Eu si rezidentiatul

next generation
schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby schnauzer » Sat Nov 05, 2011 12:42 pm

Nu, pentru mine nu este un lucru primordial spaga, altfel as fi ales alta specialitate la rezi.
Insa nu ma deranjeza fenomenul in sine, il inteleg si il tolerez.
Adica nu mi se pare o chestie grava.
Voi exagerati putin.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Chingachgook » Sat Nov 05, 2011 12:59 pm

Din cauza astora ca tine sunteti acolo unde sunteti.

Eu cred ca spaga e cea mai mare problema a sist romanesc de sanatate. Mai mare decat incompetenta unor medici. In definitiv, mai citesti, mai capeti experienta, te mai dai pe brazda. Dar daca ai pus botul la spaga nu te mai tratezi.

Vad ca ai niste repere morale subrede rau.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

cristina1986
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Nov 30, 2010 10:43 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby cristina1986 » Sat Nov 05, 2011 1:50 pm

fara a se intelege ca sunt pentru sau contra spagii am si eu cateva intrebari:
1. repere morale subrede rau.... am citit si eu ce a zis fata asta si nu prea inteleg de unde pana unde este atat de "lacunara" in moralitate. ea sustine ca nu ia spaga si nu isi doreste sa-si bata capaul cu cei care iau. daca vrei sa te revolti, traind in romania te poti revolta la fiecare colt de strada. ori te adaptezi, inghiti, te gandesti la pasarele ori o iei razna cu capul ori emigrezi
2."Din cauza astora ca tine sunteti acolo unde sunteti"- dam putin cu nasul in lumea vestica si nu ne mai ajunge nimeni la nas.... eeee, asa se intampla cand descoperi putina civilizatie. oricum daca noi suntem acolo unde suntem si tu esti acolo unde esti, de ce nu vrei sa te intorci sa ne destepti si pe noi?
Discutiile astea imi par de cercul de pensionari. vreti sa schimbam ceva? hai sa o facem, ne adunam, ne gandim, actionam! se baga cineva sau era doar o discutie demna de clubul sahistilor din cismigiu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Chingachgook » Sat Nov 05, 2011 2:04 pm

Trebuia sa se inteleaga ca esti contra.

Altfel esti din acelasi aluat ca si colega de mai sus deci nu ai ce sa intelegi.
Vrei sa vin eu din elvetia ca sa nu mai luati voi spaga? Sau macar sa vi se para necorespunzator gestul?

Aia din ro care nu luati spaga aveti OBLIGATIA sa va revoltati impotriva situatiei. Nu strict si punctual impotriva colegilor (ca in anii 50) ci impotriva obiceiului.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby schnauzer » Sat Nov 05, 2011 2:08 pm

Captain Planet:

The power is yours !!!!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Cactus » Sat Nov 05, 2011 2:11 pm

ar merita incercat si punctual. asta insa daca sunt suficienti care sa il arate cu degetul pe cel care ia spaga. pana una alta, probabil ca numai exemplul personal poate sa mai limpezeasca apele.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby schnauzer » Sat Nov 05, 2011 2:12 pm

De unde sti care ia spaga??
I se scrie pe frunte?

Invers, intr-un spital de chirurgie, cine nu ia spaga?????

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Cactus » Sat Nov 05, 2011 2:15 pm

crezi ca nu se stie intr-un spital cine ia si cine nu ia? esti naiva atunci. intr-un spital nu exista barfa care sa nu se afle si sa faca turul spitalului instant. Vorbesc evident de romania. in alte tari o fi n-o fi la fel, nu e relevant.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Chingachgook » Sat Nov 05, 2011 2:16 pm

Cactus wrote:ar merita incercat si punctual. asta insa daca sunt suficienti care sa il arate cu degetul pe cel care ia spaga. pana una alta, probabil ca numai exemplul personal poate sa mai limpezeasca apele.



E greu ca oamenii sunt rai si ar fi platite o gramada de polite. Ideea e sa dispara obiceiul nu sa ne razbunam pe nu stiu cine.

Snautzer, ti-m inteles punctul de vedere, esti praf.
Nu ai ce argumente sa mai aduci.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Rasurbo » Sat Nov 05, 2011 2:17 pm

Ma tu te cam incurci in minciuni.(kooksee)
Mie imi spui ca esti medic in Germania, acum te-ai translocat in Elvetia.
Maine spui ca esti in China si urmeaza polu-nord, eventual planeta Marte, de nu ti-ar mai pleca multi inainte...
kooksee si cu vlad, o dati in nesimtire si nu e frumos deloc, daca ma pot exprima asa...
Cand te vezi in afara, cu purcoiu de bani sub tine, castigand mii de euro pe luna, mai ai conduita morala sa aberezi despre saracia din romania? In conditiile astea, sunteti exclusi din start la discutii, cel putin asa mi se pare normal.
E usor sa stai in Germania, Spania, Elvetia, ETC, sa postezi pe imed cuvinte si fraze 'morale' sa te dai sfantu sfintilor, si sa ponegresti o tara care te-a format, te-a crescut,ti-a acordat educatie si altele...
vorba colegei de mai sus... vino in tara ta si munceste, nu te du` la straini sa le pupi talpile pentru mii de euro, dar pe neve intri si spurci tot ce misca pe net...

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Cactus » Sat Nov 05, 2011 2:22 pm

da, corect. oricum, in tara asta meseria de medic a cazut in dizgratie din cauza acestui fenomen si a persoanelor care o "tolereaza" cum zicea schnauzer.
apropo, schnauzer, "stii" se scrie cu doi "i", cu unul sigur daca este la infinitiv, iar folosirea lui "ii" in loc de "este" e gresita si in limba vorbita si in aia scrisa.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Cactus » Sat Nov 05, 2011 2:24 pm

Rasurbo wrote:Ma tu te cam incurci in minciuni.(kooksee)
Mie imi spui ca esti medic in Germania, acum te-ai translocat in Elvetia.
Maine spui ca esti in China si urmeaza polu-nord, eventual planeta Marte, de nu ti-ar mai pleca multi inainte...
kooksee si cu vlad, o dati in nesimtire si nu e frumos deloc, daca ma pot exprima asa...
Cand te vezi in afara, cu purcoiu de bani sub tine, castigand mii de euro pe luna, mai ai conduita morala sa aberezi despre saracia din romania? In conditiile astea, sunteti exclusi din start la discutii, cel putin asa mi se pare normal.
E usor sa stai in Germania, Spania, Elvetia, ETC, sa postezi pe imed cuvinte si fraze 'morale' sa te dai sfantu sfintilor, si sa ponegresti o tara care te-a format, te-a crescut,ti-a acordat educatie si altele...
vorba colegei de mai sus... vino in tara ta si munceste, nu te du` la straini sa le pupi talpile pentru mii de euro, dar pe neve intri si spurci tot ce misca pe net...

bafta lui ca a plecat in strainatate ca sa nu stea in sistemul asta mizer. eu cred ca are tot dreptul sa dea sfaturi. sistemele din vest (indiferent de domeniu) trebuie doar copiate si aplicate aici, nu e magie ce produc aia in germania, elveti etc. e doar bun simt.

ana_oi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Aug 28, 2011 11:08 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby ana_oi » Sat Nov 05, 2011 2:30 pm

Ideea e in felul urmator: ori esti cal, ori esti magar!
Ori nu iei, ori iei! Nu poti sa te scuzi ca vezi domne' eu iau dupa, la jumatate sau la 3/7 dupa internare, diagnostic, operatie, epicriza, externare, etc.
Hai sa fim si noi demni de statul asta al nostru! Hai sa mergem si noi cu capul sus! Sa faci atata amar de carte, sa-ti sacrifici jumatate din viata pentru aceasta meserie si sa iti fie in final rusine ca esti doctor pt ca te injura o natie intreaba, este foarte, foarte trist. Am auzit la "fir-ar ai dracu de doctori" de mi s-a acrit.
Last edited by ana_oi on Sat Nov 05, 2011 2:34 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Rasurbo » Sat Nov 05, 2011 2:32 pm

pai bun, ai dreptate... si pana la urma a cui e vina? cine raspunde pentru 'dezechilibrele' astea din societate? noi medicii? Omul de rand care practic e nevinovat? sau.... ?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Cactus » Sat Nov 05, 2011 2:38 pm

sau cine? medicii evident.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Chingachgook » Sat Nov 05, 2011 2:39 pm

Rasurbo wrote:Ma tu te cam incurci in minciuni.(kooksee)
Mie imi spui ca esti medic in Germania, acum te-ai translocat in Elvetia.
Maine spui ca esti in China si urmeaza polu-nord, eventual planeta Marte, de nu ti-ar mai pleca multi inainte...
kooksee si cu vlad, o dati in nesimtire si nu e frumos deloc, daca ma pot exprima asa...
Cand te vezi in afara, cu purcoiu de bani sub tine, castigand mii de euro pe luna, mai ai conduita morala sa aberezi despre saracia din romania? In conditiile astea, sunteti exclusi din start la discutii, cel putin asa mi se pare normal.
E usor sa stai in Germania, Spania, Elvetia, ETC, sa postezi pe imed cuvinte si fraze 'morale' sa te dai sfantu sfintilor, si sa ponegresti o tara care te-a format, te-a crescut,ti-a acordat educatie si altele...
vorba colegei de mai sus... vino in tara ta si munceste, nu te du` la straini sa le pupi talpile pentru mii de euro, dar pe neve intri si spurci tot ce misca pe net...


Prietenul meu rasurbo.
Incoerent si dezorientat cum il stiam.

Desi simt asa o urma de neputinta argumentativa imi place aia cu tara care m-a format.
Si ca nu ar trebui sa mai dau sfaturi. Conformatia mea intelectuala nu ma lasa sa fiu indiferent. In mod evident voi habar nu aveti ce e bine si ce e rau. Trebuie sa va indrume cineva. Nici eu nu m-am nascut stiindu-le, dar am avut noroc de oameni destepti de la care am invatat. Ca si tine de altfel.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Rasurbo » Sat Nov 05, 2011 2:41 pm

Mai corect era sa spui 'guvernantii iresponsabili care sustin subfinantarea sistemului sanitar' si care ne duc la sapa de lemn, din orice punct de vedere...
dar observ ca te cam grabesti in afirmatii... sigur esti medic? sau macar absolvent? mai ai putin si te iei de mana cu kooksee de la polu nord...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Rasurbo » Sat Nov 05, 2011 2:43 pm

sigur ca da kooksee, daca nu erai tu, ce m-as fi facut eu in viata, nestiind ce e bine si ce e rau...
esti un dar de la Dumnezeu pe pamantul asta...


dar destul cu ironia, sunt destui liliputani care iti fac templu pe aicea, nu vreau sa ai impresia ca fac parte din ei.

apropo conformatia ta intelectuala e cam jalnica, dar se poate corecta daca lasi deoparte aroganta si superioritatea nejustificata. Atunci, se mai poate discuta cu tine.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Chingachgook » Sat Nov 05, 2011 2:53 pm

Singurul lucru pe care il astept de la tine e ca mai tarziu, cand o sa realizezi chestii, sa nu fi nerecunoscator. Nu e nevoie sa iti pui cenusa in cap in public, dar un mail si o cutie de bomboane astept. Pe adresa din elvetia.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Rasurbo » Sat Nov 05, 2011 2:54 pm

Imi era mai usor pe aia din Germania, dar in fine, fac un compromis... :P

cristina1986
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Nov 30, 2010 10:43 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby cristina1986 » Sat Nov 05, 2011 3:03 pm

kooksee wrote:Trebuia sa se inteleaga ca esti contra.

Altfel esti din acelasi aluat ca si colega de mai sus deci nu ai ce sa intelegi.
Vrei sa vin eu din elvetia ca sa nu mai luati voi spaga? Sau macar sa vi se para necorespunzator gestul?

Aia din ro care nu luati spaga aveti OBLIGATIA sa va revoltati impotriva situatiei. Nu strict si punctual impotriva colegilor (ca in anii 50) ci impotriva obiceiului.


asteptam de la tine un raspuns concret si cu solutii practice. te invarti in jurul temei fara sa punctezi.
apropo, trebuia sa intelegi fix ce am zis si sa nu tragi concluzii pripite. nu trebuie sa te intorci in tara, dar nici sa dezertezi si sa arunci cu mocirla de la 500 km distanta de "frontul de lupta". sa nu uitam de atitudinea "voi aia" si "eu" (a se intelege: eu ala specialu`). ori e o situatie pe care ti-o asumi si vrei sa o indrepti ori mai bine ne vedem fiecare de treburile noastre

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby canci » Sat Nov 05, 2011 4:02 pm

Acum 2-3 ani era sa-i rup gatul unei individe care mi-a replicat cu scarba intr-o discutie ca "draga, toti dau la medicina pt bani." Eu nu am ales facultatea asta pt bani si am pretentia de la mine sa nu ma arat incantata atunci cand x-ulescu imi pune 5, 10, 100 de lei in buzunar.
Spaga nu e ok, indiferent de situatie, ca e inainte, dupa sau la mijloc. Candva si eu credeam la fel, daca omul are placerea...nimic mai fals, de fapt omul nu are niciodata placerea, cumva tot e obligat, chiar si dupa. Sigur, realitatea e dura si tentatia e mare, nu vreau sa las impresia unei fiinte puritane, cu siguranta am facut multe in viata de care nu sunt mandra...poate tocmai de aia nu vreau sa mai trec si asta pe lista de "nu sunt mandra ca am facut", prefer sa las loc pt alte pacate :D Bineinteles... asta dc trec de exam asta care-mi mananca zilele. :lol:

ana_oi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Aug 28, 2011 11:08 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby ana_oi » Sat Nov 05, 2011 4:27 pm

Mda..dupa ce ai citit un vagon de carti si ti-ai tocit coatele prin scoli jdemii de ani, vine cate una/unu care a studiat TvMania pe wc si iti da astfel de replici, cu muullte exemple, pt ca ele exista. asta-i una din bubele spagii.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby schnauzer » Sat Nov 05, 2011 4:36 pm

Aha, si aia cu TvMania se duce la mare sa-si faca terapie heliomarina, iar tu te duci eventual la Ocna Sugatag, asta daca din intamplare ai bunici acolo.
Tineretea trece, si tu ramai cu morala.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Chingachgook » Sat Nov 05, 2011 4:44 pm

Asa ca de ce sa nu cerem, nu?

Ma ia asa un inceput de scarba cand iti citesc posturile...
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ana_oi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Aug 28, 2011 11:08 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby ana_oi » Sat Nov 05, 2011 4:50 pm

schnauzer wrote:Aha, si aia cu TvMania se duce la mare sa-si faca terapie heliomarina, iar tu te duci eventual la Ocna Sugatag, asta daca din intamplare ai bunici acolo.
Tineretea trece, si tu ramai cu morala.


una peste alta mi-ai urat de bine. si sper sa raman cu morala. la 25 de ani consider ca orice indivit si-a format caracterul.
bunicii mei nu stiu ce cauta in discutia asta :)

ana_oi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Aug 28, 2011 11:08 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby ana_oi » Sat Nov 05, 2011 5:11 pm

iar mama a fost repartizata la Sighet pe vremea raposatului..imi doresc de mult sa ajung prin Maramures, deci nu vad nimic rau in a-mi face vacantele acolo, asta ca tot ne bagaram in planuri de vacanta si in rubedenii, completamente aiurea in tramvai si pe langa subiect.
imi cer scuze daca ti se par obraznica, asa-i cu tineretul asta moralist,idealist si cu "muritor de foame" scris in frunte pt ca nu ia spaga.
peste ani, daca o sa ma ajung si fara sa stau cu mana intinsa sau sa ma bucur ca un amarat de pensionar ia banii de la ciorap ca sa ma recompenseze ca mi-am facut meseria, o sa las un post pe imed.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby schnauzer » Sat Nov 05, 2011 5:15 pm

Tocmai asta ziceam.
Daca nu ai bunici acolo, nu mai faci nicio vacanta, ca nu-ti permiti.
Sa te cazezi. :D

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Eu si rezidentiatul

Postby ametist713 » Sat Nov 05, 2011 5:17 pm

De ce? Asa de scump e? Intreb, n-am fost p-acolo niciodata, poate ma duc in viitoru' apropiat :D
things can only get better

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby canci » Sat Nov 05, 2011 5:19 pm

Dar nici pacientii nu trebuie sa faca cheta sa-i plateasca cazarea...

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby schnauzer » Sat Nov 05, 2011 5:24 pm

Nu, este ultra ieftin.

ana_oi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Sun Aug 28, 2011 11:08 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby ana_oi » Sat Nov 05, 2011 5:25 pm

ametist713 wrote:De ce? Asa de scump e? Intreb, n-am fost p-acolo niciodata, poate ma duc in viitoru' apropiat :D


n-ai tu bani, ca nu iei spaga. :lol:
:peace: pun burta pe carte ca discutiile astea sunt neproductive

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Rasurbo » Sat Nov 05, 2011 5:28 pm

da , da, ia vezi oleak cum e cu cartea aia...

sfintilor...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Eu si rezidentiatul

Postby ametist713 » Sat Nov 05, 2011 5:48 pm

ana_oi wrote:
ametist713 wrote:De ce? Asa de scump e? Intreb, n-am fost p-acolo niciodata, poate ma duc in viitoru' apropiat :D


n-ai tu bani, ca nu iei spaga. :lol:

nici n-am cum, inca n-am terminat faculta :lol:
Acum serios, nici la 18 ani, nici mai tarziu nu m-am gandit sa iau spaga..oi fi fraiera, n-oi fi, asta e...fiecare traieste cu deciziile sale, eu n-as putea dormi noaptea ca i-am luat amaratului ultimu' leu sa ma duc in vacanta la Ocna nu-stiu-care :roll: Mai bine ma car in alte zari
things can only get better

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby sms_mihai » Sat Nov 05, 2011 6:06 pm

Rasurbo wrote:pai bun, ai dreptate... si pana la urma a cui e vina? cine raspunde pentru 'dezechilibrele' astea din societate? noi medicii? Omul de rand care practic e nevinovat? sau.... ?


De vina sunt cei din fruncte (desigur) pt ca nu platesc suficient personalul (asta e evident).
Dar...
De vina sunt si medicii pentru ca mai exista (mai profeseaza) in asemenea conditii. Intr-o tara in care sistemul merge de multi multi ani asa, si sanse sa se schimbe sunt minime, mereu m-am intrebat cum de mai sunt candidati la admiterea in medicina. Trebuie refuzat practic sistemul plin plecarea masiva din tara astfel incat nivelul salarizarii sa fie unul demn de statutul de medic.
De vina sunt si pacientii (in ciuda aparentelor) carora le convine aceasta stare. Multi nici nu contribuie la buget (parca sunt numai vreo 5 milioane de asigurati platitori) dar in schimb vor tratamente la nivel european. Iar din cei care contribuie, multi sunt asigurati la nivelul unui salariu de 2-300 de euro. Va intreb cum ar putea asigura sistemul nostru de sanatate un nivel al trtamentului asemanator tarilor civilizate, cand banii care intra sunt practic de zeci de ori mai putini (nu mai zic cat se mai fura etc)
Singura solutie cum ziceam e refuzul masiv al tinerilor de a practica a la long medicina in Romania. Fara multe vorbe ca-s degeaba, practic Romania trainuieste (ma scuzati) "prosti" mai multi decat are nevoie, in ideea ca oricum macar 60% n-au incotro si vor ramane in sistem, vor ramane in tara, isi vor face familii etc. Inca e greu de plecat (limba, diferente culturale, profesionale etc - nu uitati ca medicina de la noi e departe de a fi competitiva la nivel student - tocmai pt ca nu mai reprezinta elita facultatilor, de unde concurenta mica, de unde calitate slaba a studentului. In alte parti medicina e meserie serioasa si respectata)

Populatia adopta politica strutului tipand in gura mare cand un medic mai greseste, nu-s pansamente, nu-i CT etc, dar "uita" ca de fapt salariu nu-l are intreg pe cartea de munca, e pensionat pe caz de boala sau alte asemenea aberatii - or exista si alte tari, problema e ca la noi e cumplit de frecvent - din cauza faptului ca nu se sanctioneaza, putini oameni peste 50 de ani mai lucreaza etc
Situatia e mult mai complexa, si nu vad sanse de rezolvare, decat conjuncturale si pasagere - cum a fot in anii de boom 2005-2008 (zoc si eu) - au inflorit firmele (in principal romanii au prins gustul caselor), au mai trimis romanii din afara bani - deci inevitabil s-au strans bani mai multi la buget (si 200 de euro primiti di afara daca zugravesti cu ei, TVAul tot se duce la stat). Bani mai multi care insa n-au venit dintr-o strategie a statului, ci zic eu aproape pur conjunctural.
Iar criza asta nu-i o criza (o raceala) ci mai degraba o boala cronica, nu exista motoare reale sa creasca economia, deci nici bugetul pentru sanatate. Medicul rezident e ultima roata la caruta, specialistul tanar e penultima. Si daca "iese Romania miraculos din criza" si cresc salariile cu 70% (in aparenta, enorm) tot mici sau foarte mici vor fi, asta comparativ cu standardele locale, atata vreme cat orice meserias necalificat (care apropo tot isi face treaba in bascalie) poate castiga lejer 15-20 de milioane.
Pe scurt, se ajunge la o situatie in care rezidentul pica de fraier (si situatia continua, ca medic tanar). In aceste conditii oamenii seriosi si capabili sunt practic nevoiti sa taie din capul listei medicina atunci cand se hotarasc sa dea la facultate, pentru banalul si foarte intemeiatul motiv ca nu isi permit sa amane intrarea in viata pana la 35-40 de ani (si nici atunci nu ai mare branza socioprofesional si material). Mai ales acum exista multe alte posibilitati. Asta inseamna in esenta concurenta redusa, calitate la fel etc
Romania si cetatenii ei fac o afacere extrem de buna, intrucat pana una alta au in sistem oameni destul de bine pregatiti (sa nu uitam totusi ca rezi-ul e rezi, specialisti buni mai gasesti totusi etc), la un pret ridicol de mic - pe banii astia n-ar lucra nici dracu' in Vest, nici pe dublul, nici pe de 5 ori chiar. Strainii (expatii) care vin la multinationale cer si primesc de obicei un spor de tara, tinand cont de toate tarele Romaniei (lipsa sosele, nesiguranta). Asta lucrand in birou clasa A, aer conditionat etc Ganditi-va ce spor ar cere cineva sa lucreze in spitale din Romania fara materiale, unde probabil ca poate veni oricine sa te ameninte (ca i se pare lui ca are o urgenta), astea adaugandu-se la sporul de tara (lipsa sosele, masini, poluare, saracie etc).
Deci, pana la urma, da - tine si de demnitatea medicului, care, daca ar avea si verticalitate si ambitie, ar alege (masiv, nu asa, punctual) sa plece in alta tara sau/si sa iasa din sistem , pentru ca in conditiile actuale (la efortul depus si rasplata primita) raportul cost beneficii pentru meseria asta e unul dintre cele mai proaste - repet, pentru Romania, pentru anii 2000-2010.
Ca asa, desigur, fata de 1980 toti traim intr-un mare lux (inclusiv ca standard profesional, ganditi-va la cate cazuri de SIDA la copii avem, scrie in materie, din cauzele cunoscute...) Deci depinde foarte mult si la ce ne raportam. Insa totusi tinerii sub 40 ar trebui sa plece, pentru ca asa, ce sa vezi, statul ar gasi bani si pentru medicii tineri, la fel cum se gasesc pentru magistrati, gunoieri sau soferi RATB, toti cu salarii mult, mult mai mari decat medicii tineri.

User avatar
Rasurbo
senior
senior
Posts: 311
Joined: Sun Jun 19, 2011 11:35 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Rasurbo » Sat Nov 05, 2011 6:14 pm

nice... imi plac unele aspecte din postul tau... per total ai cam pus punctul pe I. sa moara kooksee de nu.. parol...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Eu si rezidentiatul

Postby Chingachgook » Sat Nov 05, 2011 6:24 pm

Bravo mihaisemese

Tu in timpul asta inveti pt rezi, nu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby canci » Sat Nov 05, 2011 6:27 pm

sms_mihai, tu de ce mai stai daca asa sta treaba?
De ce ne faci concurenta? :D

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Eu si rezidentiatul

Postby schnauzer » Sat Nov 05, 2011 6:31 pm

Eu stiu de ce mai sta.
Spera cum am sperat si eu fiind ultranaiva, ca in timpul rezidentiatului (in primi 2 ani) se va umple de stiinta medicala, ce-i lipseste din facultate (nu conteza ca a fost bun, sau nu).
Si va pleca la straini la plus 2 ,nu la zero.

Varianta a doua este ca nu cunoaste limbi straine bine.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Eu si rezidentiatul

Postby sms_mihai » Sat Nov 05, 2011 6:37 pm

...

Sa nu uit: spaga (daca nu cumva e ceruta, sau daca nu constrangi pacientul etc), in Romania, in atare conditii, daca ti-ai facut datoria, treaba ta de medic, ti se cuvine. Punct. Dpdv moral. Adica, zic eu, cumva, oamenii ar trebui sa plateasca serviciile de care beneficiaza, si asta se intampla cumva: spaga e mai evident; dar mai sunt si moduri indeirecte, subtile: firmele de medicamente care iti prescriu in van pastile (medicamente alese aiurea, cand ai omoloage cu acelasi DCI etc). Oamenii ar trebui sa inteleaga ca medicina e meserie serioasa, care presupune daruire, sa stai cu mintea la bolnav, nu la "aoleo, ce fac ca nu imi ajunge salariul de 14 milioane jumatate?"
Ceea ce vor oamenii nu se poate - ieftin si bun. Insa asemena multor cazuri oamenii isi fura singuri caciula, preferand sa rezolve punctual cazurile (spaga, clinici private etc).

Si treziti-va, tineri medici, oamenii nu sunt (dupa mine) interesati real de sanatate, vedeti la cate biserici se construiesc, la cultura medicala, la cat erau de pline fast foodurile. La cat sport se face (parcurile inlocuite de parcari), la cate piste de ciclism avem si exemplele pot continua. Deci si cand aveam ceva bani, si acces la informatie, romanii nu se gandfesc la sanatate, ci la aparente, dovada masinile multe, media de scandal si altele - cand un om chibzuit ar trebui sa-si vada in primul rand de sanatate. Nu exista in general o gandire orientata spre preventie si veti fi uimiti cati oameni chiar cu carte habar n-au sa spuna de ce s-au imbolnavit de inima de exemplu. Exista o incultura medicala crasa si o lipsa de interes, dupa mine e destul de clar. Din gura e usor de spus cea mai importanta e sanatatea, dar faptic prea putini se arata preocupati la nivel simplu - preventie. Ce pretentie sa ai atunci ca oamenii sa gandeasca: stai bai frate, ca daca guvernul da 200 de euro tanarului medic, nu prea mai vine nici dracu' la medicina...

Problema cu constransul spagii e ca nu poti delimita foarte bine cazurile. S creeaza o cultura a spagii, adica mama mare aude ca dr Cutare atat primeste si va cauta sa iti dea suma standard (ma rog, in atare cazuri de obicei rudele mai tinere, cu venituri mai de Doamne ajuta se ocupa de aceasta "umilitoare afacere"). De ce? Pai, pentru ca-i e frica, simplu. Din precautie. Cine e dement sa riste piela unui apropiat pentru cateva sute de lei??? Deci e foarte greu de delimitat cazurile "doctorul constrange" de cazurile "pacientul a dat", poate numai daca a dat la sfarsitul operatiei, si nici atunci (lasa, ca poate mai avem nevoie si chiar bolnavul mai are nevoie etc)
Voi ati risca, numai banuind ca un mecanic nu-si face treaba sa plecati cu masina din service, stiind ca probabil mecanicul nu-i multimit si face lucrul de mantuiala? Eu cred ca nu. Si inca o data, vorbim de medicina, unde consecintele sunt serioase, oricarui om normal la cap i se face frica atunci cand aude ca "mamaia e internata la urgente, o opereaza" etc fac pariu ca si doctori sa fiti, ati fi la fel de ingrijorati de starea unor rude, e ceva normal.

Am mai spus eu, ar trebui atacata toata chestia asta in instanta (formal in Romania, apoi la CEDO), exista undeva un punct in Declaratia drepturilor omului, unde se spune ca fiecare trebuie sa primeasca rasplata egala pentru munca egala, sau cel putin pt trebuintele minime.
Ganditi-va oameni buni ca la francezi la rezi-ul lor e abordata si ingrijirea paliativa, atitudinea in cazuri terminale etc Totusi, ca medic, ce poate fi mai umilitor decat a te gandi numai sa alegi daca sau cu ce sa o tratezi pe dna Ionescu, pacienta cu dementa, de 80 de ani. Sau a sta pe ganduri sa alegi daca sa primesti o spaga, stiind ca de abia isi poate permite tratamentul. E o lipsa clara de conditii inclusiv dpdv etic, asa ceva strainii ar accepta poate doar in cazuri de forta majora.
Am priceput ca profesorii castigasera prin instanta ceva (dupa acele promisiuni aberante, erau si legi date etc), dar parca se amana restituirile de bani, pt ca nu sunt. Criza e una, e OK sa spui "nu mai primiti 22 de milioane, primiti 17", dar daca spui "nu mai primiti 10 milioane, primti 7" (cu care nu-ti platesti nici chiria si mancarea) atunci chiar e o problema.
Asa ca toata chestia cu spaga e doar varful icebergului...


Return to “Rezidentiat 2011”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests