Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby fiulia » Wed Oct 31, 2012 11:46 am

Salutare! Am si eu doua intrebari:
1. De ce acte ai nevoie ca sa te poti inscrie pt a da stepurile? Adica, banuiesc ca trebuie sa dovedesti cumva ca ai terminat facultatea de medicina sau ca esti cel putin student la medicina. Eu una, am terminat-o de cativa ani, sunt rezidenta. Exista un echivalent al certificatului de conformitate? (Asta am inteles ca se cere doar in UE)
2. Cat de viabila vi se pare ideea de a pleca in state si de a da stepurile de acolo? Eu s-ar putea sa fiu nevoita sa plec foarte repede, pe nepusa masa, deci, evident, nu m-am apucat de invatat din timp pt vre-un step... Acolo probabil ca as supravietui o vreme, dar am impresia ca nu da bine sa fii jobless si singura ta activitate sa fie invatatul pt stepuri, nu? Cred ca ar fi bun un job sau macar un voluntariat undeva pe un domeniu medical... Desi asta ar prelungi procesul de invatare...

HEEEELP!!!!
Multumesc anticipat!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby Chingachgook » Wed Oct 31, 2012 1:42 pm

Foarte proasta idee sa pleci in sua acum cand sa te duci medic in europa e mai usor decat sa te duci cu microbuzul pana la Lehliu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby fiulia » Wed Oct 31, 2012 1:53 pm

Eu nu intrebam unde e mai usor sa merg... E vorba numai si numai de usa.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby Chingachgook » Wed Oct 31, 2012 2:14 pm

Pe undeva pe la rednecsi.
O sa fie greu sa le explici alora de la interviu de ce ai gapul asta in practica
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby fiulia » Wed Oct 31, 2012 2:40 pm

Ideea e ca, cel mai probabil, eu TREBUIE sa ma mut in state, probabil chiar foarte repede. Nu as vrea sa abandonez cariera de medic, asa ca ceream ajutor in privinta chestiilor organizatorice
1.acte necesare pt stepuri
2.modul de organizare a studiului (sa stau acasa sa invat? Sa imi caut un job in paralel? Are sens sa imi caut job provizoriu daca nu e in domeniul medical, doar ca sa vada aia ca n-am stat acasa pur si simplu sa invat... ca in felul asta toata lumea ar avea punctaje bune... Sau daca as putea sa fac ceva medicine-related ca sa dea mai bine la CV, ce anume as avea sanse sa gasesc de facut?

Daca poate cineva care a trecut printr-o situatie similara sa isi dea cu parerea... As fi f recunoscatoare

Excalibur
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 26, 2012 5:38 pm

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby Excalibur » Wed Oct 31, 2012 10:41 pm

Are dreptate Cuxi ca e mai ușor sa te duci doctor in Europa decât in state. Dar înțeleg ca tu te muti in state din alte motive. Atunci dacă nu îți dai stepurile sa fii doctor acolo, o sa regreti mai târziu. Medicina e de departe mai bine plătită si mai bine văzută acolo decât vanzatorul la McDonald's sau secretara de orice sau ingrijitoarea de bătrâni. Gândește-te numai la avantajul de a ajunge pe același picior cu cei care au cheltuit 300k sa facă facultatea in state. Nu mai contează ca te apuci de învățat pentru stepuri acolo sau aici, doar apuca-te si da-le cat mai repede si ia scoruri cât mai mari, dacă poți aproape de maxim. Dacă ai la cine sta si ce mânca fără sa trebuiasca sa muncesti, eu asi veni in state si asi învata aici iar între timp poate gasesti posibilitatea sa faci niste research sau un observership o luna 2. Nu te omoare nimeni dacă iei stepurile cu note mari si ai stat acasă 1 an de zile. Deci, in concluzie, dacă vii in state oricum, concentreaza-te pe luat stepurile cu note cât mai mari si cât mai repede (se pot da într-un an dacă tragi tare)

Excalibur
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 26, 2012 5:38 pm

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby Excalibur » Wed Oct 31, 2012 10:53 pm

1. Fa-ți roate de toate actele necesare acum cât mai ești in ro.
2. Dacă te tine cineva sa stai acasă atunci stai acasă si învață. Dacă poți face un observership fa-l, îți ia 1-2 luni dar nu te crampona de asta. Timpul mort pe care o sa-l ai va fi doar o întrebare la interviu, nu asta o sa te împiedice pe tine sa ajungi doctor.

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby fiulia » Fri Nov 02, 2012 4:20 pm

Multumesc tare mult, Excalibur, pt raspuns. Ce acte mi-ar fi necesare din Romania?

Excalibur
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 26, 2012 5:38 pm

Re: Inscriere stepuri + stepuri direct din USA

Postby Excalibur » Fri Nov 02, 2012 11:50 pm

Încă ceva, va trebui oricum sa dai stepurile in state pentru ca acum nu se mai dau in România. Nu mai știu exact ce formalitati îți trebuiau pentru înscrisuri la step 1. Uita-te si tu pe site-ul de la OASIS si ECFMG. După ce ai dat primele 2 stepuri poti aplica pentru MATCH si va trebui sa te inscrii pe site-ul MYERAS si acolo îți vei uploada cv si scrisorile. Acolo știu ca iti va trebui scrisoarea decanului si foaia matricola in engleză ( se cheamă medical transcripts). Cand te duci la rectorat sau decanat sa le iei , ia-ți mai multe de fiecare ca iti vor trebui de mai multe ori de-a lungul timpului (când aplici pt licența sau când te muti in alt stat sau când aplici pt fellowship etc)
Este un site mai vechi care pe mine m-a ajutat cu informații despre cum sa-mi fac Aplicația pt interviuri http://razvandadu.wordpress.com/step-1/ , alt site este http://cum-pleci-din-tara.tapirul.net/i ... &board=9.0. Încearcă sa citesti informații de la cei care si-au dat stepurile si au plecat , nu de la cei care își dau cu părerea.


Return to “US”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests