Stagii scurte US

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Stagii scurte US

Postby schnauzer » Sat Dec 03, 2011 6:57 pm

In SUA se pot efectua stagii scurte, cum se pot in Franta de ex, de 3-4 luni?
Numai daca ai dat stepurile?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Stagii scurte US

Postby Chingachgook » Sun Dec 04, 2011 1:40 am

nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Stagii scurte US

Postby Jerome » Thu Jun 07, 2012 7:17 pm

Nu poti lucra nicaieri pe clinic fara stepuri.
Poti face observership cateva luni, dar nu pui mana pe nimic si nu e platit.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Stagii scurte US

Postby mihai_525 » Thu Jun 07, 2012 7:20 pm

s-ar putea sa mearga cu burse din astea
sigur sigur merge
America first

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Stagii scurte US

Postby Jerome » Thu Jun 07, 2012 7:25 pm

Nu merge bai tata. Nu intelegi ca iti trebuie licenta US ca sa te lase sa pui mana pe ceva? E asa de greu?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Stagii scurte US

Postby mihai_525 » Thu Jun 07, 2012 10:30 pm

da cred ca ai dreptate asta de care stiu eu era in al doilea an de specialitate si s-a dus pe o bursa de cateva mii de usd
dar tot asa observer research etc
nimic practic
dar na ideea era sa VEZI
e USA
TOTUSI
America first

sandoz

Re: Stagii scurte US

Postby sandoz » Thu Jun 07, 2012 10:38 pm

Jerome wrote:Nu poti lucra nicaieri pe clinic fara stepuri.
Poti face observership cateva luni, dar nu pui mana pe nimic si nu e platit.

poti face stagii in cercetare in domeniul medical. dar nu in clinica si nu poti lucra direct cu pacienti.

nu te lua neaparat dupa Jerome care a fost sa lucreze in state la impins carucioare sau spalat mese la Mc.D.


mihai_525 wrote:dar na ideea era sa VEZI
e USA
TOTUSI

ps: nu'i mare lucru usa. cel putin in Miami era prea cald si umiditatea prea mare. mai fain e in Alpi.

Excalibur
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 26, 2012 5:38 pm

Re: Stagii scurte US

Postby Excalibur » Fri Oct 26, 2012 6:00 pm

Este destul de greu sa prinzi un observership de 4 saptamâni in care doar te uiti si nu faci mare lucru si mai trebuie sa le si plătești. Dar cererea e mare pentru ca este singura posibilitate de a obține o scrisoare de recomandare la sfârșit. In general se baga in chestia asta cei care își dau stepurile si vor sa aplice apoi la programe in state. Exista totuși o oportunitate făcută de niște doctori romanidin state care oferă o bursa de o luna la un spital in Michigan sau Chicago. Practic îți aranjeaza ei observership-ul si cazarea si îți plătesc si malpractice insurance ca sa poți sa pui si mana pe bolnavi. E destul de cool chestia asta , iar tipii o fac benevol doar ca sa atragă romanii in zona. Unul dintre spitale era william beaumont unde am făcut eu rezidentiatul. In fiecare vara venea un student din România care petrecea o luna prin spital. Interesul lor era ca ulterior studentul interesat sa-si dea stepurile si sa vina la noi in spital după aceea, bineinteles dacă făcea impresie buna aici. Chestia e ca recrutarea o făceau aia din România, niște doctori de la Fundeni parca, așa ca cei de aici nu aveau cum controla cine ajunge la stagiu pana la urma. Am auzit ca ultima data a venit o studenta care nu avea nici un gând sa-si dea stepurile sau sa practice in state... Nu știu dacă au mai continuat după aceea.

Dr. No
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Nov 26, 2004 7:58 pm

Re: Stagii scurte US

Postby Dr. No » Sat Mar 23, 2013 12:30 am

care este procedura pt a obtine un observership? trebuie sa suni la fiecare departament sau la fiecare dr. din departamentul respectiv?


Return to “US”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests