna la chirurgie generala sau de la geriatrie la pediatrie sau, si mai dragut, peste 1 saptamana ii vezi cum intreaba pe imed cum poate sa treaca de pe gineco pe cardio, pt ca el, de fapt, cardio voia dar... s-a intamplat o intamplare si a luat gineco si "sa-mi zica si mie cineva cum pot sa schimb????"... clasic.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Radonne » Fri Nov 18, 2011 2:16 pm

rox wrote:nu vreau domnule gine sau cardio, n-auzi ca eu vreau legala? si nici pile obisnuite n-am, pe-alea astronomice de un' sa le scot? iar cu mf nu (mai) e combinatie, ca sunt doar 7 locuri parca...
deci voi esua lamentabil


Inca doua sfaturi: 1) NU te gandi ca vei esua lamentabil pentru ca nu iti face bine si sa fi tu bine, om sanatos fizic si psihic, e de n ori mai important decat mizeria asta de examen.
2 NU iti impune numai asta vreau. Profi pe cardio, orl, derma, chiru plus doctori pe alte specialitati din Cluj mi-au zis ca ei nu voriau sub nici o forma asa ceva la inceput si ca mergeau cu o scarba la servici si acum sunt bine mersi profi universitari sau doctori realizati. Dar daca tu vrei numai legala, ce sa zic, eu iti doresc sa prinzi legala.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby canci » Fri Nov 18, 2011 3:11 pm

http://www.ms.ro/?pag=62&id=9231&pg=1 cu ce se mai ocupa ms...cu copy/paste :D Dar parca erau mai multi candidati...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Rasurbo » Fri Nov 18, 2011 3:38 pm

asa este, cum spune Radone, rezi-ul e o mizerie de examen, nu reflecta nici pe departe capacitatea reala a fiecaruia.
Impune o gramada de restrictii(stresul,bulinele alea nenorocite, timpul putin, etc) care scad fiecarui candidat sansa cu aproximativ 25%.
In 2 ani de experienta, am vazut mf-isti care in clinica se descurcau admirabil fata de internisti si pneumologi si altii, dar la fel de bine am vazut cardiologi care erau spirt, ca rezidenti,fata rezidentii de pe alte specializari.
Pana nu o sa se bage un rez cu cazuri clinice, parte practica, orala, clasica, nu ai de unde sa stii capacitatea reala a fiecaruia.
Acum, sa ne stresam duminica ca o sa facem sau nu bine, asta e mai putin important, daca examenul imi arata ce stiu in mod real, puteam sa-l iau in serios, dar cand stiu ca e doar o modalitate de diferentiere pe criterii subiective a participantilor... deja nu imi mai pasa...

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 6:18 pm

...se cunoaste k se apropie cu pasi din ce in ce mai repezi...liniste la orizont.... hmh.gif voi mai puteti, ati mai facut ceva azi...k eu nu mai pot, nu mai am stare, nu mai am cheefff, nu mai am rabdare... crybaby2.gif nu mai vreeeauuuuu!!!

adrianastroescu
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:47 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby adrianastroescu » Fri Nov 18, 2011 6:21 pm

latte wrote:...se cunoaste k se apropie cu pasi din ce in ce mai repezi...liniste la orizont.... hmh.gif voi mai puteti, ati mai facut ceva azi...k eu nu mai pot, nu mai am stare, nu mai am cheefff, nu mai am rabdare... crybaby2.gif nu mai vreeeauuuuu!!!

azi am facut curatenie luna si bec si o prajitura :P
paaazzeeea concurenta!!!
nu sunt exemplul cel mai bun :oops:

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby bobi13 » Fri Nov 18, 2011 6:22 pm

nici eu nu mai am stare, am mai repetat si eu azi asa in mare...criterii, clasificari... :dizzy: :dizzy: si trec de la o stare la alta....cand ma gandesc ca va fi bine...cand ma ia un gand ca... daca ii greu ...daca nu stiu.... :dizzy: :dizzy:

ada33
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Sep 07, 2011 8:47 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby ada33 » Fri Nov 18, 2011 6:23 pm

eu am cam terminat cu invatatul.........asta e....vedem duminica


succes va doresc la toti :peace:

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby procust » Fri Nov 18, 2011 6:26 pm

si eu azi ma opresc, o sa mai fac ceva teste pe rezitests, asta este
azi m-am uitat pe la lupus, spondilita, ceva cancer de prostata, diabet, doar chestii de care nu-mi aminteam exact, mai fac doar tumorile genitale benigne (pe care le urasc si nu le pot tine minte mai mult de 2-3 zile ) si gata!

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Rasurbo » Fri Nov 18, 2011 6:27 pm

si maine ce faci ?:)

pt ada

andreeaaeerdna1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Oct 24, 2011 2:44 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby andreeaaeerdna1 » Fri Nov 18, 2011 6:30 pm

Bafta multa tuturor! V-am tot urmarit in pauze iar de maine pana dupa rezi nu cred ca mai apuc sa citesc ce faceti asa ca....va doresc sa aveti, duminica, o zi cu multa inspiratie!

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 6:34 pm

Eu mai am de repetat inca 6 teme...iac... dar nu stiu daca apuc sa fac macar 3 :cry: :cry: :cry: nu mai merge, creierul meu se pare k a pus interzis la intrare nu mai vrea sa primeasca nimic! protest.gif
Maine probabil k multi dintre noi nu vor mai intra pe aici, asa k va doresc multa bafta la toti imedistii si sa ne auzim numai cu vesti bune!
SUCCES! :peace: :allright: :peace:

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby dr_miky » Fri Nov 18, 2011 7:02 pm

succes tuturor.si eu maine plec spre iasi .ne vedem de luni seara sa mai vb si sper sa venim toti cu vesti bune

procust
senior
senior
Posts: 193
Joined: Sat Feb 21, 2009 2:01 am
Location: Timisoara

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby procust » Fri Nov 18, 2011 7:07 pm

multumim dr_miky mult succes si tie

User avatar
Sim0n3l
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Nov 15, 2009 8:44 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Sim0n3l » Fri Nov 18, 2011 7:09 pm

Salutare tuturor!
Mi-a revenit brusc optimismul si buna dispozitie! Nu am mai repetat nimic azi si nu cred ca mai fac mare lucru pana duminuca! Ce o fi o fi, am facut materia de 3 ori, ar trebui sa stiu cate ceva, nu vreau sa ma mai gandesc! Oricat as face, tot uit multe, asadar tine de noroc ce se va intampla duminica!
Tot duminica voi si naste, asa ca 20 noiembrie va ramane pt mine o zi mare! Am programat cezariana cand ma voi intoarce!
Sper sa imi mearga toate bine astea 2 zile , va urez tuturor bafta multa, concentrare maxima acolo si sa dea Dzeu sa luam o nota care sa ne permita o specializare pe masura dorintelor!
Va pup!

Osmosis
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Jan 28, 2005 4:35 pm
Contact:

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby Osmosis » Fri Nov 18, 2011 7:11 pm

e prima data cand scriu, dar am citit tot ce scrieti voi pe aici. va urez mult succes la toti si fie ca ficare sa prinda ceea ce isi doreste....

bubitza
senior
senior
Posts: 198
Joined: Mon Sep 05, 2011 11:33 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby bubitza » Fri Nov 18, 2011 7:21 pm

Multa bafta tuturor si cat mai multa putere de concentrare!!Sa ne auzim cu bine si fericiti! :allright:

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby kathalinna » Fri Nov 18, 2011 7:26 pm

Multa bafta la toata lumea!!! sa incercam sa nu ne stresam si sa ne concentram pe foile noastre si sa dam tot ce stim!!! ne auzim dupa rezi!!! SUCCESE!!!! :peace: :peace: :peace: :peace: :allright: :allright: :allright: :allright:

bobi13
senior
senior
Posts: 257
Joined: Fri Jul 29, 2011 10:05 pm

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby bobi13 » Fri Nov 18, 2011 7:27 pm

mult noroc si puncte cat mai multe... :allright:

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Numar de inscrisi pe centre

Postby latte » Fri Nov 18, 2011 7:27 pm

O intrebare: stie careva daca ai voie sa ramai in sala dupa ce ti se corecteaza grila? si dupa daca ramai, mai poti iesi sau trebuie sa astepti pana la sfarsit? thx.

Bafta la toata lumea!!! cu mintea deschisa si sa stoarcem toti neuronii, dupa aia daca mai ramane ceva tot e bine!!!! :lol:

Simonel bafta, sa fie asa cum ti-ai propus si nastere usoara, wow ce zi de 20 noiembrie, chiar ca Mareee :allright: :peace:

Buby unde te-ai ascuns toata ziua? :cry:


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests