Irlanda

oanamaria
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 01, 2010 7:49 am

Re: Irlanda

Postby oanamaria » Fri Oct 01, 2010 8:24 am

dr.pogonici wrote:
holliday wrote:
soricel wrote:pai fa calculul: cat te costa acte/avion/viata acolo/inscriere in IMC scazut din cat ai castiga acolo, paralel cu ce ai face in RO, in perioada aia plus experienta si referintele pe care le poti aduna (poti mirosi cam care-i taina pe-aolo, si data viitoare esti mai infipt - plus ca pana peste ceva luni ai timp sa-ti mai cauti). eu asa vad lucrurile.


ceva luni, nu mai mult de 9..
parerea mea e ca cu cat pleci mai repede, cu atat sistemul nu te afecteaza si esti mai proaspat pentru a receptiona informatia care trebuie.

daca te angajeaza desi le-ai spus ca ai probleme cu actele ca nu le ai pe toate, inseamna ca stiu ei in ce se baga si probabil o sa poti sa le aduci pe parcurs.(faci o procura etc.)

sfatul meu e sa pleci cat mai repede.




absolut de acord! iar actele le poti aduce mai tarziu.de ce ? 1.au nevoie de medici 2.sunt mai diferiti decat cu ceea ce am fost obisnuiti in tara...chiar au incredere ca le vei aduce actele de care au nevoie.... :)

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Re: Irlanda

Postby zmotocel » Mon Oct 04, 2010 12:33 am

hai sa-ti spun eu ca tocmai am inceput: multe multe, foarte multe hartii...... pus branule, luat sange, injectat primele doze de antibiotice, scris medicatie, raspuns la intrebarile pacientilor (asta cu anumite limite), iar in garzi (daca mergi pe o specialitate unde se fac) trebuie sa consulti pacientii si sa hotarasti ce faci cu ei (de multe ori esti singur in spital, celalalt medic fiind de garda acasa si venind doar daca il chemi, adica daca chiar ai nevoie de el si nu poti face nimic fara), plus cam orice altceva mai vrea consultant-ul de la tine.

oanamaria
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 01, 2010 7:49 am

Re: Irlanda

Postby oanamaria » Mon Oct 04, 2010 7:43 am

salut!
mi-as dori sa plec in irlanda si am tot citit ce ati scris pe aici. am actele aproape gata...sau cel putin asa cred eu, adica astept certificatele. apoi voi trimite cv-ul celor de la locumotion, zilele acestea si ma voi inscrie la imc imediat cum primesc certificatul de conformitate.as avea cateva nelamuriri...care este taxa pe care ati platit-o? cea de 245 euro parca?si ce acte ai atasat la formularul de inscriere?sper sa reusesc pana la urma ca mi se pare ca mai am de asteptat o gramada pana reusesc... succes tuturor! si app...e obligatoriu ielts_ul pt noi? ca parca am citit ca nu..

oanamaria
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 01, 2010 7:49 am

Re: Irlanda

Postby oanamaria » Mon Oct 04, 2010 7:59 am

zmotocel,
ai reusit sa rezolvi cu actele la timp?felicitari! ne poti spune unde esti?cum a decurs interviul acolo..cum te-ai acomodat...etc? succes mult in continuare

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Irlanda

Postby tmt_ro » Mon Oct 04, 2010 10:09 am

Hello,

Ma bucur ca ai reusit sa pleci, iti doresc succes, as vrea sa te mai intreb cate ceva despre IMC registration: cat a durat la tine, cu ce ai trimis actele, ce tip de legalizare ai folosit pentru copia de pasaport (din cate stiu eu copia legalizata la un notar public din Ro nu e valabila in Irlanda)? Multumesc

xini
Posts: 1
Joined: Mon Oct 04, 2010 3:55 pm

Re: Irlanda

Postby xini » Mon Oct 04, 2010 4:07 pm

Am terminat anul acesta MG, si vreu sa plec in Irlanda - fara sa dau aici rezidentiatul. Imi poate spune cineva care sunt pasii, si cum ar trebui sa procedez.
Va multumesc

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Re: Irlanda

Postby zmotocel » Mon Oct 04, 2010 8:22 pm

eu am trimis toate actele la locumotion cu ups (200 ron, au ajuns in 24 ore), mai putin certificatul de "buna purtare" de la colegiul medicilor pe care l-am trimis separat la imc (adica inca 200 ron ca era la limita cu timpul). cei de la locumotion au trimis mai departe actele la imc si au platit toate taxele (pe certificat scrie ca au fost platiti 865 euro).
nu am avut nevoie de certificatul de conformitate (am terminat in 2007). cu ajutorul celor de la locumotion am primit certificatul in 2 saptamani si ceva (defapt am vazut pe site ca sunt inscrisa iar cetificatul l-am ridicat de la locumotion cand am ajuns).
defapt au fost super ok, au platit ei toate taxele, mi-au platit primele nopti de cazare, mi-au dat scrisori sa-mi fac cont bancar, pps si sa inchiriez casa.
la spital stiau deja ca vin, nu am avut niciun interviu cu ei, defapt imi trimisesera deja contractul pe mail inainte sa plec din tara.
parerea mea e ca este ok sa pelci cu ei. comision nu le platesc eu ci spitalul. celor de la spital le convine pt ca pe noi (astia care venim prima data in irlanda) ne pot incadra pe locuri normale, nu pe cele de locum. cele de locum sunt mai bine platite, dar pt ele chiar trebuie sa te descurci, si de obicei sunt pe perioade foarte scurte (incepand de la 24 ore). asa ca decat sa angajeze n doctori cate o zi - doua - trei fiecare, ne angajeaza pe noi pe perioada mai lunga si mai ieftin.
daca mai aveti alte intrebari sunt aici...

edit: actele le-am tradus si legalizat in romania si nu a zis nimeni absolut nimic. toate traducerile au fost si legalizate

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Irlanda

Postby chiromf » Tue Oct 05, 2010 10:30 pm

hello!
spune-mi, te rog, cat este salariul lunar si cat se cheltuie lunar cu chiria. mai am o rugaminte: cum este acolo pe omf (chir orala si maxilofaciala)... eventual poate ma poti ajuta cu o adresa de mail a unui rezident acolo pe asa ceva. ms mult de tot!

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Irlanda

Postby tmt_ro » Wed Oct 06, 2010 3:21 pm

@ zmotocel

Multumesc pentru raspunsuri, eu deocamdata incerc sa urgentez procesul de eliberare al diplomei (fara prea mult succes). Inca o intrebare legata de legalizare: Copiile pe care le-ai folosit pentru inscrierea in IMC au fost legalizate la un cabinet notarial obisnuit sau s-a folosit Apostila de la Haga? Sper sa nu te va deranja daca voi mai apela la tine pentru nimicuri de-astea "administrative":)
:peace:

oanamaria
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 01, 2010 7:49 am

Re: Irlanda

Postby oanamaria » Thu Oct 07, 2010 3:25 pm

salut!
ma puteti ajuta un pic...in ce constau exact referintele?? in formularul celor de la locumotion scrie e-mail adress only, iar in cel mai recent mail pe care mi l-au trimis spun sa le trimit 2-3 written references..deci, cum au facut cei care au aplicat prin locumotion? au trimis adrese de e-mail si mai departe ei i-am contactat...sau au obtitinut o scrisoare de recomandare si le-au trimis-o? si mai exact ce fac ei mai departe? cum "verifica" ?pentru ca am primit raspuns de genul "poti sa le dai adresa mea de e-mail si sa scrii titlul meu stiintific, insa daca imi vor cere sa le scriu, nu sunt obligat sa le raspund"...trist, nu?
multumesc anticipat pt raspunsuri

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Re: Irlanda

Postby zmotocel » Thu Oct 07, 2010 8:09 pm

- salariul inca nu stiu pt ca inca nu am primit primul salariu :D. iti spun dupa :))
- chiria e in functie de oras. te poti uita pe daft.ie ca sa-ti faci o idee.
- de chirurgie omf nu stiu absolut nimic. daca aflu ceva iti spun
- copiile le-am facut la un notar obisnuit, care imi era cel mai comod de mers.
- ai nevoie de scrisori de referinta. acum ca sa le primesti in tara e mai complicat. trebuie sa le ceri si tu de la cine crezi ca te va ajuta cu placere nu fortat cu pusca la tampla. nu stiu sa fi verificat cineva referintele mele, dar daca o faceau sigur aflam de la cel putin unul dintre ei. asa ca mai cauta....

oanamaria
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 01, 2010 7:49 am

Re: Irlanda

Postby oanamaria » Fri Oct 08, 2010 8:03 am

Multumesc pentru info..deci iau scrisori de referinta, dar trebuie de la medici cu grad universitar??sau de la ..oricine? ca am ceva cunostinte, dar care nu predau..tu de la cine ai luat?fosti profesori, indrumatori, etc?sau de la oricine...?
multumesc si scuze ca tot revin cu intrebari

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Irlanda

Postby tmt_ro » Fri Oct 08, 2010 4:46 pm

zmotocel wrote:- chiria e in functie de oras. te poti uita pe daft.ie ca sa-ti faci o idee.


Apropo de asta, spitalul tau in ce oras e? :)
:peace:

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Re: Irlanda

Postby zmotocel » Fri Oct 08, 2010 6:03 pm

cavan

drcristina
Posts: 1
Joined: Fri Oct 08, 2010 11:12 pm

Re: Irlanda

Postby drcristina » Sat Oct 09, 2010 4:58 pm

Salut!
Pt. cei din Irlanda- cum pot sa continuu rez pe radiologie?Pare diferit decat celelalte specialitati.(din ce am gasit pana acum)
Mersi.

alexane
Posts: 3
Joined: Sat Oct 09, 2010 8:56 pm

Re: Irlanda

Postby alexane » Sat Oct 09, 2010 9:02 pm

Salutare!

Stie cineva ceva de plecatul in irlanda ca rezident pe chirurgie generala sau anestezie? Ca nu prea stie nimeni :cry:

Mersi!

alexane
Posts: 3
Joined: Sat Oct 09, 2010 8:56 pm

Re: Irlanda

Postby alexane » Mon Oct 11, 2010 4:53 pm

Salut!

Stie cineva despre cum e sa ajungi rezident de chirurgie generala sau anestezie in Irlanda?

Ca am auzit de toate, dar nimic concret... :cry:

Mersi!

Mihaela1983
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Jul 29, 2010 8:07 pm

Re: Irlanda

Postby Mihaela1983 » Fri Oct 15, 2010 9:25 pm

Are cineva informatii proaspete despre cand o sa se scoata posturile de SHO pentru 1 iulie 2011?

alexane
Posts: 3
Joined: Sat Oct 09, 2010 8:56 pm

Re: Irlanda

Postby alexane » Wed Oct 20, 2010 6:27 pm

Salut!

Stie cineva ce se intampla cu stagiile efectuate in Irlanda? Se recunosc sau nu in tara? Nu ma refer la cele de locum ci la cele de SHO sau registrar.
Mersi!

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Irlanda

Postby chiromf » Sun Oct 24, 2010 11:26 am

multumesc pt raspuns! astept mai multe inform cand o sa le ai! ms inca o data!

User avatar
DrBJ
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Jun 19, 2008 6:01 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Irlanda

Postby DrBJ » Tue Oct 26, 2010 3:53 pm

alexane wrote:Salut!

Stie cineva ce se intampla cu stagiile efectuate in Irlanda? Se recunosc sau nu in tara? Nu ma refer la cele de locum ci la cele de SHO sau registrar.
Mersi!



Buna intrebare!

Daca stie cineva, multumim anticipat!

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: Irlanda

Postby bloodrayne20 » Tue Oct 26, 2010 6:03 pm

Conform normelor europene ar trebui. Orice medic este liber sa efectueze stagii intr-o alta tara UE.
In Irlanda sunt recunoscute stagiile facute afara deci banuiesc ca e la fel si la noi !


DrBJ wrote:
alexane wrote:Salut!

Stie cineva ce se intampla cu stagiile efectuate in Irlanda? Se recunosc sau nu in tara? Nu ma refer la cele de locum ci la cele de SHO sau registrar.
Mersi!



Buna intrebare!

Daca stie cineva, multumim anticipat!
ana

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Irlanda

Postby dr.pogonici » Mon Nov 08, 2010 12:33 am

zmotocel wrote:eu am trimis toate actele la locumotion cu ups (200 ron, au ajuns in 24 ore), mai putin certificatul de "buna purtare" de la colegiul medicilor pe care l-am trimis separat la imc (adica inca 200 ron ca era la limita cu timpul). cei de la locumotion au trimis mai departe actele la imc si au platit toate taxele (pe certificat scrie ca au fost platiti 865 euro).
nu am avut nevoie de certificatul de conformitate (am terminat in 2007). cu ajutorul celor de la locumotion am primit certificatul in 2 saptamani si ceva (defapt am vazut pe site ca sunt inscrisa iar cetificatul l-am ridicat de la locumotion cand am ajuns).
defapt au fost super ok, au platit ei toate taxele, mi-au platit primele nopti de cazare, mi-au dat scrisori sa-mi fac cont bancar, pps si sa inchiriez casa.
la spital stiau deja ca vin, nu am avut niciun interviu cu ei, defapt imi trimisesera deja contractul pe mail inainte sa plec din tara.
parerea mea e ca este ok sa pelci cu ei. comision nu le platesc eu ci spitalul. celor de la spital le convine pt ca pe noi (astia care venim prima data in irlanda) ne pot incadra pe locuri normale, nu pe cele de locum. cele de locum sunt mai bine platite, dar pt ele chiar trebuie sa te descurci, si de obicei sunt pe perioade foarte scurte (incepand de la 24 ore). asa ca decat sa angajeze n doctori cate o zi - doua - trei fiecare, ne angajeaza pe noi pe perioada mai lunga si mai ieftin.
daca mai aveti alte intrebari sunt aici...


ceea ce citesc aici suna foarte, foarte bine......mie mi-a fost foarte greu anul trecut, ca am facut totul singura...daca stiam ca estista locumotion....ce usor ar fi fost...din cate mi-am dat seama chiar se merita sa pleci cu ei, te salveaza de la nenumarate batai de cap....numa'bine

edit: actele le-am tradus si legalizat in romania si nu a zis nimeni absolut nimic. toate traducerile au fost si legalizate

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Irlanda

Postby dr.pogonici » Mon Nov 08, 2010 12:37 am

bloodrayne20 wrote:Conform normelor europene ar trebui. Orice medic este liber sa efectueze stagii intr-o alta tara UE.
In Irlanda sunt recunoscute stagiile facute afara deci banuiesc ca e la fel si la noi !


DrBJ wrote:
alexane wrote:Salut!

Stie cineva ce se intampla cu stagiile efectuate in Irlanda? Se recunosc sau nu in tara? Nu ma refer la cele de locum ci la cele de SHO sau registrar.
Mersi!



Buna intrebare!

Daca stie cineva, multumim anticipat!



eu am intrebat in mures, unde am temrinat, anul trecut , cand am plecat...si mi s-a zis (am dat peste o secretara tara de treaba), ca nu exista nici o lege care sa ne interizca sa ne intoarcem in tara, si nu exista nici o lege sa nu ne recunoasca satfgiile facute acolo....si, chiar ieri, am vazut o emisiune aici, in irlanda, legata de exact acelasi subiect....irlandezii zic asa: CAT TIMP SUNTEM IN UE, ATAT EI CAT SI NOI SUNTEM OBLIGATI SA RECUNOATEM STUDIILE FACUTE IN ORICE TARA DIN UE....dovada ca ne accepta ca medici in irlanda imediat dupa falculta...acum...si romanii ar trebui la fel de usor sa recunoasca studiile facute in strainatate, ca pana la urma stagiile sunt tot un studiu...cat timp faci parte dintr-un program national in rilanda si ai intrat in sistemul lor carezident, nu vad cum ar avea romanii vreo scapare sa nu ne recunoasca ceea ce facem in rilanda....dar, no....cu sistemul romanesc de acum, parca nu m-ar mai mira sa nu ne recunoascanimic...numa'bine!

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Irlanda

Postby dr.pogonici » Mon Nov 08, 2010 12:44 am

zmotocel wrote:- salariul inca nu stiu pt ca inca nu am primit primul salariu :D. iti spun dupa :))
- chiria e in functie de oras. te poti uita pe daft.ie ca sa-ti faci o idee.
- de chirurgie omf nu stiu absolut nimic. daca aflu ceva iti spun
- copiile le-am facut la un notar obisnuit, care imi era cel mai comod de mers.
- ai nevoie de scrisori de referinta. acum ca sa le primesti in tara e mai complicat. trebuie sa le ceri si tu de la cine crezi ca te va ajuta cu placere nu fortat cu pusca la tampla. nu stiu sa fi verificat cineva referintele mele, dar daca o faceau sigur aflam de la cel putin unul dintre ei. asa ca mai cauta....




NU VERIFICA NIMENI SCRISORILE DE REFERINTA...IN PLUS...DACA FACI ROST DE VREO STAMPILA, scrie-TI SINGUR SCRISORILE DE REFERINTA.de exemplu, medicul primar cu care am lucart, mi-a zis ca nu are timp sa-mi scrie scrisrile, asa ca mi-a dat o foaie goala, cu parafa lui in josul foii....la fel a facut si medicul de famile la care am facut practica...acum, sincer sa fim, daca nu m-ar fi placut si nu ar fi vrut sa-mi dea referinte bune, nu mi-ar fi dat parafa...asa ca...tot una a fost...

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Irlanda

Postby dr.pogonici » Mon Nov 08, 2010 12:47 am

dr.pogonici wrote:
zmotocel wrote:- salariul inca nu stiu pt ca inca nu am primit primul salariu :D. iti spun dupa :))
- chiria e in functie de oras. te poti uita pe daft.ie ca sa-ti faci o idee.
- de chirurgie omf nu stiu absolut nimic. daca aflu ceva iti spun
- copiile le-am facut la un notar obisnuit, care imi era cel mai comod de mers.
- ai nevoie de scrisori de referinta. acum ca sa le primesti in tara e mai complicat. trebuie sa le ceri si tu de la cine crezi ca te va ajuta cu placere nu fortat cu pusca la tampla. nu stiu sa fi verificat cineva referintele mele, dar daca o faceau sigur aflam de la cel putin unul dintre ei. asa ca mai cauta....




NU VERIFICA NIMENI SCRISORILE DE REFERINTA...IN PLUS...DACA FACI ROST DE VREO STAMPILA, scrie-TI SINGUR SCRISORILE DE REFERINTA.de exemplu, medicul primar cu care am lucart, mi-a zis ca nu are timp sa-mi scrie scrisrile, asa ca mi-a dat o foaie goala, cu parafa lui in josul foii....la fel a facut si medicul de famile la care am facut practica...acum, sincer sa fim, daca nu m-ar fi placut si nu ar fi vrut sa-mi dea referinte bune, nu mi-ar fi dat parafa...asa ca...tot una a fost...






in schimb, ceea ce am uitat sa spun, o sa verifice recomandarile doctorilor din irlanda....asta stiu sigur , pentru ca in momentul in care am schimbat specializarea, consultantul cu care am incepu sa lucrez mi-a zis bine ai venit si nu cred ca vom avea probleme ca am auzit numai lucruri bune despre tine de la consultantul precedent....asa ca, parerea mea este ca, daca tot v-ati zbatut sa ajungeti pana aici, faceti tot posibilul si dati-va silinta sa lucrati cat d emult, ca merita...numa' bine

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Irlanda

Postby dr.pogonici » Mon Nov 08, 2010 12:50 am

Mihaela1983 wrote:Are cineva informatii proaspete despre cand o sa se scoata posturile de SHO pentru 1 iulie 2011?



intotdeauna posturile sunt scoase la bataie cu 2 luni inainte....intrati pe www.hospitaljobs.ie...mai erau vreo 2-3 pe care le-am postat acum cateva luni, dar nu le mai tin minte ca nu le-am mai folosit.numa' bine

oanamaria
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 01, 2010 7:49 am

Re: Irlanda

Postby oanamaria » Mon Nov 08, 2010 9:35 am

Salut!
am trimis toate actele celor de la locumotion, iar acum mi-au spus ca ii vor suna...sa speram ca totul va fi ok. ei imi tot spun ca rotatiile incep din ianuarie,dar nu stiu daca primesc letter of good standing pana atunci. astept sa vad ce se materializeaza si apoi revin cu intrebari.
succes tuturor

oanamaria
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 01, 2010 7:49 am

Re: Irlanda

Postby oanamaria » Mon Nov 08, 2010 9:36 am

am uitat sa mentionez, au spus ca vor suna referintele mele

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: Irlanda

Postby alinamihaela » Tue Dec 14, 2010 10:11 pm

salutare..eu sunt rezi pe neonat si m-au sunat de la o agentie de recrutare pt un job ca registrar..dar daca senior house officer e echivalentul rezidentului de la noi atunci registrarul ce e? ideea e ca nu vreau sa plec fara sa stiu daca mi se recunosc studiile de acolo..oare unde as putea sa ma interesez? Inca ceva ..cei care ati reusit sa plecati vi s-a oferit cazare ceva?

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Irlanda

Postby tmt_ro » Thu Dec 16, 2010 11:26 pm

Buna,


SHO = Senior House Officer adica junior doctor (primul nivel de dupa internship). Ca termen de comparatie ai putea sa iei rezidentul de an mic la noi.

Registrar = Rezidenti de an mare ( cel putin 2 ani de SHO ) de obicei dupa intrarea in unul dintre colegiile de pregatire ( Royal College of Physicians, Royal College of Surgery, etc. depinde in functie de specialitate)

Cat despre cazare, sunt unele spitale care ofera cazare, dar in principal trebuie sa iti cauti singura, unul din siteurile mari pe care poti sa-l consulti este http://www.daft.ie.

Succes!

P.S. Tu in ce an de rezi esti?
:peace:

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: Irlanda

Postby alinamihaela » Sun Dec 19, 2010 6:21 pm

[quote="tmt_ro"]Buna,


SHO = Senior House Officer adica junior doctor (primul nivel de dupa internship). Ca termen de comparatie ai putea sa iei rezidentul de an mic la noi.

Registrar = Rezidenti de an mare ( cel putin 2 ani de SHO ) de obicei dupa intrarea in unul dintre colegiile de pregatire ( Royal College of Physicians, Royal College of Surgery, etc. depinde in functie de specialitate)

Cat despre cazare, sunt unele spitale care ofera cazare, dar in principal trebuie sa iti cauti singura, unul din siteurile mari pe care poti sa-l consulti este [url]http://www.daft.ie[/url].

Succes!

P.S. Tu in ce an de rezi esti?[/quote]


multumesc pentru promptitudine..eu sunt in anul 2 pe neonat...stii cumva si daca sunt recunoscute in Romania studiile ca registrar sau SHO?

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Irlanda

Postby tmt_ro » Mon Dec 27, 2010 10:44 pm

Buna,

Scuze de intarziere.

In principiu se pot recunoaste stagiile facute in Irlanda ,cu conditia ca acestea sa se suprapuna cu ceea ce trebe sa faci aici (adica daca acolo prinzi contract de registrar pe neonato ti se va putea echivala cu stagiul de neonato pe care trebe sa-l faci la sfarsitul reziului). Pe scurt, toate echivalarile se fac conform programei de rezi de la noi. De asemenea pentru echivalare iti va trebui o scrisoare de la consultantul de acolo catre MS, in care sa explice cat a durat stagiul tau, ce ai invatat in acel stagiu si sa-ti dea un calificativ. Nu stiu daca am fost foarte clar, si eu sunt incepator in lupta cu sistemele de echivalare din cadrul Ministerului Sanatatii...pentru mai multe informatii poti sa vb cu doamna Chivu de la Centrul de certificari si echivalari (sau ceva de genul) de la Minister.


Sarbatori fericite si Succes!
:peace:

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: Irlanda

Postby alinamihaela » Sun Jan 02, 2011 10:13 pm

[quote="tmt_ro"]Buna,

Scuze de intarziere.

In principiu se pot recunoaste stagiile facute in Irlanda ,cu conditia ca acestea sa se suprapuna cu ceea ce trebe sa faci aici (adica daca acolo prinzi contract de registrar pe neonato ti se va putea echivala cu stagiul de neonato pe care trebe sa-l faci la sfarsitul reziului). Pe scurt, toate echivalarile se fac conform programei de rezi de la noi. De asemenea pentru echivalare iti va trebui o scrisoare de la consultantul de acolo catre MS, in care sa explice cat a durat stagiul tau, ce ai invatat in acel stagiu si sa-ti dea un calificativ. Nu stiu daca am fost foarte clar, si eu sunt incepator in lupta cu sistemele de echivalare din cadrul Ministerului Sanatatii...pentru mai multe informatii poti sa vb cu doamna Chivu de la Centrul de certificari si echivalari (sau ceva de genul) de la Minister.


Sarbatori fericite si Succes![/quote]



succes in lupta cu echivalatul...dar daca in scrisoare consultantul mentioneaza ca am parcurs curricula si efectuat manevrele practice ar trebui sa-mi echivaleze indiferent ca am fost SHO sau registrar...

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Irlanda

Postby tmt_ro » Sun Jan 02, 2011 10:25 pm

Deocamdata eu abia am plecat in Irlanda...nu am inceput lupta cu echivalarile si nici nu stiu daca va fi cazul sa o incep vreodata. In mod normal ar trebui sa te lase in pace daca ai scrisoare de la consultant dar am o presimtire ca (la noi) nu e asa simplu. Cred ca cel mai bine poate sa te ajute cu detalii cineva care deja a trecut prin asta.

Succes
:peace:

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: Irlanda

Postby alinamihaela » Mon Jan 03, 2011 1:23 pm

presimtiri din astea am si eu dar trag speranta ca eu fiind rezidenta pe post sa o lase mai moale ca sa ma duc la post...cine stie...acum sa ma vad plecata...m-am uitat pe curricula si cel putin in ceea ce priveste partea practica cred ca s-ar acoperi...

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Irlanda

Postby chiromf » Tue Jan 04, 2011 5:17 pm

hello! am o nelamurire si va rog mult sa ma ajutati!
daca am inteles bine, registrer ramane cam cel mai mare ("in grad" :) ) in garda, senior registrer (adica specialistul nostru) facand garda de acasa.
spuneti-mi, va rog, cat de complexe sunt interventiile de garda pe care le face un registrer! poate suna ciudat intrebarea, dar sunt acum in anul 3 si as vrea sa plec la sf anului sau anul viitor, adica in 4. as vrea sa stiu informatiile astea pt a-mi da seama cat de cat daca fac fata unui astfel de job. m-ar ajuta mult cateva exemple, in special de pe specialitati chirurgicale.. . va multumesc!

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Irlanda

Postby aarsenyaa » Tue Jan 04, 2011 8:30 pm

hello! mai are cineva vesti, informatii, noutati?
eu sunt anul 6 si imi doresc sa plec cu familie cu tot( am o fetita de2ani). poate stiti cum e sitiatia si cu integrarile sociale! ms :mrgreen:

arte
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jan 20, 2011 7:44 pm

Re: Irlanda

Postby arte » Sat Jan 22, 2011 2:23 am

Am nevoie de un sfat de la elder-ii forumului,care au destula experienta sa fii avut ocazia sa intalneasca un caz similar cu al meu...Ma gandesc ca nu sunt unica(sau poate sunt...? ?!!),desi eu n-am mai auzit de nimeni care sa fie intr-o situatie similara...
Am terminat MG in 2003,mi-am luat licenta,am facut anul de stagiatura si-am plecat din tara 'orbeste',dupa un an traumatizant(trauma legata de viata personala,nu de cea profesionala).Ca sa nu lungesc povestea,am ajuns sa fac o cariera artistica,printr-un concurs de imprejurari complex.Mi-a fost bine dpdv material,dar in am avut mereu on the back of my mind regretul de-a nu fii continuat cariera medicala(medic sau macar ceva legat de medicina...).Ce sanse credeti c-as mai avea s-o reiau?N-am avut nici o tangenta cu medicina in toti acesti ani...Vedeti o solutie in sensul asta?As avea bani sa cumpar aparatura de imagistica(nu de RMN,unfortunately:)...nici chiar asa...maybe next week,after I win the jackpot;))-credeti c-as putea sa deschid un cabinet particular de ,say,ecografie,in Franta sau in UK(vorbesc ambele limbi fluent),chiar si la tara?Ce cursuri ar trebui sa fac(sau se poate doar cu rezi pe imagistica-radiologie?)As putea probabil sa angajez cativa colegi,mai specializati,sa-nvat de la ei...Mi-ar placea si un cabinet de proceduri de medicina estetica(rejuvenation)-se poate face cu diploma mea si cu ceva cursuri de specializare in respectivele proceduri?

@dr Pogonici:crezi c-as putea sa aplic si eu pt un post de SHO(deocamdata astept certificatul de conformitate,care va iesi in max 3 luni,iar intre timp I'm refreshing my memory,studying)...Are they expecting you to know all the practical procedures,or they're training you?

Va multumesc!!!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Irlanda

Postby Melania » Sat Jan 22, 2011 10:06 am

Image


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests