Finlanda

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Sun May 13, 2012 11:17 am

Ma rog, fiecare dupa preferinte...
In general cam toti colegiii prefera sa-i cheltuiasca, nu sa-i numere sub patura: vile, masini, hobby-uri faine (masini de epoca, Harley-Davidson-uri, parasutism etc), concedii super din Elvetia in Hawai si din Noua Zeelanda in Miami, sesiuni de shopping la Paris sau New York etc etc
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Finlanda

Postby Jerome » Thu Jun 28, 2012 8:29 pm

Mai zi-ne de Finlanda! mi-e dor de frig!

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Jul 05, 2012 11:04 pm

Jerome wrote:Mai zi-ne de Finlanda! mi-e dor de frig!


Frig nu-i, e foarte placut, pe la 18-20 grade. Soarele-i inca tot pe cer, va apune in curand, pe 7 iulie :)


IMG_1354a.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Finlanda

Postby 187.92a » Fri Jul 06, 2012 2:40 pm

Ce imagine, zici ca e poza din balconul lui brevik :)

Studiile spun ca dormitul in timpul zilei sau pe lumina cresre riscul de cancer. De ex, cei care au meserii de noapte, schimbul 3 etc.
Oare cum se aplica asta in tarile nordice?

@dy
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 09, 2009 7:16 pm

Re: Finlanda

Postby @dy » Wed Oct 03, 2012 4:10 pm

Salut si multumesc tuturor celor care vin cu informatii despre Finlanda.

Ma aflu la stadiul de informare legat de obtinerea dreptului de practica eliberat de Valvira, la care au intervenit urmatoarele intrebari :

1) Certificate of registration/ valid right to practise in the home country within the EU

-mai am nevoie de acel certificat de la CMR (Colegiul Medicilor din Ro) daca nu am practicat medicina in Ro (eu sunt doar absolvent). Trebuie sa ma inscriu in CMR ?

2)Application document requirements

The appendices to the application must be officially certified copies of the original documents. Document certification is carried out by notary public and the police. In addition, Finnish, Swedish or English translations of all documents produced by an authorised translator must be provided. The certificate of compliance and the certificate of registration/ valid right to practise must be submitted in original and must not be more than three (3) months old.

-apoi documentele vor fi traduse in engleza si apoi legalizate la un notar( in Romania ?) dar nu inteleg treaba cu Politia, este nevoie si de apostila ?

3) pentru a obtine permisul de rezidenta si inscrierea la cursul de limba, trebuie sa am dreptul de practica de la Valvira ?

Imi cer scuze daca intrebarile sunt cam aiurea dar vreau sa-mi fie clar de la inceput.

Multumesc anticipat,

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Dec 05, 2012 3:40 pm

1. Nu sunt chiar sigur insa cred ca da. Explica-le situatia la cei de la Valvira si vezi ce spun ei.

2. Eu le-am apostilat, dar asta a fost acum mai bine de 5 ani. Nu stiu daca si acum trebuie. Cu politia nu am avut treaba.

3. Oficial nu trebuie sai ai acel drept de practica, posibil insa (sau chiar probabil) sa constituie un avantaj.
Permisul de rezidenta e conditionat de posesia acelei sume de bani care garanteaza ca timp de un an te vei putea intretine.
La cursul de limba te inscrii prin Oficiul fortelor de munca (Työvoimatoimisto) dupa ce ai rezidenta. Dreptul de practica ar ajuta sa obtii mai repede accesul la un curs indemnizat (unde primesti bani pt ca urmezi cursul) de catre työvoimatoimisto, insa oricum cursul respectiv nu e conditionat de detinerea dreptului de practica.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Crixus
Posts: 1
Joined: Thu Jan 10, 2013 7:42 pm

Re: Finlanda

Postby Crixus » Fri Jan 11, 2013 1:15 am

Salutari !

Am ajuns la capatul topicului si vroiam sa-mi exprim si eu multumirile pentru Bogdan R. :allright:

Eu si cu viitoarea sotie (de anul asta) suntem amandoi studenti ( anii 4 & 5 ) si ne uitam dupa eventuale destinatii pentru cand termin eu, iar acest topic m-a facut sa ma gandesc serios spre facerea unor pasi pentru invatarea limbii si sa aflu mai multe despre inceputul carierei de medic in Finlanda.

hello2.gif Noroc si sanatate!

@dy
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 09, 2009 7:16 pm

Re: Finlanda

Postby @dy » Sat Jan 12, 2013 3:41 pm

Multumesc Bogdan pt raspuns, eu sunt decis sa plec in acest an. Spune-mi te rog, poate ca nu am inteles bine, formalitatile necesare obtinerii dreptului de practica le-ai facut in Ro sau in Fi ?

Mai jos atasez cateva informatii ce se refera la procedurile de obtinere a dreptului de practica eliberat de Valvira. Nu stiu daca chiar acestia sunt pasii care trebuie urmati, rog pe cei ce detin info sa corecteze eventualele neclaritati.


1. Eliberarea de catre Rectoratul UMF a Diplomei de Licenta(Absolvire)(DL) + Foaia Matricola(FM)

2. INSTRUCŢIUNI

- pentru obţinerea adeverinţei de confirmare studii necesară la Ministerul Sănătăţii/DSP în vederea eliberării Certificatului de conformitate cu normele UE şi a adeverinţei de autentificare a actelor de studiu, necesară la MECTS în vederea echivalării studiilor,
Se vor depune la Serviciul Secretariat al rectoratului, str. Dionisie Lupu, nr. 37 tel 021318 07 22/300:
- Cerere tip (care se obţine din secretariat) completată, semnată, datată şi înregistrată la registratură;
- Copii simple (nelegalizate) după actele de studiu (diploma de licenţă, Doctor-Medic, Doctor, Absolvire şi suplimentul la diplomă/ foaie matricolă) anexate la cerere;
- Chitanţa de achitare a taxei de 40 lei (exemplarul alb), ataşată la cerere.
Adeverinţa se va ridica de către titular sau de către persoana desemnată de acesta prin procură notarială de către în termen de 7 zile de la data depunerii documentelor necesare întocmirii adeverinţei.
Depunerea documentelor/ ridicarea adeverinţei se va face numai în timpul programului de lucru cu publicul, respectiv Luni-Joi 12.00- 15.30
Registratura şi casieria se află la parterul rectoratului UMF “Carol Davila”


3. De la Rectoratul UMF se aduce ADEVERINTA DE AUTENTIFICARE A ACTELOR DE STUDIU NECESARA LA MECTS PT VIZARE DIPLOMA +FM

4. Tot la Rectoratul UMF se va face cerere pt ADEVERINTA DE CONFIRMARE STUDII, necesara la Ministerul Sanatatii sau DSP, in vederea eliberarii Certificatului de conformitate cu normele UE.

5. DL+FM+adeverinta de autentificare + copii Carte Identitate , DL, FM+ plata taxei merg la MECTS pt vizat (Ministerul Educatiei, strada Spiru Haret nr 12),
Documente necesare pentru VIZARE:
- cerere adresata Ministrului- document tipizat
- DL+ FM-adeverinta de finalizare a studiilor(adev. de confirmare studii) + rezultatele la examenul de licenta si programa analitica (copie simpla doar dupa adeverinta nominala(adica prima pg)
- original adev. de autentificare a DL-FM
- CI al titularului DL
- CI al imputernicit –ruda…, si copie dupa doc. care dovedeste gradul de rudenie
- Taxa 45 RON
Str. Spiru Haret nr. 12 parter camera 14, L-J orele 09-11, 021-4055645, 0213132677.

6. Dupa Vizarea DL SI FM cu acestea se merge la Institutia Prefectului (Prefectura Bucuresti, Bd. Regina Elisabeta nr 47, 021-3126525) pentru APOSTILARE cu :
- Cerere tip camera 10 parter
- CI sau procura notariala +copie
- Plata taxei 47 Ron la parter
- Depunere acte la camera 4 intre 09-11

7. Legalizari : se vor face copii legalizate dupa DL+FM apoi urmeaza traducerea in limba engleza a acestor copii legalizate in limba romana.

8. Urmeaza traducerea DL+FM in limba engleza la un traducator autorizat, se fac traduceri legalizate in limba engleza( si i se va specifica notarului sa scrie CONFORM CU ORIGINALUL.Cu traducerile legalizate si copiile legalizate se merge la CAMERA NOTARILOR pt APOSTILARE SI SUPRALEGALIZARE
!!! toate copiile legalizate in lb romana trebuie insotite de o traducere legalizata si apostilata in lb engleza.

9. CAMERA NOTARILOR :
• ACTE pentru APOSTILARE:
- Str. G.ral Berthelot nr 42a (pe langa strada Berzei, Stirbei Voda, Popa Tatu), 021-311.72.90/81, 311.73.02
- Cerere la care se anexeaza copie a documentului original( ?) si o copie Xerox a documentului in limba romana
- Taxa 43,4 RON platita la casieria CNPB(camera notarilor publici
- L-J 09-11 primiri cereri
- 15-16 eliberare acte.
• ACTE pentru SUPRALEGALIZARE
- Camera Notarilor Str. Icoanei nr 21, sect 2, 021-2123651
- Cerere supralegalizare la care se anexeaza copie Xerox a documentului original in lb romana apoi aplicarea stampilei de legatura a traducatorului intre filele documentului
- L-J 09-11 primire cereri
- 14-16 eliberare acte


10. Certificatul de conformitate:
- Dupa obtinere, acesta se apostileaza la Prefectura, tradus si legalizat
- Documentele se depun la Directia de sanatate publica Buc DSPB, strada Avrig nr 72-74, sect 2, L-J 11:30-15:30.
- Certificatul se elibereaza dupa 30 zile din strada George Vraca nr 9.( JOI 12-16) La eliberarea certificatului de intrebat daca are stampila de la Serviciul Juridic din cadrul Ministerului Sanatatii, daca nu e pusa trebuie mers la minister.
- Acte pentru obtinere:
• Cerere cu precizarea datelor de contact(sa nu se depuna actele fara aceasta cere sau in lipsa oricarui alt document)
• Copie act identitate
• Copie legalizata dupa Diploma de Bac, DL, FM
• Adeverinta eliberata de la Rectoratul UMF, prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile .


11. Cazierul Judiciar:
- Necesar pt inscrierea in Colegiul Medicilor din Bucuresti(CMB)
- Eliberare:
• CI
• Cerere tip, timbre fiscale 2 Ron-posta
• Plata taxei 10 RON la Trezorerie ( ???sau CEC)
• Procura notariala in original si copie.


12. Certificatul profesional curent- Certificat de good standing.
- Dupa obtinere se apostileaza la Prefectura
- Str. Avram Iancu nr.1, sect 2, tel: 021 3102126 / 021 3102127 / 021 3153221 / 021 3153222.
- Acest certificate se obtine numai dupa inscrierea in Colegiu.
- Acte pentru inscriere:
• Copie dupa DIPLOMA DE ABSOLVIRE
• Cere tip –se elibereaza de la departamentul Imagine
• Certificate de sanatate tip A5 cu viza Psihiatrie(in original), valabil 3 luni- de la unitatile acreditate de DSPMB
• Certificate cazier judiciar original
• CI-copie
• Copie chitanta pt plata taxei de inscriere
• Dosar plic
• Pt inscriere in Colegiu se depune juramant profesional
• !!! certif. de membru devine operativ numai dupa incheierea Asigurarii de Raspundere Civila.
!!! dupa obtinerea certificatului de membru al Colegiului, se poate depune cerere pentru a obtine Certificatul profesional curent.
Taxa de eliberare este de 20 Ron platita la casieria CMB


CAMERA NOTARILOR BUCURESTI APLICA APOSTILA PE:
- copii ale actelor originale şi traducerile legalizate la notar ( de exemplu, certificate
de naştere, de casatorie, de deces, livrete de familie, diplome, caziere, dovezi de
vaccinare, fişe medicale, foi matricole, programe analitice, adeverinţe medicale, etc.):
Copiile şi traducerile legalizate la notar trebuie însotite de originale.
Documentele, în original, vor fi vizate de ministerele care le-au emis si apostilate.
- documente notariale – declaratii, procuri, s.a., ex: de celibat, acordul părinţilor la
plecarea copiilor, etc. se apostilează originalul şi traducerea.

@dy
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 09, 2009 7:16 pm

Re: Finlanda

Postby @dy » Sat Jan 12, 2013 5:39 pm

Am vazut pe siteul Valvira ca au aparut taxele pt anul 2013. Bogdan, poti sa ma lamuresti in legatura cu autorizatia cu practica limitata, voi avea nevoie de ea ? Am vazut ca taxa este de 600 E la care se adauga taxa de 400 E pt licenta.

http://www.valvira.fi/en/licensing/prof ... s_delivery

Te rog, poti sa-mi spui cam la ce suma se ridica cheltuielile cu diploma, permis de rezidenta, alte taxe ( si care ar fi acestea) ..?

In mesajele anterioare vorbeai de suma de 10000 E, aici intra si aceste taxe, sau aceasta suma este necesara doar pt traiul pe 1 an (chirie, intretinere, etc..) ?
Multumesc .

MARIA N.
Posts: 2
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:02 am

Re: Finlanda

Postby MARIA N. » Sun Jan 13, 2013 12:22 am

Se poate incepe rezidentiatul acolo in engleza..si in paralel sa faci cursuri de finlandeza??

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Jan 31, 2013 12:06 am

@dy wrote:Multumesc Bogdan pt raspuns, eu sunt decis sa plec in acest an. Spune-mi te rog, poate ca nu am inteles bine, formalitatile necesare obtinerii dreptului de practica le-ai facut in Ro sau in Fi ?

Mai jos atasez cateva informatii ce se refera la procedurile de obtinere a dreptului de practica eliberat de Valvira. Nu stiu daca chiar acestia sunt pasii care trebuie urmati, rog pe cei ce detin info sa corecteze eventualele neclaritati.


Am aplicat din Romania.

Vad ca s-a complicat serios procedura de obtinere a dreptului de libera practica in Fi.
Acum 5½ ani nu era chiar atata hartogarie...
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Jan 31, 2013 12:25 am

@dy

Eu am aplicat direct pentru licenta, atunci costa doar 300 euro.
Permisul de rezidenta nu mai tin minte cat a costat, oricum putin, cateva zeci de euro, cred.
O suma de genul 10.000 euro (nu neaparat fix atat dar preferabil nu mai putin) e necesara a dovedi ca aplicantul are cu ce se intretine. Pentru primirea rezidentei cetatenilor UE nu li se cere in mod expres o anume suma insa fara dovada posesiei unei sume cat de cat consistente e cam riscant.
Celor din afara UE li se cere 6000 insa lor li se elibereaza doar permise limitate pe perioada respectiva, care se reinnoiesc deci anual. Eu am primit direct rezidenta permanenta.
O problema care ar trebui clarificata ar fi deschiderea unui cont bancar in conditiile in care nou venitul in Finlanda nu are inca numarul de asigurari sociale (henkilötunnus) necesar in relatia cu banca (si in general cu orice alte institutii si entitati juridice). La mine nu s-a pus problema, sotia avea deja acest henkilötunnus fiind proaspata masteranda.

Nu ne-am lovit de taxe mari in procesul de obtinere al actelor, banii cei multi se duc pe traiul de zi cu zi.
Variante ieftine de locuit se pot gasi in sistemul roommate.
Un site bun pt chirii (si chiar pt roommate) e acesta: http://www.vuokraovi.com/vuokraovi/main ... =theme_en&
Last edited by Bogdan R. on Thu Jan 31, 2013 12:28 am, edited 1 time in total.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Thu Jan 31, 2013 12:26 am

MARIA N. wrote:Se poate incepe rezidentiatul acolo in engleza..si in paralel sa faci cursuri de finlandeza??


Din pacate, nu.
Rezidentiatul se poate face doar in finlandeza sau suedeza...
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

aneurisma
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Jun 23, 2013 9:04 am

Re: Finlanda

Postby aneurisma » Tue Jun 25, 2013 8:31 pm

salutare! eu sunt anul 5 acum...adica termin la jumatatea anului 2015 facultatea. ar fi indicat sa ma apuc de limba daca vreau sa plec in finlanda?daca da, ce recomandati pentru bucuresti ca centru de invatare a limbii. sau alte sfaturi...merci!
bethechangeuwannaseeintheworld

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Mon Jul 22, 2013 12:37 pm

Din cate stiu doar in Cluj exista cadre didactice ce predau finlandeza, in Bucuresti nu prea vad nicio sansa.

Pt limba as recomanda youtube, se gasesc o droaie de minicursuri acolo (de exemplu http://www.youtube.com/playlist?list=PL0F12F68770584399 ) sau diverse cursuri online, cum e asta: http://opettajatv.yle.fi/teemat/aine/81 ... Opi+suomea
Foarte bun este si un blog despre care am mai pomenit: http://blogulblog.wordpress.com/2009/12/
Tot felul de carti si cd-uri poti comanda de pe amazon.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

MARIA N.
Posts: 2
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:02 am

Re: Finlanda

Postby MARIA N. » Mon Aug 05, 2013 10:51 pm

Buna seara!
Ajungi cumva prin Helsinki in august,pentru ca sunt aici si daca ai avea timp ar fi pentru mine exta benefic.Imi pare rau daca cumva e deplasata intrebarea.Multumesc!

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Aug 14, 2013 11:22 pm

MARIA N. wrote:Buna seara!
Ajungi cumva prin Helsinki ....!


Locuiesc la peste 800 km departare, in Lapland, deci nu prea am cum sa ajung la Hk.
Daca pot ajuta cu diverse sfaturi sau opinii, cu placere...
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

pdannysan13
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 19, 2010 5:09 pm

Re: Finlanda

Postby pdannysan13 » Wed Dec 11, 2013 12:00 am

Salut, am citit de la inceput si este un topic foarte frumos construit.
Eu as dori sa intreb de Eramus, daca ai cumva ceva informatii ? Sunt in anul V si am primit o bursa de plasament (adica 3 luni - iulie,august,septembrie) si ne lasa sa alegem orice tara europeana. Trebuie sa trimitem o scrisoare la o clinica/universitate/medic/cabinet privat si ei sa ne accepte pe perioada verii.
1.Sunt facultati/clinici care ar accepta ?
2.Ar accepta studenti din strainatate care ar sti doar engleza ca mine ?
3.Si ma gandeam la o clinica de ORL sau Orto.
Doar incerc sa adun informatii.

pdannysan13
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 19, 2010 5:09 pm

Re: Finlanda

Postby pdannysan13 » Wed Dec 11, 2013 12:44 am

Acesta nu este Erasmus de studiu (adica semestru de an universitar) ci Erasmus de plasament.
Ma gandeam la urmatoarele sectii: Morfopat, ORL sau Orto.

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Dec 18, 2013 5:51 pm

pdannysan13 wrote:.....


E o problema cu limba, insa nu cred ca e chiar insurmontabila.

Trebuie intrebat la spitalele mari, universitare.

http://www.hus.fi/en/about-hus/contact- ... fault.aspx

http://www.pshp.fi/default.aspx?contentid=1731

http://www.tyks.fi/modules/yhteystiedot ... 0&kieli=en

http://www.psshp.fi/index.asp?tz=-2

etc
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

cutzish
Posts: 1
Joined: Fri Mar 07, 2014 1:35 am

Re: Finlanda

Postby cutzish » Fri Mar 07, 2014 2:09 am

Buna Bogdan!
Multe multumiri pentru toate informatiile date! Am citit si am recitit posturile ca sa imi dau seama daca e o idee buna sa profesez in Finlanda si sa ma stabilesc acolo definitiv. M-ai convins :)! Am terminat medicina in 2013 si doresc sa fac rezidentiatul in Finlanda. Am citit pasii pe care i-ai urmat tu si as vrea sa te intreb daca mai sunt valabili. Adica, daca eu incep procedurile de recunoastere a diplomei si in cele din urma mi se da unda verde, pot sa vin sa stau un an si sa invat limba asa cum ai facut tu si apoi sa caut sa ma angajez? Ai idee daca s-a schimbat ceva intre timp? Tin sa mentionez ca scopul meu nu e sa sar niste etape de pregatire, chiar vreau sa fac tot ce trebuie ca in cele din urma sa profesez ca neurolog. Apropo de asta, este neurologia una din specialitatile cautate?
Alte intrebari ar fi despre finlandezi, in general: daca sunt prietenosi, daca sunt sau nu xenofobi, daca te primesc ok in comunitate, daca au sau nu idei preconcepute despre romani. Tu ai reusit sa iti faci prieteni finlandezi?
Multumesc anticipat!

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Mon Mar 10, 2014 10:26 am

Deocamdata nu stiu de nicio schimbare majora, in principiu ce scrie @dy in postul din 12 ian 2013 ar trebui sa fie pe deplin suficient.
Da, neurologia e cautata. In centrele universitare se face si cercetare de calitate, daca vrei sa te axezi pe asta.
Nu trebuie sa-ti faci probleme cu xenofobia, in mediul medical nu se manifesta, in rest nu stiu, probabil depinde si de anturaj. Eu cel putin nu am avut niciodata vreo problema (bine, dupa ten, ochi si par arat aproape ca unul de-al lor).
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
katelyn
Posts: 3
Joined: Wed Mar 12, 2014 11:26 am

Re: Finlanda

Postby katelyn » Wed Mar 12, 2014 11:30 am

Daca sunt rezident in anul 3 in romania si vreau sa plec in Finlanda, mi se recunosc cei 3 ani? Sau o voi lua de la capat?

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Mar 12, 2014 4:52 pm

katelyn wrote:Daca sunt rezident in anul 3 in romania si vreau sa plec in Finlanda, mi se recunosc cei 3 ani? Sau o voi lua de la capat?

Nu stiu ce sa zic, initial eram cat pe ce sa raspund nu, deoarece nu exista nicio diploma de absolvire a 3 ani de rezidentiat care sa poata fi echivalata de Valvira.
Totusi 3 ani de rezi ar echivala cu partea generala a rezidentiatului ce se desfasoara aici in spitale regionale. Ceilalti 3 ani (majoritatea rezidentiatelor dureaza 6 ani) se desfasoara in spitale universitare. Exista deci o oarecare sansa de recunoastere a unei parti din rezidentiat.
Cred insa ca un raspuns ce nu ar lasa loc de dubii s-ar putea obtine doar de la Valvira, asta e pagina lor de contact: http://www.valvira.fi/en/valvira/contact_information
Se poate scrie in engleza, de obicei sunt operativi si raspund foarte repede.
Ar fi bine ca raspunsul primit sa fie postat si aici, probabil sunt si alte persoane interesate.
Succes!
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
katelyn
Posts: 3
Joined: Wed Mar 12, 2014 11:26 am

Re: Finlanda

Postby katelyn » Thu Mar 13, 2014 10:54 pm

Le-am trimis mesaj insa ma simt tot in "pom" adica fara nicio informatie sigura.
Hi,

My name is **** and I'm a 4th-year medical student from Romania. I'd like to ask you a simple question about residency in Finland.

Let's say I start my residency here, in Romania, and after 2-3 years I decide to go to Finland. Will I start again from scratch or can I equate my years and experience from here?

Looking forward to reading your reply.

Thank you very much.


Raspuns:
Dear *****,

The application process depends on your nationality and where you have completed your education.

According to what you have written, you have had you qualification In the EU/EEA Area and you are EU/EEA Citizen. Information about how to licence in Finland can be found here: http://www.valvira.fi/en/licensing/prof ... u_citizens


Best regards,

Kaisa Saukko
Assistant
National Supervisory Authority for Welfare and Health (Valvira)

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Fri May 02, 2014 1:35 pm

Hmm, intr-adevar raspunsul nu e foarte datator de sperante.
Valvira echivaleaza diplome, nu ani de rezidentiat.
In acest caz rezidentiatul ar trebui inceput iarasi aici, asta insa nu-i problema foarte mare deoarece nu se bazeaza pe un examen ci pe acceptarea pe unul din locurile disponibile. Care de regula sunt suficiente...
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

Beatrice23
Posts: 1
Joined: Sat Aug 02, 2014 9:19 pm

Re: Finlanda

Postby Beatrice23 » Sat Aug 02, 2014 9:31 pm

Buna Bogdan!

As fi curioasa de specializarile chirurgicale. in general cu chirurgia ajungi mai greu in price tara, ma intrebam daca in Finlanda exista vreo diferenta :/ ? Si care e parerea ta, e mai ok sa vii ca rezident sau specialist? :)

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Sat Aug 09, 2014 11:47 pm

Ca rezident, s-a discutat mai sus.
Cred ca e mai usor ca specialist...
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
katelyn
Posts: 3
Joined: Wed Mar 12, 2014 11:26 am

Re: Finlanda

Postby katelyn » Tue Sep 02, 2014 6:00 pm

Salutari!

Cum mai merg treburile prin Finlanda? Inca nu m-am razgandit si Finlanda este in continuare prima mea optiune.
Dar...
Zilele trecute o prietena s-a intors dintr-o mini vacanta prin Tarile Nordice si mi-a povestit cate ceva despre fiecare tara si despre oameni, orase, stil de viata, arhitectura, cultura etc.
Ideea e ca ea ar pune Finlanda pe ultimul loc la stil de viata si oameni, precum si la aspect (este studenta la arhitectura).

Bogdan R. ce imi poti spune despre viata-viata de acolo, lasand la o parte cariera de medic? Mai exact: temperaturi, viata de noapte, frumusetea oraselor, spiritul oamenilor si relatiile interumane.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Finlanda

Postby alimori » Tue Sep 02, 2014 6:09 pm

Am cunoscut 2 tipe (o spaniola si o columbiana) care au ajuns in Finlanda prin intermediul partenerilor. Una a stat 6 ani si a plecat de acolo cand s-a separat, cealalata sta in continuare acolo de 15 ani (a capatat cetatenie). Ambele acrite de finlandezi - ca-s betivi, ca nu-s sociabili, ca nu te accepta niciodata pe deplin (tipa casatorita spunea ca era prezentata drept sotia tipului, nu cumnata, nu matusa, de parca restul familiei n-ar fi fost si familia ei).
Dupa atatia ani de zile de trait acolo cred ca socul cultural a fost depasit de ambele tipe (mai ales ca nu erau la prima emigrare), asa ca merg pe ideea ca sunt destul de obiective cand se plang de finlandezi. Dar e drept ca ambele vin din culturi mai deschise, poate de catre un roman diferentele pot fi mai usor acceptate.

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Fri Sep 19, 2014 10:31 am

katelyn wrote:ce imi poti spune despre viata-viata de acolo, lasand la o parte cariera de medic? Mai exact: temperaturi, viata de noapte, frumusetea oraselor, spiritul oamenilor si relatiile interumane.


Asa, la modul general ramane valabila prezentarea pe care am facut-o in urma cu ceva vreme aici: http://forum.softpedia.com/topic/923468-finlanda-informatii-importante-privind-emigrarea/

In alta ordine de idei, pt amuzament, o colectie de ''perle'' din epicrizele medicilor finlandezi: http://gronvall.org/g5_9.htm
:lol:
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Fri Sep 19, 2014 10:34 am

alimori wrote:Am cunoscut 2 tipe (o spaniola si o columbiana) care au ajuns in Finlanda


Stiu si eu o spaniola ce locuieste aici. Foarte dezamagita, intr-adevar. Bine, in cazul ei de vina e si situatia materiala foarte proasta (ceea ce nu se pune problema in cazul unui medic).
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Mon Nov 21, 2016 11:05 am

Bogdan R. wrote:Am facut un curs intensiv de un an. La examenul YK (e greu, tine 5 ore) am luat nivel 3, deci ma descurc, dar as recomanda nivel 4 pentru o conversatie fara probleme. Pentru cetatenii UE se cere doar ''cunoasterea suficienta a limbii'' fara sa se precizeze nivelul (oricum la interviu te dai de gol). Pentru cetatenii extracomunitari e necesara o diploma care sa ateste nivelul lingvistic dar nu stiu daca se cere nivel 3 sau 4. Oricum unul din astea.

Buna Bogdan R.! Nu stiu cum sa multumesc Mamei Natura daca inca mai poti sa raspunzi la mesajele noastre de disperare din Romania... Eu din liceu vreau sa plec in Finlanda. Am fost convinsa de atunci ca acolo nu se poate decat cu performanta in cariera si cu limba la nivel de comunicare. Prima am reusit-o, am un CV super teapan sic eu, am muncit mult si am cateva tari cu participari active la masterclass-uri, studiu clinic si publicatie (micuta inca, dar inca lucrez anul asta cat is in cresterea copilului). Am uitat sa mentionez ca am dat examenul de specialist oncologie luna trecuta si am si nascut cu o luna anterior:D Dar asa zisele mele performante nu se compara cu cel de-al doilea aspect invatatul finlandezei, is foarte convinsa si de asta! De aceea invat singura cat pot (ghiduri, Live Mocha, filme, muzica si ce am putut si avut timp), acuma anul asta in cresterea copilului o sa fac tot ce pot in legatura cu asta. Stiu ca aici e aproape 99.9 imposibil. Dar nu am posibilitatea sa stau in Finlanda un an anterior angajarii ca sa studiez intensiv... Vreau sa incerc asa, sa vad ce reusesc. Acum sant la un nivel putin mai jos decat colegii nostri arabi care invata romana:) Iar de inteles inteleg despre ce se discuta la Yle Radio Suomi dar numai ideea principala atat:).. Intrebarea mea e, daca stii sau ai auzit cum mai e acuma, daca trimit CV la un spital de oncologie (trimit la toate oricum), oare pot sa fiu evaluata doar prin interviu sau trebuie sa vin cu certificat de atstare a nivelului de cunostinta atasat (am impresia ca altfel nu se poate, am impresia ca in dosarul de la Valvira care oricum fara el nu poate calca in Finlanda nici un doctor care vrea sa profeseze din prima e un must...)? Si daca trebuie certificat de limba (99.9 cred ca trebuie:), oare unde ma pot eu testa fara sa perasesc tara? Online undeva nu se poate oare? Cred ca asta tre sa ii intreb pe aia de la Valvira in caz ca nu ma poti ajuta tu, dar sper sa isi dea interesul sa ma ajute... Imi pare rau ca pornesc cu ganduri negative din start dar... no need to go there, astia santem noi romanii pentru toata lumea... De asta te rog pe tine... Nici nu mai intreb de firme de recrutare ca banuiesc ca tot nu-s pentru Finlanda...? Mor cand vad ca pentru toata restul Scandinaviei sant si pentru Finlanda nu:(... Multumesc mult daca citesti si ai timp sa ma ajuti!
Ruska love10.gif

@dy
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 09, 2009 7:16 pm

Re: Finlanda

Postby @dy » Sun Dec 04, 2016 10:13 pm

Din informațiile pe care le am, Valvira cere test de limba pt a-ți acorda dreptul de practica în Fi. Regula asta e noua, cred ca de cel puțin an, când mi-am echivalat eu diploma nu se cerea.
Testul YKI se susține de câteva ori pe an, și da, trebuie sa îl sustii aici în Finlanda.

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Mon Dec 12, 2016 10:51 am

@dy wrote:Din informațiile pe care le am, Valvira cere test de limba pt a-ți acorda dreptul de practica în Fi. Regula asta e noua, cred ca de cel puțin an, când mi-am echivalat eu diploma nu se cerea.
Testul YKI se susține de câteva ori pe an, și da, trebuie sa îl sustii aici în Finlanda.

Multumesc tare mult pentru raspuns! M-am apucat serios de treaba, iti spun daca am reusit. Si poate ne vedem in Lapland :)
A, si inca ceva: I-am pus numele fetitei mele Aamu Iulia Inari. Ce parere ai? :P
Ruska love10.gif

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Wed Mar 22, 2017 10:52 am

@ luminitagurguta: vad ca @dy ti-a dat raspunsurile asteptate, oricum eu nu mai sunt la curent cu ultimele modificari de legislatie, etc.
Plus ca intru aici din ani in pasti...

In alta ordine de idei, daca are chef si ii permite programul, sunt acum disponibile (prin Mehiläinen) niste ture libere (päivystys/ terveyskeskus) la Kajaani si Pyhäjärvi (Finlanda de Est). E vorba de perioada 23-31.3, se plateste cu 100 euro/ ora, program 7½ - 8 ore/zi.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Mar 23, 2017 6:03 pm

Multumeeesc tare mult Bogdan!!!
Acuma ma chinui cu limba, mama ei de suomeksi, nu ma las deloc, deloc!:)) Cat doarme Aaamu traduc eu din ghiduri ca sa vad de unde si cum vine intelesul cuvintelului, chiar de e tradus de ghid, apoi la pranz cat o plimb repet de se uita lumea lung la mine:)), apoi seara citesc cuvintele care nu le stiu dinnou, dimineata iar, ma uit la filme cat mananc (urmeaza sa ma uit cu pauza sa inteleg tot tot), ori la Socola cu mine ori in Finlanda:)) ca perkele, e singura dorinta a vietii mele asta! Si ca sa ma motivez in plus si sa pot sa visez sa ma inscriu pentru Yki de augustul asta am gasit la Universitatea din Helsinki curs individual prin Skype (http://hyplus.helsinki.fi/en/tailored-l ... -training/), sa vad acuma cat costa:D dar vreau sa dau un banut pe ajutor de calitate de la un nativ;) Apoi incet incet o sa trec si la cele doua cartoaie groase care le-am luat: Terveysalan suomea maahanmuuttajille si Lääkärin käsikirja.
Dar nimic altceva nu conteaza, daca nu reusesc sa ma inscriu anul asta, o sa mai am anul 2 cu Aamu, in care il bagam pe tati in concediu ca sa fie mami si mai libera sa palavragim toti 3 suomeksi:) si apoi numai daca is completely reta nu reusesc! Oricum anunt, abia astept sa scap din tara asta blestemata... Din care din liceu visez si ma chinui sa plec in Finlanda chiar daca pe atunci era doar hormoneala adolescentina de irezistibilitate la HIM:)))
Ruska love10.gif

User avatar
luminitagurguta
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 21, 2016 10:24 am

Re: Finlanda

Postby luminitagurguta » Thu Mar 23, 2017 8:57 pm

In alta ordine de idei, daca are chef si ii permite programul, sunt acum disponibile (prin Mehiläinen) niste ture libere (päivystys/ terveyskeskus) la Kajaani si Pyhäjärvi (Finlanda de Est). E vorba de perioada 23-31.3, se plateste cu 100 euro/ ora, program 7½ - 8 ore/zi.[/quote]
Vad ca GoogleTranslate imi traduce Mehiläinen = albina :D Eu am o pasiune pentru albini dar nu stiu daca are de a face aici :lol: Deci dupa cum se vede mai am de lucrat pana ma angajeaza cineva undeva in Finlanda :D
Ruska love10.gif

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: Finlanda

Postby Bogdan R. » Sun Apr 02, 2017 6:49 pm

Da, albina inseamna :D insa aici e vorba de un firma de servicii medicale private, ce detine atat clinici proprii, cat si personal medical ''inchiriat'' unor spitale sau centre medicale de stat: https://fi.wikipedia.org/wiki/Mehil%C3%A4inen_(yritys)

Si o poveste de succes, unul dintre colegii care acum cativa ani ma intreba pe acest forum ce si cum sa faca pt a veni in Finlanda, acum ajuns o mica vedeta locala, fiind primul medic strain ce isi desfasoara activitatea la terveyskeskus-ul dintr-o localitate din Laponia (e vorba de stagiul de 9 luni, urmand apoi sa plece la un spital, unde isi va incepe pregatirea de rezident in urologie).
Cei de la ziarul local i-au dedicat un articol de bun venit: ''Un medic roman a inceput (munca) la dispensar''
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Finlanda

Postby Chingachgook » Mon Apr 03, 2017 9:23 am

da, pare imedist dupa blugi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests