SUA

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby swiss » Sun Aug 23, 2009 1:42 am

kooksee wrote:joargon e ala cu care tai lemne.

ala medical se cheam jargon.


Joagar vrei sa zici :)

PS: sa-i zici la cardiodoc si ca ai facut 3 ani in anul 1 deci stii mult mai multa anatomie decat orice alt student de la UMF :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Sun Aug 23, 2009 1:43 am

pai sa tii minte variantele corecte. ca ar fi chiar aiurea sa nu ajungi cardiolog din cauza ca pici bacul.

bucurestiul intotdeauna a fost mai cu mot in materie de programa la anatomie. am auzit ca pe acolo nici nu se mai face neuroanatomie. ca cica e grea, studentii sunt din ce in ce mai slabi si nu ar putea sa o invete. nu stiu sigur, zic ce-am auzit.


din practica de vara de anul 1 ai nevoie de stetoscop.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Sun Aug 23, 2009 1:44 am

holliday wrote:
kooksee wrote:joargon e ala cu care tai lemne.

ala medical se cheam jargon.


Joagar vrei sa zici :)

PS: sa-i zici la cardiodoc si ca ai facut 3 ani in anul 1 deci stii mult mai multa anatomie decat orice alt student de la UMF :)



stii tu ceva dar nu complet. e adevarat ca am dat de vreo 5-6 ori examneul de anatomie, dar asta doar pentru ca voiam o nota mai buna. mai buna de 4.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

kikibambus
junior
junior
Posts: 38
Joined: Thu Jan 04, 2007 7:59 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby kikibambus » Sun Aug 23, 2009 2:02 am

kooksee wrote:da, este
eu sunt anul 2 acolo deci e

omeranul e un medicamnet de cardio (sper ca ai aflat din gray de el) deci stetoscopul e bun

mai bun ca un littman (asta sa o stii de la mine)

succesuri e pluralul acceptat. (vezi sedinta din 21 ianuarie a institutului de lingvistyica Iorgu iordan). si mie mi-a venit greu s acred dar e acceptat.


Doamne, Doamne, sa pice asta micu' bacu' la romana din cauza ca studentii de la UMF Targoviste dezinformeaza fara nici un pic de mila. Toti sunteti mai asa rai acolo?
In alta ordine de idei, este adevarat ca littman nu e un stetoscop prea bun, dar este un excelent inhibitor de pompa de protoni si poti cu incredere sa inlocuiesti omeranul bunicii cu o capsula de littman pe zi, administrat cu 30 de minute inainte de masa. Daca gasesti, ca in Romania se gaseste mai greu.

kikibambus
junior
junior
Posts: 38
Joined: Thu Jan 04, 2007 7:59 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby kikibambus » Sun Aug 23, 2009 2:11 am

kooksee wrote:bucurestiul intotdeauna a fost mai cu mot in materie de programa la anatomie. am auzit ca pe acolo nici nu se mai face neuroanatomie. ca cica e grea, studentii sunt din ce in ce mai slabi si nu ar putea sa o invete. nu stiu sigur, zic ce-am auzit.
.


Confirm, in legatura cu neuroanatomia. Eu chiar am vrut sa ma transfer la UMF Targoviste ca sa invat un pic de anatomie din asta a capului interior si exterior, dar auzind de la alti colegi cat de exigenti sunt profesorii acolo, n-am mai avut curaj.
Infirm insa faptul ca studentii sunt din ce in ce mai slabi. As aprecia chiar din contra.

Cardiodoc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Aug 20, 2009 8:51 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Cardiodoc » Sun Aug 23, 2009 9:49 am

Eu totusi vad omeranul ca un medicament pentru gastrita, sau mai exotic Omez.

Daca ataci UMFCD e urat si pot ataca si eu UMFTargoviste, care am zis... nici n-am auzit de ea si nici site nu are, deci pentru mine e foarte NO NAME.

Poate neuroanatomia nu se mai face la noi pentru ca e prea comunista, noi suntem mai europeeeeeni pe aici, sau poate imparitita gen cand faci cap+gat faci si nitica neuroanatomie si cand inveti SN-restul, nush ce sa zic, dar nu cred ca e asta motivul (suntem noi puturosi sau ne plangem ca e greu) pentru care s-a scos.

Oricum pista de lansare in medicina e in bucuresti(sa zic si cluj+tim+tg mures, atat) chiar daca ramai in tara chiar daca nu. Si nu ma indoiesc de cat de putina anato o sa fac pentru ca sunt din cei mai buni la UMFCD (Ispas, Filip, Vlad)

Si da, kikibambus are perfecta dreptate, de la an la an ultima medie de admitere isi ridica valoarea.

Oricum UMFCD rulz, am fost acolo la protile deschise si mi s-a parut super friendly de la profi pana la studenti, chiar si femeia de serviciu-care in general sunt acre si super galagioase.

e adevarat ca am dat de vreo 5-6 ori examneul de anatomie, dar asta doar pentru ca voiam o nota mai buna. mai buna de 4.

iar asta e super jenant, ce pot sa zic?

Asa ca oricine poate suferi cu UMF-ul lui, cu orasul lui, dar pana una alta suntem super off-topic.

Cardiodoc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Aug 20, 2009 8:51 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Cardiodoc » Sun Aug 23, 2009 10:00 am

Si oricum avem SSMB SOMS si mult mai multe jucari prin laboratoare decat sunt la targoviste.

Multe succese!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Sun Aug 23, 2009 10:57 am

Cardiodoc wrote:Eu totusi vad omeranul ca un medicament pentru gastrita, sau mai exotic Omez.


sau si mai exotic omeprazol

Daca ataci UMFCD e urat si pot ataca si eu UMFTargoviste, care am zis... nici n-am auzit de ea si nici site nu are, deci pentru mine e foarte NO NAME.


incep sa cred ca pici bacul ala la limba romana.

Poate neuroanatomia nu se mai face la noi pentru ca e prea comunista, noi suntem mai europeeeeeni pe aici, sau poate imparitita gen cand faci cap+gat faci si nitica neuroanatomie si cand inveti SN-restul, nush ce sa zic, dar nu cred ca e asta motivul (suntem noi puturosi sau ne plangem ca e greu) pentru care s-a scos.


aici ai dreptate. partial numai.
cand faci cap-gat- faci si ceva neuroanato, cand face viscerele abdomenului mai faci nitel, cand faci membre inca putin, iar restul se studiaza la peretii trunchiului.



parerea mea e ca nu e asa grea cum se zice. trebuie sa stii cativa nervi cranieni si cateva sectiuni prin tr cerebral si maduva (alea din manualul de clasa11-a). si poligonul Wilis.



Oricum pista de lansare in medicina e in bucuresti(sa zic si cluj+tim+tg mures, atat) chiar daca ramai in tara chiar daca nu. Si nu ma indoiesc de cat de putina anato o sa fac pentru ca sunt din cei mai buni la UMFCD (Ispas, Filip, Vlad)


asta sa i-o zici lui holidei.
tu ai dreptate in ce spui dar sa nu uitam ca si umf targoviste are profi ca Ranga, Niculescu sau Papilian. am auzit ca in ultimul timp urma sa vina si un rus, Simelmikow sau asa ceva.
sau insinuezi ca ei nu ar fi asa buni?


Code: Select all

Si da, kikibambus are perfecta dreptate, de la an la an ultima medie de admitere isi ridica valoarea.


da, asta e adevarat.




Oricum UMFCD rulz, am fost acolo la protile deschise si mi s-a parut super friendly de la profi pana la studenti, chiar si femeia de serviciu-care in general sunt acre si super galagioase.


asta era varianta demo.


e adevarat ca am dat de vreo 5-6 ori examneul de anatomie, dar asta doar pentru ca voiam o nota mai buna. mai buna de 4.

iar asta e super jenant, ce pot sa zic?


este.
dar e adevarul istoric. eu voiam doar sa subliniez ca stiu ce vb in materie de anatomie.

Asa ca oricine poate suferi cu UMF-ul lui, cu orasul lui, dar pana una alta suntem super off-topic.


asculta-ma pe mine. scapa de atitudinea asta de patriotism local. umf bucuresti e pe dric si se va desfiinta. la nivel mondial se vorbeste de descentralizare. am auzit ca in cativa ani va aparea umf si la ploiesti.
oricum, ar trebuie sa vii si la ziua portilor deschise de la umf targoviste. macar sa ai termen de comparatie, sa nu mai crezi ca tot ce zboara se mananca.


ps
Si oricum avem SSMB SOMS si mult mai multe jucari prin laboratoare decat sunt la targoviste.



te si vezi acolo, nu?
am fost si eu o data la ziua portilor deschise de la umf buc si nu mi s-au parut prea dotate laboratoarele. + ca totul era vechi pe acolo.
gandeste-te ca la targoviste e o facultate noua, cu dotari de ultima ora.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby swiss » Sun Aug 23, 2009 12:34 pm

Targoviste ruuuulz... :lol:

Adevarul ca iar ma refer la clasamentul ala in care UMF Bucuresti n-a primit nicio stea...si tind sa cred ca UMF Targoviste :lol: e mult mai tare :devil:

PS: cardiodoc, tu ai nene gugal? Cauta acolo si informeaza-te mai mult despre UMF-ul ala din Targoviste ca vad ca esti in plop.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Sun Aug 23, 2009 12:44 pm

pai nu auzisi ca a cautat dar nu a fost in stare sa gaseasca site-ul facultatii?




later edit.
am vorbit cu webdesignerul de la noi de la facultate si mi-a spus ca momentan facultatea nu a platit hostingul si site-ul nu merge.
deci trebuie sa ma credeti pe cuvant.
imi cer scuze userului cardiodoc daca se considera ironizat.
nu a fost cu intentie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby marmotul » Sun Aug 23, 2009 1:13 pm

kooksee wrote:pai nu auzisi ca a cautat dar nu a fost in stare sa gaseasca site-ul facultatii?




later edit.
am vorbit cu webdesignerul de la noi de la facultate si mi-a spus ca momentan facultatea nu a platit hostingul si site-ul nu merge.
deci trebuie sa ma credeti pe cuvant.
imi cer scuze userului cardiodoc daca se considera ironizat.
nu a fost cu intentie.

eu am auzit ca si bazac a luat admiterea la voi la facultate si de abia apoi s-a transferat la buc prin anu 2 . asa e?
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Sun Aug 23, 2009 1:39 pm

nu ai senzatia ca nu poti sa tii pasul?
priveste din tribuna momentan.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Cardiodoc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Aug 20, 2009 8:51 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Cardiodoc » Sun Aug 23, 2009 7:56 pm

Mai in primul rand nu ma documentez de pe google, daca tu o faci e problema ta. Mass-media e 0 pentru mine, daca tu pui bot la ea e strict problema ta.

In al doilea rand, daca o luam cu google si cauti acel minunat top si te uiti la el....UMF targoviste nici nu apare :shock: (asta si pentru holiday care are senzatia ca uMF targoviste e un oxford estic, iar UMF e ceva de prin bangladeshi care maine isi da duhu) si daca ne uitam la criterile alea de evaluare sunt fix neinteresante: "Coalitia pentru Universitati Curate a evaluat 42 de universitati de stat din totalul de 56. Analiza s-a axat pe patru capitole: transparenta si corectitudine administrativa, corectitudine academica, calitatea guvernantei si management financiar. " luat din articolul de pe urmatorul link: http://www.urbaniulian.ro/2009/04/13/to ... n-romania/

Sa inteleg ca voi sunteti in alea restul de la 42 pana la 56 care nici macar nu au fost bagate in seama?

In opinia mea un top relevant e ala care cunatifica numarul de lucrari publicate , raportul studenti admisi-licentiati, studentii/profii care s-au remarcat prin lume, nivelul de pregatire al studentilor, linkuri cu alte universitati (btw, UMFCD are o lista enorm de lunga cu unvierisitati partenere pt erasmus mundus printre care se numara si Oxford :shock: )

UMFCDului i s-a dus vestea ca se dau spagi chestii, dar cred ca sunt o minoritate aia... doar fiii de doctori si aia cu bani, pt ca europeeeeeanul de rand n-are bani si ia notele mai pe merit. Iar in clipa asta sa nu-mi zici tu ca pe la la Targoviste e asa o atmosfera nazigermana unde nimeni nu coipiaza, daca bani sau alte chestii...se intampla la oxford/cambridge/harvard/yale dar acolo. Oricum pe site-ul UMFCD (CARE EXISTA,DA, EXISTA! , nu e in reparatii sau altceva) gasesti si argumente, culmea!, si pertinente, nu ce scrie prin presa... titlu mare, un paragraf cu litere mai maricele, apoi incepe articolul propriu-zis cu acelasi paragraf de mai sus.

asta era varianta demo.


nu cred, "turul" ne-a fost facut de studenti si unde pui ca 2 dintre ei au terminat liceul meu+ca ma stiu cu aia de pe la pregatiri pt olimpiade,deci niciun interes sa ma minta, asa ca...demo nedemo e adev;)

am fost si eu o data la ziua portilor deschise de la umf buc si nu mi s-au parut prea dotate laboratoarele. + ca totul era vechi pe acolo.
gandeste-te ca la targoviste e o facultate noua, cu dotari de ultima ora.


pe care nu le atingeti ca sunt noi si sa nu se strice. Chestia aiai veche pe la noi se cheama conservare, la subsol e totul renovat+ multe lab.

Oricum... voi va plictisiti radu de tot acum... habar nu aveti cum stau treburile pe la bucuresti, sunteti si voi, asa...scapati de anu I cititi presa ieftina de pe "gugal" si credeti topuri facute pe NE.VE. -nu-i de mirare cu invatu ala pentru a intrepta pocinogul ala de 4.
imi cer scuze userului daca se considera ironizat
nu a fost cu intentie

Numai bine!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Sun Aug 23, 2009 11:50 pm

Cardiodoc wrote:
Oricum... voi va plictisiti radu de tot acum... habar nu aveti cum stau treburile pe la bucuresti, sunteti si voi, asa...scapati de anu I cititi presa ieftina de pe "gugal" si credeti topuri facute pe NE.VE. -nu-i de mirare cu invatu ala pentru a intrepta pocinogul ala de 4.



deci in primul rand am o vecina care are o verisoara care e studenta la umf buc. cred ca stiu mai bine despre situatia de acolo decat tine care ai participat la ziua portilor inchise.

faptul ca am luat un 4 a fost un accident.
am auzit ca la bucuresti oricum se iau examenele mai usor asa ca sa nu vii la anul sa te lauzi pe aici ca ai luat 9 sau 10. pentru ca nu e relevant.

nu in ultimul rand vreau sa apreciez insistenta cu care te identifici cu umf buc. deja esti de-al lor. cred ca te vor primi fara examen.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Rezidentiat SUA

Postby peyton » Mon Aug 24, 2009 12:13 am

Cardiodoc, e vorba de vreo traditie din tata-n fiu ?
si mie mi se pare ca esti cam defensiv cu privire la facultatea aia(la care dau si eu de altfel).

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby swiss » Mon Aug 24, 2009 12:27 am

Ai de capul meu... :shock:
Ce aveti frate cu gugal, e cel mai tare! Mai tare decat tot UMF-ul.

PS: Prietene cardiodoc, cand ne inviti la majoratul dumitale? :) Sa stii ca venim si pana in America daca e nevoie, ca unii nu au frica de avion. (avion e un termen invatat tot pe gugal, sau googal sau cum se scrie).

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: Rezidentiat SUA

Postby Ciociolina » Mon Aug 24, 2009 10:51 am

dc si mass media e 0 pt tine si google la fel, parerea mea este sa dai direct rezidentiatul in SUA.nu mai ai nevoie nici mkr de UMFCD. :allright:
nu stiu cine se ocupa de siteul UMFCD, poate spircu..dar ar fi cool sa afle ca cineva anti mass media si google, se bucura ca DA, EXISTA...siteul UMFCD. :allright: DA, EXISTA!
Liberate tutemet ex inferis!

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Rezidentiat SUA

Postby peyton » Mon Aug 24, 2009 12:03 pm

holliday wrote:sau googal sau cum se scrie

goagăl,gulgăl sau gagăl. :allright:

tu cu grey's sau house ce ai? :lol: fiecare cu ce-l doare.
holliday wrote:Ce aveti frate cu gugal, e cel mai tare!

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby swiss » Mon Aug 24, 2009 12:25 pm

derevko wrote:
tu cu grey's sau house ce ai? :lol: fiecare cu ce-l doare.


Pentru ca strica imaginea pe care trebuie sa o aiba medicii (sau cei ce aspira sa fie medici in Romania) despre cum ar trebui sa fie sistemul sanitar...
La noi, nu e ca la ei(care este) !

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Rezidentiat SUA

Postby peyton » Mon Aug 24, 2009 12:42 pm

pai sunt doar seriale.
o fi ok sa crezi pe la 12 ani ca asa e viata de medic dar la un moment dat te dezmeticesti.
cam toate filmele/serialele astea mai noi strica imaginea cuiva, intentionat sau nu. that's showbiz.

ati vazut voi destia la 18 ani care sa zica "dau la medicina ca vreau sa merg in baston, sa iau la misto fiecare pacient si sa ajung o legenda printre doctori(vezi house :lol: )" ?

p.s.: cer scuze lui Sylver pt. contributia mea la off-topic. :oops:

Cardiodoc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Aug 20, 2009 8:51 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Cardiodoc » Mon Aug 24, 2009 12:47 pm

faptul ca am luat un 4 a fost un accident.


sigur, sigur, accident a fost, 8) tu ai invatat tot tot tot din 4000 de surse si abracadabrant te-ai impeidcat de bordura sau ai avut atatea emoootiiiiii de..VAI! ai uitat tot.

faza aia cu 9 10 care nu face nici cat patru tau e de ras...cum poti gandi asa? tre sa fii un geniu! (cum te-au primit ma aia la Oxford din Targovisteshire cat tu zici ca 9<4 sau 10<4?)

Si cerand statutul ca stii super multa anato dupa ce ai luat 4 e ca faza aia cand un gypsy-roma se lauda
" bah... io nu muncesc dar am bani ca ma descurc"

Alta chestie: suferi prea mult cu un UMF care e foarte no name si arunci cu noroi intr-unul care e foarrte cunoscut in Germania(am vb cu insi de acolo, deci nu ma poti contrazice)

Pentru ca strica imaginea pe care trebuie sa o aiba medicii (sau cei ce aspira sa fie medici in Romania) despre cum ar trebui sa fie sistemul sanitar...


fiecare face ce vrea si e liber sa se duca unde e imaginea mai colorata, nu ma obliga nimeni sa stau in RO cand UE e atat de mare si SUA la fel.

Oricum...eu m-am plictisit rau de tot, mai vorbim cand om fi on topic despre stepuri si vize si chestii legate de SUA asa cum trebuia vorbit de la inceput.

Succes!

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby swiss » Mon Aug 24, 2009 12:50 pm

Cardiodoc wrote:Oricum...eu m-am plictisit rau de tot, mai vorbim cand om fi on topic despre stepuri si vize si chestii legate de SUA asa cum trebuia vorbit de la inceput.

Succes!

Stii ce e ala social security?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Calico » Mon Aug 24, 2009 1:18 pm

Cardiodoc wrote:Oricum...eu m-am plictisit rau de tot, mai vorbim cand om fi on topic despre stepuri si vize si chestii legate de SUA asa cum trebuia vorbit de la inceput.

Nuuuu.... Dar noi nu ne-am plictisit, ne simtim foarte bine, eu tocmai imi facusem niste popcorn.

As vrea sa multumesc cu aceasta ocazie tuturor participantilor la discutie pentru minutele de distractie pe care mi le-au oferit. A fost comparabil cu un episod din Seinfeld.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby swiss » Mon Aug 24, 2009 1:44 pm

MumaPadurii wrote:Nuuuu.... Dar noi nu ne-am plictisit, ne simtim foarte bine, eu tocmai imi facusem niste popcorn.

As vrea sa multumesc cu aceasta ocazie tuturor participantilor la discutie pentru minutele de distractie pe care mi le-au oferit. A fost comparabil cu un episod din Seinfeld.

Stricasi tot, poate se prinde :hate:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby vmc » Mon Aug 24, 2009 7:09 pm

eu am impresia ca voi muriti de invidie, cardiodoc are un plan si refuza sa ramana ca noi, ceilalti, in intunecata ignoranta a unui sistem care nu-si pretuieste doctorii si isi bate joc de pacienti. felicitari cardiodoc.

...si ai dreptate, in germania s-a auzit de UMFCD, dar este cunoscuta si UMF din targoviste, foarte multi de acolo au emigrat si au posturi prin spitale de renume. probabil gradul inalt de emigrare a celor de la targoviste face ca aceasta facultate sa nu fie recunoscuta in tara la adevarata valoare.
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chingachgook » Mon Aug 24, 2009 7:53 pm

cum se zicea pe vremea lui ceausescu
"lucreaza numai pentru export"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Rezidentiat SUA

Postby rouadefoc » Mon Aug 24, 2009 10:24 pm

Parca sunt in miezul unei telenovele :green:

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chris » Fri Aug 28, 2009 2:33 pm

si totusi...ce se maI aude de state ? auzii pe cineva care e acolo ca nu se prea mai inghesuie romanasii...e mai aproape batranul continent

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Re: Rezidentiat SUA

Postby Chris » Fri Sep 04, 2009 1:39 pm

Wow...sunt singurul care se mai intereseaza de subiectul asta...a ajuns criza si la nivelul dorintelor romanilor de a impartasi visul american :?

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Fri Sep 04, 2009 2:14 pm

ba nu, si pe mine ma intereseaza, ori ala american ori ala european! imi este indiferent. Ideea care ma inspaimanta cel mai mult ca ca pana o sa absolv eu....(d'abia sunt anu 1) sa nu inchida astia protile, oportunitatile, sansele si sa ramanem cu degetu in gura si in spitalele astea din romania pe care cand le vezi...plangi nu altceva(nemaivorbind de coruptie si psoturile care se dau numai daca esti de vita medicala, iar vlastaru mama e pe acea sectie sau in acel spital....iar eu n-am niciun strop se sange medical :( :( )

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Sep 04, 2009 2:29 pm

Chris wrote:auzii pe cineva care e acolo ca nu se prea mai inghesuie romanasii...e mai aproape batranul continent

Nu numai ca e aproape, dar diplomele sunt recunoscute.
Pt SUA, trebuie sa te agiti cu stepurile, apoi alegi dintr-o oferta de specialitati limitata, si te duci pe deal (vorba vine, e f misto dealul respectiv, dar departe si nu vor ai lor acolo).

Inainte de intrarea Ro în UE, SUA era pe primul loc, pentru ca nicaieri nu-ti era recunoscuta diploma iar stepurile erau o solutie sigura de recunoastere.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Sat Sep 05, 2009 9:52 pm

Cum mei Im, in SUA e asa nasol, cum zici tu cu dealul, ca se duc romanii pe la tara? am citit aici pe forum ca ziceau aia... cardio in cleveland detroit... unu voia sa se mute in New York. Nu faci mai intai interne si apoi supraspecilziare gen cardio gastro etc etc? te specilizezi unde te primesc... S-ar putea sa ai dreptate cu internele mai pe deal asa...dar daca te descurci si iei note mari pe la examene nu poti sa ajungi unde vrei pentru specilizare?

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Rezidentiat SUA

Postby rouadefoc » Sat Sep 05, 2009 10:11 pm

Unora le ia 2-3 ani sa dea stepurile 1 si 2.Altii pleaca dupa ce dau rezi in Ro in Franta.Altii pleaca dupa ce termina faculta direct in Germania si se rezidentiaza acolo fara examen, unii merg in Anglia nu se mai dau plaburile....si pot continua.Oferta e mare, depinde de fiecare ce, unde si cand doreste.

Sharpe-nPar
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:56 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby Sharpe-nPar » Sun Sep 06, 2009 2:08 am

Rouadefoc, tu pe unde esti?(daca imi perimiti sa iti zic "tu") Cum sunt colegii autohtoni? asa 2, capate ,4 mani, opt picioare? sau normali? Ai probleme cu ei? pun bete in roate sau ceva de genul? Pacientii au ceva impotriva ca esti de alta natie?

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby fiulia » Sun Sep 06, 2009 1:11 pm

Salutare! Uite acuma, literalmente in al 12-lea ceas (pt ca intru in anul 6), ma apuca si pe mine gandul plecarii in State. Aveti careva vreo idee... mai are rost acum sa ma gandesc la asa ceva? Adica, nu e prea tarziu sa te apuci de invatat pt stepuri incepand cu anul 6? Eu as vrea sa imi dau stepurile cat de repejor ca sa nu treaca prea mult timp de la absolvire pana la cautarea propriu-zisa a unui job in SUA pt ca, din cate inteleg, proaspetii absolventi au sanse mult mai mari de angajare.

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby fiulia » Sun Sep 06, 2009 2:09 pm

Completare: din experienta voastra, cam cat timp se invata pt fiecare step? Avand in vedere ca mai faci si alte chestii (gen faculta, licenta...) intre timp? Mersi frumos!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat SUA

Postby gaurav_singh_md » Sun Sep 06, 2009 3:09 pm

fiulia wrote:Completare: din experienta voastra, cam cat timp se invata pt fiecare step? Avand in vedere ca mai faci si alte chestii (gen faculta, licenta...) intre timp? Mersi frumos!

if u r comfy with english 4-6 months each step.....daca nu prea ai invatat in engleza 1 ani ptr.step 1 si 6-8 luni (fiecare) ptr rest.
u don't have to just pass the exam, u need a decent score also. if u pass with an average score then u don't get another chance to improve your score for 7 years (that was how it was when i gave step 1). even with really good scores u need something in plus when u appear for interviews if u want the specialty of your choice ( u need to keep your options open). better chances in the UK if u want to be closer to home and have a decent pay without having to spend a small fortune in appearing for the STEPS (and going to the states). going to the USA is not a battle, it's a war.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat SUA

Postby gaurav_singh_md » Sun Sep 06, 2009 3:18 pm

download a pretest and u will see what i am talking about. (asta am adaugat ptr. colegii care o sa sari 10 m cand citesc postul anterior)

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Rezidentiat SUA

Postby fiulia » Sun Sep 06, 2009 9:29 pm

if u r comfy with english 4-6 months each step


Comfy... ce sa zic? Stiu engleza... Adica candva odata, pe clasa a 12-a, mi-am dat Cambridge-ul Advanced si l-am luat cu B, deci destul de ok... Dar intre timp n-am citit nimic in engleza sa vad cum m-as descurca sa invat ceva in limba asta. Crezi ca am totusi premise bune? :P

De unde se pot downloada free pretest-uri?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat SUA

Postby gaurav_singh_md » Sun Sep 06, 2009 10:30 pm

fiulia wrote:
if u r comfy with english 4-6 months each step


Comfy... ce sa zic? Stiu engleza... Adica candva odata, pe clasa a 12-a, mi-am dat Cambridge-ul Advanced si l-am luat cu B, deci destul de ok... Dar intre timp n-am citit nimic in engleza sa vad cum m-as descurca sa invat ceva in limba asta. Crezi ca am totusi premise bune? :P

De unde se pot downloada free pretest-uri?

avaxhome, gigapedia, maxiwarez or
http://medsource.forumshealth.com/
the last one has rapidshare links only but is organized very nicely.
read a chapter from harrison's in english, then try the questions from the harrison's board review, if u manage a decent score then prepare for usmle, otherwise brush up on your english first (3 months perfecting your language skills will save u 6-8 months later on in prep time).
stiu ca este f.greu sa dai un examen in alta limba....usmle nu este ex. de rezi, tre sa stapanesti limba f.bine daca vrei un "score" bun, si partea financiara trebuie rezolvat (fiecare step costa bani+ bani la pregatire + drum de USA + tre sa locuiesti in USA pe banii tai pana cand gasesti ceva de lucru/incepi residency).


Return to “US”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests